Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-08-12, 12:44
Το avatar του χρήστη suearg
suearg Ο χρήστης suearg δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή Καινούρια στο Forum αλλά και στο χόμπυ!

Καλησπέρα σε όλους σας,
Με λένε Σούλα και εδώ και περίπου 5 μήνες έχω ένα μικρό χρυσόψαρο σε ένα ενυδρίο των 20 lt. Πριν από αυτό κατα καιρούς είχα και άλλα τα οποία μετά από λίγο έγερναν στο πλάι, δεν κολυμπούσαν και ψοφούσαν.Μέχρι και πριν 3 μέρες νόμιζα ότι τα χρυσόψαρα χρειάζονται φαγητό και αλλαγή νερού κάθε εβδομάδα.Από το petshop που τα αγόραζα μου είχαν πει ότι δεν χρειάζεται τίποτα άλλο.Πριν από 3 μέρες λοιπόν, το ψαράκι μου άρχισε να γυρίζει στο πλάι και να μην μπορεί να κολυμπήσει. Εδώ θέλω να ευχαριστήσω πάρα πολύ τον χρήστη memy που με το post του "Οι πιο κοινές ασθένειες των χρυσόψαρων και η αντιμετώπισή τους." με βοήθησε να σώσω το ψαράκι μου μιας και είχε πάθει Ασθένεια νηκτικής κήστης και με το μπιζέλι που του έδωσα συνήλθε σχεδόν άμεσα.Σήμερα που πήγα στο petshop και άρχισα να τους λέω για όλα αυτά που διάβασα στο άρθρο αυτό και γιατί δεν μου είχαν πει ποτέ αυτοί κάτι τέτοιο, μου είπαν ότι έπρεπε να πάρω ένα σωρό άλλα διαλύμματα για το νερό. Για να μην σας κουράσω άλλο θα ήθελα να ρωτήσω αν κάνει να τα ρίξω όλα αυτά στο ενυδρίο μου. Χρησιμοποιώ ήδη το aquatam της sera (αντιχλώριο) και μου είπαν να βάλω το bio nitrives της sera για τα βακτήρια του φίλτρου αλλά και προληπτικά, για αρρώστιες, να βάζω το Goldy.Παρακαλώ όποιος ξέρει και μπορεί ας μου απαντήσει αν πρέπει τελικά να τα βάλω όλα αυτά μαζί ή αν πρέπει να πάρω και κάτι άλλο.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για το μεγάλο μου post!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-08-12, 13:46
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλως ηρθες
Θα επρεπε να καταλαβεις απο την μεχρι τωρα ενημερωση που ειχες απο τα πεστοπ οτι δεν ειναι και τοσο αξιοπιστη.
Διαβασε τα βασικα αρθρα* διστηρησης ενος υγειους ενυδρειου στην κατηγορια αρχαριων και θα μπεις σιγα σιγα σε μια σειρα.

Αυτο που χρειαζεται το ψαρι σου βασικα ειναι καθαρο νερο και σταθερες παραμετρους νερου, θερμοκρασια, πεχα (pH) και σκληροτητα (GH).
Για να συμβει αυτο πρεπει να υπαρχει ενυδρειο καταλληλων διαταστασεων με φιλτρο και σωστες αλλαγες νερου.
Μεχρι να το φτιαξεις μη βαλεις τιποτα αλλο εκτος απο αντιχλωριο και κανε πιο συχνα αλλαγες νερου (2-3 φορες την εβδομαδα, 30-40%, με νερο ιδιας θερμοκρασιας και πολυ αργη εισαγωγη του στο ενυδρειο - μιση με μια ωρα διαρκεια).
Θεμροκρασια τωρα το καλοκαιρι μεχρι 28C, (ιδανικες μεσα στο ετος 15-25C)
Να μην αλλaζει μεσα στο 24ωρο πανω απο 2C
Φιλτρο εχει το ενυδρειακι?

* Κατανοώντας τον κύκλο του αζώτου (Πως μπορει να κρατιεται καθαρο το νερο απο τοξικα οπως η αμμωνια και τα νιτρωδη αλατα με φυσικο τροπο)
Και μετα ολα τα υπολοιπα http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-08-12, 14:25
Το avatar του χρήστη suearg
suearg Ο χρήστης suearg δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ πολύ κατ'αρχήν για τις πληροφορίες και για την γρήγορη απάντηση. Ναι έχω φίλτρο από την αρχή. Αν δεν κάνω λάθος λέγεται HAILEA είναι internal RP-200. μου είπαν ότι κάνει μέχρι και 60lt το έχω στο min μόνιμα.Τις μετρήσεις αυτές πως μπορώ να τις κάνω?και την θερμοκρασία πως την κρατάω σταθερή προσθαφαιρώ νερό? ΑΑΑΑ και κάτι άλλο μέχρι τώρα δεν έχω βάλει φως στο ενυδρείο, το ψάρι το χρειάζεται το φως το απαραίτητα?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-08-12, 15:06
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

- Ωραια με το φιλτρο. Για τη συντηρηση του φιλτρου και την αποφυγη λαθων διαβασε εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=41148

- Οι μετρησεις γινονται με τεστ νερου
Διαβασε εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33909
Αυτο ομως που σε ενδιαφερει καταρχην και απο τη στιγμη που ειναι στρωμενο το φιλτρο (ελπιζω να μην εχει χαθει η βιολογια του απο λαθος συντηρηση) ειναι η θερμοκρασια.
pH και GH απο τη στιγμη που χρησιμοποιεις νερο βρυσης και κανεις τις αλλαγες σου συχνα και σωστα δεν αλλαζουν ευκολα.
Φυσικα το καλυτερο θα ηταν να τα ελεγχαμε ολα,, προς το παρον ομως αυτο που προεχει (λογω και του καυσωνα) ειναι η θερμοκρασια.
Ο ελεγχος της γνεται με θερμομετρο. (εχεις?)
Και η ρυθμιση της γινεται με θερμανση και ψυξη και στην καλυτερη περιπτωση ο ελεγχος και αυτοματοποιημενη ρυθμιση γινεται απο ενα μηχανηματακι (οικονομικο για αυτο που κανει, γυρω στα 15-20 ευρω απο ebay) που λεγεται ψηφιακος controller θερμοκρασιας.
Αυτο παραλληλα ειναι και θερμομετρο (εχει φωτειζομενη ενδειξη).
Το μονο που κανουμε ειναι να συνδεσουμε πανω του
α) ενα θερμαντικο σωμα πχ βυθιζομενος θερμαντηρας (κι αυτο μονο αν χρειαζεται - πχ τα χρυσοψαρα που ειναι ψαρια κρυου νερου δεν χρειαζονται θερμανση αν στο χωρο που βρισκεται το ενυδρειο δεν αλλαζει δραματικα η θερμοκρασια μεσα στο 24ωρο - πχ σε χωρους εργασιας που την ημερα υπαρχει κλιματισμο που το βραδι κλεινει, εχουν αναφερθει οι περισσοτερες απωλεις χρυσοψαρων, οπως ειπαμε καλο ειναι να μπορουμε να κραταμε το πολυ 2C αλλαγη μεσα στο 24ωρο)
και β) ενα συστημα ψυξης.
Συνηθως μια απλη κατασκευη με ανεμιστηρακια απο PC που στηριζονται στο καπακι και φυσανε το νερο φτανει για ψυξη.
Δινουμε μια θερμοκρασια στον controller κι αυτος αναλογα τη θερμοκρασια που παιρνει απο το νερο ο αισθητηρας του, ανοιγοκλεινει τη θερμανση ή την ψυξη.
Απλο?
Υπαρχουν γραμμενες οδηγιες για ολα αυτα μην ανησυχεις.

- Το φως ειναι ζωογονος δυναμη για ολες τις μορφες ζωης.
Με αυτο γινεται στα ζωντανα, ο μεταβολισμος των βιταμινων για απορροφηση των θρεπτικων ουσιων (που ταιζουμε).
Αλλιως η τροφη ειναι αχυρο και τα ζωα αρρωσταινουν οσο κι αν τα ταιζουμε καλα.
Καποια πηγη φωτος για μερικες ωρες (παλι σταθερα) ειναι χρησιμη.
Δεν εχει λαμπα το ενυδρειο?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-08-12, 15:47
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Απ' οτι καταλαβες χρειαζεσαι αρκετο διαβασμα για να μαθεις τα βασικα και να κατανοησεις πως θα κρατας τις ιδιοτητες του νερου καταλληλες για το συγκεκριμενο ειδος ψαριου που εχεις, να το ταιζεις σωστα και να του παρεχεις ενα σωστο περιβαλλον. Κατι που βλεπω να χρειαζεσαι ακομα, ειναι μεγαλητερο ενυδρειο για να ειναι το χρυσοψαρο σου πιο ανετο, τα 20 λιτρα ειναι λιγα για αυτο, αλλα μην βιαστεις και μην ακους τους μαγαζατορες στα πετσοπ, οτι χρειαστεις απο εδω και περα ρωτα μας για να γλυτωσεις χρημα και κοπο, ακομα και θανατους ζωντανων απο ασχετους που το μονο που τους ενδιαφερει ειναι να βγαλουν χρημα (υπαρχουν και καλοι αλλα ειναι λιγοι δυστηχως). Αφου μας βρηκες "εκμεταλευσου μας" και ρωτα οτι απορια εχεις, ειναι χαρα μας να βοηθαμε και να μεταφερουμε τις γνωσεις μας. Καλως ηρθες!
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-08-12, 16:02
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Κατ αρχας καλως ηρθες,
20 Λιτρα δεν κανουν για χρυσοψαρα (θελουν καπου 150) αλλα και για κανενα ζωντανο πλασμα γιατι εστω κι αν εβρισκες ψαρακια που να εχουν μεγεθος κεφαλιου καρφιτσας, η ποσοτητα του νερου ειναι τοσο μικρη που ουτε κανενα εξειδικευμενο εργαστηριο στη ΝΑΣΑ δε θα μπορουσε να κρατησει σταθερες συνθηκες.
Οσον αφορα τους πετσοπαδες και τις "συμβουλες τους" οι περισσοτεροι εχουμε ξεπαστρεψει τα πρωτα μας ψαρια εξ αιτιας τους. Οι ανθρωποι ειναι -στην συντριπτικη πλειοψηφια τους- ΕΜΠΟΡΟΙ και οχι κατι αλλο. Ουτε γνωσεις εχουν ουτε τιποτα.
Στα μαγαζια πας απλα οταν ΞΕΡΕΙΣ ΗΔΗ τι θες να αγορασεις, δε ρωτας απολυτως τιποτα (εκτος απο τιμες) και αν δε βρεις αυτο που θες δεν ακους εναλλακτικες προτασεις, απλα σηκωνεσαι και φευγεις.
Το να ζητας ευθυνες γιατι δε σε πληροφορησαν δε βγαζει πουθενα αφου ειναι θεματα που απλα δεν τα γνωριζουν, το μονο που ξερουν ειναι πως να μπορεσουν στα νερα τους να διατηρισουν οσο γινεται περισσοτερα ψαρια ζωντανα για ενα μικρο χρονικο διαστημα μεχρι να πουληθουν.
Ξεκινα διαβαζοντας ολα τα υπομνηματα στις κατηγοριεςτων αρχαριων, του γλυκου νερου και των χρυσοψαρων.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-08-12, 16:46
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από suearg Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλους σας,
Με λένε Σούλα και εδώ και περίπου 5 μήνες έχω ένα μικρό χρυσόψαρο σε ένα ενυδρίο των 20 lt. Πριν από αυτό κατα καιρούς είχα και άλλα τα οποία μετά από λίγο έγερναν στο πλάι, δεν κολυμπούσαν και ψοφούσαν.Μέχρι και πριν 3 μέρες νόμιζα ότι τα χρυσόψαρα χρειάζονται φαγητό και αλλαγή νερού κάθε εβδομάδα.Από το petshop που τα αγόραζα μου είχαν πει ότι δεν χρειάζεται τίποτα άλλο.Πριν από 3 μέρες λοιπόν, το ψαράκι μου άρχισε να γυρίζει στο πλάι και να μην μπορεί να κολυμπήσει. Εδώ θέλω να ευχαριστήσω πάρα πολύ τον χρήστη memy που με το post του "Οι πιο κοινές ασθένειες των χρυσόψαρων και η αντιμετώπισή τους." με βοήθησε να σώσω το ψαράκι μου μιας και είχε πάθει Ασθένεια νηκτικής κήστης και με το μπιζέλι που του έδωσα συνήλθε σχεδόν άμεσα.Σήμερα που πήγα στο petshop και άρχισα να τους λέω για όλα αυτά που διάβασα στο άρθρο αυτό και γιατί δεν μου είχαν πει ποτέ αυτοί κάτι τέτοιο, μου είπαν ότι έπρεπε να πάρω ένα σωρό άλλα διαλύμματα για το νερό. Για να μην σας κουράσω άλλο θα ήθελα να ρωτήσω αν κάνει να τα ρίξω όλα αυτά στο ενυδρίο μου. Χρησιμοποιώ ήδη το aquatam της sera (αντιχλώριο) και μου είπαν να βάλω το bio nitrives της sera για τα βακτήρια του φίλτρου αλλά και προληπτικά, για αρρώστιες, να βάζω το Goldy.Παρακαλώ όποιος ξέρει και μπορεί ας μου απαντήσει αν πρέπει τελικά να τα βάλω όλα αυτά μαζί ή αν πρέπει να πάρω και κάτι άλλο.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για το μεγάλο μου post!
Καλωσηρθες. Καταρχην αλλαξε το ενυδρειο σου με ενα 60+ λιτρων και παρε αλλο ενα χρυσοψαρο για να μην ειναι μονο του το αλλο
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-08-12, 18:23
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Καλως ηρθες
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-08-12, 19:51
Το avatar του χρήστη Γιάννης12
Γιάννης12 Ο χρήστης Γιάννης12 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-10-2011
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 223
Προεπιλογή

Καλώς ηρθες στο forum !
__________________
Live for nothing or die for something
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-08-12, 23:57
Το avatar του χρήστη suearg
suearg Ο χρήστης suearg δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

delta66 πως μπορώ να δω αν η βιολογία του φίλτρου είναι εντάξει?με αυτές τις μετρήσεις που είπες? Θερμόμετρο δεν έχω, πρέπει να πάρω αλλά είχα βασιστεί στο ότι δεν είναι τροπικό ψάρι και δεν χρειάζεται (λάθος μου). Σύστημα ψύξης θέρμανσης επίσης δεν έχω και επίσης πρέπει να πάρω. Όσω για το φως, όχι το ενυδρείο μου δεν έχει λάμπα. Όμως από το πρωί ως αργά το βράδυ αφήνω ανοιχτό το φως του δωματίου που έχω το ενυδρείο, τη νύχτα όμως το κλείνω...Μάλλον πρέπει να πάρω και μία λάμπα.Είναι τόσα που έκανα λάθος και απορώ πως αυτό το χρυσόψαρο έχει επιζήσει.Μου φαίνεται βουνό!!!Πρέπει να αλλάξω και άμεσα το ενυδρείο?Νόμιζα το 20lt ότι είναι οκ.
-------------------------
Σας ευχαριστώ πολύ όλους σας! Είναι πολλά μάλλον αυτά που πρέπει να κάνω και μου φαίνονται λίγο βουνό αλλά νομίζω θα τα καταφέρω!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη suearg : 04-08-12 στις 23:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 05-08-12, 00:30
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Nα διαβασεις για οτι κανεις απο εδω και περα και ολα θα πανε μια χαρα! Για να δεις αν η βιολογια ειναι οκ και αν εχεις σωστες τιμες, θες υγρα τεστ Αμμωνιας, ΝΟ2 και ΝΟ3.
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-08-12, 00:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν δεν εχεις μεγαλες διακυμανσεις θερμοκρασιας στο χωρο που ειναι το ενυδρειο (πχ σε σπιτι) δεν χρειαζεται θερμανση γιατι δε θα αλλαζει αποτομα και στο ενυδρειο.
Με το θερμομετρο θα την τσεκαρεις κιολας.

Αν μπαινει φως απο το ηλιο στο χωρο (καλυτερα να μη χτυπαει οχι απευθειας το ενυδρειο για αποφυγη αλγων) σε συνδυασμο με το φωτισμο του χωρου, πιστευω οτι θα γινει δουλεια.
Μπορεις αν θελεις ωστοσο να βαλεις και μια λαμπα φθορισμου ή μια αδιαβροχη αυτοκολλητη λεντοταινια.
Εμενα πχ μπαινει απλετο φως στο χωρο (μεσω ομως αμμοβολισμενου τζαμιου για να μην ειναι απευθειας) και εχω και λιγες ωρες (4-5) τη λαμπα του ενυδρειου αναμενη (σε χρονοδιακοπτη) πιο πολυ για να τα βλεπω.

Αν καταλαβεις τον κυκλο του αζωτου θα καταλαβεις και πως μπορεις να ξερεις αν λειτουργει η βιολογια.
Ο κυκλος λεει με λιγα λογια οτι οταν δημιουργειται ενας ρυπος στο νερο και αυτος γινεται αμμωνια (ακρως τοξικη) ΝΗ3/ΝΗ4 ...
Τα βακτηρια του πρωτου ειδους της "βιολογιας" του φιλτρου (νιτρωδοποιητες) "δεσμευουν" ας πουμε την αμμωνια -χημικες αντιδρασεις γινονται ουσιαστικα- και μενουν νιτρωδη αλατα (ΝΟ2) στο τελος της αντιδρασης. (πολυ τοξικα κι αυτα)
Αυτα ερχονται και τα δεσμευουν βακτηρια αλλου ειδους (νιτρικοποιητες) και μετα την αντιδραση μενουν νιτρικα αλατα (ΝΟ3). Οχι το ιδιο τοξικα με αμμωνια και νιτρωδη αλλα σε μεγαλυτερες συγκεντρωσεις απο 20ppm (αναλογα και το ειδος και την ηλικια του ψαριου μπορει και απο 10ppm μπορει και πολυ περισσοτερο απο 20) ευθυνονται για καρκινογεννεσεις, μειωμενη αναπτυξη, μειωμενο ανοσοποιητικο ως εκτουτου επιρρέπεια σε ασθενεις κλπ
Αυτη η χημικη διεργασια λεγεται νιτροποιηση*

Αν η βιολογια=πληθυσμος βακτηριων λοιπον ειναι αρκετη και λειτουργει και σωστα, θα πρεπει να δεσμευει
α) ολη την αμμωνια (μηδεν στις μετρησεις αμμωνιας),
β) ολα τα νιτρωδη (μηδεν στις μετρησεις νιτρωδων)
και να περισσευουν** καποια νιτρικα (πανω απο μηδεν νιτρικα στς μετρησεις).
Αυτες οι μετρησεις πρεπει να γινονται βασικα πριν την αλλαγη νερου, για να βλεπουμε τη χειροτερη κατασταση που μπορει να περιελθει το νερο του ενυδρειου και βαση των παρατηρησεων μας να ρυθμισουμε την ρουτινα συντηρησης του. Δλδ αναλογα τα αποτελεσματα ρυθμιζουμε τη συχνοτητα των αλλαγων και το ποσοστο αλλαγων, ετσι ωστε να ειναι παντα καθαρο και με λιγα νιτρικα.
ΝΗ3/ΝΗ3 μηδεν
ΝΟ2 μηδεν
ΝΟ3 πανω απο μηδεν (εξαιρουνται ενυδρεια με πολλα φυτα που μπορει να τα απορροφουν ολα)


* Ο κυκλος του αζωτου κανονικα περιεχει και την απονιτροποιηση, οπου αλλου ειδους βακτηρια (απονιτροποιητικα) που ζουν σε συνθηκες που δεν μπορουν να προσφερθουν ευκολα σε ενα κοινο ενυδρειο με κοινο φιλτρο, ερχονται και δεσμευουν τα νιτρικα και απελευθερωνουν αεριο αζωτο στην ατμοσφαιρα.
Τα νιτρικα λοιπον που περισσευουν στο ενυδρειο (αφου καποια μερικη απονιτροποιηση μπορει να γινει) τα αφαιρουμε τεχνητα
α) μεσω της απορροφησης απο ζωντανα φυτα (αναλογα το ειδος των φυτων και την ποσοτητα τους μπορει να απορροφησουν μεγαλες ποσοτητες νιτρικων)
και β) μεσω αντικαταστασης του νερου με μερικη αλλαγη με φρεσκο καθαρο νερο, το οποιο μπαινωντας προσθετει και χρησιμα στοιχεια που εχουν καταναλωθει απο τα ζωντανα (ψαρια ή φυτα) οπως τα ιχνοστοιχεια και μεταλλα (ασβεστιο, μαγνησιο κλπ).


** Αν υπαρχουν πολλα φυτα μπορει να βρουμε και μηδενικα νιτρικα αφου θα τα καταναλωνουν ολα,
Ωστοσο αυτο δεν πρεπει να ειναι παραγοντας που θα επηρρεασει τη μειωση αλλαγων κλπ γιατι οπως ειπαμε το νερο χανει και τα θρεπτικα του στοιχεια εκτος οτι μπορει να γεμιζει νιτρικα.

Υπαρχει και ενας αλλος λογος (πιο "προχωρημενος" χημικα) που σου κανω μια απλη αναφορα και λεγεται οξειδοαναγωγη (redox), η οποια ειναι σημαντικη παραμετρος αλλα ειναι ακομα στα σπαργανα στις ενυδρειακες κοινοτητες για να ειναι γνωστος και πληρως καταννοητος.
Το redox ειναι σημαντικο γιατι απο αυτο εξαρταται αν ολες οι αλλες μετρησεις που εχουμε ειναι "αληθινες".
Μπορει πχ να μετραμε σκληροτητα νερου (GH) σωστη και ολα τα ιοντα ασβεστιου να ειναι οξειδωμενα και αχρηστα με λαθος τιμη redox
Αυτο ελεγχεται με ακριβα ψηφιακα οργανα.
Ενας απλος τροπος να το κραταμε σε σωστα επιπεδα ειναι η συχνη αλλαγη νερου.
Απλο.

Αυτες οι μετρησεις ισχυουν για ολα τα ενυδρεια και για καθε ειδος ζωντανου που φιλοξενουν.
Για το ποιες ειναι σωστες μετρησεις pH GH KH (και θερμοκρασια), εξαρταται απο τις αναγκες διαβιωσης του καθε ειδου ξεχωριστα.
Αλλα ζουν σε χαμηλα GH pH (μαλακά και οξινα νερο) αλλα σε ψηλα GH pH (σκληρα και αλκαλικα νερα).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 05-08-12, 01:06
Το avatar του χρήστη suearg
suearg Ο χρήστης suearg δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

ARIS1983 και delta66 σας ευχαριστώ πολύ!!!
Νομίζω κατάλαβα αρκετα καλά όλον αυτόν τον κύκλο. Πείτε μου αν πρέπει να πάρω μεγαλύτερο ενυδρείο και αν πρέπει να πάρω και 2ο για να έχει παρέα?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 05-08-12, 01:15
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Πες μας πρωτα αν ξερεις τι ειδος χρυσοψαρου ειναι.
Οi καταλογοι ισως σε βοηθησουν
http://www.bristol-aquarists.org.uk/...h/goldfish.htm
http://en.wikipedia.org/wiki/Goldfish
http://freshaquarium.about.com/od/go...dfish-Gallery/
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 05-08-12, 01:20
Το avatar του χρήστη suearg
suearg Ο χρήστης suearg δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Νομίζω ότι είναι Common χρυσόψαρο σε κίτρινο χρώμα με λίγο πιο ανοιχτόχρωμη κοιλίτσα
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 05-08-12, 01:21
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Σπυρο αν και αυτο υπερβαινει το θεμα της κοπελας μια και ειναι λιγο "βαθυ" ακομα για το χομπυ η απονιτροποιηση αλλα μια και θιχτηκε, διαβαζοντας το πως λειτουργει η βιολογια στο εδαφος αυτο που εχω καταλαβει -υπεραπλουστευμενα βεβαια και με επιφυλαξη οτι μπορει να τα εχω καταλαβει και λαθος αφου η φυση ειναι ...καπως μεγαλυτερη απο ενα ενυδρειο- ειναι πως αν φτιαξουμε ενα βυθο γυρω στα 10-30 cm με καπως πυκνο υλικο στα 5-7 cm τιγκα στις αναεροβιες περιοχες αλλα ισως με τη βοηθεια ενος φιλτρου βυθου που θα λειτουργει μονο στις αλλαγες και φυσικα οχι ανακυκλονωντας αλλα πετοντας το νερο, ΙΣΩΣ πετυχουμε ολικη απονιτροποιηση.
Εχεις ασχοληθει καθολου με το θεμα? (ισως ειναι πολυ ψηλα γραμματα και ισως προσπαθω να σηκωσω τον πηχη σε επιπεδα που ειναι ουτοπικα αλλα ισως και να ειναι εφικτο να προσομοιοσουμε οσο μπορουμε τεσπα τη φυσικη διαδικασια)
Σε περιπτωση που για να επιτευχθει αυτη η διαδικασια θελει απειρα χιλιομετρα που στη φυση υπαρχουν αλλα οχι στα ενυδρεια μηπως θα βοηθουσε ενα β στρωμα απο subs. pro κατω απ το χαλικι? (απλα ιδεες ριχνω προς συζητηση δεν ειμαι και τοσο σιγουρος οτι γινεται)
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 05-08-12, 02:00
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από suearg Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω ότι είναι Common χρυσόψαρο σε κίτρινο χρώμα με λίγο πιο ανοιχτόχρωμη κοιλίτσα
Κακο αυτο.
Τα common εινα μαζι με τα comet και τα shubunkin τα ειδη που γινονται τα μεγαλυτερα χρυσοψαρα,
Ενα cοmmon μπορει να φτασει τα 50 εκ. (σε ενυδρειο συνηθως 35-40)
Και δεν μπορει να συγκατοικησει με fancy ειδος αφου αυτα (τα fancy) ειναι διαφορετικου σωματοτυπου και πιο δυσκινητα, ετσι ωστε να μην μπορουν να τα συναγωνιστουν ευκολα στην διεκδικηση τροφης με αποτελεσμα να μενουν πισω στην σιτηση ή να πρεπει να τα ταιζεις ξεχωριστα με το χερι κλπ

Ενα χρυσοψαρο λοιπον που μπορει να γινει μεγαλο και ευκινητο σαν το common θελει 70-80 λιτρα μινιμουμ το ατομο (εγω θα ελεγα για ανεση στη συντηρηση πανω απο 100-120 λιτρα καθε ατομο)
Αν σκεφτεις τωρα και το γεγονος οτι τα χρυσοψαρα ειναι κοινωνικα ψαρια που εχουν αναγκη την συμβιωση με αλλα, θα καταληξεις στο συμπερασμα οτι χρειαζεται ενα πολυ μεγαλο ενυδρειο για 4-5 απο αυτα.
Συνηθως τα common τα βαζουν σε λιμνη.
-------------------------
Επισης η αναπτυξη των χρυσοψαρων επηρεαζεται απο το μεγεθος του ενυδρειου και σε μικρο χωρο μενουν καχεκτικα νανοι και με οτι συνεπαγεται για την υγεια ο νανισμος". (συνηθως μενουν εξωτερικα μικρα, αλλα τα οργανα τους συνεχιζουν να μεγαλωνουν μεχρι να αρρωστησουν)

Δεν θα μπορει δλδ καποιος να πει οτι οσο ειναι μικρα τα κραταει σε μικρο ενυδρειο και μετα οταν μεγαλωσουν τα μεταφερει σε μεγαλυτερο γιατι απλα δεν θα μεγαλωσουν κανονικα.

Εγω common δεν θα εβαζα σε μικροτερο απο 400-600 λιτρα ενυδρειο 150-180 εκ μηκος και λιγο λεω αφου ενα ψαρι κινητικο θελει ενυδρειο με τουλαχιστον 10 φορες το μηκος του και 2-3 φορες το πλατος.
Τουλαχιστον θα ειναι κατι καλυτερο απο κλουβι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 05-08-12 στις 02:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 05-08-12, 11:01
Το avatar του χρήστη suearg
suearg Ο χρήστης suearg δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλους,

Μάλλον δεν θα χρειαστει να αλλάξω ενυδρείο μιας και πάλι σήμερα το ψαράκι μου είναι σε τραγική κατάσταση και ίσως να είναι και στα τελευταία του.Έχει γυρίσει στο πλάι και πάλι με την διαφορά ότι δεν έχει και πολύ όρεξη για φαγητό αλλά και ότι και να φάει το βγάζει πάλι σαν εμετό.Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω και δεν ξέρω γιατι το έπαθε αυτό μιας και χθες μέχρι και 2-3 τα ξημερώματα ήταν μια χαρα.Να το έπαθε επειδή δεν το τάισα εχθές?Μα έτσι διάβασα.1η και 2η μέρα μπιζέλι και 3η μέρα νηστεία.Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω για να το σωσω!!!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 05-08-12, 11:28
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Η παραλληλη ληθαργικοτητα που παρουσιαζει, εμενα μου παει στο μυαλο το πιο προφανες που μπορει να συμβαινει.
Μεγαλη θερμοκρασια.
Κανε μια αργη αλλαγη με λιγο πιο δροσερο νερο και βαλε ενα ανεμιστηρα να χτυπαει στο ενυδρειο, καλυτερα στην επιφανεια του νερου.
Παρε επειγοντως ενα θερμομετρο και τσεκαρε.
Κρατα τη θερμοκρασια κατω απο 28 τουλαχιστον κατω απο 30 (ιδανικα 25-26 max)

Ωστοσο το φτυσιμο του φαγητου απο ενα ψαρι μπορει να ειναι ενδειξη οτι
α) απλα δεν του αρεσει το φαγητο (μακαρι, αλλα δεν ειναι στην περιπτωση μας παραλληλα με τη ληθαργικοτητα)
β) Το νερο ειναι σε πολυ κακη κατασταση και χρειαζεται αλλαγες.
γ) εχει πληγη μεσα στο στομα πιθανως προερχομενη απο καποιο κοφτερο χαλικο που εβαλαν στο στομα για να πιπιλισουν και ισως και να σφηνωσε αν ειναι σε λαθος διαμετρημα (το συνηθιζουν αυτο και γιαυτο προσεχουμε το υλικο που βαζουμε στο βυθο να ειναι λειο και ή πολυ μικρο ετσι ωστε να μπορουν να το φτυσουν ή πολυ μεγαλο ετσι ωστε να μην μπορουν να το βαλουν στο στομα τους). Βγαζουμε το ψαρι απο το ενυδρειο, φοραμε στο χερι ενα πλαστικο γαντι (χωρις διαφορα προσθετα επανω του, πουδρες κλπ που βαζουν) το κραταμε και κοιταμε μεσα. Αν δουμε τιποτα σφηνωμενο το βγαζουμε προσεκτικα με μια τσιμπιδα. Δεν εχουμε τιποτα να χασουμε στην κατασταση που ειναι
Δεν προκειται να παθει τιποτα για μερικα λεπτα εκτος νερου. Το βρεχουμε με νερο απο το ενυδρειο στην αναγκη.
Προσεχουμε μονο μη μας πεσει απο το χερι. Η δουλεια να γινεται πανω σε τραπεζι αν πεσει να πεσει εκει.
δ) μπορει να ειναι καποια λοιμωξη (mouth rot) απο μυκητα. Το καταλαβαινεις αν εχει αναπτυχθει κατι σαν βαμβακι στο στομα. Βλεπουμε μετα αν ειναι κατι τετοιο τι θεραπεια μπορει να γινει.
ε) Μπορει να ειναι καποια παρασιτικη ή βακτηριακη ασθενεια. Εκει θελει θεραπεια αν καταφερουμε να κανουμε σωστη διαγνωση. Κοιταμε και για αλλα συμπτωματα συμπεριφορας και σημαδιων.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 05-08-12, 11:34
Το avatar του χρήστη suearg
suearg Ο χρήστης suearg δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Θα τσεκάρω το στόμα αλλά για την θερμακρσασία αποκλείεται γιατί είναι σε χώρο με aircondition και δουλεύει στους 26-27 βαθμούς (δεν το χτυπάει απ'ευθείας). Όσο για το νερό να το ξανα αλλάξω αλλά το άλλαξα την παρασκευή. Έχω σταγόνες Goldy μου είπαν ότι είναι για πρόληψη ασθενειών να του ρίξω μήπως το βοηθήσει?
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 05-08-12, 11:54
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από suearg Εμφάνιση μηνυμάτων
Να το έπαθε επειδή δεν το τάισα εχθές?
οτιδηποτε αλλο σεναριο μπορει να παιζει εκτος απο αυτο.
Πρωτον ειναι θεμιτο (να μην πω σχεδον υποχρεωτικο) ΟΛΑ τα ψαρια (κι μαλλον σχεδον ολα τα ζωα, κι αν το ψαξεις πολυ θα δεις οτι παιρνει και εμας η μπαλλα ασχετα αν δεν το κανουμε) για την καλη υγεια του πεπτικου τους συστηματος να μενουν μια μερα τη βδομαδα νηστικα.
Επισεις ΚΑΝΕΝΑ ψαρι στον κοσμο δεν πεθανε απο ασιτεια οσο καιρο κι αν εμεινε αταιστο (εκτος πια κι αν το αφησεις μηνες σε ενα νεκρο νερο κτλ)
Και επι πλεον ειδικα τα χρυσοψαρα στη φυση υπαρχουν περιπτωσεις το χειμωνα που μενουν μηνες νηστικα.

Η νοθρωτητα το καλοκαιρι ειναι το πιθανοτερο να σημαινει κακες μεταβολες θερμοκρασιας αν εχεις αποκλισει την υψηλη θερμοκρασια.
Θα μπορουσαμε να πουμε περισσοτερα αν ξεραμε ποια ειναι η μεταβολη σου στο 24ωρο. (γενικα πανω απο κανα δυο βαθμους μεταβολη σε ολη τη διαρκεια του 24ωρου ειναι προβλημα)
Στα 20 λιτρα ενυδρειο (που σημαινει ποσο νερο? 15 λιτρα? ) κατα 80% πιστευω πως το ψαρι παθαινει θερμικα σοκ γιατι ειναι πολυ δυσκολο σε τοσο λιγο νερο να μπορεσουμε να εχουμε σταθερες θερμοκρασιες 24/7
Το aircon δουλευει 24/7 ? αν οχι ειναι ακομα χειροτερα τα πραγματα
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 05-08-12, 12:07
Το avatar του χρήστη suearg
suearg Ο χρήστης suearg δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Όχι δεν δουλεύει όλη μέρα άλλα τουλάχιστον από χθες την νύχτα που ήταν καλά μέχρι και τώρα δουλεύει συνέχεια στους 26-27 βαθμούς.Τι να κάνω για να το σώσω τώρα? Τσέκαρα και όσο μπορούσα το στόμα του αλλά δεν έχει σφηνώσει κάτι τώρα για πληγή πραγματικά δεν μπόρεσα να διακρίνω κάτι.Δεν μπορώ να το βλέπω έτσι.Μένει ακίνητο στο πλάι και μετά από λίγα λεπτά προσπαθεί να κολυμπήσει κάνει σβούρες αλλά δεν μπορεί να σταθεροποιηθεί και γέρνει μόνο από την δεξια πλευρά αν τον γυρίσω από την άλλη ξαναγυρνάει από την δεξιά.Τον έχω βγάλει σε ένα μικρό μπολ για να μην τον παρασύρει το νερό από το φίλτρο.Τι άλλο να κάνω. Να ρίξω τις σταγόνες?
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 05-08-12, 12:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν εχεις χοντρο αλατι, βαλε σε μια φραπεδιερα (καθαρη) με νερο και διαλυεσε το καλα και ριχτο στο μπολ με το ψαρι τοποθετωντας απαραιτητως και αεραντλια για οξυγονωση. Για 20-30 λεπτα, μετα το βαζεις στο ενυδρειο.
(στην αρχη θα ταραχτει θα γυρναει γυρω γυρω και θα αναπνεει γρηγορα, μπορει να ερθει και ξαπλα στην επιφανεια, μετα θα συνηθισει, το κοιτας συνεχεια, αν δεις και πεσουν πολυ οι αναπνοες το βγαζει αμεσως και το βαζεις στο ενυδρειο).
30 γρ ανα λιτρο νερο (δυο κοφτες κουταλιες της σουπας)

Δεν εχεις να χασεις τιποτα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 05-08-12, 12:45
Το avatar του χρήστη suearg
suearg Ο χρήστης suearg δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

ευχαριστώ πολύ όλους σας για την βοήθεια και τις συμβουλές αλλά τελικά το ψαράκι μου δεν τα κατάφερε.Δεν μπορώ να καταλάβω τι εφταιξε ελπίζω μόνο να μην ήταν δικό μου λάθος που χάθηκε το μικρό μου!!! Σας ευχαριστώ και παλι!!!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 05-08-12, 12:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Κριμα.

Οταν τα ψαρια πεθαινουν πριν φτασουν κοντα στο προσδοκιμο ζωης τους, ειναι ανθρωπινο λαθος (ειτε δικο μας ειτε των προηγουμενων που περασε απο τα χερια τους, απο εκτροφεα εως πετσοπα).
Αυτο που εχει σημασια και μπραβο σου, ειναι οτι εδειξες ενδιαφερον και προσπαθησες να το σωσεις.
Τωρα εχεις μαθει κατι παραπανω και δεν θα κανεις ξανα τα ιδια λαθη.

Αδειασε το ενυδρειο και σε λιγο καιρο ξεκινας κανωντας του απολυμανση (θα πουμε πως, οταν ερθει η ωρα), στρωνοντας το και βαζωντας ενα ψαρακι που μπορει να ζησει σε τοσα λιτρα αξιοπρεπως ή παιρνεις ενα μεγαλυτερο και εχεις περισσοτερες επιλογες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 05-08-12, 13:01
Το avatar του χρήστη suearg
suearg Ο χρήστης suearg δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ, κρίμα όντως. Είχα δεθεί πολύ μαζί του! Το 'χω και δεδομένο ότι ήταν και αρσενικό!!! Τεσπα. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι για το φίλτρο θα το καθαρίσω με νερό από το ενυδρείο και θα το αφήσω έτσι? Δεν θα πάθει κάτι? Το αντιχλώριο και τα υπόλοιπα αν τα βάλω στο ψυγείο θα κρατήσουν ή πρέπει να τα πετάξω? Αγόρασα και ένα σωρό πράγματα χθες.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 05-08-12, 13:10
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τ ενυδρειο ετσι κι αλλιως πρεπει να απολυμανθει.
Οποτε η βιολογια θα χαθει.
Απλα αδειασε το.

Αναλογα τι ειναι, τα περισσοτερα δεν θελουν ψυγειο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 05-08-12, 13:15
Το avatar του χρήστη suearg
suearg Ο χρήστης suearg δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Μαλιστα οκ!Σε ευχαριστώ και πάλι πολύ.Όταν και ΑΝ ξαναρχίσω θα προσπαθήσω να κάνω με την σειρά όσα μου είπατε.
Πιστεύω ότι πραγματικά έχω μάθει πολλά πράγματα!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 05-08-12, 13:15
Το avatar του χρήστη stratri1
stratri1 Ο χρήστης stratri1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2011
Περιοχή: Τρίπολη
Μηνύματα: 294
Προεπιλογή

¶σχημο αυτό. Τουλάχιστον έκανες ότι μπορούσες.
Ευκαιρία όμως για μια νέα αρχή. Μήπως θες να εκμεταλευτείς σωστά το 20λιτρό σου τώρα; Πρώτα με σωστή ενημέρωση και μετά με αργά και προσεκτικά βήματα, με τη βοήθεια των πιο έμπειρων από εδώ μέσα.
Για να μπορέσεις να χαίρεσαι το μικρό ενυδρείο σου.
Θες να ρίξεις μια ματία στις γαρίδες;;; Τα 20 λίτρα είναι πολύ περιοριστικά.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 05-08-12, 15:03
jonedessa Ο χρήστης jonedessa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-07-2008
Περιοχή: Έδεσσα
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από suearg Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαλιστα οκ!Σε ευχαριστώ και πάλι πολύ.Όταν και ΑΝ ξαναρχίσω θα προσπαθήσω να κάνω με την σειρά όσα μου είπατε.
Πιστεύω ότι πραγματικά έχω μάθει πολλά πράγματα!
Καλησπέρα, μην σε απογοητεύει το περιστατικό. Πολλοί παράγοντες μπορεί να επηρέασαν. Το θετικό είναι ότι κατάλαβες πως πρέπει να ξεκινήσεις, εάν κάνεις αυτά που σου είπαν παραπάνω το πιο πιθανόν είναι να χαίρεσαι τα ψαράκια σου για χρόνια !!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Καινούρια Γκάπυ Sandrea Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 16 27-11-11 23:42
Ήρθε η καινούρια γυάλα!!! frits Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 11 05-09-10 11:35
καινούρια με απορίες! maria1983 Αρχάριοι γλυκού νερού 22 08-12-09 15:24
Καινούρια αρχή... John T Γλυκό νερό - Γενικά 18 16-07-06 10:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10994 seconds with 13 queries