Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-02-11, 18:08
stefanos9 Ο χρήστης stefanos9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-12-2009
Περιοχή: Μεταμόρφωση Αττικής
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή Προσπάθεια ξανά μετά από καιρό

Καλησπέρα σε όλους!!

Θα ήθελα τη βοήθειά σας για να κάνω τη δεύτερη προσπάθεια με το ενυδρείο μου. Καταρχάς θα ήθελα πριν πω το οτιδήποτε να ευχαριστήσω τον georgarask, γιατί στην πρώτη μου προσπάθεια με βοήθησε πάρα πολύ!

Λοιπόν σας παραθέτω το τι ακριβώς έχω αυτή τη στιγμή:

- Ενυδρείο διαστάσεων και όγκου: 480x360x428 (mm) στα 65 L περίπου
- Αντλία Eheim compact 300 στα 150-300 L/h
- Λάμπα φθορισμού στα 24.0 Watt
- Θερμοστάτης Scuba Heater στα 50 Watt
- Χρονοδιακόπτη
- Εσωτερικό θερμόμετρο
- Διακοσμητικό "σπιτάκι" από pet shop

Την πρώτη φορά ξεκίνησα με καλές προϋποθέσεις. Είχα πάρει και μπόλι και μερικά φυτά, όπως και σαλιγκαράκια από τον georgarask για να φιλοξενήσω μερικά Guppies. Δυστυχώς απ' ότι κατάλαβα το ενυδρείο δεν πρέπει να έστρωσε ποτέ καλά (αν και δεν είχα τρελές τιμές για κάτι) και τα ψαράκια μου πέθαιναν. Ακόμα και σε γέννα δεν κατάφερα να γλιτώσω τα μικρά από τα μεγάλα, τα οποία αργότερα πέθαναν και αυτά. Έπειτα ακολούθησα το καθήκον για την πατρίδα και το άφησα στην άκρη.

Τώρα λοιπόν τι θέλω; Λοιπόν πρώτα απ' όλα να πω ότι αποφάσισα να ακολουθήσω το στρώσιμο με αμμωνία. Θέλει υπομονή το ξέρω, αλλά δεν την πατάω ξανά. Θα ήθελα να ξαναβάλω Guppies γιατί ξέρω ότι είναι όμορφα, με αντοχές και γεννάνε πολύ που μου αρέσει. Έχω επίσης αποφασίσει ότι θα βάλω και φυτά τόσο για να βοηθήσει στην εύρυθμη λειτουργία αλλά και από θέμα ομορφιάς. Δε μπορώ παρά να θεωρώ τον εαυτό μου αρχάριο και γι' αυτό δε ζητώ τρελά πράγματα στην αρχή τουλάχιστον μέχρι να μάθω κάποια πράγματα επί του πρακτέου.

Συνοπτικά τα θέλω μου είναι:

- Στρώσιμο με αμμωνία
- Για ψαράκια ακούω και άλλες ιδέες πέραν των Guppies που τα έχω συμπαθήσει
- Φυτά θα ήθελα να είναι εύκολα τώρα στην αρχή τουλάχιστον

Αν μπορείτε να με κατευθύνετε ώστε να κινηθώ με συγκεκριμένα βήματα από την αρχή ακόμα μέχρι και για το υπόστρωμα (πριν είχα μπλε χαλικάκι από pet shop), γιατί θέλω πραγματικά να τα καταφέρω...

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ προκαταβολικά...

Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-02-11, 23:17
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Κριμα τα καημενα τα ψαρακια!

ΝΟ3 μετρουσες τοτε?

Διαβασε εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29949 πως γινεται το στησιμο απο την αρχη ... Νομιζω οτι θα σε καλυψει!

** Δε χρειαζεται να ευχαριστεις για τιποτα!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-02-11, 00:00
stefanos9 Ο χρήστης stefanos9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-12-2009
Περιοχή: Μεταμόρφωση Αττικής
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Κριμα τα καημενα τα ψαρακια!

ΝΟ3 μετρουσες τοτε?

Διαβασε εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29949 πως γινεται το στησιμο απο την αρχη ... Νομιζω οτι θα σε καλυψει!

** Δε χρειαζεται να ευχαριστεις για τιποτα!!
Μετρούσα γύρω στα 2.5 - 5.0 ppm. Δε ξέρω γενικά πως πήγε. ¶σε είχα τσαντιστεί πολύ με τον εαυτό μου.

Το κείμενο το είχα διαβάσει όπως και άλλα και γενικά έχω απορίες. Τις γράφω όπως μου έρχονται.

1. Το μπλε χαλίκι που είχα πάρει την πρώτη φορά είναι οκ να το πάρω πάλι; Ρωτάω γιατί θέλω να βάλω απλά και χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις φυτά και θέλω να συμβαδίζουν αυτά τα δύο.

2. Να προτιμήσω να πάρω ένα κομμάτι ξύλο; Θα βοηθήσει σε περίπτωση που πάρω Guppies ξανά;

3. Επειδή το διαβάζω συχνά ότι θα πρέπει να έχουμε αποφασίσει τι ψαράκια θα πάρουμε πριν ξεκινήσουμε το οτιδήποτε πρέπει να κοιτάξω κάτι το ιδιαίτερο αν πάρω Guppies; Ή αν είναι και μου πείτε για κάποια άλλα τι ιδιαίτερο θα πρέπει να κάνω;

Τα ρωτάω αυτά γιατί αν είναι να ξεκινήσω το στρώσιμο να έχω το ενυδρείο ολοκληρωμένο και έτοιμο να μπούνε τα ψαράκια μόλις ολοκληρωθεί. Να μη χρειαστεί να κάνω προσθήκες / αφαιρέσεις την τελευταία στιγμή....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-02-11, 00:20
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Το οτι μετρουσες ΝΟ3 παει να πει οτι ο κυκλος του αζωτου ειχε ξεκινησει στο ενυδρειο σου ... Ισως να μην ηταν αξιο να αντεξει τους ρυπους απο τα ψαρια αλλα συντομα θα ισσοροπουσαν αφου υπηρχαν τα βακτηρια θα πολλαπλασιαζονταν! Αν μετρουσες και ταυτοχρονα αμμωνια επρεπε να κανεις αλλαγες νερου ωστε να το "βοηθησεις" αν το πληθος των ψαριων που εβαλες δεν ηταν μεγαλο και ταιζες ελαχιστα (η καθολου) θα ειχε σταθεροποιηθει γρηγορα το συστημα σου! Ισως οι απωλειες που ειχες να μην οφειλονται στη βιολογια ... αλλα σε αλλους λογους (ειδικα αν μετρουσες αμμωνια = 0 και ΝΟ2 = 0 τοτε δεν εφταιγε αυτο)

Ολα αυτα στα γραφω μη τυχων και αντιμετοπισεις αναλογη κατασταση ωστε να ξερεις τι να κανεις!


1. Θα σου ελεγα να επιλεξεις καποιου αλλου (πιο φυσικου) χρωματισμου χαλικι ... η αμμου!! Ετσι το ενυδρειο σου θα εχει αρμονια βλεποντας το αλλα και τα ψαρια θα ειναι πιο ανετα!

2. Να βαλεις ξυλα και πετρες με ευκολα φυτα ... θα ειναι μουρλια!! Τα ξυλα προσφερουν κρυψωνες για τα ψαρια καθως και τα φυτα - ειδικα στα γκαπυ που γεννουν και τα μικρα τους βρισκουν καταφυγιο σε αυτα!

3. Αν εχεις στησει σωστα το ενυδρειο σου απο την αρχη τα πιο πολλα τα εχεις κανει!

Σωστη η σκεψη σου ... ειναι πολυ καλο να τα εχεις προετοιμασει ολα και οταν η βιολογια σου στο φιλτρο ειναι ετοιμη να βαζεις σταδιακα τα ψαρακια και να κατσεις καν να το χαρεις!!

Αααα ξεχασα και το "σπιτακι" να μη το βαλεις καλυτερα ... ειναι πιο ομορφο ενα ενυδρειο που να δειχνει φυσικο ...
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-02-11, 00:30
stefanos9 Ο χρήστης stefanos9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-12-2009
Περιοχή: Μεταμόρφωση Αττικής
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Ωραία. Θα ξεκινήσω πηγαίνοντας στο pet shop της γειτονιάς και να προμηθευτώ τα νέα πράγματα. Θα πάρω ένα κομμάτι ξύλο και μερικά φυτά. Σιγά σιγά θα ξεκινήσω και αν είναι κάτι θα γράψω μήνυμα. Ελπίζω να πάνε καλα.

Τελευταία ερώτηση. Εσύ έχεις να μου προτίνεις κάποια συγκεκριμένα φυτά στο στυλ που μου λες για τα ζητήσω από το pet shop; Για να μην πάω και μου πλασάρουν ότι να 'ναι. Γενικά τους εμπιστεύομαι, γιατί είναι τοπικό μαγαζί, αλλά να πουλήσουν θέλουν κι αυτοί...

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-02-11, 04:15
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Δες εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=46412 εχει αρκετα!

και βρες τα εδω (για περισσοτερες πληροφοριες, φωτογραφιες ... ποσο μεγαλωνουν κτλ): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=46411
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-02-11, 21:33
stefanos9 Ο χρήστης stefanos9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-12-2009
Περιοχή: Μεταμόρφωση Αττικής
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Καλησπέρα και πάλι!

Λοιπόν πήγα στο pet shop. Καταρχάς αγόρασα χαλικάκι και δυο κομμάτια ξύλο. Για το ξύλο μου είπε να το βάλω σε ζεστο νερό και να το αφήσω καμια μέρα για να καθαρίσει απ' ότι είναι να καθαρίσει. Βέβαια δε μου είπε να βάλω καυτό νερό ή όχι; Και η μία μέρα αρκεί για να καθαρίσει;

Για φυτά μου είπε για διάφορα εκ των οποίων ένα Cabomba Caroliniana το οποίο στο link που μου έδωσες λέει ότι είναι μέτριο σε απαιτήσεις και δε ξέρω ακριβώς τι σημαίνει. Αυτός μου το παρουσίασε σαν εύκολο και ταχείας ανάπτυξης. Τον ρώτησα και για ανούμπια και μου είπε ότι αν και εύκολα δεν αναπτύσονται γρήγορα... Εγώ ψάχνω για κάτι εύκολο και τελικά δε ξέρω τι να ζητήσω.

Για τα ψαράκια μου πρότινε διάφορα άλλα. Δηλαδή μου είπε για Ροδόστομους, Cardinal, Ramirezi, Γατόψαρο Corydoras και για Ancistrous (μίνι πλακόστομος το αποκάλεσε). Για τα 65 L έχουν βάσει αυτά που μου είπε ή έχετε κάτι καλύτερο να μου πείτε;

Τέλος έχω βάλει και μια φωτογραφία στην οποία έχω βάλει τα ξύλα για να μου πείτε αν είναι οκ. Μη και τελικά βάλω τα ξύλα και δεν έχουν αρκετό χώρο τα ψάρια να κινηθούν...

Αυτά... Κάθε βοήθεια, πληροφορία, συμβουλή είναι παραπάνω από σημαντική για εμένα!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Ξύλα στο ενυδρείο.jpg
Εμφανίσεις:  306
Μέγεθος:  39,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Ξύλα στο ενυδρείο 2.jpg
Εμφανίσεις:  260
Μέγεθος:  32,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Ξύλα στο ενυδρείο 3.jpg
Εμφανίσεις:  292
Μέγεθος:  34,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-02-11, 20:31
stefanos9 Ο χρήστης stefanos9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-12-2009
Περιοχή: Μεταμόρφωση Αττικής
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Σήμερα τοποθέτησα χαλικάκι, ξύλα και νερό στο ενυδρείο μου. Έριξα επίσης και την απαραίτητη αμμωνία για να ξεκινήσω το στρώσιμο. Δύο απορίες έχω όμως.

1. Το νερό έχει θολώσει λιγάκι. Είναι λογικό αυτό με την αμμωνία μέσα; Είναι προσωρινό ή έτσι γίνεται;

2. Έχω τα υγρά test της API. Παρατηρώ ότι αν αφήσω το νερό του ενυδρείου με τα υγρά test για 5 λεπτά, όπως λένε οι οδηγίες, μετράω μικρότερη τιμή από το άμα μετρήσω σε 8 λεπτά. Αυτό σημαίνει κάτι; Ποια να θεωρήσω σωστή τιμή;
-------------------------
Παρατήρηση σημερινή. Μετά το χτεσινό θόλωμα του νερού τώρα πλέον το νερό έχει ένα κοκκινωπό χρώμα. Αυτό είναι φυσιολογικό; Και να μην ξεχάσω ότι μυρίζει αμμωνία όλο το δωμάτιο.... Παρόλα αυτά όποιος ξέρει από στρώσιμο με αμμωνία ας μου πει ότι όλα είναι οκ γιατί αν κάνω βλακείες τουλάχιστον να το διορθώσω...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stefanos9 : 22-02-11 στις 20:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-02-11, 04:53
spykan2 Ο χρήστης spykan2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2006
Περιοχή: Κάλυμνος-Λεωνιδιο-Κόρινθος-¶λιμος
Μηνύματα: 72
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην spykan2
Προεπιλογή

Φίλε καλησπέρα,
Δεν ξέρω αν πήρες καμιά απάντηση μέχρι σήμερα αλλά όσο αναφορά το χρώμα του νερού σου μάλλον φταίει η ρίζα σου (αφου βρίσκεσαι σε φάση στρωσίματος δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα με το νερό σου).Όσο αφορά την μυρωδιά της αμμωνίας μάλλον έχεις ρίξει περισσότερο από αυτο που χρειάζοταν (χωρίς απαραίτητα να είναι και λάθος) απλά μέτρα την περιεκτικότητα της αμμωνίας σου να είναι (αν θυμάμαι σωστα) γύρω στο 40ppm για ολή την εβδομάδα αυτή (αν είναι εκει γύρω μη προσθέσεις αλλή αμμωνία μεχρι να αρχίσει να πέφτει)

Τώρα όσο αναφορά το τεστ, να ξέρεις ότι η μέτρηση της αμμώνιας και των υπόλοιπων παραμέτρων με τα υγρά τεστ παίζει μεγάλη σημασία να τηρείς όσο μπορείς πιο σχολαστικά τους χρόνους που λέει ο κατασκευαστης, δίοτι όσο περνά ό χρόνος αλιώνεται το αποτέλεσμα-πάντα με την αμμωνία όσο περνά ο χρόνος το χρώμα σκουραίνει (να ξέρεις πως αν είσαι καπνιστής επιρεάζονται οι μετρήσεις σου και από αυτο- γι'αυτο θέλει καλό πλήσιμο των χερίων πιο πριν).
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-02-11, 12:00
Το avatar του χρήστη dini
dini Ο χρήστης dini δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-01-2011
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

μπορεις μαζι με τα γκαπι να βαλεις πλατυ η ξιφοφορους.καλη συνεχεια!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-02-11, 14:23
stefanos9 Ο χρήστης stefanos9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-12-2009
Περιοχή: Μεταμόρφωση Αττικής
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spykan2 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε καλησπέρα,
Δεν ξέρω αν πήρες καμιά απάντηση μέχρι σήμερα αλλά όσο αναφορά το χρώμα του νερού σου μάλλον φταίει η ρίζα σου (αφου βρίσκεσαι σε φάση στρωσίματος δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα με το νερό σου).Όσο αφορά την μυρωδιά της αμμωνίας μάλλον έχεις ρίξει περισσότερο από αυτο που χρειάζοταν (χωρίς απαραίτητα να είναι και λάθος) απλά μέτρα την περιεκτικότητα της αμμωνίας σου να είναι (αν θυμάμαι σωστα) γύρω στο 40ppm για ολή την εβδομάδα αυτή (αν είναι εκει γύρω μη προσθέσεις αλλή αμμωνία μεχρι να αρχίσει να πέφτει)

Τώρα όσο αναφορά το τεστ, να ξέρεις ότι η μέτρηση της αμμώνιας και των υπόλοιπων παραμέτρων με τα υγρά τεστ παίζει μεγάλη σημασία να τηρείς όσο μπορείς πιο σχολαστικά τους χρόνους που λέει ο κατασκευαστης, δίοτι όσο περνά ό χρόνος αλιώνεται το αποτέλεσμα-πάντα με την αμμωνία όσο περνά ο χρόνος το χρώμα σκουραίνει (να ξέρεις πως αν είσαι καπνιστής επιρεάζονται οι μετρήσεις σου και από αυτο- γι'αυτο θέλει καλό πλήσιμο των χερίων πιο πριν).

Μετράω κάθε μέρα και είναι η αμμωνία είναι στα όρια που λένε και στα άρθρα. ¶ρα απλά υποθέτω ότι η μυρωδιά είναι απλά κάτι που θα ανεκτώ μέχρι να στρώσει το ενυδρείο.Για τους χρόνους έχεις δίκιο. Πράγματι σκουραίνει μετά και τα τσεκάρω στο 5λεπτο που λένε οι οδηγίες.

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες!!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-02-11, 10:36
spykan2 Ο χρήστης spykan2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2006
Περιοχή: Κάλυμνος-Λεωνιδιο-Κόρινθος-¶λιμος
Μηνύματα: 72
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην spykan2
Προεπιλογή

Στεφανε να θυμάσε πως πρέπει να αρχίσεις να μετράς και ΝΟ2 σιγά σιγά για να βλέπεις αν αρχισε καθόλου ο κύκλος του αζώτου μέσα στο ενυδρείο σου.

Θα σου πρότινα εκτός από την αμμωνία να προσθέσεις και μικρές ποσότητες τροφής μέσα στο ενυδρείο σου (όταν αρχίσεις να μετράς ποσότητες ΝΟ2) γιατί εκτός από τα ΝΗ4+ και ΝΗ3 τα ψάρια και τα υπολοίματα τροφής παράγουν και άλλα κατάλοιπα οργανικού αζώτου τα οποία είναι επιβλαβή και χρειάζονται βακτύρια για την αποικοδόμησή τους έτσι ώστε να αρχίζει σιγά σιγά η βιολογία του ενυδρείου σου να μπαινει σε συνθίκες πραγματικές...Η τεχνιτη αμμωνία του φαρμακίου είναι τεχνιτή όσο και να βοηθά στο στίσιμο ενός ενυδρείου
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-03-11, 19:51
stefanos9 Ο χρήστης stefanos9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-12-2009
Περιοχή: Μεταμόρφωση Αττικής
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Έχω απογοητευτεί. Ρίχνω αμμωνία από το φαρμακείο σχεδόν 2 βδομάδες. Ενώ είχα υπολογίσει για τα 60 L περίπου 300 ml αμμωνία δεν έχω καταφέρει να επιβεβαιώσω τα 3 ppm στο ενυδρείο μου και εδώ τις τελευταίες μέρες δε μπορώ να μετρήσω παραπάνω από 0.5 ppm. Μετράω και τα υπόλοιπα και είναι μηδενικά. Σήμερα που τσαντίστηκα έβαλα 400 ml το πρωί αμμωνία και το απόγευμα μέτρησα πάλι γύρω στα 0.5 ppm. Πριν 2 ώρες έβαλα κι άλλα 500 ml και πάλι μετράω πολύ λίγη. Δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται... Έχω τα υγρά test της API από το χειμώνα του 2009. Υπάρχει περίπτωση να έχουν λήξει; Η αμμωνία είναι φαρμακευτική σε 27 - 30 % και βρομάει όλο το σπίτι σε φάση που δεν παλεύεται. Έχω απομονώσει το δωμάτιο γιατι καταντάει επικίνδυνο... Τι μπορώ να κάνω;

Αν μπορεί κάποιος να μου προτίνει κάτι γιατί είπα να ξεκινήσω κάτι και τελικά δεν τα καταφέρνω. Μήπως να στραφώ σε μπόλι;
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-03-11, 21:10
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Νιτρωδη ποσα εχεις?
__________________
''O πολιτισμός κάθε λαού και η ηθική του φαίνεται από τον τρόπο που συμπεριφέρεται στα ζώα.''
M.Gandhi
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-03-11, 22:03
spykan2 Ο χρήστης spykan2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2006
Περιοχή: Κάλυμνος-Λεωνιδιο-Κόρινθος-¶λιμος
Μηνύματα: 72
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην spykan2
Προεπιλογή

Στέφανε πολυ φοβαμαι οτι το ενυδρειο σου εχει στρώσει......

Παρε για καλό και για κακό ενα καινουριο τεστ για αμμωνία και ΝΟ3 και μέτρα....

Αν είναι μηδενική η αμμώνια και στο θεό τα ΝΟ3 τότε κάνε μια τεράστια αλλάγη νερου και τράβα στο κοντινότερο πετσοπ και πάρε τα ψάρια που έχεις αποφασίσει να βάλεις μέσα....

Αντε καλορίζικο....
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 02-03-11, 23:07
stefanos9 Ο χρήστης stefanos9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-12-2009
Περιοχή: Μεταμόρφωση Αττικής
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chris82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Νιτρωδη ποσα εχεις?
Παιδιά μετράω και Νιτρώδη και με αισιοδοξία το βάζω ανάμεσα στο 0 και στα 0.25 ppm. Μετράω και Νιτρικά αλλά και αυτά με αισιοδοξία τα βγάζω ανάμεσα στο 0 και στα 5 ppm. Αυτό θα έπρεπε ξεκάθαρα να εμφανίζει πολύ υψηλή τιμή και δεν το βλέπω. Αύριο θα πάω να πάρω καινούργια test για να δω τι συμβαίνει. Μακάρι να έχει στρώσει, ειλικρινά, γιατί δεν μπορώ να βρω άκρη με τα test αυτά...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spykan2 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στέφανε πολυ φοβαμαι οτι το ενυδρειο σου εχει στρώσει......

Παρε για καλό και για κακό ενα καινουριο τεστ για αμμωνία και ΝΟ3 και μέτρα....

Αν είναι μηδενική η αμμώνια και στο θεό τα ΝΟ3 τότε κάνε μια τεράστια αλλάγη νερου και τράβα στο κοντινότερο πετσοπ και πάρε τα ψάρια που έχεις αποφασίσει να βάλεις μέσα....

Αντε καλορίζικο....

Μακάρι και το εύχομαι! Απορία. Αν δεν πάρω υγρά test και πάρω σε χαρτάκια τουλάχιστον θα μου δείξουν έστω και χοντρικά τι συμβαίνει στο ενυδρείο μου;;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stefanos9 : 02-03-11 στις 23:07 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 02-03-11, 23:10
spykan2 Ο χρήστης spykan2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2006
Περιοχή: Κάλυμνος-Λεωνιδιο-Κόρινθος-¶λιμος
Μηνύματα: 72
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην spykan2
Προεπιλογή

τι να σου πω...
ποτέ μου δεν εχω χρησιμοποιήσει τετοιου είδους τεστ....
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 02-03-11, 23:55
stefanos9 Ο χρήστης stefanos9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-12-2009
Περιοχή: Μεταμόρφωση Αττικής
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spykan2 Εμφάνιση μηνυμάτων
τι να σου πω...
ποτέ μου δεν εχω χρησιμοποιήσει τετοιου είδους τεστ....
Εσύ τι test χρησιμοποιείς; Υγρά test; Ποιας μάρκας; Γενικά έχουν ημερομηνία λήξης; Γιατί σίγουρα δεν το ήξερα και δε μου το είπαν από το pet shop...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 03-03-11, 00:12
Το avatar του χρήστη kornek
kornek Ο χρήστης kornek δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Λεμεσός Κύπρος
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

Στέφανε καλησπέρα και κάλη συνέχεια,
τώρα στο θέμα σου βλέπω ότι αμμωνία έβαλες στο ενυδρείο σου πριν 10
περίπου μέρες, πράγμα που σημαίνει ότι αν δεν έχεις βάλει μπόλι είναι
σχεδόν απίθανη η ολοκλήρωση του κύκλου του αζώτου.

Η όλη διαδικασία διαρκεί περίπου 30 μέρες.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 03-03-11, 00:30
stefanos9 Ο χρήστης stefanos9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-12-2009
Περιοχή: Μεταμόρφωση Αττικής
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kornek Εμφάνιση μηνυμάτων
Στέφανε καλησπέρα και κάλη συνέχεια,
τώρα στο θέμα σου βλέπω ότι αμμωνία έβαλες στο ενυδρείο σου πριν 10
περίπου μέρες, πράγμα που σημαίνει ότι αν δεν έχεις βάλει μπόλι είναι
σχεδόν απίθανη η ολοκλήρωση του κύκλου του αζώτου.

Η όλη διαδικασία διαρκεί περίπου 30 μέρες.
Η αλήθεια είναι ότι ούτε εγώ πιστεύω ότι έχει ολοκληρωθεί. Απλά με τα test που στην αρχή έβγαιναν κάποια αποτελέσματα φυσιολογικά τώρα πια όσο κι αν βάζω αμμωνία μου δείχνουν ότι τείνει στο μηδέν... Έχω μπερδευτεί πολύ και γι' αυτό θα πάρω καινούργια test μπας και λάμψει η αλήθεια.... Μπόλι πάντως δεν έχω βάλει.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 04-03-11, 01:25
stefanos9 Ο χρήστης stefanos9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-12-2009
Περιοχή: Μεταμόρφωση Αττικής
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Μιλώντας σήμερα με τον τύπο στο pet shop μου είπε ξεκάθαρα ότι τα υγρά test δε λήγουν μέσα σε ένα χρόνο που τα έχω. ¶ρα κάτι άλλο έπρεπε να φταίει. Του εξήγησα την κατάσταση και μου είπε ότι είναι πολύ πιθανό να μη μετράω ποσότητες αμμωνίας μιας και που έχω βάλει τόσο πολύ που ξεπερνά τα όριο του test. Πράγματι είχα βάλει πάρα πολύ αμμωνία και είχε γίνει και επικίνδυνη. Όπως και να έχει αποφάσισα να αδειάσω το ενυδρείο και να ξεκινήσω από την αρχή και πάλι! Είπαμε είμαι αποφασισμένος να το πετύχω και θα το προσπαθήσω σκληρά!

Μία ερώτηση όμως. Αν κάποιος έχει στρώσει το ενυδρείο με αμμωνία περιοεκτικότητας περίπου 27 - 30 % και μπορεί να μου λύσει την απορία. Στην αρχή στα 5 L που δοκιμάζουμε να δούμε πόσο βάζουμε για να το υπολογίσουμε αναλογικά στο ενυδρείο μας πόσο περίπου αμμωνία βάζετε μετρούμενη σε ml; Για να ξέρω. Να ξεκινήσω βάζοντας λόγου χάριν 5 ml ή είναι πάρα πολύ μεγάλη ποσότητα στα 5 L;
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 04-03-11, 06:47
QS-Plan Ο χρήστης QS-Plan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-07-2010
Περιοχή: Τριανδρία (home) - Συκιές (work)
Μηνύματα: 807
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stefanos9 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιλώντας σήμερα με τον τύπο στο pet shop μου είπε ξεκάθαρα ότι τα υγρά test δε λήγουν μέσα σε ένα χρόνο που τα έχω. ¶ρα κάτι άλλο έπρεπε να φταίει. Του εξήγησα την κατάσταση και μου είπε ότι είναι πολύ πιθανό να μη μετράω ποσότητες αμμωνίας μιας και που έχω βάλει τόσο πολύ που ξεπερνά τα όριο του test. Πράγματι είχα βάλει πάρα πολύ αμμωνία και είχε γίνει και επικίνδυνη. Όπως και να έχει αποφάσισα να αδειάσω το ενυδρείο και να ξεκινήσω από την αρχή και πάλι! Είπαμε είμαι αποφασισμένος να το πετύχω και θα το προσπαθήσω σκληρά!

Μία ερώτηση όμως. Αν κάποιος έχει στρώσει το ενυδρείο με αμμωνία περιοεκτικότητας περίπου 27 - 30 % και μπορεί να μου λύσει την απορία. Στην αρχή στα 5 L που δοκιμάζουμε να δούμε πόσο βάζουμε για να το υπολογίσουμε αναλογικά στο ενυδρείο μας πόσο περίπου αμμωνία βάζετε μετρούμενη σε ml; Για να ξέρω. Να ξεκινήσω βάζοντας λόγου χάριν 5 ml ή είναι πάρα πολύ μεγάλη ποσότητα στα 5 L;

Το σχετικό υπόμνημα εδώ είναι αρκετά αναλυτικό... http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656

"Για να βρούμε πόση αμμωνία θα χρειαστεί ώστε να πετύχουμε τα 3
mg/l που απαιτείται αρχικά, θα πρέπει να δοκιμάσουμε πρώτα σε ένα μικρότερο δοχείο (όπως ένα μπουκάλι 5 λίτρων). Αφού καταγράψουμε πόση αμμωνία χρειάστηκε στα 5 λίτρα, είναι εύκολο να βρούμε πόση θα χρειαστεί για τον όγκο του ενυδρείου μας (με απλό πολλαπλασιασμό). Είναι πολύ σημαντικό να μην το παρακάνουμε με την αμμωνία. Φροντίστε να μην ξεπεράσετε τις προτεινόμενες συγκεντρώσεις."
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 04-03-11, 11:57
spykan2 Ο χρήστης spykan2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2006
Περιοχή: Κάλυμνος-Λεωνιδιο-Κόρινθος-¶λιμος
Μηνύματα: 72
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην spykan2
Προεπιλογή

Το 30% σημαίνει 30γρ καθαρής ουσίας στα 100μλ διαλύμματος
Αρα η αμμωνια 30% περιεχει 300γρ (3000mg) καθαρής αμμωνίας ανα λίτρο.
Εσυ συγκεντρωτικά στο ενυδρείο σου θες να βάλεις περίπου 65λιτ*3mg=195 mg καθαρής αμμωνιάς στο ενυδρείο σου για να μπορέσεις να πετύχεις την περιεκτικότητα 3mg/lt

Τώρα κάνοντας την απλή μεθοδο των τριών με τα παραπάνω

3000mg καθαρής ουσίας στα 1000ml της αμμωνιας που αγόρασες
195 mg καθαρής ουσιας που χρειαζεσαι στο ενυδρείο σου στα Χ ml

αυτο βγάζει περίπου 65ml της αμμωνίας που αγόρασες...

Ελπίζω να βοήθησα λιγο
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 04-03-11, 12:51
stefanos9 Ο χρήστης stefanos9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-12-2009
Περιοχή: Μεταμόρφωση Αττικής
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spykan2 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το 30% σημαίνει 30γρ καθαρής ουσίας στα 100μλ διαλύμματος
Αρα η αμμωνια 30% περιεχει 300γρ (3000mg) καθαρής αμμωνίας ανα λίτρο.
Εσυ συγκεντρωτικά στο ενυδρείο σου θες να βάλεις περίπου 65λιτ*3mg=195 mg καθαρής αμμωνιάς στο ενυδρείο σου για να μπορέσεις να πετύχεις την περιεκτικότητα 3mg/lt

Τώρα κάνοντας την απλή μεθοδο των τριών με τα παραπάνω

3000mg καθαρής ουσίας στα 1000ml της αμμωνιας που αγόρασες
195 mg καθαρής ουσιας που χρειαζεσαι στο ενυδρείο σου στα Χ ml

αυτο βγάζει περίπου 65ml της αμμωνίας που αγόρασες...

Ελπίζω να βοήθησα λιγο

Απορία. Το 1 gr είναι 1000 mg άρα τα 300 gr είναι 300000 mg και όχι 3000 mg... Βέβαια με αυτό που λέω και την πολύ σωστή λογική σου αυτό βγάζει 0.65 ml αμμωνίας που αγόρασα ποσότητα πολύ μικρή... Στέκει αυτό που λέω;
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 04-03-11, 21:49
spykan2 Ο χρήστης spykan2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2006
Περιοχή: Κάλυμνος-Λεωνιδιο-Κόρινθος-¶λιμος
Μηνύματα: 72
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην spykan2
Προεπιλογή

Εχεις δικιο αλλα δεν ειναι 300.000 mg αλλα 30.000mg που σημαινει 6,5ml.....
1γρ=100μγ

Και μενα λιγο μου φαινεται...
Τι μετρησες όταν διαλυσες 5ml στα 5 λιτρα?

Παντως Θυμάμαι όταν το εστηνα εγώ δεν ειχα χαλάσει σε όλη τη φάση πάνω από το μισο μπουκάλι αμμωνίας (1000ml) περιεκτικότητας 10%
-------------------------
http://www.convertworld.com/el/baros...%B9%CE%BF.html

δες και αυτο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη spykan2 : 04-03-11 στις 21:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 04-03-11, 22:33
stefanos9 Ο χρήστης stefanos9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-12-2009
Περιοχή: Μεταμόρφωση Αττικής
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spykan2 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχεις δικιο αλλα δεν ειναι 300.000 mg αλλα 30.000mg που σημαινει 6,5ml.....
1γρ=100μγ

Και μενα λιγο μου φαινεται...
Τι μετρησες όταν διαλυσες 5ml στα 5 λιτρα?

Παντως Θυμάμαι όταν το εστηνα εγώ δεν ειχα χαλάσει σε όλη τη φάση πάνω από το μισο μπουκάλι αμμωνίας (1000ml) περιεκτικότητας 10%
-------------------------
http://www.convertworld.com/el/baros...%B9%CE%BF.html

δες και αυτο

Όντας ολίγον σχετικός με χημεία ξέρω ότι όταν βάλεις έναν δείκτη σε εκτός ορίων διάλυμα μπορεί να δείξει ότι να 'ναι. Εμένα έδειχνε περίπου 2 ppm. Απλά αυτή την ποσότητα δεν μπόρεσα ποτέ να την μετρήσω στα 65 L μου... Τώρα το βρήκα άρα μάλλον αύριο ή μεθαύριο θα ξεκινήσω πάλι δυνατά!!

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την πολύ σημαντική βοήθειά σου...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 05-03-11, 16:07
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή

γιατι δεν μπολιαζεις να βρεις την υγεια σου και να μην μπλεκεις με χημειες?
εκτος αυτου και πιο γρηγορα θα βαλεις ψαρια αλλα και πιο ''φυσικα'' θα στρωσει το φιλτρο σου...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 05-03-11, 19:46
stefanos9 Ο χρήστης stefanos9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-12-2009
Περιοχή: Μεταμόρφωση Αττικής
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquahobby Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατι δεν μπολιαζεις να βρεις την υγεια σου και να μην μπλεκεις με χημειες?
εκτος αυτου και πιο γρηγορα θα βαλεις ψαρια αλλα και πιο ''φυσικα'' θα στρωσει το φιλτρο σου...
Δεν έχεις και άδικο σ' αυτό. Απλά την πρώτη φορά δε μου "έκατσε" και το έβγαλα από το μυαλό μου για αυτή τη φορά. Θα βάλω αγγελία και βλέπουμε αν έχει κάποιος γύρω κοντά εδώ...

Καλή η ιδέα σου πάντως! Ευχαριστώ!!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 18-04-11, 13:08
stefanos9 Ο χρήστης stefanos9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-12-2009
Περιοχή: Μεταμόρφωση Αττικής
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή Περίοδος Πάσχα και Στρώσιμο Ενυδρείου

Καλησπέρα! Έχω μία ερώτηση να κάνω σχετικά με τις ημέρες του Πάσχα. Εγώ είμαι στη φάση στρωσίματος και για την ακρίβεια μετράω κανονικότατα νιτρώδη (ΝΟ2) και λίγα νιτρικά (ΝΟ3). Επειδή η διαδικασία απ' ότι φαίνεται θα ολοκληρωθεί το διάστημα του Πάσχα περίπου, αλλά εγώ θα λείπω κάποιες μέρες έχω την απορία για το πως να διατηρήσω τροφοδοσία αμμωνίας ούτως ώστε να μη διακοπεί το στρώσιμο...

Αυτό που σκέφτηκα είναι να ρίξω στο ενυδρείο τροφή για διακοπές (Sera Holiday) που έχω ή και κανονική τροφή για Guppies (Sera Flora) που έχω. Για τις 5 ημέρες που θα λείπω θα είναι ικανό να κρατήσει τη διαδικασία σε ικανοποιητικά επίπεδα ή την έχω πατήσει εξ' αρχής;


Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 03-05-11, 18:14
stefanos9 Ο χρήστης stefanos9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-12-2009
Περιοχή: Μεταμόρφωση Αττικής
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή Απορία για το στρώσιμο

Καλησπέρα και πάλι! Βρίσκομαι σε πολύ καλό στάδιο στο στρώσιμο! Ήδη η αμμωνία μηδενίζεται σε λιγότερο από 24 ώρες και έχουν κάνει και την εμφανισή τους τα νιτρικά άλατα σε υψηλά επίπεδα. Έχω όμως μία απορία και αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει...

Παραθέτω τον τρόπο στρωσίματος που χρησιμοποίησα.

1ος τρόπος:
α. Αφού μετρήσουμε στο ενυδρείο ~3 mg/l αμμωνίας (μετράμε μετά από 30-60 λεπτά), όσο περνούν οι μέρες φροντίζουμε να την κρατάμε σταθερή στα 3 mg/l. Πρέπει να μετράμε συχνά (καθημερινά ή μέρα παρά μέρα). Όταν αντιληφθούμε μείωση της συγκέντρωσης της αμμωνίας, θα είναι το σημείο που θα κάνουν την εμφάνισή τους τα νιτρώδη άλατα ΝΟ2 (συνήθως μετά από 7-10 ημέρες, οπότε θα πρέπει να μετράμε πλέον και για νιτρώδη άλατα).
β. Μόλις εμφανιστούν τα νιτρώδη άλατα, συνεχίζουμε να κρατάμε σταθερή τη συγκέντρωση αμμωνίας στα 3 mg/l. Σε αυτό το σημείο η αμμωνία θα πρέπει να μηδενίζεται κάθε 24 ώρες περίπου. Κάποια στιγμή η περιεκτικότητα του νερού σε νιτρώδη άλατα θα φτάσει στα ουράνια!
γ. Μετά από 2-3 βδομάδες (και αφού συνεχίσουμε να κρατάμε σταθερά τα επίπεδα της αμμωνίας) θα αρχίσει να μειώνονται και τα νιτρώδη άλατα με αποτέλεσμα να κάνουν την εμφάνισή τους τα νιτρικά άλατα NO3. Εννοείτε πως συνεχίζουμε με τεστ για νιτρικά.
δ. Όταν έρθει η μέρα που οι μετρήσεις της αμμωνίας και των νιτρωδών αλάτων είναι ΜΗΔΕΝ, κάνουμε μια μεγάλη αλλαγή νερού (80-90% επειδή τα νιτρικά άλατα θα είναι σε πολύ ψηλά επίπεδα), βάζουμε τα ψάρια που επιθυμούμε και είμαστε έτοιμοι!


Απορία:

Στο δ. δε λέει κάτι για προσθήκη αμμωνίας έστω και μισής ποσότητας στο νερό όπως λέει στο γ.. Αυτό σημαίνει ότι με την εμφάνιση των νιτρικών αλάτων σταματάμε και την προσθήκη αμμωνίας και περιμένουμε να μηδενιστούν τα άλλα δύο;

Ρωτάω γιατί εγώ έβαλα αμμωνία την Κυριακή το πρωί και Δευτέρα το βράδυ οι μετρήσεις αμμωνίας και νιτρωδών αλάτων ήταν μηδενικές. Έριξα λίγη ακόμα και μετά από 24 ώρες τα νιτρώδη άλατα δεν έχουν μηδενιστεί ακόμα. Πιθανόν θέλουν περισσότερο χρόνο. Μήπως όμως ήρθε η ώρα να βάλω ψαράκια και απλά εγώ βάζοντας αμμωνία απλά δεν καταφέρνω τίποτα παραπάνω;;

Ευχαριστώ προκαταβολικά...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Παρουσίαση μετά από καιρό... kostoukitos Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 20 19-06-10 00:09
Οι πρώτες μου μετρήσεις μετά από αρκετό καιρό... giankyr Αρχάριοι γλυκού νερού 12 04-02-08 15:47
Δυο ερωτήσεις μετά απο καιρό! oranda Αρχάριοι γλυκού νερού 5 15-10-07 09:10
Μετά από πόσο καιρό Archon Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 3 18-11-04 12:07

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11075 seconds with 14 queries