Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 26-04-13, 12:04
Το avatar του χρήστη blue1979
blue1979 Ο χρήστης blue1979 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2013
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή Μια Κάλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε

Επειδη οπως λεει ο σοφος λαος καλιο γαιδουρόδενε παρα γαιδουρογύρευε θα ξεκινησω αυτο το θεμα απο τωρα για να μπορεσω να συγκεντρωσω καποιες αποψεις γυρω απο το ενυδρειο που θελω να στησω προκειμενου οταν ξεκινησω να ξερω ακριβως τι δρομο πρεπει να ακολουθησω.
δεν θελω να παω στο μαγαζι και να περνω αχρηστα πραματα η να ρωταω την ωρα που το γεμιζω τι κανει και την δεν κανει σε θεματα οπως ξυλα πετρες PH ψαρια κτλ.
ας τα παρουμε λοιπον απο την αρχη. το ενυδρειο μου ειναι αυτο

http://www.tails.co.nz/fish/tanks-an...aquarium-60ltr

ολη η πλατη ειναι γεματι με διαφορα υλικα για φιλτραρισμα και δουλευει με κυκλοφορητη ενω εχει και πατωμα με τρυπες (αποσπωμενο) για να φιλτραρει και το υποστρωμα.

εχω κανει καποιες αγορες οπως εχω πει και στο αρχικο μου post αλλα θα της βαλω και εδω για ευκολία

εχω ως τωρα αγορασει

1) ενα θερμομετρο ηλεκτρονικο με καλωδια που μπαινουν στο ενυδρειο και μετραει την θερμοκρασια σε 2 σημεια.

2) υποστρωμα για φυτα Fluval το μεγαλο σακι

3) Συστημα Co2 Fluval 88

4) ενα ξυλο με ωραιο σχεδιο (απο αυταπου βγαζουν κοκκινιλα στο νερο)

5) χρονοδιακοπτη ρευματος για το φωτισμο

6) Αυτόματη Ταιστρα

7) αντιχλώριο Prime

8 ) θερμόστατη fluval

9) μια Αποχη


οι σκεψεις που εχω γυρω απο αυτο το ενυδρειο ως τωρα ειναι οι εξης

1) θα ηθελα να εχει μεσα και ψαρια και γαριδες

2) στο forum ειδα κατι γαριδες με μπλε χρωμα και ιδανικα θα ηθελα να βαλω μεσα αυτες ή και αυτες

3) Για καποιο λογο ανεξηγητο αυτο το ψαρι μου εχει κολησει στο μυαλο...
το σκευτομαι πολυ σοβαρα για το 60αρι που λεω να φτιαξω καποια στιγμη μιας και διαβασα οτι μενει μικρος και δεν μεγαλωνει πολυ. Αν τελικα παω σε αυτο το ψαρι με τι αλλα ψαρια μπορω να το συνδυασω?
με γαριδες θα ταιριαξει?


4) θα μου αρεσε η ιδεα και των Buffer αλλα τα μικρα (Dwarf)δεν μαρεσουν πολυ χωρια που απο οτι καταλαβα και να στραβοκλάσεις ψωφανε. Υπαρχει καποιο μεγαλουτσικο που να μπορει να μπει? Αν μπορουσε δεν θα με χαλαγε να μην εχω τιποτε αλλο μεσα. αρκει να ηταν μεγαλουτσικο...

5) Επισης μου αρεσει πολυ και το Melanochromis johanni αυτο μπαινει μαζι με 2 θυλικα? και αν ναι μπορω να βαλω και γαριδες?

χμμμ προς το παρον αυτα.... αν προκυψει καποιο αλλο ψαρι η ερωτηση θα προσθεσω εδω.... το θεμα ειναι να καταλυξω σε ψαροσυνθεση για να αρχισω να προετοιμαζω το εδαφος σε οτι αφορα το τελειο περιβαλλον για αυτη....
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Παρά λίγο τραγωδία... anko184 Αρχάριοι γλυκού νερού 24 17-11-11 02:13
Καλύτερα να ρωτάς παρά να πονάς.. almost Θαλασσινό νερό - Γενικά 39 04-02-10 22:20
κάλιο αργά παρά ποτέ george82 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 12 25-09-09 04:22
Κάλιο αργά παρά ποτέ THEOFANIS6 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 18-10-07 10:43
Κάλιο. ThDam Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 18-11-05 02:12

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10199 seconds with 14 queries