Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δίσκοι (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=25)
-   -   Νεος με δίσκους!!!help!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=41701)

billos95 01-07-10 22:57

Νεος με δίσκους!!!help!!!
 
Καλησπέρα
Θα φτιάξω ένα ενυδρείο απο το φθινόπωρο και θέλω να βάλω μέσα δίσκους γιατί είναι τα εντυπωσιακώτερα ψάρια:p.

Διαστάσεις:

Υψος : 70
Πλάτος : 30
Μήκος : 1.20

Περίπου μου βγαίνει 300 λίτρα.

Προτάσεις:

Εσείς πόσα ψάρια μου προτείνετε να βάλω???Απο πού να τα αγοράσω?Επίσης αν μπορείτε να μου πείτε τι θα χρειαστώ(κάτι καινούργιο)για τις ανάγκες των δίσκων μου.
Εχω πολύ όρεξη για διάβασμα και αν και 15 χρονών πιστεύω πως θα τα καταφέρω θαυμάσια με τα νέα μου ψάρια.

mimakoz13 01-07-10 23:05

Γεια σου φιλε,

καλυτερα να μη ξεκινουσες με δισκους γιατι ειναι ενα απο τα πιο δυσκολα ειδη ψαριων ενυδρειου.δοκιμασε με γκαπυ σε συνδιασμο με μολι, νεον και πλατυ.
τα λιτρα σου ειναι αρκετα για να βαλεις 7-8 απο το καθε ειδος.Συντομα θα ερθουν και οι πρωτες γεννες!

Φιλικα,
Δημητρης:cool:

billos95 01-07-10 23:13

Ασχολούμαι ήδη με γκάπυ.....εδώ και 1 χρόνο ασχολούμαι με το χόμπυ:)

harris samos 01-07-10 23:14

δισκοι χμ :rolleyes:
ειναι φανταστηκα ψαρακια
αλλα
καλυτερα να ξεκινησεις με ενα αλλο ειδος κατα τη γνωμη μου
για να μαθεις καλα το νερο σου οι δισκοι ειναι ευαισθητη σε αυτο το θεμα και δε θελουν πηραματα
αλλα αμα το θες πολυ θα την βρεις την ακρη

βεβαια το ενυδρειο που λες δε κανει για δισκους καλυτερα να πας σε περισοτερα λιτρα 400+ εγω τους εχω σε 360 μικτα 300 καθαρα και μπορω να πω οτι θελουν κι αλλο χορο

απο την αλλη κανω αλλαγες μονο με α/ο καθε 2 μερες το αργοτερο γυρω στα 100 λιτρα ειναι πολυ βρωμιαριδες παντος αν ειχα αλλα 200 λιτρακια δε θα ταλαιποριομουνα τοσο με αλλαγες
αυτα απο μενα :grin:

Giorgos 01-07-10 23:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από billos95 (Μήνυμα 461448)
Εχω πολύ όρεξη για διάβασμα...

Εγω δεν προκειται να προσπαθησω να σου αλλαξω τη γνωμη για να ασχοληθεις με καποιο αλλο ειδους ψαριου, αλλα στεκομαι στο κομματι της προτασης σου που εχω παραθεσει.

Εφοσον εχεις οντως ορεξη για διαβασμα, θα σου συνιστουσα για αρχη να ξεκινησεις απο εκει και να διαβασεις οσα περισσοτερα θεματα μπορεις με θεμα τους δισκους. Ετσι, μεχρι να εισαι ετοιμος να υποδεχτεις αυτα τα ψαρια στο ενυδρειο σου, θα εισαι πλεον ενημερος για ολες τις αναγκες τους (οι οποιες δεν ειναι καθολου φθηνες) και θα εχεις τον χρονο να ετοιμασεις το ενυδρειο οπως πρεπει και τον εξοπλισμο που χρειαζεται. Πανω απ' ολα, μην κανεις βαστικες κινησεις. Πρωτα καλο διαβασμα και στη συνεχεια εφαρμογη των γνωσεων που θα εχεις αποκτησει.

Καλη συνεχεια. ;)

Yiannis59 02-07-10 00:05

Οι ποιο πανω καλα στα ειπαν αλλα αν λαβεις υποψιν καποια βασικα πραγματα και θελεις και μπορεις να τα ακολουθήσεις προχώρα
Οι δισκοι δεν ειναι δύσκολοι εμεις τους κάνουμε προσπαθώντας να τους προσαρμόσουμε σε αυτο μας βολεύει και οχι σε αυτο που η φύση τους δημιούργησε
Θέλουν καθαρό, μαλακό νερό = συχνές αλλαγές = Α/ο
Χαμηλό σχετικά Ph = παλι Α/Ο για να μην μπλέκεσαι με χημικά (που δεν τα συνιστώ αλλά τα δέχομαι) = πάλι συχνές αλλαγές + χημικά = τζάμπα έξοδα για ζουμιά
Το πόσους δίσκους θα βάλεις θα έλεγα το πολύ 5 με τες ανωτέρω προϋποθέσεις πολύ αγάπη και πολύ δουλειά
Οχι φιλε μου οι δισκοι δεν ειναι δυσκολοι φτανει να ξερεις τι ζητούν απο εσενα (ζητούν οτι τους έδωσε η φυση)
Αν δεν μπορείς να τα δώσεις !!!
Ναι τοτε οι δίσκοι ειναι απο τα ποιο δύσκολα ψάρια

Γιωργο με προλαβες λεμε το ιδιο με αλλα λογια

billos95 02-07-10 10:05

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Εχω πολύ όρεξη...όλο το καλοκαίρι θα διαβάζω για να προσφέρω σε αυτά τα πλάσματα ότι καλύτερο....

Pritanis 02-07-10 10:35

τα τριαντα εκατοστα πλατος ειναι λιγο...... Δωσε τουλαχιστον αλλα 10.....Διαβασε και ο,τι χρειαστεις εδω ειμαστε!!!

White Diamond 02-07-10 11:45

Η δικη μου αποψη ειναι συμφωνη με αυτα που αναφερει ο Γιαννης ?9
απλα δεν θελω ουτε να τα ακουω τα χημικα.:)
Σχετικα με το πλατος θα ελεγα 45+ αν υπαρχει η δυνατοτητα.
Στησε το οσο καλυτερα γινεται απο τωρα γιατι σε βλεπω να κατασκευαζεις
αλλο συντομα και να πετας χρημα αδικα. :)

billos95 02-07-10 12:27

Ευχαριστώ για την συμβουλή.Για το πλάτος θα το κοιτάξω...δεν ξέρω πόσο θα με πάρει αλλά αν είναι θα το βάλω οριακά για αν έχει όσο μεγαλύτερο πλάτος γίνεται.

thanasis76 02-07-10 12:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από billos95 (Μήνυμα 461542)
Ευχαριστώ για την συμβουλή.Για το πλάτος θα το κοιτάξω...δεν ξέρω πόσο θα με πάρει αλλά αν είναι θα το βάλω οριακά για αν έχει όσο μεγαλύτερο πλάτος γίνεται.

οτι σου ειπαν τα παιδια ειναι σωστα!!!! καλα κανεις και ακους για να φτιαξεις κατι καλο και ομορφο....
οσο για το πλατος
κανε το οσο σε περνει , ειναι πολυ συμαντικο....
αν σκεφτεις οτι θα βαλεις λιγα ξυλα, ισως κανενα φυτο στο πισω μερος... θα σου πιασουν 10-15 εκατ.
αν βαλεις και οτι οι δισκοι γινονται γυρο στα 15-20 εκατ. μερικες φορες και παραπανω....

καλη αρχη και απο εμενα και οτι θελεις εδω ειμαστε....:smt041:smt041

billos95 02-07-10 15:34

Να ΄σαι καλά φίλε,σας ευχαριστώ όλους για τις πολύτιμες συμβουλές σας:D

Χαραμάδας 07-07-10 10:27

1 Συνημμένο(α)
Φίλε ΒILLOS95 με το καλό να ξεκινήσεις το δισκοενυδρείο.Οι δίσκοι κατ'εμέ δεν είναι καθόλου δύσκολα ψάρια,αρκείνα ακολουθήσεις ορισμένες παραμέτρους απλές όπως ''καλό φιλτράρισμα'',''αλλαγές νερού 20-30% κάθε 10-15 μέρες (όχι απαραίτητα Α/Ο)'',''καλό τάισμα με ποιοτικό φαγητό'',''σταθερή θερμοκρασία στους 28-30 βαθμούς'' και πάνω από 5-6 δίσκους στην αρχή,ώστε να κοπαδιάσουν και αργότερα βάλε κι'άλλους(εσύ θα κρίνεις.Οσο για το διάβασμα που λές εγώ δεν σου το συνηστώ γιατί θα διαβάσεις εκατοντάδες διαφορετικές απόψεις για τους δίσκους.Σου εύχομαι να φτάσεις στό επίπεδο της παρακάτω φώτο.;).
Υ.Γ. Φίλε ''ΧΑΡΡΥ ΣΑΜΟΣ'' για άλλη μια φορά βλέπω ότι δεν ενθαρίνεις ένα μελλοντικό δισκά και δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί.:(.

ΧρήστοςΠ 07-07-10 10:33

το 10-15 μερες αλλαγή σε νέο δισκά είναι λάθος πρόταση για μένα .

Στην φωτό που εχεις βλέπω ψάρια που δεν είναι καλά μορφολογικά ΙΜΟ

thanasis76 07-07-10 10:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΧρήστοςΠ (Μήνυμα 462590)
το 10-15 μερες αλλαγή σε νέο δισκά είναι λάθος πρόταση για μένα .

Στην φωτό που εχεις βλέπω ψάρια που δεν είναι καλά μορφολογικά ΙΜΟ

Εχεις απολυτο δικιο!!!!
στην αρχη εκανα μερα παρα μερα αλλαγη και τωρα κανω καθε 3-4 μερες 20%.
δεν θα το αφηνα ποτε πανω απο μια εβδομαδα.
οσο πιο συχνες αλλαγες τοσο πιο καλα και ανεπτυγμενα ψαρια θα εχουμε!!! σε ολα τα αλλα συμφωνω!!!!

Χαραμάδας 07-07-10 11:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΧρήστοςΠ (Μήνυμα 462590)
το 10-15 μερες αλλαγή σε νέο δισκά είναι λάθος πρόταση για μένα .

Στην φωτό που εχεις βλέπω ψάρια που δεν είναι καλά μορφολογικά ΙΜΟ

Eγώ κάνω κάθε 15 μέρες 20-30% (120-150 lit στα 600 lit).Το νερό μου είναι ''κρύσταλλο'',παρά τις μεγάλες ποσότητες τροφής που δίνω.Κοντεύω τα δύο χρόνια χωρίς απώλειες(0 φτού-φτού),τα ψάρια έχουν 10πλασιάσει το μέγεθός τους,τρώνε από το χέρι μου(σε σημείο να τα πιασω με το χέρι και να τα βγάλω απο το νερό).Αυτά βλέπω σε 'μένα και γι αυτό έκανα αυτήν την πρόταση.Εμπειρικά δεν βλέπω κάποιοπ λάθος.Τώρα αν εσύ Χριστάρα μου,αν προτείνεις να γίνεται αλλαγή νερού συντομότερα,εξήγησέ μου πιο καλύτερο αποτέλεσμα θα δω στα ψάρια μου, για να συμβουλέψω διαφορετικά τον φίλο.Οσο για την φώτο (δεν είναι δική μου φυσικά) αλλά δεν καταλαβαίνω τι ενοείς με το ''δεν είναι καλά μορφολογικά ΙΜΟ''.;).

drbig 07-07-10 11:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από christsos (Μήνυμα 462601)
''δεν είναι καλά μορφολογικά ΙΜΟ''.;).

Δεν ειναι καλά μορφολογικά In My Opinion. (Κατα τη γνώμη μου) :D:D:D

Κατα τα άλλα οι δισκάδες είστε αδιόρθωτοι. Φιλικά πάντα!

thanasis76 07-07-10 11:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από christsos (Μήνυμα 462601)
Eγώ κάνω κάθε 15 μέρες 20-30% (120-150 lit στα 600 lit).Το νερό μου είναι ''κρύσταλλο'',παρά τις μεγάλες ποσότητες τροφής που δίνω.Κοντεύω τα δύο χρόνια χωρίς απώλειες(0 φτού-φτού),τα ψάρια έχουν 10πλασιάσει το μέγεθός τους,τρώνε από το χέρι μου(σε σημείο να τα πιασω με το χέρι και να τα βγάλω απο το νερό).Αυτά βλέπω σε 'μένα και γι αυτό έκανα αυτήν την πρόταση.Εμπειρικά δεν βλέπω κάποιοπ λάθος.Τώρα αν εσύ Χριστάρα μου,αν προτείνεις να γίνεται αλλαγή νερού συντομότερα,εξήγησέ μου πιο καλύτερο αποτέλεσμα θα δω στα ψάρια μου, για να συμβουλέψω διαφορετικά τον φίλο.Οσο για την φώτο (δεν είναι δική μου φυσικά) αλλά δεν καταλαβαίνω τι ενοείς με το ''δεν είναι καλά μορφολογικά ΙΜΟ''.;).

αν σκεφτεις ομως οτι λιγοι εχουν 600+ λιτρα...:D:D
σε ενυδρειο 100 -300 λιτρα αλλαγες καθε 10-15 μερες ειναι πολυ μακρυα....

Χαραμάδας 07-07-10 11:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από drbig (Μήνυμα 462603)
Δεν ειναι καλά μορφολογικά In My Opinion. (Κατα τη γνώμη μου) :D:D:D

Τώρα φωτίστηκα.:confused:.Απλά Ελληνικά Χαρούλη......για να καταλάβω.
Και κανόνησε να κάνεις δισκοενυδρείο,γιατί σε βλέπω συνέχεια να τριγυρνάς στην παράγραφο ''δίσκοι''.:D:D:D Μήπως ψήνεσαι???;)
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 462606)
αν σκεφτεις ομως οτι λιγοι εχουν 600+ λιτρα...:D:D
σε ενυδρειο 100 -300 λιτρα αλλαγες καθε 10-15 μερες ειναι πολυ μακρυα....

Αναλόγως με το τι φίλτρανση έχουν και φυσικά με τον αριθμό των ψαριών.Ο φίλος μιλάει για τουλάχιστων 300+ lit και αν πουμε για ένα κοπαδάκι 5-6 δίσκοι + 10-15 καρντιναλοροδοστομοκόρυ νομίζω ότι με 50-70 lit κάθε 15μερο θα είναι κούκλος.:p.

thanasis76 07-07-10 11:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από christsos (Μήνυμα 462607)
Τώρα φωτίστηκα.:confused:.Απλά Ελληνικά Χαρούλη......για να καταλάβω.
Και κανόνησε να κάνεις δισκοενυδρείο,γιατί σε βλέπω συνέχεια να τριγυρνάς στην παράγραφο ''δίσκοι''.:D:D:D Μήπως ψήνεσαι???;)
-------------------------

Αναλόγως με το τι φίλτρανση έχουν και φυσικά με τον αριθμό των ψαριών.Ο φίλος μιλάει για τουλάχιστων 300+ lit και αν πουμε για ένα κοπαδάκι 5-6 δίσκοι + 10-15 καρντιναλοροδοστομοκόρυ νομίζω ότι με 50-70 lit κάθε 15μερο θα είναι κούκλος.:p.

εγω παντος σε 360 λιτρα με 5 δισκους με φουλ ταισμα ξηρα τροφες και καρδια... κανω καθε 3-4 μερες 10-20% και πιστευω οτι ειμαι οκ....
αλλα σχετικα ειναι ολα, αναλογα το καθε ενυδρειο και τις μετρησεις του.
απλα σε νεους καλο ειναι να βαζουμε και μια ασφαλεια...:D:D

ΧρήστοςΠ 07-07-10 12:01

Τι θέλω να πω ...

ξεκιναμε με την παραδοχή ότι το καθε ενυδρείο είναι ξεχωριστό ;)

Για αρχή επειδή θα αγορασει και μικρά ψάρια είναι καλό να έχει όσο μπορεί χαμηλότερα τα νιτρικά του και τα φωσφορικά του για να μεγαλώσουν σωστά γιατί επηρεάζονται στην μορφολογία τους . Για αυτό τον λόγο λέω για συχνοτερες αλλαγές που φυσικά θα τον βοηθήσει στην αρχή σε κάποια λάθη ( που κανανμε όλοι μας ) παραπάνω τάισμα για παραδειγμα με ζόρισμα της βιολογίας .

Κάποια ψάρια τα βλέπω πολύ μακρόστενα στην φωτογραφία και δεν μου αρέσουν

Οι δρόμοι είναι πολλοί και διαφορετικοί όπως λέω απλά για κάποιον που ξεκινάει με δίσκους θεωρώ ότι οι συχνές αλλαγές είναι ο ποιο έυκολος δρόμος ( ειδικά σε μικρά δισκάκια και για για 9-10 μήνες )

drbig 07-07-10 12:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από christsos (Μήνυμα 462607)
Τώρα φωτίστηκα.:confused:.Απλά Ελληνικά Χαρούλη......για να καταλάβω.
Και κανόνησε να κάνεις δισκοενυδρείο,γιατί σε βλέπω συνέχεια να τριγυρνάς στην παράγραφο ''δίσκοι''.:D:D:D Μήπως ψήνεσαι???;)
-------------------------

Αφου ξέρεις ρε Χρήστο οτι το 700λιτρο για δισκάδικο θα πάει! Δεν ψήνομαι, ψήθηκα!!!!! :D:D:D

billos95 09-07-10 13:30

Ευχαριστώ πολύ όλους σας για τις συμβουλές.
Το ενυδρείο για την ακρίβεια είναι 420 λίτρα(ευχαριστώ kingrim;)).
Για 420 λίτρα ποιό φίλτρο μου προτείνετε???

Γιώργος Κ 09-07-10 13:44

Yπαρχει περιπτωση να φτιαξεις sump?? Noμιζω πως ειναι πολυ καλη λυση! ;)

billos95 09-07-10 15:12

Ναι πιστεύω να τα καταφέρω στην κατασκευή του sump.Δεν καταλαβαίνω όμως...τί μηχανισμός θα χρειαστεί για να πηγαίνει το νερό από το φίλτρο στο ενυδρείο?

aiptek 09-07-10 15:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από billos95 (Μήνυμα 463258)
Ναι πιστεύω να τα καταφέρω στην κατασκευή του sump.Δεν καταλαβαίνω όμως...τί μηχανισμός θα χρειαστεί για να πηγαίνει το νερό από το φίλτρο στο ενυδρείο?

μια αντλια που θα φερνει το νερο πισω στο τανκ(ενυδρειο),αυτη μπαινη στο σαμπ...
φροντησε να γινει τρυπα στο τανκ για την υπερχηληση γιατι μετα θα τρεχεις...
διαβασε επισης εδω για να δεις περιπου τη θα χρειαστης http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...taskEnydr4.htm

billos95 09-07-10 16:56

Απο εκεί τα έχω δεί φίλε μου αλλά δεν αναφέρει πουθενά την αντλία χρησιμοποιεί..το μόνο που αναφέρει είναι τα σφουγκάρια,μακαρόνια και γενικά ότι θα μπεί μέσα στο φίλτρο.
Μήπως μπορεί να βοηθίσει κάποιος?

aiptek 09-07-10 17:21

αναλογα τη τρυπα που θα κανεις στο ενυδρειο μπαινει και η καταλληλη αντλια...
αν κανεις 1 ιντσα επιστροφη με μια αντλια 3000λιτρα εισαι κομπλε,καλυτερα δυο αντλιες στα 1500λιτρα για το ενδεχομενο που καει μια...
η αντλια μας ενδιαφερει να στελνει λιγοτερο νερο απ'οτι επιστρεφει απο την υπερχιλησει...θα ρυθμισεις μετα την βανα που θα βαλεις απο την επιστροφη του νερου.

exelix 09-07-10 17:26

Διάβασέ το καλά! Όλα τα λέει και φαίνονται και στις φωτογραφίες. Έχει μια Aquamedic και μια Eheim για εφεδρική.

billos95 13-07-10 09:21

OK!
Ευχαριστώ φίλε exelix!:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:10.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02694 seconds with 10 queries