Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 04-04-14, 18:38   #1
Βοηθεια με πρωτο ενυδρειο... SOS!!!
Djevan
Junior Member
Εγγραφή: 11-03-2014
Περιοχή: Κοζανη
Μηνύματα: 14

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Djevan Ο χρήστης Djevan δεν είναι συνδεδεμένος 04-04-14, 18:38
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

καλησπερα σε ολους τους τους τους φιλους,

προσφατα αγορασα ενα ενυδρειο 57 λιτρα και πηγα στο pet shop της γειτονιας μου να μου πει οδηγιες να αρχισω να το στηνω...

μου εδωσε λοιπον το esclarin της tropical για το χλωριο του νερου και το bactoactive επισης της tropical.

εβαλα λοιπον τη διακοσμηση στο ενυδρειο το γεμισα με νερο (35+ λιτρα περιπου) και το εβαλα να δουλεψει μια μερα να πιασει θερμοκρασια, την επομενη εβαλα το αντιχλωριο το αφησα 24+ ωρες και μετα εβαλα τα αναλογα βακτηρια.

μετα απο μια εβδομαδα εβαλα ξανα βακτηρια οπως ελεγαν οι οδηγιες τους και μετα απο αλλη μια ξανα, συνολο δηλαδη το ενυδρειο δουλεψε 2μιση εβδομαδες.

ξαναπηγα στο pet shop του ειπα ολα αυτα και μου λεει ειναι πλεον ετοιμο να βαλεις ψαρια οποτε πηρα δυο χρυσοψαρα ενα αγγελοψαρο σκαλαρι με μαυρες ριγες και εναν γλυφτη πολυ μικρο ροζ...

στην αρχη ηταν φοβισμενα τα ψαρια ειχα κλειστο το φως και μετα απο μια ωρα περιπου ηταν πολυ ζωηρα ολα για το υπολοιπο της ημερας...
εντωμεταξυ η σταθμη ειχε κατεβει λιγο και αφου ρωτησα στο pet shop μου λεει ετοιμασε λιγο νερο με αντιχλωριο και συμπληρωσε, ετσι εκανα αφου το αφησα ενα ολοκληρο βραδυ σε ενα μπουκαλι

την επομενη ειδα το αγγελοψαρο να σερνετε κατω να κανει κυκλους και οχι πολυ ζωηρο τα αλλα τρια ηταν κανονικα ζωηρα.
την τριτη μερα οταν γυρισα απο τη δουλεια το αγγελοψαρο ειχε ψοφησει και ο γλυφτης ολο καθοταν στις πετρες κατω.

πηγα λιγο νερο δειγμα στο pet shop και το εκανε μετρηση με ενα στικ ph-7,6, αμμωνια ειπε ειχε ελαχιστη αλλα φυσιολογικο γιατι ταισα την προηγουμενη και βρηκε πολυ ελαχιστο χλωριο

σημερα τέταρτη μερα ο γλυφτης για να κουνηθει πρεπει να χτυπησω ελαφρα το ενυδρειο και τα χρυσοψαρα ηταν αργοκινητα...
να σημειωσω οτι τα ταισα απο το πρωτο βραδυ και τα χρυσοψαρα οποτε εριχνα ετρωγαν, ο γλυφτης δε ξερω καν αν τρωει τροφη η μονο γλυφει.

φοβουμενος λοιπον μη μου ψοφησουν και τα υπολοιπα τρια τα εβαλα σε ενα δοχειο εριξα εμφιαλωμενο νερο και τωρα βλεπω τα χρυσοψαρα ζωηρεψαν ενω ο γλυφτης οχι...

επισης το νερο ηταν λιγο θολο απο την αρχη που το εβαλα μεσα αλλα σκεφτηκα φυσιολογικο θα ειναι (τις πετρες τις ειχα πλυνει καλα)
πριν λιγο αδειασα ολο το ενυδρειο γιατι προφανως κατι δε πηγαινε καλα

να σημειωσω οτι δεν εχω παρει κανενα τεστ δε μου το ειπαν στο pet shop
και περιμενω απο τους φιλους εδω να μου πουν τι λαθη εκανα και τι κανω τωρα που εχω αδειο ενυδρειο και τρια ψαρακια σε ενα μεγαλο μπολ...

ειμαι στην κοζανη οποτε δε ξερω την ποιοτητα του νερου αν ειναι καποιος φιλος απο κοζανη ας πει τη γνωμη του
Εμφανίσεις: 4750
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-04-14, 18:44
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

καλως ηρθες!δυστυχως ολα τα εχεις κανει λαθος !!!!διαβασε εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=52490 τα ψαρια δεν ταιριαζουν μεταξυ τους το φιλτρο σου ειναι αστρωτο και ο πετσοπας που σου πουλησε ολα αυτα ειναι το λιγοτερο αδαης για να μη πω τιποτα χειροτερο!!να του πεις να παει να καλλιεργησει κανα χωραφακι γιατι για μαγαζι που πουλαει ζωντανα δεν κανει!!!







υγ/ δεν ακουμε ποτε πετσοπα με ελαχιστες εξαιρεσεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-04-14, 18:46
Το avatar του χρήστη στελιος προεδρου
στελιος προεδρου Ο χρήστης στελιος προεδρου δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2014
Περιοχή: ΜΟΣΧΑΤΟ
Μηνύματα: 468
Προεπιλογή

Καταρχην τη θερμοκρασια επιασες : φιλτρο εχει το ενυδρειο και τι υλικα εχει μεσα;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-04-14, 18:56
Djevan Ο χρήστης Djevan δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-03-2014
Περιοχή: Κοζανη
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Η θερμοκρασια ηταν στο ενα θερμομετρο 23 και πηρα και δευτερο μηπως δε δειχνει καλα και εκεινο εδειχνε 24,5

φιλτρο εχω το biotriangle small το ειχε μαζι με το ενυδρειο πακετο,

ειναι αυτο

http://www.acquariofiliaitalia.com/n...nnovative.html

160λιτρα ανα ωρα αντλια, 50 βατ θερμοστατη, φιλτρο σφουγγαρι και φιλτρο ενεργου ανθρακα, επισης στο κατω μερος ειχε κατι μπαλακια μεσα bioballs.

το περιεργο ειναι οτι στο pet shop εχει πολλα ψαρια και μεγαλα ενυδρεια εδω και καιρο...

ας με βοηθησει καποιος τι να κανω απο εδω και περα γιατι εχω και τρια ψαρακια και δε θελω να τα βασανιζω
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-04-14, 19:01
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να πας πισω τα ψαρακια και να ξεκινησουμε απο την αρχη...

Τα ψαρακια αυτα ειναι ακαταλληλα για τα λιτρα σου,μπορεις να βρεις πολλα αλλα ομορφα ψαρια που θα ειναι καταλληλα για το 55αρι σου.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-04-14, 19:05
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Djevan Εμφάνιση μηνυμάτων
ας με βοηθησει καποιος τι να κανω απο εδω και περα γιατι εχω και τρια ψαρακια και δε θελω να τα βασανιζω
Καλώς ήρθες!
κατά τη γνώμη μου η καλύτερη επιλογή αυτή τη στιγμή είναι να επιστρέψεις τα ψαράκια στον "ειδήμονα" καταστηματάρχη
και μετά με διάβασμα εδώ και τη βοήθεια μας να φτιάξεις κάτι σωστό και όμορφο
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-04-14, 19:10
Το avatar του χρήστη kris_athws
kris_athws Ο χρήστης kris_athws δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-03-2014
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Η ωρα ειναι 20.00 το βραδυ ισως δυσκολο να τα αφησεις στην γυαλα. Τραβα στο μαγαζι. Δωστα του να στα φυλαξει. Και οταν με το καλο διαβασεις τα παντα εδω μεσα κ το ετοιμασεις παρτα πισω. Εγω αυτο θα εκανα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-04-14, 19:13
Djevan Ο χρήστης Djevan δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-03-2014
Περιοχή: Κοζανη
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

τωρα εχω μονο τα δυο χρυσοψαρα και τον γλυφτη αλλα δε ξερω πως ονομαζεται ειναι πολυ μικρο ροζ με μακροστενο σωμα

δε γινεται να τα κρατησω στο δοχειο μεχρι να στρωσω το ενυδρειο? οπως στη γυαλα π.χ.

επειδη ομως εχω διαβασει τοσα πολλα εδω μεσα και εχω μπερδευτει δε ξερω ουτε τι τεστ να παρω σαν αρχαριος κατι οικονομικο ουτε πως να κινηθω για αρχη οποτε αν μου δινατε οδηγιες θα σας ημουν υποχρεος...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2014-04-04 20.06.01.jpg
Εμφανίσεις:  402
Μέγεθος:  8,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-04-14, 20:07
Το avatar του χρήστη pans
pans Ο χρήστης pans δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-04-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 85
Send a message via Skype™ to pans
Προεπιλογή

Τεστ πρεπει να πάρεις αρχικά NO2, NH3, NH4. Τα καλύτερα είναι τα υγρά της JBL, που κάνεις 50 τεστ με το καθένα. Τώρα για πιο οικονομικα, υπάρχουν τα στικς, τα οποία είναι πολύ κατώτερα των υγρών, αλλά είναι μια γρήγορη λύση.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-04-14, 20:18
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Djevan Εμφάνιση μηνυμάτων
τωρα εχω μονο τα δυο χρυσοψαρα και τον γλυφτη αλλα δε ξερω πως ονομαζεται ειναι πολυ μικρο ροζ με μακροστενο σωμα

δε γινεται να τα κρατησω στο δοχειο μεχρι να στρωσω το ενυδρειο? οπως στη γυαλα π.χ.

επειδη ομως εχω διαβασει τοσα πολλα εδω μεσα και εχω μπερδευτει δε ξερω ουτε τι τεστ να παρω σαν αρχαριος κατι οικονομικο ουτε πως να κινηθω για αρχη οποτε αν μου δινατε οδηγιες θα σας ημουν υποχρεος...
Καλησπέρα
Για τα χρυσόψαρα διάβασε εδώ
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74230
Χρειάζεσαι το λιγότερο 80-90 λιτρα εφοσον μιλαμε για fancy ή 150 λιτρα εφόσον μιλάμε για comet ή common

Ο γλυφτης θελει τελειως διαφορετικες συνθηκες απ τα χρυσοψαρα και συνηθως γινεται ΠΟΛΥ μεγάλος

Το ενυδρειο μπορείς να το στρωσεις αμεσα, εφοσον βάλεις αγγελία για μπόλι και στη συνέχεια προσθέσεις μικρό αριθμό ψαριών - τα οποία ταιριάζουν στο νερό σου και στα 57 λιτρα
Για το μπολι δες εδω
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....EC%F0%EF%EB%E9
Υγρα τεστ της API θα σου προτεινα, κυριως για Αμμωνια, Νιτρωδη και Νιτρικα

Τα ψαρια που ηδη εχεις, αποψη μου ειναι τα επιστρεψεις αυριο

Ξεκινα διαβασμα, βαλε αγγελια για μπολι, χαρισε τα ψαρια και αρχισε να σκεφτεσαι τι ψαρια μπορεις να επιλεξεις
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573
Και μην ακους τους πετσοπαδες!

Καλή συνέχεια
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟ!!!!! leonidas87 Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 16 25-02-14 08:01
TO ΠΡΩΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ nikosn Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 39 10-12-11 17:55
Το πρωτο μου ενυδρειο daimosth Αρχάριοι γλυκού νερού 12 22-10-10 00:27
Το πρωτο μου ενυδρειο (βοηθεια σε αρχαριο) georot1981 Malawi 63 23-10-09 14:17
το πρωτο μου ενυδρειο Dionysia Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 21 27-09-09 17:42

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05371 seconds with 14 queries