Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 06-01-13, 20:32  
Ενυδρείο 25-30 λύτρων
 
Το avatar του χρήστη Ektoras
Ektoras
Member
Εγγραφή: 06-01-2013
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 191

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Ektoras Ο χρήστης Ektoras δεν είναι συνδεδεμένος 06-01-13, 20:32
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα σας....Είμαι αρχάριος στο θέμα των ενυδρείων(ασχολούμαι με ψάρια μόνο 1,5 χρόνο) και δεν έχω ψαχτεί αρκετά.Έχω ενυδρείο 15 lt με φυτά,διακόσμηση,βασικό εξοπλισμό και 3 ψάρια ( 2χ γκάμπι , 1χ γατόψαρο).Τον τελευταίο καιρό σκέφτομαι να φτιάξω μόνος μου ενυδρείο(γιατί θα μου έρθει ποιο οικονομικό και θα μπορώ να το κάνω και στις διαστάσεις που επιθυμώ)γι'αυτό θα ήθελα να μάθω:

1) Ποιες είναι οι διαστάσεις ενός ενυδρείου 25-30 lt(μήκος χ, ύψος χ,πλάτος χ)?
2) Πόσο περίπου θα μου κοστίσουν τα τζάμια?



Εμφανίσεις: 11226
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 09-01-13, 19:45
Το avatar του χρήστη Ektoras
Ektoras Ο χρήστης Ektoras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2013
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 191
Προεπιλογή

Τα ψάρια που μου χάρισαν τα έχω 2 μήνες στο ενυδρείο μου και την προηγούμενη βδομάδα πήρα 2 νέα ψαράκια από το pet shop το 1 κράτησε 5 μέρες και το άλλο κράτησε 1/5 βδομάδα....Το ενυδρείο είναι πολύ καιρό στρωμένο και δεν έχει πρόβλημα.Τα πρώτα μου είναι αυτά που μου χάρισε και ακόμα ζουν.¶μα γεννήσουν τα δικά σου ψάρια θα δεις πως θα είναι τα τελευταία που θα θάψεις.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 09-01-13, 20:11
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

τι να σου πω ολα τα ψαρια μου ηταν απο πετ σοπ και μου ζησαν 3-4 χρονια και πολλα ζουν ακομη
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 09-01-13, 20:13
Το avatar του χρήστη Ektoras
Ektoras Ο χρήστης Ektoras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2013
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 191
Προεπιλογή

Δεν ξέρω....Πάντως το αμαξάκι είναι μόλις 7 μέρες μέσα στο ενυδρείο οπότε δεν φταίει αυτό.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 09-01-13, 20:20
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

το αμαξακι δεν φταιει απλα ειναι ο τροπος που βλεπεις το αθλημα, δηλαδη και εγω γουσταρω τα μπουζουκια, αλλα δεν εβαλα μεσα μπαγλαμα τυλιγμενο με moss περα απο αυτο ολες η πληροφοριες υπαρχουν εδω μεσα και νομιζω οτι θα της βρεις και θα φτιαξεις κατι ωραιο, αρκει να διαβασεις ολα τα υπομνηματα για τους αρχαριους.
απο που απο ηρακλειο;εγω καταγομαι απο αρκαλοχωρι αν ξερεις
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 09-01-13, 21:29
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

χαχαχαχα για το moss-ατο μπαγλαμα...

περα απτην πλακα τωρα,μεχρι να βαλεις τα ψαρια σε σωστο ενυδρειο και να στρωσεις το φιλτρο του ετσι θα σου πεθαινουν και ειναι κριμα...

το ενυδρειο του φιλου σου προφανως ειναι στρωμενο πλεον και γιαυτο του ζουνε τα ψαρια.αν και δε θελω να ξερω ποσα θα του πεθανανε κιεκεινου στην αρχη...

δεν εχει να κανει με το ποσο ευαισθητα ειναι τα ψαρια των πετσοπ,αλλα με μια φυσικη βιολογικη διαδικασια που λεγεται κυκλος του αζωτου και ισχυει παντου στη φυση.ειναι ο τροπος που εχει η φυση να ανακυκλωνει τα υλικα της, και ισχυει απο τα ψαρια στο ενυδρειο,μεχρι τα φυλλα που πεφτουν το χειμωνα απτα δεντρα και για να γινω και λιγο μακαβριος,ακομα και σε εμας οταν πεθαινουμε.

ειναι βασικο να καταλαβεις πως λειτουργει αυτη η διαδικασια γιατι ειναι το α και το ω στα ενυδρεια,και οχι μονο...μπορει να σου φανει χρησιμο σε διαφορα πραγματα...

πχ. οταν πας σε σουπερμαρκετ και αγοραζεις κοτοπουλο νωπο,η και κατεψ/νο

αν προσεξεις σημαδια στο δερμα του,κιτρινοκαφε-κηλιδες σε μερικα σημεια,συνηθως στα μπουτια η στην πλευρα της κοιλιας και του στηθους αυτο ειναι σημαδι οτι οι συνθηκες που μεγαλωσανε τα κοτοπουλα στο ορνιθοτροφειο ητανε αθλιες.τα σημαδια αυτα ειναι καψιματα απτην αμμωνια που δημιουργηθηκε απτις ακαθαρσιες των κοτοπουλων και ερχοτανε σε επαφη με το ζωο οταν καθοτανε κατω.με αλλα λογια καθοτανε στα σ...τα του για αρκετο χρονικο διαστημα...

σκεψου τωρα τι επιπτωσεις εχει αυτο στα ψαρια,που οχι μονο κολυμπανε μεσα σε νερο με αμωνια,αλλα το αναπνεουνε κιολας!...

κατσε διαβασε λοιπον τα υπομνηματα για τον κυκλο του αζωτου,την αμμωνια και το στρωσιμο
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 09-01-13, 22:59
Το avatar του χρήστη Ektoras
Ektoras Ο χρήστης Ektoras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2013
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 191
Προεπιλογή

Είμαι νέο μέλος στο Forum και ακόμα δεν ξέρω να βρίσκω που είναι η κάθε κατηγορία...Τέλος πάντων αυτό το ενυδρείο είναι 15 λτ και το έχω για την πλάκα μου μέχρι να φτιάξω το 60 λτ και τα τοποθετήσω στο νέο τους περιβάλλον με νέα διακοσμητικά(φυσικά εννοείται όχι τεχνητά),φυτά,καλύτερο φύλτρο,φάρμακα και το σημαντικότερο καλύτερο θερμοστάτη γιατί αυτός που έχω τώρα είναι χαλασμένος και μου σκοτώνει τα ψαράκια
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 09-01-13, 23:39
Το avatar του χρήστη Ektoras
Ektoras Ο χρήστης Ektoras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2013
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 191
Προεπιλογή

Μα τώρα δεν έχω ψάρια...Μόνο 2 ψάρια μου έμειναν και αυτά είναι σε πολύ καλή κατάσταση...Τους αλλάζω το νερό κάθε βδομάδα,τους βάζω φάρμακα,τους έβγαλα το αμάξι,τα ταΐζω συνέχεια εγώ πιστεύω είναι μια χαρά μέχρι να έρθουν στο καινούργιο τους περιβάλλον.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 09-01-13, 23:57
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ektoras Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα τώρα δεν έχω ψάρια...Μόνο 2 ψάρια μου έμειναν και αυτά είναι σε πολύ καλή κατάσταση...

σου εμειναν 2 γιατι τα αλλα πεθαναν.το σε ποσο καλη κατασταση ειναι αυτα το ξερουν.αφου δεν κανεις ουτε μετρησεις,στον αερα μιλαμε τωρα...

Τους αλλάζω το νερό κάθε βδομάδα,τους βάζω φάρμακα,
το οτι βαζεις φαρμακα καθε βδομαδα δεν ειναι καλο.τα επιβαρυνεις ακομα περισσοτερο.βαλτα σε σωστο ενυδρειο με στρωμενο φιλτρο.και κοψε τις ασκοπες θεραπειες χωρις να ξερεις τι κανεις.

τους έβγαλα το αμάξι,τα ταΐζω συνέχεια εγώ πιστεύω είναι μια χαρά μέχρι να έρθουν στο καινούργιο τους περιβάλλον.
εγω παλι πιστευω οτι δεν ειναι μια χαρα και αν δεν κανεις συντομα αυτα που πρεπει θα πανε κιαυτα σαν το σκυλι σταμπλελι χωρις λογο.
σου εχουμε πει ολοι τι να διαβασεις και τι πρεπει να κανεις.απο σενα εξαρταται.αλλα σου ξαναλεω,τα ψαρια δεν φταινε σε τιποτα.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 10-01-13, 15:19
Το avatar του χρήστη Ektoras
Ektoras Ο χρήστης Ektoras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2013
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 191
Προεπιλογή

Που θα τα διαβάσω όλα αυτά;Έχω ψάξει πάρα πολλά θέματα για αρχάριους στο Forum αλλά δεν είναι εύκολα να λύσω όλα τα προβλήματα με την μία....Έβγαλα το αυτοκίνητο και για το στρώσιμο δεν έχω καταλάβει ακόμα πως γίνετε και όσο για τα φάρμακα δεν βάζω κάθε βδομάδα,βάζω 1 φορά κάθε 1-2 μήνες όπως μου είπαν στο pet shop.Μέχρι στιγμής δεν έχω καταλάβει ακόμα που κάνω λάθος με το ενυδρείο μου και τα ψάρια...Χθες έβαλα έναν νέο βράχο στο ενυδρείο και πιστεύω να μην υπάρχει πρόβλημα και με αυτόν.Όπου κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με γιατί όπως λέω "είμαι αρχάριος".
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 10-01-13, 15:30
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Eδω, πανω πανω στα υπομνηματα, εχει ολα τα απαραιτητα που πρεπει να ξερεις
http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34
..............
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 29-12-13, 02:57
Το avatar του χρήστη Valous
Valous Ο χρήστης Valous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2013
Περιοχή: Κατερίνη
Μηνύματα: 81
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ektoras Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που κατάλαβα εγώ είναι πως τα ψάρια των pet shop είναι πάρα πολύ ευαίσθητα(λόγο τον φαρμάκων) και θέλουν πολλές απαιτήσεις....Όσα ψάρια έχω πάρει από pet shop δεν βγάζουν ούτε 2 βδομάδες μέσα στο ενυδρείο ενώ προχθές ενός φίλου μου τα gabby γέννησαν και μου έδωσε 2 και τα έχω τώρα 2 μήνες και είναι σε πάρα πολύ καλή κατάσταση.



Περα απο την πλακα, ελπιζω να αλλαξες τον τροπο σκεψης σου μεσα σε αυτο το χρονικο διαστημα..
__________________
''Ψαρακι..ψαρααακι, βαρεθηκες αυτη τη τροφη;; Θελεις τοστ;;''
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ενυδρείο μέσα σε ενυδρείο, θα δουλέψει; Manuel Bettas 4 06-07-11 00:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07088 seconds with 13 queries