Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής

Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής Παρουσιάσεις ενυδρείων Λιμνών Ανατολικής Αφρικής, συζητήσεις για διακόσμηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-01-10, 11:15
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή Απορίες για βιοτοπικό Malawi

Μετά το σεμινάριο των βιοτοπικών καταδύσεων (ακόμα κρατάει αυτή η κολόνια) δύο πράγματα μου καρφώθηκαν στο μυαλό. Το πρώτο, το οποίο και υλοποίησα, ήταν ένα βιοτοπικό κεντρικής Αμερικής.
Το δεύτερο, το οποίο θα ήθελα σύντομα να επιχειρήσω, είναι ένα βιοτοπικό Malawi.
Ψάχνοντας και διαβάζοντας διάφορα, μου γεννήθηκαν οι εξής απορίες:
-Σε διάφορα sites αναφέρει τις διαστάσεις των ενυδρείων ή τα λίτρα που απαιτείται για κάθε είδος ξεχωριστά. Τι γίνεται όταν θέλεις να συνδυάσεις διαφορετικά είδη μεταξύ τους. Στον tsamisaquqriums αναφέρει ότι πολλοί θεωρούν ως min τα 500 λίτρα για Malawi. Χρειάζονται τόσα πολλά ή μπορείς να «παίξεις» και με ένα 280 λίτρων μικτά (juwel 240) ;
-Εφόσον με το juwel 240 ή με το juwel 300 (380 λίτρα μικτά) μπορεί να στηθεί κάτι τέτοιο, τι ιχθυοφόρτιση θα έχουμε και πόσα είδη θα φιλοξενήσουμε;
Διαβάζω ότι θα πρέπει να έχουμε υψηλή ιχθυοφόρτιση για να εκτονώνονται πιο ομοιόμορφα οι επιθετικές τάσεις των ψαριών, χωρίς να επιβαρύνεται ένα συγκεκριμένο ψάρι (σε συνδυασμό με πληθώρα κρυψώνων). Δηλαδή για τί αριθμό να μιλάμε;
-Βρήκα σχετικά με την απόδοση της φίλτρανσης ότι χρειάζεται από 4 έως 6 φορές τα λίτρα του ενυδρείου ανά ώρα (που σημαίνει 2 φίλτρα με τα αντίστοιχα κόστη) , λόγω της υψηλής ιχθυοφόρτησης. Η πρακτική μήπως είναι διαφορετική; Δε θα γίνει πλυντήριο με τόσο δυνατά φίλτρα;
Κι επειδή μιλάμε για βιοτοπικό, στη λίμνη έχει τόσο ισχυρά ρεύματα που να δικαιολογούν και τέτοια ανακατωσούρα στο ενυδρείο; (πέραν της ενδεχόμενης χημικής χρησιμότητας)
-Σαν άμμο στον πυθμένα, αναφέρουν ξένα sites, άμμο από κοράλλια. Προφανώς για να ανεβαίνει η σκληρότητα. Υπάρχει τέτοια στο εμπόριο; Απ ότι διαβάζω εδώ κάνει και η ψιλόκοοκη καλοπλυμμένη άμμος από παραλία. Σωστό;
-Το σωστότερο στήσιμο των πετρών θα πρέπει να είναι 2 σοροί δεξιά και αριστερά, με κάποιες σκόρπιες πέτρες ενδιάμεσα, δημιουργώντας φυσικά σύνορα ή ένας ενιαίος σωρός από πέτρες που δίνει αναλογικά περισσότερα καταφύγια;
Ποια ασβεστολιθικά πετρώματα θεωρούνται πιο όμορφα; Οι λεγόμενες ξυλόπετρες είναι ασβεστολιθικές; Είναι προτιμότερο να χρησιμοποιηθούν περισσότερα από ένα πετρώματα; Στη λίμνη Malawi δεν βρήκα ξεχωριστή αναφορά για το είδος των πετρωμάτων πέρα από το ότι είναι ασβεστολιθικά.
Στη βιβλιογραφία Konings αναφέρει κάτι περισσότερο;
-Μερικές βαλισνέριες οχυρωμένες με κολλημένες πέτρες γύρω από τις ρίζες θα επιβιώσουν; Διευκρίνιση ότι πάμε για Μπούνα τα οποία ως γνωστόν είναι φυτοφάγα.

Είχα αποφασίσει να παραγγείλω το juwel 240 για το παραπάνω εγχείρημα. Πρώτα όμως θέλω να βεβαιωθώ πως το συγκεκριμένο ενυδρείο κάνει για τη δουλειά που το θέλω. Διαφορετικά ή να κάνω αλλαγή πλεύσης ή υπομονή και οικονομίες για να πάω σε ελαφρώς (και εκεί τερματίζω οικονομικά και χωροταξικά) μεγαλύτερο.
__________________
...
Επειδή τό αδοκίμαστο καί τό απ’αλλού φερμένο
Δέν τ’αντέχουν οί άνθρωποι...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-01-10, 11:27
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

φιλε αν θελεις δες το ενυδρειο που ειχα φτιαξει οπως περιπου το θελεις κι εσυ....
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=21189

να σου πω οτι στο ενυδρειο εφτασα να εχω 6 διαφορετικα ειδη mbuna
και επιθετικοτητα δεν ειχα ποτε!!!
διαβασε αναλυτικα το λινκ που σου εδωσα και αν εχεις ερωτησεις πες μου...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-01-10, 11:32
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Eγω εχω το Ριο 240 μετα απο καθοδηγησει στηθηκε και ειναι τωρα καπως ετσι ,με περισσοτερη αλγη βεβαια
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=35293

Εγω εβαλα 1 χαρεμι λαμπιδοχρομιδες και 1 ζευγαρι αουρατους , μερικα ασχετα που μου ειχαν ξεμινει παλευω να τα δωσω.

Τωρα οσο αφορα πετρες και στησιμο . Καλυτερες πετρες ειναι κατα την γνωμη μου απο την παραλια καλα πλημενες , οχι ξυλοπετρες ειναι σκουροτερες απο τα πετρωματα που υπαρχουν στην λιμνη συν οτι πρεπει να το φανταστεις σε βαθος χρονου οταν θα εχει πιασει αλγη.
Για το στησιμο οι 2 στιβες ειναι οκ για μεγαλα ενυδρεια . Εγω εαν δεν τις κολλαγα τις πετρες λογω φοβου θα πηγαινα σε εναν μεγαλο σωρο στην μεση. Οπως και να εχει το παν ειναι να εχουν χωρο να κινουνται και να κρυβωνται...
Απο φυτα εβαλα βαλισνεριες ,ανουμπιες και νομιζω εχινοδορο ....
Η βαλισνεριες ζωριζονται λογω οτι ειναι αμμος το υποστρωμα ,
η ανουμπιες πετανε... και ο εχινοδορος δινει μια αλλη νοτα...
Αυτα απο μενα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-01-10, 11:50
kalaxan Ο χρήστης kalaxan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2009
Περιοχή: Περαία-Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 370
Προεπιλογή

Πάνο η ξυλόπετρα δεν είναι ασβεστολιθική.

Χωρίς φυσικά να έχω δοκιμάσει, απλά απο αυτά που βλέπω, εγώ θα έβαζα στη μια πλευρά φεγγαρόπετρες(έχει από μόνο του πολλές τρύπες) ή τραγάνα(είναι ελαφριά) ή μετέωρα και στην άλλη πέτρες μαζεμένες από τα βουνά ή έστω από μάντρα τις οποίες θα κόλαγα με σιλικόνη


Εδώ μπορείς να πάρεις μια ιδέα.
http://pangea.gr/gr/rocks.shtml

Μου άρεσε πολύ το πρωήν ενυδρείο του thanasis76 το οποίο είχα δει και παλαιότερα σε παρουσίαση.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-01-10, 12:14
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos1972 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετά το σεμινάριο των βιοτοπικών καταδύσεων (ακόμα κρατάει αυτή η κολόνια) δύο πράγματα μου καρφώθηκαν στο μυαλό. Το πρώτο, το οποίο και υλοποίησα, ήταν ένα βιοτοπικό κεντρικής Αμερικής.
Το δεύτερο, το οποίο θα ήθελα σύντομα να επιχειρήσω, είναι ένα βιοτοπικό Malawi.
Ψάχνοντας και διαβάζοντας διάφορα, μου γεννήθηκαν οι εξής απορίες:
-Σε διάφορα sites αναφέρει τις διαστάσεις των ενυδρείων ή τα λίτρα που απαιτείται για κάθε είδος ξεχωριστά. Τι γίνεται όταν θέλεις να συνδυάσεις διαφορετικά είδη μεταξύ τους. Στον tsamisaquqriums αναφέρει ότι πολλοί θεωρούν ως min τα 500 λίτρα για Malawi. Χρειάζονται τόσα πολλά ή μπορείς να «παίξεις» και με ένα 280 λίτρων μικτά (juwel 240) ;Εσύ μπορείς άνετα
-Εφόσον με το juwel 240 ή με το juwel 300 (380 λίτρα μικτά) μπορεί να στηθεί κάτι τέτοιο, τι ιχθυοφόρτιση θα έχουμε και πόσα είδη θα φιλοξενήσουμε;η γνώμη μου είναι το max 3 χαρεμάκια
Διαβάζω ότι θα πρέπει να έχουμε υψηλή ιχθυοφόρτιση για να εκτονώνονται πιο ομοιόμορφα οι επιθετικές τάσεις των ψαριών, χωρίς να επιβαρύνεται ένα συγκεκριμένο ψάρι (σε συνδυασμό με πληθώρα κρυψώνων). Δηλαδή για τί αριθμό να μιλάμε;αυτή την άποψη έχουν πολλοί αμερικάνοι(και την εφαρμόζουν κιόλας)αλλά μπορεί η επιθετικότητα να μοιράζεται και να μην έχουμε θανατηφόρους τραυματισμούς αλλά τα ψαράκια είναι σε ένα διαρκές στρες και ποτέ δεν θα δείξουν πραγματικές συμπεριφορές.
-Βρήκα σχετικά με την απόδοση της φίλτρανσης ότι χρειάζεται από 4 έως 6 φορές τα λίτρα του ενυδρείου ανά ώρα (που σημαίνει 2 φίλτρα με τα αντίστοιχα κόστη) , λόγω της υψηλής ιχθυοφόρτησης. Η πρακτική μήπως είναι διαφορετική; Δε θα γίνει πλυντήριο με τόσο δυνατά φίλτρα;
Κι επειδή μιλάμε για βιοτοπικό, στη λίμνη έχει τόσο ισχυρά ρεύματα που να δικαιολογούν και τέτοια ανακατωσούρα στο ενυδρείο; (πέραν της ενδεχόμενης χημικής χρησιμότητας)στα 330 λίτρα έχω ένα εξωτερικό 1700/h,ένα εσωτερικό 1000/h και ένα κυκλοφορητή 1500/h και δεν πλένω εκεί τα ρούχα
-Σαν άμμο στον πυθμένα, αναφέρουν ξένα sites, άμμο από κοράλλια. Προφανώς για να ανεβαίνει η σκληρότητα. Υπάρχει τέτοια στο εμπόριο;υπάρχει Coral sand Απ ότι διαβάζω εδώ κάνει και η ψιλόκοοκη καλοπλυμμένη άμμος από παραλία. Σωστό;Σωστό
-Το σωστότερο στήσιμο των πετρών θα πρέπει να είναι 2 σοροί δεξιά και αριστερά, με κάποιες σκόρπιες πέτρες ενδιάμεσα, δημιουργώντας φυσικά σύνορα ή ένας ενιαίος σωρός από πέτρες που δίνει αναλογικά περισσότερα καταφύγια;Εξαρτάται απο τι ψάρια(mbuna?είδος)
Ποια ασβεστολιθικά πετρώματα θεωρούνται πιο όμορφα; Οι λεγόμενες ξυλόπετρες είναι ασβεστολιθικές; Είναι προτιμότερο να χρησιμοποιηθούν περισσότερα από ένα πετρώματα;εμένα δεν μ' αρέσει αισθητικά Στη λίμνη Malawi δεν βρήκα ξεχωριστή αναφορά για το είδος των πετρωμάτων πέρα από το ότι είναι ασβεστολιθικά.δες βίντεο-φωτο απο τον βυθό να πάρεις μια ιδέα.
Στη βιβλιογραφία Konings αναφέρει κάτι περισσότερο;
-Μερικές βαλισνέριες οχυρωμένες με κολλημένες πέτρες γύρω από τις ρίζες θα επιβιώσουν; Διευκρίνιση ότι πάμε για Μπούνα τα οποία ως γνωστόν είναι(όχι όλα herbivores,αλλά και omnivores)φυτοφάγα.σε μένα δεν στεριώνουν αλλά όχι επειδή τις τρώνε.Έχω ανούμπιες,κρυπτοκορίνες και δεν τις πειράζουν labido-maingano.

Είχα αποφασίσει να παραγγείλω το juwel 240 για το παραπάνω εγχείρημα. Πρώτα όμως θέλω να βεβαιωθώ πως το συγκεκριμένο ενυδρείο κάνει για τη δουλειά που το θέλω. Διαφορετικά ή να κάνω αλλαγή πλεύσης ή υπομονή και οικονομίες για να πάω σε ελαφρώς (και εκεί τερματίζω οικονομικά και χωροταξικά) μεγαλύτερο.
Να τα πούμε κι απο κοντά
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-01-10, 21:25
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε αν θελεις δες το ενυδρειο που ειχα φτιαξει οπως περιπου το θελεις κι εσυ....
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=21189

να σου πω οτι στο ενυδρειο εφτασα να εχω 6 διαφορετικα ειδη mbuna
και επιθετικοτητα δεν ειχα ποτε!!!
διαβασε αναλυτικα το λινκ που σου εδωσα και αν εχεις ερωτησεις πες μου...
Thanasis από το ποστ αυτό έγινε η αναζοπύρωση....
Και από το άλλο με την φτιαχτή πλάτη!

Θα επανέλθω....
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Να τα πούμε κι απο κοντά

ή μπορείς να «παίξεις» και με ένα 280 λίτρων μικτά (juwel 240) ;Εσύ μπορείς άνετα
Τι ειδικές ικανότητες έχω καλέ και δεν το ξέρω;

πόσα είδη θα φιλοξενήσουμε;η γνώμη μου είναι το max 3 χαρεμάκια
Θανάση η γνώμη σου είναι περισσότερα;

Κι επειδή μιλάμε για βιοτοπικό, στη λίμνη έχει τόσο ισχυρά ρεύματα που να δικαιολογούν και τέτοια ανακατωσούρα στο ενυδρείο; (πέραν της ενδεχόμενης χημικής χρησιμότητας)στα 330 λίτρα έχω ένα εξωτερικό 1700/h,ένα εσωτερικό 1000/h και ένα κυκλοφορητή 1500/h και δεν πλένω εκεί τα ρούχα
Πολύ πράμα!!!
Γιατί ο κυκλοφορητής;
Στη λίμνη τι γίνεται;

υπάρχει Coral sand Απ ότι διαβάζω εδώ κάνει και η ψιλόκοοκη καλοπλυμμένη άμμος από παραλία. Σωστό;Σωστό
Καμιά ψιλόκοκκη καθαρή και σχετικά κοντινή παραλία; Ή η coral sand είναι φθηνή για να μη τρέχω;

θα πρέπει να είναι 2 σοροί δεξιά και αριστερά, με κάποιες σκόρπιες πέτρες ενδιάμεσα, δημιουργώντας φυσικά σύνορα ή ένας ενιαίος σωρός από πέτρες που δίνει αναλογικά περισσότερα καταφύγια;Εξαρτάται απο τι ψάρια(mbuna?είδος)
Εξαρτάται από τα συμβατά μεταξύ τους είδη που θα μπορέσω να βρώ...

δες βίντεο-φωτο απο τον βυθό να πάρεις μια ιδέα.
Έχεις κάμιά διεύθυνση;

Διευκρίνιση ότι πάμε για Μπούνα τα οποία ως γνωστόν είναι(όχι όλα herbivores,αλλά και omnivores)φυτοφάγα.σε μένα δεν στεριώνουν αλλά όχι επειδή τις τρώνε.Έχω ανούμπιες,κρυπτοκορίνες και δεν τις πειράζουν labido-maingano.
Τα φυτοφάγα δεν διαχωρίζονται από τα παμφάγα ως mbuna και non-mbuna; Από φυτά θα πάω μόνο σε βαλισνέριες. Βιοτοπικά νομίζω πως μόνο αυτές στέκουν.

Από φωτισμό και λίπανση τι γίνεται; Ευνοούμε την αναπτυξη άλγης ή μου φαίνεται;

Είχα αποφασίσει να παραγγείλω το juwel 240 για το παραπάνω εγχείρημα. Πρώτα όμως θέλω να βεβαιωθώ πως το συγκεκριμένο ενυδρείο κάνει για τη δουλειά που το θέλω.
Δε σχολίασε κανείς! Να υποθέσω πως είμαι ΟΚ;


Να τα πούμε κι απο κοντά
Για μένα είναι πλέον μονόδρομος! Θα με λουστείς...
__________________
...
Επειδή τό αδοκίμαστο καί τό απ’αλλού φερμένο
Δέν τ’αντέχουν οί άνθρωποι...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panos1972 : 11-01-10 στις 21:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-01-10, 22:09
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Δεν μπορώ να απαντήσω με παράθεσηγι αυτό αντιστοίχησε εσυ τις απαντήσεις
1.μπορείς γιατί δεν είσαι αρχάριος(αν κι εγω εξακολουθώ να είμαι)
2.άσε τον Θανάση γιατί θα μπλέξεις με petrochromis
3.εσυ λίμνη έτσι κι αλλιώς δεν θα φτιάξεις.Το ζητούμενο είναι οι καλύτερες δυνατές συνθήκες για τα ψαράκια.
4.εγώ έχω ανάμιξη coral sand,αραγωνίτη(ακριβά)και ψιλή χαλαζιακή άμμο(φτηνή-απο οικοδομικά υλικά)
5.τα πιο δημοφιλή είδη τα βρίσκεις σχετικά εύκολα πιά.Κάποτε....
6.http://www.ilec.or.jp/database/afr/afr-06.html
7a.όλα τα mbuna δεν είναι αποκλειστικά φυτοφάγα(όπως λανθασμένα νομίζουμε)
b.τα φυτά εγώ τα θεωρώ απαραίτητα σε ένα ενυδρείο γιατί προσφέρουν πολλά περισσότερα απ' ότι νομίζουμε στη βιολογική ισορροπία και στην υγεία των ψαριών.Οι βαλισνέριες σε μένα δεν αντέχουν αλλά έχω ανούμπιες,Cryptocoryne wendtii(προπέρσινη δωρεά του theodor72),Crinum natans(απο Alex Salonica)και απο χθες Ceratophyllum demersum(απο paco)και Pistia(απο Nikosm1) γίνομαι bokostas
8.πάρε όσο πιο μεγάλο μπορείς.
9.όρεξη να έχεις για κουβέντα κι εδω είμαι εγώ

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-01-10, 22:52
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Θα συμφωνήσω με τον Κλεόβουλο.
Στο δικό μου 460ρι φυτά δεν μπόρεσα να κρατήσω ποτέ.
Αnubies,βαλισνέριες και διάφορα είδη Crinum αργά ή γρήγορα γίνοταν μαρουλόφυλλα.

Για λάμπες μη δώσεις λεφτά. Απλές φθορίου είναι οκ.
Άμμο από παραλία ή από Pangea.
Εγώ δεν θα έβαζα πάνω από 2 είδη ψαριών.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-01-10, 23:41
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

για το θεμα φυτων να πω οτι εγω δεν ειχα προβλημα με Αnubies,βαλισνέριες
για τα ειδη φιλε μου θα ελεγα να βαλεις 2-3 ειδη και μετα απο λιγο βλεποντας συμπεριφορες θα κρινεις αν μπορεις να βαλεις κι αλλα...
εμενα ηταν τοσες πολλες η κρυψωνες που δεν ειχα το παραμικρο προβλημα...
αλλα οταν εβαλα κι αλλα προσθεσα πετρες για λογους ασφαλειας
οποτε ξεκινα με 2-3 και μετα βλεπουμε...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-01-10, 01:08
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μπορώ να απαντήσω με παράθεσηγι αυτό αντιστοίχησε εσυ τις απαντήσεις
1.μπορείς γιατί δεν είσαι αρχάριος(αν κι εγω εξακολουθώ να είμαι)
Όλοι μας δεν είμαστε;

2.άσε τον Θανάση γιατί θα μπλέξεις με petrochromis
Αυτό πόσο κακό μπορεί να είναι;

3.εσυ λίμνη έτσι κι αλλιώς δεν θα φτιάξεις.Το ζητούμενο είναι οι καλύτερες δυνατές συνθήκες για τα ψαράκια.
Απο εκεί ορμώμενος ρωτούσα για τα ρεύματα! Να μιμιθώ το φυσικό περιβάλλον... Αλλά για να το λές... μάλλον για να ανανεωθεί το νερό ανάμεσα στις πέτρες έ;

4.εγώ έχω ανάμιξη coral sand,αραγωνίτη(ακριβά)και ψιλή χαλαζιακή άμμο(φτηνή-απο οικοδομικά υλικά)
Γιατί ανάμιξη; Λόγω κόστους, αισθητικοι λόγοι ή προσπαθούμε να πετύχουμε κάποια χημική αναλογία;

5.τα πιο δημοφιλή είδη τα βρίσκεις σχετικά εύκολα πιά.Κάποτε....
Κάποτε όλα ήταν μεσαίωνας... Τον έζησα λίγο!

6.http://www.ilec.or.jp/database/afr/afr-06.html
Thnx! (αυτό είναι λίγο... Ταγκανίκα )

7a.όλα τα mbuna δεν είναι αποκλειστικά φυτοφάγα(όπως λανθασμένα νομίζουμε)
b.τα φυτά εγώ τα θεωρώ απαραίτητα σε ένα ενυδρείο γιατί προσφέρουν πολλά περισσότερα απ' ότι νομίζουμε στη βιολογική ισορροπία και στην υγεία των ψαριών.Οι βαλισνέριες σε μένα δεν αντέχουν

Διαπίστωσες γιατί;


αλλά έχω ανούμπιες,Cryptocoryne wendtii(προπέρσινη δωρεά του theodor72),Crinum natans(απο Alex Salonica)και απο χθες Ceratophyllum demersum(απο paco)και Pistia(απο Nikosm1) γίνομαι bokostas

Έχει γίνει μάστιγα!

8.πάρε όσο πιο μεγάλο μπορείς.

αχχχχχ!!!! Τα 270 μικτά δεν είναι ανεπαρκώς λίγα πάντως έτσι;


9.όρεξη να έχεις για κουβέντα κι εδω είμαι εγώ

Συνήθως έχω όρεξη για φαί! (Φαίνεται άλλωστε! ) Θα κάνω μια εξαίρεση για το θέμα όμως...
....
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα συμφωνήσω με τον Κλεόβουλο.
Στο δικό μου 460ρι φυτά δεν μπόρεσα να κρατήσω ποτέ.

george μιλάς γενικά για όλα τα φυτά;

Αnubies,βαλισνέριες και διάφορα είδη Crinum αργά ή γρήγορα γίνοταν μαρουλόφυλλα.

χμμμ


Για λάμπες μη δώσεις λεφτά. Απλές φθορίου είναι οκ.

Πόσα watt ανά λίτρο; Ή δεν έχει σημασία; Επιδιώκουμε τη δημιουργία άλγης;

Άμμο από παραλία ή από Pangea.

Έχουν όμως διαφορετική επιρροή στην ποιότητα του νερού! Οι πρώτη ανεβάζει σκληρότητες η άλλη όχι! Δεν παιζει ρόλο; Όπως και οι πέτρες...

Εγώ δεν θα έβαζα πάνω από 2 είδη ψαριών.

Δύο χαρέμια από 1+3; Τι θα πρότεινες; Θα έκανες κι εσύ Μαλάουι george ή με απατά η μνήμη μου και ήταν Ταγκανίκα;
kalaxan και Roussaks ευχαριστώ για τη βοήθειά σας!
Roussaks σε τι κατάσταση είναι το ενυδρείο σου σήμερα;
__________________
...
Επειδή τό αδοκίμαστο καί τό απ’αλλού φερμένο
Δέν τ’αντέχουν οί άνθρωποι...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panos1972 : 12-01-10 στις 01:08 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-01-10, 06:42
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Λοιπόν, νομίζω ότι χρειάζεται μια συζήτηση από κοντά για το νέο ενυδρείου του Πάνου γιατί ως γνωστόν είναι αρχάριος και θα το κάνει πάλι περιβόλι με .."συκιές"
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-01-10, 08:11
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν, νομίζω ότι χρειάζεται μια συζήτηση από κοντά για το νέο ενυδρείου του Πάνου γιατί ως γνωστόν είναι αρχάριος και θα το κάνει πάλι περιβόλι με .."συκιές"
+1.000 Πέστα βρε Αλέξανδρε..
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-01-10, 08:50
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=16086
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-01-10, 09:12
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Πολύ καλό το λινκ του Κλεόβουλου και το άρθρο του Μιχάλη, αλλά για πιο έμπειρους χομπίστες.
Εσύ στραβάδι, δες αυτό: http://www.pixmania.gr/gr/gr/3795360...anasi-ana.html
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-01-10, 09:53
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων

Το έχω δεί και αυτό Κλεόβουλε , ευχαριστώ! Το κακό είναι ότι πλέον κάποια links και εικόνες δεν εμφανίζονται....

Alex και Βδέλα (bokostas) οι "συκιές" (firemouth Kihlids) από χθές έχουν αυγά!!!
Να μείνετε με την κακία σας!!! Αχ! Το φχαριστήθηκα!
__________________
...
Επειδή τό αδοκίμαστο καί τό απ’αλλού φερμένο
Δέν τ’αντέχουν οί άνθρωποι...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-01-10, 09:54
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos1972 Εμφάνιση μηνυμάτων
kalaxan και Roussaks ευχαριστώ για τη βοήθειά σας!
Roussaks σε τι κατάσταση είναι το ενυδρείο σου σήμερα;
Οι πετρες και το φοντο εχουν πιασει αλγη , την ωραια την πρασινη την πιτσιλοτη, τα φυτα θεργιεψαν, χθες τα εκοψα λιγο απο την κορφη. Εκτος απο μερικες περιπτωσεις που μαλλον τα εμποδιζαν τα φυτα δεν ειχα κρουσματα ξεπατωματος .Βεβαια τα ταιζω τροφη για χορτοφαγα..
Πιστευω σε κανα 5 μηνο θα ειναι στο μεγαλειο του....
Το μονο μειον ειναι οτι πιανει και αλγη στο τζαμι και καθε 4-5 μερες θελει καθαρισμα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-01-10, 11:02
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Πάνο καλημέρα,
για φωτισμό μην ανησυχείς,αρκούν 2 daylight.
οι άλγες θα αναπτυχθούν τρελά αν έχεις πολύ δυνατό φωτισμό και αν απουσιάζουν φυτά αναλαμβάνουν εκείνες το ρόλο τους.Τις θέλουμε γιατί είναι μέρος τις διατροφής των περισσότερων mbuna.
Ο βυθός πρέπει να είναι ψιλή άμμος για να σκάβουν,να καθαρίζουν τα βράγχια.Ο δικός μου είναι ανάμιξη για λόγους οικονομίας αν και τα ασβεστολιθικά των πετρωμάτων διαλύονται και επιρρεάζουν το νερό πολύ αργά.Θα μπορούσε να μπει και μόνο χαλαζιακή άμμος.

Επειδή θέλεις να προσπαθήσεις για βιοτοπικό malawi,χωρίς να θέλω ν' ανοίξω τώρα αυτή τη συζήτηση(στο κατά πόσο δηλ. μπορούμε να αναπαραστήσουμε πιστά σε 200-500-1000 λίτρα νερού έναν βιότοπο)θεωρώ ότι τα βασικότερα είναι,η προσπάθεια να προσεγγίσουμε τη βιοχημεία του νερού στο οποίο τα ψάρια ζουν στη φύση,η οσο το δυνατό μικρότερη ιχθυοφόρτιση(αυτό τόχουμε κάνει λάστιχο)και η συμβατότητα των ειδών που φιλοξενούμε(απο άποψη διατροφής,συμπεριφοράς κλπ).
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-01-10, 11:05
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Kαι να διαβάσεις αυτό :
http://www.malawicichlidhomepage.com...ist_greek.html
ΟΛΟ !!!
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-01-10, 11:50
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαι να διαβάσεις αυτό :
http://www.malawicichlidhomepage.com...ist_greek.html
ΟΛΟ !!!


Άντε να δουλέψω τώρα!!!
Μέτράω τις ώρες να πάω σπίτι να τα ξεσκονίσω!!!!
Ας κοιμηθούν νωρίς τα παιδιά!!!!!

Αχ φωτιές που με άναψες.....
__________________
...
Επειδή τό αδοκίμαστο καί τό απ’αλλού φερμένο
Δέν τ’αντέχουν οί άνθρωποι...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 12-01-10, 13:08
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαι να διαβάσεις αυτό :
http://www.malawicichlidhomepage.com...ist_greek.html
ΟΛΟ !!!
θα έχει διαγώνισμα και δεν θα μπορείς να κλέβεις απο τον bo(Κώστα)
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 12-01-10, 16:33
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos1972 Εμφάνιση μηνυμάτων
Alex και Βδέλα (bokostas) οι "συκιές" (firemouth Kihlids) από χθές έχουν αυγά!!!
Να μείνετε με την κακία σας!!! Αχ! Το φχαριστήθηκα!
Μπράβο, επιτέλους άντε και με μωράκια, χαζομπαμπά.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
θα έχει διαγώνισμα και δεν θα μπορείς να κλέβεις απο τον bo(Κώστα)
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 13-01-10, 21:34
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: Άνω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα συμφωνήσω με τον Κλεόβουλο.
Στο δικό μου 460ρι φυτά δεν μπόρεσα να κρατήσω ποτέ.
Αnubies,βαλισνέριες και διάφορα είδη Crinum αργά ή γρήγορα γίνοταν μαρουλόφυλλα.
Μετά απο πειραματισμούς πάνω στο συγκεκριμένο ε΄χω καταλήξει ότι παίζει σημαντικότατο ρόλο το αν βάλεις τα φυτά πριν τα ψάρια ή μετά.

Σε δικά μου ενυδρεία έχω κάνει το παρακάτω πείραμα 2 φορές με διαφορετικά είδη την κάθε φορά:

Στημένο ενυδρείο, βάζω ψάρια και μετά απο κάποιο διάστημα βάζε φυτά (βαλισνέριες, ανούμπια). Τις κάνουν σαλάτα.

Μετά απο κάποιο διάστημα ξεστήνω (για να βγάλω τα μπόλικα μωρά) και ξαναστήνω (με διαφορετικό aquascape), βάζω βαλισνέρια και κερατόφυλλο (!!!!!) στην επιφάνεια και κατόπιν ρίχνω τα ψάρια πάλι μέσα. Το αποτέλεσμα ήταν ότι δεν ακούμπησαν τα φυτά ποτέ.

Η 3η φορά που δοκίμασα ήταν πρόσφατα σε ένα 400άρι που διατηρώ με maingano F1 kai Tropheops Likoma. Τα ψάρια όχι μόνο δεν τρώνε τα φυτά (βαλισνέρια συγκεκριμένα) αλλά καθαρίζουν και τα φύλλα αν πιάσουν πάνω άλγη!!

Έτσι συμπέρανα ότι αν τα ψάρια βρουν εξ'αρχής μέσα τα φυτά τα λαμβάνουν ώς μέρος του περιβάλλοντος και δεν τα πειράζουν. Αν τα βάλεις μετά τα εκλαμβάνουν ως τροφή (και "παραβίαση" της περιοχής τους) και τα κατασπαράζουν.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george Εμφάνιση μηνυμάτων
Για λάμπες μη δώσεις λεφτά. Απλές φθορίου είναι οκ.
Άμμο από παραλία ή από Pangea.
Εγώ δεν θα έβαζα πάνω από 2 είδη ψαριών.
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 13-01-10, 23:41
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Moutralewn Εμφάνιση μηνυμάτων
Έτσι συμπέρανα ότι αν τα ψάρια βρουν εξ'αρχής μέσα τα φυτά τα λαμβάνουν ώς μέρος του περιβάλλοντος και δεν τα πειράζουν. Αν τα βάλεις μετά τα εκλαμβάνουν ως τροφή (και "παραβίαση" της περιοχής τους) και τα κατασπαράζουν.

Ενδιαφέρον!!!
__________________
...
Επειδή τό αδοκίμαστο καί τό απ’αλλού φερμένο
Δέν τ’αντέχουν οί άνθρωποι...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 14-01-10, 10:46
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Έχει μια λογική αυτό που λέει ο Mutralewn αλλά εγώ δεν το έχω παρατηρήσει σε βάθος χρόνου.
Έχει να κάνει περισσότερο με το είδος της βασικής τροφής του ψαριού στη φύση και με την μορφολογία του στόματος και των δοντιών του.
Παράδειγμα τα Pseydotropheus και τα Metriaclima που είχα,είτε έβρισκαν τα φυτά είτε έμπαιναν αργότερα,δεν "ξύριζαν" μόνο την άλγη απο τις πέτρες αλλά έτρωγαν και τα φύλλα των φυτών.
Τα Labido,maingano (και τα Tropheops) τρώνε και άλγη αλλά στη φύση τρέφονται κυρίως με διάφορους μικροοργανισμούς,καβουράκια,οστρακόδερμα που ζουν στην περιοχή τους. (γι αυτό το ενυδρείο μου κοντεύει να γίνει φυτεμένο)

υγ.Mutralewn περισσεύει κάνα θηλυκό maingano?
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 14-01-10, 10:54
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Tόσα χρόνια έχω δοκιμάσει φυτά όπως anubia (σε πολλά είδη και μεγέθη),valilsineria,crinum calamistratum,crinum thaianum,crinum natans.

Tα έχω δέσει σε πέτρες, τα έχω σφηνώσει ανάμεσα σε πέτρες, τα έχω φυτέψει.

Αν θέλουν να τα ξηλώσουν θα τα ξηλώσουν. Κάποια στιγμή βαρέθηκα να τα μαζεύω από την επιφάνεια. Τρώνε τα φύλλα, τους βλαστούς και μένει μόνο το κοτσάνι ή ο βολβός.

Η διατροφή τους είναι αυτή που ενδείκνυται άρα δεν τίθεται θέμα να τα τρώνε γιατί δεν τους καλύπτει αυτή που τους δίνω.
Υπάρχουν φορές που το βλέπουν και σαν παιχνίδι.

Πιο ζημιάρικα είναι τα acei, τα socolofi και λιγότερο τα labido και τα iodotropheus.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 14-01-10, 20:22
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: Άνω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Παιδιά, δεν ξέρω.
Αυτά έχω παρατηρήσει εγώ.
Τα ψάρια στα οποία το έχω παρατηρήσει είναι σε Tropheops, Maingano, Labido, Socolofi και Acei.
Εννοείται ότι το ίδιο "πείραμα" θα γίνει και σε όσα είδη πέσουν στα χέρια μου απο εδώ και πέρα.

Κλεόβουλε, τώρα έχω κάποια θηλυκά μικρά αλλά τα έχω...τάξει.
Πριν λίγες ημέρες έβγαλα γέννα οπότε θα σε έχω υπόψη μου σε μερικούς μήνες. Θύμισέ το μου πάλι.

Βασικά κι εγώ θα ήθελα καμιά θηλυκιά ενήλικη σε τελικό μέγεθος (για να ανανεώσω λίγο το "αίμα") αλλά με προβληματίζει το ότι τα δικά μου είναι F1 και θα ήθελα να βρω κάτι αντίστοιχο (ψύλλους στ'άχυρα ψάχνω...το ξέρω...)
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 14-01-10, 20:32
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

F1 που να βρούμε εδω πάνω.
Θα σ' έχω στο νου μου.Εχω 3 μικρά(1,5-2cm)που επιζούν απο την τελευταία γέννα αλλά θέλω να ανανεώσω το αίμα.
Χωρίζεις τη θηλυκιά πριν γεννήσει?

Το κάναμε μπάχαλο το ποστ του Πάνου αλλά δεν πειράζει ας μαθαίνει
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 15-01-10, 00:31
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Αρκεί κάποιος να μου εξηγήσει τι είναι το F1 πέρα από HELP.....
__________________
...
Επειδή τό αδοκίμαστο καί τό απ’αλλού φερμένο
Δέν τ’αντέχουν οί άνθρωποι...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 15-01-10, 00:34
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Formula 1
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 15-01-10, 01:23
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή Όπως το καταλαβαίνω...

...και με τη βοήθεια του διαδικτύου:"F1 stands for Filial 1, the first filial generation seeds/plants or animal offspring"

Η πρώτη γενιά απογόνων, στην προκειμένη περίπτωση από ζευγάρι "άγριων" γενήτορων.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ερώτηση για βιοτοπικό theodarras Αρχάριοι γλυκού νερού 10 30-12-09 19:57
Βιοτοπικό Δίσκων satrianius Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 34 01-09-08 12:20
Βιοτοπικά ενυδρεία. safi Γλυκό νερό - Γενικά 13 02-07-07 16:54
Απορίες, πολλές απορίες... oikonm Αρχάριοι γλυκού νερού 9 25-06-07 22:35
Απορίες JBL AquaDur Malawi/Tanganyika Apostolis Malawi 8 20-05-06 09:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11909 seconds with 13 queries