Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-03-11, 00:58
penelope6 Ο χρήστης penelope6 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2011
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή Ξεσκισμένα πτερύγια.

ΒΟΗΘΕΙΑ χτες το black moor μου ητανε μια χαρα εκτος απο το οτι καθοτανε αρκετα στον πατο. δεν φανταστηκα οτι θα ρθω σημερα και θα τον δω ετσι. τα πτεριγια του ειναι σε αθλια κατασταση ξεσκισμενα και αυτος φενεται ετοιμοθανατος και δεν κολυμπαει καλα. βοηθηστε με επιγοντος. δεν ξερω αν εχει σημασια ομως 5 μερες πριν περιπου εβαλα μια πετρα που ειχα βρει στην θαλασσα ομως την ξεπλυνα τελεια και την ειχα σε καυτο νερο πριν τη βαλω. επεισης την τεταρτη εβαλα ενα σαλιγγαρι στο ενυδριο μου (apple snail) το οποιο ειναι μεγαλης ηλικιας και ζουσε σε αλλο ενυδριο πριν.
επεισης στον πατο εμφανιστηκαν κατι περιετγα πραγματα που μοιαζουν με ψιρες ομως δεν μπορω να καταλαβω αν ειναι ζωντανα η απλα κακα σαλιγγαριου.
βοηθηστε αν ξερετε κατι

edit : μολις εμαθα πως ειχαμε μια διακοπη ρευματως για 10 λεπτα. Δεν ξερω αν εχει σχεση αυτο.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 70 λιτρα - 60 μηκος- 40 ιψος- 30 βαθος
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 1 μηνας
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: 1 μηνας
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 24
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 2 χρισοψαρα
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ): 1 σαλιγγαρι ( το οποιο αφαιρεθηκε μολις εντοπιστηκε η αρρωστια)
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 24
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: 1 βδομαδα
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: χτες
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: καθημερινα με 8 μπουκιες sera goldy gran
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH:
KH:
GH:
ΝΗ3 (αμμωνια):0
ΝΟ2(νιτρώδη):
ΝΟ3(νιτρικά):
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ:
ΣΤΙΚΣ:
Ηλεκτρονική:
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: black moor
2. ΔΕΡΜΑ:εχασε το χρωμα του με αποτελεσμα να χρυσαφιζει και εχουν φιγει καποια λεπια κοντα στην ουρα
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: δεν κολυμπαει στεκεται πλαγια στα φυτα η τον παρασερνει το ρευμα του νερου πλαγια παντα
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ): ασπρα
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): φυσιολογικη
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? :οχι απο χτες το πρωι
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: χτες
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ:
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ:
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ:
4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ:
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? :
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ:
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: ειχε ικ αλλα περασε μεσα σε 2 μερες οποτε δεν χρειαστηκε φαρμακο

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? :οχι
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? : ναι
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ: υπεθεσα οτι ειναι φιν ροτ αφου εβαλα ενα θεμα χτες και απαντησαν μονο 2 ατοομα εκ των οποιον ο ενας βοηθησε και πηγα να παρω μελαφιξ ομως δεν βρηκα πουθενα και μου δωσαν bactopur direct
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-03-11, 01:05
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από penelope6 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΒΟΗΘΕΙΑ χτες το black moor μου ητανε μια χαρα εκτος απο το οτι καθοτανε αρκετα στον πατο. δεν φανταστηκα οτι θα ρθω σημερα και θα τον δω ετσι. τα πτεριγια του ειναι σε αθλια κατασταση ξεσκισμενα και αυτος φενεται ετοιμοθανατος και δεν κολυμπαει καλα. βοηθηστε με επιγοντος. δεν ξερω αν εχει σημασια ομως 5 μερες πριν περιπου εβαλα μια πετρα που ειχα βρει στην θαλασσα ομως την ξεπλυνα τελεια και την ειχα σε καυτο νερο πριν τη βαλω. επεισης την τεταρτη εβαλα ενα σαλιγγαρι στο ενυδριο μου (apple snail) το οποιο ειναι μεγαλης ηλικιας και ζουσε σε αλλο ενυδριο πριν.
Κατ΄αρχάς θα ήθελα να γνωρίζω αν η πέτρα έχει αιχμυρά σημεία.

Πες λίγα πράγματα για το ενυδρείο σου όπως είναι σήμερα. Οι μετρήσεις σου είναι εντάξει? Μπορείς να ανεβάσεις μια φωτογραφία?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-03-11, 01:10
penelope6 Ο χρήστης penelope6 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2011
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

εχει πολυ μικρα ομως δεν τον ηδα να τριβεται πανω φενεται σν αρρωστια πιο πολυ. οι μετρησεις ηταν τελιες και τωρα αλλαζω το νερο ξανα. σκευτομαι να βγαλω και τα σαλιγγαρι τωρα εβγαλα ηδη την πετρα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-03-11, 01:28
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από penelope6 Εμφάνιση μηνυμάτων
εχει πολυ μικρα ομως δεν τον ηδα να τριβεται πανω φενεται σν αρρωστια πιο πολυ. οι μετρησεις ηταν τελιες και τωρα αλλαζω το νερο ξανα. σκευτομαι να βγαλω και τα σαλιγγαρι τωρα εβγαλα ηδη την πετρα.
Αν και τα χρυσόψαρα είναι από τα "δυνατότερα" ψάρια, εντούτοις έχουν και αυτά τα αδύνατα τους σημεία. Συνήθως το σκίσημο των πτερυγίων συμβαίνει όταν το ψάρι περάσει/περνάει έντονο στρές. Έχεις παρατηρήσει αν φαίνονται να λιώνουν κιόλας τα πτερύγια του?

Κάτι άσχετο: Πόση ώρα ορίζεις την φωτοπερίοδο του ενυδρείου σου?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-03-11, 01:35
penelope6 Ο χρήστης penelope6 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2011
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

συνηθως ειναι αναμμενη η λαμπα 4ωρες πανω κατω αλλα χθες δεν αναψα καθολου οπως και σημερα μεχρι τωρα. Αυτο φταιει?? Μπορω να κανω κατι για να σωθει το ψαρακι?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-03-11, 02:06
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από penelope6 Εμφάνιση μηνυμάτων
συνηθως ειναι αναμμενη η λαμπα 4ωρες πανω κατω αλλα χθες δεν αναψα καθολου οπως και σημερα μεχρι τωρα. Αυτο φταιει?? Μπορω να κανω κατι για να σωθει το ψαρακι?
Δεν μου απάντησες. Έχεις παρατηρήσει και λιώσημο των πτερυγίων? Αν ναι δες fin rot.

Οι 4 ώρες είναι λίγες όπως και να έχει. Μήπως παρατήρησες να στρεσάρεται κάνοντας έντονες κινήσεις το ψαράκι όταν άναβες το φως? Έχει κάτι δίπλα του που μπορεί να το στρεσάρει?

Όπως είναι η κατάσταση τώρα, καλά έκανες και έχεις τα φώτα κλειστά.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-03-11, 02:14
penelope6 Ο χρήστης penelope6 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2011
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

κατα πασα πιθανοτητα ειναι φιν ροτ. Τα πτερυγια εχουν ξεφτυσει τελειως και ειναι απλα μακριες λωριδες. Πριν απο ενα μηνα, μια εβδομαδα αφου το ειχα παρει, παρουσιασε ικ. Δεν του πηρα φαρμακο αμεσως και τον αφησα 2-3 μερες χωρις αυτο και οταν ανοιξαν τα μαγαζια ειδα οτι ειχε εξαφανιστει. Μεχρι σημερα δεν παρουσιασε κατι αλλο εκτος απο δυσκοιλιοτητα που αντιμετωπιζοταν. Το θεμα ειναι οτι, μπορει αν εχει φιν ροτ να φτασει σε τοοοοσο τελικο σημειο μεσα σε 1-2 μονο μερες?????????
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-03-11, 02:18
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από penelope6 Εμφάνιση μηνυμάτων
κατα πασα πιθανοτητα ειναι φιν ροτ. Τα πτερυγια εχουν ξεφτυσει τελειως και ειναι απλα μακριες λωριδες. Πριν απο ενα μηνα, μια εβδομαδα αφου το ειχα παρει, παρουσιασε ικ. Δεν του πηρα φαρμακο αμεσως και τον αφησα 2-3 μερες χωρις αυτο και οταν ανοιξαν τα μαγαζια ειδα οτι ειχε εξαφανιστει. Μεχρι σημερα δεν παρουσιασε κατι αλλο εκτος απο δυσκοιλιοτητα που αντιμετωπιζοταν. Το θεμα ειναι οτι, μπορει αν εχει φιν ροτ να φτασει σε τοοοοσο τελικο σημειο μεσα σε 1-2 μονο μερες?????????
Δεν ξέρω, αλλά αν δεν έχεις δει αυτό νομίζω θα σε βοηθήσει.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-03-11, 04:40
Tsagos Ο χρήστης Tsagos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-02-2011
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

Απόσο έχω καταλάβει το φιν ροτ δεν είναι κατι συγκεκριμένο αλλα σημάδι καποιας ασθένιας πχ οπως ο πυρετός σε μία ιωση.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-03-11, 08:39
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tsagos Εμφάνιση μηνυμάτων
Απόσο έχω καταλάβει το φιν ροτ δεν είναι κατι συγκεκριμένο αλλα σημάδι καποιας ασθένιας πχ οπως ο πυρετός σε μία ιωση.
το ικ δεν ειναι σαν πυρετος....μπες στις ασθενειες και θα καταλαβεις τα λεει αναλυτικα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-03-11, 14:22
penelope6 Ο χρήστης penelope6 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2011
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

λοιπον εψαξα για το φαρμακο μαλαφιξ αλα δεν βρηκα πουθενα και ετσι μου εδωσαν bactopur direct.ειναι κατι ταμπλετες κανουν?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-03-11, 15:06
Το avatar του χρήστη jiraiya
jiraiya Ο χρήστης jiraiya δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-03-2010
Περιοχή: Καλαμαρια/Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

τα ποιο συνηθισμενα φαρμακα ειναι μελαφιξ και πιμαφιξ ψαξε σε κανενα πετσοπ θα βρεις ή ζητα απο κανενα χομιστα που εισται κοντα να σου δωσει εαν δεν βρεις (κανε μια αγγελια με το ζητηται πιμαφιξ και μελαφιξ αμεσα για θεραπεια)καλο θα ηταν να μπει και λιγο αλατι (χωρις να ειμαι σιγουρος) πρωτα το διαλυεις με ζεστο νερο και μετα το βαζεις στο ενυδρειο!!!!!
__________________
C:\Users\jiraiya\Downloads\jiraiya33.gif
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-03-11, 15:31
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

βαλε φωτο απο το ψαρι
με ολα αυτα που διαβασα καπου παει το μυαλο μου αλλα με εχεις μπερδεψει
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-03-11, 16:02
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Eλπιζω να παν ολα καλα με τον ψαρουμπο! Καλο θα ηταν να εχεις ΝΟ2 και ΝΟ3 υγρα τεστακια μαζι με της αμμωνιας για να βλεπαμε μια γενικοτερη εικονα. Σε φιλη μου που της εχω φτιαξει ενυδρειο μια φορα που ανεβηκαν οι τιμες σε ΝΟ3 (κοντα στα 50ppm) επειδη ειχε πολυ χαμηλη ροη το φιλτρο, το black moor που εχει ειχε <<φαγωμενα>> πτερυγια και υπεθεσα οτι εφτεγαν οι τιμες του νερου. Μετα απο καλο καθαρισμα του φιλτρου σε 5-6 μερες επεσαν οι τιμες στα φυσιολογικα. Περασαν αλλες 5-6 μερες μεχρι που ο χρυσοψαρος επανηλθε στα χρωματα του και τα πτερυγια του αρχησαν να ξαναφτιαχνουν!
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-03-11, 16:25
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

πηνελοπη συγνωμη που θα στο πω αλλα δε νομιζω να τα καταφερει μακαρη να βγω ψευτης
αμα το ψαρι αρχηζει να πλαγιαζει εχει λιγες πιθανοτητες
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-03-11, 16:27
penelope6 Ο χρήστης penelope6 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2011
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

ναι ξερω....αλλα θελω να κανω οτι μπορω πρωτα
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-03-11, 16:31
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Δυστηχως φενεται χαλια στην φοτο. Μακαρι να την βγαλει καθαρη!
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 26-03-11, 17:03
penelope6 Ο χρήστης penelope6 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2011
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

up....
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-03-11, 20:17
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή

Σίγουρα το φιν ρότ είναι το λιγότερο . Υπάρχει και άλλη σοβαρή ασθένεια. Ισως να είναι νηκτική κύστη εφοσον κολυμπά στο πλαι. Στην περίπτωση αυτή βοηθά κάπως το ενυδρειακό αλάτι. (εφόσον η ασθένεια δεν είναι σε τελικό στάσιο). Διάβασε όμως για την αναλογία που πρέπει τόσο για τα λίτρα σου, όσο και για την ασθένεια.

Ο,τι και να έχει, καλό είναι να μην το ταίσεις αύριο και μεθαύριο να του δώσεις ένα μπαλάκι αρακά που θα έχεις βράσει σε σκέτο νερό, θα το έχεις ξεφλουδίσει, και τεμαχίσει σε μικρα μικρά κομματάκια. Ο αρακάς δρά σαν φάρμακο στις περιπτώσεις drospy, κατακράτησης υγρών, δυσκοιλιότητας και καθαρίζει το πεπτικό σύστημα των ψαριών.
Κάνε καθημερινες αλλαγές νερού, γιατί το καθαρό νερό έχει τώρα σημασία...Μακάρι να πάνε όλα καλά.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 26-03-11, 20:59
penelope6 Ο χρήστης penelope6 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2011
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

ευχαριστω οσους απαντησαν. για τους υπολοιπους 319 δεν ξερω τι να πω. μπορει να χε μεγαλυτερη σημασια να απαντησουν σε ηλιθια θεματα και να πουνε μπραβο σε καλοφτιαγμενα ενυδρια παρα να βοηθησουν με ενα ψαρι που πεθενει.
φυσικα τα ψαρια μπορει να μην σημενουν τιποτα για σας και να υπαρχουν μονο για να στολιζουν τα ακριβα σαλονια σας.
οπως και να χει το ψαρακι μου απεβιωσε σημερα. αυτο μπορει να οφειλεται σε καποια αθενεια που ισως ειχε αλα και στην απειρη αδιαφορια σας.
ευχαριστω για τον πολυτιμο χρονο σας
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 26-03-11, 21:21
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή

Λυπάμαι Πηνελοπη. Καταλαβαίνω πώς αισθάνεσαι γιατί έχω χάσει κι εγώ αγαπημένα μου χρυσόψαρα....Η πικρία όμως δεν βοηθάει. Συνήθως είναι δύσκολο να μαντέψει από μακριά κάποιος άς πούμε "έμπειρος" ποιά είναι η ασθένεια και να επέμβει αποτελεσματικά, πολύ περισσότερο δέ, όταν αυτή είναι σε τελικό στάδιο, όπου όσες γνώμες και να μαζευτουν είναι πλεον αργά. Δυστυχώς, αρκετές ασθένειες δεν εντοπίζονται εγκαίρως από τον κάτοχο του ψαριού, ακόμη κι άν είναι έμπειρος. Βλέπεις μετά τα συμπτώματα χωρίς να ξέρεις τί τα προκάλεσε πολλες φορές.
Στο φόρουμ όλοι είναι καλοπροαίρετοι και προσπαθούν να βοηθήσουν όταν βέβαια έχουν μια γνώμη για το θέμα. Δεν είναι ζήτημα αδιαφορίας.....
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 26-03-11, 21:48
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από penelope6 Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστω οσους απαντησαν. για τους υπολοιπους 319 δεν ξερω τι να πω. μπορει να χε μεγαλυτερη σημασια να απαντησουν σε ηλιθια θεματα και να πουνε μπραβο σε καλοφτιαγμενα ενυδρια παρα να βοηθησουν με ενα ψαρι που πεθενει.
φυσικα τα ψαρια μπορει να μην σημενουν τιποτα για σας και να υπαρχουν μονο για να στολιζουν τα ακριβα σαλονια σας.
οπως και να χει το ψαρακι μου απεβιωσε σημερα. αυτο μπορει να οφειλεται σε καποια αθενεια που ισως ειχε αλα και στην απειρη αδιαφορια σας.
ευχαριστω για τον πολυτιμο χρονο σας
οπα ρε πηνελοπη τη ηθελεσ δηλαδη να σου απαντισει ο καθενας απο τους 300 και να σου πουν τι ? οτι μπορει να μη ξερουν το σκεφτηκες ? ηθελες δηλαδη 300 ασχετες αχρηστες απαντησεις ?
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 26-03-11, 21:55
ελιοτ Ο χρήστης ελιοτ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2010
Περιοχή: Ανω Γλυφαδα
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

αρκετοι δεν εχουν την εμπειρια για να απαντησουν. σε περιπτωση που σου απαντουσαν 319 ατομα, να εισαι σιγουρη οτι θα ειχες τουλαχιστον 100 διαφορετικες αποψεις, οποτε θα μπερδευοσουν περισσοτερο.οταν σου ζητησαν μετρησεις νερου δεν τις εδωσες.για να τελειωνω,μην κατηγορεις τα παιδια γιατι νομιζεις οτι δεν σε βοηθησαν
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 26-03-11, 22:08
Το avatar του χρήστη jiraiya
jiraiya Ο χρήστης jiraiya δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-03-2010
Περιοχή: Καλαμαρια/Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

κριμα για τον ψαρουλη σου!!!αλλα θελω πραγματικα να ακουσω τι ακριβως εκανες μεχρι να ερθει το τελος!!!
γιατι καλα κραζεις τους αλλους αλλα εσυ εκανες κατι απο ολα αυτα που σου ειπαμε να κανεις?
__________________
C:\Users\jiraiya\Downloads\jiraiya33.gif
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 26-03-11, 22:10
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Πηνελοπη, λυπαμαι και εγω πολυ για το ψαρακι σου καθως παρακολουθουσα το θεμα σου απο την αρχη.
Αυτο που λες ειναι λιγο αδικο ομως γιατι αν καποιος δεν ξερει,οπως εγω,τι θεραπεια να σου πει και να σου προτεινει?
Η κατηγορια των ασθενειων δεν ειναι κατι απλο,οπως αν θα βαλεις χαλικι ή αμμο και τι φιλτρο θα χρειαστεις, γι'αυτο και μονο καποιος αρκετα εμπειρος μπορει να απαντησει.
Σε καταλαβαινω παντος και ξερω πως νοιωθεις αλλα ειμαι σιγουρος οτι οταν τα δεις τα πραγματα ποιο ψυχραιμα θα καταλαβεις τι λεω!!
__________________
''O πολιτισμός κάθε λαού και η ηθική του φαίνεται από τον τρόπο που συμπεριφέρεται στα ζώα.''
M.Gandhi
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 27-03-11, 00:10
penelope6 Ο χρήστης penelope6 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2011
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

λοιπον παρατηρησα οτι μεσα στο ιδιο χρονικο διαστημα περισσοτεροι απαντησανε για να υποστηριξουν τον εαυτο τους οταν τουσ "εθιξα" παρα για να σωθει το χρυσοψαρο. Και ως απαντηση για καποιον που με ρωτησε τι εκανα για να μην πεθανει:
1. Επανελαβα τισ μετρισεις μου
2. Καθαρησα κατα 50% το νερο του ενυδρειου
3. Αγορασα αλατι και φαρμακο για το ψαρι (αφου πηγα σε 5 μαγαζια και εφαγα πικρα)
4. Απομωνωσα το ψαρι και κοιταζα για τυχον καλυτερευση της καταστασης του.
5. Εφαγα το νετ και διαβασα ενα σωρο πληροφοριες που εν τελη δεν με βοηθησαν.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 27-03-11, 00:18
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chris82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η κατηγορια των ασθενειων δεν ειναι κατι απλο,οπως αν θα βαλεις χαλικι ή αμμο και τι φιλτρο θα χρειαστεις, γι'αυτο και μονο καποιος αρκετα εμπειρος μπορει να απαντησει.


Αυτό ακριβώς... Οι απαντήσεις που έχουν να κάνουν με ασθένειες, έχουν ευθύνη και θέλουν εμπειρία και γνώση από αυτόν που τις δίνει. Γιαυτό και είναι πάντα πιο λίγες. Είναι εύκολο να λέμε για φυτά και διακόσμηση και να πετά ο καθενας το μακρύ και το κοντό του. Δεν έγινε και τίποτε. Οταν όμως έχουμε να κάνουμε με άρρωστα ψάρια, πρέπει να είμαστε σίγουροι για τις συμβουλές, ή έστω να κάνουμε τις σωστές ανιχνευτικές ερωτήσεις. Η κατάσταση δυσκολεύει όταν η αρρώστεια είναι στην τελική φάση (γιατί τότε γίνεται αντιληπτή από τον αρχάριο), και καλούμαστε να βρούμε τί είναι και τί θεραπεια γίνεται.....Ελάχιστοι νομίζω μπορουν να ανταποκριθούν σε αυτό.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 27-03-11, 09:19
Το avatar του χρήστη jiraiya
jiraiya Ο χρήστης jiraiya δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-03-2010
Περιοχή: Καλαμαρια/Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από penelope6 Εμφάνιση μηνυμάτων
λοιπον παρατηρησα οτι μεσα στο ιδιο χρονικο διαστημα περισσοτεροι απαντησανε για να υποστηριξουν τον εαυτο τους οταν τουσ "εθιξα" παρα για να σωθει το χρυσοψαρο. Και ως απαντηση για καποιον που με ρωτησε τι εκανα για να μην πεθανει:
1. Επανελαβα τισ μετρισεις μου
2. Καθαρησα κατα 50% το νερο του ενυδρειου
3. Αγορασα αλατι και φαρμακο για το ψαρι (αφου πηγα σε 5 μαγαζια και εφαγα πικρα)
4. Απομωνωσα το ψαρι και κοιταζα για τυχον καλυτερευση της καταστασης του.
5. Εφαγα το νετ και διαβασα ενα σωρο πληροφοριες που εν τελη δεν με βοηθησαν.
οποτε εκανες οτι μπορουσες για να σωσεις τον ψαρουλη σου,και δυστηχως δεν τα καταφερες και λυπαμαι για αυτο.αλλα τι περιμενες να σου απαντησουν ολοι οι χομπιστες του φορουμ και τοτε θα σωθει το ψαρακι σου (δεν νομιζω)απλα δεν υπαρχει λογος να κατακρινεις τον κοσμο με φρασης οτι βλεπουν τα ψαρια τους μονο για διακοσμητικα.προσωπικα σου απαντησα για το τι θα επρεπε να κανεις(για θεραπεια) και δεν θα επρεπε να μπαινω στην διαδικασια να μιλαω για τα πικρα λογια που λες,αλλα δεν μου αρεσει να εχει ο κοσμος λαθος εντυπωσεις επειδη κατι δεν πηγε καλα.
τελος παντων να προσπαθησεις μεσω αυτης της εμπειριας να καταλαβεις οτι ενας χομπιστας που εχει να κανει με ζωντανα θα πρεπει να εχει στο συρταρι του φαρμακα για απλες θεραπειες οπως αυτα που σου αναφεραμε παραπανω για την αποφυγει τετοιων καταστασεων και επισης καλη παρατηρηση των κατοικων του ενυδρειου του!!!
__________________
C:\Users\jiraiya\Downloads\jiraiya33.gif
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 27-03-11, 19:33
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από penelope6 Εμφάνιση μηνυμάτων
λοιπον παρατηρησα οτι μεσα στο ιδιο χρονικο διαστημα περισσοτεροι απαντησανε για να υποστηριξουν τον εαυτο τους οταν τουσ "εθιξα" παρα για να σωθει το χρυσοψαρο. Και ως απαντηση για καποιον που με ρωτησε τι εκανα για να μην πεθανει:
1. Επανελαβα τισ μετρισεις μου
2. Καθαρησα κατα 50% το νερο του ενυδρειου
3. Αγορασα αλατι και φαρμακο για το ψαρι (αφου πηγα σε 5 μαγαζια και εφαγα πικρα)
4. Απομωνωσα το ψαρι και κοιταζα για τυχον καλυτερευση της καταστασης του.
5. Εφαγα το νετ και διαβασα ενα σωρο πληροφοριες που εν τελη δεν με βοηθησαν.
να σου πω γιατι πεθανε το ψαρι
το ειχες σε αστρωτο ενυδρειο ταλαιπωρηθηκε και τα στο τελος τεζα
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ξεφτίζουν τα πτερύγια του. Dimitrisss123 Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 21 28-01-10 14:24
μαζεμένα πτερύγια... domenico Ζωοτόκα 9 17-12-08 09:10
Τσιμπημένα πτερύγια σε Σκαλάρι KOKORAS Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 4 20-10-06 11:56
Αίμα στα Πτερύγια; John T Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 7 07-05-05 19:55
Πτερύγια - Κρόσια!!! John T Bettas 6 26-12-04 21:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08943 seconds with 13 queries