Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 03-05-09, 18:58   #1
Νέος και Άπηρος
 
Το avatar του χρήστη ΚΑΛΥΜΝΟΣ
ΚΑΛΥΜΝΟΣ
Member
Εγγραφή: 03-05-2009
Περιοχή: ΚΑΛΥΜΝΟΣ-ΔΩΔ/ΣΑ
Μηνύματα: 86

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
ΚΑΛΥΜΝΟΣ Ο χρήστης ΚΑΛΥΜΝΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος 03-05-09, 18:58
Αξιολόγηση: (0 votes - average)


Χαρά και υγεία σε όλους.
Πριν 10 μέρες μου μίλησαν για πρώτη φορά για τα ενυδρεία και τις δυνατότητες τους......και να είμαι κιόλας εδώ με ήδη κατασκευασμένο ενυδρείο από εμένα και πολλά ξενύχτια στο διαδίκτειο.
Το ενυδρείο μου (μόνο κουτί προς το παρόν) έχει διαστάσεις 1,00 x 0,45 x 0,55(ΠxBxY).
Σίγουρα θα έχει πολλά φυτά και τους Νο1 καλεσμένους του "Κιχλίδες ".
Επικαλούμαι την γνώση,την γνώμη και την εμπειρία σας με απλές και κατανοητικές ορολογίες για να μετατρέψω το γυάλινο και άχαρο κουτί σε έναν μικρό παράδησο χωρίς να διακινδυνεύσω άσκοπα οποιαδήποτε μορφή ζωής θα φιλοξενείτε εκεί.
ΒΑΣΙΚΟ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΞΟΠΛΗΣΜΟΣ ΤΟΥ
Τι μηχανήματα χρειάζοντε(εξωτ.φίλτρο,φωτισμός κτλ.);
Ποιό το μέγεθος και πιότητα τους (πόσες λάμπες,πόσα Watt,τι πρέπει να ψάξω για το εξωτ.φίλτρο.......);
Τι άλλο εξοπλησμό θα χρειαστώ(παραγωγή άνθρακα....);
Τι πρέπει να κάνω για να αποφήγω τις δυσάρεστες εκπλήξεις και την παραπληροφόρηση;
Εμφανίσεις: 7749
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-05-09, 19:01
Το avatar του χρήστη Αber
Αber Ο χρήστης Αber δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2008
Περιοχή: Aθηνα
Μηνύματα: 251
Προεπιλογή

με αναζητησεις θα βρεις τα παντα. και....http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29949
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-05-09, 19:12
Το avatar του χρήστη ΚΑΛΥΜΝΟΣ
ΚΑΛΥΜΝΟΣ Ο χρήστης ΚΑΛΥΜΝΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-05-2009
Περιοχή: ΚΑΛΥΜΝΟΣ-ΔΩΔ/ΣΑ
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Όσο πιο πολύ αναζητώ τόσο πιο αναποφάσιστος και διστακτηκός γίνομαι.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-05-09, 19:18
Το avatar του χρήστη Αber
Αber Ο χρήστης Αber δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2008
Περιοχή: Aθηνα
Μηνύματα: 251
Προεπιλογή

υπομονη, πολυ υπομονη...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-05-09, 22:22
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλως ηρθες!!!
διαβαζοντας τα υπομνηματα των αρχαριων θα παρεις μια γευση για σωστο ξεκινημα...θα σου δημιουργηθουν αποριες βεβαια τις οποιες θα λυσεις εδω στο φορουμ και διαβαζοντας στο www.tsamisaquarium.gr
καλο διαβασμα και μη βιαστεις!!! εχεις ολο το χρονο μπροστα σου...μη κανεις λαθη απο βιασυνη...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-05-09, 22:23
antonis15 Ο χρήστης antonis15 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-03-2009
Περιοχή: polixnh
Μηνύματα: 294
Προεπιλογή

1 ενα καλο θερμοστατη 200w

2 λεω ενα εξωτερικο φιλτρο λογω οτι εχει πολλα λιτρα αλλα και ενα εσωτερικο ειναι μια χαρα.(και το εξωτερικο φιλτρο να εχει 3 καδους)


ας απαντησει καποιος εμπειρος παρακαλω
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-05-09, 22:39
ΘΕΜΕΛΙΝΑ Ο χρήστης ΘΕΜΕΛΙΝΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-02-2009
Περιοχή: ΚΑΛΥΜΝΟΣ-ΑΣΤΥΠΑΛΑΙΑ
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Το λένε και οι ειδικοί!Μην βιάζεσαι...άσε την διακόσμηση και κοίταξε να δημιουργήσεις ένα περιβάλλον υγιές,ισσοροπημένο και με ασφάλεια,να κάνεις την σωστή επιλόγη γιατί θα φιλοξενείς "ζωές"και θα είσαι υπεύθυνος γι'αυτές!!!Ναι???
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-05-09, 22:57
Το avatar του χρήστη Serafeim
Serafeim Ο χρήστης Serafeim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2009
Περιοχή: Μαδρίτη (πρώην) Λαμία (νυν και αεί)
Μηνύματα: 273
Send a message via Skype™ to Serafeim
Προεπιλογή

Άλλος ένας πατριώτης της Θεμελίνας στην "παρέα" μας.
Καλώς ήρθες λοιπόν.
Η άποψή μου:
Διαβάζεις αυτά που ανέφεραν οι συνάδελφοι, πολλές φορές όμως, για πλήρη κατανόηση και τυχόν απορίες. Προσδιορίζεις τελικά τι σου αρέσει, σου ξαναγεννιούνται απορίες, ξαναρωτάς, κλπ.... και μετά αρχίζεις.
Στον εξοπλισμό: Αν έχεις πολλύ ζέστη τα καλοκαίρια (που μάλλον θα 'χεις) ανεμιστηράκια.
Νερό του νησιού σου??? Μάλλον σκληρό εως πολύ σκληρό??? Τότε θα χρειαστείς συσκευή Α/Ο (αυτόματης όσμωσης) ανάλογα τι ψάρια θα επιλέξεις.
Αυτά προς το παρόν. Καλή συνέχεια.
__________________

Serafeim
Ποτέ μη μιλάς άσχημα για τον εαυτό σου. Οι φίλοι σου μπορούν να καλύψουν πλήρως αυτό το θέμα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-05-09, 23:05
Το avatar του χρήστη alan boy
alan boy Ο χρήστης alan boy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-06-2006
Περιοχή: Ανδρος κυκλαδες
Μηνύματα: 1.548
Προεπιλογή

ειμουν 3 χρονια στην κω
καλως ηρθες......

ενα εξ φιλτρο π.χ.eheim 2026 η 2028 θερμοστατη 200-250watt φυτα θα ελεγα να πας σε μετρια .
αν υποθεσουμε οτι το ενυδρειο σου ειναι 250 λιτρα τοτε με 175 βατ θα εισαι καλα.
μπουκαλα co2 μανομετρα ηλετροβανα διαχυτηρα μετριτη φυσαλιδων και αργοτερα μαζευεις κανα 80 ευρω και περνεις ph controller .
και ανεμηστιρακια

μετα αν θες(και σου περισευουν ευρω) περνεις μια αυτ. αναπληροση και ελενκτη θερμοκρασια elliwel για να δουλευουν αυτοματα τα ανεμηστιρακια.
__________________
Elta Reef Andros
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-05-09, 23:12
ΘΕΜΕΛΙΝΑ Ο χρήστης ΘΕΜΕΛΙΝΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-02-2009
Περιοχή: ΚΑΛΥΜΝΟΣ-ΑΣΤΥΠΑΛΑΙΑ
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Τους έχω μεταδόσει το "ιό"...μικρόβιο!!!Το νερό μας είναι αρκετά καλό(όχι πόσιμο)εγώ φιλοξενώ γκούπι,(χα χα χα)μόλλυ,ξιφοφόρους και το ενισχύω με Denitrol.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-05-09, 21:28
Το avatar του χρήστη ΚΑΛΥΜΝΟΣ
ΚΑΛΥΜΝΟΣ Ο χρήστης ΚΑΛΥΜΝΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-05-2009
Περιοχή: ΚΑΛΥΜΝΟΣ-ΔΩΔ/ΣΑ
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Πάντα πίστευα στους ανθρώπους. Τώρα ένα περισότερο. Σας ευχαριστώ όλους.
Παρακολουθήστε και βοηθήστε γιατί τώρα αρχίζουν τα δύσκολα αλλά και τα ωραία. Πήρα το βάπτησμα του πυρός, έκανα τεστ
διαρροές του ενυδρείου που κατασκεύασα και ............όλα τέλεια.
__________________
Το θέμα είναι να είσαι άνθρωπος, το τίμημα όμως μεγάλο.........Δώστετα όλα και μην περιμένεται τίποτα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-05-09, 21:31
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλογεμισμενο!!!
τι ενυδρειο σκεφτεσαι να κανεις?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-05-09, 21:49
Το avatar του χρήστη ΚΑΛΥΜΝΟΣ
ΚΑΛΥΜΝΟΣ Ο χρήστης ΚΑΛΥΜΝΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-05-2009
Περιοχή: ΚΑΛΥΜΝΟΣ-ΔΩΔ/ΣΑ
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Οι Κιχλίδες Αφρηκής μου αρέσουν περισότερο προς στα κινούμαι..... καμοιά άποψη;
__________________
Το θέμα είναι να είσαι άνθρωπος, το τίμημα όμως μεγάλο.........Δώστετα όλα και μην περιμένεται τίποτα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-05-09, 22:33
Το avatar του χρήστη kornek
kornek Ο χρήστης kornek δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Λεμεσός Κύπρος
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΛΥΜΝΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι Κιχλίδες Αφρηκής μου αρέσουν περισότερο προς στα κινούμαι..... καμοιά άποψη;
Αν αναφέρεσαι σε ψάρια των μεγάλων αφρικανικών λιμνών τότε μάλλον
λόγο του ιδιαίτερου χαρακτήρα τους και των παραμέτρου που απαιτούν για
τη σωστή διαβιωσή τους (αλκαλικό και βασικό νερό) ξεχνάς τα φυτά και τον
σχετικό εξοπλισμό (CO2 και PH controller κλπ) και πρέπει να δώσεις
έμφαση στη φίλτρανση του συστήματος.

Για το aquascape είνα καλό νομίζω να χρησιμοποιήσεις ασβεστολιθικές
πέτρες και άμμο. Μπορείς να πάρεις πολλές πληροφορίες και ιδέες από
παρουσιάσεις σχετικών ενυδρείων σε αυτό το φόρουμ.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-05-09, 23:21
Το avatar του χρήστη Serafeim
Serafeim Ο χρήστης Serafeim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2009
Περιοχή: Μαδρίτη (πρώην) Λαμία (νυν και αεί)
Μηνύματα: 273
Send a message via Skype™ to Serafeim
Προεπιλογή

Και απ' τις παραλίες του νησιού σου να βρεις φανταστικές πέτρες.....
__________________

Serafeim
Ποτέ μη μιλάς άσχημα για τον εαυτό σου. Οι φίλοι σου μπορούν να καλύψουν πλήρως αυτό το θέμα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 05-05-09, 18:53
ΘΕΜΕΛΙΝΑ Ο χρήστης ΘΕΜΕΛΙΝΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-02-2009
Περιοχή: ΚΑΛΥΜΝΟΣ-ΑΣΤΥΠΑΛΑΙΑ
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Έγραψες πάλι!!!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 05-05-09, 23:39
Το avatar του χρήστη kyriakos giorgas
kyriakos giorgas Ο χρήστης kyriakos giorgas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Αθηνα.
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

Εγω και αν ειμαι νεος..!Για σας! Τωρα σχεδον μαθαινω στην πραξει και προκητε να παρω οταν μαθω το πρωτομου ενυδρειο.Τελικα Ποσα Εξαρτηματα χρειαζομαστε βρε παιδια..;;Ακουω για Ανεμιστηρα-Κοντρολερ Πεχα-Αυτοματο Θερμοστατη-διπλο αυτοματο φιλτρο-κλπ-κλπ..και δεν θυμαμε τι αλλο λετε...!!Ωραια μαρεσουν ολα αυτα,αλλα με λιγα απλα λογια μπορω να καταλαβω και εγω;;Τι υλικα-εξαρτηματα χρειαζομαστε για ενα καλο ενυδρειο;;(αναλογα το ψαρι βεβαια..ξερω..σκληρο η ευαισθητο..κλπ)ναστε καλα!κγ.
__________________
(Κανενα πλασμα στην Γη δεν ειναι ανωτερο απο αλλο!)
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 06-05-09, 18:28
Το avatar του χρήστη ΚΑΛΥΜΝΟΣ
ΚΑΛΥΜΝΟΣ Ο χρήστης ΚΑΛΥΜΝΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-05-2009
Περιοχή: ΚΑΛΥΜΝΟΣ-ΔΩΔ/ΣΑ
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή


Από ότι καταλαβαίνω Kyriako αν περιμένεις να μάθεις και μετά να πάρεις το ενυδρείο σου, θα έχουμε βγει και οι δύο στην σύνταξη (αν υπάρχουν ταμεία τότε....).
Διαβάζω-διαβάζω και κάθε φορά κάτι άλλο προκύπτει.
Ο Aber έχει τελικά απόλυτο δίκιο "υπομονή πολύ υπομονή"......μέχρι να βγει η ψυχή μας.
Υπομονή πολύ υπομονή πρέπει να κάνουν μαζί μας και οι έμπειροι, και ας γράψουμε και καμιά βλακεία παραπάνω. Γιαυτό ΠΑΛΙΟΙ πρέπει να έχετε περισσότερη υπομονή μαζί μας, να είστε πιο λεπτομερείς στα γραφόμενα σας και να δίνετε πιο σαφές (για εμάς του νέους) απαντήσεις, όχι βέβαια ότι δεν το κάνετε, προς θεού. Αλλά πρέπει να έχετε κατά νου την σύγχυση του νέου στα καινούρια πράγματα γιαυτόν και ότι τίποτα δεν εννοείται όλα πρέπει να γράφονται με Υπομονή πολύ υπομονή .
Kyriako πρέπει να το τολμήσεις πιο γρήγορα. Σε παραπέμπω σε ένα διαφημιστικό της EUROBANK με έναν ηλικιωμένο που περίμενε χρόνια για να αγοράσει μια μηχανή και όταν τελικά την πήρε δεν μπορούσε να ανέβει λόγο προχωρημένης ηλικίας. Πρόσεχε όμως τις σούζες...............................
__________________
Το θέμα είναι να είσαι άνθρωπος, το τίμημα όμως μεγάλο.........Δώστετα όλα και μην περιμένεται τίποτα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 06-05-09, 18:40
SpyrosK Ο χρήστης SpyrosK δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2005
Περιοχή: Κως
Μηνύματα: 163
Προεπιλογή

Διαβασε μεσα στο forum για τις παραμετρους του νερου αναλογα τα ψαρια που θα βαλεις,γιατι εκει ειναι περισσοτερο το προβλημα σου με το νερο που εχετε στην Καλυμνο.
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 06-05-09, 22:38
ΘΕΜΕΛΙΝΑ Ο χρήστης ΘΕΜΕΛΙΝΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-02-2009
Περιοχή: ΚΑΛΥΜΝΟΣ-ΑΣΤΥΠΑΛΑΙΑ
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Εμείς ξέραμε από ψάρια αλλά για να τα τρώμε...Από την στιγμή που απόκτησα ενυδρείο εγώ προσωπικά πλέον... δεν μπορώ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 06-05-09, 22:43
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Talking

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΘΕΜΕΛΙΝΑ Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμείς ξέραμε από ψάρια αλλά για να τα τρώμε...Από την στιγμή που απόκτησα ενυδρείο εγώ προσωπικά πλέον... δεν μπορώ!!!
Ε καλα ενα γαυρακι η αθερινα Θεμελινα μου δεν ειναι και κακο!! Οχι μολλυ και γκαπυ ....
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 06-05-09, 22:50
ΘΕΜΕΛΙΝΑ Ο χρήστης ΘΕΜΕΛΙΝΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-02-2009
Περιοχή: ΚΑΛΥΜΝΟΣ-ΑΣΤΥΠΑΛΑΙΑ
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Δεν τρώμε γαυρους για δυο λόγους
1ον)Γαύρος να φάει γαύρο?ΠΟΤΕ!!!
2ον)Δεν υπάρχει στην δική μας θάλασσα!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 06-05-09, 23:04
georgebruno Ο χρήστης georgebruno δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2009
Περιοχή: Κοζάνη
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή

Καλως ηρθες!αν το νερο στη περιοχη σου ειναι σκληρο καλυτερα να ασχοληθεις με αφρικανες.βαλε φελιζολ στο πατο του ενυδρειου σου.μαζεψε πετρες απο την παραλια,κόλλα τες πρώτα, μετά ρίξε άμμο (παλι από παραλία).(μην ξεχασεις να τα βρασεις). αν θυμάμαι καλά καποιο παιδι που γραφει εδώ μέσα ασχολείται με αναπαραγωγές αφρικάνων και είναι απ΄τα μέρη σου, ετσι θα είναι ευκολο να βρεις όμορφα ψαράκια. καλή συνέχεια!
-------------------------
Τις τιμές του νερού σου θα μπορείς να τις φτιάξεις με σοδίτσα και αλάτι.Απλά πράγματα. αυτο που πρέπει να προσέξεις καλά είναι η βιολογία στο φίλτρο σου και το καλό στρώσιμο. Κατα τα άλλα οι αφρικάνες είναι ανθεκτικά ψάρια με λίγες απαίτησεις και φοβερή συμπεριφορά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη georgebruno : 06-05-09 στις 23:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 06-05-09, 23:20
Το avatar του χρήστη ΚΑΛΥΜΝΟΣ
ΚΑΛΥΜΝΟΣ Ο χρήστης ΚΑΛΥΜΝΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-05-2009
Περιοχή: ΚΑΛΥΜΝΟΣ-ΔΩΔ/ΣΑ
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Τι κάνει η σόδα και τι το αλάτι;
__________________
Το θέμα είναι να είσαι άνθρωπος, το τίμημα όμως μεγάλο.........Δώστετα όλα και μην περιμένεται τίποτα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 07-05-09, 00:29
Το avatar του χρήστη andreas72
andreas72 Ο χρήστης andreas72 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2007
Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 277
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
καλως ηρθες!!!
διαβαζοντας τα υπομνηματα των αρχαριων θα παρεις μια γευση για σωστο ξεκινημα...θα σου δημιουργηθουν αποριες βεβαια τις οποιες θα λυσεις εδω στο φορουμ και διαβαζοντας στο www.tsamisaquarium.gr
καλο διαβασμα και μη βιαστεις!!! εχεις ολο το χρονο μπροστα σου...μη κανεις λαθη απο βιασυνη...
+1 .......................... και διαβασμα,διαβασμα,διαβασμα,διαβασμα........... και όταν τα μάθεις όλα,πάλι λάθη θα κανεις.........έτσι είναι η ζωή....... ..............................................μην (βαράτε)εσεις!!!!!!!!
__________________
Η εμπιστοσύνη νικάει το φόβο
Μην κοιτάς την ομορφιά
Η ομορφιά είναι επιφανειακή
Κι αν γοητευτείς μόνο από την Εικόνα
Θα πληγωθείς.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 07-05-09, 15:03
Το avatar του χρήστη kyriakos giorgas
kyriakos giorgas Ο χρήστης kyriakos giorgas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Αθηνα.
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

Κυριοι ακομα δεν πηραμε απαντιση.!απο την ερωτιση του"Καλυμνος"Τι κανη η Σοδα και το Αλατι στο ενυδρειο;ευχαριστω!
__________________
(Κανενα πλασμα στην Γη δεν ειναι ανωτερο απο αλλο!)
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 07-05-09, 16:38
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Talking

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΘΕΜΕΛΙΝΑ Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν τρώμε γαυρους για δυο λόγους
1ον)Γαύρος να φάει γαύρο?ΠΟΤΕ!!! Εχεις δικιο!!! ΘΡΥΛΟΣ!!
2ον)Δεν υπάρχει στην δική μας θάλασσα!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kyriakos giorgas Εμφάνιση μηνυμάτων
Κυριοι ακομα δεν πηραμε απαντιση.!απο την ερωτιση του"Καλυμνος"Τι κανη η Σοδα και το Αλατι στο ενυδρειο;ευχαριστω!
Η σοδα αυξανει τη Kh το δε αλατι την αλατοτητα (και δε καταλαβαινω την αναφορα του στο αλατι. Ισως εννοουσε τα ιχνολστοιχεια - αλατα σαν το preis η αλλιως ηλεκρολυτες - για αυξηση της Gh).... Αν και πιστευω το νερο θα εχει Gh, Kh στα υψη αρα και θα επαρκει - σε συνδιασμο με ασβεστολιθικες πετρες μια χαρα θα ειναι!!
Θεμελινα το ξερω οτι δε χρησιμοποιεις το νερο του δικτυου για το ενυδρειο αλλα μηπως θα μπορουσες να κανεις μετρησεις σε αυτο?? Να δουμε .....
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 07-05-09, 17:30
Το avatar του χρήστη kyriakos giorgas
kyriakos giorgas Ο χρήστης kyriakos giorgas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Αθηνα.
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Η σοδα αυξανει τη Kh το δε αλατι την αλατοτητα (και δε καταλαβαινω την αναφορα του στο αλατι. Ισως εννοουσε τα ιχνολστοιχεια - αλατα σαν το preis η αλλιως ηλεκρολυτες - για αυξηση της Gh).... Αν και πιστευω το νερο θα εχει Gh, Kh στα υψη αρα και θα επαρκει - σε συνδιασμο με ασβεστολιθικες πετρες μια χαρα θα ειναι!!
Θεμελινα το ξερω οτι δε χρησιμοποιεις το νερο του δικτυου για το ενυδρειο αλλα μηπως θα μπορουσες να κανεις μετρησεις σε αυτο?? Να δουμε .....
Φιλε Γιωργο!Εχω παρα πολλα να μαθω ακομα..απλα προσπαθω να κατανοησω αυτα τα χημικα στοιχεια...που ανεφερες!Απο οσο ξερω αλλα ψαρια ειναι για αλμυρο νερο,αλλα για γλυκο.Με ενδιαφερη και η απαντιση της Θεμελινας που χρησιμοποιη νερο εκτως δικτιου..(Τι νερο χρησιμοποιης και απο που;Μεταλικο απο μπουκαλια μηπωςΕυχαριστω!.
__________________
(Κανενα πλασμα στην Γη δεν ειναι ανωτερο απο αλλο!)
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 07-05-09, 21:28
kalymnos7 Ο χρήστης kalymnos7 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-03-2009
Περιοχή: ΚΑΛΥΜΝΟ
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

καλησπερα σε ολους ειμαι και εγω απο καλυμνο οπως καταλαβαινεται απο το ονομα. εχω και εγω ενυδρειο και στην αρχη χρησιμοποιουσα νερο απο την πηγη αλλα εδω και δυο μηνες χρησιμοποιω νερο απο το δικτυο και μπορω να πω οτι ειμαι καλυτερα γιατι αντιμετωπισα και μια ασθενεια με αυτο το νερο
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 07-05-09, 22:07
Το avatar του χρήστη ΚΑΛΥΜΝΟΣ
ΚΑΛΥΜΝΟΣ Ο χρήστης ΚΑΛΥΜΝΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-05-2009
Περιοχή: ΚΑΛΥΜΝΟΣ-ΔΩΔ/ΣΑ
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Παράθεση:
Από ότι καταλαβαίνω Kyriako αν περιμένεις να μάθεις και μετά να πάρεις το ενυδρείο σου, θα έχουμε βγει και οι δύο στην σύνταξη (αν υπάρχουν ταμεία τότε....).
Διαβάζω-διαβάζω και κάθε φορά κάτι άλλο προκύπτει.
Ο Aber έχει τελικά απόλυτο δίκιο "υπομονή πολύ υπομονή"......μέχρι να βγει η ψυχή μας.
Υπομονή πολύ υπομονή πρέπει να κάνουν μαζί μας και οι έμπειροι, και ας γράψουμε και καμιά βλακεία παραπάνω. Γιαυτό ΠΑΛΙΟΙ πρέπει να έχετε περισσότερη υπομονή μαζί μας, να είστε πιο λεπτομερείς στα γραφόμενα σας και να δίνετε πιο σαφές (για εμάς του νέους) απαντήσεις, όχι βέβαια ότι δεν το κάνετε, προς θεού. Αλλά πρέπει να έχετε κατά νου την σύγχυση του νέου στα καινούρια πράγματα γιαυτόν και ότι τίποτα δεν εννοείται όλα πρέπει να γράφονται με Υπομονή πολύ υπομονή .
Kyriako πρέπει να το τολμήσεις πιο γρήγορα. Σε παραπέμπω σε ένα διαφημιστικό της EUROBANK με έναν ηλικιωμένο που περίμενε χρόνια για να αγοράσει μια μηχανή και όταν τελικά την πήρε δεν μπορούσε να ανέβει λόγο προχωρημένης ηλικίας. Πρόσεχε όμως τις σούζες...............................

Παιδιά το θέμα αρχίζει και παίρνει ;;;;;;;;;; διαστάσεις. ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΞΑΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΘΕΣΗ που κάνω στον εαυτό μου δυνατά να για να την ακούσετε. ΣΑΣ ΦΩΝΑΖΩ (και κάποιοι άλλοι) ΔΥΝΑΤΑ .......ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΣΧΕΤΟΙ.........ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ, μιλάτε απλά και κατανοητά, διευκρινήσεις στις ορολογίες δεν ξέρουμε αυτά που ξέρετε εσείς, όπως και εσείς δεν ξέρεται αυτά που εμείς είμαστε εξειδικευμένοι και έμπειροι............Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΣΤΟ ΕΙΔΟΣ ΤΟΥ ΚΑΙ Ο ΛΟΥΜΙΔΗΣ ΣΤΟΥ ΚΑΦΕΔΕΣ........ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΠΟΛΥ ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΟΥ ΚΕΦΑΛΙΟΎ ΜΟΥ και λυπάμαι μόνο τα καημένα τα ψαράκια, και ότι το χόμπι αυτό θα χάσει μια φιλότιμη προσπάθεια να το προσεγγίσουμε..............Νομίζω ότι κάπως έτσι ξεκινούν οι άσχημες εμπειρίες που μας κάνουν να τα παρατάμε. ΈΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΣΟΥΣ ΜΕ ΒΟΉΘΗΣΑΝ ΚΑΙ ΟΣΟΥΣ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑΝ .......ΥΛΙΚΡΙΝΑ.........
Δεν ξέρω αν ο διαχειριστής μπορεί να έχει πρόσβαση στα γραφόμενα........θα ήθελα την άποψή του.
__________________
Το θέμα είναι να είσαι άνθρωπος, το τίμημα όμως μεγάλο.........Δώστετα όλα και μην περιμένεται τίποτα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέος giorgosdem Αρχάριοι γλυκού νερού 5 07-12-08 11:18
Νέος Μονομάχος! _antonis_ Bettas 4 10-09-07 21:05
Νέος ΓΙΩΡΓΟΣ Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 11 23-04-04 11:53

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08494 seconds with 15 queries