Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-09-11, 09:31
nikos2004 Ο χρήστης nikos2004 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2011
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή Απορίες ενος ασχετου

Καλημέρα ,
Εδώ και 10 περίπου μέρες απόφασης να ασχοληθώ με αυτό το χόμπι
Έχω ενα ενυδρειου 60 λιτ
το έχω στρώσει θεωρητικά με denitrol jblδεν έχω κάνει μετρήσεις ποτέ ,το έχω διακόσμηση με φυτά πλαστικά ενα καραβάκι μικρό και ενα κορμό μικρό
Το Σάββατο έβαλα 4ψαρια(2 xiph Mac colden comet,2 xiphoph macul sunset έτσι τα γραφή η απόδειξη )αφού είχαν περάσει 8 μέρες απο την αρχικό στήσιμο του.το ενα xiph nac golden δυστιχος ψοφησε .
Τα ερωτήματα
1.η θερμοκρασία του νερου είναι περίπου 28 με 29 βαθμού πρέπει να την ρίξω?
2 έχω μεγάλη απολια νερου ,όταν πρόσθετο βάζω και αντιχλοριο?
3.δεν έχω κάνει αλλαγη νερου μου είπαν απο το pet να κάνω μετά απο ενάμιση μήνα και να αλλάξω το σφουγκαρι και τον άνθρακα ?το φιλέτο είναι μάρκα hailea
4το νερό είναι κίτρινο είναι φισιολογικο?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-09-11, 09:51
Το avatar του χρήστη aggelospgr2010
aggelospgr2010 Ο χρήστης aggelospgr2010 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2010
Περιοχή: Αθήνα (Παγκράτι) & Νέα Μάκρη
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή

Καλησπέρα φίλε Νίκο. Καλά έκανες που αποφάσισες να ασχοληθείς με το συγκεκριμένο hobby γιατί πραγματικά πέρα από hobby είναι τρόπος ζωής. Τώρα, έχεις κάνει αρκετά λάθη το ένα μετά το άλλο με αποτέλεσμα και το ενυδρείο σου να μην έχει στρωθεί και ακόμα περισσότερο να έχουμε το δυσάρεστο αποτέλεσμα το να ψοφήσει το ψάρι. Πρώτα από όλα, το έχεις στρώσει θεωρητικά με το JBL Denitrol Αυτά τα "μαγικά" ζουμιά δεν κάνουν δουλειά και δεν στρώνεται το ενυδρείο! Καλά θα κάνεις να διαβάσεις με προσοχή αυτό για αρχή http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934 . Δεύτερον, δεν έχεις κάνει ποτέ μετρήσεις! ¶λλο ένα λάθος, από τη στιγμή που προμηθεύτηκες το ενυδρείο θα πρέπει να είχες πάρει και τα ανάλογα τεστ , που είναι για το pH, για την ανθρακική σκληρότητα (kH), γενική σκληρότητα (Gh), αμμωνία (NH3 - NH4) , νιτρώδη άλατα (NO2) και τέλος για τα νιτρικά άλατα (NO3), διάβασε με προσοχή αυτό το άρθρο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33909 . Τρίτον, θα ήταν καλύτερο να βάλεις ζωντανά φυτά (anubia κτλ), τέταρτον και πιο κυριότερο! Δεν έπρεπε να είχες βάλει τα ψάρια τόσο νωρίς! Με τίποτα δεν είχε προλάβει το ενυδρείο να στρωθεί στις 8 ημέρες! Όσο για το ψαράκι που ψόφησε θα καταλάβεις το γιατί διαβάζοντας αυτό το άρθρο! http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43756 . Τέλος, τι εννοείς έχεις μεγάλη απώλεια νερού? Δεν βάζεις καν αντιχλώριο στις αλλαγές νερού ? Στα Pet Shop στο 90% των περιπτώσεων τους ενδιαφέρει απλά να πουλήσουν το εμπόρευμα τους χωρίς να λογαριάζουν τις ζωές των ψαριών! Διάβασε όλα τα άρθρα που σου επισήμανα και εάν έχεις απορίες εδώ είμαστε πάλι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-09-11, 10:14
nikos2004 Ο χρήστης nikos2004 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2011
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aggelospgr2010 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα φίλε Νίκο. Καλά έκανες που αποφάσισες να ασχοληθείς με το συγκεκριμένο hobby γιατί πραγματικά πέρα από hobby είναι τρόπος ζωής. Τώρα, έχεις κάνει αρκετά λάθη το ένα μετά το άλλο με αποτέλεσμα και το ενυδρείο σου να μην έχει στρωθεί και ακόμα περισσότερο να έχουμε το δυσάρεστο αποτέλεσμα το να ψοφήσει το ψάρι. Πρώτα από όλα, το έχεις στρώσει θεωρητικά με το JBL Denitrol Αυτά τα "μαγικά" ζουμιά δεν κάνουν δουλειά και δεν στρώνεται το ενυδρείο! Καλά θα κάνεις να διαβάσεις με προσοχή αυτό για αρχή http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934 . Δεύτερον, δεν έχεις κάνει ποτέ μετρήσεις! ¶λλο ένα λάθος, από τη στιγμή που προμηθεύτηκες το ενυδρείο θα πρέπει να είχες πάρει και τα ανάλογα τεστ , που είναι για το pH, για την ανθρακική σκληρότητα (kH), γενική σκληρότητα (Gh), αμμωνία (NH3 - NH4) , νιτρώδη άλατα (NO2) και τέλος για
τα νιτρικά άλατα (NO3), διάβασε με προσοχή αυτό το άρθρο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33909 . Τρίτον,
θα ήταν καλύτερο να βάλεις ζωντανά φυτά (anubia κτλ), τέταρτον και πιο κυριότερο! Δεν έπρεπε να είχες βάλει τα ψάρια τόσο νωρίς! Με τίποτα δεν είχε προλάβει το ενυδρείο να στρωθεί στις 8 ημέρες! Όσο για το ψαράκι που ψόφησε θα καταλάβεις το γιατί διαβάζοντας αυτό το άρθρο!
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43756 . Τέλος,
τι εννοείς έχεις μεγάλη απώλεια νερού? Δεν βάζεις καν αντιχλώριο στις αλλαγές
νερού ? Στα Pet Shop στο 90% των περιπτώσεων τους ενδιαφέρει απλά να
πουλήσουν το εμπόρευμα τους χωρίς να λογαριάζουν τις ζωές των ψαριών!
Διάβασε όλα τα άρθρα που σου επισήμανα και εάν έχεις απορίες εδώ είμαστε
πάλι.
Δεν έχω κάνει αλλαγη νερου μου είπε σε ενάμιση μήνα έχω παρατήρηση ότι σε μια βδομάδα έχασα περίοπτη 2δάχτυλα νερου
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-09-11, 11:13
Το avatar του χρήστη aggelospgr2010
aggelospgr2010 Ο χρήστης aggelospgr2010 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2010
Περιοχή: Αθήνα (Παγκράτι) & Νέα Μάκρη
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή

Εγώ προσωπικά θα σου πρότεινα να χαρίσεις τα ψαράκια σε κάποιο μέλος του φόρουμ (Αγγελία) μέχρι να στρωθεί καλά το ενυδρείο σου, γιατί αυτή τη στιγμή κινδυνεύουν άμεσα και τα άλλα ψαράκια που έχεις μέσα διότι η αμμωνία είναι στο κόκκινο! Στη συνέχεια να στρώσεις το ενυδρείο σου με τη πιο σίγουρη και εύκολη μέθοδο το "Μπόλι" , να κάνεις μετρήσεις, και στη συνέχεια να ξανά βάλεις τα ψαράκια μέσα. Ή εάν δεν θέλεις να τα δωρίσεις μήπως θα μπορούσε κάποιο μέλος από το φόρουμ να στα φιλοξενήσει για κάποιο χρονικό διάστημα μέχρι να στρώσει το ενυδρείο σου
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-09-11, 12:22
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αυτες ειναι πατεντες του πετσοπ.και επειδη μαλον πηγες εκει που νομιζω,προφανως βρεθηκε καποιος που ηξερε το σωστο (σχεδον,γιατι σου ειπε και μα....ς)αλλα δεν ηθελε να στο πει ξεκαθαρα γιατι προφανως ετσι τους εχουνε μαθει τους υπαλληλους για να μην αποθαρυνουνε τους νεους πελατες...

δινεις τα ψαρια να στα κρατησει φιλος η το πετσοπ,(αφου ειναι τοσο εξυπνοι!)
διαβαζεις τα υπομνηματα εδω
και στρωνεις το ενυδρειο σωστα με αμμωνια η βαζοντας αγγελια για μπολι.
το ενυδρειο σου δεν εχει στρωσει και τα εχεις τα ψαρια μεσα σε δηλητηριο αυτη τη στιγμη.
ελεος αυτο το πετσοπ επιτελους!την ιδια μ.... τους εχω ακουσει κιεγω να λενε καθε φορα που πηγαινω κιεχουνε πελατη.... κανονικα πρεπει την επομενη φορα να τους τα πω εκει μπροστα στον πελατη γιατι καθε φορα κανω το κοροιδο
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-09-11, 20:23
nikos2004 Ο χρήστης nikos2004 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2011
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ όλους για τις απάντησης σας .αν το αφήσω έτσι όπως είναι δεν θα στρώσει ?το νερό εδώ και δυο μέρες έχει θολούρα και παρατήρησα ότι η αντλία είχε μπουκοσει ε βγαλα το σφουγκαρι και το έπληνα με νερό απο το ενυδρειο έκανα καλά ?παντός η αντλία ανασανε.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-09-11, 09:53
yannis Ο χρήστης yannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2004
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

1 NAI, 25-26 ειναι καλα
2. ΝΑΙ
3. Αλλαγες νερου 30% καθε εβδομαδα. Ανθρακα αλλαζουμε, ΟΧΙ σφουγκαρι.
4. ΟΧΙ εκτος αν εχεις καποιο ξύλο που το κιτρινιζει.

Διαβασε για το στρωσιμο και τις ανάγκες των ψαριων σου ! Δεν ειναι ολα το ιδιο.
Διαβασε περι φιλτρων
__________________
Καπιταλισμός χωρίς χρεοκοπία είναι σαν τον χριστιανισμό χωρίς την κόλαση
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αναγνωριση ενος καβουρα... και ενος εξωγιηνου! karxarini Μεσογειακό 6 16-12-10 16:56
Απορίες, απορίες, απορίες και άλλα πολλά QS-Plan Αρχάριοι γλυκού νερού 3 16-12-10 16:33
Καλησπέρα σε ολη την παρέα(Απορίες ενος αρχαριου) Decka Αρχάριοι γλυκού νερού 54 24-12-09 14:07
ασχετος odin79 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 8 14-04-08 14:08

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05751 seconds with 13 queries