Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-07-10, 22:57
Το avatar του χρήστη billos95
billos95 Ο χρήστης billos95 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-03-2010
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 471
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην billos95
Προεπιλογή Νεος με δίσκους!!!help!!!

Καλησπέρα
Θα φτιάξω ένα ενυδρείο απο το φθινόπωρο και θέλω να βάλω μέσα δίσκους γιατί είναι τα εντυπωσιακώτερα ψάρια.

Διαστάσεις:

Υψος : 70
Πλάτος : 30
Μήκος : 1.20

Περίπου μου βγαίνει 300 λίτρα.

Προτάσεις:

Εσείς πόσα ψάρια μου προτείνετε να βάλω???Απο πού να τα αγοράσω?Επίσης αν μπορείτε να μου πείτε τι θα χρειαστώ(κάτι καινούργιο)για τις ανάγκες των δίσκων μου.
Εχω πολύ όρεξη για διάβασμα και αν και 15 χρονών πιστεύω πως θα τα καταφέρω θαυμάσια με τα νέα μου ψάρια.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-07-10, 23:05
mimakoz13 Ο χρήστης mimakoz13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-06-2010
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Γεια σου φιλε,

καλυτερα να μη ξεκινουσες με δισκους γιατι ειναι ενα απο τα πιο δυσκολα ειδη ψαριων ενυδρειου.δοκιμασε με γκαπυ σε συνδιασμο με μολι, νεον και πλατυ.
τα λιτρα σου ειναι αρκετα για να βαλεις 7-8 απο το καθε ειδος.Συντομα θα ερθουν και οι πρωτες γεννες!

Φιλικα,
Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-07-10, 23:13
Το avatar του χρήστη billos95
billos95 Ο χρήστης billos95 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-03-2010
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 471
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην billos95
Προεπιλογή

Ασχολούμαι ήδη με γκάπυ.....εδώ και 1 χρόνο ασχολούμαι με το χόμπυ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-07-10, 23:14
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

δισκοι χμ
ειναι φανταστηκα ψαρακια
αλλα
καλυτερα να ξεκινησεις με ενα αλλο ειδος κατα τη γνωμη μου
για να μαθεις καλα το νερο σου οι δισκοι ειναι ευαισθητη σε αυτο το θεμα και δε θελουν πηραματα
αλλα αμα το θες πολυ θα την βρεις την ακρη

βεβαια το ενυδρειο που λες δε κανει για δισκους καλυτερα να πας σε περισοτερα λιτρα 400+ εγω τους εχω σε 360 μικτα 300 καθαρα και μπορω να πω οτι θελουν κι αλλο χορο

απο την αλλη κανω αλλαγες μονο με α/ο καθε 2 μερες το αργοτερο γυρω στα 100 λιτρα ειναι πολυ βρωμιαριδες παντος αν ειχα αλλα 200 λιτρακια δε θα ταλαιποριομουνα τοσο με αλλαγες
αυτα απο μενα
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-07-10, 00:05
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Οι ποιο πανω καλα στα ειπαν αλλα αν λαβεις υποψιν καποια βασικα πραγματα και θελεις και μπορεις να τα ακολουθήσεις προχώρα
Οι δισκοι δεν ειναι δύσκολοι εμεις τους κάνουμε προσπαθώντας να τους προσαρμόσουμε σε αυτο μας βολεύει και οχι σε αυτο που η φύση τους δημιούργησε
Θέλουν καθαρό, μαλακό νερό = συχνές αλλαγές = Α/ο
Χαμηλό σχετικά Ph = παλι Α/Ο για να μην μπλέκεσαι με χημικά (που δεν τα συνιστώ αλλά τα δέχομαι) = πάλι συχνές αλλαγές + χημικά = τζάμπα έξοδα για ζουμιά
Το πόσους δίσκους θα βάλεις θα έλεγα το πολύ 5 με τες ανωτέρω προϋποθέσεις πολύ αγάπη και πολύ δουλειά
Οχι φιλε μου οι δισκοι δεν ειναι δυσκολοι φτανει να ξερεις τι ζητούν απο εσενα (ζητούν οτι τους έδωσε η φυση)
Αν δεν μπορείς να τα δώσεις !!!
Ναι τοτε οι δίσκοι ειναι απο τα ποιο δύσκολα ψάρια

Γιωργο με προλαβες λεμε το ιδιο με αλλα λογια
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-07-10, 10:05
Το avatar του χρήστη billos95
billos95 Ο χρήστης billos95 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-03-2010
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 471
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην billos95
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Εχω πολύ όρεξη...όλο το καλοκαίρι θα διαβάζω για να προσφέρω σε αυτά τα πλάσματα ότι καλύτερο....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-07-10, 10:35
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

τα τριαντα εκατοστα πλατος ειναι λιγο...... Δωσε τουλαχιστον αλλα 10.....Διαβασε και ο,τι χρειαστεις εδω ειμαστε!!!
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-07-10, 23:53
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από billos95 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω πολύ όρεξη για διάβασμα...
Εγω δεν προκειται να προσπαθησω να σου αλλαξω τη γνωμη για να ασχοληθεις με καποιο αλλο ειδους ψαριου, αλλα στεκομαι στο κομματι της προτασης σου που εχω παραθεσει.

Εφοσον εχεις οντως ορεξη για διαβασμα, θα σου συνιστουσα για αρχη να ξεκινησεις απο εκει και να διαβασεις οσα περισσοτερα θεματα μπορεις με θεμα τους δισκους. Ετσι, μεχρι να εισαι ετοιμος να υποδεχτεις αυτα τα ψαρια στο ενυδρειο σου, θα εισαι πλεον ενημερος για ολες τις αναγκες τους (οι οποιες δεν ειναι καθολου φθηνες) και θα εχεις τον χρονο να ετοιμασεις το ενυδρειο οπως πρεπει και τον εξοπλισμο που χρειαζεται. Πανω απ' ολα, μην κανεις βαστικες κινησεις. Πρωτα καλο διαβασμα και στη συνεχεια εφαρμογη των γνωσεων που θα εχεις αποκτησει.

Καλη συνεχεια.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-09-10, 04:15
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από billos95 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα
Θα φτιάξω ένα ενυδρείο απο το φθινόπωρο και θέλω να βάλω μέσα δίσκους γιατί είναι τα εντυπωσιακώτερα ψάρια.

Διαστάσεις:

Υψος : 70
Πλάτος : 30
Μήκος : 1.20

Περίπου μου βγαίνει 300 λίτρα.

Προτάσεις:

Εσείς πόσα ψάρια μου προτείνετε να βάλω???Απο πού να τα αγοράσω?Επίσης αν μπορείτε να μου πείτε τι θα χρειαστώ(κάτι καινούργιο)για τις ανάγκες των δίσκων μου.
Εχω πολύ όρεξη για διάβασμα και αν και 15 χρονών πιστεύω πως θα τα καταφέρω θαυμάσια με τα νέα μου ψάρια.
Φιλε μου εγω αν ξεκιναγα με το πρωτο δισκοενυδρειο, το πλατος δεν θα το εκανα πιο μικρο απο 50 εκ, και το μηκος πιο μικρο απο 150 εκ.
Το υψος δεν ειναι ασχημο.
Επισης θα το αφηνα να τρεξει χωρις δισκους για λιγο καιρο και μεχρι να ειμαι σιγουρος οτι ολα στο ενυδρειο λειτουργουν καλα και ειναι ετοιμα να τους δεχτουν, χωρις να κανω μεγαλες αλλαγες και τους στρεσαρω με πειραματα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
βιοτοπος για δίσκους!!!! thanasis76 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 122 19-04-10 15:32
Νέο look 620 lit με Δίσκους Χαραμάδας Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 3 03-03-09 11:35
Βιοτοπικό με δίσκους poseidonbc Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 27 02-12-08 22:44
νεος στο forum και νεος στο θαλασσινο makisktm Θαλασσινό νερό - Γενικά 38 17-03-07 17:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12212 seconds with 16 queries