Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 07-04-16, 20:09
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Δημήτρη και ο τρόπος που λες δεν είναι άσχημος, αλλά κάποιες φορές ίσως να γινόμαστε και λίγο υπερβολικοί. Οι αλλαγές βέβαια αν γίνονται σωστά ποτέ δεν έκανα κακό. Μπορεί όμως κάλλιστα να κάνει μετρήσεις (που πρέπει να κάνει) και θα του δείξουν αμέσως τι γίνεται και που βρίσκεται
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 07-04-16, 20:14
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Καλή αρχή Κώστα.....κ περιμένω ε;;;
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 08-04-16, 23:11
kostas.kal Ο χρήστης kostas.kal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2015
Περιοχή: Ιλίσια Αττικής
Μηνύματα: 57
Thumbs up

Γεμάτη μέρα από δουλειές και η σημερινή αλλά ξεχωριστή από τις υπόλοιπες. Αλλαγή νερού πάνω απο 95%, προετοιμασία νερού αλλαγής(αντιχλώριο, θερμοκρασία) και γέμισμα. Οι μετρήσεις μετά την αλλαγή ήταν καλύτερες από ότι περίμενα: αμμωνία 0, νιτρώδη 0-0,5 και νιτρικά 10. Εδώ και λίγη ώρα κάνουν τις βόλτες τους οι πρώτοι κάτοικοι (5 labidochromis)
Λέω να μην ταίσω και να παρακολουθήσω τις μετρήσεις και τροφή από αύριο.

Ειλικρινά θέλω να σας ευχαριστήσω όλους πάρα πολύ και τις συμβουλές, τις επισημάνσεις και γενικότερα την πολυτιμότατη βοήθειά σας!!!
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 14-04-16, 14:39
kostas.kal Ο χρήστης kostas.kal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2015
Περιοχή: Ιλίσια Αττικής
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Καλησπέρα, έβαλα τα ψαράκια όπως σας είχα γράψει το προηγούμενο Σάββατο και σας γράφω για να ενημερώσω για τις νέες εξελίξεις. Βάζοντας τα ψάρια, έκανα για 4-5 μέρες αλλαγές νερού της τάξεως του 30%, όπως μου είχε πει και ο Δημήτρης που έδωσε το μπόλι. Δεδομένου ότι το καθαρό νερό κάνει καλό και ότι είναι πολλά τα λίτρα του ενυδρείου, αποφάσισα να ακολουθήσω αυτό για να ενισχυθεί και η βιολογία.Τις τελευταίες δύο μέρες ταίζω 2 φορές τη μέρα(μικρή ποσότητα ώστε να την τρώνε). Οι μετρήσεις που παίρνω είναι πολύ καλές νομίζω:
Αμμωνία: 0-0,25 (api)
ΝΟ2: 0 (sera)
NO3: 0-10 (sera)

Λέω αύριο ή το Σάββατο να βάλω τη δεύτερη πεντάδα( Pseudotropheus acei Luwala) μιας και έχει περάσει μια εβδομάδα σχεδόν από την πρώτη εισαγωγή. Είμαι εντάξει ή να περιμένω άλλο λίγο;

Επίσης, ερώτηση προς αφρικάνους! Η θερμοκρασία που έχω είναι 25-26 και τα ψαράκια φαίνονται πολύ καλά. Δεν χρειάζεται να την ανεβάσω άλλο έτσι;
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 14-04-16, 16:50
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Προχώρα το Κώστα μια χαρά πάει.
Τη θερμοκρασία άστην να πέσει σιγά σιγά στους 24~ και το καλοκαίρι ας ανέβει σταδιακά στους 26+ να νοιώθουν και την εναλλαγή των εποχών
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 14-04-16, 20:16
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

μια χαρα ολα!!εγω τη θερμοκρασια την αφηνω και 28 για λιγο καιρο το καλοκαιρι και το χειμωνα την αφηνω 24..
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 26-04-16, 16:58
kostas.kal Ο χρήστης kostas.kal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2015
Περιοχή: Ιλίσια Αττικής
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους, το ενυδρείο βρίσκεται στην 3η εβδομάδα λειτουργίας του και έχουν μπει 5 Labidochromis caeruleus, 5 Pseudotropheus acei και 5 maingano. Τα ψάρια, έμπαιναν ανά μια εβδομάδα και με κάθε εισαγωγή 5αδας ακολουθούσαν 2-3 αλλαγές νερού κατά 20-30%. Τις τελευταίες μέρες δεν εμφανίζεται ένα labidochromis και έχω αρχίσει να ανησυχώ. Δεν ξέρω αν έχει πεθάνει και είναι μέσα στα νταμάρια. Σήμερα έκανα μετρήσεις και είχα αμμωνία, νιτρικά και νιτρώδη όλα 0. Δε θα έπρεπε τα νιτρικά να έχουν τιμή μεγαλύτερη από 0 ή με τις αλλαγές νερού(προχτές έκανα την τελευταία) έχουν πέσει τα νιτρικά; Τα υπόλοιπα ψαράκια φαίνονται πολύ καλά, απλά έχω ανησυχήσει για το ψαράκι που αγνοείται και για την μέτρηση που μου φάνηκε περίεργη.
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 26-04-16, 17:35
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Τι μέγεθος έχουν τα λαμπίντο? υπάρχει περίπτωση να είναι κάποιο μπουκωμένο? σ' αυτή τη περίπτωση θα κρύβεται.
Θέλουμε φωτο
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 26-04-16, 18:07
kostas.kal Ο χρήστης kostas.kal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2015
Περιοχή: Ιλίσια Αττικής
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Τα λαμπιντο είναι μικρά, 5-6 cm, οπότε επιφυλάσομαι για το αν μπορεί να είναι μπουκωμένο σε αυτή την ηλικία. Το μενού τους περιλαμβάνει μόνο απογευματινό. Πρωινό απολαμβάνουν μόνο την ημέρα που είναι προγραμματισμένη μεγάλη αλλαγή (50%). Απλά προγραμματίζω την Πέμπτη πριν φύγω για Πάσχα να κάνω αλλαγή νερού.
Κλεόβουλε όταν βρω λίγο χρόνο θα κάνω update της παρουσίασης με αρκετές φωτογραφίες και βίντεο
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 12-05-16, 16:15
kostas.kal Ο χρήστης kostas.kal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2015
Περιοχή: Ιλίσια Αττικής
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Επιστροφή λοιπόν από τις γιορτές του Πάσχα. Εύχομαι υγεία σε όλους/ες, ευτυχία, επιτυχίες και καθαρά νερά.Μιας και οι υποχρεώσεις είχαν συσσωρευτεί και ο ελεύθερος χρόνος έχει εξφανιστεί, βρίσκω λίγο χρόνο για να σας ενημερώσω για τις εξελίξεις.

Για πρώτη φορά γυρνάω από ολιγοήμερη απουσία και το ενυδρείο ήταν καλύτερο από ότι το άφησα. Καμία απώλεια, άψογες μετρήσεις! Χθες πρόσθεσα και την τελευταία πεντάδα (Ps. Elongatus Mpangha) και όλα συνεχίζουν αρμονικά. Το μόνο αρνητικό ήταν ότι ξαναεμφανίστηκε το κυανοβακτήριο. Βρίσκεται σε αρχικό στάδιο και σας παραθέτω φωτογραφία. Διαβάζοντας θέματα και posts στο forum σχετικά με το κυανοβακτήριο και την αντιμετώπισή του, κατάλαβα ότι είναι φυσιολογικό σε ένα νέο ενυδρείο και πως η πιο αποτελεσματική αντιμετώπιση γίνεται με ερυθρομυκίνη, υποκειμενική άποψη αλλά όσοι το δοκίμασαν ξεμπέρδεψαν. Τις τελευταίες τρεις μέρες προσπαθώ να το αντιμετωπίσω με τη διαδικασία της συσκότισης (απλά δεν ανάβω τα φώτα του ενυδρείο, δεν το κουκούλωσα με σακούλες σκουπιδιών) αλλά δεν βλέπω καμία βελτίωση. Ίσα ίσα που νομίζω ότι εξαπλώνεται. Πέρα από τη συσκότιση, την ερυθρομυκίνη και το οξυζενέ, διάβασα από κάποιους φίλους ότι μπορεί να κάνει τον κύκλο του και να φύγει μόνο του. Ισχύει αυτό; Και αν ναι, πόσο διαρκεί; Επειδή όμως χθες πρόσθεσα ψαράκια και θα ήθελα να προσαρμόσω τη βιολογία με αλλαγές νερού κτλ, δεν νομίζω ότι θα ήταν καλό να ξεκινήσω την θεραπεία τώρα. Έχετε καμιά ιδέα τι μπορώ να κάνω;

Οι μετρήσεις που έχω είναι:
Αμμωνία: 0
ΝΟ2: 0
NO3: 10
Απάντηση με παράθεση
  #101  
Παλιά 12-05-16, 16:59
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Θα πρότεινα να βάλεις ένα κυκλοφορητή να χτυπάει προς την περιοχή που έχει εμφανιστεί, να κάνεις μια 3ήμερη πλήρη συσκότιση (κάλυψε το ενυδρείο τελείως) και μετά να μας πεις το αποτέλεσμα

*Θα δούμε το ενυδρείο στο διαγωνισμό?
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 12-05-16, 17:03
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

αυξηση κυκλοφοριας και πληρη συσκωτιση..εγω το ειχα σκεπασει με κουβερτα για 4 μερες.αν εισαι τυχερος θα φυγει.κανε
μια καλη αλλαγη πριν το σκεπασεις.
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 12-05-16, 17:23
kostas.kal Ο χρήστης kostas.kal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2015
Περιοχή: Ιλίσια Αττικής
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Ωραία, ξεκινάω απόψε με μια αλλαγή νερού 50%, θα καλύψω πλήρως το ενυδρείο για να υπάρχει σκοτάδι και ενημερώνω πάλι.

Όσον αφορά το διαγωνισμό, όλα στην ώρα τους Κλεόβουλε!
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 17-05-16, 16:57
kostas.kal Ο χρήστης kostas.kal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2015
Περιοχή: Ιλίσια Αττικής
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Πέρασαν τέσσερις μέρες και χθες το βράδυ έγινε η "αποκάλυψη". Η κατάσταση με το κυανοβακτήριο είχε βελτιωθεί λίγο αλλά δεν είχε εξαφανιστεί και σε 2-3 σημεία είχε παραμείνει. Τι κάνουμε;
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 17-05-16, 17:20
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
....να βάλεις ένα κυκλοφορητή να χτυπάει προς την περιοχή που έχει εμφανιστεί,
και στα σημεία που επιμένει σκούπα βυθού
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 17-05-16, 17:42
kostas.kal Ο χρήστης kostas.kal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2015
Περιοχή: Ιλίσια Αττικής
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Και πάλι συσκότιση για 4 μέρες;
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 17-05-16, 17:48
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Σε περίπτωση ίδιου βαθμού εξάπλωσης εξαλείφθηκε μόνο με κυκλοφορητή και τοπική εφαρμογή σκούπας σε κάθε αλλαγή νερού.
Η επανάληψη συσκότισης θα βοηθήσει.
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 18-05-16, 21:55
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

αν εχει παραμεινει στην αμμο και ειναι λιγο δοκιμασε να το αφαιρεσεις με σκουπα βυθου μαζι με λιγη ποσοτητα αμμου.
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 02-06-16, 22:53
kostas.kal Ο χρήστης kostas.kal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2015
Περιοχή: Ιλίσια Αττικής
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Δεν σας ξέχασα! Σας χρώσταγα μια ανανέωση της παρουσίασης και φωτογραφίες από το ενυδρείο και τα ψάρια! Ήρθε, λοιπόν, (επιτέλους) αυτή η ώρα.

Τα ψάρια και τα ασπόνδυλα που συγκατοικούν:
5 Pseudotropheus elongatus "Mpanga"
5 Melanochromis maingano
4 Labidochromis caeruleus
5 Pseudotropheus acei "Luwala"
2 Red Spotted Snails

Είδη φυτών:
Anubia barteri var. nana
Αnubia barteri var. barteri
Vallisneria australis "gigantea"
Vallisneria americana "gigantea"

Η ηλικία των ψαριών είναι πολύ νεαρή για να ξεχωρίσει το γένος, εκτός από τα Mpanga, όπου ο αρσενικός έχει ξεχωρίσει και μάλιστα πρόλαβε να κάνει την "δουλειά" του, με αποτέλεσμα να διανύουμε αισίως την 3η εβδομάδα μπουκώματος. Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι αρκετά ψάρια έχουν από μια μικρή δαγκωματιά στα πτερύγια (φαντάζομαι από τον αρσενικό Mpanga), χωρίς άλλα σημάδια επίθεσης.
Η θερμοκρασία, με αυτές τις ζέστες, ανέβηκε στους 27,5 από 26 που το είχα σταθερά (θερμαντήρας απενεργοποιημένος). Έχω ξεκινήσει τις διαδικασίες για προσθήκη stc-1000 και ανεμιστηράκια, για να σταθεροποιήσω την θερμοκρασία.

Το album των φωτογραφιών το βρίσκετε ΕΔΩ !

Παρακαλώ τον mod να αλλάξει τον τίτλο του post σε "Malawi 450L". Ευχαριστώ!
-------------------------
Επανέρχομαι για το θέμα με τα "τσιμπημένα" πτερύγια από μερικά ψαράκια. Σήμερα που τα τάιζα, παρατήρησα ότι τα μικρότερα ψαράκια (1 Labido, 1 Acei) έχουν εμφανώς πολύ αδύνατα και με "σαπισμένα" πτερύγια. Κατάφερα να πιάσω το labido σε μια φωτογραφία για να δείτε. Τα ταίζω πρωί-βράδυ και ρίχνω τροφή για περίπου ένα λεπτό. Ακόμα και τα δύο μικρότερα είναι πολύ κινητικά και ορεξάτα, όσο προλαβαίνουν. Ψάχνοντας και διαβάζοντας λίγο, πιστεύω ότι τα συμπτώματα δείχνουν Fin rot. Αλλά επειδή σίγουρα τα ξεχωρίζετε καλύτερα λόγω εμπειρίας, η γνώμη σας θα μετρήσει περισσότερο!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kostas.kal : 02-06-16 στις 22:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 02-06-16, 23:09
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: ¶νω Λιόσια
Μηνύματα: 1.618
Προεπιλογή

Αυτό έχει γίνει από επιθέσεις!Θα πρέπει να το απομακρύνεις.
Απάντηση με παράθεση
  #111  
Παλιά 03-06-16, 07:13
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tanganyiκας Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό έχει γίνει από επιθέσεις!Θα πρέπει να το απομακρύνεις.
+1
Fin rot δεν συνάντησα ποτέ σε mbuna Μάλλον είναι αρσενικό το μικρό και τρώει σφαλιάρες. Καραντίνα και λίγο αλατάκι και θα στρώσει.
Απάντηση με παράθεση
  #112  
Παλιά 03-06-16, 13:41
kostas.kal Ο χρήστης kostas.kal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2015
Περιοχή: Ιλίσια Αττικής
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
+1
Fin rot δεν συνάντησα ποτέ σε mbuna Μάλλον είναι αρσενικό το μικρό και τρώει σφαλιάρες. Καραντίνα και λίγο αλατάκι και θα στρώσει.
Η αλήθεια είναι ότι fin rot διάβασα μόνο σε μονομάχους και χρυσόψαρα. Το στοίχημα τώρα είναι να τα πιάσω και να τα βγάλω .

Όσον αφορά την ψύξη, έχω παραγγείλει από ebay έναν stc-1000. Στη λίστα αγορών έχω ένα τροφοδοτικό 12V - 1A και σκέφτομαι για 5 ανεμιστηράκια 140mm, μιας και μιλάμε για ψύξη 450 λίτρων, τα οποία θα προσαρμόσω πάνω στο πλαστικό καπάκι του ενυδρείου. Πιστεύετε ότι θα με καλύψουν;
Απάντηση με παράθεση
  #113  
Παλιά 03-06-16, 13:54
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: ¶νω Λιόσια
Μηνύματα: 1.618
Προεπιλογή

Πιστεύω πως 5 14άρια είναι πάρα πολλά και θέλουν και χώρο για να μπουν!Γιατί δεν βάζεις μικρότερα;
Απάντηση με παράθεση
  #114  
Παλιά 03-06-16, 14:43
kostas.kal Ο χρήστης kostas.kal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2015
Περιοχή: Ιλίσια Αττικής
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Από θέμα χώρου δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα μιας και το πλαστικό καπάκι είναι 1,5m. Ο λόγος που σκέφτηκα για 14αρια είναι κυρίως για να έχω απόδοση στη ψύξη του ενυδρείου. Ένα εναλλακτικό σχέδιο που έχω στο μυαλό μου είναι να βάλω 4 14αρια και να ανοίξω μια τρύπα για τη φυσική διοχέτευση του αέρα, αντί για ανεμιστηράκι που θα φυσάει προς τα έξω. Θα κάτσω να προσπαθήσω να αποτυπώσω τις ιδέες στο χαρτί για πιο ξεκάθαρη άποψη, αλλά προφανώς κάθε πρόταση-ιδέα είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτη!
Απάντηση με παράθεση
  #115  
Παλιά 05-10-16, 08:46
kostas.kal Ο χρήστης kostas.kal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2015
Περιοχή: Ιλίσια Αττικής
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Γεια σας παιδιά,

έχουμε να τα πούμε καιρό αλλά σας κρυφο-παρακολουθώ τον λιγοστό ελεύθερο χρόνο που έχω.
Από την τελευταία φορά που τα είπαμε, προστέθηκε ο stc controller με τα 4 ανεμιστηράκια που πραγματικά απέδωσαν καλύτερα από ότι περίμενα. Να ευχαριστήσω και γω, από εδώ, τα παιδιά για τα κατατοπιστικότατα και απαραίτητα υπομνήματα! Μια πρόχειρη πανοραμική από την κατασκευή, βρίσκεται ΕΔΩ! Έφτιαξα μια diy περσίδα και πρόσθεσα αυτά πάνω από τα δυο νταμάρια για να έχω λίγο πιο "μυστηριώδη" φωτισμό.

Πάμε τώρα στο τι δεν έκανα! Δεν έκανα αυτό έπρεπε να είχα κάνει καιρό και δεν είναι άλλο από την απομάκρυνση των υπεράριθμων αρσενικών (). Έφτασε η ώρα...
Αυτή τη στιγμή, η ψαροσύνθεση (συνολικός μ.ο. μεγέθους 5-6 cm) είναι 5 Pseudotropheus elongatus "Mpanga", 5 Melanochromis maingano, 2 Labidochromis caeruleus, 2 Pseudotropheus acei "Luwala" και 1 Red Spotted Snails. Τα υπεράριθμα αρσενικά(νομίζω 2) Mpanga και κυρίως ο κυρίαρχος τρέλανε στο κυνήγι (και όχι μόνο) τα labido και τα acei. Τα maingano είναι πραγματικά αψεγάδιαστα και έχουν φτιάξει τον δικό τους " φανταστικό κόσμο". Εμφανίζεται και ο Λάμπρος με τα Protomelas (ζευγάρι) και μου βάζει άλλον έναν ευχάριστο προβληματισμό. Τα Protomelas είναι στο τελικό τους μέγεθος ενώ τα υπόλοιπα είναι μικρά. Αν δεν παίζει πρόβλημα, με ποια θα μπορούσαν να συμβιώσουν; Για ρίχτε προτάσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #116  
Παλιά 05-10-16, 12:05
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Τα Προτομέλας τενιολάτους του Λάμπρου είναι κατά βάση φυτοφάγα και ήσυχα ψάρια. Όταν ζευγαρώνουν όμως ο αρσενικός υπερασπίζεται μια περιοχή σθεναρά.
Τα μελανοχρόμις και τα ελογκάτους είναι πιο "επιθετικά".
Μαζί με 2 είδη mbuna μπορούν να συνυπάρξουν νομίζω στο ενυδρείο σου.
Απάντηση με παράθεση
  #117  
Παλιά 05-10-16, 12:58
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Πως με μπερδευεται ετσι! Αν μου επιτρεπει ο φιλος Kostas εχω 2 αποριες που μου δημιουργηθηκαν διαβαζοντας εδω.
1.Μπορουμε να βαλουμε 2 pseudotropheus μαζι(acei-mpanga)? Δεν υβριδιζουν?
2.Ποια αλλα ειδη haps ή αυλονακαρα ειναι φυτοφαγα και μπορουν να μπουν με mbuna?
Απάντηση με παράθεση
  #118  
Παλιά 05-10-16, 18:19
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kosmas Εμφάνιση μηνυμάτων
Πως με μπερδευεται ετσι! Αν μου επιτρεπει ο φιλος Kostas εχω 2 αποριες που μου δημιουργηθηκαν διαβαζοντας εδω.
1.Μπορουμε να βαλουμε 2 pseudotropheus μαζι(acei-mpanga)? Δεν υβριδιζουν?
2.Ποια αλλα ειδη haps ή αυλονακαρα ειναι φυτοφαγα και μπορουν να μπουν με mbuna?
Εδώ είμαστε για να σας ξεμπερδεύουμε
1. τα 2 συγκεκριμμένα είδη δεν έχουν οριστικά ταξινομηθεί και το μεν πρώτο ονομάζεται (προσωρινά) Pseudotropheus sp."acei" και το δεύτερο Ps.sp. "Elongatus Mphanga" (η ομάδα των "elongatus" ήδη επαναταξινομείται http://www.aquatek.gr/vb/showthread....906#post967906 ) και δεν υβριδίζουν μεταξύ τους (τουλάχιστον πολύ εύκολα).
Ισχύει πάντως ο γενικός κανόνας ότι "Αποφεύγουμε να βάλουμε μαζί ψάρια της ίδιας οικογένειας πχ 2 είδη Pseudotropheus ή ψάρια από διαφορετική οικογένεια αλλά με παρόμοιους χρωματισμούς ή σωματότυπο".
2.Επίσης γενικά αποφεύγουμε να βάλουμε mbuna με Aulonocara ή Haps όχι τόσο λόγω διατροφικής διαφοράς (έχω γράψει αναλυτικά την άποψη μου http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=59726 ) αφού σχεδόν πάντα το μεγάλο θα φάει το μικρό, αλλά κυρίως λόγω διαφορετικής συμπεριφοράς και αναγκών σε χώρο/διάκοσμο. Παράδοξο αλλά τα mbuna είναι αυτά που θα στρεσάρουν με την κινητικότητα τους τα υπόλοιπα. Σχετικά ήρεμα mbuna μπορούν, όταν υπάρχουν οι προϋποθέσεις, να συνυπάρξουν με Αυλονάκαρες και Απλοχρώμις πχ στο ενυδρείο του Κώστα θα κρατούσα με τα Προτομέλας, ασεϊ και λαμπίντο.
Απάντηση με παράθεση
  #119  
Παλιά 05-10-16, 18:51
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Ευχαριστω kostas.kal για τον χωρο σου και τον δασκαλο για τις απαντησεις.Κατι τελευταιο.Τα protomelas καλυτερα ζευγαρι ή χαρεμι?
Απάντηση με παράθεση
  #120  
Παλιά 05-10-16, 18:57
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kosmas Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα protomelas καλυτερα ζευγαρι ή χαρεμι?
Κι αυτό είναι πολυγαμικό είδος και ένα αρσενικό θέλει τουλάχιστον τρία θηλυκά.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Malawi 330 λίτρα my way Κλεόβουλος Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 169 15-11-20 22:13
Malawi 240 λίτρα sofianos7 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 17 22-12-14 23:34
700 λίτρα malawi giorgio Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 43 25-04-13 13:57
Malawi 500 λίτρα ntritzt Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 32 21-12-12 16:33
400 λίτρα Malawi! \/ag Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 19 23-11-12 01:43

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08669 seconds with 13 queries