Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-09-08, 20:43
Το avatar του χρήστη moudi
moudi Ο χρήστης moudi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2007
Περιοχή: Κεφαλλονια-Κάτω Αχαρναί
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή Προβλημα με bba!!!

Εδω και λιγους μηνες εχει αρχισει και αναπτυσεται μαυρη τριχοειδης αλγη (bba) στο ενυδρειο μου κυριος σε βραχους και ξυλαΠριν μια εβδομαδα ακολουθησα την μεθοδο με το excel.Σημερα που εκανα και αλλαγη δεν ειδα καμια βελτιωση.Εβαλα και σημερα excel και θα παρατηρησω τις επομενες μερες ενδεχομενες εξελιξεις.Κανω κατι λαθος μηπως?Οι μετρησεις μου ειναι οκ και αλλαγες κανω σχεδον το 1/3 καθε εβδομαδα...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-09-08, 20:52
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Θα διευκολύνει σίγουρα σημαντικά είτε να δώσεις κάποιο link με πλήρη παρουσίαση του ενυδρείου σου, είτε να δώσεις πληροφορίες για τα εξής:

- Λίτρα
- Υπόστρωμα
- Λιπάσματα που χρησιμοποιείς
- Φως
- Διοξείδιο (μετρήσεις pH και KH)
- Μετρήσεις ΝΟ3 και ΡΟ4
- Πόσα φυτά έχεις (πυκνοφυτεμένο, ή λίγα φυτά, όπως επίσης αν είναι αργής ή ταχείας ανάπτυξης)
- Πόσα ψάρια έχεις (γιατί από αυτό εξαρτώνται τα ΝΟ3/ΡΟ4)
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-09-08, 21:18
Το avatar του χρήστη moudi
moudi Ο χρήστης moudi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2007
Περιοχή: Κεφαλλονια-Κάτω Αχαρναί
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

190 λιτρα (trigon 190)
υποστρωμα sera
λιπανση, ολη η σειρα της flourish
φωτισμος 2X18 watt (μαμα φωτισμος της juwel)
co2 βαση πινακα 21 (ph 6,8-7 kh7) παροχη με μπουκαλα co2
no3:0 po4:δεν εχω Test
To ενυδρειο ειναι αρκετα φυτεμενο με φυτα αργης και ταχειας αναπτυξης!
ψαρια:1 cobalt, 1 marlboro red, 12 καρδηναλιους, 3 ροδοστομους, 1 ζευγαρι jordaneless, 1 ancistrous και 2 sterbai.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-09-08, 21:42
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Ξέχασα να κάνω άλλη μία ερώτηση.. Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο (που έχει να κάνει με τις ουσίες που απελευθερώνει το υπόστρωμα)..

Με βάση αυτά που λες, η πιθανότερη αιτία είναι να υπάρχει κάποια λανθασμένη δοσολογία στα λιπάσματα που ρίχνεις.. Η τριχοειδής άλγη είναι συνήθως ένδειξη κακής ισορροπίας θρεπτικών συστατικών, δηλαδή ή περίσσεια, ή έλλειψη κάποιου στοιχείου..

Πολύ πιθανό στοιχείο είναι ο σίδηρος.. Αν χρησιμοποιείς Flourish, αυτό περιέχει σίδηρο μέσα, οπότε αν προσθέτεις επιπλέον Flourish Iron, δοκίμασε να το σταματήσεις.. Έχε υπ'όψιν ότι σίδηρος περιέχεται και στο υπόστρωμα, οπότε αν είναι "φρέσκο" το ενυδρείο και το υπόστρωμα, μπορεί να έχεις περίσσεια σιδήρου.. Γνώμη μου είναι να ρίχνεις στο ενυδρείο σίδηρο μόνον εφόσον δεις σημάδια έλλειψης (κιτρίνισμα/χλώρωση) στα φύλλα.. Ρίξε μια ματιά κι εδώ:
http://www.aquatek.gr/plantdiseasegr.html

Το δεύτερο παράξενο είναι τα μηδενικά νιτρικά σου.. Που σημαίνει ότι έχεις πολλά φυτά για την ιχθυοφόρτισή σου και τα καταναλώνουν (ίσως έχεις πολύ κερατόφυλλο).. Περίεργο βέβαια, γιατί έχεις αρκετά ψάρια.. Εν πάσει περιπτώσει, θα πρέπει να αυξήσεις τα νιτρικά σου, να φτάσουν μια τιμή γύρω στο 10.. Εφόσον χρησιμοποιείς Nitrogen, αυτό περιέχει σύμφωνα με τη Seachem άζωτο και σε άλλες μορφές πέραν του ΝΟ3, οπότε τότε θα πρέπει να προσπαθήσεις να πετύχεις τιμή 5.. Η έλλειψη νιτρικών σημαίνει ότι τα φυτά δε μπορούν να απορροφήσουν τα υπόλοιπα λιπάσματα, άρα κάποια στοιχεία είναι σε περίσσεια, και άρα αναπτύσσεται άλγη..

Επίσης, αφού παίζεις με πλήρη σειρά λιπασμάτων, καλό είναι να πάρεις και ένα τεστάκι για ΡΟ4, και να φροντίσεις να έχεις περίπου 0.5-1 (αυξομειώνοντας τη δοσολογία του Phosphorus).. Αν και αυτό δεν πρέπει να είναι η αιτία για την τριχοειδή, συνήθως οδηγεί σε πράσινη άλγη ή μαύρη αν θυμάμαι καλά..

Το Potassium δε χρειάζεται να το μειώσεις, καθώς δε συνδέεται με άλγες..

Τέλος, καλό θα ήταν να αυξήσεις το διοξείδιο (αφού έχεις μπουκάλα), και να ξεπεράσεις ίσως και το 30 (με βάση το πινακάκι).. Τα ψαράκια μπορούν να αντέξουν και τιμές έως και 50.. Το όριο των 30 έχει μπει γιατί αν παίζεις σε μεγαλύτερες τιμές, τότε είσαι οριακά και με κάποια μεταβολή π.χ. στο ΚΗ μπορεί να αυξηθεί υπερβολικά το CO2 και να έχεις πρόβλημα.. Στη φάση αυτή πάντως, μπορείς να το αυξήσεις, για την καταπολέμηση της άλγης, πάντα βέβαια παρατηρώντας τα ψάρια (αν ανεβαίνουν στην επιφάνεια για οξυγόνο, σημαίνει ότι το παράκανες..)

Σε διπλή δοσολογία, τέλος, το Excel θα σου "κάψει" την άλγη σε 4-5 μέρες, αλλά αυτό κράτα το σαν τελευταία λύση, γιατί προέχει να μάθεις πρώτα τι είναι αυτό που τη δημιουργεί και να το διορθώσεις!

Ελπίζω να σε κάλυψα!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-09-08, 22:07
Το avatar του χρήστη moudi
moudi Ο χρήστης moudi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2007
Περιοχή: Κεφαλλονια-Κάτω Αχαρναί
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Ευχαριστω για την λεπτομερη τοποθετηση σου στο προβλημα μου.Με καλυψες αρκετα.Την καταπολεμηση την εχω ηδη αρχισει με excel. Οσο για τα αιτια θα το ψαξω λιγο καλυτερα με τις δοσολογιες των λιπασματων οπως λες
Τα νιτρικα τα μετραω με stick και ισως δεν ειναι μηδενικα.Παντως το ενυδρειο τρεχει εναμιση χρονο.THANKS for your time!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-09-08, 10:48
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή

Παράθεση:
φωτισμος 2X18 watt (μαμα φωτισμος της juwel)
καλημέρα και από μένα,

Εφόσον υπάρχει αρκετό CO2 και καλή δοσολογία στα λιπάσματα είναι προφανές ότι το φώς δεν επαρκεί για να τρέξουν τα φυτά σου γρηγορότερα και να αποροφήσουν αυτά που βάζεις.

Δοκίμασε να περιορίσεις τις δοσολογίες των λιπασμάτων και να αυξήσεις λίγο την φωτοπερίοδο εάν δεν θέλεις να αναβαθμίσεις τον φωτισμό.

πάντα καλά,
Caverman
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-09-08, 11:24
Το avatar του χρήστη moudi
moudi Ο χρήστης moudi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2007
Περιοχή: Κεφαλλονια-Κάτω Αχαρναί
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Για το φωτισμο το ξερω γενικα οτι ειναι ''λιγος''.Το θεμα δεν ειναι οτι δεν θελω να τον αναβαθμισω αλλα δεν υπαρχει χωρος για αλλες λαμπες.Αν ξερεις το ενυδρειο θα καταλαβεις.Εκτος αν υπαρχει καποια λυση που δεν εχω σκεφτει
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-09-08, 12:02
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή

Φρενάρισε τότε να επέλθει ισοροπία και θα το λύσεις το θέμα με την bba.
To συγκεκριμένο ενυδρείο δεν το κατέχω καλά αλλά αν ψάξεις για κανά θέμα στο diy κάτι θα βρεθεί.
Γιατί δεν ανοίγεις θέμα για τον φωτισμό....

Caverman
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
προβληματακι με bba steady Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 26 21-06-08 07:51
άλγη bba thu vu Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 31 17-05-08 07:13
Sos - Bba? waylander Δίσκοι 37 16-05-06 15:47
απομάκρυνση BBA. Πως??? Theokyr Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 43 09-05-06 16:28
SOS!!! ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΜΜΩΝΙΑ ΣΕ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΕ ΨΑΡΙΑ!!! Κυριάκος Κυριάκος Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 8 18-11-04 18:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04840 seconds with 13 queries