Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Ενυδρεία με χρυσόψαρα

Ενυδρεία με χρυσόψαρα Συστήσετε μας τα χρυσόψαρά σας ή και τον χώρο που τα φιλοξενείτε.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-05-11, 00:31
DiGiTaLBee Ο χρήστης DiGiTaLBee δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-05-2011
Περιοχή: Χαϊδάρι
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή Νεος 180 λίτρα με υπερπληθυσμό

Γειά σας,

Με λένε Κώστα και είμαι νέος στο "άθλημα". Αγόρασα πριν μία εβδομάδα ένα RIO 180 για τα χρυσόψαρα μου. Τα χρυσόψαρα έφτασαν στα χέρια μου
μετά τον γάμο του αδερφού μου πριν απο περίπου ένα χρόνο. Είχαν την ιδέα να στολίσουν τα τραπέζια των καλεσμένων με γυάλες που είχαν μέσα απο δύο ψάρια η κάθε μία. Απο ότι καταλαβαίνετε μετά τον γάμο έμειναν καμία 20αριά γυάλες πίσω. Τα λυπήθηκα και πήρα σπίτι μου και εγώ 10 γυάλες. Σε λίγο καιρό, και μετά απο αρκετές απώλειες, πήρα για τα δικά μου 4 ένα μικρό 40άρι. Λέω απο εκεί που ήταν, σίγουρα θα είναι καλύτερα με το 40άρι. Προστέθηκαν και άλλα δύο που είχε κρατήσει η αδερφή μου και βρέθηκαν 3 Hibuna 2 black Moore και ένα fan tail στριμωγμένα στο ενυδρειάκι. Πού να ήξερα τι απαιτήσεις έχουν? Μετά απο αρκετό διάβασμα κατέληξα στα 180 λίτρα για τα έξι ψάρια μου. Το ενυδρείο αγοράστηκε, μπήκε χαλικάκι, ένας κορμός, μερικές πέτρες, μερικά φυτά και μπλούμ τα ψαράκια γιατί δεν μπορούσα να τα βλέπω και τα 6 στο μικρό. Πήρα και κάποια χημικά για προετοιμασία του νερού (sera aquatan και bio nitrivec), JBL FerroTabs και CO2 - Start για τα φυτά και κάποια τέστ (Tropic Marin NH3-NH4+, Tropic Marin NO2-NO3 test, και JBL Permanent CO2 Plus pH test). Αυτά μέχρι το Σάββατο 21 Μαίου (Κωνσταντίνου και Ελένης) που μου έφεραν δώρο άλλα 9!! ψάρια. Και όλα αυτά πριν καν στρώσω. Help!!! Τα φώτα σας.

GH και ΚΗ Test θα πάρω αύριο. Τι προτείνετε? Απο PH και CO2 δεν ξέρω τι παίζει γιατί το τέστ της JBL μου δείχνει πάνω απο 7,6 PH όσες ταμπλέτες CO2 και να βάλω.

Φυτά θέλω να δοκιμάσω να βάλω κι άλλα.

Πληροφορίες:


Ειδος ενυδρείου: Κρύου Νερού
Διαστάσεις:
101 x 41 x 50 cm
Όγκος: 180 λίτρα ονομαστικά
Ποικιλιες χρυσοψαρων:
3 Hibuna (common), 2 black Moore, 3 fan tail, 3 perl scale, 2 Sarassa comets, 2 Shubunkins – Calico.
Άλλοι συγκάτοικοι : 3 zebra snails
Φυτά: 2 Anubia Nana, 2 Anubias barteri, 4 Vellisneria gigantea, 3 Marimo balls
Διακοσμητικά υλικά: Κορμός, Πέτρες, Βότσαλα Διακοσμιτικός Αμφορέας, πλαστικός φυτό.
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο: Ακόμα τίποτα
Εξοπλισμος Φωτισμού/watt:
1x High-Lite Light Unit 100 cm, 2x 45W Διάρκεια φωτισμού: 8 ώρες 18:00 - 01:00
Μέσα Φιλτράρισματος/αποδόσεις: Juwel Bioflow εσωτερικό "μαμά", Fluval 2 Plus 400l/h
Μέσα Θερμανσης:
1 x Heater 200 Watt
Μέσα Ψύξης:
Λίπανση: JBL Ferrotabs 3 ταμπλέτες την εβδομάδα
Παροχή CO2: Sera CO2 - Start μία ταμπλέτα κάθε δύο μέρες

Παράμετροι:


pH: ?
Γενική σκληρότητα (GH): ?
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): ?
Αμμωνία (ΝΗ3): 0.2 mg/l (ppm)
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0,15 mg/l
Νιτρικά (ΝΟ3): 25 mg/l
Αλλαγές νερού(% και συχνότητα): 30% κάθε δύο μέρες
Θερμοκρασία (μέση τιμή): 25C
Άλλες πληροφορίες:
AquaClear 50 Air Pump με μία κουρτίνα και μία πέτρα, Θερμόμετρο Alarm Marina Aquaminder.

Φωτογραφία(ες):









Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-05-11, 00:45
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Φιλε μου καλως ηρθες! Πρωτα απ' ολα παρε ενα καλο εξωτερικο φιλτρο για να δουλευει παραλληλα με το εσωτερικο της Juwel, γυρνα την εξοδο του φιτλρου σου προς την επιφανεια για να εχει αναταραξη και καλητερη οξυγωνωση το νερο. Αμμωνια και Νο2 κανονικα δεν θα επρεπε να εχεις μετρησιμα αλλα μηδενικα. Κοιτα αν παρεις εξωτερικο φιλτρο και δεν μηδενισουν αμμωνια και Νο2 μετα απο καποιο καιρο που θα εχει αποκτησει βιολογια να δωσεις μερικα ψαρακια, χαρισμα ή πουλημα εδω ή σε πετσοπ! Αυτα πρεπει να γινουν αμμεσα γιατι τα ψαρακια σου τωρα δεν νιωθουν καθολου καλα! Βαλε ενα ταμπελακι πανω στο ενυδρειο σου που να λεει ''ΜΗΝ ΜΟΥ ΚΑΝΕΤΕ ΔΩΡΟ ΚΑΝΕΝΑ ΕΙΔΟΣ ΨΑΡΙΟΥ''

Αυτα απο εμενα, καλη αρχη ευχομαι!
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-05-11, 06:47
giannisaek Ο χρήστης giannisaek δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 834
Προεπιλογή

Φίλε καλημέρα, το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι να κρατήσεις για τα λίτρα σου, το πολύ 3 με 4 ψαράκια ώστε να είναι άνετα και να μεγαλώσουν σωστά.
Θέλεις άμεσα να βρεις μπόλι γιατί έχεις άστρωτο φίλτρο (αμμωνία) και καλά είναι να βάλεις ακόμη ένα εξωτερικό φίλτρο με βιολογικά υλικά siporax. Και όσο δεν βρίσκεις μπόλι, να κάνεις μεγάλες καθημερινές αλλαγές νερού, για να κατεβάζεις την αμμωνία.
Αυτά προς το παρόν.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-05-11, 07:58
Το avatar του χρήστη Cornellius
Cornellius Ο χρήστης Cornellius δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-03-2010
Περιοχή: ekali
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

2 χρυσοψαρα ανα γυαλα και για στολισμο γαμου?

__________________
Η ζωή είναι το ομορφότερο ταξίδι.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-05-11, 09:22
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannisaek Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε καλημέρα, το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι να κρατήσεις για τα λίτρα σου, το πολύ 3 με 4 ψαράκια ώστε να είναι άνετα και να μεγαλώσουν σωστά.
Θέλεις άμεσα να βρεις μπόλι γιατί έχεις άστρωτο φίλτρο (αμμωνία) και καλά είναι να βάλεις ακόμη ένα εξωτερικό φίλτρο με βιολογικά υλικά siporax. Και όσο δεν βρίσκεις μπόλι, να κάνεις μεγάλες καθημερινές αλλαγές νερού, για να κατεβάζεις την αμμωνία.
Αυτά προς το παρόν.
Tι του λες του ανθρωπου, μια χαρα στρομενο ειναι το φιλτρο του, εχει μετρησιμα Νο3, η αμμωνια και Νο2 δεν μπορουν να πεσουν λογο της μεγαλης ιχθυοφορτωσης!
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-05-11, 09:38
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ARIS1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
Tι του λες του ανθρωπου, μια χαρα στρομενο ειναι το φιλτρο του, εχει μετρησιμα Νο3, η αμμωνια και Νο2 δεν μπορουν να πεσουν λογο της μεγαλης ιχθυοφορτωσης!
Οχι πως δεν ειναι προβλημα τα πολλα ψαρια αλλα ...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DiGiTaLBee Εμφάνιση μηνυμάτων
Με λένε Κώστα και είμαι νέος στο "άθλημα". Αγόρασα πριν μία εβδομάδα ένα RIO 180 για τα χρυσόψαρα μου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-05-11, 09:39
Το avatar του χρήστη CHRISTOS13
CHRISTOS13 Ο χρήστης CHRISTOS13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-04-2010
Περιοχή: ΘΡΑΚΟΜΑΚΕΔΟΝΕΣ
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

ΦΙΛΕ ΚΑΛΗΜΕΡΑ.
ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΤΟ ΧΟΜΠΙ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΙΧΘΥΟΦΟΡΤΩΣΗ.
ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΡΑΒΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑ, ΑΛΛΑ ΜΕ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΟΜΩΣ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ.
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΦΗΣΕΙΣ ΟΠΩΣ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΠΑΙΔΙΑ 3 ΜΕ 4 ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ.
ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΩΡΑ ΤΑ ΦΥΤΑ, ΟΙ ΑΝΟΥΜΠΙΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΒΆΛΙΣΝΕΡΙΕΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΣΥΣΤΗΜΑ CO2. ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΛΕΟΝ ΕΥΚΟΛΑ.
ΜΕ ΜΙΣΗ ΔΟΣΗ EXCEL ΚΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΛΙΠΑΝΣΗ ΕΙΣΑΙ Ο.Κ.

ΘΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΠΙΟ ΠΑΛΙΟΙ ΠΩΣ ΕΧΟΝΤΑΣ ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΣΥΝΕΧΩΣ ΤΟ AIR PUMP, ΜΕΙΩΝΕΙ ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ ΤΗΝ ΔΡΑΣΗ ΤΟΥ CO2 ΠΟΥ ΒΑΖΕΙΣ, ΟΠΟΤΕ ΤΣΑΜΠΑ ΚΟΠΟΣ ΚΑΙ ΧΡΗΜΑ.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-05-11, 09:54
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι πως δεν ειναι προβλημα τα πολλα ψαρια αλλα ...
Αυτο ειπα και εγω...
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-05-11, 10:02
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ARIS1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο ειπα και εγω...
Ειπες και οτι εχει στρωσει το φιλτρο ομως.
Εκει διαφωνησα.
Πιστευω οτι θελει λιγο χρονο ακομα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DiGiTaLBee Εμφάνιση μηνυμάτων

Αμμωνία (ΝΗ3): 0.2 mg/l (ppm)
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0,15 mg/l
Νιτρικά (ΝΟ3): 25 mg/l
Αλλαγές νερού(% και συχνότητα): 30% κάθε δύο μέρες
Θερμοκρασία (μέση τιμή): 25C
Αν θελεις διευκρινησε τι μετρας απο αμμωνια.
ΝΗ3 (ελευθερη αμμωνια) ή ΝΗ3/ΝΗ4 (ολικη αμμωνια)?
Δεν εχει καμια σχεση η μια μετρηση με την αλλη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 24-05-11 στις 10:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-05-11, 10:24
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Εγω ξερω οτι απο την στιγμη που μετρας No3 εχει στρωσει μιας και εχει γινει ο κυκλος, αλλα σιγουρα δεν εχει αναπτυξει ολη την βιολογια που θα μπορουσε. Πιστευω οτι οι τιμες Αμμωνιας και Νο2 ειναι ανεβασμενες λογο πολλων ψαριων, το οτι ειναι μιας εβδομαδας το ενυδρειο το ειδα απλα λεω πως χωρις καλο εξωτερικο με τοσα ψαρια δεν θα γινει δουλεια και παλι καλα που γινονται συχνες αλλαγες νερου, βεβαια καλο θα ηταν να ξεφορτωθει λιγο.
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-05-11, 11:49
DiGiTaLBee Ο χρήστης DiGiTaLBee δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-05-2011
Περιοχή: Χαϊδάρι
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και τις γρήγορες απαντήσεις.

Μετά από λίγο διάβασμα κατάλαβα τι λαμόγιο πρέπει να ήταν ο Petshopας στην Κόρινθο που αγοράστηκαν τα ψάρια ο οποίος δεν δεχόταν να τα πάρει και πίσω.

Το τεστ της Tropic Marin λεγετε "NH3-NH4+". Οποτε φαντάζομαι είναι και τα δύο. Το ενυδρείο είναι ακόμα φρέσκο. Του έβαλα νερό και bio nitrivec την Κυριακή 15 Μαίου. Υπάρχει περίπτωση το ΝΟ3 να βγαίνει από το μικρό Fluval που έβαλα κατευθείαν από το 40άρι ενυδρείο και να μην έχει στρώσει ακόμα το Juwel.

Αυτο με τον αέρα και το Co2 το είχα φανταστεί αλλά δεν ήμουν και σίγουρος. Πόσες ώρες μπορώ να έχω κλειστό τον αέρα, και χωρίς αναταράξεις από την έξοδο των φίλτρων, για να μπορέσει να δράσει το Co2 (αν χρειαστεί αργότερα που θα βάλω και άλλα φυτά)?

Τα τέστ της Tropic Marine είναι καλά, και αν όχι τι προτείνετε? Επίσεις για τα τέστ που μου λείπουν pH, GH, ΚΗ, τι λέτε να πάρω?

Και μία ακόμα σημαντική ερώτηση Fluval G3 (310E) ή Eheim 2074 (258E) ή και κάτι αλλό? Φτάνουν αυτά για τα λίτρα μου και βαριά ιχθυοφόρτωση? Το wet/dry δεν έχω καταλάβει τι κάνει. Ίσως αργότερα να δοκιμάσω να φτιάξω και κανα Αμβούργου.

Το μπόλι πως μπαίνει μέσα στο φίλτρο της Juwel?

??? Μπόλι κανείς πρός το Χαϊδάρι ???

PS: Sorry για την βροχή των ερωτήσεων
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-05-11, 12:32
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Εγω στην θεση σου δεν θα επερνα μπολι αφου εχεις αυτες τις τιμες για ευνοητους λογους, βεβαια οτι νομιζεις κανεις! Να ξερεις ποτε η πετσοπαδες δεν περνουν πισω ψαρια για τον λογο οτι μπορει να εχουν κολησει καποια ασθενεια, αυτο ειναι σωστο βεβαια για αυτους που πουλανε και σωστα και δεν σε φορτωνουν οτι να 'ναι! Απο τα δυο φιλτρα που ειπες εγω θα εκλεινα προς το Eheim αλλα αν δεν θες να δωσεις τοσα πολλα λεφτα νομιζω πως και με ενα δυνατο κινεζο θα κανεις δουλεια http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2175 ή με ενα fluval 405,305. Τωρα που εχεις τιμες ανεβασμενες καλητερα η αεραντλια να παραμενει ανοικτη! Μετα εαν φτιαξουν το βλεπεις το θεμα αν και οι ταμπλετες δεν ειναι και οτι καλυτερο!
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-05-11, 12:55
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DiGiTaLBee Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Το τεστ της Tropic Marin λεγετε "NH3-NH4+". Οποτε φαντάζομαι είναι και τα δύο.

2. Αυτο με τον αέρα και το Co2 το είχα φανταστεί αλλά δεν ήμουν και σύγουρος. Πόσες ώρες μπορώ να έχω κλειστό τον αέρα, και χωρίς αναταράξεις από την έξοδο των φίλτρων, για να μπορέσει να δράσει το Co2 (αν χρειαστεί αργότερα που θα βάλω και άλλα φυτά)?

3. Τα τέστ της Tropic Marine είναι καλά, και αν όχι τι προτείνετε? Επίσεις για τα τέστ που μου λείπουν pH, GH, ΚΗ, τι λέτε να πάρω?

4. Και μία ακόμα συμαντική ερώτηση Fluval G3 (310E) ή Eheim 2074 (258E) ή και κάτι αλλό? Φτάνουν αυτά για τα λίτρα μου και βαριά υχθιοφόρτωση? Το wet/dry δεν έχω καταλάβει τι κάνει. Ίσος αργότερα να δοκιμάσω να φτιάξω και κανα Αμβούργου.

5. Το μπόλι πως μπαίνει μέσα στο φίλτρο της Juwel?

6. ??? Μπόλι κανείς πρός το Χαϊδάρι ???

1. Ναι. Ολικη μετρας. Αμμωνια ΝΗ3 που ειναι ακρως τοξικη, συν Αμμωνιο ΝΗ4 που δεν ειναι τοσο τοξικο.
Καλο ειναι οταν δινεις μετρησεις, να αναφερεσαι σε ΝΗ3/ΝΗ4 ολικη αμμωνια.
Με συνυπολογισμο ολικης αμμωνιας, πεχα και θερμοκρασιας βγαινει το ποσοστο της αμμωνιας ΝΗ3 στο νερο.
Οσο πιο ψηλα η θερμοκρασια και το πεχα, τοσο πιο μεγαλο το ποσοστο της ελευθερης αμμωνιας ΝΗ3.
Δες το 5 απο εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43756
αλλα και ολο το ποστ.

2. Χαμενη υποθεση το διοξειδιο και τα φυτα σε ενυδρειο με χρυσοψαρα. Μονο λιγα ειναι συμβατα με χρυσοψαρα (ολα τα αλλα θα φαγωθουν) και αυτα δεν χρειαζονται διοξειδιο λιπασματα φωτα κλπ
Δοκιμασε για αρχη anubia και java fern.
Η ελλειψη αναταραξης θα εχει ασχημα αποτελεσματα για τα ψαρια. Οσο μεγαλυτερη η ιχθυοφορτωση τοσο πιο πολυ οξυγονο απο το νερο καταναλωνεται.
Θα σκασουν.
Ιδιως οσο υπαρχουν αμμωνια και νιτρωδη η οξυγονωση του νερου πρεπει να ειναι πολλαπλασια του κανονικου, γιατι εμποδιζεται απο τα τοξικα να κυκλοφορει ευκολα το οξυγονο στο αιμα των ψαριων και δηλητηριάζονται. Θα τα δεις να αναπνεουν συνεχως στην επιφανεια του νερου (κακο σημαδι)

3. Καλα ειναι κι αυτα που εχεις. Δες και τα JBL και APi.

4. Αν σκεπτεσαι να δωσεις τοσα χρηματα, καλυτερα καταναλωσε τα σε λιγο καιρο σε μεγαλυτερο ενυδρειο πχ juwel rio 400 ή τουλαχιστον το 300.
Μη νομιζεις οτι με μεγαλυτερο φιλτρο θα γλυτωσεις την ταλαιπωρια των συνεχων αλλαγων, γιατι το φιλτρο θα δεσμευει αμμωνια και νιτωδη. Τα νιτρικα οπως και αλλα οπως φωσφορικα κλπ δεν φευγουν με το βιολογικο φιλτραρισμα. Θα πρεπει να συνεχισεις να κανεις συχνες αλλαγες για αραιωση του ποσοστου νιτρικων κλπ.

5. Δες αυτο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=52253
Δεν νομιζω να χρειαζεται μπολι πια. Εχεις χαμηλες τιμες τοξικων και με τις αλλαγες το σωνεις μεχρι να στρωσει τελειως.

6. Βαλε αγγελια
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-05-11, 14:47
DiGiTaLBee Ο χρήστης DiGiTaLBee δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-05-2011
Περιοχή: Χαϊδάρι
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Τα φίλτρα αυτά δεν τα διάλεξα γιατι είναι μεγάλα αλλα γιατί είναι απο ότι είδα ότι καλύτερο απο άποψη τεχνολογίας (είμαι gadgetακιας τι να κάνουμε). Το θέμα είναι, αξίζουν τα λεφτά τους, ακόμα και να πάρω μεγαλύτερο ενυδρείο αυτά δεν θα μου μείνουν?

Τις λάμπες, με αυτά τα φυτά που έχω τώρα (anubies, vellisnerias), μπορώ να τις έχω και λιγότερες ώρες αναμμένες. Το ρωτάω αυτό γιατί με τις λάμπες μου ανεβαίνει η θερμοκρασία του νέρου (χθες το βράδυ πρην την αλλαγή νερου έφθασε 27c) και δεν έχω πάρει ακόμα ανεμιστηράκια.

Επίσεις για τα τέστ που μου λείπουν pH, GH, ΚΗ, τι λέτε να πάρω?

Ευχαριστώ και πάλι.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-05-11, 15:13
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Στην αρχη επερνα της Sera, αλλα τωρα περνω της API και ειμαι ευχαριστημενος!
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 24-05-11, 19:46
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DiGiTaLBee Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα φίλτρα αυτά δεν τα διάλεξα γιατι είναι μεγάλα αλλα γιατί είναι απο ότι είδα ότι καλύτερο απο άποψη τεχνολογίας (είμαι gadgetακιας τι να κάνουμε). Το θέμα είναι, αξίζουν τα λεφτά τους, ακόμα και να πάρω μεγαλύτερο ενυδρείο αυτά δεν θα μου μείνουν?

Τις λάμπες, με αυτά τα φυτά που έχω τώρα (anubies, vellisnerias), μπορώ να τις έχω και λιγότερες ώρες αναμμένες. Το ρωτάω αυτό γιατί με τις λάμπες μου ανεβαίνει η θερμοκρασία του νέρου (χθες το βράδυ πρην την αλλαγή νερου έφθασε 27c) και δεν έχω πάρει ακόμα ανεμιστηράκια.

Επίσεις για τα τέστ που μου λείπουν pH, GH, ΚΗ, τι λέτε να πάρω?

Ευχαριστώ και πάλι.
Ναι οτι πληρωνεις παιρνεις με καποια επιπλεον ευρουδακια λογω μαρκας και χωρα προελευσης.
Δες και το eheim 2080 τοτε, οχι ως gadget αλλα ως σουπερ φιλτρο σε αυτες τις τιμες, με μεγαλη πραγματικη χωρητικοτητα υλικων (13.5 λιτρα) και πολυ χαμηλη καταναλωση ρευματος (20W) .
Θα σε καλυπτει για το 400αρι

7 ωρες ειναι αρκετες για τα φωτα σου.
Ανοιξε λιγο το φλαπ μεχρι να βαλεις ανεμιστηρακια. Δες εδω και παρε καμια ιδεα για ψυξη.
Η ισχυρη ανταραξη με αεραντλια βοηθαει στην πτωση θερμοκρασιας.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-05-11, 00:18
DiGiTaLBee Ο χρήστης DiGiTaLBee δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-05-2011
Περιοχή: Χαϊδάρι
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

UPDATE

Πήρα τελικά το G3 της Fluval.


Φαίνεται καλό εργαλείο. Το φίλτρο με τον άνθρακα να το αντικαταστήσω με αυτο:http://www.aquariumguys.com/fluval-g...cartridge.html ?

Τώρα έχω τρία φίλτρα.


Για να δούμε πως θα πάει.

Έχω ένα θεματάκι με τις σωλήνες και το καπάκι του RIO.


Λέω να το κόψω εκεί που είναι τα "Π". Έτσι κι αλλιώς θα το πετσοκόψω για τα ανεμιστηράκια. Το κομμάτι αυτό υπάρχει σαν ανταλακτικό αν θέλω να το αλλάξω μετά?

Μπήκαν και μερικά φυτά και δύο ξύλα ακόμα. Δύο Echinodorus reni αριστερα και δύο Microsorum pteropus πάνω στα ξύλα.





Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-05-11, 00:49
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Ωραιο το G3, οχι αυτο που ειχαμε στο στρατο αλλα το φιλτρο της Fluval! Ειναι να το εχεις να φενεται πρωτη μουρη στο καβουρι! Για πες, πως σου φενεται απο ρυθμησεις και λειτουργιες?
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 26-05-11, 08:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DiGiTaLBee Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω ένα θεματάκι με τις σωλήνες και το καπάκι του RIO.
Λέω να το κόψω εκεί που είναι τα "Π". Έτσι κι αλλιώς θα το πετσοκόψω για τα ανεμιστηράκια. Το κομμάτι αυτό υπάρχει σαν ανταλακτικό αν θέλω να το αλλάξω μετά?
Το φλαπ υπαρχει σαν ανταλλακτικο. Αρκει να το ζητησεις αρκετο καιρο πριν γιατι δεν θα ειναι το πιθανοτερο αμεσα διαθεσιμο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-05-11, 10:24
DiGiTaLBee Ο χρήστης DiGiTaLBee δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-05-2011
Περιοχή: Χαϊδάρι
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ARIS1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραιο το G3, οχι αυτο που ειχαμε στο στρατο αλλα το φιλτρο της Fluval! Ειναι να το εχεις να φενεται πρωτη μουρη στο καβουρι! Για πες, πως σου φενεται απο ρυθμησεις και λειτουργιες?
Να σου πω την αλήθεια, περίμενα να έχει περισσότερες. Βασικά έχει ένδειξη ροής, θερμοκρασίας και αγωγιμότητας, με νούμερα και γραφικές παραστάσης. Ρυθμιζώμενα Alarm για όλες τις παραπάνω καθώς και ένδειξη για το πότε πρέπει να ελέγξεις τα τρία διαφορετικά φίλτρα, με ηχητική και οπτική υπενθύμιση και αυτά.

Να ρωτήσω κάτι τώρα. Διάβασα ότι η ηλεκτρική αγωγημότητα (EC) είναι πολύ συμαντική ένδειξη γι' αυτούς που έχουν ενυδρεία αλμύρου νερού. Λογικά όμως αφου και τα ηλεκτρονικά όργανα μέτρησης PH το ίδιο μετράνε, δεν μπορώ με κάποιο μαθηματικό τύπο να το υπολογίσω και εγώ με τις ενδείξεις του φίλτρου?
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 26-05-11, 12:28
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DiGiTaLBee Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σου πω την αλήθεια, περίμενα να έχει περισσότερες. Βασικά έχει ένδειξη ροής, θερμοκρασίας και αγωγιμότητας, με νούμερα και γραφικές παραστάσης. Ρυθμιζώμενα Alarm για όλες τις παραπάνω καθώς και ένδειξη για το πότε πρέπει να ελέγξεις τα τρία διαφορετικά φίλτρα, με ηχητική και οπτική υπενθύμιση και αυτά.

Να ρωτήσω κάτι τώρα. Διάβασα ότι η ηλεκτρική αγωγημότητα (EC) είναι πολύ συμαντική ένδειξη γι' αυτούς που έχουν ενυδρεία αλμύρου νερού. Λογικά όμως αφου και τα ηλεκτρονικά όργανα μέτρησης PH το ίδιο μετράνε, δεν μπορώ με κάποιο μαθηματικό τύπο να το υπολογίσω και εγώ με τις ενδείξεις του φίλτρου?
Λιγες τις λες αυτες τις ανεσεις που εχει?

Η αγωγιμοτητα δεν ειναι μονο για το αλμυρο σημαντικη, αλλα και για το γλυκο.
Τα πεχαμετρα δεν μετρανε το ιδιο. Καμια σχεση.
Δες εδω για την αγωγιμοτητα http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%...B7%CF%84%CE%B1
και εδω πιο ενυδρειακες πληροφοριες και για την αγωγιμοτητα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=48265
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 26-05-11, 15:18
DiGiTaLBee Ο χρήστης DiGiTaLBee δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-05-2011
Περιοχή: Χαϊδάρι
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα πεχαμετρα δεν μετρανε το ιδιο. Καμια σχεση.
Μα ναι βλακεία είπα. Τωρα το είδα.

http://www.seafriends.org.nz/dda/ph.htm
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 27-05-11, 00:44
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Tιμες μετρησες τωρα με το G3 επιπλεον να δουλευει?
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 27-05-11, 10:53
DiGiTaLBee Ο χρήστης DiGiTaLBee δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-05-2011
Περιοχή: Χαϊδάρι
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ARIS1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
Tιμες μετρησες τωρα με το G3 επιπλεον να δουλευει?
Με έντονα είναι η αλλαγές που έχουν γίνει.

Πληροφορίες:

Ειδος ενυδρείου: Κρύου Νερού
Διαστάσεις:
101 x 41 x 50 cm
Όγκος: 180 λίτρα ονομαστικά
Ποικιλιες χρυσοψαρων:
3 Hibuna (common), 2 black Moore, 3 fan tail, 3 perl scale, 2 Sarassa comets, 2 Shubunkins – Calico.
Άλλοι συγκάτοικοι : 3 zebra snails
Φυτά: 2 Anubia Nana, 2 Anubias barteri, 4 Vellisneria gigantea, 3 Marimo balls,
2 Echinodorus reni, 2 Microsorum pteropus
Διακοσμητικά υλικά: 3 Κορμοί, Πέτρες, Βότσαλα Διακοσμιτικός Αμφορέας.
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο: Ακόμα τίποτα
Εξοπλισμος Φωτισμού/watt:
1x High-Lite Light Unit 100 cm, 2x 45W Διάρκεια φωτισμού: 7 ώρες 18:00 - 00:30
Μέσα Φιλτράρισματος/αποδόσεις: Juwel Bioflow εσωτερικό "μαμά", Fluval G3, Fluval 2 Plus 400l/h
Μέσα Θερμανσης:
1 x Heater 200 Watt
Μέσα Ψύξης:
Λίπανση: JBL Ferrotabs 3 ταμπλέτες την εβδομάδα
Παροχή CO2: Sera CO2 - Start μία ταμπλέτα κάθε δύο μέρες

Παράμετροι:


pH: 7.5
Γενική σκληρότητα (GH): ?
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): ?
Αμμωνία (ΝΗ3-ΝΗ4+): 0.01 mg/l (ppm)
Νιτρώδη (ΝΟ2): 2 mg/l
Νιτρικά (ΝΟ3): 100 mg/l
Αλλαγές νερού(% και συχνότητα): 30% κάθε δύο μέρες
Θερμοκρασία (μέση τιμή): 25C
Άλλες πληροφορίες:
Πρώτη μέρα λειτουργείας Fluval G3, Δεν έχει γίνει αλλαγή νερού για τρείς μέρες.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 27-05-11, 11:56
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Κανε αλλαγες.
Τα νιτρωδη "κοβουν" οξυγονο απο τα ψαρια και τα δηλητριαζουν (βαλε και εξτρα ανεραντλια).
Τα ψηλα νιτρικα ειναι υπευθυνα για καρκινογεννεσεις.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 27-05-11, 18:26
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Λογικα οταν θα δυναμωσει η βιολογια στα φιλτρα θα φτιαξουν τα πραγματα, αλλα τωρα συνεχησε τις αλλαγες νερου καθε 2 μερες που εκανες και οπως φενεται θα πρεπει να δωσεις κανα ψαρακι να αλαφρωσει λιγο το ενυδρειο!
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 27-05-11, 19:18
DiGiTaLBee Ο χρήστης DiGiTaLBee δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-05-2011
Περιοχή: Χαϊδάρι
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Έχω βάλει την αεραντλία να δουλεύει συνέχεια και άνοιξα και την λειτουργία αέρα του μικρού Fluval. Έχει γεμίσει το ενυδρείο με μικρές μικρές φυσαλίδες. Θα κάνω και σήμερα μία αλλαγή 50% και βλέπουμε.

Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 09-06-11, 14:03
DiGiTaLBee Ο χρήστης DiGiTaLBee δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-05-2011
Περιοχή: Χαϊδάρι
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Είναι λογικές οι μετρήσεις? Μπορεί το χημικό φίλτρο της Fluval να κρατά τόσο χαμηλά τα νιτρικά με 10 ψάρια και 7 γαρίδες? Υπάρχει περίπτωση το Protozin να μου χαλάει τις μετρήσεις. Έστρωσε τελικά?


Με έντονα είναι η αλλαγές που έχουν γίνει.

Πληροφορίες:

Ειδος ενυδρείου: Κρύου Νερού
Διαστάσεις:
101 x 41 x 50 cm
Όγκος: 180 λίτρα ονομαστικά
Ποικιλίες χρυσόψαρων:
2 Hibuna (common), 2 black Moore, 2 fan tail, 2 perl scale, 2 Shubunkins – Calico.
Άλλοι συγκάτοικοι : 2 O ring snails, 1 Apple snail, 7 Amano shrimps
Φυτά: 2 Anubia Nana, 2 Anubias barteri, 6 Vellisneria gigantea, 3 Marimo balls,
2 Echinodorus reni, 2 Microsorum pteropus
Διακοσμητικά υλικά: 3 Κορμοί, Πέτρες, Βότσαλα Διακοσμητικός Αμφορέας.
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο: Ακόμα τίποτα
Εξοπλισμος Φωτισμού/watt:
1x High-Lite Light Unit 100 cm, 2x 45W Διάρκεια φωτισμού: 7 ώρες 18:00 - 00:30
Μέσα Φιλτραρίσματος/αποδόσεις: Juwel Bioflow εσωτερικό "μαμά" με διπλάσια ποσότητα βιολογικού, Fluval G3 με προσθήκη extra βιολογικού υλικού καθώς και αλλαγή του ενεργού άνθρακα με αυτό
http://www.aquariumsupermarket.com.a...cartridge.html .
Μέσα Θέρμανσης:
1 x Heater 200 Watt
Μέσα Ψύξης:
Λίπανση: JBL Ferrotabs 3 ταμπλέτες την εβδομάδα
Παροχή CO2: Sera CO2 - Start μία ταμπλέτα κάθε δύο μέρες μόλις ανάψω τις λάμπες.

Παράμετροι:


pH: 7.5
Γενική σκληρότητα (GH): 7
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 6
EC: 467 μS/cm
Αμμωνία (ΝΗ3-ΝΗ4+): 0 mg/l (ppm)
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0 mg/l
Νιτρικά (ΝΟ3): 2 mg/l (ίσα που αλλάζει χρώμα).
Αλλαγές νερού(% και συχνότητα): χωρίς αλλαγή 4 μέρες μετά απο αλλαγή 65%
Θερμοκρασία (μέση τιμή): 26C
Άλλες πληροφορίες:
Τελευταία μέρα θεραπείας white spot με Protozin
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 09-06-11, 14:10
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Μια χαρα σε βρισκω πλεον, μπορει να αρεωσεις της αλλαγες νερου σιγα σιγα και θα αναβουν λιγο οι τιμες τους, μεχρι 10-15 εισαι καλα! Καθε ποτε κανεις αλλαγη τωρα και ποσο της %? Νομιζω με μια φορα την εβομαδα με περιπου 40-50% θα ειναι ενταξει, αλλα πρεπει να το δεις και μονος σου με τις μετρησεις σου.
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 09-06-11, 15:38
DiGiTaLBee Ο χρήστης DiGiTaLBee δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-05-2011
Περιοχή: Χαϊδάρι
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Μέχρι να στρώσει έκανα μέρα παρά μέρα περίπου 30-60%. Τώρα έχω να αλλάξω 4 μέρες.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
DIY 300 λίτρα! gmanes DIY . Φτιάχτο μόνος σου 19 27-10-09 13:40
Σε τί λίτρα? kokbeast Malawi 4 14-07-09 22:54
νεος στο forum και νεος στο θαλασσινο makisktm Θαλασσινό νερό - Γενικά 38 17-03-07 17:38
Μεταφορά από 80 λίτρα σε 180 λίτρα binational Γλυκό νερό - Γενικά 15 25-10-06 23:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11460 seconds with 13 queries