Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-10-16, 17:38
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή Τι φυτά μπορώ να βάλω στο νέο μου ενυδρείο

Καλησπέρα.
Μόλις απέκτησα ενυδρείο το οποίο σκέπτομαι να το φυτέψω. Το ενυδρείο είναι Anubias 1500 ,διαστάσεων MXΠXY 150Χ50Χ60 cm. Για φωτισμό διαθέτει 4 λάμπες Τ5 Anumbias 54 Watt η κάθε μία. Οι δύο, είναι Αnumbias white lighting 8500K. Oι άλλες δύο, Anumbias Red lighting Aquarium lamp. Eχω επιπλέον αγοράσει 40λτ υπόστρωμα Jbl manado και έχω άλλα τόσα λίτρα χοντρή, μαύρη βαλσατική άμμο. Θέλω να το φυτέψω, αλλά είμαι αρχάριος και έχω τις εξής απορίες.
1) Ο εργοστασιακός φωτισμός του ενυδρείου, για τι είδους φυτά είναι κατάλληλος; Θεωρείται χαμηλός, μέσος, ή δυνατός και μέχρι τι είδους φυτά μπορεί να καλύψει; 2) To υπόστρωμα που έχω πάρει είναι καλό; Xρειάζεται κάποια πρόσθετα, όπως π.χ βακτήρια για να αποκτήσει βιολογία, ή λιπάσματα; Σε τι πάχος πρέπει να απλωθεί στο βυθό και με πόσο πάχος βαλσατικού λεπτόκοκου χαλικιού πρέπει να καλυφθεί; Αληθεύει ότι πρέπει να καλυφθεί με νερό η στρωμένη με υπόστρωμα και χαλίκι επιφάνεια , για να αποκτήσει το υπόστρωμα βιολογία και αν ναι, για πόσο χρονικό διάστημα;
3) Πρέπει να φυτέψω πριν ή μετά το στρώσιμο του βυθού και του ενυδρείου γενικότερα;
4) Aληθεύει ότι το φίλτρο Αμβούργου, δεν ενδείκνυται για φυτεμένα ενυδρεία;
5) Τι είδους φίλτρα και ροή είναι κατάλληλη για φυτεμένο ενυδρείο. Αληθεύει ότι η έντονη ανατάραξη της επιφάνειας και η έντονη ροή, αφαιρεί CO2 που χρειάζονται τα φυτά και ποιά είναι η ''χρυσή τομή'', για φυτά και ψάρια; Σκέπτομαι για αρχή να βάλω ''ευκολα'' ζωοτόκα ψάρια όπως τα Γκαπυ, και αργότρα κάποια σαλιγγάρια και γαρίδες! Σε ερώτημα για φίλτρανση, μου προτείνεται όσο το δυνατόν εντονότερη παροχή στη φίλτρανση! Μήπως αυτό, αντεδείκνυται στα φυτά ειδικά, αν δεν έχουμε μπουκάλα CΟ2;
6) Σκέπτομαι να φτιάξω πλάτη ενυδρείου από μαύρη αποστραγγιστική μεμβράνη τη γνωστή ''αυγουλιέρα'' που χρησιμοποιείται για την αποστράγγιση των τοιχείων από μπετόν. Πάνω σε τμήμα της ''αυγουλιέρας'' σκέπτομαι να κολήσω κάποιο διχτάκι με ενυδρειακή σιλικόνη, στο οποίο να δέσω Christmass Moss και άλλα φυτά, για να φτιαχτεί κάποιο είδος χαλιού ή ''φυτεμένης όχθης''! Είναι εφικτό να ευδοκιμήσει Moss ή άλλα φυτά με αυτό το υπόστρωμα ή θα ματαιοπονήσω; Αν ναι ποιά; Από τι υλικό και τι μέγεθος καρέ, πρέπει να έχει το διχτάκι;
7)Eπιπλέον, αν και θέλω να αποφύγω to Cο2, θέλω να κάνω προεγκατάσταση σωληνώσεων τώρα στο στήσιμο για να εξαφανίσω τον εξοπλισμό όσο αυτό είναι εφικτό. Σε ποιά ή ποιές θέσεις πρέπει να αφήσω ''αναμονές'', και τι είδους;
Συγνώμη για τις πολλές μου ερωτήσεις, αλλά είμαι αρχάριος, και τώρα που προσπαθώ να ξεκινήσω, μου δημιουργήθηκαν πολλές απορίες!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-10-16, 21:33
matista Ο χρήστης matista δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2016
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο
Μηνύματα: 215
Προεπιλογή

Καλησπέρα.Εγω μπορω να σου πω απο ενα ποστ που διαβασα εδω μέσα το εξής.Διαιρεις το συνολο των watt σου με τα λιτρα του ενυδρειου σου.Αν ειναι μεχρι 0,5 ειναι χαμηλος φωτισμος.Ψάξε εδω μέσα,εχει πολλά και ενδιαφέροντα αρθρα.Καλό κουραγιο,αν εχεις απλα πολλές ερωτησεις τώρα,αργότερα θα εχεις ακόμα περισσότερες.Και εγω αρχάριος ειμαι.Καλως ήλθες.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-10-16, 21:53
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Πολλές ερωτήσεις αλλά καλά κάνεις αφού τώρα ξεκινάς...

Οι λάμπες σου είναι αρκετές για φυτεμένο με εύκολα ή μέσης δυσκολίας φυτά αλλά θα σε συμβούλευα 2 τουλάχιστον από αυτές να τις αντικαταστήσεις με λάμπες για φυτά φθηνές όπως η Sylvania Grolux ή η Osram Flora που μπορείς να τις βρεις στα ηλεκτρολογάδικα.

Το Μanado είναι καλό, δεν είναι υπόστρωμα όμως, είναι βυθός. Δεν θα το καλύψεις με τίποτα. Αν σε ένα μέρος του ενυδρείου θες να βάλεις και άλλο χαλίκι μπορείς αλλά θα πρέπει να μην γίνει ανάμιξή του με το manado. Θα χρησιμοποιήσεις διαχωριστικά. Στα φυτεμένα ένα καλό μέσο ύψος για τον βυθό είναι οι 5 πόντοι.

Τίποτα από ζουμιά και βακτήρια δεν θα χρησιμοποιήσεις. Είτε θα στρώσεις το φίλτρο με αμμωνία είτε θα βρεις (υγιές) μπόλι από έναν χομπίστα.
Το στρώσιμο του βυθού παίρνει 2-3 μήνες, γίνεται από μόνο μέσω της βιολογίας που αναπτύσσεται και δεν του βάζουμε τίποτα εμείς για να στρώσει.
Το πότε θα φυτέψεις είναι άσχετο με την ωρίμανση του βυθού. Οποτε θέλεις φυτεύεις.

Τέτοιο ενυδρείο χρειάζεται ισχυρό φίλτρο, ίσως και δύο αν είναι μικρότερα. Η ροή σε πολλά εξωτερικά ρυθμίζεται όπως σε βολεύει. Το co2 δεν χανεται από την ροή του φίλτρου, όσο ισχυρή κι είναι αυτή αλλά από την ανατάραξη της επιφάνειας. Μπορείς να έχεις ισχυρή ροή μέσα στο ενυδρείο χωρίς όμως να αναταράζεται ιδιαίτερα η επιφάνεια. Χρυσή τομή δεν υπάρχει, για κάθε ενυδρείο είναι διαφορετική. Θα πρέπει να υπάρχει τόση ροή ώστε να κυκλοφορεί το νερό παντού χωρίς να ενοχλεί/εμποδίζει τα ψάρια και χωρίς να αναταράσσεται ιδιαίτερα η επιφάνεια. Θα το βρεις μόνος σου σιγά-σιγά.

Για τόσα λίτρα εγώ δεν θα συμβούλευα γκάπυς γιατί μπορεί να θεωρούνται εύκολα επειδή μπαίνουν σε νερό βρύσης αλλά δεν είναι και τόσο ανθεκτικά όσο νομίζουν οι περισσότεροι. Υπάρχουν κι άλλες λύσεις, εύκολα ψάρια και πολύ ωραιότερα από τα γκάπυς.

Πλάτη δεν θα σε συμβούλευα να βάλεις, είναι μπελάς. Η μος πιάνει παντού και δεν χρειάζεται κανένα υπόστρωμα.

Αν θέλεις να αποφύγεις το διοξείδιο να ξέρεις ότι θα πρέπει να πας σε χαμηλό χωρισμό, με πολύ εύκολα φυτά.

Αυτό που λες για προεγκατάσταση και εξαφάνιση του εξοπλισμού δεν το πολυκαταλαβαίνω. Να τον εξαφανίσεις δεν γίνεται, θα φαίνεται. Απλά θα πρέπει να βρεις τρόπο να τον καλύψεις....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-10-16, 22:43
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Σου τα ειπε ολα ο G AQUA πιο πανω!!
Αυτο που θα θελα κι εγω να σου επισημανω ειναι πως τα γκαπυ ειναι πολυ ευαισθητα ψαρια..Ευκολα μεν επειδη μπαινουν σε νερο βρυσης αλλα ευαισθητα..Ανα τακτα διαστηματα θα χανεις καποιο ψαρι χωρις ποτε να μπορεις να βρεις την αιτια,κι αλλωστε εχεις τοσο μεγαλο ενυδρειο που δεν υπαρχει λογος,γνωμη μου παντα, να πας σε ζωοτοκα..Ασε που με τις αλλεπαλληλες γεννες δεν θα χεις τι να τα κανεις..Αλλωστε εχεις κι αλλες επιλογες σε σκληρο νερο: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573
Κι αν αποφασισεις να μαλακωνεις το νερο σου,ακομη περισσοτερες!!
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-10-16, 09:22
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

[QUOTE=G_AQUA;970182]Πολλές ερωτήσεις αλλά καλά κάνεις αφού τώρα ξεκινάς...

Οι λάμπες σου του ενυδρείου δε κάνουν για φυτά;

Mου πούλησαν το Manado για υπόστρωμα! Ευτυχώς δε το έχω ανοίξει και μάλλον θα μπορέσω να το επιστρέψω!. Tι πρόβλημα θα έχω, αν βάλω από πάνω άλλο χαλίκι; Γιατί πρέπει να μην γίνει ανάμιξή του με το Μanado και τί είναι τα διαχωριστικά;

Tι εννοείς ότι η πλάτη, είναι μπελάς; Πως θα πιάσει λ.χ η μος στο πίσω τζάμι, και τι θα φαίνεται από πίσω που είναι λευκός τοίχος και θα περνάνε ένα σωρό καλώδια και σωληνώσεις; Tέλος πως αυτό θα καθαρίζεται; Kαθρέπτες ή αφίσες πίσω από το πίσω τζάμι, συνήθως έχουν κακό αισθητικό αποτέλεσμα, ιδιαίτερα άν πιάσει άλγη, πράγμα μάλλον αναπόφευκτο σε ένα τζάμι150Χ65 στο οποίο ουσιαστικά , δε θα υπάρχει πρόσβαση καθαρισμού!
Σκεπτόμουν να περάσω τα σωληνάκια των φίλτρων και του co2, τον αισθητήρα του θερμομέτρου κ.τ.λ πίσω από τη πλαστική αυτή μεμβράνη και να φαινόταν μόνο τα στόμια εισαγωγής των φίλτρων που θα έβγαινα από μία τρύπα ή η εξαγωγή του Co2!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-10-16, 11:46
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Στη πλάτη μπορείς να βάλεις εξωτερικά ένα μαύρο χαρτόνι και να ησυχάσεις
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μπορώ να βάλω ξύλο που μάζεψα στο ενυδρείο Στέλιος Αρχάριοι γλυκού νερού 20 07-05-15 12:16
Θέματα: Μπορώ να βάλω red cherry σε αυτό το ενυδρείο; ΤΟΛΟΥΚΟΣ Γαρίδες του γένους Neocaridina 38 20-10-10 15:26
Πόσα guppies μπορώ να βάλω στο ενυδρείο μου ; ΤΟΛΟΥΚΟΣ Ζωοτόκα 21 05-02-09 21:26
τι μπορώ να βάλω???? morfeas Malawi 8 05-10-07 00:48
Μπορώ με τα ψάρια που έχω να βάλω φυτά στο ενυδρείο μου; SaKreK Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 29-09-04 08:59

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04848 seconds with 15 queries