Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Παρουσιάσεις θαλασσινών ενυδρείων > Nano Reef

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-01-14, 00:11
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Άρα μπορώ να πάω και σε 600αρες?

Ναι μπορείς. Αναλόγως τι κοράλια θα βάλλεις, τέτοια κυκλοφορία θες. Πιστεύω πάντως με 2 600ρες είσαι οκ.
Παράθεση:

Αεραντλία για να μην μένει στάσιμο το νερο κατά την προετοιμασία. Έτσι κι αλλιως υπάρχουν όλα

Στην προετοιμασία νερού έχεις το νερό να τρέχει με ένα κυκλοφοριτή και ένα θερμοστάτη. Μόλις το νερό ξεπεράσει τους 23 βαθμούς ρίχνεις το αλάτι να σπάσει ενώ συνεχίζει να τρέχει. Το νερό θα το αφήνεις πάνω απο 10 ώρες να σπάει το αλάτι για να σπάσει καλά.
Παράθεση:
Δλδ? Τι επιπτώσεις υπάρχουν με νερο βρύσης?
Εμφάνιση αλγών και μη σταθερές τιμές λόγω ότι τα περισσότερα αλάτια του εμπορίου σπάνε και δίνουν τις κατάλληλες τιμές με νερό όσμωσης λόγω των μηδενικών τιμών του σε σύγκριση με της βρύσης που έχει ήδη κάποια απο τα στοιχεία αυτά. Και άλλοι λόγοι...
Όπως θες. Αν δεν μπορείς να πάρεις όσμωση(κανα 50-60ρι έχει καινούρια) ξεκίνα το με βρύσης και στην πορεία παίρνεις όσμωση.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-01-14, 12:02
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Κ Εμφάνιση μηνυμάτων

Ναι μπορείς. Αναλόγως τι κοράλια θα βάλλεις, τέτοια κυκλοφορία θες. Πιστεύω πάντως με 2 600ρες είσαι οκ. ok. Δεν ειναι μεγαλο θεμα να παω και σε 100αρες, οπότε το αποφασίσω όταν θα αρχισω να μαζευω τα υλικα

Στην προετοιμασία νερού έχεις το νερό να τρέχει με ένα κυκλοφοριτή και ένα θερμοστάτη. Μόλις το νερό ξεπεράσει τους 23 βαθμούς ρίχνεις το αλάτι να σπάσει ενώ συνεχίζει να τρέχει. Το νερό θα το αφήνεις πάνω απο 10 ώρες να σπάει το αλάτι για να σπάσει καλά. Απόλυτα κατανοητό

Εμφάνιση αλγών και μη σταθερές τιμές λόγω ότι τα περισσότερα αλάτια του εμπορίου σπάνε και δίνουν τις κατάλληλες τιμές με νερό όσμωσης λόγω των μηδενικών τιμών του σε σύγκριση με της βρύσης που έχει ήδη κάποια απο τα στοιχεία αυτά. Και άλλοι λόγοι...
Όπως θες. Αν δεν μπορείς να πάρεις όσμωση(κανα 50-60ρι έχει καινούρια) Εδώ και 2 χρόνια που διαβάζω περί ενυδρείων, το μοναδικό θέμα που μου φαίνεται κινέζικο είναι αυτό της ΑΟ. Φίλτρα, πρόφιλτρα, tds ...ξεκίνα το με βρύσης και στην πορεία παίρνεις όσμωση.
Ευχαριστώ για όλα Παναγιώτη!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-01-14, 12:09
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Εδώ και 2 χρόνια που διαβάζω περί ενυδρείων, το μοναδικό θέμα που μου φαίνεται κινέζικο είναι αυτό της ΑΟ. Φίλτρα, πρόφιλτρα, tds ...
Η αντίστροφη όσμωση είναι πολύ απλή αν την επεξεργαστείς λίγο και δεις πως δουλεύει. Ειδικά οι 3ων σταδίων είναι πολύ απλές.
Το νερό με το που έρχεται απο τη βρύση σου περνάει απο τα 2 προφίλτρα(άνθρακα και μικροσωματιδίων) ώστε να είναι κάπως καλύτερο όταν θα πάει στο 3ο στάδιο και πιο καθοριστικό. Μόλις φτάσει στο 30 στάδιο(την μεμβράνη) τότε γίνεται ο τελικός καθαρισμός του. Θα μου πεις, γιατί δεν βάζουμε κατευθείαν μεμβράνη και βάζουμε προφίλτρα? Γιατί τα προφίλτρα προστατεύουν την μεμβράνη και της δίνουν παραπάνω διάρκεια ζωής.
Για να μην ανεβαίνει ψηλά το budget, σου προτείνω να πάρεις 3ων σταδίων. Δές μήπως παίζει καμια μεταχειρησμένη σε καλή τιμή.
Το tds, μπορείς να δεις εδώ τι σημείνει.
Και ότι απορία έχεις εδώ είμαστε!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-01-14, 21:46
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αντίστροφη όσμωση είναι πολύ απλή αν την επεξεργαστείς λίγο και δεις πως δουλεύει. Ειδικά οι 3ων σταδίων είναι πολύ απλές.
Το νερό με το που έρχεται απο τη βρύση σου περνάει απο τα 2 προφίλτρα(άνθρακα και μικροσωματιδίων) ώστε να είναι κάπως καλύτερο όταν θα πάει στο 3ο στάδιο και πιο καθοριστικό. Μόλις φτάσει στο 30 στάδιο(την μεμβράνη) τότε γίνεται ο τελικός καθαρισμός του. Θα μου πεις, γιατί δεν βάζουμε κατευθείαν μεμβράνη και βάζουμε προφίλτρα? Γιατί τα προφίλτρα προστατεύουν την μεμβράνη και της δίνουν παραπάνω διάρκεια ζωής.
Για να μην ανεβαίνει ψηλά το budget, σου προτείνω να πάρεις 3ων σταδίων. Δές μήπως παίζει καμια μεταχειρησμένη σε καλή τιμή.
Το tds, μπορείς να δεις εδώ τι σημείνει.
Και ότι απορία έχεις εδώ είμαστε!
Μια που ξεκίνησα (και πάλι διάβασμα), η μόναδα απιονισμου στις ΑΟ, χρειάζεται?
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-01-14, 22:24
Το avatar του χρήστη gallos
gallos Ο χρήστης gallos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια που ξεκίνησα (και πάλι διάβασμα), η μόναδα απιονισμου στις ΑΟ, χρειάζεται?

Είναι απλά ακόμα καλύτερο να την έχει!Όχι και απαραίτητο!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-02-15, 18:37
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

60 λιτρα ρειφ για μενα ειναι ακαταληλο και ιδικα χωρις σαμπ

αν βαλεις μεσα σκιμερ αντλιες και το φιλτρο με τον ανθρακα αντιφωσφορο και θερμοστατη που θα βαλεις το βραχο και τα ζωντανα ?

2 λογο μικρου μεγεθους χωρις αυτοματη αναπληροση θα εχεις πολυ μεγαλες μεταβολες σε τιμες

3 δε μπορεις να βαλεις κοραλια και να τα δεις να μεγαλωνουν οπως πρεπει

4 πρεπει να εισαι καθημερινα απο πανω και να μετρας με τεστ kh mg ca n03 po4 και να συμπληρονεις

θες τη γνωμη μου αν το εχεις ονειρο οπως το ειχα και εγω και το εκανα ξεκινα να κοιτας στις αγγελιες η μαζεψε ενα καλο ποσο παρε μια γιαλα 300 λιτρα κολλα και με ενα φιλο ενα σαμπ και για τα υπολοιπα μιλαμε

και αν θες τη γνωμη μου μη αγωρασεις σκιμερ πολλα λεφτα τσαμπα υπαρχει και αλλος τροπος

οσο για τα φωτα λεντ και τελος
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-02-15, 18:41
Το avatar του χρήστη gallos
gallos Ο χρήστης gallos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
60 λιτρα ρειφ για μενα ειναι ακαταληλο και ιδικα χωρις σαμπ

αν βαλεις μεσα σκιμερ αντλιες και το φιλτρο με τον ανθρακα αντιφωσφορο και θερμοστατη που θα βαλεις το βραχο και τα ζωντανα ?

2 λογο μικρου μεγεθους χωρις αυτοματη αναπληροση θα εχεις πολυ μεγαλες μεταβολες σε τιμες

3 δε μπορεις να βαλεις κοραλια και να τα δεις να μεγαλωνουν οπως πρεπει

4 πρεπει να εισαι καθημερινα απο πανω και να μετρας με τεστ kh mg ca n03 po4 και να συμπληρονεις

θες τη γνωμη μου αν το εχεις ονειρο οπως το ειχα και εγω και το εκανα ξεκινα να κοιτας στις αγγελιες η μαζεψε ενα καλο ποσο παρε μια γιαλα 300 λιτρα κολλα και με ενα φιλο ενα σαμπ και για τα υπολοιπα μιλαμε

και αν θες τη γνωμη μου μη αγωρασεις σκιμερ πολλα λεφτα τσαμπα υπαρχει και αλλος τροπος

οσο για τα φωτα λεντ και τελος
Βασικά παρέλειψα να αναφέρω ότι είναι μικτά 66 lt με σαμπ πλάτης+αυτόματη αναπλήρωση. Καθαρό main χωρίς τπτ μέσα είναι 40 lt. Εξοπλισμό έχω τα πάντα +Α/Ο.Μια δοκιμή θέλω να κάνω αν μου βγεί πάω σε μεγαλύτερο, που σίγουρα είναι καλύτερο! Αλλά για την ώρα θα ασχοληθώ με αυτό.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-02-15, 20:33
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
60 λιτρα ρειφ για μενα ειναι ακαταληλο και ιδικα χωρις σαμπ

αν βαλεις μεσα σκιμερ αντλιες και το φιλτρο με τον ανθρακα αντιφωσφορο και θερμοστατη που θα βαλεις το βραχο και τα ζωντανα ? Κρεμαστό σκιμερ και σκεμαστό φιλτρο - ο χώρος παραμένει "καθαρός" για τα ζωντανά

2 λογο μικρου μεγεθους χωρις αυτοματη αναπληροση θα εχεις πολυ μεγαλες μεταβολες σε τιμες Άρα βάζεις αυτόματη αναπλήρωση - Την θεωρώ απαραίτητη. Η εξάτμιση ειναι αρκετη, η αναπλήρωση ειναι μονόδρομος

3 δε μπορεις να βαλεις κοραλια και να τα δεις να μεγαλωνουν οπως πρεπει Βάζεις εύκολα κοράλια τα οποια θέλουν απλά σταθερές συνθήκες. Δεν χαλάς πολλά χρήματα σε δύσκολα και ακριβά κοράλια.

4 πρεπει να εισαι καθημερινα απο πανω και να μετρας με τεστ kh mg ca n03 po4 και να συμπληρονεις Το βρίσκω κάπως υπερβολικό

θες τη γνωμη μου αν το εχεις ονειρο οπως το ειχα και εγω και το εκανα ξεκινα να κοιτας στις αγγελιες η μαζεψε ενα καλο ποσο παρε μια γιαλα 300 λιτρα κολλα και με ενα φιλο ενα σαμπ και για τα υπολοιπα μιλαμε Μεγάλες οι αλλαγές νερού, πολύ περισσότερος ο ζωντανός βράχος, πολλά περισσότερα τα watt, μεγαλύτερο σκιμερ...κλπ

και αν θες τη γνωμη μου μη αγωρασεις σκιμερ πολλα λεφτα τσαμπα υπαρχει και αλλος τροπος Χωρίς σαμπ...υπάρχει άλλος τρόπος?

οσο για τα φωτα λεντ και τελος
@gallos : Άνοιξε βρε συ ένα νέο θέμα. Εδώ μέσα θα χαθούν οι ερωτήσεις σου
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-01-14, 22:42
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια που ξεκίνησα (και πάλι διάβασμα), η μόναδα απιονισμου στις ΑΟ, χρειάζεται?
Η μονάδα απιονισμού απιονίζει το νερό(η ρητίνη) και μπαίνει μετά την μεμβράνη σαν έξτρα προσθήκη. Δεν είναι απαραίτητη.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-09-14, 20:13
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Καλησπέρα

Μέχρι τώρα έχω στα χέρια μου αυτά, μαζί με έναν 60λιτρο κύβο (38Χ38Χ43):

1. Skimmer Deltec MCE 300 (μεταχειρισμένο)
2. 5 κιλά αραγωνίτη νεκρό (ίσως χρειαστώ κι άλλο)
3. Εχω βρει από συγχομπίστα 7 κιλά ζωντανό βράχο - περιμενει
4. Φωτιστικό http://dennerle.com/en/products/nano...inus-reeflight στα 36 watt οι λάμπες
5. Ρεφρακτόμετρο
6. Υγρά τεστ API για pH, αμμωνία, νιτρώδη & νιτρικά
7. Περιμενω υγρά τεστ της salifert για KH, άνθρακα, φωσφόρο
8. Αντιφωσφόρο και άνθρακα από water waves
9. AO με μεμβράνη 50 GPD & Flush kit
10. Θερμαντήρα 75 watt
11. Βαρελι τροφίμων 30 λίτρα
12. Εξωτερικό φίλτρο eheim
13. Κολλα DD
14. Τροφές από Ocean, την formula 1 & 2
15. Jebao WP-10 4000L Wave Maker
16. Κινέζικο κυκλοφορητή για να σπαω το αλατι
17. 50watt θερμαντηρα για το βαρελι


Πως ξεκινάω ρε σεις θαλασσινοί???????????????

Ερωτήσεις extra
1. Επειδη το manual του deltec ειναι για πέταμα, ποιος μπορεί να πει 1-2 πραγματα για το σκιμερ, μπας και καταλαβω τι το κανω και πως το χρησιμοποιω
2. Ανθρακα & αντιφωσφόρο μπορώ να βαλω σε διχτάκι στο εξωτερικό φίλτρο? Τι ποσότητα & κάθε πόσο? Σφουγγάρι & υαλοβαμβακα τα κραταω?
3. Για τον φωτισμό άλλοι λενε ότι δεν θα μου φτάσει, αλλοι ότι μπορώ να βάλω μεχρι μαλακά κοραλια. Επειδη δεν σκοπευω να δωσω 150 ευρω για λαμπες, καμια ιδεα παιζει?

Αντε βάλτε ενα χεράκι, γιατί θέλω να ξεκινήσω σύντομα!!!

(Ααααααααα...ΚΛΕΟ, χίλια ευχαριστώ)
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-09-14, 20:18
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.391
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
(Ααααααααα...ΚΛΕΟ, χίλια ευχαριστώ)
Καλώς τον!
Στα θαλασσινά εγώ έχω αλλεργία,
γιατί μ' ευχαριστάς?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-09-14, 21:02
Το avatar του χρήστη sailor247
sailor247 Ο χρήστης sailor247 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 460
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα

Μέχρι τώρα έχω στα χέρια μου αυτά, μαζί με έναν 60λιτρο κύβο (38Χ38Χ43):

1. Skimmer Deltec MCE 300 (μεταχειρισμένο)
2. 5 κιλά αραγωνίτη νεκρό (ίσως χρειαστώ κι άλλο)
3. Εχω βρει από συγχομπίστα 7 κιλά ζωντανό βράχο - περιμενει
4. Φωτιστικό http://dennerle.com/en/products/nano...inus-reeflight στα 36 watt οι λάμπες
5. Ρεφρακτόμετρο
6. Υγρά τεστ API για pH, αμμωνία, νιτρώδη & νιτρικά
7. Περιμενω υγρά τεστ της salifert για KH, άνθρακα, φωσφόρο
8. Αντιφωσφόρο και άνθρακα από water waves
9. AO με μεμβράνη 50 GPD & Flush kit
10. Θερμαντήρα 75 watt
11. Βαρελι τροφίμων 30 λίτρα
12. Εξωτερικό φίλτρο eheim
13. Κολλα DD
14. Τροφές από Ocean, την formula 1 & 2
15. Jebao WP-10 4000L Wave Maker
16. Κινέζικο κυκλοφορητή για να σπαω το αλατι
17. 50watt θερμαντηρα για το βαρελι


Πως ξεκινάω ρε σεις θαλασσινοί???????????????

Ερωτήσεις extra
1. Επειδη το manual του deltec ειναι για πέταμα, ποιος μπορεί να πει 1-2 πραγματα για το σκιμερ, μπας και καταλαβω τι το κανω και πως το χρησιμοποιω
2. Ανθρακα & αντιφωσφόρο μπορώ να βαλω σε διχτάκι στο εξωτερικό φίλτρο? Τι ποσότητα & κάθε πόσο? Σφουγγάρι & υαλοβαμβακα τα κραταω?
3. Για τον φωτισμό άλλοι λενε ότι δεν θα μου φτάσει, αλλοι ότι μπορώ να βάλω μεχρι μαλακά κοραλια. Επειδη δεν σκοπευω να δωσω 150 ευρω για λαμπες, καμια ιδεα παιζει?

Αντε βάλτε ενα χεράκι, γιατί θέλω να ξεκινήσω σύντομα!!!

(Ααααααααα...ΚΛΕΟ, χίλια ευχαριστώ)
1.To skimmer χρησιμοποιειτε για να αφαιρει τα θρεπτικα στοιχεια απο το νερο.Μολις λοιπον γεμισεις το ενυδρειο και βαλεις βραχο αραγωνιτη το στηνεις,το γεμιζεις με νερο απο το ενυδρειο,του κανεις εξαερωση και το βαζεις να δουλευει.καθε 2-4 μερες θελει αδειασμα το ποτηρακι απο την μπιχλα που θα μαζευει.2.Ανθρακα και αντιφωσφορο τα βαζεις σε διχτακια μεσα στο εξωτερικο φιλτρο.Για την δοσολογια σε χυμα υλικα δεν ξερω τι παιζει.Εγω χρησιμοποιω ανθρακα και αντιφωσφορο απο εταιριες και πανω στην συσκευασια γραφουν την αναλογια.3.Ο φωτισμος σου οντως φθανει μονο για ******.Εγω για να γλιτωσω να δωσω πολλα για φωτισμο εφτιαξα φωτιστικο λεντ diy με hybrid led οπως αυτα http://www.ebay.com/itm/1x-10W-Actin...item3cd780818e .Με 4-5 τετοια,μια ψυκτρα για λεντ και ανεμιστηρακια υπολογιστη θα εχεις πολυ καλο φωτισμο και για σκληρα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-09-14, 06:40
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα

Μέχρι τώρα έχω στα χέρια μου αυτά, μαζί με έναν 60λιτρο κύβο (38Χ38Χ43):

1. Skimmer Deltec MCE 300 (μεταχειρισμένο)
2. 5 κιλά αραγωνίτη νεκρό (ίσως χρειαστώ κι άλλο)
3. Εχω βρει από συγχομπίστα 7 κιλά ζωντανό βράχο - περιμενει
4. Φωτιστικό http://dennerle.com/en/products/nano...inus-reeflight στα 36 watt οι λάμπες
5. Ρεφρακτόμετρο
6. Υγρά τεστ API για pH, αμμωνία, νιτρώδη & νιτρικά
7. Περιμενω υγρά τεστ της salifert για KH, άνθρακα, φωσφόρο
8. Αντιφωσφόρο και άνθρακα από water waves
9. AO με μεμβράνη 50 GPD & Flush kit
10. Θερμαντήρα 75 watt
11. Βαρελι τροφίμων 30 λίτρα
12. Εξωτερικό φίλτρο eheim
13. Κολλα DD
14. Τροφές από Ocean, την formula 1 & 2
15. Jebao WP-10 4000L Wave Maker
16. Κινέζικο κυκλοφορητή για να σπαω το αλατι
17. 50watt θερμαντηρα για το βαρελι


Πως ξεκινάω ρε σεις θαλασσινοί???????????????

Ερωτήσεις extra
1. Επειδη το manual του deltec ειναι για πέταμα, ποιος μπορεί να πει 1-2 πραγματα για το σκιμερ, μπας και καταλαβω τι το κανω και πως το χρησιμοποιω
2. Ανθρακα & αντιφωσφόρο μπορώ να βαλω σε διχτάκι στο εξωτερικό φίλτρο? Τι ποσότητα & κάθε πόσο? Σφουγγάρι & υαλοβαμβακα τα κραταω?
3. Για τον φωτισμό άλλοι λενε ότι δεν θα μου φτάσει, αλλοι ότι μπορώ να βάλω μεχρι μαλακά κοραλια. Επειδη δεν σκοπευω να δωσω 150 ευρω για λαμπες, καμια ιδεα παιζει?

Αντε βάλτε ενα χεράκι, γιατί θέλω να ξεκινήσω σύντομα!!!

(Ααααααααα...ΚΛΕΟ, χίλια ευχαριστώ)
Καλημέρα

Καταρχήν ψυχραιμία!
Πάμε πρώτα για τον εξοπλισμό
1. Skimmer: Πολύ καλό μηχάνημα, μάλλον δυνατό για τα λίτρα σου (η εταιρία το δίνει για 320 λίτρα), θα θέλει προσοχή μην "στεγνώσει" το ενυδρείο. Εδώ το σαφέστατο manual http://www.theaquariumsolution.com/f...nglish%202.pdf αν δεν το έχεις με τα αγγλικά, μου λές για οδηγίες!
2. Φωτιστικό: Εγώ το βλέπω καλό, θα πήγαινα όμως σε led ίσως και απο ebay (πολλές επιλογές), αν δεν το έχεις πάρει ακόμα! Όσον αφορά την ένταση μην αγχώνεσαι, υπάρχει κανόνας 1w/l για διατήρηση sps, προσωπικά δεν υπερέβη ποτέ το 0,5w/l και δεν είχα κανένα πρόβλημα
Στα υπόλοιπα είσαι καλά

Πάμε τώρα στις ερωτήσεις
1. Για ξεκίνημα, και αφού έχεις συγκεντρώσει όλο τον εξοπλισμό, πρώτα βάζεις νερό απο ΑΟ, συμπληρώνεις αλάτι (περίπου 33gr/lt θα σου δώσουν αλατότητα 1026), το αφήνεις να διαλυθεί (θερμαντήρας και κυκλοφορία λειτουργούν)! Αφού σπάσει το αλάτι (ανάλογα με την μάρκα του αλατιού μπορεί να πάρει και 2 μέρες) και πετύχεις την σωστή τιμή αλατότητας συμπληρώνεις αραγωνίτη (που πρώτα έχεις ξεπλύνει καλά με νερό απο ΑΟ) και βράχο. Κατα την διάλυση του αλατιού και την προσθήκη αραγωνίτη το νερό ίσως γίνει "γάλα" , μην τρομάξεις , άστο να ξεθολώσει με το σκιμμαρισμα.
Θα έδινα ΜΕΓΑΛΗ προσοχή στον ζωντανό βράχο, είναι πολύ εύκολο να πάρεις βράχο γεμάτο pests (ανεπιθύμητους οργανισμούς) και να μην μπορείς να στεριώσεις ενυδρείο της προκοπής ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!
Καλό θα είναι πριν τον βάλεις μέσα να κάνεις εκτός ενυδρείου το aquascape χρησιμοποιώντας κόλλα ή άλλα υλικά, μέσα στο νερό δύσκολα τα πράγματα...

Εξτρα ερωτήσεις
1. Σου ανέφερα παραπάνω για το deltec
2. Ναι μπορείς να τα βάλεις σε διχτάκι σε εξωτερικό φίλτρο πρόσεξε όμως ο αντιφώσφορος να είναι χονδρόκοκκος γιατί αν είναι ψιλός (για ριάκτορα) την έβαψες, για ποσότητα καλύτερα να μιλήσεις με τα παιδιά της WW, κάθε εταιρία σχεδόν έχει άλλη δοσολογία! Σφουγγάρι και υαλοβάμβακα αν κρατήσεις θα πρέπει ΠΟΛΥ συχνά να τα καθαρίζεις γιατί η μούργα που θα μαζεύουν θα είναι πηγή νιτρικών για το ενυδρείο
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Απορίες για ph,gh κ.τ.λ Fish Γλυκό νερό - Γενικά 3 16-02-13 18:29
Απορίες.... Immortal Αρχάριοι γλυκού νερού 29 19-06-12 23:09
Απορίες, απορίες, απορίες και άλλα πολλά QS-Plan Αρχάριοι γλυκού νερού 3 16-12-10 16:33
Απορίες, πολλές απορίες... oikonm Αρχάριοι γλυκού νερού 9 25-06-07 22:35
Απορίες AXEL Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 01-06-07 21:22

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,14482 seconds with 15 queries