Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 12-03-11, 20:08   #1
Ταιριάζουν;;;;;;;:-?:-|
Blaze94
Junior Member
Εγγραφή: 10-03-2011
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 22

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Blaze94 Ο χρήστης Blaze94 δεν είναι συνδεδεμένος 12-03-11, 20:08
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γειά σας παιδιά είμαι εντελώς αρχάριος και δυστηχώς προχώρησα στην αγορά ενυδρείου και ψαριών πρωτού επισκεφτώ το forum.αυτή τη στιγμή στο ενυδρείο μου (ένα εξιντάλιτρο της tetra ) έχω 1 μονομάχο 3 ξοφοφόρους 2 phantom Tera και 3 νέον.επίσης από φυτά έχω μια Anubia nana , 2 Anubia και μια κρτπτοκωρίνα χωρίς υπόστρωμα.το φίλτρο μάλλον είναι άστρωτο και πριν τρία μέρες έκανα την βλακεία να το πλύνω με νερό βρύσης.έχω προσθέσει πρόσφατα βακτήρια εμπορίου.κατ αρχήν ταιριάζουν τα ψάρια και αν όχι τι συνδυαζμούς θα μπορούσα να κάνω με τα υπάρχοντα;;;ευχαριστώ εκ των προταίρων για το χρόνο σας!!!!
Εμφανίσεις: 1802
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-03-11, 21:50
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Blaze94 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γειά σας παιδιά είμαι εντελώς αρχάριος και δυστηχώς προχώρησα στην αγορά ενυδρείου και ψαριών πρωτού επισκεφτώ το forum.αυτή τη στιγμή στο ενυδρείο μου (ένα εξιντάλιτρο της tetra ) έχω 1 μονομάχο 3 ξοφοφόρους 2 phantom Tera και 3 νέον.επίσης από φυτά έχω μια Anubia nana , 2 Anubia και μια κρτπτοκωρίνα χωρίς υπόστρωμα.το φίλτρο μάλλον είναι άστρωτο και πριν τρία μέρες έκανα την βλακεία να το πλύνω με νερό βρύσης.έχω προσθέσει πρόσφατα βακτήρια εμπορίου.κατ αρχήν ταιριάζουν τα ψάρια και αν όχι τι συνδυαζμούς θα μπορούσα να κάνω με τα υπάρχοντα;;;ευχαριστώ εκ των προταίρων για το χρόνο σας!!!!
Kατ' αρχή να ρωτήσω αν γνωρίζεις για τις συνθήκες που απαιτεί το κάθε ένα από τα είδη των ψαριών που έχεις αγοράσει. Τί μετρήσεις έχεις? Αν δεν έχεις ιδέα τι ρωτάω, πήγαινε εδώ.
Για να μάθεις περισσότερα για την αμμωνία και τον κύκλο του αζώτου, εδώ.

Το φίλτρα όταν απαιτείται να καθαρίσει, τότε αυτό το κάνουμε ΜΟΝΟ με νερό του ενυδρείου μας. ΠΟΤΕ απευθείας χρήση νερού βρύσης.
Αντιχλώριο έχεις?
Τα φυτά που έχεις αγοράσει, δεν είναι υψηλών απαιτήσεων. Η κρυπτοκορίνα μπορεί να σου παρουσιάσει πρόβλημα.

Τώρα στο ψητό:
Τα ψάρια σου εκτός του ότι είναι πολλά για τα λίτρα σου, είναι και επιλογές από βιότοπους από ολόκληρο τον κόσμο που απαιτούν και διαφορετικές συνθήκες. Ένα θέμα το οποίο προσπαθούμε να αποφύγουμε στο χόμπυ μας. Προσπαθούμε όσο το δυνατόν να κάνουμε επιλογές ψαριών από ένα βιότοπο μόνο, δίνοντας τους τις συνθήκες που απαιτούν, όσο αφορά τη χημεία και θερμοκρασία του νερού, τροφή, υλικά και στήσιμο διάκοσμου του ενυδρείου.

Αν θέλεις να κρατήσεις το ΒΕΤΤΑ σου, τότε μόνο αυτόν! Μαλακό νερό βέβαια και τροπική θερμοκρασία γιατί δεν είναι ψάρι κρύου νερού.
Τους ξυφοφόρους μπορείς να τους κρατήσεις, αν και προσωπικά τους θεωρώ ψάρια για μεγαλύτερα ενυδρεία, αλλά απαιτούν αλκαλικό νερό. Κανένα άλλο από τα ψάρια που έχεις δεν ζει σε αυτές τις συνθήκες.
Τα νέον θέλουν όξινο νερό (μαλακό) αλλά απαιτούν μεγαλύτερο ενυδρείο με πολλά πολλά μέλη. Ένα μεγάλο κοπάδι.
Τα Φάντομ Τετρα και πάλι απαιτούν όξινο νερό,περισσότερα μέλη και περισσότερα λίτρα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ταιριάζουν; flying_guardian Malawi 20 07-05-08 14:30
ταιριάζουν? Dimi Αρχάριοι γλυκού νερού 14 24-08-07 11:05
ταιριάζουν?? guppies_2 Γλυκό νερό - Γενικά 4 24-01-07 10:49
Ταιριάζουν; guardian Αρχάριοι γλυκού νερού 3 15-09-06 16:01
Ταιριάζουν ? sifo Malawi 8 27-01-06 01:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03256 seconds with 13 queries