Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 26-03-11, 21:25   #1
νεος με juwel 600 record 63l
ep82
Junior Member
Εγγραφή: 26-03-2011
Περιοχή: πετρουπολη
Μηνύματα: 5

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
ep82 Ο χρήστης ep82 δεν είναι συνδεδεμένος 26-03-11, 21:25
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

καλησπέρα σε όλη την παρέα, ονομάζομαι Δημητρης κ έχω αγοράσει ένα 60 λίτρο juwel 600 record,στο κατάστημα που το αγόρασα μου έδωσαν μια δωροεπιταγη των 60 ευρώ για να πάρω ότι θέλω, εσείς τι μου προτείνεται να αγοράσω για αρχή με αυτά τα χρήματα...????? το ενυδρείο εμπεριέχει φιλτρο θερμοστάτη και λάμπα... έπιπλο θα το κατασκευάσω μονός μου...
τα είδη που θέλω να βάλω είναι:
6 Νεον
2 γατόψαρα corydora aeneus ή puleatus
2 black tera ή 2 gappy
σύνολο 10 ψαράκια..αν μπορούσε να φιλοξενηθούν και καμιά γαριδούλα ερυθρόλευκη η σαλιγκάρι δεν θα χάλαγε καθόλου... σκέφτομαι επίσης να βαλω 2 εύκολα φυτά και σαν θέμα ένα ναυάγιο.
συγνώμη αν σας κούρασα και σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων...
Εμφανίσεις: 5200
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-03-11, 21:51
Το avatar του χρήστη Markos145
Markos145 Ο χρήστης Markos145 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-08-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

Γειά σου φίλε κ καλωσόρισες στο αγαπημένο μας χόμπυ!Τα ψαράκια που θέλεις να βάλεις θέλουν διαφορετικές τιμές στο νερό κ δεν ταιριάζουν μεταξύ τους.Εγώ θα σε συμβούλευα να ξεκινούσες με γκάπι 2 αρσενικά 5-6 θηλικά κ σε λίγο καιρό δεν θα μπορείς να τα μετρήσεις από τις γένες.Μπορείς να βάλεις κ σαλιγκάρια κ γαρίδες.Κ φυσικά να το γεμίσεις με εύκολα φυτά.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-03-11, 04:22
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

εγω προσωπικα θα αγοραζα εξωτερικο φιλτρο με τα εξτρα χρηματα ,οπως και εκανα οταν πηρα το ενυδρειο μου.(ιδιο με το δικο σου)βεβαια δεν ειμαι ο πιο εμπειρος εδω μεσα οποτε θα σου πουνε αλλοι αν αξιζει να το κανεις η οχι σε αυτη τη φαση.εγω αγορασα εξωτερικο για να εχω το κεφαλι μου ησυχο οτι δε θα χρειαστει να κανω αγορα αργοτερα.ετσι και θα μπορω να το χρησιμοποιησω αν παω σε μεγαλυτερο ενυδρειο αλλα και μπορω να παιξω με υλικα φιλτρανσης γιατι με το εσωτερικο φιλτρο του juwel δεν ειχα και πολλα περιθωρια.σου ξαναλεω ομως οτι κιεγω αρχαριος ειμαι.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-03-11, 06:32
Το avatar του χρήστη kifinas
kifinas Ο χρήστης kifinas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-01-2003
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - Αγ. Δημήτριος -Μπραχαμι
Μηνύματα: 480
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kifinas
Προεπιλογή

και εγω το ιδιο θα εκανα θα επερνα ενα εξωτερικο φιλτρο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-03-11, 09:49
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τα tetras ζουν σε μεγαλυτερη ομαδα (8+), το ιδιο και τα κορυ, αλλα και 6 καλουτσικα ειναι.
Το νερο σε αυτα τα ψαρια πρεπει να ειναι πιο μαλακο αποτι με τα γκαπυ.
Συν οτι τα γκαπυ μπορει να χρειαστουν καποια στιγμη ενυδρειακο αλατι για αντιμετωπιση finrot στα πλουσια πτερυγια τους, αλατι που τα αλλα ψαρια δεν το "σηκωνουν".
Τα γκαπυ ζουν σε συγκεκριμενες αναλογιες αρσενικων θηλυκων (1αρσ προς 2-3 θηλ) για να μοιραζεται η πιεση του "φλερτ" απο τα αρσενικα στα θηλυκα και να μειωθει το στρες.
Με τα γκαπυ το προβλημα ειναι οτι θα σου γεννανε πολυ και θα πρεπει να βρισκεις τροπο να τα "ξεφοφτωνεσαι" με αγγελιες δωρεες κλπ και ειναι δυσκολο. Αλλιως θα φορτωθει πολυ το ενυδρειο και θα εχεις προβλημα με τη φιλτρανση.

Εγω θα επαιρνα με τη δωροεπιταγη τυρφη και θα μαλακωνα το νερο λιγακι ετσι ωστε να μπορω να φιλοξενησω ψαρια που ζουν σε μετρια μαλακο νερο οπως τα aeneus και καποια σμηνοψαρα οπως tetras.
Επισης θα αγοραζα αμμο για τα cory και οχι χαλικι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-03-11, 15:36
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Το φιλτρο της Juwel ειναι απο τα καλητερα και ευκολοτερα σε καθαρισμο απο οσα εσωτερικα εχω δει. Εγω του εβγαλα το μαυρο σφουγκαρι του ανθρακα και εβαλα βιολογικο υλικο ειδικο για τον καδο του απο την Juwel και ολα μια χαρα, το ενυδρειο εχει 12 moly ballon και 5 amano γαριδες και ειναι μια χαρα δεν ανεβαζει αμονια, βεβαια με εβδομαδιαια συντηριση. Θα σου ελεγα να κοιταξεις πρωτα τι ψαρακια σου αρεσουν και κανουν για τα λιτρα σου και μετα αποφασηζεις πως θα ξοδεψεις και σε τι την δωροεπιταγη σου. Καλη αρχη ευχομαι!
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-03-11, 19:47
ep82 Ο χρήστης ep82 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-03-2011
Περιοχή: πετρουπολη
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας, βρήκα μερικές πληροφορίες μέσα στο forum που με βοήθησαν πολύ, σήμερα αγόρασα τα τεστ το υπόστρομα και την άμμο (χρυσή λεπτή άμμο) και από βδομάδα θα πάω να διαλέξω φυτά και διακοσμητικά. Αγχώθηκα λίγο με τα πολλά τεστ, και ανυπομονώ να αρχίσω το στρώσιμο
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-03-11, 22:12
Το avatar του χρήστη kifinas
kifinas Ο χρήστης kifinas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-01-2003
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - Αγ. Δημήτριος -Μπραχαμι
Μηνύματα: 480
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kifinas
Προεπιλογή

οταν ερθει το ενυδρειο σου σε μια σειρα να ξερεις οτι δεν ειναι απαραιτητο να κανεις συνεχεια τεστ κτλ.

Μπορεις με καποιες αλλαγες στο νερο και με τα καταληλλα συμπληρωματα να εχεις ενα ομορφο και υγειες ενυδρειο.

Βεβαια οσο πιο λιγα ειναι τα λιτρα τοσο πιο ευκολα μπορει να αλλαξει κατι στις παραμετρους του ενυδρειου σου γι'αυτο οτι κανεις (προσθετεις-αφαιρεις) να το θυμασε αν σε περιπτωση παει κατι στραβα (θανατους ψαριων κτλ) να μην το ξανακανεις.

Φιλικα..
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-04-11, 21:35
ep82 Ο χρήστης ep82 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-03-2011
Περιοχή: πετρουπολη
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

οι πρώτες μετρήσεις έγιναν τα πρώτα φυτά τοποθετήθηκαν vallisneria spiralis-echinodorus argentinensis-anubias barteri έχω βάλει 2 κορμούς τα ποσά είναι
ΚH: 7 ανθρακική σκληρότητα
PH: 7,3
GH: 10 ελαφρώς σκληρό
NH4: 0,5mg
NO3: 0
NO2: 0

οι μετρήσεις έγιναν στις 8/4 οπού επισκέφτηκα το κατάστημα και μου πρότεινε να βάλω 3 zebra danio....και μου έδωσε και τύρφη...την οποία δεν την έχω βάλει ακόμα... εδώ χρειάζομαι λίγο την βοήθεια σας...δεν έχω ιδέα για την ποσότητα που πρέπει να βάλω και ποσό καιρό την αφήνω αλλά κ που την τοποθετώ...
αύριο θα ανεβάσω φώτο κ θα κάνω τα τεστ μου μετά από 7 ήμερες που κατοικούν τα ψαράκια μου στο ενυδρείο τους..... ευχαριστώ για την βοήθεια σας κ πάλ..........!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-04-11, 23:47
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ep82 Εμφάνιση μηνυμάτων
οι πρώτες μετρήσεις έγιναν τα πρώτα φυτά τοποθετήθηκαν vallisneria spiralis-echinodorus argentinensis-anubias barteri έχω βάλει 2 κορμούς τα ποσά είναι
ΚH: 7 ανθρακική σκληρότητα
PH: 7,3
GH: 10 ελαφρώς σκληρό
NH4: 0,5mg
NO3: 0
NO2: 0

οι μετρήσεις έγιναν στις 8/4 οπού επισκέφτηκα το κατάστημα και μου πρότεινε να βάλω 3 zebra danio....και μου έδωσε και τύρφη...την οποία δεν την έχω βάλει ακόμα... εδώ χρειάζομαι λίγο την βοήθεια σας...δεν έχω ιδέα για την ποσότητα που πρέπει να βάλω και ποσό καιρό την αφήνω αλλά κ που την τοποθετώ...
αύριο θα ανεβάσω φώτο κ θα κάνω τα τεστ μου μετά από 7 ήμερες που κατοικούν τα ψαράκια μου στο ενυδρείο τους..... ευχαριστώ για την βοήθεια σας κ πάλ..........!!!!!
Διαφωνω και με τις δυο προτασεις του καταστηματος.
1. Τα ψαρια ζουν τωρα μεσα σε δηλητηριο.
2. Η τυρφη δεν διευκολυνει το στρωσιμο και εισαι ακομα στην αρχη.

Τωρα τρεξιμο ή .. ψαρακια

Τι αλλο κανεις στο ενυδρειο? αλλαγες? βακτηρια? prime?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-04-11, 00:01
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

προσεξε αν εβαλες ψαρια μεσα γιατι εμενα με τη λιγη εμπειρια μου-χρονικα και μονο απτα λεγομενα σου-δε μου φαινεται οτι εχει στρωσει το φιλτρο σου ακομα.θα σε συμβουλεψουνε αλλοι πιο ειδικοι απο μενα αλλα στο λεω επειδη κιεγω εκανα λαθος οταν ξεκινησα,αν ειναι αστρωτο το φιλτρο με ψαρια μεσα καποια στιγμη θα κανει "μπαμ" η αμωνια και θα τρεχεις να κανεις αλλαγες για να σωσεις τα ψαρια.επειδη ομως κιεγω αρχαριος ειμαι το μονο που μπορω να σε συμβουλεψω ειναι να κανεις πιο τακτικες μετρησεις ειδικα αν εβαλες ψαρια μεσα,κιαυτο για να μπορεις να προλαβεις να διορθωσεις εγκαιρα τυχων αυξησεις στις τιμες του νερου σου.αυτα απο μενα,αλλα περιμενε νακουσεις και τους πιο εμπειρους.κιεμενα μεχουν βοηθησει πολυ τα παιδια εδω μεσα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-04-11, 21:48
ep82 Ο χρήστης ep82 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-03-2011
Περιοχή: πετρουπολη
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

με φοβίσατε αρκετά ομολογώ ,βακτήρια τα έβαλα όταν γέμισα το ενυδρείο όπως και αντιχλώριο...τι μου προτείνεται να κανω????
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-04-11, 23:35
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

to enυδρειο σου ειναι αστρωτο και η αμμωνια θα ανεβει ακομα κιαλο. βαλε αμεσα μια αγγελια για μπολι για να ξεμπερδευεις μια και εξω,
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-04-11, 23:50
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ep82 Εμφάνιση μηνυμάτων
με φοβίσατε αρκετά ομολογώ ,βακτήρια τα έβαλα όταν γέμισα το ενυδρείο όπως και αντιχλώριο...τι μου προτείνεται να κανω????
Φιλικα σου λεω οτι αν ειχες διαβασει τα βασικα και δεν ακουγες το καταστημα δεν θα χρειαζοταν τωρα να φοβασαι.

Το να αντιμετωπισεις τωρα την κατασταση ειναι καπως δυσκολο αλλα οχι ακατορθωτο. Ενας τροπος ειναι να μπολιασεις το φιλτρο βαζωντας υλικο και ιζημα απο στρωμενο φιλτρο.
Οι μετρησεις ειναι μια ενδειξη για να ξερουμε που βαδιζουμε.
Αλλος τροπος ειναι να μετραμε λοιπον καθε μερα και να κανουμε αλλαγες νερου για να πεφτουν τα τοξικα (ΝΗ3 ΝΟ2) σε ασφαλη επιπεδα. Φυσικα αυτο θα καθυστερησει το στρωσιμο (γιαυτο ειπα οτι τωρα εχει τρεξιμο).
Το αντιχλωριο seachem prime σε καταλληλη δοσολογια (αναλογα την αμμωνιας εως 5πλη δοση) δεσμευει αμμωνια με τετοιο τροπο που την κανει ατοξικη για τα ψαρια, αλλα να παραμενει τροφη για τα βακτηρια και το στρωσιμο να προχωραει.
Αν βαζουμε λοιπον prime θα μετραμε μεν ολικη αμμωνια ΝΗ/ΝΗ4, αλλα η τοξικη αμμωνια θα εχει δεσμευτει.
Μαζι και βακτηρια εμποριου μπας και βοηθησουν.

Αυτα μαλλον ειναι μπερδεμα για ενα αρχαριο, αλλα δεν ακουει κανεις οταν πρεπει να κανει ασφαλη στρωσιμο χωρις ψαρια.

Παράθεση:
Οπως εμεις, ετσι και τα ψαρια και τα ασπονδυλα που θα φιλοξενησουμε στο ενυδρειο μας τρεφονται και αποβαλλουν περιττωματα.
Τα περιττωματα τους, η τροφη που πιθανον δε φαγωθηκε, το σαπισμα καποιων φυλλων....δημιουργουν αμμωνια. Αμμωνια αποβαλλουν και τα ψαρια μεσω των βραγχιων τους.
Ετσι αν βαλουμε τα ψαρια μεσα στο ενυδρειο μας, σταδιακα θα ανεβει το επιπεδο της αμμωνιας σε επιπεδα που μπορει να σημανουν ακομη και τον θανατο των ψαριων μας.
Πρεπει λοιπον να μετατρεψουμε την παραγωμενη αμμωνια σε καποια αλλη χημικη ενωση λιγοτερο επικινδυνη για τα ψαρια.
Αυτη τη δουλεια την αναλαμβανουν καποια βακτηρια, χαρη στα οποια πραγματοποιειται ο λεγομενος κυκλος του αζωτου...
Αυτο στην ουσια σημαινει πως καποια βακτηρια μετατρεπουν την αμμωνια (ΝΗ3)..σε νιτρωδη αλατα (ΝΟ2). Αυτα ειναι επισης επικινδυνα για τα ψαρια. Ευτυχως, καποια αλλα βακτηρια αναλαμβανουν και τη μετεπειτα μετατροπη των νιτρωδων σε νιτρικα αλατα (ΝΟ3). Τα νιτρικα σε χαμηλες συγκεντρωσεις ειναι ουσιαστικα ακινδυνα για τα ψαρια σε σχεση με την αμμωνια και τα νιτρωδη αλατα.

Που θα βρουμε ομως αυτα τα βακτηρια?? Και πως θα δουλεψουν για το ενυδρειο μας??
Τα βακτηρια αυτα βρισκονται παντου στη φυση...ετσι θα βρεθουν και στο ενυδρειο μας. Οσο ομως δεν εχουν με κατι να τραφουν ο αριθμος τους παραμενει ανεπαρκης. Γιαυτο κατεφευγουμε στο λεγομενο "στρωσιμο" του ενυδρειου, δηλαδη στο ταισμα των βακτηριων, ωστε να πολλαπλασιαστουν και να εποικισουν το ενυδρειο και ΚΥΡΙΩΣ το φιλτρο μας. Ετσι προσθετουμε αμμωνια στο ενυδρειο μας ουτως ωστε τα βακτηρια να πολλαπλασιαστουν τοσο ωστε να μετατρεπουν ολη την αμμωνια που προσθετουμε σε νιτρωδη ...οποτε με τη σειρα τους να τρεφονται τα δευτερα βακτηρια που μετατρεπουν τα νιτρωδη σε νιτρικα.
Οταν τα βακτηρια πολλαπλασιαστουν σε τετοιο βαθμο που ο αριθμος τους ειναι ικανος να μετατρεπει την αμμωνια που προσθετουμε σε νιτρωδη και κατ'επεκταση σε νιτρικα πολυ γρηγορα, τοτε μονο ειναι ασφαλες να βαλουμε τους κατοικους του ενυδρειου.
Ο τροπος με τον οποιο μπρουμε να το μαθουμε αυτο ειναι τα διαφορα τεστ μετρησης αμμωνιας, νιτρωδων και νιτρικων.
Σε ενα στρωμενο ενυδρειο θα πρεπει η αμμωνια και τα νιτρωδη να ειναι 0....δηλαδη να αποδομουνται αμεσως και να μετατρεπονται σε νιτρικα που θα ειναι μετρησιμα.
Οπως προανεφερα τα βακτηρια αποικουν τις επιφανειες του ενυδρειου...τα τζαμια..το χαλικι...τα διακοσμητικα....αλλα κυριως το φιλτρο. Αυτο συμβαινει γιατι το περιβαλλον στο φιλτρο μας ειναι καταλληλο....εχει στα βιολογικα υλικα του αφθονη επιφανεια επικοισμου και λογω εντονης ροης αρκετο οξυγονο που τα βακτηρια χρειαζονται.
Στην ουσια δηλαδη το φιλτρο μας, εκτος απο τα σωματιδια που φιλτραρει, δεν καθαριζει το νερο απο τις βλαβερες ουσιες....απλα φιλοξενει τα βακτηρια που κανουν αυτη τη δουλεια.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29949

Παράθεση:
Είπαμε ότι το οργανικό άζωτο μετατρέπεται σε αμμωνία ΝΗ3 ή αμμώνιο ΝΗ4 τα οποία μπορεί να δηλητηριάσουν τα ψάρια μας.
Ένα είδος βακτηριδίων τα Nitrosomonas μετατρέπει την ΝΗ3/ΝΗ4 σε νιτρώδη άλατα (ΝΟ2) τα οποία είναι και αυτά τοξικά.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655

Παράθεση:
1. Η αμμωνία, με απλά λόγια για αρχάριους, είναι μια τοξική ουσία που μπορεί να σκοτώσει άμεσα τα ζωντανά του ενυδρείου μας και που προέρχεται από τους ρύπους που μένουν στο νερό.
Μπορούμε να καταλάβουμε την παρουσία της σίγουρα με τα υγρά τεστ νερού ή από τη μυρουδιά (για όσους την ξέρουν) ή αν το νερό παρουσιάζει λευκή θολούρα (bacteria bloom - έξαρση βακτηρίων από την αύξηση της αμμωνίας που αφού δεν προλαβαίνουν να εγκατασταθούν σε κάποια επιφάνεια, μένουν να αιωρούνται στο νερό) αλλά και τελικά δυστυχώς από τα συμπτώματα των ψαριών που αναφέρονται παρακάτω.
Εμφανίζεται συχνότερα σε νέα "άστρωτα" ενυδρεία με έλλειψη αποίκησης νιτροποιητικών (καλών) βακτηρίων στα υλικά του φίλτρου και στις επιφάνειες (τζάμια, διακοσμητικά και φυτά) όπως και στο βυθό του ενυδρείου.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43756
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-04-11, 00:53
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή

και μια παρατηρηση απο μενα βεβαια δεν ξερω αν ισχυει
την τακτικη του 50% δωροεπιταγη την κανει το water inn πανω στην κηφισια φανταζομαι απο εκει εγινε η αγορα
οι προτασεις του σε αρχαριους ειναι λανθασμενες και η τακτικη του βαζω ψαρια απο την αρχη το εχω ακουσει οτι το λενε συνεχως
Και μου το παιζουν και καταστημα με εξειδικευμενο προσωπικο.
μη χεσω
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 16-04-11, 16:05
ep82 Ο χρήστης ep82 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-03-2011
Περιοχή: πετρουπολη
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλικα σου λεω οτι αν ειχες διαβασει τα βασικα και δεν ακουγες το καταστημα δεν θα χρειαζοταν τωρα να φοβασαι.

Το να αντιμετωπισεις τωρα την κατασταση ειναι καπως δυσκολο αλλα οχι ακατορθωτο. Ενας τροπος ειναι να μπολιασεις το φιλτρο βαζωντας υλικο και ιζημα απο στρωμενο φιλτρο.
Οι μετρησεις ειναι μια ενδειξη για να ξερουμε που βαδιζουμε.
Αλλος τροπος ειναι να μετραμε λοιπον καθε μερα και να κανουμε αλλαγες νερου για να πεφτουν τα τοξικα (ΝΗ3 ΝΟ2) σε ασφαλη επιπεδα. Φυσικα αυτο θα καθυστερησει το στρωσιμο (γιαυτο ειπα οτι τωρα εχει τρεξιμο).
Το αντιχλωριο seachem prime σε καταλληλη δοσολογια (αναλογα την αμμωνιας εως 5πλη δοση) δεσμευει αμμωνια με τετοιο τροπο που την κανει ατοξικη για τα ψαρια, αλλα να παραμενει τροφη για τα βακτηρια και το στρωσιμο να προχωραει.
Αν βαζουμε λοιπον prime θα μετραμε μεν ολικη αμμωνια ΝΗ/ΝΗ4, αλλα η τοξικη αμμωνια θα εχει δεσμευτει.
Μαζι και βακτηρια εμποριου μπας και βοηθησουν.

Αυτα μαλλον ειναι μπερδεμα για ενα αρχαριο, αλλα δεν ακουει κανεις οταν πρεπει να κανει ασφαλη στρωσιμο χωρις ψαρια.

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29949

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43756
Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου, μακάρι να είχα διαβάσει από πριν το αθρο σου και να μην είχα ακούσει το water inn...θα κάνω τα πάντα για τα καταφέρουν τα 3 μου ψαράκια...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquahobby Εμφάνιση μηνυμάτων
και μια παρατηρηση απο μενα βεβαια δεν ξερω αν ισχυει
την τακτικη του 50% δωροεπιταγη την κανει το water inn πανω στην κηφισια φανταζομαι απο εκει εγινε η αγορα
οι προτασεις του σε αρχαριους ειναι λανθασμενες και η τακτικη του βαζω ψαρια απο την αρχη το εχω ακουσει οτι το λενε συνεχως
Και μου το παιζουν και καταστημα με εξειδικευμενο προσωπικο.
μη χεσω
ναι φίλε μου έχεις απόλυτο δίκαιο και να σκεφτείς οτι μου είπαν μετά απο 2 μέρες που έβαλα τα πρώτα ψαράκια,θα μπορούσα να βάλω και τα υπόλοιπα .....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ep82 : 16-04-11 στις 16:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 18-05-11, 14:47
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquahobby Εμφάνιση μηνυμάτων
και μια παρατηρηση απο μενα βεβαια δεν ξερω αν ισχυει
την τακτικη του 50% δωροεπιταγη την κανει το water inn πανω στην κηφισια φανταζομαι απο εκει εγινε η αγορα
οι προτασεις του σε αρχαριους ειναι λανθασμενες και η τακτικη του βαζω ψαρια απο την αρχη το εχω ακουσει οτι το λενε συνεχως
Και μου το παιζουν και καταστημα με εξειδικευμενο προσωπικο.
μη χεσω
Bασικα ενω εχω παρει πραγματα απο εκει δεν προκειται να ξαναδωσω φραγκο μονο και μονο για το στυλακι μερικων πωλητων του αλλα και την τρελη κουφαμαρα που μου ειπαν: πηγα με ενα θερμοστατη dennerle 25w που πηρα απο εκει ο οποιος δεν δουλευε σωστα, δεν εσβηνε, ολη την ωρα ηταν αναμενος κλπ και ας τον ειχα καλιμπραρει ποσος φορες. Εμενα το ενυδρειο 25 λιτρα καθαρα δηλαδη watt ανα λιτρο. Και μου λενε δεν μπορουμε να κανουμε αλλαγη γιατι ειναι σαββατο...καλα δεν υπηρχε τετοιο πραγμα βαλαμε λιγο τις φωνες και ολα οκ, αλλα μου ειπαν αλλαγη γινεται μονο με το ιδιο προιον, δηλαδη παλι εναν dennerle 25w. Απο οτι ομως μου ειπαν φιλοι μου που εχουν και δουλευουν σε καταστηματα, αμα εχεις ολη τη συσκευασια καθως και την αποδειξη, μπορεις να παρεις οτι αλλο θες και οχι μονο το ιδιο πραγμα...δηλαδη αν εγω ηθελα να παρω 50αρι θερμοστατη δεν θα με αφηνανε και καλα....αχχααχ
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 18-05-11, 14:51
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Σωστα οσα λες αλλα η αντικατασταση προιοντος λογω βλαβης που το καλυπτει η εγγυηση, γινεται μονο με ιδιο προιον, ετσι ωστε να δικαιολογησουν τη δωρεαν αντικατασταση στην εταιρεια που το διανεμει, επιστρεφοντας το χαλασμενο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 18-05-11, 15:01
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστα οσα λες αλλα η αντικατασταση προιοντος λογω βλαβης που το καλυπτει η εγγυηση, γινεται μονο με ιδιο προιον, ετσι ωστε να δικαιολογησουν τη δωρεαν αντικατασταση στην εταιρεια που το διανεμει, επιστρεφοντας το χαλασμενο.
Α καταλαβα...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Juwel Record 600 Προτάσεις Αλέξης6 Γλυκό νερό - Γενικά 41 24-09-10 00:49
juwel record 600 63lt ελενη Bettas 4 21-09-09 23:16
Juwel record 60 supermanx Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 18 10-02-09 09:56
Juwel record 80 chaos Αρχάριοι γλυκού νερού 16 05-01-09 19:54
Juwel Record 80 - Κοινωνικό Νέο dimapo Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 11 17-09-08 13:17

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08344 seconds with 13 queries