Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-02-13, 01:57
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

πρακτικα φιλε μου και σενα και μενα αν μας κλεισουν σε ενα κελι 3Χ3 θα ζησουμε καμια 20ρια χρονια.αυτο ειναι το ζητουμενο;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-02-13, 02:11
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.640
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leandros69 Εμφάνιση μηνυμάτων
πρακτικα φιλε μου και σενα και μενα αν μας κλεισουν σε ενα κελι 3Χ3 θα ζησουμε καμια 20ρια χρονια.αυτο ειναι το ζητουμενο;


αν ανοιξετε συζητηση για μονομαχους βλεπω να μην την βγαζεται ουτε χρονο


περα απο την πλακα στα 40 λιτρα θα ειναι οκ..... αλλα τι 40 τι 20 τι 60 μιας και οι διαφορες στην τιμη ειναι τις ταξης τον 20-30 ευρω κομπλε ενυδρειο για μονομαχο, απλα η κοπελα δεν ηθελε ενυδρειο οποτε το καλυτερο ειναι να τα χαρισει
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-02-13, 02:13
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Παράθεση:
πρακτικα φιλε μου και σενα και μενα αν μας κλεισουν σε ενα κελι 3Χ3 θα ζησουμε καμια 20ρια χρονια.αυτο ειναι το ζητουμενο;
Αν είχα 1 ευρώ κάθε φορά που ακούω αυτό το επιχείρημα τα χρόνια που είμαι εδώ θα ήμουν ΠΟΛΥ πλούσιος...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-02-13, 02:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rtolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν είχα 1 ευρώ κάθε φορά που ακούω αυτό το επιχείρημα τα χρόνια που είμαι εδώ θα ήμουν ΠΟΛΥ πλούσιος...
Αν ειχες 1 ευρω για καθε χρονο που θα ζουσες σε ενα κελι χωρις θερμανση, μεσα στα περιττωματα σου και στην αμμωνια, δεν θα αγοραζες ουτε σουβλακι
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-02-13, 02:28
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Παράθεση:
Aυτο ειναι το θεμα του φορουμ???? Τι ειναι εμπορικο κεντρο?
Εγω νομιζα ηταν να σωθει καταρχας κανενα ψαρι απο λαθος κινησεις αρχαριων και επιπλεον να μαθει στη συνεχεια τον χομπιστα, πως θα δωσει ιδανικες συνθηκες διαβιωσης στο ψαρι του, για να το χαιρεται οσο περισσοτερο ειναι δυνατον απο τη φυση του ψαριου.


Τα ψαρια δεν εχουν αναγκη αυτη τη στιγμη τα λιτρα για να επιβιωσουν.
Οι αποτομες αλλαγες θερμοκρασιας τα σκοτωνουν (πχ ακομα και με 1-2C ακαριαια μεταβολη θερμοκρασιας μπορει να επερθει αμεσος θανατος). Το ιδιο και οι τοξικες ουσιες (αμμωνια κλπ) απο τα ιδια τους τα απορριματα.
Χρειαζονται λοιπον
1. Σταθερη θερμοκρασια μεσα στα ορια ασφαλειας των αναγκων τους ως τροπικα ψαρια (25-30C).
2. Μεχρι να στηθει σωστο ενυδρειο, πρεπει να γινονται καθημερινες αλλαγες νερου 50% με νερο ιδιας θερμοκρασιας και με την προσθηκη αντχλωριου (seachem prime ει δυνατον που αποτοξικοποιει αμμωνια και νιτρωδη).
3. Ταισμα εως μηδενικο ή 1 φυλαρακι την ημερα, ισα να επιβιωσουν (το ταισμα σε αστρωτο ενυδρειο σκοτωνει ανετως, παρα η νηστεια)
Εγώ πάλι νομίζω ότι πρέπει να θέτουμε και τα λογικά όρια. Θέλεις να σου πω ότι ο μονομάχος θα νιώθει υπέροχα σε 2 τόνους ενυδρείο? Θα νιώθει υπέροχα., δεν το συζητώ.
δεν μπήκα σε λεπτομέρειες επί της διαδικασίας. Ο δικός μου προβληματισμός είναι ότι α) ¶μα περνάω καλά μπορώ να το πω και σε άλλον. β) μπορώ να του πω τι να κάνει στις δυνατότητές του χωρίς να γίνομαι διαφημιστής. γ) Να μη γίνομαι βασιλικότερος του βασιλέως.
Για μένα δεν είναι θέμα στρωσίματος το παρόν θέμα...
-------------------------
Δηλαδή αν σου αρέσει ένα χόμπυ και νιώθεις όμορφα δεν θες να το περάσεις και σε άλλους ανθρώπους? Δεν κατάλαβα τον παραλληλισμό...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη rtolis : 14-02-13 στις 02:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-02-13, 02:30
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rtolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ πάλι νομίζω ότι πρέπει να θέτουμε και τα λογικά όρια. Θέλεις να σου πω ότι ο μονομάχος θα νιώθει υπέροχα σε 2 τόνους ενυδρείο? Θα νιώθει υπέροχα., δεν το συζητώ.
Για λογικα να μιλαμε, ουτε για 2 τονους, ουτε για 2 λιτρα.
Καθε ψαρι εχει τις ελαχιστες αναγκες του σε διαθεσιμο χωρο για κινηση και σε καθαριοτητα νερου και μετα ερχεται και η εμπειρια του συντηρητη του αν μπορει να τα παρεχει αυτα στα μινιμουμ λιτρα.
Πχ να σου πω οκ 10 λιτρα ειναι το μινιμουμ για ενα μονομαχο, μπορουν να το κανουν ολοι σε 10 λιτρα?
Οχι για 2 μερες ή 2 μηνες.
Για ολα τα χρονια που ζει το ψαρι.
Και το καλοκαιρι με τους καυσωνες, που θα λειπουμε διακοπες, χωρις αλλαγη νερου, με τρελλη εξατμιση, με σωστη θερμοκρασια νερου αλλαγης, με σταθερο πεχα κλπ κλπ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-02-13, 02:32
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Είπα κάτι διαφορετικό?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-02-13, 02:55
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

@christinastella

αφου δεν σκοπευεις να παρεις ενυδρειο(δεν εχει σημασια ο λογος),θα σου πω τι θα εκανα εγω.

θα πηγαινα το υγιες ψαρι πισω στο μαγαζι η θα το εδινα σε καποιον με ενυδρειο που να μπορει/θελει να το συντηρησει.

θα κραταγα το αρρωστο σε οσο πιο σωστες συνθηκες μπορουσα, και αν επιζουσε, θα το κραταγα πλεον σε αυτες τι συνθηκες μεχρι τη στιγμη που θα μπορουσα να το βαλω σε ενυδρειο κανονικο.
μη σε φοβιζει το οτι λεμε για ενυδρειο,δεν ειναι τοοοσο μεγαλο εξοδο.μπορεις με λιγο ψαξιμο εδω μεσα στις αγγελιες να βρεις πολυ φτηνα ενυδρεια απο χομπιστες, καταλληλα για το ψαρι σου.

αλλα ακομα και αν το βαλεις σε ενα πλαστικο δοχειο με καμια 40αρια λιτρα ας πουμε,ο εξοπλισμος που θα χρειαστεις για ενα μονο ψαρι δεν θα σου κοστισει ακριβα.μιλαμε βαρια για ενα 50ευρω.(ξερω οτι και αυτα ειναι παρα πολλα,για πολυ κοσμο...)
αλλα σιγουρα με λιγο ψαξιμο και αν εβαζες και μια αγγελια εδω μεσα για τα βασικα,σιγουρα θα βρισκοντουσαν συμφορουμιτες που θα σε βοηθουσανε δανειζοντας σου η ακομα και χαριζοντας σου τα βασικα πραγματα...

για ενα ψαρι,(αν το βαλεις σε δοχειο με αρκετο νερο) πχ 40 λιτρα,θες ενα μικρο φιλτρακι με λιγο βιολογικο υλικο στρωμενο,ενα μικρο θερμαντηρα και ενα θερμομετρο.μαλιστα αν εισαι λιγο προσεκτικη και διαβασεις λιγο για το ψαρι σου και τα βασικα που χρειαζεται για τον κυκλο του αζωτου,μπορεις να αποφυγεις και εντελως το φιλτρο και να το υποκαταστησεις με σωστο ταισμα,αληθινα φυτα,σωστη ρουτινα αλλαγων κλπ

δε σου λεω να μη βαλεις φιλτρο τωρα,σου λεω απλα οτι δεν θα κοστισει οσο φανταζεσαι η ολη ιστορια

αυτα ολα που σου εγραψα παραπανω(φιλτρο,θερμαντηρας και θερμομετρο)τα βρισκεις και με λιγοτερο απο 50 ευρω.

μπορεις το δοχειο που θα βρεις (μπορεις ακομα και γλαστρα να χρησιμοποιησεις αρκει να μην εχει τρυπες και ναναι καθαρη.)να το κανεις μια μικρη γλαστρολιμνουλα και με λιγα φυτα που θα βγαινουν απο μεσα να γινει πολυ ομορφο.και το καλοκαιρι θα τρωει και τα κουνουπια ο μονομαχος σου

η ουσια ειναι,οτι λιγο ψαξιμο/διαβασμα θελει και λιγη ορεξη
δεν ξερω ποση διαθεση εχεις να ασχοληθεις,αλλα δες το σαν ενα "μινι προτζεκτ" πχ, να δωσεις στο ψαρι τα απαραιτητα

μπορεις να το κανεις και με λιγοτερο απο 50 ευρω.γραψε στο youtube πχ, diy aquarium filter.η και εδω μεσα στην αναζητηση,υπαρχουν αναλογα θεματα πολλα.μια αεραντλια μικρη θελεις με σωληνακι και αεροπετρα ,ενα μπουκαλακι πλαστικο νερου,ενα κομματι σφουγγαρι και λιγο βιολογικο υλικο και εισαι κομπλε απο φιλτρανση για ενα ψαρι
μενει ενας θερμαντηρας (γυρω στα 15 ευρω),ενα θερμομετρο(5 ευρω περιπου) και εισαι κομπλε.η αεραντλια με το σωληνακι και την αεροπετρα να κοστισει και δεκα ευρω.βρισκεις με τοσα σιγουρα.αντε και αλλα δεκα ευρω για το δοχειο.και ο συμφορουμιτης παραπανω σου ειπε ηδη να σου χαρισει αεραντλια.οποτε,απο σενα εξαρταται...


και ταισμα ελαχιστο οπως σου ειπανε και παραπανω,οπως και τα υπολοιπα:
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Σταθερη θερμοκρασια μεσα στα ορια ασφαλειας των αναγκων τους ως τροπικα ψαρια (25-30C).
2. Μεχρι να στηθει σωστο ενυδρειο, πρεπει να γινονται καθημερινες αλλαγες νερου 50% με νερο ιδιας θερμοκρασιας και με την προσθηκη αντιχλωριου (seachem prime ει δυνατον που αποτοξικοποιει αμμωνια και νιτρωδη). Αναλογα τα λιτρα που διατηρουνεται μπορει να χρειαζονται και πανω απο μια φορες αλλαγη την ημερα. Πχ σε ενα λιτρο χωρις φιλτρανση εγω θα εκανα καθε 6 ωρες αλλαγη 40%
3. Ταισμα εως μηδενικο ή 1 φυλαρακι την ημερα, ισα να επιβιωσουν (το ταισμα σε αστρωτο ενυδρειο σκοτωνει ανετως, παρα η νηστεια)
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-02-13, 02:38
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rtolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή αν σου αρέσει ένα χόμπυ και νιώθεις όμορφα δεν θες να το περάσεις και σε άλλους ανθρώπους? Δεν κατάλαβα τον παραλληλισμό...
Ναι να το περασω, αλλα δεν ειναι αυτος ο σκοπος του φορουμ για μενα.
Τι να το κανω αν μαζεψω 100.000 χομπιστες στην Ελλαδα με μονομαχους σε γυαλες χωρις θερμανση και καθαρο νερο.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rtolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Είπα κάτι διαφορετικό?
Ειπες αυτο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rtolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Θέλεις να βάλεις τον μονομάχο σε 50 λίτρα? Θα του κάνεις τεράστιο καλό. Εγώ δεν θα το έκανα. Θα απογοητευθείς από ένα ψάρι στα 50 λίτρα, και το θέμα αυτού του forum είναι πως να πρσελκύουμε περισσότερα άτομα σε αυτή την ενασχόληση. Αλλά εγώ φοβάμαι ότι αν σου πω να βάλεις τον μονομάχο σε 50 λίτρα ότι θα μισήσεις το χόμπυ....
Αν βαλει το ψαρι σε 50 λιτρα μεχρι να μαθει τα μυστικα του χομπι, το πολυ πολυ να του επιζησει
Μετα, που θα μαθει, αποφασιζει μονος του τι θα κανει
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 14-02-13 στις 02:38 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-02-13, 02:52
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ναι να το περασω, αλλα δεν ειναι αυτος ο σκοπος του φορουμ για μενα.
Τι να το κανω αν μαζεψω 100.000 χομπιστες στην Ελλαδα με μονομαχους σε γυαλες χωρις θερμανση και καθαρο νερο.
Μα ο σκοπός αυτού του φόρουμ είναι εγώ και ο κάθε εγώ να διαδώσει με ευγενικό τρόπο, σε όσους ρωτάνε και μπαίνουν στο forum ότι υπάρχει και πιο σωστός τρόπος να ασχοληθούν με τα ενυδρεία. Δεν νομίζω ότι κάποιος από αυτό το φόρουμ θα προτείνει γυάλες χωρίς θέρμανση και καθαρό νερό...
-------------------------
Και πάλι ξαναθέτω την ερώτηση: Εγώ είμαι ο Πάπας των ενυδρείων και λέω θα βάλεις το μονομάχο σε 50 λίτρα. Μη σε δω και τον βάλεις σε λιγότερα. Είμαι σωστός?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη rtolis : 14-02-13 στις 02:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-02-13, 03:08
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rtolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ είμαι ο Πάπας των ενυδρείων και λέω θα βάλεις το μονομάχο σε 50 λίτρα. Μη σε δω και τον βάλεις σε λιγότερα. Είμαι σωστός?
γραφει πουθενα κατι τετοιο ετσι οπως το διατυπωνεις;
το να πει καποιος τι θεωρει ιδανικο δεν σημαινει οτι ειναι διαφημιστης,ουτε βασιλικοτερος του βασιλεως.
σε ρωτησε ουσιαστικα και ο σπυρος.
τι πιθανοτητες εχει ενας αρχαριος να κρατησει σταθερες παραμετρους νερου σε λιγα λιτρα;
ο γιος του γειτονα ειχε μονομαχο σε γυαλα και εζησε 4 χρονια.πρεπει δηλαδη να θεωρηθει σωστο;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-02-13, 03:31
daimosth Ο χρήστης daimosth δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 66
Προεπιλογή

Γνωριζω οτι αυτο ειναι ενα forum για μας τους ενυδρειοφιλους, αλλα οποτε διαβαζω τετοια θεματα, κατι μεσα μου νιωθει λιγο περιεργα... αυτο γιατι συνανθρωποι μας υποφερουν, πειναν, αργοπεθαινουν και εδω φαγωνομαστε για λιτρα, αντοχλωρια και θερμοστατες...
Φιλικα παντα, απλα καποιες φορες πνιγομαι...
Συγνωμη απλα εκφραζω μια σκεψη μου...
Δεν θελω να χαλασω το post
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
11 μολις... zapatas Ζωοτόκα 7 11-12-10 15:39
Μολις αγορασα χρυσοψαρο .... stefanos1978 Χρυσόψαρα 3 17-02-09 20:38
Μολις πηρα εναν μικρο μονομαχο...τον Λάμπη και ειμαι αρχάρια!! JOANNA Αρχάριοι γλυκού νερού 42 03-04-08 23:07
Γεννα Απο Μολλυ pchrisovergis Ζωοτόκα 1 09-10-05 21:36
ΜΟΛΙΣ ΓΕΝΝΗΣΕ!!!!!! hlias Αναπαραγωγή 7 09-02-05 15:17

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07321 seconds with 15 queries