Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-04-10, 22:29
Το avatar του χρήστη iovis2g
iovis2g Ο χρήστης iovis2g δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2010
Περιοχή: kavala
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή Στηνω ενυδρειο 560lt

Ειμαι σχετικα αρχαριος παρολα αυτα σε λιγο θα εχω ενα ενυδρειο 178Χ65Χ49.
Θα εχει εσωτερικο φιλτρο που θα κινει το νερο μεσα απο αυτο ενας κυκλοφορυτης 1500lt/h.Θα υπαρχει φυσικα και θερμοστατης και αεραντλεια.
Με γνωμωνα οτι δεν θελω να μπλεξω με συστηματα ελεγχου co2(θα εχω μονο την πατεντα με την μαγια και την ζαχαρη) και αν υποθεσουμε οτι θα χρησημοποιω νερο βρυσης το οποιο εχει ph7,2 θα ηθελα να μου δωσετε καποιες συμβουλες σχετικα με :
1)τι αμμο να χρησημοποιησω για υποστρωμα?
2)τι φυτα να προτιμησω(ενοηται με χαμηλη απαιτηση σε co2)με δεδομενο οτι θα μπουνε 2 λαμπες φθοριου ειδικες για φυτα και
3)τι μηκος και τι τυπο λαμπτηρων να ζητησω για τα φυτα?

Δωστε και οποια αλλη συμβουλη νομιζετε,ειναι ευπροσδεκτη.

Ελπιζω συντομα μετα τις συμβουλες σας να σας το παρουσιασω και εγω με καμαρι!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-04-10, 23:05
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Φιλε μου καλησπερα.
Στηνεις ενυδρειο 560 λιτρων χωρις να μας πεις το βασικοτερο και αυτο ειναι τι ψαρια θα βαλεις μεσα.
Σχετικα με ολα τα παραπανω πλην του co2 εχουν αμεση σχεση μετα ψαρια(αμμος,φυτα,λαμπες).Τωρα σχετικα με την μαγια και την ζαχαρη στα 560 λιτρα το πολυ να δεις φυσσαλιδες.Σε αυτα τα λιτρα χρειαζεται μπουκαλα αν και εφοσον σκεφτεσαι να το φυτεψεις.Γιαυτο πρωτα πεσ μας τι ψαρια σκεφτεσαι να βαλεις μεσα.Τωρα εσωτερικο φιλτρο και να καλυπτει αυτα τα λιτρα......... λιγο δυσκολο το βλεπω.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-04-10, 10:08
Το avatar του χρήστη iovis2g
iovis2g Ο χρήστης iovis2g δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2010
Περιοχή: kavala
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Σκεφτομαι να βαλω 2σκαλαρι,4 αφρικανες,2-3τρανζιστρους και 2γκρεμπενσις.
Με αυτα τα ψαρια κανοντας σωστο ταισμα και με σχετικα συχνο καθαρισμα του φιλτρου σκεφτομαι οτι ειναι δυνατον να κραταω το νερο μου σχετικα καθαρο.Εσεις τι λετε?
Τωρα για τα φυτα και το CO2 .......,δεν υπαρχουν φυτα με μικρες απαιτησεις σε CO2? που με την μικρη βοηθεια της μαγιας με την ζαχαρη να μπορουν να αναπτυχθουν? αν οχι θα πρεπει να παρω μπουκαλα.

Παιδια εγω απλως σας λεω τις σκεψεις μου θελω την συμμετοχη σας και την βοηθεια σας.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-04-10, 10:16
Το avatar του χρήστη psyroukis
psyroukis Ο χρήστης psyroukis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-02-2010
Περιοχή: Μυτιλήνη
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Αν σκεφτεσαι να βαλεις φυτα, η μπουκαλα σε τοσα λιτρα ειναι μονοδρομος, να φανταστεις εγω με 240 προσπαθω εδω και μερες με diy CO2 και με εχει πρηξει. Βλεπω εδω στο φορουμ κατι ενυδρεια με φυτα και παθαινω πλακα, φυσικα ολα με μπουκαλα. Σε λιγες μερες θα παραγγειλω και εγω, δεν παει αλλο.
__________________
Όποιος μαθαίνει από τα λάθη του είναι έξυπνος,
όποιος μαθαινει από τα λάθη των άλλων είναι σοφός.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-04-10, 10:25
Το avatar του χρήστη iovis2g
iovis2g Ο χρήστης iovis2g δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2010
Περιοχή: kavala
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Απο οτι βλεπω μαλλων θα αναγκαστω να παρω μπουκαλα.

Αμμο ?τι λαμπες να ζητησω καταλληλες για φυτα?
Εχω παθει πλακα με τα ενυδρεια που βλεπω στο forum!!ειναι πανεμορφα!Μακαρι να μπορεσω να φτιαξω και εγω το δικο μου ετσι.Παρεπιπτοντως οταν το φτιαξω θα δωσω το 250αρι που εχω τωρα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-04-10, 10:26
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από iovis2g Εμφάνιση μηνυμάτων
Σκεφτομαι να βαλω 2σκαλαρι,4 αφρικανες,2-3τρανζιστρους και 2γκρεμπενσις..
οταν βαλεις στο ματι καποια ψαρια....θα πρεπει να διαβαζεις για τις απαιτησεις τους. αν το κανεις θα δεις οτι τα σκαλαρια π.χ. για 1002 λογους δε μπαινουν με αφρικανες.
τσεκαρε εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32318 και εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29949 στην 3η παραγραφο για τις απαιτησεις που θα πρεπει να λαμβανεις υποψιν. επειτα διαβασε για τα προφιλ των ψαριων και βλεπεις συμβατοτητες και ασυμβατοτητες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-04-10, 10:30
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από iovis2g Εμφάνιση μηνυμάτων
Σκεφτομαι να βαλω 2σκαλαρι,4 αφρικανες,2-3τρανζιστρους και 2γκρεμπενσις
Νομίζω ότι θα έχεις προβλήμματα με τα παραπάνω ψάρια στο ίδιο ενυδρείο... Μήπως να πας μόνο για σκαλάρια???

Όταν λες αφρικάνες??? τι είδος αφρικάνες??? κιχλίδες?


@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

Καλά βρε Πάνο στο τσαφ με πρόλαβες
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-04-10, 11:03
Το avatar του χρήστη iovis2g
iovis2g Ο χρήστης iovis2g δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2010
Περιοχή: kavala
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Πανω σε ευχαριστω κατ'αρχην για τις συμβουλες σου.Διαβασα τα κειμενα στα οποια με παρεπεμψες και σε γενικες γραμμες γνωριζω τα περισσοτερα απο αυτα που αναφερουν.
Οπως αναφερεις υπαρχουν και χαμηλων απαιτησεων φυτεμενα ενυδρεια αρκει να υπαρχει ισοροπια σε co2-φως και λιπανση,αυτο που δεν ξερω ειναι τα φυτα αυτα που αποδεδειγμενα με τα δεδομενα που αναφερω για το ενυδρειο μου θα ανταπεξελθουν και θα ευδοκιμησουν.
Σε οτι αφορα την συμβιωση διαφορετικων ειδων μπορει τα σκαλαρι να προερχονται απο διαφορετικο βιοτοπο απ'οτι οι αφρικανες, ομως τα δικα μου που σημειωτεων τωρα τα εχω σε 250αρι ενυδρειο οπου εχουν πολυ λιγοτερο χωρο, νιωθουν σχετικα ανετα γεγονος που αποδεικνυεται απο το οτι γεννανε.
Σκεφτομαι λοιπον πως σε υπερδιπλασιο ενυδρειο που θα μπουν θα νιωθουν σαν σε παραδεισο!
Οι αφρικανες δεν θα εχουν προβλημα το μονο που βλεπω οτι χρειαζονται ειναι παραπανω χωρος για να εχουν την περιοχη τους η καθεμια και τα τρανσιστρους δεν ειναι ανταγωνιστικα εναντι των αλλων ειδων.
Βασικα το προβλημα μου ειναι να πετυχω καλες συνθηκες για εστω και χαμηλων απαιτησεων φυτα,εκει θελω την βοηθεια σας απο προσωπικες σας εμπειριες και γνωσεις.
Ευχαριστω και παλι και ανυπομονω να ξεκινησω ''δουλεια''!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-04-10, 11:20
alex Ο χρήστης alex δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-12-2009
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 538
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alex
Προεπιλογή

στα τοσα λιτρα ειτε βαλεις diy co2 ειτε δε βαλεις δεν νομιζω να εχει διαφορα
αν δεν θες να μπλεχτεις με δυσκολα φυτα ξεκινα χωρις διοξειδιο και βλεπεις στην πορεια πως θα σε παει...

αλλα τοσα λιτρα ειναι οτι πρεπει για ενα καλο κοπαδι δισκων...!!
μια οσμωση κι εφυγες...

σκαλαρια με κιχλιδες ουτε σε διπλανα ενυδρεια...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-04-10, 11:43
Το avatar του χρήστη iovis2g
iovis2g Ο χρήστης iovis2g δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2010
Περιοχή: kavala
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Νομιζω πως οι αφρικανες ανοικουν και αυτες στην οικογενεια των κιχλιδων,δεν ξερω τι εννοεις?
Αν στο φιναλε δω οτι στο 560ltενυδρειο θα υπαρχει παροβλημα συμβιωσης εννοηται πως καποια ψαρια θα μετακομησουν!
-------------------------
Το ξερω οτι θα φαω γιουχαίσμα αλλα οι δισκοι δεν μου πολυαρεσουν!!

Πιο πολυ με τρελαινουν οι κιχλιδες!!και ιδιαιτερη αδυναμια εχω στα τρανσιστρους!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iovis2g : 22-04-10 στις 11:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-04-10, 11:47
alex Ο χρήστης alex δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-12-2009
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 538
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alex
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από iovis2g Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομιζω πως οι αφρικανες ανοικουν και αυτες στην οικογενεια των κιχλιδων,δεν ξερω τι εννοεις?
Αν στο φιναλε δω οτι στο 560ltενυδρειο θα υπαρχει παροβλημα συμβιωσης εννοηται πως καποια ψαρια θα μετακομησουν!
-------------------------
Το ξερω οτι θα φαω γιουχαίσμα αλλα οι δισκοι δεν μου πολυαρεσουν!!

Πιο πολυ με τρελαινουν οι κιχλιδες!!και ιδιαιτερη αδυναμια εχω στα τρανσιστρους!

οχι ρε φιλε τι λες, τι γιουχαισμα? γουστα ειναι αυτα...σε πολλους δεν αρεσουν οι δισκοι..
αλλος φτιαχνει αυτα τα λιτρα μονο για εντλερ, μαγκια του...
απλα κοιτα να υπαρχουν σωστες προυποθεσεις για καλη ζωη στα ψαρια σου
με οτι συνεπαγεται αυτο..
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-04-10, 12:57
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

φιλε μου....
λογοι που τα σκαλαρια δε μπαινουν με αφρικανες.
α) απαιτησεις νερου..οσο μαλακο και οξινο θελουν τα σκαλαρια...τοσο σκληρο και αλκαλικο θελουν οι αφρικανες.
β) διατροφη. αναλογα τις αφρικανες ισως χρειαστει να δινεις μονο φυτικη τροφη οποτε θα λειπουν οι πρωτεινες απο τα σκαλαρια...αν δινεις και πρωτεινη θα κινδυνευουν οι αφρικανες.
γ) κολυμβητικη δεινοτητα. οι αφρικανες εχουν εντονο ταμπεραμεντο και θα δεις διαφορες μαχες που αναλογα με τα λιτρα μπορει να οδηγουν σε τραυματισμους-θανατους ή απλα σε επιδειξεις. τα σκαλαρια δεν ειναι δεινοι κολυμβητες και δε μπορουν να αντιδρασουν ευκολα στις επιθεσεις των αλλων ψαριων. θα τα εχεις μονιμα με τσακισμενα πτερυγια και ισως και βαρια πληγωμενα.
αυτοι οι λογοι ειναι οι πρωτοι που μου ερχονται στο νου..και αν σκεφτει κανεις θα βρει κι αλλους...
ολοι οι λογοι ειναι πολυ σοβαροι και δεν επιδεχονται πειραματισμους...

απο την αλλοι...τα τρανζιστρους ποια ειναι?? εννοεις τους ancistrus?

υ.γ. στις αφρικανες να αναφερεσαι σαν αφρικανες και οχι κιχλιδες γιατι κιχλιδες ειναι και οι δισκοι και τα σκαλαρια και αμετρητα αλλα ειδη...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-04-10, 13:14
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Στα λιτρα που εχεις εγω θα σου προτεινα 3 χαρεμακια της λιμνης μαλαουι,και απο φυτα βαλισνεριες,τζαβα φερν,ανουμπιες.Ετσι θα εχεις πρασινα ευκολα φυτα χωρις co2 και με καλο διαβασμα σχετικα ευκολα ψαρια με νερο δικτύου.Ετσι και εσυ θα απολαμβανεις τα ψαρακια σου και αυτα τα λιτρα σου!!!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-04-10, 13:31
alex Ο χρήστης alex δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-12-2009
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 538
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alex
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rottbea Εμφάνιση μηνυμάτων
Στα λιτρα που εχεις εγω θα σου προτεινα 3 χαρεμακια της λιμνης μαλαουι,και απο φυτα βαλισνεριες,τζαβα φερν,ανουμπιες.Ετσι θα εχεις πρασινα ευκολα φυτα χωρις co2 και με καλο διαβασμα σχετικα ευκολα ψαρια με νερο δικτύου.Ετσι και εσυ θα απολαμβανεις τα ψαρακια σου και αυτα τα λιτρα σου!!!
+1
σωστος...mbuna τιγκα

Labidochromis Caeruleus

Pseudotropheus Acei

Iodotropheus Sprengerae
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-04-10, 22:29
Το avatar του χρήστη iovis2g
iovis2g Ο χρήστης iovis2g δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2010
Περιοχή: kavala
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Παιδια να 'στε καλα θα βαλω τα φυτα που μου ειπατε και ελπιζω συντομα να παρουσιασω και εγω το ενυδρειο μου!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05549 seconds with 12 queries