Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-10-13, 15:32
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή Χνούδι σε black moor

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ


1. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΡΩΤΗΣ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: ΜΑΙΟΣ 2012
2. ΤΥΠΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ(ΒΑΣΙΚΟ,ΦΥΤΕΜΕΝΟ,ΠΡΑΣΙΝΟΥ ΝΕΡΟΥ,ΤΑΠΗΤΑ ΑΛΓΩΝ):
ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ
3. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
40
x 40 x 40
4. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
ΑΠΟ ΜΑΙΟ 2012 (1,5 Χρόνο)
5. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ):
26
6. ΑΛΛΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ (ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΚΑΙ ΠΛΗΘΥΣΜΟΣ):
2 Black moor, 2 shumbukin μεδιπλήουρά, 1 common ή commet κίτρινομεκοντήουρά , 1 common ή commet πορτοκαλίμεκοντήουρά, 2 chinese algae eater
7. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΠΛΗΘΥΣΜΟΣ):
8. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ):
26
9. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ:
50%+ 1 ή και 2 φορές την εβδομάδα το καλοκαίρι, τώρα 40 λίτρα κάθε Σάββατο
10. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ:
Σάββατο 26/12/2013
11. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ:
1 φορά την ημέρα tropicalGoldFishColour, 1 Φορα την εβδομάδα αρακά, 1 φορά την εβδομάδα σκουλήκια με σκόρδο από τις γλάστρες μου
ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1.PH:
7,8
2.KH: 6
3.GH: 8-9
4.ΝΗ3 (αμμωνια): 0
5.ΝΟ2(νιτρώδη): 0
6.ΝΟ3(νιτρικά): 5 (Πριν την αλλαγή 20)
ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ
ΣΤΑΓΟΝΕΣ:
Ναι
ΣΤΙΚΣ: Οχι
Ηλεκτρονική:
Οχι

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΑΣΧΟΝΤΟΣ-ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΟΛΟΓΙΑ


1.ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ(ΝΑΙ/ΟΧΙ):
Οχι
2.ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ:
Μόνο αυτό
3.ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: Τη προηγούμενη εβδομάδα
4.ΜΗΚΟΣ ΣΩΜΑΤΟΣ(ΧΩΡΙΣ ΟΥΡΑ) :
5.ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ: Καμία διαφορα
6.ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ : Καμία διαφορα , φυσιολογική
7.ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ): Καμία διαφορα , φυσιολογικα
8.ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): Καμία διαφορα , φυσιολογικα
9.ΧΡΩΜΑ ΒΡΑΓΧΙΩΝ:
Δεν μπορώ να δώ
10.ΤΡΕΦΕΤΑΙ(ΝΑΙ/ΟΧΙ): Καμία διαφορα , φυσιολογικά
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ:
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ:
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ:

4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ:
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ :
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ:
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

__________________
Τη προηγούμενη εβδομάδα παρατήρησα σε αυτό ψάρι ένα μικρό χνούδι σαν μπαμπακι στο πίσω πτερύγιο, έπιασα το ψάρι και καθάρισα αυτό χνούδι, κάτω από το χνούδι παρατήρησα πως το χρώμα του δέρματος ήταν καφετί, σαν να είχε φύγει το μαύρο. Από τότε το παρακολουθώ συνέχεια, την άλλη μέρα το μαύρο είχε επανέλθει. Σήμερα είχε πάλι ένα χνουδάκι, μικρότερο, το εβγαλα με απόχη σε ένα μικρο μπώλ για να το βγάλω φωτό. Προσπάθησα να βρω το χνούδι αλλά μάλλον με την απόχη έφυγε, έψαξα για κανα σημάδι αλλά δεν υπάρχει τίποτα. Αυτό με ανησυχεί πως μάλλον είναι κάποιο είδος μήκυτα και πρέπει να κάνω κάτι. Υπάρχει κάτι να κάνω προληπτικά ? Αυτή τη στίγμη στο σπίτι έχω Ektozon, Baktopur, Costapur(είναι για παράσιτα αυτό), Φυσικό αλάτι χωρίς πρόσθετα και μπλε του αιθυλενίου.
Το ψάρι τρώει κανονικά όπως όλα (από όρεξη άλλο τίποτα), κινείτε κανονικά όπως όλα. Καμία διαφορα στη συμπεριφορά
Το ενυδρείο είναι αυτό http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74538

Τα φώτα σας παρακαλώ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-10-13, 16:10
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

To ψάρι ξύνεται?
Διάβασε αυτό, μηπως βρεις κάποια κοινά σημεία
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....ghlight=fungus

Για την ψαροσύνθεση τα ξέρεις έτσι κι αλλιως, δεν γίνεται τόσα ψάρια να παραμείνουν για πολύ σε τόσα λίγα λίτρα...
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-10-13, 17:47
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Το χνουδι εμενα fungus μου φερνει στο μυαλο. Κανε μια αναζητηση στο internet και δες αν εχεις κοινα στοιχεια. Μια κοντινη φωτογραφια θα βοηθουσε, φυσικα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-10-13, 18:19
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
To ψάρι ξύνεται?
Διάβασε αυτό, μηπως βρεις κάποια κοινά σημεία
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....ghlight=fungus

Για την ψαροσύνθεση τα ξέρεις έτσι κι αλλιως, δεν γίνεται τόσα ψάρια να παραμείνουν για πολύ σε τόσα λίγα λίτρα...
Οχι Σάκη, Ich με τίποτα, είναι χνούδι, όχι άσπρο στίγμα, ξέρω απο ich, πέρασαν τα σκαλάρια μου, όπως και από fin rot, πολύ φοβάμαι για fungus
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Το χνουδι εμενα fungus μου φερνει στο μυαλο. Κανε μια αναζητηση στο internet και δες αν εχεις κοινα στοιχεια. Μια κοντινη φωτογραφια θα βοηθουσε, φυσικα.
Για fungus πάει και εμένα το μυαλό, δυστηχώς ήταν τόσο μικρό το χνούδι που έφυγε όταν το έπιασα με την απόχη, για φωτό πήγαινα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 28-10-13 στις 18:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-10-13, 18:21
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι Σάκη, Ich με τίποτα, είναι χνούδι, όχι άσπρο στίγμα, ξέρω απο ich, πέρασαν τα σκαλάρια μου, όπως και από fin rot, πολύ φοβάμαι για fungus
To θέμα που σου ειπα...αν το διαβάσεις, κάποια στιγμή αναφέρει για fungus

__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-10-13, 19:08
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
To θέμα που σου ειπα...αν το διαβάσεις, κάποια στιγμή αναφέρει για fungus

Ναι Σάκη, έχεις δίκιο, αλλά έχω ήδη διαβάσει αυτό http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22519 στη 4η παράγραφο, το καλό όμως με το δικό μου είναι πως δείχνει πως είναι καλα, κινέται, τρώει, μόνο το βαμαβκώδες κάλυμα είναι κοινό και αυτό σε πολυ μικρή έκταση, και σε φωτο που είδα στο ιντερνετ αλλά και βιντεο μοιάζει με αυτά αλλά εκείνα είναι σε πολύ μεγάλη έξαρση και για αυτό ρωτάς γιατί μάλλον εμένα είναι στην αρχή και θέλω να το προλάβω. Μια θεραπεία με melafix ή pimafix θα εκανε κάτι ή θα ταλαιπωρούσα τσάμπα τα ψάρια ? και θα πρέπει να κάνω κάτι μόνο σε αυτό το ψάρι ή σε ολο το ενυδρείο ? Επίσης σκέφτομαι να ρίξω μπλε του αιθυλενίου, είναι ήπιο αντιμυκιτιακό και είχα βάλει σε αυγά σκαλαριών χωρίς κανένα πρόβλημα και τώρα που νύχτωσε είναι καλύτερα που επεσε ο ήλιος γιατι το φώς αντιδρά αρνητικά στα φάρμακα γενικότερα, και το ενυδρείο είναι έξω. Να ξεκινήσω με 10 γραμ αλάτι αφου βγάλω το νούφαρο από μέσα ? γράφει πως κάνει καλό
-------------------------
Επίσης διάβασα πως και το eSHa 2000 είναι ήπιο αντιμυκητιακό και προληπτικό, έχει κάποιος κάποια πρόταση για αυτό ?

-------------------------
Μπλε μεθυλενίου είναι και όχι μπλε αιθυλενίου
-------------------------
Βρήκα αυτό http://www.waterinn.eu/index.php?opt...d=89&Itemid=67 και μόνο καλά λόγια λέει εκτός ότι καταστρέφει τη βιολογία.
Αύριο πάω να πάρω αυτό γιατί λέει πως κάνει και για πρόληψη χωρίας καμία παρενεργεια ούτε στη βιολογία http://www.petsupermarket.gr/3056/%C...esha-2000.html

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 28-10-13 στις 19:08 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-10-13, 23:11
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

Αύριο πάω να πάρω αυτό γιατί λέει πως κάνει και για πρόληψη χωρίας καμία παρενεργεια ούτε στη βιολογία http://www.petsupermarket.gr/3056/%C...esha-2000.html
και αυτο φιλε μου εχει παρενεργειες στη βιολογια(ολα τα φαρμακα εχουν),για αυτο να εχεις το νου σου στις μετρησεις.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-10-13, 23:24
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Το eSHa 2000 δεν το φοβάμαι καθόλου για το φίλτρο. Το έχω χρησιμοποιήσει πάρα πολλές φορές και σε δικά μου ενυδρεία και σε γνωστών μου και εκτός οδηγιών και σε μεγαλύτερη δόση, χωρίς να παρουσιαστεί ποτέ πρόβλημα στη βιολογία, ακόμα και σε νεοστημένο ενυδρείο. Το μόνο στο οποίο διατηρώ τις επιφυλάξεις μου είναι η φυσική του αποδόμηση, που λέει ότι δε χρειάζεται άνθρακας μετά τη θεραπεία (ή έστω μεγάλες αλλαγές).
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-10-13, 12:40
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Το eSHa 2000 δεν το φοβάμαι καθόλου για το φίλτρο. Το έχω χρησιμοποιήσει πάρα πολλές φορές και σε δικά μου ενυδρεία και σε γνωστών μου και εκτός οδηγιών και σε μεγαλύτερη δόση, χωρίς να παρουσιαστεί ποτέ πρόβλημα στη βιολογία, ακόμα και σε νεοστημένο ενυδρείο. Το μόνο στο οποίο διατηρώ τις επιφυλάξεις μου είναι η φυσική του αποδόμηση, που λέει ότι δε χρειάζεται άνθρακας μετά τη θεραπεία (ή έστω μεγάλες αλλαγές).
Το παράγγειλα ήδη και άυριο θα το βάλω, βγάζω το νούφαρο , τον άνθρακα και ζεόλιθο και ξεκινάω θεραπεία, έτσι και αλλιώς 3 δόσεις λέει
1η ημέρα: 25 σταγόνες ανά 100 λίτρα
2η ημέρα: 12 σταγόνες ανά 100 λίτρα
3η ημέρα: 12 σταγόνες ανά 100 λίτρα
http://www.petsupermarket.gr/3056/%C...esha-2000.html
μετά κάνω καλή αλλαγή νερού και βάζω και άνθρακα
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από korasidikos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αύριο πάω να πάρω αυτό γιατί λέει πως κάνει και για πρόληψη χωρίας καμία παρενεργεια ούτε στη βιολογία http://www.petsupermarket.gr/3056/%C...esha-2000.html
και αυτο φιλε μου εχει παρενεργειες στη βιολογια(ολα τα φαρμακα εχουν),για αυτο να εχεις το νου σου στις μετρησεις.
Ενοείτε πως θα έχω το νου μου, μετά από κάτι τέτοιο θα έχει καθημερινές μετρήσεις, εδώ μετράω για πλάκα, τώρα που έχω πρόβλημα ?
-------------------------
Σήμερα το πρωί που ανέβηκα ταράτσα να ταΐσω τα χρυσόψαρα μου είδα πως η κατάσταση του κογκολέζου μου έχει επιδεινωθεί, είχε σε 3 νέα σημεία χνούδι. Γενικότερα όμως η διάθεση του είναι μια χαρά, κινείτε κανονικά , μόλις έπεσε το φαί έτρεξε αμέσως. Ο συγκεκριμένος κογκολέζος έχει και ένα άλλο πρόβλημα, μετά από ένα ατύχημα που έγινε όταν τον είχα πρωτοπάρει μάλλον είναι μονόφθαλμος, λίγο έφυγε η προσοχή κατά την αλλαγή νερού και έχωσε το κεφαλάκι του στη σωλήνα που τράβαγα νερό και σφήνωσε, τον έβγαλα αμέσως αλλά για μερικές ώρες ήταν σαν χαμένος και παρατήρησα πως το ένα ματάκι του ήταν βαθουλωμένο, τράβηξα μεγάλη στεναχώρια αλλά την άλλη μέρα ήταν καλά αλλά το ματάκι του είναι σαν θαμπό, το φούσκωμα που έχουν στα μάτια οι κογκολέζοι επανήλθε αλλά τον βλέπω πως βλέπει το φαί μόνο από τη μία μεριά και είναι και λίγο πιο μικρόσωμος από τον άλλον. Αυτόν τον προσέχω ιδιαίτερα.
Ήδη έχω παραγγείλει το esha 2000 και το απόγευμα που θα γυρίσω σπίτι και θα έχει πέσει και ο ήλιος αρχίζω θεραπεία, πιστέυω πως πρέπει να αφήσω και τη γλάστρα με το νουφαρο μέσα γιατι να καθαρήσει κα τους τυχον μήκυτες που θα έχει η γλάστρα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 29-10-13 στις 12:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-10-13, 15:24
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

απ' ότι είδα στο θέμα της παρουσίασης του ενυδρείου σου έχεις κάνει μια πολύ ωραία κατάσταση στην ταράτσα σου, να την χαίρεσαι!!!
σκεφτόμουν, ότι πρόσφατα αφαίρεσες το φυτό από το ενυδρείο και το σκέπασες με καπάκι και όσο να ναι αυτό θα επέφερε κάποιες αλλαγές. τσέκαρες τις παραμέτρους σου, δεδομένου πως έχει και μεγάλη ιχθυοφόρτιση σε σχετικά μικρό χώρο. τα μπλακ μουρ είναι πιο ευαίσθητα από τα άλλα κόμον και κόμετ και ίσως επιρρεάστηκε πρώτο. αν χρησιμοποιήσεις το eSHa 2000 θα πρέπει να το σκεπάσεις με σκούρο ύφασμα τις πρώτες ώρες γιατί είναι φωτοευαίσθητο. περαστικά!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-10-13, 12:35
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
απ' ότι είδα στο θέμα της παρουσίασης του ενυδρείου σου έχεις κάνει μια πολύ ωραία κατάσταση στην ταράτσα σου, να την χαίρεσαι!!!
σκεφτόμουν, ότι πρόσφατα αφαίρεσες το φυτό από το ενυδρείο και το σκέπασες με καπάκι και όσο να ναι αυτό θα επέφερε κάποιες αλλαγές. τσέκαρες τις παραμέτρους σου, δεδομένου πως έχει και μεγάλη ιχθυοφόρτιση σε σχετικά μικρό χώρο. τα μπλακ μουρ είναι πιο ευαίσθητα από τα άλλα κόμον και κόμετ και ίσως επιρρεάστηκε πρώτο. αν χρησιμοποιήσεις το eSHa 2000 θα πρέπει να το σκεπάσεις με σκούρο ύφασμα τις πρώτες ώρες γιατί είναι φωτοευαίσθητο. περαστικά!!!
θα βάλω το esha 2000 το βραδάκι που θα έχει πέσει ο ήλιος γιατί το ενυδρείο είναι έξω και φωτίζεται μόνο από τον ήλιο.
Το νούφαρο το ξαναέβαλα γιατί οι θερμοκρασίες ήταν καλές, μια εβδομάδα το είχα έξω μόνο. Το χειμερινό καπάκι (αυτό χωρίς τρύπες) μπαίνει μόνο το βραδύ ή όταν βρέχει, όταν έρθουν τα πολλά κρύα ή οι βροχές μπαίνει μόνιμα, επίσης υπάρχει και αεραντλία για θέμα αερισμού. Το καπάκι με τρύπες είναι μόνιμα για να μη βρεθώ προ εκπλήξεως και βρω κάποιο έξω. Όσο για την ιχθυοφόρτιση, είναι στα σχέδια να φτιάξω δίπλα ένα ξύλινο 300-350 λίτρα (αρκεί να πείσω τη γυναίκα μου και να περισσέψει και κάνα ευρόπουλο)
Τώρα τα πάντα είναι υπό παρακολούθηση,
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια
-------------------------
Εκανα αλλαγή νερού γύρω στο 80% και έβαλα esha2000,αύριο πρωι πρωι θα κάνω μετρήσεις. Ολα τα ψάρια και ειδικά ο κογκολέζος είναι μια χαρα. Σκέφτομαι να τα ταίσω λίγο ή καθόλου αύριο
-------------------------
Έκανα μετρήσεις το πρωί και όλα είναι φυσιολογικά, τα νιτρικά αρκετά χαμηλά (<5) λόγω της μεγάλης αλλαγής χθες το βράδυ, τα ψάρια μια χαρά, ο ασθενής έχει ακόμα σε ένα σημείο λίγο χνούδι, τα τάισα λίγο λιγότερο από το συνηθισμένο. Τελικά η βιολογία δεν επηρεάστηκε από το φάρμακο, το βράδυ με την επόμενη δόση θα μετρήσω πάλι

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 30-10-13 στις 12:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-11-13, 19:43
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Η θεραπεία τελείωσε επιτυχώς, το κογκολεζάκι χαίρει άκρας υγείας και ειναι καθαρό από χνούδια, έγινε χθες αλλαγή 80% μπήκε και πάλι ανθρακας και ολα καλά, φυσικά είναι σε επιτήρηση όπως και όλο το ενυδρείο με μετρήσεις και παρατήρηση. Τη τετάρτη θα κάνω αλλη μια αλλαγη 80% και πιστεύω πως το θέμα έληξε
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-11-13, 19:49
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

μπράβο!!! εύχομαι να είναι η πρώτη και τελευταία περιπέτεια
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-11-13, 19:51
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
μπράβο!!! εύχομαι να είναι η πρώτη και τελευταία περιπέτεια
Ευχαριστώ maria p γιατι δεν είμαι μαθημένος σε τέτοιου είδους περιπέτειες αλλά και ούτε θέλω να μάθω
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
PLEASE HELP!!!! Black Moor-ασθενεια agispag Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 23 05-04-13 01:47
Black moor eleniko Χρυσόψαρα 9 22-11-12 12:45
2 black moor σε 100 λιτρα konstantinaevros Χρυσόψαρα 23 11-12-09 13:39
Black moor ? aldus Χρυσόψαρα 7 21-11-09 00:32
Black Moor Marios-cy Χρυσόψαρα 17 24-11-07 00:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07762 seconds with 13 queries