Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-02-11, 23:35
Το avatar του χρήστη irongud
irongud Ο χρήστης irongud δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2010
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 511
Προεπιλογή

καταθετω προσωπικη εμπειρια:
αγορασα το φιλτρο eheim 2224 pro απο καποιο παιδι . το φιλτρο ηταν αδειο απο νερα και ακουμπισμενο σε μια αποθηκη πανω απο μηνα. εγω το γεμισα νερο και τη δευτερη μερα αφου ταισα το αδειο νερο εκανα μετρησεις.ολα δειχναν 0. παραξενευτηκα και εριξα δυο τρια ψαρακια που ειχα απο το πενηνταρι την τριτη μερα. μετρησεις παλι τελειες... μετα απο καμια εβδομαδα εριξα 12 ψαρακια. μετρησεις τελειες... και σημερα πεσαν αλλα 10 αλλα το αποτελεσμα το ξερω θα μετρησω αυριο. η απαντηση ειναι η ιδια με το πως μπορει ενα σφραγισμενο μπουκαλακι να εχει ζωντανα βακτηρια. τι τρωνε και πως ζουνε χωρις οξυγονο? τα βακτηρια οταν δεν εχουν τροφη και καταλληλες συνθηκες ζωης κλεινονται σε ενα κουκουλι και περιμενουν... (εχουμε βρει βακτηρια απο την εποχη των δεινοσαυρων). ετσι εγινε και στο φιλτρο μου. πεθαναν πολλα με το αδειασμα αλλα ενας ικανος αριθμος διατηρηθηκε και καθως πολλαπλιασιαζονται με δαιμονισμενο ρυθμο με μια αργη ιχυοφορτιση θα ειναι μια χαρα.
__________________
Ο καθένας μας έχει 3 πρόσωπα.
Αυτό που δείχνει , αυτό που νομίζει ότι είναι , και αυτό που πραγματικά είναι...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-02-11, 23:42
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Και εγώ πιστεύω πως μπορεί να ισχύουν όντως τα παραπάνω περί "νάρκωσης".Έχω και στο σπίτι μου σφουγγάρια που βγήκαν από το νερό και στέγνωσαν χωρίς να πλυθούν και κάποια στιγμή θα το δοκιμάσω.Αλλά μέχρι να είναι σίγουρο και αποδεδειγμένο,εγώ δε θα το πρότεινα σε όποιον ρωτά.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-02-11, 23:45
Το avatar του χρήστη irongud
irongud Ο χρήστης irongud δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2010
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 511
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zipo Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εγώ πιστεύω πως μπορεί να ισχύουν όντως τα παραπάνω περί "νάρκωσης".Έχω και στο σπίτι μου σφουγγάρια που βγήκαν από το νερό και στέγνωσαν χωρίς να πλυθούν και κάποια στιγμή θα το δοκιμάσω.Αλλά μέχρι να είναι σίγουρο και αποδεδειγμένο,εγώ δε θα το πρότεινα σε όποιον ρωτά.
τα υλικα μειναν νωπα οχι τελειως στεγνα. απλα αδειαστηκε το νερο απο μεσα και κλειστηκε το φιλτρο κλεινοντας την υγρασια που εμεινε μεσα.
και αν καποιος ξερει καλυτερα απο μας ας καταθεσει την αποψη του στο θεμα "βακτηρια σε ταπωμενο μπουκαλακι με ημερομηνια ληξης 2-3 χρονια"
__________________
Ο καθένας μας έχει 3 πρόσωπα.
Αυτό που δείχνει , αυτό που νομίζει ότι είναι , και αυτό που πραγματικά είναι...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-02-11, 00:16
Το avatar του χρήστη GoRanZi
GoRanZi Ο χρήστης GoRanZi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-03-2008
Περιοχή: ILION
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Πριν περίπου 6 μήνες έκανα κάποιες εργασίες στο ενυδρείο και είχα κλίση το φίλτρο. Όταν τελειωσα ξέχασα να βάλω μπρός το φίλτρο και έφυγα σπίτι. Την επόμενη μέρα πήγα στη δουλειά παρατήρησα το ενυδρείο πολύ θολό το νερό, κατάλαβα αμέσος την βλακεία και έβαλα μπρός το φίλτρο.Φοβήθηκα γιατί είχαν περάσει 12 ώρες και ήταν η πρώτη φορά που μου συνέβαινε κάτι τέτοιο, το νερό καθάρισε μέσα σε 2 ώρες και η μέτρησης μηδενικές, από τότε προσέχω πολύ καλά όταν κάνω εργασίες...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-02-11, 02:53
Το avatar του χρήστη domresvanis
domresvanis Ο χρήστης domresvanis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-11-2010
Περιοχή: TASMANIA
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

DEN YPARXEI KANENAS LOGOS NA RISKAREIS KAI NA PIRAMATIZESAI APO TIN STIGMI POY TA PRAGMATA DEN EINAI KSEKATHARA 100%.
TO KALYTERO KAI TO PIO EYKOLO EINAI NA BALEIS TO FILTRO NA DOYLEVI MESA SE ENA KOYBA....
OSO TO GIATI TA MIKROBIA ZOYNE SE ENA KLISTO MPOYKALAKI GIA 1-2 XRONIA MONO I ETERIA POY TA POYLAEI ISOS THA ITHELE KAI THA MPOROYSE NA DOSI MIA APANTISI...
SINITHOS APANTANE AN TOYS STILIS ENA EMAIL..
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-02-11, 03:59
spykan2 Ο χρήστης spykan2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2006
Περιοχή: Κάλυμνος-Λεωνιδιο-Κόρινθος-¶λιμος
Μηνύματα: 72
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην spykan2
Προεπιλογή

Καλησπέρα και από μένα

Εγώ έχω να πώ πως θα συμφωνήσω με τον irongud. Το πιο πιθανό είναι να μην πάθει τίποτα το σοβαρό η βιολογιά σου με αποτέλεσμα να έχεις πρόβλημα μετά στο ενυδρείο σου.Από προσωπική εμπειρία (λόγο της δουλείας μου συχνά στησίματα και ξεστησίματα του ενυδρείου λόγω μετακομισης) έχω αφίσει το φίλτρο μου για περισσότερο από 5 ωρες άδειο από νερο κατα τή μεταφορά (όλο το ενυδρείο και το φίλτρο άδεια από νερο- μόνο υγρασία και ελάχιστο νερό που δεν μπόρεσα να βγάλω από το χαλίκι) χωρίς να έχω κανένα πρόβλημα στο ξαναστήσιμο του ενυδρείου. Αυτό το έχω κάνει τουλάχιστον 3 φορές τα τελευταία 5 χρόνια.

Τώρα όσον αφορά τα βακτύρια στο μπουκάλι... γι'αυτό βρισκονται σε αυτο το διάλυμα που τους προσφέρει τροφή και όχι σε στερεά μορφη.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Σε πόσες μέρες στώνει με μπόλι; aquaman Αρχάριοι γλυκού νερού 9 27-06-09 20:04
βιολογία supermanx Γλυκό νερό - Γενικά 2 13-01-09 23:56
Πόσες φυσσαλίδες διοξειδίου χρειάζομαι? gfdimopo Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 19-02-08 15:22
Νέο ενυδρείο: Πόσες κιχλίδες, ποιές, σε τι αναλογίες ? mmbuna Malawi 9 12-06-04 04:18
πόσες frontosa el00140 Tanganyika 5 07-03-04 02:03

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04017 seconds with 14 queries