Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-05-14, 16:50
Nevaman Ο χρήστης Nevaman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-05-2014
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 5
Smile Επιλογη Ψαριων

Πρωτο μου ποστ παιδια θα ηθελα να σας ρωτησω τι ψαρια μπορω να βαλω στο ενυδρειο μου ??
Βασικα τι συνδυασμους μπορω να κανω απο οικογενειες ψαριων για ποια ψαρια
δεν χρειαζεται να αναφερειτε θα κανω τις επιλογες εγω αναλογα με το ενυδρειο που θα επιλεξω το μονο που με μπερδευει ειναι ποια ψαρια μπορουν να συνδυαστουν??
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-05-14, 17:00
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nevaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρωτο μου ποστ παιδια θα ηθελα να σας ρωτησω τι ψαρια μπορω να βαλω στο ενυδρειο μου ??
Βασικα τι συνδυασμους μπορω να κανω απο οικογενειες ψαριων για ποια ψαρια
δεν χρειαζεται να αναφερειτε θα κανω τις επιλογες εγω αναλογα με το ενυδρειο που θα επιλεξω το μονο που με μπερδευει ειναι ποια ψαρια μπορουν να συνδυαστουν??
καλως ηρθες.αν δεν μας πεις για τι ενυδρειο προκειται,δε νομιζω οτι μπορει καποιος να βοηθησει
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-05-14, 17:40
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

καλως ηρθες!
ακριβως!
θα πρεπει να μας πεις πρωτα λιτρα και διαστασεις.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-05-14, 19:33
Nevaman Ο χρήστης Nevaman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-05-2014
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 5
Smile

Ναι σωστα συγνωμη παιδια εχω υποψην μου ενα 90 λιτρα το οποιο ομως θα χρειαστω χρηματα για να το φερω αρα πιο πιθανι λυση ειναι ενα 75 λιτρο που ειναι πιο σιγουρο....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-05-14, 19:37
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή ΚΑΛΩΣΟΡΙΣΜΑ

Καλωσήρθες φίλε μου στην παρέα μας,την πιο μεγάλη και πιο παλαιά παρέα με μέλη που έχουν γνώση για διαφορετικών χωρών ψάρια γλυκού αλλά και υφάλμυρου και αλμυρού νερού ψάρια.Το nickname που έχω δηλώνει την αγάπη μου για την Αφρική χωρίς να δηλώνει και άλλα που μου αρέσουν κι έτσι θα σου προτείνω την Αφρική γιατί η Αφρική είναι έρωτας και δεν χορταίνεται ποτέ ούτε όταν φτάσεις σαν εμένα τα 2.150 λίτρα σε 7 ενυδρεία.Η κοινότητα των Αφρικανών είναι μεγάλη με αρχηγό μας τον Κλεόβουλο που τις γνώσεις του δεν τις χωρούνούτε σε 50 τόμων εγκυκλοπαίδεια.Ότι ενυδρείο και να έχεις από 100 λίτρα και πάνω γίνεται Αφρικάνικο αλλά οι διαστάσεις και τα λίτρα θα μας οδηγήσουν στην κατάλληλη λίμνη για εσένα.Η Αφρική έχει πολύ χρώμα και πολύ ενδιαφέροντες χαρακτήρες ψαριών!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-05-14, 20:00
Nevaman Ο χρήστης Nevaman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-05-2014
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Σε εθχαριστω φιλε για ενα ενυδρειο απο 75 μεχρι 90 λιτρα τι ψαρια μπορω να βαλω??
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-05-14, 20:04
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες!
Ρίξε μια ματιά εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573 μήπως δεις κάτι που σ' αρέσει και μετά το συζητάμε περισσότερο


[Πέτρο τι δώρο να σου στείλω για τα καλά σου λόγια? ]
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-05-14, 20:10
Nevaman Ο χρήστης Nevaman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-05-2014
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Θα ηθελα να μαθω πιες οικογενειες συνδυαζονται δηλαδη να μην βαλω κηχλιδες με ζωοτοκα πανω σε αυτο αν αρχικο πλανο
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-05-14, 20:21
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Προς το παρόν έχουμε ένα δεδομένο : ότι μιλάμε για ένα ενυδρείο 75-90 λίτρων.
Για να πούμε για ψάρια (υπάρχουν χιλιάδες) και συνδυασμούς πρέπει να διαλέξεις εσύ κάποιο-κάποια είδη που σ' αρέσουν για να το συζητήσουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-05-14, 21:06
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

ως αρχαριος (που φανταζομαι εισαι) θα σου προτεινα να ξεκινουσες με πιο ηρεμα ψαρακια απο τις κιχλιδες..
εγω θα σου προτεινα ζωοτοκα..
ενα συνδυασμο guppy με platy (απο 1 χαρεμι), η endler με platy
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-05-14, 21:38
Nevaman Ο χρήστης Nevaman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-05-2014
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Καπως ετσι θελω γνωμες για μια καλη αρχη ενα συνδειασμο ψαριων και φυτων να βαλω γνωμες θελω για να δω πως να αρχισω
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-05-14, 21:47
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

αν θες φυτεμενο η καλυτερη λυση ειναι γκαπυ-πλατυ κλπ..μπορεις να κανεις μια πολυ ομορφη ζουγκλα και να εχεις την χαρα της αναπαραγωγης σε αυτα τα ειδη που φημιζοντε γι αυτο!!

αλλη λυση ειναι να κανεις ενα με κοχυλοψαρα της λιμνης ταγκανικα που δεν θα εχει φυτα αλλα θα δεις πιο εντυπωσιακες συμπεριφορες!!

επισης αν θες να μπλεξεις με κατι πιο δυσκολο(στο χερι σου ειναι αν θα τα καταφερεις) μπορεις να επεξεργαστεις το νερο χαμηλωνοντας τις σκληροτητες και να κανεις ενα βιοτοπικο αμαζονιου με ριζες,ελαχιστα φυτα και φυσικα ενα κοπαδακι απο το πιο ομορφο κοπαδοψαρο,τους καρδιναλιους
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-05-14, 23:40
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή

Θα μου επιτρέψετε να απαντήσω πρώτα στον Κλεόβουλο και να του πω ότι αν τα εννοεί αυτά τα περί δώρου ξέρει καλά πως θα χαιρόμουν αν τον συναντούσα!!! Όλα τα ψαράκια είναι καλά φίλε tyrinthos αλλά σαν την Αφρική που έχει πολύ χρώμα,πολλών ειδών χαρακτήρες,πολλών μεγεθών που είναι τόσο ενδιαφέροντα λυπάμαι αλλά δεν μπορούν να συγκριθούν με τα cardinal.Δεν θέλω να με παρεξηγήσεις αλλά πόσα ενυδρεία έχεις και με τι ψάρια;Το ρωτάω για να δω το ενδιαφέρον σου με τα ψάρια αυτά που σ' έχει φτάσει.Εγώ όπως προείπα έχω 2.150 λίτρα σε 7 ενυδρεία και δεν τα χορταίνω.Σίγουρα όλα δεν μπορώ να τα έχω αλλά δύο είδη που θέλω να προτείνω είναι πανέμορφα,δεν πάνε μαζί και για να τ' αποκτήσω σκέφτομαι να δρομολογήσω την απόκτηση 2 ενυδρείων περίπου 100 λίτρων.Πιστεύω λοιπόν ότι στο συγκεκριμένο ενυδρείο θα έδιναν υπέροχη εικόνα και ζωή περισσότερη από όσα cardinal κι αν έβαζες,5-6 neolamprologus brichardi που είναι πανέμορφα και υπερκινητικά. Η άλλη μου πρόταση είναι 6-7 κοχυλόψαρα neolamprologus multifasciatus ή άλλου είδους τα οποία αναπαράγονται πολύ γρήγορα και θα πρέπει ή να χαρίζεις νεογνά ή να το σκεφτείς για μεγαλύτερο ενυδρείο!!! Στους σύνδεσμους που ακολουθούν υπάρχουν πολλές φωτογραφίες για να καμαρώσεις τα είδη που σου πρότεινα.Ο δεύτερος σύνδεσμος έχει φωτογραφίες κι από άλλα neolamprologus που είναι πανέμορφα κι αγαπημένα γιατί λόγω κινητικότητας των neolamprologus brichardi σημασία έχουνκαι οι διαστάσεις του ενυδρείου.Θα ξαναπεράσει από εδώ ο Κλεόβουλος και θα σχολιάσει τις προτάσεις μου και δώσε βάση σ΄αυτά που θα πει.

https://www.google.gr/search?q=neola...w=1366&bih=601


https://www.google.gr/search?q=neola...w=1366&bih=601

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PETROS_AFRICANOS : 08-05-14 στις 23:50 Αιτία: ανενεργός σύνδεσμος
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-05-14, 12:08
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

χαχαχα!!!φιλε Πετρο ειμαι στην αφρικη 15 χρονια τωραποτε δεν ασχοληθηκα με κατι αλλο..απλα προσπαθω να ειμαι αντικειμενικος και δινω αξια σε ολα τα ειδη ασχετα αν εμενα δε μου αρεσουν!!οσο για το που θα φτασω για αυτα το εχω ξαναπει..σε λιγο καιρο θα ετοιμασω 3μετρο
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-05-14, 14:48
Το avatar του χρήστη giannisgrs
giannisgrs Ο χρήστης giannisgrs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2014
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Νεος και εγώ στον χώρο του ενυδρείου,πολύ ευχαριστημένος με τα gupppy.είναι δραστήρια και ειχαμε την χαρά το ενα απο τα 3 θηλυκά να ηταν έγγυος όταν μπήκε με αποτέλεσμα να έχουμε την πρωτη κι όλας εβδομαδα 5 μικρά.
Ο μόνος μου ενδοιασμος τι θα κάνω αν γίνουν περισσότερα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 10-05-14, 05:14
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannisgrs Εμφάνιση μηνυμάτων
Νεος και εγώ στον χώρο του ενυδρείου,πολύ ευχαριστημένος με τα gupppy.είναι δραστήρια και ειχαμε την χαρά το ενα απο τα 3 θηλυκά να ηταν έγγυος όταν μπήκε με αποτέλεσμα να έχουμε την πρωτη κι όλας εβδομαδα 5 μικρά.
Ο μόνος μου ενδοιασμος τι θα κάνω αν γίνουν περισσότερα.
Τα χαριζεις,
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-05-14, 21:23
FreeMan Ο χρήστης FreeMan δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2014
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Τα guppy είναι όντως μια πολύ καλή επιλογή. Θεωρούνται ιδανικά για τους καινούριους στο χόμπι του ενυδρείου, αλλά για πολλούς παραμένουν και η μόνιμη αγάπη τους.

Εγώ έχω 4 και όλα αρσενικά. Έτσι αποφεύγεις τις πολλές τους γεννήσεις και τα συνεπακόλουθα (θα πρέπει να βρεις κάπου να τα χαρίζεις συνεχώς). Έχουν διαφορετικούς χρωματισμούς και όπως είναι δραστήρια είναι απόλαυση να τα χαζέυεις...¶λλες φορές θα έχουν ομαδική συμπεριφορά και άλλες θα βλέπεις να κάνει τις δικές του γύρες το καθένα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-05-14, 21:57
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ειναι κριμα, ομως, να διατηρεις μονο αρσενικα απο ενα ειδος, που το μονο που θελει να κανει συνεχως, ειναι να ζευγαρωνει. Ευτυχισμενα δεν θα ειναι ποτε χωρις θηλυκες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-05-14, 22:28
FreeMan Ο χρήστης FreeMan δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2014
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Με τα guppy ο ένας δρόμος είναι να μπλέξεις με γεννήσεις και τρόπους αντιμετώπισης υπερπληθυσμού: Συνεχώς μεγαλύτερο ενυδρείο, που πρακτικά δεν γίνεται επ αόριστον, ή χάρισμα, που πάλι δύσκολο να βρίσκεις συνέχεια πρόθυμους για τις πάρα πολλές γεννήσεις, εκτός κι αν τα δέχονται σε κάποιο petshop. Ο άλλος δρόμος είναι να βάλεις αρσενικά.

Σίγουρα μερικά γκομενάκια θα έδιναν επιπλέον ενδιαφέρον, αλλά κι έτσι μια χαρά ευτυχισμένα τα βλέπω (δεν μπορούμε να τα ρωτήσουμε κιόλας ). Κάνουν τις βόλτες τους, παίζουν μεταξύ τους, χαζεύουν στα φυτά και τις πέτρες, τρων, κοιμούνται, άρχοντες!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 12-05-14, 22:44
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Eπειδη ακριβως δεν μπορουμε να ρωτησουμε τα ψαρια, παρατηρουμε τις συμπεριφορες στη φυση, για να μπορεσουμε να καταλαβουμε τι τους αρεσει.

Αν ενα ψαρι συνηθιζει να ζει σε ηρεμα νερα, μειωνουμε τη ροη του φιλτρου, αν ενα ψαρι στη φυση ζει σε περιοχες με εντονη βλαστηση, του προσφερουμε ενα φυτεμενο ενυδρειο, οπου θα νοιωθει ασφαλεια (ασχετα αν δεν προκειται να εμφανιστουν εισβολεις στο ενυδρειο-εκεινο δεν το ξερει). Αν ενα ψαρι ειναι δεινος κολυμβητης, το φιλοξενουμε σε ευρυχωρο ενυδρειο. Αν ενα ψαρι στη φυση αναπαραγεται με ταχυτατους ρυθμους, του προσφερουμε και τα δυο φυλα στο ενυδρειο...

Αποψεις αλλαζουμε φυσικα, ετσι? Δεν "σου τη λεω"
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 12-05-14, 23:54
FreeMan Ο χρήστης FreeMan δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2014
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Η σύγκριση όμως ενός ενυδρείου με τη φύση είναι από σχετική εώς άτοπη. Σε ένα ενυδρείο γίνονται πολλές "εκπτώσεις", με αφετηρία την πιο βασική: Τον περιορισμό των ψαριών σε ένα κλειστό χώρο. Όσο ευρύχωρο κι αν είναι ένα οικιακό ενυδρείο, δεν υπάρχει σύγκριση με μια λίμνη ή ένα ποτάμι. Από κει και πέρα, όλες οι άλλες εκπτώσεις, είναι μικρές μπροστά στη βασική, αυτήν της ελευθερίας.

Τώρα για τα guppy συγκεκριμένα, άλλος αποφασίζει να "θυσιάσει" τις ζωές των νεογέννητων, γιατί ως γνωστόν στον κλειστό χώρο του ενυδρείου οι πιθανότητες να φαγωθούν από τα μεγάλα είναι υπερπολλαπλάσια απ' ότι στη φύση. Κι άλλος αποφασίζει να "θυσιάσει" την δραστηριότητα αναπαραγωγής τους. Αυτό επέλεξα εγώ.

Όσο για το ένστικτο της αναπαραγωγής, αυτό σαν έμβια όντα, το έχουν όλα τα ψάρια, όχι μόνο τα guppy. Αλλά πάρε για παράδειγμα τον μονομάχο. Κι αυτός έχει το ένστικτο της συνεύρεσης και αναπαραγωγής, αλλά σε αντίθεση με τη φύση, μέσα στον κλειστό χώρο του ενυδρείου, είναι σχεδόν σίγουρο πως κάποια στιγμή θα την κάνει μια μπουκιά τη θηλυκιά. Οπότε λοιπόν λόγω τεχνικών δυσκολιών, συνήθιζουμε να τον στερούμε κι αυτόν από αυτό το ένστικτο.

Τέλος, όσο ενεργά σεξουαλικά κι αν είναι τα guppy, εντάξει, σίγουρα νιώθουν κι άλλες απολαύσεις....και οκ, απόψεις ανταλλάζουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 13-05-14, 06:09
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Απλα εχουμε αλλη αποψη

Συμφωνω με τις "εκπτωσεις", που ετσι κι αλλιως γινονται και σε καμια περιπτωση δεν προκειται να πλησιασει καποιος τη φυση στο ενυδρειο. Απλα θεωρω οτι σε μερικα ειδη, καποιες "εκπτωσεις" δεν πρεπει να γινονται.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΕΠΙΛΟΓΗ ΨΑΡΙΩΝ stelios_ant Αρχάριοι γλυκού νερού 3 18-02-10 11:41
ΕΠΙΛΟΓΗ ΨΑΡΙΩΝ.... stavr0s1 Γλυκό νερό - Γενικά 6 13-12-09 00:10
ΕΠΙΛΟΓΗ ΨΑΡΙΩΝ.. delpiero Αρχάριοι γλυκού νερού 5 11-08-09 06:56
επιλογη ψαριων thu vu Αρχάριοι γλυκού νερού 6 07-04-08 23:47
ΕΠΙΛΟΓΗ ΨΑΡΙΩΝ 2 GC Malawi 9 25-05-04 16:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06955 seconds with 13 queries