Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Αν κλείσω το φίλτρο, μετά από πόσες ώρες χαλάει η βιολογία? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49785)

raeziel 25-02-11 22:24

Αν κλείσω το φίλτρο, μετά από πόσες ώρες χαλάει η βιολογία?
 
παιδιά καλησπέρα,

σήμερα ξέστησα το κοινωνικό που είχα (240λτ), έχω αδειάσει το 60% του νερού, έδωσα ψάρια, φυτά, ξύλα σε ένα φίλο από το φόρουμ, και πλέον έχουν μείνει 5-6 ψάρια μέσα.

θα ήθελα να μάθω εαν υπάρχει πρόβλημα στο να βγάλω το φίλτρο από την πρίζα, σε σχέση με την βιολογία του. Δηλαδή αν μετά από κάποιες ώρες (και πόσες?) χαλάει. Και βασικά θέλω να το κάνω γιατί πέφτει νερό από ψηλά (τώρα που είναι μισογεμάτο) και κάνει αρκετή φασαρία. http://www.aquazone.gr/forums/style_...efault/sad.gif

Εχω ακούσει πχ οτι μετά απο 2 ώρες υπάρχει πρόβλημα. Δηλαδή αύριο που θέλω να το αδειάσω τελείως για κάποιες ώρες τί να κάνω? Να το βάλω σε κανένα κουβά? Εκτός αν αντέχει πχ 12-24 ώρες, οπότε δεν έχω πρόβλημα.

Ευχαριστώ.

Sotiris7 25-02-11 22:33

ΜΗΝ το βγάλεις από την μπρίζα...........

Πολύ απλά, χαμήλωσε το spray bar σου και βάλτο μέσα στο νερό που έχεις αφήσει στο ενυδρείο............ απλά δηλαδή, βγάλε το spray bar από τις βεντούζες, και βάλτο μέσα στο νερό.

Έτσι, και θόρυβο δεν θα έχεις, και την βιολογία του δεν θα χαλάσεις. ;)

raeziel 25-02-11 22:46

Σωτήρη το καλώδιο δεν φτάνει για να πάει μέχρι κάτω.

Και αν όντως δεν κάνει καθόλου να το βγάλω, αύριο που θέλω να αδειάσω το ενυδρείο για κάποιες ώρες, τί πρέπει να κάνω? Να το βάλω σε κάποιο κουβά? Είναι τόσο ευαίσθητη η βιολογία? Σε περίπτωση διακοπής ρεύματος από ΔΕΗ τί κάνεις? :(

Γιαννης Μ5 25-02-11 22:55

Για λιγο δεν εχεις προβλημα.Αν ειναι για πολυ(1+ μερα)βαλτο σε ενα κουβα να γυρναει.

raeziel 25-02-11 23:06

Ούτε καν 1 μέρα δεν θα το έχω κλειστό. Μέχρι αύριο μεσημέρι, θα είναι έτοιμο.

Θα βγεί η άμμος, θα πλυθεί, θα μπούνε οι πέτρες, το νερό, και σε καμιά εβδομάδα από τώρα (αν έχει σκληρύνει αρκετά το νερό) θα μπούνε οι πρώτες αφρικάνες! :)

Το είχα κοινωνικό για 1 χρόνο τώρα (το πρώτο μου ενυδρείο, πρώτη προσπάθεια), αλλά τώρα ξεστήθηκε και θα γίνει βιοτοπικό αφρικανικό (μάλλον Malawi) ;)

Sotiris7 25-02-11 23:07

Προσωπικά παιδιά, ΔΕΝ θα το άφηνα το φίλτρο μου τόσες ώρες εκτός λειτουργίας..........

zapatas 25-02-11 23:10

και να χαθουν και λιγες απικοιες ρε παιδια δεν εγινε κατι.. το θεμα ειναι ομως αντεχουν εστω και λιγες?

raeziel 25-02-11 23:14

παιδιά, εγώ αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι το εξής:

η βιολογία του φίλτρου πότε έχει πρόβλημα? όταν αδειάζεις το φίλτρο από νερό ή όταν σταματάει η ροή του νερού?

το πρώτο προσωπικά μου φαίνεται πιο λογικό. Στο δεύτερο για ποιό λόγο να χαλάει η βιολογία? Σαπίζει το νερό τόσο γρήγορα ή κάτι τέτοιο? Τελειώνει το οξυγόνο του νερού όταν δεν ανανεωνεται μετά από κάποιες ώρες?

Τί ακριβώς ισχύει ?

πάντως ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τον χρόνο σας.

bokostas 25-02-11 23:28

Χωρίς να υπάρχει τρόπος μέτρησης του χρόνου επιβίωσης της βιολογίας χωρίς κυκλοφορία και οξυγόνωση, θα έλεγα εμπειρικά ότι αντέχει 5-8 ώρες.
Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα χαθούν κάποιες αποικίες βακτηρίων στο 8ωρο, απλά πιστεύω ότι περίπου τόσο θα επιβιώσουν τα περισσότερα.

Γιαννης Μ5 25-02-11 23:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sotiris7 (Μήνυμα 558162)
Προσωπικά παιδιά, ΔΕΝ θα το άφηνα το φίλτρο μου τόσες ώρες εκτός λειτουργίας..........


Σωτηρη δεν σου εχει κατσει 5ωρη διακοπη ρευματος ποτε;Μου εχει τυχει και δεν ειχε καμια επιπτωση στην βιολογια.

zipo 25-02-11 23:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από raeziel (Μήνυμα 558169)
παιδιά, εγώ αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι το εξής:

η βιολογία του φίλτρου πότε έχει πρόβλημα? όταν αδειάζεις το φίλτρο από νερό ή όταν σταματάει η ροή του νερού?

το πρώτο προσωπικά μου φαίνεται πιο λογικό. Στο δεύτερο για ποιό λόγο να χαλάει η βιολογία? Σαπίζει το νερό τόσο γρήγορα ή κάτι τέτοιο? Τελειώνει το οξυγόνο του νερού όταν δεν ανανεωνεται μετά από κάποιες ώρες?

Τί ακριβώς ισχύει ?

πάντως ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τον χρόνο σας.

Γενικά,για να ζήσουν να αναπαραχθούν και να επιτελέσουν το έργο τους,τα βατκήρια που φιλτράρουν το νερό μας χρειάζονται πέρα από μια πηγή αμμωνίας και διάφορα άλλα πράγματα.Από τα πιο σημαντικά είναι το οξυγόνο.Όταν βγάζουμε το φίλτρο από την μπρίζα,τα βακτήρια ούτε αμμωνία/νιτρώδη έχουν για να "φάνε",ούτε αρκετό οξυγόνο έχουν.Το χειρότερο,φυσικά,είναι όταν χάνεται η υγρασία από τα υλικά μας.Ακόμα και αν σταματάμε το φίλτρο,τα υλικά θα πρέπει να είναι υγρά με νερό ενυδρείου.Το ζήτημα είναι πόσο θα αντέξουν τα βακτήρια χωρίς ροή.Η απάντηση μπορεί να είναι πιο περίπλοκη από όσο νομίζουμε γιατί πόλλά πράγματα παίζουν το ρόλο τους.Δες και εδώ.Για μερικές ώρες δεν υπάρχει πρόβλημα.Αλλά,αν η εργασία σου κρατήσει 12 ώρες,καλό θα ήταν να βρεις μια λύση

Γιαννης Μ5 25-02-11 23:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 (Μήνυμα 558173)
Σωτηρη δεν σου εχει κατσει 5ωρη διακοπη ρευματος ποτε;Μου εχει τυχει και δεν ειχε καμια επιπτωση στην βιολογια.

Ασε που εχω ακουσει(και μαλλον εδω μεσα)περιπτωση φιλτρου που βγηκε απο το ενυδρειο,στεγνωσε και χρησιμοποιηθηκε μετα απο μηνες και υπηρχε καποια βιολογια πανω του,αφου εστρωσε αμεσως(νομιζω,χωρις να ειμαι 100% σιγουρος,οτι το ειχε αναφερει ο raven.

irongud 25-02-11 23:35

καταθετω προσωπικη εμπειρια:
αγορασα το φιλτρο eheim 2224 pro απο καποιο παιδι . το φιλτρο ηταν αδειο απο νερα και ακουμπισμενο σε μια αποθηκη πανω απο μηνα. εγω το γεμισα νερο και τη δευτερη μερα αφου ταισα το αδειο νερο εκανα μετρησεις.ολα δειχναν 0. παραξενευτηκα και εριξα δυο τρια ψαρακια που ειχα απο το πενηνταρι την τριτη μερα. μετρησεις παλι τελειες... μετα απο καμια εβδομαδα εριξα 12 ψαρακια. μετρησεις τελειες... και σημερα πεσαν αλλα 10 αλλα το αποτελεσμα το ξερω θα μετρησω αυριο. η απαντηση ειναι η ιδια με το πως μπορει ενα σφραγισμενο μπουκαλακι να εχει ζωντανα βακτηρια. τι τρωνε και πως ζουνε χωρις οξυγονο? τα βακτηρια οταν δεν εχουν τροφη και καταλληλες συνθηκες ζωης κλεινονται σε ενα κουκουλι και περιμενουν... (εχουμε βρει βακτηρια απο την εποχη των δεινοσαυρων). ετσι εγινε και στο φιλτρο μου. πεθαναν πολλα με το αδειασμα αλλα ενας ικανος αριθμος διατηρηθηκε και καθως πολλαπλιασιαζονται με δαιμονισμενο ρυθμο με μια αργη ιχυοφορτιση θα ειναι μια χαρα.

zipo 25-02-11 23:42

Και εγώ πιστεύω πως μπορεί να ισχύουν όντως τα παραπάνω περί "νάρκωσης".Έχω και στο σπίτι μου σφουγγάρια που βγήκαν από το νερό και στέγνωσαν χωρίς να πλυθούν και κάποια στιγμή θα το δοκιμάσω.Αλλά μέχρι να είναι σίγουρο και αποδεδειγμένο,εγώ δε θα το πρότεινα σε όποιον ρωτά.

irongud 25-02-11 23:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από zipo (Μήνυμα 558179)
Και εγώ πιστεύω πως μπορεί να ισχύουν όντως τα παραπάνω περί "νάρκωσης".Έχω και στο σπίτι μου σφουγγάρια που βγήκαν από το νερό και στέγνωσαν χωρίς να πλυθούν και κάποια στιγμή θα το δοκιμάσω.Αλλά μέχρι να είναι σίγουρο και αποδεδειγμένο,εγώ δε θα το πρότεινα σε όποιον ρωτά.

τα υλικα μειναν νωπα οχι τελειως στεγνα. απλα αδειαστηκε το νερο απο μεσα και κλειστηκε το φιλτρο κλεινοντας την υγρασια που εμεινε μεσα.
και αν καποιος ξερει καλυτερα απο μας ας καταθεσει την αποψη του στο θεμα "βακτηρια σε ταπωμενο μπουκαλακι με ημερομηνια ληξης 2-3 χρονια"

giannisaek 26-02-11 00:01

Θα γεμίσεις έναν κουβά με νερό του ενυδρείου, και θα βάλεις την είσοδο και την έξοδο του νερού μέσα στον κουβά και το φίλτρο σε λειτουργία, θα το αφήσεις να δουλεύει όσο θέλεις, χωρίς να υπάρξει κανένα πρόβλημα στην βιολογία σου, όσο θα κάνεις τις δουλείες στο ενυδρείο σου.
Η βιολογία όταν παραμένει στάσιμη ειδικά μέσα στον κλειστό κάδο του φίλτρου χωρίς να γίνεται η κυκλοφορία του νερού και οξυγόνωση, παρουσιάζει πρόβλημα μετά τις οκτώ ώρες, αρχίζει σιγά-σιγά να μυρίζει το νερό που είναι μέσα στο φίλτρο, και να πεθαίνει σταδιακά η βιολογία του.

GoRanZi 26-02-11 00:16

Πριν περίπου 6 μήνες έκανα κάποιες εργασίες στο ενυδρείο και είχα κλίση το φίλτρο. Όταν τελειωσα ξέχασα να βάλω μπρός το φίλτρο και έφυγα σπίτι. Την επόμενη μέρα πήγα στη δουλειά παρατήρησα το ενυδρείο πολύ θολό το νερό, κατάλαβα αμέσος την βλακεία και έβαλα μπρός το φίλτρο.Φοβήθηκα γιατί είχαν περάσει 12 ώρες και ήταν η πρώτη φορά που μου συνέβαινε κάτι τέτοιο, το νερό καθάρισε μέσα σε 2 ώρες και η μέτρησης μηδενικές, από τότε προσέχω πολύ καλά όταν κάνω εργασίες...:smile:

domresvanis 26-02-11 02:53

DEN YPARXEI KANENAS LOGOS NA RISKAREIS KAI NA PIRAMATIZESAI APO TIN STIGMI POY TA PRAGMATA DEN EINAI KSEKATHARA 100%.
TO KALYTERO KAI TO PIO EYKOLO EINAI NA BALEIS TO FILTRO NA DOYLEVI MESA SE ENA KOYBA....
OSO TO GIATI TA MIKROBIA ZOYNE SE ENA KLISTO MPOYKALAKI GIA 1-2 XRONIA MONO I ETERIA POY TA POYLAEI ISOS THA ITHELE KAI THA MPOROYSE NA DOSI MIA APANTISI...
SINITHOS APANTANE AN TOYS STILIS ENA EMAIL..

spykan2 26-02-11 03:59

Καλησπέρα και από μένα

Εγώ έχω να πώ πως θα συμφωνήσω με τον irongud. Το πιο πιθανό είναι να μην πάθει τίποτα το σοβαρό η βιολογιά σου με αποτέλεσμα να έχεις πρόβλημα μετά στο ενυδρείο σου.Από προσωπική εμπειρία (λόγο της δουλείας μου συχνά στησίματα και ξεστησίματα του ενυδρείου λόγω μετακομισης) έχω αφίσει το φίλτρο μου για περισσότερο από 5 ωρες άδειο από νερο κατα τή μεταφορά (όλο το ενυδρείο και το φίλτρο άδεια από νερο- μόνο υγρασία και ελάχιστο νερό που δεν μπόρεσα να βγάλω από το χαλίκι) χωρίς να έχω κανένα πρόβλημα στο ξαναστήσιμο του ενυδρείου. Αυτό το έχω κάνει τουλάχιστον 3 φορές τα τελευταία 5 χρόνια.

Τώρα όσον αφορά τα βακτύρια στο μπουκάλι... γι'αυτό βρισκονται σε αυτο το διάλυμα που τους προσφέρει τροφή και όχι σε στερεά μορφη.

Sotiris7 26-02-11 08:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 (Μήνυμα 558173)
Σωτηρη δεν σου εχει κατσει 5ωρη διακοπη ρευματος ποτε;Μου εχει τυχει και δεν ειχε καμια επιπτωση στην βιολογια.

Καλημέρα και πάλι!

Άλλο ρε συ Γιάννη να κοπεί το ρεύμα και να μην μπορώ να κάνω κάτι, και άλλο να το βγάζω από μόνος μου το φίλτρο εκτός λειτουργίας έσι για πλάκα.

Πράγματι μπορεί και να μην πάθει τίποτα η βιολογία του φίλτρου, αλλά γιατί να μην δουλεύει το φίλτρο σε έναν κουβά με ενυδρειακό νερό και να έχει τοκεφάλι του ήσυχο όσο χρόνο θα αλλάζει το ενυδρείο;;;;

delta66 26-02-11 09:04

Στην περιπτωση σου δεν χρειαζεται να ρισκαρεις.
Βαλε σε ενα κουβα νερο απο το ενυδρειο, βαλε μεσα στους σωληνες του φιλτρου και αστο να λειτουργει εκει.
Αν το αφησεις πανω απο μια μερα να λειτουργει ετσι, ριχνε λιγη ψαροτροφη τριμμενη σκονη στον κουβα μια φορα την ημερα.
Προσεχε μη πεσει κατω απο 20C η θερμοκρασια του νερου. Αν θελεις βαζεις και το θερμαντηρα δλδ, αλλα να μην ακουμπαει στα τοιχωματα του κουβα.

Η βιολογια αρχιζει και χανεται απο τη στιγμη που σταματαει να οξυγονωνεται και να "τρεφεται" με ρυπους.
Αναλογα τη δυναμη της στο φιλτρο, μπορει να μεινει αρκετη βιολογια ζωντανη μετα απο διακοπη λειτουργιας απο λιγες ωρες εως πολλες.
Εγω ειχα μεγαλες διακοπες δυο φορες, μια 8 και μια 11 ωρες και δεν ειχα προβλημα.
Οση κι αν χαθηκε αναπληρωθηκε γρηγορα (καθε 15-25 ωρες τα νιτροποιητικα βακτηρια διπλασιαζουν τον πληθυσμο τους)

domresvanis 26-02-11 09:06

TO NA RISKAREI KAPOIOS EINAI DIKAIOMA TOY.TORA ME TO AN THA YPARXEI PROVLIMA AN TA FILTRA MEINOYN STEGNA 5-10 ORES EINAI SXETIKO ME TO MEGETHOS TOY ENYDREIOY, POSA PSARIA BAZEIS MESA,TO MEGETHOS TOYS,KATHOS KAI TO POSO ANTHEKTIKA EINAI.
DEN EINAI SOSTO NA PERNOYME KAPOIES MEMONOMENES PERIPTOSEIS KAI NA TIS KANOYME GENIKO KANONA.
YPARXOYN ENYDREIA POY STROTHIKAN ME PALIA FILTRA FORTOMENA ME MIKROBIA ME PALIO NERO 50-70% KAI PAROLA TAYTA PAROYSIASTIKAN PROBLIMATA STIN POREIA.
KOYBA KAI PALI KOYBA.....OPOS LENE KAI TA ALLA PAIDIA..

raeziel 26-02-11 10:10

παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:45.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01990 seconds with 10 queries