Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-11-12, 04:43
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Τα προβλημα ειναι τωρα καθαρα σε θεωρητικο επιπεδο, μιας και δεν εχω ψαρια μεσα.

Μιας κι εχεις αυτο το τεστ, για πες μου πως γινεται να δειχνει μετρησιμη αμμωνια εκει γυρω στο 3-4; εννοω που εχει τετοια διαβαθμιση;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-11-12, 04:57
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα προβλημα ειναι τωρα καθαρα σε θεωρητικο επιπεδο, μιας και δεν εχω ψαρια μεσα.
ακριβωςαυτη ειναι η χαρα

Μιας κι εχεις αυτο το τεστ, για πες μου πως γινεται να δειχνει μετρησιμη αμμωνια εκει γυρω στο 3-4; εννοω που εχει τετοια διαβαθμιση;
εχω το NH4 profi test ammonia.υποθετω οτι αυτο εχεις κιεσυ.η κλιμακα οντως φτανει στο 2 (και πανω) χωρις να δινει αλλο χρωμα σε καθε τιμη πανω απτο 2.ισως πανω απ[το 2 να σκουραινει κιαλλο αλλα δεν το εχω δοκιμασει να πω την αληθεια.ετσι κιαλλιως χωρις τιμη αντιστοιχη δε θα σημαινε κατι.

τι σε πειραζει αυτο?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-11-12, 05:22
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

οκ, τωρα εξηγειται το μπερδεμα...

εχω κι εγω και το τεστ της salifert που το ειχα παρει κατα λαθος, αλλα δε με βολεψαν καθολο οι μετρησεις του και προτιμω της API γιατι μπορω να δω και NH3 και NH4 ενω με της salifert βλεπεις μονο NH3.

Αυτο που σε μπερδεψε ειναι το τεστ που αγορασες λοιπον, οχι πως ειναι κακο (μια χαρα μετραει) αλλα τα νουμερα που λεμε ολοι αφορουν την ολικη αμμωνια (nh3/nh4) κι οχι αποκλειστικα την τοξικη (nh3) που μετρας εσυ, και για να βγαλεις τα νουμερα πρεπει ειτε να ανατρεξεις σε πινακακια, ειτε να χρησιμοποιησεις καποιο προγραμμα (βγαινει σε σχεση με το ph και δεν ειναι καποια αναλογικη σχεση να τη βγαλεις απλα με ενα κομπιουτερακι).
Ενα τετοιο μικρο πινακακι (οχι ακριβειας) ειναι αυτο


Το 3-4 που σου ειπα αναφερεται σε nh3/nh4 (αν δηλαδη μετραγες με api ή με serra).
Καποιους ισως τους βολευει, εμενα παντως για στρωσιμο δε με βολεψε καθολου, και ισως ειναι καλο στο να μετρας περιοδικα μονο την ελευθερη αμμωνια που ειναι και η πιο επικινδυνη, αλλα για στρωσιμο μαλλον ειναι κουραστικο γιατι εχουμε να κανουμε με πολυ μικρα νουμερα και με πολυ μικρες διαφορες (πχ σε ενα 6ρακι ph μπορει στα αλλα τεστ να βλεπεις καταπρασσινο και στης salifert να βλεπεις κιτρινο σα να μην εχει τιποτα γιατι απλα σε τετοιο ph το περισσοτερο ειναι αμμωνιο και ελαχιστη εως καθολου η ελευθερη αμμωνια)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-11-12, 05:36
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Αρα τσαμπα σας παιδευω και σας και τσαμπα παιδευομαι κι εγω...
Για μενα αυτα ειναι...κινεζικα...


Οποτε το ερωτημα...παραμενει. Τι κανω απο δω και περα;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
επιτελους B22 Αρχάριοι γλυκού νερού 42 03-03-11 17:40
επιτελους και γω platy Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 39 27-05-10 11:38
Επιτελους mentor50 Αρχάριοι γλυκού νερού 15 17-01-10 17:09
Επιτελους petros Bettas 2 08-04-06 00:51
παιδια εστησα επιτελους nhreas Θαλασσινό νερό - Γενικά 0 10-07-03 13:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09606 seconds with 15 queries