Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-05-09, 12:54
Το avatar του χρήστη Δημητρης89
Δημητρης89 Ο χρήστης Δημητρης89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2009
Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 977
Προεπιλογή βοηθεια!!!!!!!!

καταρχην να χαιρετησω ολα τα μελη
χθες πηρα και εγω την αποφαση να γραφτω,γιατι η βοηθεια για τα ενυδρεια ειναι ελαχιστη απο τους petshoppers.ασε που πολλοι δεν ξερουν και τιποτα.πριν απο περιπου εναν μηνα πηρα στην κοπελα μου μια γυαλα με 2 χρυσοψαρα...(μου το συνεστησε ο petshopper).την ιδια μερα,μεσα απο το internet εμαθα οτι τα 2 χρυσοψαρα θελουν 60 λιτρα ενυδρειο...και ετσι μετα απο 1 εβδομαδα πηρα 1 ενυδριο 30 λιτρων....το εφτιαξα και το εστρωσα ελπιζωντας να ζησουν τα ψαρια κ να προλαβω να τα βαλω μεσα.την 2 μερα του στωσιματος το ενα πεθανε και κατα την τεταρτη αφου πηρα μετρησεις εβαλα το αλλο...αυτο εζησε πεντε μερες και σημερα μας αφησε και αυτο.
αλλαγες εκανα καθε 3 μερες το 30% και εβαζα και αντιχλωριο...
λετε το δευτερο να ειχε κολλησει απο το πρωτο?τωρα τι πρεπει να κανω για να βαλω αλλα ψαρια? ευχαριστω εκ των προτερων
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-05-09, 13:01
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

καλώς ήρθες Δημήτρη. Τώρα πρέπει να περιμένεις να στρωθεί σωστά το ενυδρείο σου πρωτού βάλις ψάρια. Να ξέρεις ότι 30 λίτρα είναι λίγα για χρυσόψαρα, έστω και για ένα. Ίσως σου αρέσουν άλλα ψαράκια μικρά και προτιμήσεις να το κάνεις τροπικό.

Πρέπει να διαβάσεις αυτά για αρχή
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8388
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29949

το ενυδρείο θα πάρει κανένα μήνα για να στρωθεί οπότε μην βιαστείς να βάλεις ψάρια. Θα πρέπει να προμηθευτείς υγρά τεστ για να μετράς τιμές και να βγάζεις συμπεράσματα για το στρώσιμο και την καταλληλότητα του νερού να δεχτεί κατοίκους. Τα απαραίτητα τεστ για αρχή είναι για NH3/4, ΝΟ2, ΝΟ3
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-05-09, 18:55
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Σωστή μάστιγα αυτοί οι petshopers...!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-05-09, 19:23
Το avatar του χρήστη Δημητρης89
Δημητρης89 Ο χρήστης Δημητρης89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2009
Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 977
Προεπιλογή

καταρχην ευχαριστω για τη βοηθεια...
οταν πεθανε το πρωτο ψαρακι ειπα οτι δεν θα βαλω αλλο λογω λιτρων.τωρα επειδη το ενυδρειο μου ειναι μικρο,σκεφτομαι να βαλω guppies που διαβασα οτι ειναι αρκετα ανθεκτικα ή κατι παρομοιο.
να σας πω επισης οτι εχω αμμο κατω(δεν ξερω αν πειραζει) και απο φυτα μια anubia και ενα πλαστικο. ενω στο κεντρο μια πλασικη πετρα(δεν ηξερα οτι αν βαλω κανονικες θα γινουν σαν κοραλια)(πανεμορφο)
τα τεστ (σε στικακια)που εκανα ειναι εδω και καιρο στα ιδια επιπεδα..
ph:7.2με7,6 kh:8με10 gh:7 NO2:0 NO3:0-10 δεν ειναι σωστα?
και μια τελευταια ερωτηση...πρεπει να αλλαξω το νερο?αν ναι ποσο περιπου?
σας ευχαριστω και παλι για τον χρονο και την υπομονη σας
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-05-09, 19:33
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Δημήτρη,

Πριν κάνεις οτιδήποτε διάβασε τα λινκς που έβαλε παραπάνω ο Strahos. Θα απαντήσουν σε πολλές από τις απορίες σου. Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις (ανεξάρτητα από φυτά, διακοσμήσεις και τέτοια) είναι να στρώσεις το φίλτρο σου, για να μπορεί να φιλοξενήσει το ενυδρείο ψάρια.

Επειδή το στρώσιμο παίρνει κάποιο καιρό (εκτός κι αν βρείς μπόλι από κάποιον κοντά σου) θα έχεις την ευκαιρία να σχεδιάσεις και το ντεκόρ, να μάθεις τις απαιτήσεις των ψαριών που σκέφτεσαι να βάλεις, να δεις αν ταιριάζουν με τις συνθήκες του νερού σου, και άλλα τέτοια.

"Πάγια" συμβουλή των πιό έμπειρων από μένα εδώ είναι να μην μπαίνουν ψάρια σε άστρωτο ενυδρείο, οπότε προς το παρόν περίμενε.

Καλή επιτυχία και καλό διάβασμα, και εμείς εδώ είμαστε...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-05-09, 19:40
Το avatar του χρήστη Δημητρης89
Δημητρης89 Ο χρήστης Δημητρης89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2009
Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 977
Προεπιλογή

παντως σας ευχαριστω πολυ παιδια με βοηθησατε αφανταστα γιατι εφτασα σε σημειο να θελω να σταματησω(απο τωρα)και αν και μ'αρεσει παρα πολυ η ιδεα του ενυδρειου μου φανηκε πολυ δυσκολο...
ο petshopας μου ειπε να βαλω φαρμακα επειδη πεθανε το ψαρι αλλα δεν το πολυεμπιστευομαι...να κανω αλλαγη νερου 30 ή 50% και να συνεχισω το στρωσιμο ή να μην κανω τιποτα και να το αφισω να λητουργει?
τα τεστ πως σας φαινονται? μου ειπαν πως για χρυσοψαρο ειναι καλα
επειδη σπουδαζω καβαλα αλλα λογω της κοπελας μου ερχομαι πολυ συχνα αθηνα(τωρα για παραδειγμα)θα μπορεσω να βρω πιο ευκολα μπολι?
μολις τωρα βρηκα οτι το ψαρακι μου ειχε ick...μιας και δεν εχω θερμοστατη(μου ειπε ο petshopας οτι δεν χρειαζομαι)να κανω αλλαγες νερου20% καθε μερα?το καταλαβα απο το οτι κολυμπουσε προς το φιλτρο.βεβαια ειχε παρουσιασει κατι ασπρες βουλες στα λεπια του(σαν να ελειπαν) και τελευταια καθοταν στην αμμο..ick δεν ειχε?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-05-09, 21:28
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλως ηρθες φιλε μου!
ασε τα πετσοπ προς το παρον...καθισε και διαβασε τα λινκ που σου δωσανε...θα σου χρειαζονται παντα εφοσον θα ασχοληθεις με το χομπυ..για να μη χανεις χρονο ξεκινα στρωσιμο με αμμωνια.....κατανοησε καλα τον κυκλο του αζωτου....παρε καλυτερα υγρα τεστ...και εδω ειμαστε..για μπολι και οτιδηποτε αλλο χρειαστεις ειμαστε στην ιδια πολη....καλο θα ηταν στα λιτρα σου να βαλεις εναν μονομαχο...ειναι πολυ ομορφο ψαρι και δεν εχεις πολλες επιλογες...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-05-09, 21:56
Το avatar του χρήστη ΚΑΛΥΜΝΟΣ
ΚΑΛΥΜΝΟΣ Ο χρήστης ΚΑΛΥΜΝΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-05-2009
Περιοχή: ΚΑΛΥΜΝΟΣ-ΔΩΔ/ΣΑ
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Γεια σας παιδιά και από εμένα........
Μπήκα για να ανοίξω ένα θέμα αλλά το βρήκα ήδη ανοιχτό.
Δεν είδα κανένα να απαντάει στο ερώτημα αν κατά την διάρκεια του στρωσίματος, για οποιοδήποτε λόγο μπορούμε να κάνουμε αλλαγή νερού, πόσο και κάθε πότε.
Εγώ αν και ήξερα για το πρόβλημα θολώματος του νερού από ξύλο εντούτοις τα έβαλα χωρίς την απαραίτητη διαδικασία και το αποτέλεσμα γνωστό.
Τώρα τι κάνω, αφήνω το θολό νερό ή επιτρέπετε να κάνω αλλαγή και πόσο και κάθε πότε; Θυμίζω κατά την διάρκεια του στρωσίματος.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!
__________________
Το θέμα είναι να είσαι άνθρωπος, το τίμημα όμως μεγάλο.........Δώστετα όλα και μην περιμένεται τίποτα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-05-09, 22:12
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Φίλε ΚΑΛΥΜΝΟΣ,

Αν ακολουθείς το στρώσιμο με αμμωνία, δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να "πειράξεις" τη διαδικασία - πέρα από το αισθητικό αποτέλεσμα - στο κάτω-κάτω στρώσιμο είναι, θα περάσει σε λίγες βδομάδες ή μέρες, ανάλογα το πότε άρχισες.

Επί της ουσίας, δε γνωρίζω αν οι χρωστικές που απελευθερώνει το ξύλο επηρρεάζουν την ανάπτυξη των ωφέλιμων βακτηριδίων που περιμένεις, αλλά το θεωρώ απίθανο - ας με διορθώσουν οι πιό έμπειροι αν κάνω λάθος.

Αν παρ'όλα αυτά θέλεις να κάνεις αλλαγή νερού, συμπληρώνοντας ταυτόχρονα αμμωνία, ώστε να έχεις την επιθυμητή συγκεντρωση για το στήσιμο. ΑΛΛΑ: αν έχουν ήδη αρχίσει να ανεβαίνουν τα ΝΟ2 σου, που σημαίνει ότι το πρώτο "κομμάτι" του κύκλου αζώτου λειτουργεί, αλλάζοντας νερό θα μειώσεις τη συγκέντρωση ΝΟ2, και έτσι θα υπάρχει λιγότερη τροφή για τα βακτηρίδια που μεταβολίζουν ΝΟ2 σε ΝΟ3, οπότε θεωρητικά θα καθυστερήσει το στρώσιμο.

Προσωπικά θα το άφηνα όπως είναι.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-05-09, 22:37
Το avatar του χρήστη ΚΑΛΥΜΝΟΣ
ΚΑΛΥΜΝΟΣ Ο χρήστης ΚΑΛΥΜΝΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-05-2009
Περιοχή: ΚΑΛΥΜΝΟΣ-ΔΩΔ/ΣΑ
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Ευχαριστώ aquaman. Σίγουρα το αισθητικό αποτέλεσμα θα έρθει αργότερα....μπορώ να περιμένω.
Παράθεση:
ΑΛΛΑ: αν έχουν ήδη αρχίσει να ανεβαίνουν τα ΝΟ2 σου, που σημαίνει ότι το πρώτο "κομμάτι" του κύκλου αζώτου λειτουργεί, αλλάζοντας νερό θα μειώσεις τη συγκέντρωση ΝΟ2, και έτσι θα υπάρχει λιγότερη τροφή για τα βακτηρίδια που μεταβολίζουν ΝΟ2 σε ΝΟ3, οπότε θεωρητικά θα καθυστερήσει το στρώσιμο.
Αυτό συμβαίνει πράγματι. Επομένως μένει ως έχει αλλά μέχρι πότε δεν θα γίνονται αλλαγές στο νερό;
__________________
Το θέμα είναι να είσαι άνθρωπος, το τίμημα όμως μεγάλο.........Δώστετα όλα και μην περιμένεται τίποτα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-05-09, 00:01
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

αλλαγές νερού θα χρειαστεί να κάνεις πριν μπει το ψάρι (μία γεναία) και αφού μπει κάθε εβδομάδα στο 30% περίπου με την ανάλογη ποσότητα αντιχλωρίου πάντα. Στο στρώσιμο δεν χρειάζεται.

Δημήτρη τα χρυσόψαρα είναι ψάρια κρύου νερού και δεν χρειάζονται θερμοστάτη σε αντίθεση με τα τροπικά ψάρια. Προφανώς τα ψάρια σου ψόφισαν λόγω αυξημένης συγκέντρωσης αμμωνίας επειδή το ενυδρείο δεν ήταν στρωμμένο. Όταν το ενυδρείο στρωθεί με την μέθοδο της αμμωνίας (λινκ στο παραπάνω ποστ) και διαπιστώσεις με τα υγρά τεστ ότι NH3/4=0, NO2=0 και NO3=διαφορετικό του μηδενός, τότε προχωράς σε πρόσθεση ψαριού/ών. Οι σκληρότητές σου και το ph είναι μιά χαρά για τα περισσότερα κοινά και εύκολα ψάρια του εμπορίου (αν οι τιμές είναι σωστές).
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-05-09, 16:39
Το avatar του χρήστη Δημητρης89
Δημητρης89 Ο χρήστης Δημητρης89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2009
Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 977
Προεπιλογή

δηλαδη εγω που αλλαζω νερο καθε 3 μερες τωρα που στρωνεται ειναι λαθος ε?
το ενυδρειο μου λειτουργει μια εβδομαδα και στο φιλτρο απο ασπρο που ηταν εχει γινει το μισο και παραπανω μαυρο,τι ειναι αυτο?α!και παιζει καποιο ρολο τι διαλυμα αμμωνιας πρεπει να παρω ή οποιο να'ναι?οποτε απο αυριο θα βαλω οση αμμωνια χρειαζεται το 30λιτρο μου και θα συμπληρωνω καθε μερα την ιδια ποσοτητα...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-05-09, 17:37
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Δημητρης89 Εμφάνιση μηνυμάτων
δηλαδη εγω που αλλαζω νερο καθε 3 μερες τωρα που στρωνεται ειναι λαθος ε?
το ενυδρειο μου λειτουργει μια εβδομαδα και στο φιλτρο απο ασπρο που ηταν εχει γινει το μισο και παραπανω μαυρο,τι ειναι αυτο?α!και παιζει καποιο ρολο τι διαλυμα αμμωνιας πρεπει να παρω ή οποιο να'ναι?οποτε απο αυριο θα βαλω οση αμμωνια χρειαζεται το 30λιτρο μου και θα συμπληρωνω καθε μερα την ιδια ποσοτητα...
Δημήτρη, αν το ενυδρείο ΔΕΝ έχει ψάρια και κάνεις στρώσιμο με αμμωνία, δεν υπάρχει λόγος να κάνεις αλλαγές νερού πριν ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου (δες και την απάντηση στον ΚΑΛΥΜΝΟΣ παραπάνω).

Για το μαύρο φίλτρο, δεν ξέρω τι μπορεί να είναι. Σίγουρα είναι μαυρο και όχι καφέ, π.χ.; Μήπως είναι βρωμιά από τα ψάρια που υπήρχαν πριν αρχίσεις το στρώσιμο;

Για την αμμωνία: πάρε από φαρμακείο, και κοίτα να διάλυμα σκέτης αμμωνίας (κούνα το μπουκαλάκι - αν αφρίσει δε σου κάνει).

Για να πετύχεις τη συγκέντρωση αμμωνίας που θέλεις στο ενυδρείο σου (σε mg/l) θα πρέπει να υπολογίσεις τη δοσολογία αμμωνίας με βάση τη συγκέντρωση του διαλύματος που αγόρασες (εμένα π.χ. έγραφε 10% στο μπουκαλάκι - άρα ήξερα ότι για κάθε κυβικό εκατοστό διαλύματος - 1000mg έριχνα 100mg αμμωνίας στο ενυδρείο μου), και τα καθαρά λίτρα του ενυδρείου σου. Την απλή μέθοδο των τριών τη θυμάσαι;
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-05-09, 22:51
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

και καλό είναι και να μετράς που και που, τα εξηγεί στο θέμα "στρώσιμο με αμμωνία"
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 31-05-09, 03:37
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστή μάστιγα αυτοί οι petshopers...!
.... αυτοί είναι shop keepers οπότε εμείς έχουμε το θέμα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Δημητρης89 Εμφάνιση μηνυμάτων
τωρα επειδη το ενυδρειο μου ειναι μικρο,σκεφτομαι να βαλω guppies που διαβασα οτι ειναι αρκετα ανθεκτικα ή κατι παρομοιο.
Δεν υπάρχουν ανθεκτικά ψάρια, όλα τα ψάρια έχουν το ίδιο θέμα - πρόβλημα όταν δεν έχουν τις κατάλληλες συνθήκες.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Δημητρης89 Εμφάνιση μηνυμάτων
να σας πω επισης οτι εχω αμμο κατω(δεν ξερω αν πειραζει) και απο φυτα μια anubia και ενα πλαστικο. ενω στο κεντρο μια πλασικη πετρα(δεν ηξερα οτι αν βαλω κανονικες θα γινουν σαν κοραλια)(πανεμορφο)
τα τεστ (σε στικακια)που εκανα ειναι εδω και καιρο στα ιδια επιπεδα..
ph:7.2με7,6 kh:8με10 gh:7 NO2:0 NO3:0-10 δεν ειναι σωστα?
και μια τελευταια ερωτηση...πρεπει να αλλαξω το νερο?αν ναι ποσο περιπου?
σας ευχαριστω και παλι για τον χρονο και την υπομονη σας
Η μετρήσεις που δίνεις δεν δείχνουν πρόβλημα όμως μας λείπει μια βασική μέτρηση αυτή της αμμωνίας.
Είναι πολύ πιθανό να μην έχεις ΝΟ2 και ΝΟ3 γιατί το φίλτρο είναι άστρωτο και δεν μετατρέπει την αμμωνία (που είναι πολύ σημαντικό) σε NO2 NO3.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 31-05-09, 22:53
Το avatar του χρήστη Δημητρης89
Δημητρης89 Ο χρήστης Δημητρης89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2009
Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 977
Προεπιλογή

παιδια εχω μπερδευτει,για 30 λιτρα ποσα ml αμμωνια (διαλυμα 10%) πρεπει να βαλω?
σας ευχαριστω πολυ για την υπομονη σας παιδια!!!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 01-06-09, 05:45
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

....παραπανω ο Ηλιας (Strahos) σου εδωσε το λινκ....κατσε και διαβασε και μη περιμενεις ετοιμη τροφη...

υ.γ....σκοπος ειναι μονος σου να μαθεις-εμπεδωσεις το τι πρεπει να κανεις..
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 01-06-09, 23:07
Το avatar του χρήστη Δημητρης89
Δημητρης89 Ο χρήστης Δημητρης89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2009
Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 977
Προεπιλογή

παιδια,στον κουβα που θα βαλουμε το νερο για να δουμε το ποσο αμμωνιας,πρεπει να βαλουμε και αντιχλωριο?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 02-06-09, 11:02
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Δημητρης89 Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια,στον κουβα που θα βαλουμε το νερο για να δουμε το ποσο αμμωνιας,πρεπει να βαλουμε και αντιχλωριο?
To αντιχλώριο δεν επηρεάζει τα επίπεδα της αμμωνίας. Απλά δεσμεύει το χλώριο, χλωραμίνες και κάποια άλλα βαρέα μέταλλα, τα οποία μπορεί να είναι βλαβερά για τα ψάρια.

Αντιχλώριο όμως χρειάζεται κατά την διάρκεια του στρωσήματος, γιατί τα οφέλημα βακτήρια σε περιβάλλον χλωρίου, δεν....
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 02-06-09, 11:23
Το avatar του χρήστη Δημητρης89
Δημητρης89 Ο χρήστης Δημητρης89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2009
Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 977
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Αντιχλώριο όμως χρειάζεται κατά την διάρκεια του στρωσήματος, γιατί τα οφέλημα βακτήρια σε περιβάλλον χλωρίου, δεν....
μα ομως κατα το στρωσιμο δεν αλλαζουμε νερο...οποτε πως θα βαζουμε αντιχλωριο?
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 02-06-09, 11:25
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

οταν πρωτοβαζεις νερο στο ενυδρειο...πρεπει να βαλεις και αντιχλωριο..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 02-06-09, 11:33
Το avatar του χρήστη Δημητρης89
Δημητρης89 Ο χρήστης Δημητρης89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2009
Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 977
Προεπιλογή

ενταξει αυτο το εχω κανει ..και μαλιστα νομιζα οτι κατα την δειαρκεια του στρωσιματος πρεπει να αλλαζω και νερο,οποτε εβαζα και αντιχλωριο....

τωρα βεβαια το ενυδρειο λειτουργει εδω και δυο περιπου εβδομαδες χωρις να βαζω ακομα αμμωνια(πρεπει να κανω τις μετρησεις)...αυτο μπορει να επιρεσει τιποτα ή απλα τρωω τζαμπα ρευμα?
α! και κατι τελευταιο οταν αλλαζα το νερο το ph το gh το NO2 και NO3 ηταν σε σταθερα επιπεδα,τωρα που δεν αλλαζω αυτα μεγαλουν,δεν πειραζει ετσι?

Υ.Γ ακομα δεν ξεκινησα στρωσιμο,ειχα πριν τεσσερις μερες ενα χρυσοψαρο μεσα αλλα μου πεθανε
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 02-06-09, 12:20
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Δημητρης89 Εμφάνιση μηνυμάτων
ενταξει αυτο το εχω κανει ..και μαλιστα νομιζα οτι κατα την δειαρκεια του στρωσιματος πρεπει να αλλαζω και νερο,οποτε εβαζα και αντιχλωριο....

τωρα βεβαια το ενυδρειο λειτουργει εδω και δυο περιπου εβδομαδες χωρις να βαζω ακομα αμμωνια(πρεπει να κανω τις μετρησεις)...αυτο μπορει να επιρεσει τιποτα ή απλα τρωω τζαμπα ρευμα?
α! και κατι τελευταιο οταν αλλαζα το νερο το ph το gh το NO2 και NO3 ηταν σε σταθερα επιπεδα,τωρα που δεν αλλαζω αυτα μεγαλουν,δεν πειραζει ετσι?

Υ.Γ ακομα δεν ξεκινησα στρωσιμο,ειχα πριν τεσσερις μερες ενα χρυσοψαρο μεσα αλλα μου πεθανε
Δηλαδή τώρα που μιλάμε έχεις ένα ενυδρείο χωρίς αμμωνία, ψάρια ή έστω τροφή για να τροφοδοτήσουμε την δημιουργία βακτηριδίων. Πώς στο καλό θα τρέφονται Δημήτρη? Ακόμα και αν είχε ξεκινήσει ο κύκλος κατά την διάρκεια που είχες μέσα ψάρι, τώρα απλά "έφυγαν".


Κατά την διάρκεια του στρωσήματος, και από την στιγμή που δεν στρώνουμε με ψάρι, δεν προβαίνουμε σε αλλαγή νερού, γιατί απλά η δημιουργία νιτρικών (ο κύριος λόγος της αλλαγής) απαιτεί χρόνο και τα οποία βρίσκονται ακριβώς στο τελευταίο στάδιο του κύκλου του αζώτου.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!! george82 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 3 20-04-09 05:43
βοηθεια....!!!! makis Παραλία - Beach Bar 6 09-06-08 17:29
βοηθεια βαγγελης καραγιαννη Ζωοτόκα 1 24-02-08 18:55
ΒΟΗΘΕΙΑ KARAGIANNISV Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 14 24-02-07 19:51
Μια βοηθεια! D_S Θαλασσινό νερό - Γενικά 9 10-11-05 19:25

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08348 seconds with 15 queries