Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
Παλιά 21-04-15, 22:18   #1
Νέος και ωραίος !
Στέλιος
Member
Εγγραφή: 21-04-2015
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 113

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Στέλιος Ο χρήστης Στέλιος δεν είναι συνδεδεμένος 21-04-15, 22:18
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα σε όλους. Ειμαι αρχάριος στο χόμπι γι αυτο κι αποφάσισα να βρω ενα φόρουμ στο οποίο να μπορώ να ενημερώνομαι διότι κατάλαβα οτι το στήσιμο ενός ενυδρείου απαιτεί διάβασμα και ψάξιμο... Εχω αγοράσει ενα ενυδρείο 100 λίτρων με εσωτερικό φίλτρο, αγόρασα υπόστρωμα απο χαλαζία διότι διάβασα οτι εχει ουδέτερο ph και εχω επίσης αποφασίσει να φτιάξω μια diy κατασκευή για παροχή co2 για τα φυτά μου. Προς το παρόν το ενυδρείο μέσα εχει μόνο δυο κορμούς . Σκέφτομαι για αρχή να βάλω ψάρια μέσα τα οποία να ζουν σε νερό βρύσης όπως μολλυ και πλατυ. Απορία πρώτη , γινεται να αγοράσω μόνο θηλυκά για να αποφύγω τις γέννες; Ξέρω οτι μπορει να εχουν αποθηκεύσει σπερμα αλλα τουλάχιστον ακομα κι αν γεννήσουν δε θα το κάνουν συνέχεια...δεύτερη απορία, θελω να βάλω μέσα οπωσδήποτε γαρίδες αμανο και ρεντ τσερι μπορείτε να μου προτείνετε κι αλλα ψαράκια εκτός απο γκαπυ για να προσθέτω, σκεφτόμουν μια ομάδα δεκα ατόμων cpd αλλα εχω μπερδευτεί γιατι αλλου φαίνεται οτι χρειάζονται πιο μαλακό νερό και σε αλλα sites λένε οτι ζουν και σε σκληρότερο νερό. Απορία τριτη το διοξείδιο του άνθρακα διάβασα οτι ρίχνει το ph και το gh ποσο περίπου. Τέλος αναφέρω οτι το νερό στο αιγαλεω που μένω εχει ph γύρω στο 7,8 και σκληρότητα απο 9 έως δώδεκα, ρώτησα πετ σοπ της γειτονιάς μου. Αυτα για αρχή, ελπίζω να μην σας ζάλισα
Εμφανίσεις: 6891
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέος markdoub Μεσογειακό 10 12-01-11 20:25
Ο νέος είναι ωραίος! xontros Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 7 15-01-08 11:33
Νέος ΓΙΩΡΓΟΣ Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 11 23-04-04 11:53

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05876 seconds with 15 queries