Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 22-12-11, 17:23   #1
αλλαγη ψαριων
ellin
Member
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ζωγραφου
Μηνύματα: 33

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
ellin Ο χρήστης ellin δεν είναι συνδεδεμένος 22-12-11, 17:23
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπερα..ειμαι και εγω αλλη μια αρχαρια στο πανεμορφο κοσμο του βυθου.. μου χαρισαν ενα ενυδρειο ηδη στρωμενο 200lt με ενα διακοσμητικο ναυαγειο και 3 μεγαλα ψαρια.Ενα πλακοστομο,ενα λευκο παγκασιους και ενα δολαριο γυρω στους 25 ποντους τα 2 πρωτα.θελω να τα αλλαξω να βαλω μικρα αλλα μου λενε πως ειναι καλυτερα αυτα λογω μικρων απαιτησεων..φυσικα το προβλημα ειναι οτι δυσκολευομαι και να τα δωσω..
Εμφανίσεις: 5450
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-12-11, 17:43
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Καλά κάνεις όχι μόνο απειδή λόγω απαιτήσεων αλλά και λόγω χώρου! Φαντάσου ότι ο παγκάσιους και ο πλέκο γίνονται τέρατα. Θα σου πρότεινα πρώτα να βάλεις φωτό απο το ενυδρείο σου. Δεύτερον, να βάλεις αγγελία οτι πουλάς τα ψάρια. Και τρίτον προσοχή(εννοώ προσήλωση) στα σχόλια που θα υπωθούν. Κατά τα άλλα, καλά τα πας για αρχάρια.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-12-11, 17:44
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

πολυ καλα κανεις και θες να τα αλλαξεις!
αν δυσκολευσαι να τα δωσεις τωρα που ειναι μικρα σκεψου να μεγαλωσουνε.οι πλεκο και τα παγκασιους γινονται τερατα στη φυση.δωστα πριν εχεις προβληματα.το οτι δεν εχουνε απαιτησεις και συντηρουνται ευκολα που σου ειπανε ειναι λαθος.εχουνε απαιτησεις οπως ολα τα ψαρια και κυριως σε λιτρα τα οποια δεν εχεις.ειδικα με το παγκασιους ειναι σαν να κρατας φαλαινα σε σκαφη ενα πραμα.δωστα οσο ειναι νωρις.θα γλυτωσεις κιεσυ ταλαιπωρια αργοτερα και τα ψαρια.ισως να γινομαι λιγο υπερβολικος στο παραδειγμα αλλα οχι πολυ.δες εδω και εδω.

το ενυδρειο πως στο δωσανε και ητανε στρωμενο?σου φερανε και φιλτρο στρωμενο και ενυδρειο γεματο 200 λιτρα?πως εγινε το στρωσιμο δηλαδη αν ξερεις να μας πεις.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-12-11, 21:59
ellin Ο χρήστης ellin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ζωγραφου
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή

αδειασαμε το μισο νερο και μεταφερθηκε σε αποσταση 10 λεπτων με αμαξι.το ενυδρειο ηδη λειτουργει εδω και 3 χρονια..ηδη ο παγκασιους κατα καιρους η μυτη του ηταν χτυπημενη..το ενυδρειο ηταν του αδελφου μου..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-12-11, 22:05
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οκ,τοτε εχεις να προσεξεις μονο την ιχθυοσυνθεση σου
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-12-11, 22:16
ellin Ο χρήστης ellin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ζωγραφου
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή

ακριβως.το εχω 15 μερες..εχω σκοπο και σε 4-5 μερες να κανω τη πρωτη αλλαγη νερου
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-12-11, 22:18
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Όσον αφορά τα ψάρια τι θα κάνεις? Θα τα πουλήσεις?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-12-11, 22:40
ellin Ο χρήστης ellin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ζωγραφου
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή

με αυτο που ειδα και διαβασα στεναχωρηθηκα με τα ψαρια μου..δε ξερω αν γνωριζεις να μου προτεινεις καποια ψαρια που να ταιριαζουν μεταξυ τους και να εχουν χρωματα..οσο γινεται..
-------------------------
θελω να τα πουλησω αλλα θελω να αποφυγω τις αγγελιες.θα προσπαθησω απο κανενα pet shop

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ellin : 22-12-11 στις 22:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-12-11, 22:54
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Εφόσον τα πουλήσεις, σε αυτά τα λίτρα υπάρχουν πολλές επιλογές εκτός υπερβολών.
Μια καλή επιλογή είναι τα αφρικάνικα καθώς είναι ψάρια ευκολοσυντήριτα και ζουν στις παραμέτρους του νερού μας και με πολύ ιδιαίτερους χαρακτήρες και χρωματισμούς.
Επίσης κάτι σε αμαζόνιο εκτός δίσκων και άλλων τεράτων.
Κάτι σε ζωοτόκα δεν θα σου πρότεινα καθώς μπορούν να μπού στο ενυδρείο σου, αλλά είναι κρίμα να χαραμίσεις τόσα λίτρα για αυτά τα ψάρια ενώ μπορείς να τα βάλεις και σε λιγότερα.
Αυτά προς το παρόν
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-12-11, 00:35
harmasn Ο χρήστης harmasn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: γουδι
Μηνύματα: 378
Send a message via Skype™ to harmasn
Προεπιλογή

καλησπερα.ειχα και εγο παγγασιους και τα παιδια μου δωσανε τις ιδιες συμβουλες και επιστραφηκε αργα μεν αλλα το εκανα.δεν το εκανα ομως αρκετα γρηγορα και οχι μονο ειχε κοπανισει την μουρη του σε ολα τα τζαμια αλλα εκανε και μεγαλυτερη ζημια στον εαυτο του.μην περιμενεις να παρεις λεφτα απο κανα πετ συτι τουλαχιστον εκει τα εδωσα εγω τσαμπα δεν προκιτε να στα αγορασουμε κοστιζουνε μολις 2ε να τα παρεις απο κει να στο αγορασουν 30 λεπτα?(στην γειτονια σου κοντα απ οσο ξερω δεν εχει και καποιο συνοικιακο που να ασχολιτε με ψαρια)ο πλεκο μηπως δεν ειναι πλεκο και ειναι κανα ansistrous η τπτ τετοιο που δεν μεγαλωνει τοσο πολυ?σηκωσε καμια φοτο να σου πουνε τα παιδια που ειναι πιο εμπειρα.μην στεναχωριεσαι που θα τα δωσεις δεν φταις εσυ αλλα οι πετ σοπαδες που τα προτινουν οπως εγινε και με τον δικο μου και με παρα πολλους αλλους.επισης θα βοηθουσε αρκετα αν ελεγες και μετρισεις για να κατατοπιστουν οι πιο εμπειροι κατλυτερα στο τι να σου προτινουν η πως να αλαξεις τις μετρισεις σου ετσι οστε μετα να σου προτινουν κατι αλλο(δεν ξερω αν το καταλαβες το εγραψα καπως νμζ)
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-12-11, 01:01
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ellin Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα..ειμαι και εγω αλλη μια αρχαρια στο πανεμορφο κοσμο του βυθου.. μου χαρισαν ενα ενυδρειο ηδη στρωμενο 200lt με ενα διακοσμητικο ναυαγειο και 3 μεγαλα ψαρια.Ενα πλακοστομο,ενα λευκο παγκασιους και ενα δολαριο γυρω στους 25 ποντους τα 2 πρωτα.θελω να τα αλλαξω να βαλω μικρα αλλα μου λενε πως ειναι καλυτερα αυτα λογω μικρων απαιτησεων..φυσικα το προβλημα ειναι οτι δυσκολευομαι και να τα δωσω..
καταρχας καλως ηρθες και απο μεναοι παγκασιοι ειναι ενα λαθος που κανουμε σχεδον ολοι στο πρωτο μας ενυδριο.μην στεναχωριεσε λοιπον να ξερεις οτι εινια το καλητερο να τον δωσεις σε ενα πετ και να παρεις κατι αλλο.εαν αποφασησεις να βαλεις κιχλιδες http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=21473 οπωσδιποτε διαβασε εδω πολλη προσεχτικα ωστε να αποφυγεις λαθη μιας και εινια ψαρια αρκετα κυριαρχικα και πρεπει να προσεχεις τι βαζεις μεσα σε αυτην την περιπτωσει αλλαζεις ολο το σετ απ του ενυδριου σου μαζικαι ολα τα ψαρια.εαν πας σε ζωοτοκα εγω προτινω να κρατησεις τον πλεκο και μπορεις να βαλεις παρα πολλα ωαρακια με υπεροχα χρωματα σε διαφορες ποσοτητες και χρωματα τα οποια ειναι ευκολα για αρχαριο και θα σε ανταμιψουν με της πολλες γεννες αλλα και παλι πρεπει να φυγουν ολα τα ψαρια να προσθεσεις φυτα κτλ.μερικα απο αυτα τα ψαρακια ειναι: Xiphophorus helleri http://www.tsamisaquarium.gr/periechomena.htm
Poecilia reticulata http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/guppy.htm
Poecilia velifera http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...20velifera.htm
διαβασε πολλη τα υπομνηματα για τους αρχαριους και θα τα πας μια χαρα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harmasn Εμφάνιση μηνυμάτων
...δεν φταις εσυ αλλα οι πετ σοπαδες που τα προτινουν οπως εγινε και με τον δικο μου και με παρα πολλους αλλους...
φιλε μου δεν μπορεις να το λες αυτο μιας και ο καθε πετσοπας θελει να βγαλει το ψωμι του και πουλαει οτι ζηταει η αγορα αυτοι που φταινε ειμαστε εμεις που ενω ζουμε την εποχη της πληροφοριας και του ιντερνετ δεν κανουμε τον κοπο πριν ασχοληθουμε με κατι ζωντανο να ψαξουμε και να μαθουμε πριν αρχισουμε.φιλικα μιχαλης
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-12-11, 04:37
ellin Ο χρήστης ellin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ζωγραφου
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις..μπορει ισως καποιος να μου προτεινει ενα συνδυασμο 2-3 ειδων απο τα παρακατω που σκεφτομαι???ροδοστομους,blue botia,gourami,rasbora,neon,καρδιναλιοι και xiphophorus hellery???
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-12-11, 07:45
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Χωρίς να είμαι σίγουρος νομίζω γκουράμι, ρασμπόρα και blue botia είναι συμβατά.

....από εκεί και πέρα για αρχή θα πρότεινα τα blue botia να τα ξεχάσεις αφου πρέπει να βάλεις κοπαδάκι 4-5 για να μην είναι ντροπαλά, να μην έχουν επιθετική συμπεριφορά και για να είναι γενικότερα ευτυχισμένα. Αυτοί οι τύποι φτάνουν 25εκ. περίπου οπότε καταλαμβαίνεις ότι 4-5 σε 200 λίτρα και με άλλα ψάρια μέσα.....δεν σε παίρνει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-12-11, 11:20
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

κοιταξε και εδω αλλα και εδω για ιδεες και συμβατοτητες.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-12-11, 14:05
harmasn Ο χρήστης harmasn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: γουδι
Μηνύματα: 378
Send a message via Skype™ to harmasn
Προεπιλογή

εγω εχω 9 ροδοστομους και εχουν ταιριαξει μια χαρα με τους ξυφοφορους της αδερφης μου επισις μου ειπανε οτι οι ροδοστομοι δεν πανε με τους καρδιναλιους αλλα εχω δει αυτον το συνδιασμο σε αρκετα ενυδρεια.ροδοστομοι και ξυφοφοροι ειναι "ευκολα" ψαρακια χωρις πολλες απετισεις απο θεμα νερου (αυτο δεν σημαινει οτι δεν θελουν φροντιδα)


μηχαλη οταν πας καπου στα τυφλα οπως πηγα εγω και σου λενε:παρε το καρχαριακι δεν μεγαλωνει πολυ
:μα εχω ενυδρειο 30 λ θα χωραει?
:ναι μια χαρα θα ειναι μπορεις να βαλεις κιολα μεσα αμα θες. . . .
το θεμα μου ειναι οτι επιδι ξεκινας κατι καινουριο δεν ειναι αναγκη να σε εξαπατανε ποσο μαλλον που εχει να κανει με ζωντανους οργανισμους δεν θα ηταν κακο να σου πουνε τις απαιτησεις του ψαριου.αυτοι πονταρουν οτι δεν θα μεγαλωσει ποτε το ψαρι σου και οτι θα σου ψοφισει για να παρεις καινουριο εχει ξανα γινει αυτη η κουβεντα για αυτο το θεμα ας μην την κανουμε σε αυτο το ποστ καλυτερα
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 23-12-11, 14:45
ellin Ο χρήστης ellin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ζωγραφου
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή

οσο διαβαζω τοσο περισσοτερο μπερδευομαι..μου αρεσαν εξαρχης οι ροδοστομοι και οι ξιφοφοροι.αρα με βλεπω για μια τετοια προσπαθεια...λιγα ειδη και σε κοπαδια
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-12-11, 14:58
harmasn Ο χρήστης harmasn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: γουδι
Μηνύματα: 378
Send a message via Skype™ to harmasn
Προεπιλογή

καλη επιλογη οι ροδοστομοι! και μενα μου αρεσουν πολυ αλλα απο τωρα αντιπαθω σχεδον τους ξυφοφορους κανανε την αναγκη τους διπλα στην αεραντλια και γεμισε ολο το ενυδρειο ειναι λιγο βρωμικα απ οτι καταλαβα,τεσπα.απο τους ξυφοφορους να υπολογιζεις γεννες καθως μπαινουν σε χαρεμι 1 αρσενικο 3 θυλικα.στους ροδοστομους δεν ξερω να ξεχωριζω το φυλο τους αλλα θα ηθελα πολυ να δω γεννες.για 200 λιτρα δεν ξερω και ποσα μπορεις να βαλεις συνολο ψαρακια.υπολογισε το τελικο μεγεθος του ψαριου και εχε στο μυαλο σου οτι 1cm ψαριου θελει 2λ νερο.κανε την μεθοδο των 3ειων και θα δεις τι σου απομενει.υπολογιζε επισις οτι μετα τα φυτα βραχια κτλπ αν θα βαλεις μεσα χανεις μερικα λιτρα
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 23-12-11, 15:02
ellin Ο χρήστης ellin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ζωγραφου
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή

να ρωτησω κατι??οι γεννες λιγο με φοβιζουν..δε μπορω να τις αποφυγω????οι ροδοστομοι βρισκονται ευκολα??
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 23-12-11, 15:12
harmasn Ο χρήστης harmasn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: γουδι
Μηνύματα: 378
Send a message via Skype™ to harmasn
Προεπιλογή

ναι καλε ροδοστομοι εχει σχεδον παντου κοιτα αρχηκα αν πουλαει κανεις εδω στις μικρες αγγελιες (αν και δεν εχω δει ποτε για ροδοστομους) αλλιως σε οπιο πετ σοπ και να πας θα βρεις. κοντα μας ειναι του χολαργου που εχει(προχθες πηγα και ειχε τουλαχιστον) απο παγκρατι μερια δεν ξερω αν εχει κατι.οσο αναφορα τις γεννες δεν μπορω να σου πω δεν ξερω κατι περιμενε να παρεις και απαντισεις απο καπιον αλλο πιο εμπειρο.το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν μπορεις να τις αποφηγεις γιατι αν βαλεις 3 4 αρσενικα θα τσακωνονται μεταξυ τους εκτος και αν βαλεις μονο θυλικα οπου εχω διαβασει πως σε τετοια περιπτωση η μια θυλικια περνει τον ρολο του αρσενικου και και αναπτυσει κανονικα τις λειτουργιες του(γεννετικα οργανα μακρυα ουρα κτλπ) μονο που ειναι στειροhttp://www.tsamisaquarium.gr/Selides...us_helleri.htm διαβασε και αυτο.θα σου προτινα και γαρυδουλες αλλα γενοβολανε και αυτες σαν τα κουνελια η μαλλον σαν τα guppy :P
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 23-12-11, 15:18
ellin Ο χρήστης ellin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ζωγραφου
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή

χολαργο που κοντα ειναι???ελεγα να παω κατω αθηνας αλλα διαβασα πολλα αρνητικα σχολια..
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 23-12-11, 15:23
harmasn Ο χρήστης harmasn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: γουδι
Μηνύματα: 378
Send a message via Skype™ to harmasn
Προεπιλογή

μεταφορικο εχεις αρχικα;τα ψαρακια δεν αντεχουν και ωωωωωρες μεσα στο σακουλακι που στα βαζουν. κανα μισαωρακι μια ωριτσα.βγαινεις μεσογειων και πας δεξια περνας εθνικη αμυνα στο αριστερο σου χερι.δεν εχει και σταση μετρο κοντα. . .
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 23-12-11, 15:28
ellin Ο χρήστης ellin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ζωγραφου
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή

μηχανη..αλλα αν δε κανει για το κρυο μπορω να βρω και αθτοκινητο..
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 23-12-11, 15:37
harmasn Ο χρήστης harmasn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: γουδι
Μηνύματα: 378
Send a message via Skype™ to harmasn
Προεπιλογή

χωρια οτι θα ξυλιασουνε τα ψαρακια και θα σου ψοφισουν θα γινεις και μουσκεμα δεν ενδικνητε η μηχανη για τα ψαρακια δυστηχως(ειμαι και γω φαν των μηχανων)επισις λογο ημερων θα σου προτινα να πας μεσα απο παπαγου γιατι θα ειναι μια κολαση η μεσογιων
-------------------------
αααααααα εκανα ενα λαθος!!!!!!! οι ξιφοφορος απο θυλικο γινετε αρσενικα επιτα απο αρκετες γεννες και οχι λογο ελιψης αρσενικου στο κοπαδι σορρυ!!!!! επισις πρεπει να ειναι ενηλικα για να γινει κατι τετιο
διαβασε και αυτο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=58660 οπως και το λινκ πιο πανω που σου εστειλα για τους ξιφοφορους

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harmasn : 23-12-11 στις 15:37 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 23-12-11, 15:46
ellin Ο χρήστης ellin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ζωγραφου
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή

οκ..λεω να κανω καμια βολτα να δω τι εχει και να παρω αποφαση να διωξω τα δικα μου σε καμια 10 μερες
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 23-12-11, 15:53
harmasn Ο χρήστης harmasn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: γουδι
Μηνύματα: 378
Send a message via Skype™ to harmasn
Προεπιλογή

10 μερες θα κοιτας και θα διαβαζεις προσπα8ησε να κατευνασεις την "καψα" οσο ωραια ψαρακια και αν δεις!!! και κοιτα να ειναι συμβατα μην πας τα δεις και τα παρεις επισις παρε και καμια συμβουλη για το δολαριο που εχεις γιατι δεν εχω μυρωδια απο αυτο το ψαρι και δεν ξερω αν θα κωλαει με τα υπολοιπα.προγραματιζω να παω και εγο μια απο αυτες τις μερες μπορει και σημερα η αυριο αν θες παμε μαζι
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 26-12-11, 22:01
ellin Ο χρήστης ellin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ζωγραφου
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή απορια σχετικα με το χρονο αλλαγης

καλησπερα και χρονια πολλα.Μετα απο πολυ διαβασμα αποφασισα να δωσω τα μεγαλα πια ψαρια μου..απλα τωρα εχω μια λειτουργικη απορια,δεν ειχε καθολου φυτα και τωρα θελω να βαλω..πρωτα πρεπει να μπουν τα φυτα και μετα τα καινουρια ψαρι ψα??απλα λογω ανεργειας μηπως μπορω να βαλω μετα απο καποιες μερες τα καινουρια ψαρια μου
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 26-12-11, 22:07
harmasn Ο χρήστης harmasn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: γουδι
Μηνύματα: 378
Send a message via Skype™ to harmasn
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11
δες εδω εγω δεν μπορω να οσυ πω δεν με εμπιστευομαι.τα εκανα λιγο ανορθοδοξα πρωτα εβαλα τα ψαρια και μετα το φυτεψα. φυσικα τα ψαρια ειχαν βγει απο το ενυδρειο και το νερο ηταν ελαχιστο μεσα.το αφησα καμια μερα και μετα εβαλα τα ψαρακια πολυ μεσα αλλα τοτε ειχα μονο 2.
επισις μπορεις να παρεις και φυτα που δεν χριαζονται υποστρομα δηλαδη δεν θα χριαστει να στρωσεις παλι το ενυδρειο σου.τετοια ειναι η ανουμπια και το κερατοφυλλο.την ανουμπια την δενεις πανω σε κορμους.εγο εχω φυτεψει και μια στο χαλικι για να δω αν θα γινει τπτ. με thn cabomba caroliniana που εχω φυτεψει στο χαλικι ειδα αποτελεσμα και αυριο μαλιστα θα κανω το 1ο μου κλαδεματακι και θα τα φυτεψω.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 26-12-11, 22:34
ellin Ο χρήστης ellin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ζωγραφου
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή

ευχαριστω..απο αυτα που διαβασα μαλλον θα φυτευω πρωτα και σε καμια εβδομαδα θα βαλω τα ψαρια
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 26-12-11, 22:40
harmasn Ο χρήστης harmasn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: γουδι
Μηνύματα: 378
Send a message via Skype™ to harmasn
Προεπιλογή

κανονκα ετσι ειναι μεχρι να στρωθει το υποστρομα αν βαλεις ομως ανουμπιες κερατοφυλλο που δεν χριαζονται υποστρομα δεν χριαζεται να το στρωσεις και μπορεις την επομενη βασικα ακομα και την ιδια να βαλεις ψαρακια αλλα μην βαλεις πολλα μαζι θα σου προτινα να βαλεις 2 για αρχη και την επομενη 2 με 3 και να σινεχισεις με αυτο τον ρυθμο μην τα βαλεις ολα μαζι θα εχεις θεμα με αμωνιες και τετοια
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 26-12-11, 22:50
ellin Ο χρήστης ellin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ζωγραφου
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή

δε το ηξερα αυτο..αρα λιγα λιγα..μαλλον απο το καινουριο χρονο που θα βγαλω τα μεγαλα.βρηκα ενα pet shop στο παγκρατι που μου ειπε οτι θα τα παρει,απλα μετακομιζουν τωρα σε αλλο καταστημα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αλλαγη set up eimaste aR21rwstoi Αρχάριοι γλυκού νερού 5 06-05-11 17:01
Αλλαγη ΓΙΑΝΝΗ Θαλασσινό νερό - Γενικά 6 06-01-11 17:54
αλλαγη ψαριων.. dimitris1986 Αρχάριοι γλυκού νερού 5 29-10-09 23:32
μετρησεις και αλλαγη ψαριων tonisgr Αρχάριοι γλυκού νερού 20 20-02-09 17:16
αλλαγη GODLIGHT Greek Aquarist's Boards 6 25-10-06 13:47

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08564 seconds with 13 queries