Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-10-08, 12:27
Το avatar του χρήστη KARGIO
KARGIO Ο χρήστης KARGIO δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2008
Περιοχή: Αργος
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή Προβλημα με φυτα

Εδω και 5 μερες αλλαξα το ενυδρειο μου σε φυτεμενο, εβαλα υποστρωμα, νεο χαλικι και τα φυτα μου και παροχη co2 αυτοσχεδια.
Παρατηρω ομως οτι τα φυλλα τους φαινονται σαν μαραμενα και παροσιαζουν "νερα" σαν να εχεις παρει το φυλλο και να το εχεις τσαλακωσει, ο δε εχινοδορος καποια απο τα φυλλα του ειναι διπλωμενα ρολο.
Ο φωτισμος παρεχεται απο μια λαμπα 18w, 8-10 ωρες την ημερα.
Το ενυδρειο μου ειναι 96λιτ, και το λιπασμα που χρησιμοποιω ειναι της sera με σιδηρο και ιχνοστοιχεια.
Τα φυτα μου:
ECHINODORUS DSCHUNGELSTAR
SPATHIPHYLLUM WALLISII
SHINNERSIA RIVULARIS
BACOPA CAROLINIANA SUBMERS
ALTERNANTHERA REINECKII
ARMORACIA AQUATICA
Απο οτι διαβασα ολα ειναι για συνθηκες χαμηλου με κανονικου φωτισμου, δλδ ποσες ωρες αφηνω την λαμπα αναμενη?
Και τι αλλο μπορει να συμβαινει?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-10-08, 12:48
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Δώσε λίγο χρόνο στα φυτά σου να προσαρμοστούν κι αυτά στις νέες συνθήκες. Θα χρειαστούν γύρω στις 2 βδομάδες για να μπορέσουν να πάρουν τα πάνω τους. Τώρα ότι αφορά το κατσάρωμα των φύλων δείχνει έλλειψη καλίου. Κάνε λίγο υπομονή πάντως και μετά θα ξαναμιλήσουμε για λιπάσματα
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-10-08, 14:47
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Τι υπόστρωμα έβαλες ?
Αν είναι από τα "έτοιμα" των γνωστών εταιρειών για ενυδρεία, δεν θα χρειαστεί επιπλέον λίπανση για τον πρώτο καιρό (τουλάχιστον 1 μήνα).
Φαίνεται φυσιολογικό αυτό που σου συμβαίνει και εξηγείται όπως τα είπε ο chemical mac, είναι σε περίοδο προσαρμογής.
Η φωτο-περίοδος είναι μια χαρά αλλά το φως λίγο αν θέλεις να δεις "γρήγορη" ανάπτυξη.
Μετρήσεις κάνεις ?
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-10-08, 15:01
Το avatar του χρήστη dizio
dizio Ο χρήστης dizio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Juan Εμφάνιση μηνυμάτων
Η φωτο-περίοδος είναι μια χαρά αλλά το φως λίγο αν θέλεις να δεις "γρήγορη" ανάπτυξη.
δεν είναι μόνο η "γρήγορη" ανάπτυξη, είναι και το ότι δεν μεγαλώνουν σωστά τα φυτά και ίσως όχι ομοιόμορφα.δλδ μπορεί να βλέπεις διαφορετικά μεγέθη φύλλων στο ίδιο φυτό, ή και να βλέπεις "καχεκτικά" φύλλα που δεν μεγαλώνουν ποτέ!!! καλό είναι να βάλεις μία λαμπίτσα ακόμη. δεν είναι δύσκολο,την στηρίζεις πάνω στην ήδη υπάρχουσα!...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-10-08, 09:50
Το avatar του χρήστη KARGIO
KARGIO Ο χρήστης KARGIO δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2008
Περιοχή: Αργος
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Η λαμπα που εχω ειναι 60cm και 18watt.
Ερωτηση υπαρχει λαμπα του ιδιου μηκους αλλα περισσοτερα watt?
Μπορω να την αγορασω απο μαγαζι με ηλεκτρολογικο υλίκο (δλδ κοινη λαμπα φθοριου) η τα πετ εχουν ειδικες λαμπες?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-10-08, 09:51
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Αν μιλάς για Τ8 όχι.
Στο ίδιο μήκος (περίπου) μπορείς να κάνεις πατέντα αλλαγής από Τ8 σε Τ5 για περισσότερα watt.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-10-08, 10:53
Το avatar του χρήστη KARGIO
KARGIO Ο χρήστης KARGIO δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2008
Περιοχή: Αργος
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Τι ειναι το Τ8 και τι το Τ5, δεν εχω καταλαβει.
Οι λαμπες δεν ειναι ολες ιδιες? και διαφερουν μονο ως προς τα watt?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-10-08, 12:04
gfdimopo Ο χρήστης gfdimopo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2007
Περιοχή: Αχαρναί
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή

Διαφορετικό είδος λαμπτήρων. Οι Τ5 βγάζουν περισσότερο φώς στην ίδια διάσταση σε σχέση με μία T8. Βέβαια έχει υπόψη οτι θα χρειαστείς νέα ακροφύσια για να κουμπώσει η λάμπα, και ίσως νέο ballast ηλεκτρονικο!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-10-08, 12:48
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Με 18watt σε 96 λιτρα δεν ζουν φυτα. Μονο java moss και java fern, χωρις να μεγαλωνουν...
Το SPATHIPHYLLUM WALLISII αν θυμαμαι καλα ειναι υδροφιλο οχι ομως υδροβιο και θα χαλασει...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-10-08, 14:34
Το avatar του χρήστη KARGIO
KARGIO Ο χρήστης KARGIO δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2008
Περιοχή: Αργος
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Αγαπητε ο λογος που γραφω ειναι η βοηθεια και οτι ξερω οτι κατι εχω κανει λαθος.
Σε ευχαριστω για την επισημανση αλλα αυτη τη στιγμη χρειαζομαι βοηθεια, διαβασες παραπανω, εχεις να προτεινεις κατι?
Οπως καταλαβες θεωρω τα σχολια λιγο αποτυχημενα για την παρουσα φαση.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-10-08, 14:49
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Δλδ οταν καποιος σου λεει οτι το φως δεν φτανει με τιποτε το θεωρεις αποτυχημενο σχολιο, ή μηπως συμβουλη να ψαξεις να δεις πως θα ανεβασεις το φωτισμο σου?
Κανενα απολυτως ετοιμο ενυδρειο δεν ειναι καταλληλο για φυτα. Και χρειαζονται σημαντικες επεμβασεις για να γινει δουλεια.
Και μιας και οπως λες ξερεις οτι εχεις κανει κατι λαθος και ψαχνεις να βρεις τι ειναι αυτό, η απαντηση ειναι μια και σαφης. Περισσοτερο φως.
Για το πως θα το πετυχεις αυτο, ειναι συνδιασμος του ποσα χρηματα θελεις να ξοδεψεις, απο που θα αγορασεις και ποσο θελεις να το ψαξεις.
Λυσεις του τυπου κανε "αυτό" δεν υπαρχουν.
Απο προτασεις βελτιωσης φωτισμου, το forum ειναι γεματο.
Οποτε ερχεσαι με ιδεες και προτασεις για το τι σκεφτεσαι να κανεις και σου λεμε τη γνωμη μας. Η τελικη επιλογη προφανως και παραμενει δικια σου.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-10-08, 12:44
Το avatar του χρήστη Hary
Hary Ο χρήστης Hary δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2008
Περιοχή: Κόρινθος (Βραχάτι)
Μηνύματα: 103
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Hary
Προεπιλογή

Και γω είμαι της άποψης να αφήσεις τα φυτά σου 2-3 βδομάδες να προσαρμοστούν και βλέπεις. Κανε καθημερινά τις παρατηρήσεις σου στο ενυδρείο σου και αν δεις οτι χειροτερεύει η κατάσταση γράψε τις καινούριες σου παρατηρήσεις. Πάντος για εμένα το γεγονός οτι βάλαμε CO2 στο ενυδρείο με φυτά δεν σημαινει οτι ξεμπερδέψαμε με την λίπανση των φυτών. Απο όσο βλέπω τα φυτά σου δεν είναι απαιτητικά οπότε 0.2 watt ανα λίτρο που έχεις αν και είναι οριακό δεν είναι απαγορευτικό (παλι κατα τη γνώμη μου) ψάξε να βρείς κάποιο σκεύασμα υγρής λίπανσης με σημπληρωματικό κάλιο γιατι από όσα είπες από Fe είσαι οκ. Είχα τα ίδια σημπτώματα με εσένα και μόλις χρησιμοποίησα αντιστοιχο λίπασμα με κάλιο την δεύτερη μέρα κι όλας έβλεπα καινούρια φιλαράκια! Τωρα είδικα δεν προλαβαίνω να κλαδεύω ενώ τα γλασέ και κίτρινα φύλα έχουν εξαφανιστεί! Κάλο ψάξιμο και καλή επιτυχία!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-10-08, 11:17
Το avatar του χρήστη Hary
Hary Ο χρήστης Hary δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2008
Περιοχή: Κόρινθος (Βραχάτι)
Μηνύματα: 103
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Hary
Προεπιλογή

επίσης καλό θα ήταν αργότερα να σκεφτείς λίγο να αλλάξεις το φωτισμό σου γιατι ειναι οριακός και δεν θα δεις γρήγορη ανάπτηξη! Ιδίως αν πας για πυκνοφυτεμένο ξέχασέ το! τα μεγαλύτερα φυτά θα επισκιάζουν τα μικρότερα και με αυτο το φωτισμό δεν πας πουθενά και στα 96λ ειναι και περιορισμένος ο χωρος οποτε καταλαβαίνεις και μόνος σου. Εγω έχω 0.7 watt ανα λίτρο και σκέφτομαι τον άλλο μήνα να το ανεβάσω. Και επίσης αν σκεφτείς να αλλάξεις το φωτισμό σου θέλω να σου επισημάνω και την αντίθετη άποψη οτι πολλά watt ανα λίτρο χώρις ανάλογα (πολλά) φυτά είναι ότι πρέπει για την άλγη. δλδ μην το παρακάνεις. Έχω δει ενυδρείο σε ενυδρειακό κατάστημα (λόγω οτι αφήνουν όλη μέρα τις λάμπες ανοικτές για να το βλέπει ο κόσμος) την άλγη να χει γίνει σαν θάμνος παντού και κάθε πρωί το καθαρίζουν και αφαιρουν την άλγη με τα χέρια.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 30-10-08, 15:13
Το avatar του χρήστη KARGIO
KARGIO Ο χρήστης KARGIO δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2008
Περιοχή: Αργος
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Hary να σου κανω δυο ερωτησεις
α) Στο φυτεμενο οταν μιλαμε για λιτρα, εννοουμε τα καθαρα ή ο ογκος οπως προκυπτει απο τις διαστασεις. (δλδ Το ενυδρειο βσει διαστασεων ειναι 96λιτ, καθαρο νερο πρεπει να ειναι περιπου 85λιτ)
β) Εβαλα μια επιπλεον λαμπα 18w και εχω φτασει στα 36w, το ενυδρειο μου δεν ειναι πυκνοφυτεμενο, ουτε και θα γινει, αυτη τη στιγμη εχω 8 φυτα και θα βαλω αλλα 5, παραπλησια με αυτα που εχω και θα βαλω και moss.Ειναι καλα?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 30-10-08, 16:32
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KARGIO Εμφάνιση μηνυμάτων
Hary να σου κανω δυο ερωτησεις
α) Στο φυτεμενο οταν μιλαμε για λιτρα, εννοουμε τα καθαρα ή ο ογκος οπως προκυπτει απο τις διαστασεις. (δλδ Το ενυδρείο βάσει διαστασεων ειναι 96λιτ, καθαρο νερο πρεπει να ειναι περιπου 85λιτ)
β) Εβαλα μια επιπλεον λαμπα 18w και εχω φτασει στα 36w, το ενυδρειο μου δεν ειναι πυκνοφυτεμενο, ουτε και θα γινει, αυτη τη στιγμη εχω 8 φυτα και θα βαλω αλλα 5, παραπλησια με αυτα που εχω και θα βαλω και moss.Ειναι καλα?
Γειά σου φίλε KARGIO,

θα ήθελα να κάνω μερικά σχόλια, για τον φωτισμό σου αλλά και για τα φυτά που έχεις στο ενυδρείο σου, βάση της δικής μου εμπειρίας και αυτών που διάβασα στο νετ.
Κατ' αρχάς όσον αφορά τα λίτρα μιλάμε για τα καθαρά λίτρα νερού. Αν και αυτό είναι σχετικό αφού άλλες απαιτήσεις σε φωτισμό έχεις ένα ενυδρείο ύψους 40cm και άλλες ένα 80cm. Σημασία λοιπόν έχει πόσο φώς φτάνει στα φύλλα του φυτού και επομένως το να αναφερόμαστε στα λίτρα είναι ένας εύκολος-εύχρηστος εμπειρικός μπούσουλας για να υπολογίζουμε τις ανάγκες μας σε φώς θεωρώντας ότι το ενυδρείο μας δεν είναι ιδιαίτερα ψηλό.
Το ενυδρείο μου είναι το RIO 125 με 100 περίπου λίτρα καθαρά και 36 watt φωτισμό. Συνεπώς θα μπορέσω να απαντήσω και με βάση την εμπειρία μου. Τα 0,36 watt/lt τα θεωρώ λίγα και για αυτό έχω περιοριστεί πλέον σε φυτά χαμηλών απαιτήσεων.
Ο αριθμός των φυτών δεν έχει μεγάλη σημασία για μένα όσον αφορά τον φωτισμό, αρκεί βέβαια να είναι έτσι τοποθετημένα ώστε να μην πέφτει κάποιο φυτό στην σκιά του άλλου. Δηλαδή είτε βάλεις 1 φυτό είτε 10 αν το φως δεν είναι ικανοποιητικό για το συγκεκριμένο φυτό, δεν προκειται να επιβιώσει σε καμιά από τις δύο περιπτώσεις.

Για τα φυτά σου τώρα:

i ECHINODORUS DSCHUNGELSTAR δεν το γνωρίζω το φυτό, αλλά από ότι είδα στο νετ μάλλον θα είναι εντάξει.
ii SPATHIPHYLLUM WALLISII δεν είναι ένα πραγματικό υδρόβιο φυτό αλλά μάλλον υδρόφιλο. Είναο όντως χαμηλών απαιτήσεων και μπορεί να ζήσει βυθισμένο μέσα στο νερό αρκετούς μήνες ίσως και χρόνια. Πιθανόν όμως να μην επιβιώσει.
iii SHINNERSIA RIVULARIS είναι απαιτητικό ως προς τον φωτισμό και είτε δεν θα αντέξει, είτε θα "σκαρφαλώσει" προς την επιφάνεια ζητώντας περισότερο φως δημιουργώντας μακρύς μίσχους και αραία φύλλα.
iv BACOPA CAROLINIANA SUBMERS εξίσου απαιτητικό φυτό. Το είχα στο ενυδρείο μου για αρκετό καιρό. Το είχα τοποθετήσει στο πιο φωτεινό σημείο του ενυδρείου, ωστόσο δεν αναπτυσόταν καλά. Έβγαζε πολλά νέα κλαδάκια αλλά είχε χάσει κάπως το εντονο πράσινο χρώμα της, δεν ψήλωνε και γενικά απλώς συντηρούνταν μέχρι που το έβγαλα.
v ALTERNANTHERA REINECKII και αυτό είναι ένα απαιτητικό φυτό, όπως όλα τα κόκκινα φυτά άλωστε.Το είχα και αυτό κάποτε στο ενυδρείο μου, αλλά έτρεχε προς την επιφάνεια δημιουργώντας μακρυά κοτσάνια και αραιά φύλλα, δίνοντας την εικόνα ενός αρκετά ταλαιπωρημένου φυτου. Φυσικά δεν το κράτησα πολύ καθώς αισθητικά δεν ήταν και ότι καλύτερο.
vi ARMORACIA AQUATICA μου είναι άγνωστο το φυτό.

Με την moss δεν θα έχεις πρόλημα, όμως πρίν διαλέξεις νέα φυτά ψάξε λίγο τις απαιτήσεις τους, γιατί στα περισσότερα pet shop (όχι όλα) προκειμένου να πουλήσουν τα θεωρούν τα περισσότερα φυτά εύκολα και είναι κρίμα να βλέπεις τα φυτάκια σου σιγά σιγά να μαραζώνουν στο ενυδρείο σου.
Εγώ την έχω πατήσει έτσι στην αρχή και επειδή απογοητεύτικα έκανα αρκετό καιρό να ξαναβάλω φυτά...

Φιλικά Θόδωρος
ΥΓ : ΟΥΦ...
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 30-10-08, 17:17
Το avatar του χρήστη dinos99
dinos99 Ο χρήστης dinos99 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 12-08-2007
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα(Αθήνα)
Μηνύματα: 826
Προεπιλογή

SHINNERSIA RIVULARIS:στο δικο μου ενυδρειο με μια μονο λαμπα(χαμηλο φωτισμο) ειχε τρελη αναπτυξη....οταν κλαδευα πετουσα κιλα ολοκληρα...οποτε δεν θα το εβαζα στα απαιτητικα φυτα.
Φιλε kargio αν θες να κανεις φυτεμενο ενυδρειο μια λαμπα ακομα ειναι must..
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 30-10-08, 17:54
Το avatar του χρήστη KARGIO
KARGIO Ο χρήστης KARGIO δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2008
Περιοχή: Αργος
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Παράθεση:
ARMORACIA AQUATICA
Ξεχαστε το τα χρυσοψαρα δεν αφησαν τιποτα, οποτε διαγραφεται απο την λιστα.
Οσο για τα υπολοιπα τα διαλεξα μονος μου υστερα απο ψαξιμο και ειδα οτι οι απαιτησεις τους σε φως ειναι απο λιγες μεχρι μετριες.
Αν αλλαξω σε Τ5, ξερετε ποιο ειναι το κοστος, ειναι ακριβη σαν αλλαγη?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 30-10-08, 18:29
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

Αν αλλάξεις σε Τ5 πρέπει να αλλάξεις και μετασχηματιστές (να βάλεις ηλεκτρονικούς) για αντίστοιχα watts... δε είναι και πολύ μεγάλο το κόστος... (20e νομίζω για μετασχηματιστή made in EU)
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 30-10-08, 18:42
Το avatar του χρήστη KARGIO
KARGIO Ο χρήστης KARGIO δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2008
Περιοχή: Αργος
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

δλδ ολο η αλλαγη ειναι ο μετασχηματιστης ή αλλαζει ολο το συστημα, σταρτερ υποδοχες κλπ, μιλαω για συνολικο κοστος.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 30-10-08, 18:47
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

αλλάζεις μετασχηματιστή και ακροφύσια (ντουί). Οι ηλεκτρονικοί μετασχηματιστές δουλεύουν ΧΩΡΙΣ σταρτερ... Το συνολικό κόστος ξεκινάει απο 20e άντε να φτάσει και τα 40e με ΚΑΛΑ ακροφύσια...
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 30-10-08, 18:49
Το avatar του χρήστη aaaooll
aaaooll Ο χρήστης aaaooll δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 1.104
Send a message via Skype™ to aaaooll
Προεπιλογή

σταρτερ οι Τ5 δεν εχουν... ειναι ηλεκτρονικο το μπαλαστ... πρεπει να αλλαξεις ακροφυσια,(τα στεγανα της arcadia εχουν 16Ε), το μπαλαστ βρησκεις ενα για 2 λαμπες 20 ευρο περιπου)... και οι λαμπες φυσικα...
αυτα!

---------------
Apostolis με προλαβες...
__________________
Πόση μνήμη έχει υπολογιστεί ότι έχει ο άνθρωπος???
200 ΜΒ!!!
My first:
Αξία Ανεκτίμητη!!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 30-10-08, 18:58
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aaaooll Εμφάνιση μηνυμάτων
---------------
Apostolis με προλαβες...
εμ... "τζάμπα" γίναμε μοδερέιτορς...???
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 30-10-08, 19:03
Το avatar του χρήστη KARGIO
KARGIO Ο χρήστης KARGIO δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2008
Περιοχή: Αργος
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Tο ενυδρειο το πηρα απο καρφουρ, αλλαξα κυκλοφορητη, αλλαξα υλικα στο sub, εβαλα πλαστικα φυτα, τα εβγαλα και εβαλα αληθινα με ξυλα απο πετ, εχει μεσα τρια χρυσοψαρα και 2 σαλιγκαρια.
...εν κατακλειδι
κοστος ψαριων 9€ και τα 3
κοστος ενυδρειου μεχρι τωρα πανω απο 500€.
Αν με χωρισει η γυναικα μου ποιος προσφερει ραντζο?
μια γωνιτσα θελω!
εγωη γυναικα μου
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 30-10-08, 19:06
Το avatar του χρήστη aaaooll
aaaooll Ο χρήστης aaaooll δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 1.104
Send a message via Skype™ to aaaooll
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KARGIO Εμφάνιση μηνυμάτων
Tο ενυδρειο το πηρα απο καρφουρ, αλλαξα κυκλοφορητη, αλλαξα υλικα στο sub, εβαλα πλαστικα φυτα, τα εβγαλα και εβαλα αληθινα με ξυλα απο πετ, εχει μεσα τρια χρυσοψαρα και 2 σαλιγκαρια.
...εν κατακλειδι
κοστος ψαριων 9¤ και τα 3
κοστος ενυδρειου μεχρι τωρα πανω απο 500¤.
Αν με χωρισει η γυναικα μου ποιος προσφερει ραντζο?
μια γωνιτσα θελω!
εγωη γυναικα μου
θα πας στο συλογο ωσπου να σε ξανα παρει///

Αποστόλη αλλαξες και την υπογραφη βλεπω "θελω να γινω χαλιφης στην θεση του χαλιφη?"
__________________
Πόση μνήμη έχει υπολογιστεί ότι έχει ο άνθρωπος???
200 ΜΒ!!!
My first:
Αξία Ανεκτίμητη!!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 30-10-08, 23:38
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KARGIO Εμφάνιση μηνυμάτων
Tο ενυδρειο το πηρα απο καρφουρ, αλλαξα κυκλοφορητη, αλλαξα υλικα στο sub, εβαλα πλαστικα φυτα, τα εβγαλα και εβαλα αληθινα με ξυλα απο πετ, εχει μεσα τρια χρυσοψαρα και 2 σαλιγκαρια.
...εν κατακλειδι
κοστος ψαριων 9€ και τα 3
κοστος ενυδρειου μεχρι τωρα πανω απο 500€.
Αν με χωρισει η γυναικα μου ποιος προσφερει ραντζο?
μια γωνιτσα θελω!
εγωη γυναικα μου
Εγώ θα σου πρότεινα να πουλήσεις τον υπολογιστή σου ή να κόψεις το internet. Το forum που μπήκες φίλε είναι μολυσμένο και κυκλοφορεί ένα άκρως μεταδοτικό μικρόβιο. Όποιος το κολλήσει βάζει συχνά το χέρι στην τσέπη...
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 30-10-08, 23:47
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Παράθεση:
Εγώ θα σου πρότεινα να πουλήσεις τον υπολογιστή σου ή να κόψεις το internet. Το forum που μπήκες φίλε είναι μολυσμένο και κυκλοφορεί ένα άκρως μεταδοτικό μικρόβιο. Όποιος το κολλήσει βάζει συχνά το χέρι στην τσέπη...
Δεν εχεις και αδικο.....
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 31-10-08, 10:57
Το avatar του χρήστη Hary
Hary Ο χρήστης Hary δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2008
Περιοχή: Κόρινθος (Βραχάτι)
Μηνύματα: 103
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Hary
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KARGIO Εμφάνιση μηνυμάτων
Hary να σου κανω δυο ερωτησεις
α) Στο φυτεμενο οταν μιλαμε για λιτρα, εννοουμε τα καθαρα ή ο ογκος οπως προκυπτει απο τις διαστασεις. (δλδ Το ενυδρειο βσει διαστασεων ειναι 96λιτ, καθαρο νερο πρεπει να ειναι περιπου 85λιτ)
β) Εβαλα μια επιπλεον λαμπα 18w και εχω φτασει στα 36w, το ενυδρειο μου δεν ειναι πυκνοφυτεμενο, ουτε και θα γινει, αυτη τη στιγμη εχω 8 φυτα και θα βαλω αλλα 5, παραπλησια με αυτα που εχω και θα βαλω και moss.Ειναι καλα?

Σορρυ για την καθυστέρηση αλλά ακόμα περιμένω τον ΟΤΕ να μου συνδέσει το ιντερνετ σπίτι (μετακόμισα πρόσφατα) και έχω μόνο στο γραφείο μου στη δουλεία μου.

α) Μιλάμε για καθαρά λίτρα ναι. Φαντάσου οτι εχω θεωρητικά ενα ριο180 δλδ 180λιτρα, αλλα λέω οτι έχω 150 (ειμαι κ λίγο υπερβολικός αλλα καλύτερα.) και το 120αρι μου το λέω 100λιτρο

β) οκ έφτασες τα 0.3 και κάτι παραπάνω watt/lt και το ενυδρείο σου το θεωρώ πυκνοφυτεμένο με 8 φυτά και άλλα 5 στα 96 λίτρα και μην το κοιτάς τώρα! όταν θα πάρουν τα πάνω τους και αρχισουν να αναπτήσονται σαν τρελά και γίνει ψιλο ζούγκλα. (προσωπικά λατρεύω τα ζουγκλο-ενυδρεία) και αφού έχεις αποφασίσει για τ5 και σε απάσχολεί και το θέμα ενυδρείο θα πάρουν τα πάνω τους σίγουρα. Πάλι άποψη μου είναι τα watt να είναι >0,5 watt/lt αλλά επιμένω πάλι μην το παρακάνεις.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KARGIO Εμφάνιση μηνυμάτων
Tο ενυδρειο το πηρα απο καρφουρ, αλλαξα κυκλοφορητη, αλλαξα υλικα στο sub, εβαλα πλαστικα φυτα, τα εβγαλα και εβαλα αληθινα με ξυλα απο πετ, εχει μεσα τρια χρυσοψαρα και 2 σαλιγκαρια.
...εν κατακλειδι
κοστος ψαριων 9 και τα 3
κοστος ενυδρειου μεχρι τωρα πανω απο 500.
Αν με χωρισει η γυναικα μου ποιος προσφερει ραντζο?
μια γωνιτσα θελω!
εγωη γυναικα μου
Και χαλάρωσε αν προσέχεις το ενυδρείο σου δεν νομίζω να σου κρατήσει μούτρα αν δεν του πάρεις λάμπα τωρα αλλά μετά απο 1 μήνα! Είμαι της άποψης οτι το χόμπι το κάνουμε για να χαλαρώνουμε και να αισθανόμαστε όμορφα και άνετα και όχι για να αγχωνόμαστε και να ξοδεύουμε σαν τρελοί. Βεβαια χόμπι είναι λεφτά θέλει αλλά με μέτρο και προγραμματισμο οχι όλα τωρα. (δεν πιστεύω οτι το λέω εγω αυτό ξοδεύω κανα 200αρι το μήνα για τα ενυδρεία μου!)

Αυτά.......

Α! διάβασε κ αυτό με λίγη προσοχή θα σε βοηθήσει: http://www.aquatek.gr/plantdiseasegr.html
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 03-11-08, 09:19
Το avatar του χρήστη KARGIO
KARGIO Ο χρήστης KARGIO δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2008
Περιοχή: Αργος
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Μπορει να μου πει καποιος τι φυτα να προτιμησω για πισω στο ενυδρειο?
Σημ: να αντεχουν σε επιθεσεις χρυσοψαρου.(εξαιρουνται βαλισνεριες)
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 03-11-08, 09:49
Το avatar του χρήστη Hary
Hary Ο χρήστης Hary δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2008
Περιοχή: Κόρινθος (Βραχάτι)
Μηνύματα: 103
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Hary
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4537

διάβασε αυτό για εύκολα φυτα για ενυδρεία με χαμηλές απαιτήσεις! Κανε ένα search στο site της tropica http://www.tropica.com για να δεις πoια σου αρέσουν και διάλεξε φυτά για το background συμφωνα με τις πληροφορίες της tropica
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
προβλημα με φυτα mixalis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 8 07-10-08 09:14
φυτα.... tak660x Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 21-09-07 11:03
Προβλημα Με Τα Φυτα kazanasb Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 20-11-05 01:27
Προβλημα Στα Φυτα hoby Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 19-10-05 13:37
προβλημα στα φυτα vakadin Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 27-09-04 02:53

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09608 seconds with 13 queries