Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Αμαζόνιος και περίχωρα

Αμαζόνιος και περίχωρα Γενική συζήτηση, παράμετροι νερού, κοινά είδη

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-09-13, 20:38
Το avatar του χρήστη john99
john99 Ο χρήστης john99 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Από αρτέμια μπορείς να πάρεις και αυτή που είναι έτοιμη http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2042, τα μικρά κατά 60-70% στα έφαγαν τα τέτρα, κατά 30-40% τα έφαγαν οι γονείς είτε από στρες είτε επειδή είναι άπειροι, κατά τ'άλλα συμφωνώ σε ότι σου είπαν οι υπόλοιποι και ειδικά αυτό με το φωτάκι το βράδυ πρέπει να το κάνεις αν δεν θες να ξυπνας κάθε φορά μετά από γέννα και να βλέπεις ότι δεν υπάρχουν πλέον αυγά
__________________
Η μεγαλύτερη φυλακή που βρίσκεται ο άνθρωπος, είναι ο φόβος του τι σκέπτονται οι άλλοι για αυτόν.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-09-13, 20:50
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από john99 Εμφάνιση μηνυμάτων
Από αρτέμια μπορείς να πάρεις και αυτή που είναι έτοιμη http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2042, τα μικρά κατά 60-70% στα έφαγαν τα τέτρα, κατά 30-40% τα έφαγαν οι γονείς είτε από στρες είτε επειδή είναι άπειροι, κατά τ'άλλα συμφωνώ σε ότι σου είπαν οι υπόλοιποι και ειδικά αυτό με το φωτάκι το βράδυ πρέπει να το κάνεις αν δεν θες να ξυπνας κάθε φορά μετά από γέννα και να βλέπεις ότι δεν υπάρχουν πλέον αυγά
αυτη η αρτεμια που λες δεν ειναι ζωντανη εε??
εγω τους εβαλα κατι σταγονες που ειναι τροφη για μωρα και ειχε αρτεμια και δεν τρωγανε....
φαγανε μολις τους εβαλα νεοεκκολαφθεισα αρτεμια ζωντανη...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gianniwpopi Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτη η αρτεμια που λες δεν ειναι ζωντανη εε??
εγω τους εβαλα κατι σταγονες που ειναι τροφη για μωρα και ειχε αρτεμια και δεν τρωγανε....
φαγανε μολις τους εβαλα νεοεκκολαφθεισα αρτεμια ζωντανη...
εγω τα ταιζα με αυτη
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2085
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gianniwpopi : 19-09-13 στις 20:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-09-13, 20:51
Το avatar του χρήστη john99
john99 Ο χρήστης john99 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Φίλος από εδώ μέσα τάισε τα μικρά του σκαλάρια με αυτή και έφαγαν, αυτήν την τροφή του την πρότεινα σε περίπτωση που δεν έχει πολύ χρόνο για να φτιάξει φρέσκια , αλλά γενικώς η φρέσκια αρτέμια είναι η καλύτερη
__________________
Η μεγαλύτερη φυλακή που βρίσκεται ο άνθρωπος, είναι ο φόβος του τι σκέπτονται οι άλλοι για αυτόν.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-09-13, 00:53
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

σπάνιες οι περιπτώσεις που τα νεογνά τρώνε τριμμενη τροφή ή ''ψοφιους'' ναυπλιους αρτεμιας...

παίζει παντως και το ενδεχόμενο(και αν κάνω λαθος να με διορθώσει καποιος),του ''αδύναμου γονιδίου'' (απο πλευρας αρσενικού)...δοκιμασε αν σου δωθει η ευκαιρια,να απομονώσεις τους γονεις σε γεννηστρα,και αφου γεννησουν και βγουν ουρίτσες να τους μεταφερεις αλλου και να τα μεγαλώσεις μονος σου ... εγω απο τις πολλες γεννες που εβγαλα,σε κυρίως ενυδρειο μετα την 2ημερα(που κολυμπουσαν) χανοντουσαν ολα ,επειδη τρωγόντουσαν το βραδυ απο θηρευτες ή απειρους γονεις....


σε γεννηστρα βγήκαν ολες επιτυχημένες και με νερο βρυσης μαλιστα...
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-09-13, 11:51
Το avatar του χρήστη Νοτιοαμερικάνος
Νοτιοαμερικάνος Ο χρήστης Νοτιοαμερικάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: χαλανδρι
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Πολύ ενδιαφέρουσες προσεγγίσεις από όλους.
Πάντως το να μεταφέρεις σκαλάρια γονείς σε γεννήστρα κ.λ.π. είναι αδύνατον. Διότι θέλεις ένα κανονικό ενυδρείο >80 λτ. Ούτε να μεταφέρεις νεογέννητα μπορείς λόγω της ευαισθησίας τους. Μάλλον θα πρέπει να απομακρυνθούν οι υπόλοιποι συγκάτοικοι.
Πάντως στη δική μου περίπτωση όταν έχουν γεννήσει τα σκαλάρια μου, είναι πολύ επιθετικά και τα tetra neon τρέμουν από το φόβο τους. Είναι εκτοπισμένα σε μια γωνιά και δεν πολυμετακινούνται. Θεωρώ πολύ δύσκολο να επιτέθηκαν το βράδυ στα νεογνά. Και έχω και ένα μικρό φωτάκι όπως ανέφερα χθες.
__________________
Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-09-13, 12:19
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νοτιοαμερικάνος Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως το να μεταφέρεις σκαλάρια γονείς σε γεννήστρα κ.λ.π. είναι αδύνατον. Διότι θέλεις ένα κανονικό ενυδρείο >80 λτ. Ούτε να μεταφέρεις νεογέννητα μπορείς λόγω της ευαισθησίας τους.
το 1ο γιατι το λες?// αφου συνηθως αυτο γίνεται..ή το διακοσμητικο στο οποιο γέννησαν+τους γονεις στη γεννηστρα...ή τους γονεις και μετα γεννουν εκει..
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-09-13, 12:42
Το avatar του χρήστη Νοτιοαμερικάνος
Νοτιοαμερικάνος Ο χρήστης Νοτιοαμερικάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: χαλανδρι
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Εννοώ ότι πρέπει να διαθέτεις άλλο ένα μεγάλο ενυδρείο (~80λτ) κλπ διότι τα σκαλάρια είναι μεγάλα ψάρια, ιδίως τα δικά μου. Είναι πιο μεγάλα από αυτά που φαίνονται στο προφίλ μου. Διακοσμητικά δεν έχω. Είναι όλα φυσικά. Φυτά και ρίζες Αμαζονίου κ.λ.π.
__________________
Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 (0 μέλη και 2 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τρίτη γέννα με σκαλάρια και τίποτα!!! Νοτιοαμερικάνος Αμαζόνιος και περίχωρα 9 19-09-13 18:00
Γέννα σκαλάρια! Απορίες!!! Immortal Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 14 30-12-12 12:36
Πρωτη γέννα σκαλάρια!!Αποτυχια.... dimitrisemm Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 1 02-09-10 16:24
Γέννα Σκαλάρια! Xapns Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 44 05-05-10 08:31
Γέννα Σκαλάρια...Βοήθεια!!!! *claire* Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 3 23-11-09 09:46

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04353 seconds with 14 queries