Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-01-11, 23:41
Το avatar του χρήστη Μίμης
Μίμης Ο χρήστης Μίμης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: Μυτιλήνη(Λέσβος)
Μηνύματα: 787
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μίμης
Smile Σκεψεις για ξεκίνημα θαλασσινου

για σας παιδια..
εχω ενα 60λιτρο το οποιο ειναι γλυκου νερου και δε μου αρεσει και θα πρεπει να το ξεστησω και να το ξαναστησω..πανω στο ξεστημα σκεφτηκα να το ξαναστησω αλλα θαλασσινο και οχι γλυκου μιας και θα θελα να βαλω κιαλους μπελαδεσ στο κεφαλι μου
λοιπον.το ενυδρειο ειναι 60 λιτρα.εχω θερμοστατη,και ενα εσωτερικο φιλτρο eheim 600λ/ω.
εχω σκοπο να βαλω μονο ΖΒ και αραγωνιτη και οχι ΝΒ και βιολογικα.
το ενυδρειο εχει φωτισμο λαμπες Τ5 48w.
θα θελα να το κανω mini reef με κοραλια και ενα ζευγαρι κλοουν(μαλλον).
θα χρειαστω 6-7 κιλα ζωντανο βραχο,αλατι,τεστ νιτρικων , αμμωνιας , ρεφρεκτομετρο, σκιμερ,εναν κυκλοφορητη περιπου 2000 λ/ω , αραγωνιτη(ποσο?)
...
θα χρειαστω κατι αλλο?
τι σκιμερ,κυκλοφορητη, θα μου προτεινατε?
θα μπορουσα να παραγγειλω ζωντανο βραχο? ι θα ερθει εντελως νεκρος?
ευχαριστω εκ των προτερων.διαβαζω εδω και 2-3 μερες και μου αρεσει πολυ η ιδεα..ξερω οτι θα ναι κατι οχι ευκολο..αλλα παλευω μονος μου 3 ενυδρεια+ σχολειο(με οτι αυτο συνεπαγεται) με σχετικα καλα αποτελεσματα και πιστευω θα τα καταφερω.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-01-11, 00:23
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

καλή αρχή μιμη εκτός από αραγωνίτη πολύ ψιλο μπορείς να πας και σε ποιο χοντρη κοκομετρία ,περίπου 3-4 εκ. ύψος είναι εντάξει πιστεύω,ζ.β. όσο ποιο πορώδης και ελαφρής σε σχέση με τον όγκο και με οσμή θάλασσας τόσο ποιο καλος ,τεστ po4,ca,mg,kh,ph,no3 τα χρειάζεσαι καθώς και μια α.ο. από λάμπες(κοίτα για ατι) οριακά (ανακλαστήρες έχει,κυκλοφοριτές καλύτερα 2 των 1000λ τύπου κοράλϊα για να έχει ποιο απαλή ροή σε όλο το ενυδρείο όμως μαζί με το φιλτράκι(άνθρακα και αντιφώσφορο)θα είσαι στο 50χ πολύ καλά πιστεύω, σκίμμερ (h&s,shuran,deltek,atb)διάλεξε ένα για τα τριπλά σου λίτρα και μην το τσιγκουνευτείς,χτύπα και ένα θερμόμετρο
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-01-11, 00:49
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

υποθετω οτι θα ειναι ανοιχτο απο πανω...καθως μαλλον θα θελεις πατεντα για να εχεις και σκιμερ και καπακι. συνηθως τα κλειστα ειναι εργοστασιακο πακετο.
αν ειναι ετσι λοιπον θα εχεις εξατμιση εντονη και θα πρεπει να την αναπληρωνεις ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ . σου το λεω γιανα εχεις κατα νου οτι σε αυτα τα λιτρα δε θα μπορεις να λειψεις ουτε 2-3 μερες απο το σπιτι αν δεν εχεις καποιον δικο σου να αναπληρωνει ή αν δε παρεις αυτοματη αναπληρωση.
οταν ειχα το 60λιτρο ριφ..αυτη ηταν και η μεγαλυτερη δυσκολια που αντιμετωπισα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-01-11, 15:49
Το avatar του χρήστη Μίμης
Μίμης Ο χρήστης Μίμης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: Μυτιλήνη(Λέσβος)
Μηνύματα: 787
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μίμης
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas82 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλή αρχή μιμη εκτός από αραγωνίτη πολύ ψιλο μπορείς να πας και σε ποιο χοντρη κοκομετρία ,περίπου 3-4 εκ. ύψος είναι εντάξει πιστεύω,ζ.β. όσο ποιο πορώδης και ελαφρής σε σχέση με τον όγκο και με οσμή θάλασσας τόσο ποιο καλος ,τεστ po4,ca,mg,kh,ph,no3 τα χρειάζεσαι καθώς και μια α.ο. από λάμπες(κοίτα για ατι) οριακά (ανακλαστήρες έχει,κυκλοφοριτές καλύτερα 2 των 1000λ τύπου κοράλϊα για να έχει ποιο απαλή ροή σε όλο το ενυδρείο όμως μαζί με το φιλτράκι(άνθρακα και αντιφώσφορο)θα είσαι στο 50χ πολύ καλά πιστεύω, σκίμμερ (h&s,shuran,deltek,atb)διάλεξε ένα για τα τριπλά σου λίτρα και μην το τσιγκουνευτείς,χτύπα και ένα θερμόμετρο
η αο ειναι υποχρεωτικη? δε μπορω να βαζω νερο βρυσης?
το ΖΒ αμα τον παραγκηλω απο μεγαζι αθηνας (αν δε βρω απο χομπιστα) που θα ξερω αν ειναι καλος και πορωδες?ο φωτισμος μου δηλαδη δεν κανει?
σ ευχαριστω για τις απαντησεις

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
υποθετω οτι θα ειναι ανοιχτο απο πανω...καθως μαλλον θα θελεις πατεντα για να εχεις και σκιμερ και καπακι. συνηθως τα κλειστα ειναι εργοστασιακο πακετο.
αν ειναι ετσι λοιπον θα εχεις εξατμιση εντονη και θα πρεπει να την αναπληρωνεις ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ . σου το λεω γιανα εχεις κατα νου οτι σε αυτα τα λιτρα δε θα μπορεις να λειψεις ουτε 2-3 μερες απο το σπιτι αν δεν εχεις καποιον δικο σου να αναπληρωνει ή αν δε παρεις αυτοματη αναπληρωση.
οταν ειχα το 60λιτρο ριφ..αυτη ηταν και η μεγαλυτερη δυσκολια που αντιμετωπισα.
το ενυδρειο τωρα ειναι ανοιχτο με το φωτιστικο που πηρα απο σενα..βεβαια εχω το καπακι που ειχε αρχικα το ενυδρειο αλλα εχει μονο μια λαμπα 18watt.
αμα το εχω ανοιχτο,αναπληρωνω λιγο καθε μερα και ΑΜΑ καποτε φυγω να βαλω το καπακι?
ή αν κανω καμια πατεντα και βαλω στο καπακι αλλες 2 18αρες ή εστω μια?
επειδη εχω ενα 60 λιτρο που δεν εχω τι να το κανω ειπα να το κανω nano reef με κανα ζευγαρακι κλουν και κοραλια.δεν εχω περιθοριο για μεγαλυτερο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-01-11, 16:05
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μίμης Εμφάνιση μηνυμάτων
η αο ειναι υποχρεωτικη? δε μπορω να βαζω νερο βρυσης?θεωρω την ΑΟ υποχρεωτικη σε καθε θαλασσινο. καποιοι διατηρουν FO με νερο βρυσης και με το αναλογο ρισκο.
για κοραλια ειδικα ομως οπωσδηποτε ΑΟ.
το ΖΒ αμα τον παραγκηλω απο μεγαζι αθηνας (αν δε βρω απο χομπιστα) που θα ξερω αν ειναι καλος και πορωδες?ψαχνεις να βρεις μαγαζι "εμπιστοσυνης" η ζητας ενα συγχομπιστα να σου διαλεξει βραχο και το μαγαζι να τον στειλει.
αληθεια πως θα τον στειλει?? με κουριερ 6-7 κιλα θα σου βγουν τσουχτερα...
το ενυδρειο τωρα ειναι ανοιχτο με το φωτιστικο που πηρα απο σενα..βεβαια εχω το καπακι που ειχε αρχικα το ενυδρειο αλλα εχει μονο μια λαμπα 18watt.
αμα το εχω ανοιχτο,αναπληρωνω λιγο καθε μερα και ΑΜΑ καποτε φυγω να βαλω το καπακι?δε γινεται να αλλαζει φωτισμους καθε τοσο...τα κοραλια θα στρεσσαρονται.
ή αν κανω καμια πατεντα και βαλω στο καπακι αλλες 2 18αρες ή εστω μια?
επειδη εχω ενα 60 λιτρο που δεν εχω τι να το κανω ειπα να το κανω nano reef με κανα ζευγαρακι κλουν και κοραλια.δεν εχω περιθοριο για μεγαλυτερο.
με αλλες 2 18αρες θα εισαι πολυ καλα.
αλλα και το δικο μου φωτιστικο για τα λιτρα σου ειναι μια χαρα. απλα θα πρεπει να βρεις μια λυση για την αναπληρωση.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-01-11, 16:18
Το avatar του χρήστη Μίμης
Μίμης Ο χρήστης Μίμης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: Μυτιλήνη(Λέσβος)
Μηνύματα: 787
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μίμης
Smile

οκ θα παρω αο αφου ειναι πολυ χρησιμη και απαρσιτητη για κοραλια.
σκεφτομουν να παραγγειλω απο waterinn που τα στελνουν με καραβι και τα μεταφορικα δεν αλλαζουν κατα πολυ(10 ευρω ή λιγο παραπανω λογο βαρους)
με κουριερ θα ναι πανακριβα σιγουρα.
και μια πατεντα που σκεφτηκα..θα μπορουσα να εχω το φωτιστικο σου και να βαλω ενα κομματι πλαστικο(διαφανη ενοειται) στην επιφανεια του ενυδρειου που ειναι ανοιχτο? ετσι θα περναει το περισσοτερο φως καιδε θα εχω εξατμιση παρα ελαχιστη. γινεται κατι τετοιο?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Σκεψεις για νεο set up Δημητρης89 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 11 31-10-10 15:45
Σκεψεις για 300 φυτεμενο... ραφαηλ10 Αρχάριοι γλυκού νερού 10 21-08-10 12:16
Σκεψεις για reef mageiras293 Θαλασσινό νερό - Γενικά 56 31-05-09 23:04
σκεψεις για Tanganyika steady Tanganyika 47 24-01-09 13:16
Σκεψεις για δισκους..... imichal Δίσκοι 8 05-05-08 10:57

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04564 seconds with 13 queries