Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-09-11, 23:52
sapiens Ο χρήστης sapiens δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή Κάτι σάπιο υπάρχει εδώ..!!!

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!! Έχω ένα ενυδρείο 150 λίτρων με (agnosto arithmo) platy, 1 klooun , 2 diskous , 8 corydoras kai 2 plakostomous. Οι μετρήσεις του νερού βγαίνουν όλες πάντα στις συνηθισμένες τιμές με μικρή αυξομείωση στο ph (6.8-7.3). Τον τελευταίο καιρό και λόγω των corydoras που ήταν σε "οίστρο" , έκανα άπειρες αλλαγές νερού στο ενυδρείο (1 ανα 2-3 μέρες , με χρήση φυσικά αντιχλωρίου, οι τιμές κατάφερα να μην αλλάξουν, τα περισσότερα ψάρια ζωήρεψαν και απλά κατάφερα να κατεβάσω την θερμοκρασία απο τους 31 βαθμούς (τα είχα παρατήσει στην αθήνα μόνα τους το καλοκαίρι τα ενυδρεία) , στους 26 βαθμούς!! Το ενυδρείο είναι φυτεμένο με αρκετά φυτά (κρυπτοκορίνες, anubias, valisneria και διαφορα αλλα που δν θυμαμαι τα ονοματα τους). Έχω μέσα ένα πολύ μεγάλο ξύλο (που τα anubias ειναι πιασμένα πάνω του) και έχω και άπειρα μικροσκοπικά κοχύλια που απ'ότι ξέρω το συγκεκριμένο είδος δεν επηρεάζει ούτε την ανάπτυξη των φυτών ούτε τα ψάρια!! (αυτός ήταν ο πρόλογος)
Σήμερα είδα ότι ένα platy θηλυκό ήταν στην επιφάνεια , κρυμμένο μέσα στο ελάχιστο κερατόφυλλο που έχω και ανάμεσα στα κοιλιακά και στο εδρικό πτερύγιο , στο σημείο από όπου γεννάει , είχε βγεί ένας κόκκινο όγκος σαν κύστη.. Μέχρι να το σκεφτώ και να δω τι θα κάνω , το platy άρχισε να αφήνεται εντελώς με αποτέλεσμα να πέφτει στον βυθό. Για 2-3 λεπτά έπεφτε και ξαφνικά πεταγόταν σαν τρελό και έβγαινε έξω από την επιφάνεια του νερού (σαν να πονούσε μου φάνηκε ).. Και στο τέλος πήγε και χώθηκε μέσα σε ένα φυτό και δεν μπορούσα καν να το βρω!! (Καλά δεν το συζητάω ότι μας άφησε χρόνους το ψάρι) Απλά ανησυχώ για τα υπόλοιπα! Τι είδους πρόβλημα ήταν αυτό??Είναι κάποιο παράσιτο που μπορεί να προσβάλει τα άλλα??? (φωτογραφία με το συγκεκριμένο ψάρι δεν μπορώ να σας βρώ γιατί δεν ξέρω καν που είναι αυτή τη στιγμή)..


Υ.Γ. Τις τελευταίες μέρες το ψάρι είχε φουσκωμένη κοιλιά και νόμιζα ότι ήταν έτοιμο να γεννήσει.. Τα λέπια δεν είχαν πεταχτεί , ούτε είχε κάποιο άλλο σημάδι εξωτερικά που να δείχνει οποιαδηποτε μόλυνση ή αρρώστια!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-09-11, 23:59
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Καλως ηρθες!
Αν μπορεις συμπληρωσε αυτη τη φορμα: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14298 ωστε καποιος να εχει μια πιο ολοκληρωμενη εικονα
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-09-11, 00:26
sapiens Ο χρήστης sapiens δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1.
ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 100x35x50 . 150L
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 11 μήνες (περίπου)
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ:7 μήνες πριν
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 26
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ):
8 corydoras ,2 δίσκοι,2 πλεκοστομοι, 1 κλοουν, 1 ξιφοφορος,καμια 15αρια platy(δν ξερω ακριβως γιατι εχω μικρα)
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ):απειρα μικρα σαλιγκαρια αγνωστης ταυτοτητας
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 25-26 βαθμοί
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: 30-40% , 1 φορά ανα 2-3 μέρες
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 23/9
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ:
1-2 φορές τη μέρα με φυλλαράκι (διάφορα είδη ανακατεμένα) και μέρα παρά μέρα κατεψυγμένη τροφή για τους δίσκους

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
pH:6.8-7.3
KH:8-9
GH:εχει χαλασει το τεστ και δν ξερω τις τελευταιες δυο εβδομαδες τι γινεται αλλα ηταν καπου στο 8 (νομιζω)
ΝΗ3 (αμμωνια):δν εχω σχεδόν καθόλου (πρεπει να κανω μετρησεις για να πω με ακριβεια)
ΝΟ2(νιτρώδη):καθολου
ΝΟ3(νιτρικά):7
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ:

ΣΤΙΚΣ:
Ηλεκτρονική:
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ:
1 platty
2. ΔΕΡΜΑ:φυσιολογικο
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: υπερκινητικοτητα μαζι με απραξια τα τελευταία λεπτά της ζωης του
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ): εκει υπηρχε η κυστη
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ):φυσιολογικη , μεχρι που στα τελευταια λεπτα δεν φαινεται να αναπνεει καθολου (αν και ηταν ζωντανο ακομα)
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? :είχε το μεσημερι φυσιολογικη..
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: σημερα το βραδυ και σε μιση ωρα το πολυ πεθανε

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ: κανενα
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ:
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ:

4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ:
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? :
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ:
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? :οχι
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? :οχι ακομα

(πολυ ζορικη αυτη η φορμα )
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-09-11, 00:31
sapiens Ο χρήστης sapiens δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

ευχαριστω!!! καλως σας βρηκα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-09-11, 00:47
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Ωχ το δεν εχω σχεδόν καθόλου (πρεπει να κανω μετρησεις για να πω με ακριβεια) δε μου αρεσει καθολου ...

Λοιπον ετοιμασου να ακουσεις τη πραγματικοτητα (θα προσπαθησω να ειμαι ειλικρινης και για αυτο να προσπαθησεις να μη στεναχωρηθεις!)
Εχεις παρα πολλα ψαρια για το ενυδρειο σου και "ασυμβατα" μεταξυ τους οπως και ψαρια που χρειαζονται κοπαδι και τα εχεις μονα τους!! Αυτο θα δημιουργησει προβληματα πρωτα απο ολα στην ικανοτητα της βιολογικης σου φιλτρανσης να "αντεξει" ολο αυτο το "φορτιο" αλλα και στα ιδια τα ψαρια λογω λαθος συνθηκων και "απαιτησεων" τους ...

Οι δισκοι ειναι ζευγαρι?
Χαμηλωνεις καπως τις σκληροτητες (επεξεργαζεσαι το νερο της βρυσης με καποιο τροπο)?
Τι φιλτρο εχεις και με τι υλικα?
Ποτε μετρησες τελευταια φορα για αμμωνια και τι εδειξε η μετρηση?
Πως πλενεις τα υλικα του φιλτρου? (αν τα πλενεις)

Αν μπορεις βαλε και φωτογραφιες
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-09-11, 01:03
sapiens Ο χρήστης sapiens δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

ΧΑΧΑΧΑΑ είναι κληρη η πραγματικοτητα αλλα την αντεχω!!!
το ξερω οτι εχω πολλα ψαρια και αφενως φταιει η αυξημενη σεξουαλικοτητα των platys μου και αφετερου το οτι ο ΜΕΝΤΟΡΑΣ μου στον χωρο των ενυδρειων εξελιχθηκε σε 100% ασχετος (ελπιζω να μην ειναι μελος και με πλακωσει).. Τα τεστ και τις λοιπες μετρησεις επεμεναν (αυτος και ο ενυδρειας) να μην τις κανω γιατι ειναι αχρηστες και μονη μ εψαξα και εμαθα να κανω.. Οπότε το αποτέλεσμα είναι να έχω γεμίσει ψάρια, τα οποία (οντως) σκοτωνονται μεταξυ τους και δεν εχουν χωρο να χαλαρωσουν!! Οι δίσκοι μου είναι αρκετά μικροί για να ξέρω το φύλο τους.. Προς το παρον ο λιγο μεγαλυτερος κυνηγαει τον μικροτερο αλλά ο μικροτερος είναι πιο ενεργητικος απο τον αλλον.. Εχει πολυ περισσοτερη ορεξη, ειναι πιο ηρεμος και πιο προσαρμοσμενος (απο οτι εχω καταλαβει απο τη συμπεριφορα του δλδ)
Η σκληροτητα του νερου της βρυσης (μου) ευτυχως δεν είναι πολυ ανεβασμενη και ετσι με το αντιχλωριο γινεται η δουλεια καλα.. Πάντα πριν βάλω το καινουριο νερο μεσα μετράω θερμοκρασία και το φτιάχνω με αντιχλωριο (δν κανω παντα μετρησεις βεβαια ).. Λοιπον.. εχω εσωτερικο (ενσωματωμενο φιλτρο) το οποιο μου εχει δημιουργησει και αρκετα προβληματα.. Έχω μέσα στο φιλτρο , το κλασικο σφουγγαρι, υαλοβαμβακα και βιολογικο υλικο.. Πως πλενω τα υλικα του φιλτρου τωρα... πλενω με νερο της βρυσης το σφουγγαρι και τον υαλοβαμβακα και το βιολογικο υλικο το ξεπλενω σε ενυδρειακο υλικο, δεν το αφηνω να στεγνωσει και το εχω μεσα σε διχτυωτο σακουλακι (με μεγαλες τρυπες). Την τελευταια φορά που μέτρησα την αμμωνια δεν είχα καθολου!!! τιποτα!!!! και ηταν 2 εβδομαδες πριν , οταν αρχισαν να ερωτοτροπουν τα corydorIA mou!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-09-11, 01:23
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Αν ειναι μελος θα τον πλακωσουμε εμεις πρωτοι μη φοβασαι!!

Λοιπων η μετρηση αμμωνιας και ΝΟ2 και ΝΟ3 ειναι πολυ σημαντικες!

Οσο για το πλατυ σου ειναι πολυ δυσκολο να διαγνωστει ο θανατος του ... αυτο που πρεπει να κανεις αμεσα ειναι να δωσεις πολλα ψαρια!

8 corydoras ,2 δίσκοι,2 πλεκοστομοι, 1 κλοουν, 1 ξιφοφορος,καμια 15αρια platy
Απο ολα αυτα τα ψαρια θα σου ελεγα να κρατησεις τα πλατυ ...
Οι δισκοι ειναι κοπαδοψαρα και δημιουργουν ιεραρχια! Πρεπει να εχεις πολλους μαζι ετσι ωστε η επιθετικοτητα να "μοιραζεται" .. στο ενυδρειο σου ομως δε χωρανε (αν εχεις σκοπο να αγορασεις καποιο ενυδρειο πανω απο 300 λιτρα - το συζηταμε). Καθως και η θερμοκρασια που κρατας τους δισκους δεν ειναι η καλυτερη ...
Και ο κλοουν ειναι κοπαδοψαρο και γινονται μεγαλοι ...
Στα κορυντορακια πετυχες (ειναι και αυτα κοπαδοψαρα!) αλλα συνολικα εχεις πολλα ψαρια! Ποια ειναι αληθεια?
Αν μπορεις βαλε φωτογραφιες και απο τους πλεκο ... μαλλον ειναι οι κοινοι που γινονται μεγαλοι για το ενυδρειο σου αλλα και θα ενοχλουν και τους δισκους!

Ποιο φιλτρο εχεις?

Πρεπει να κανεις ριζικες αλλαγες ... δυστηχως δε μπορω να σου κατι ευχαριστο προς το παρον!
Διαβασε τα υπομνηματα στη κατηγορια των αρχαριων και σιγα σιγα θα μπαινεις στο κλιμα!
Σημασια εχει να βρεθει η ισορροπια στο ενυδρειο σου με σωστους κατοικους και σωστο περιβαλλον για αυτους ... αν το πετυχεις οι θανατοι και οι αρρωστιες θα ειναι παρελθον! Ολοι εδω θα σε βοηθησουν βημα βημα και θα σε βοηθησουν στη προσπαθεια σου αρκει να το αποφασισεις!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-09-11, 01:39
sapiens Ο χρήστης sapiens δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

αμμωνια και νιτρωδη δν ειχα ποτε και νιτρικα εχω παντα σε φυσιολογικα πλαισια. ενυδρειο μεγαλυτερο δεν χωραει για κανεναν λογο στο σπιτι, απλα ηλπιζα οτι 1 δισκος ανα 30 λιτρα θα ειναι προστατευμενος (ηθελα να ελπιζω δλδ.. προσευχομουν..!) Η θερμοκρασια ηταν η ιδανικη για τους δισκους αλλα εμποδιζε την αναπαραγωγη των corydoras (η οποια βεβαια μονο τροφη στα αλλα ψαρια προσφερει.. τεσπα..) Για τον κλοουν τωρα, το ξερω οτι ειναι κοπαδοψαρο και το ηξερα, αλλα μπηκαν στη μεση οι "καταστροφεις ενυδρειων" και μου ειπαν οτι αν βαλω μονο εναν, δεν θα εχει προβλημα (καλα μου προτειναν να βαλω και δυο μικρους με την ελπιδα να μην μεγαλωσουν ποτε, αλλα αρνηθηκα). Για τους πλεκοστομους τωρα.. Εχω εναν κοινο και εναν που δεν μεγαλωνει πολυ.. Φωτογραφιες δεν εχω γιατι οποτε πλησιαζω πανε και κρυβονται κατω απο κατι πετρες!!!! ( δεν με πανε καθολου!!) Απλα απο την εμφανιση τους εχω καταλαβει (γιατι οταν τα πηρα ηταν πολυ μωρα και εμοιαζαν ιδια) οτι ο ενας ειναι κοινος και ο αλλος εχει χαρακτηριστικα που δεν τα εχω ξαναδει και μεγαλωνει με πολυ αργους ρυθμους! Προς το παρον παντως τα ψαρια ολα ειναι μικρα και μονο ο κλοουν και οι δισκοι κυριαρχουν εκει μεσα!!!
Τα υπομνηματα τα εχω διαβασει!!! Οταν ακομα δν ημουν μελος!!! :P Απλα σημερα το αποφασισα γιατι ηθελα να μιλησω κιολας!!
Το να μεινω μονο με τα platy με κανει να νιωθω απελπισια (πολυ βαρετα και ευθραυστα ψαρια!!! ασε που 3 χρονια platy , corydoras και πλεκοστομους εχω μονο!!! (στο μικρο ενυδρειο το οποιο ποτε δεν μου δημιουργησε προβλημα παραδοξως...) θα προσπαθησω να ανεβασω και καμια φωτογραφια να δειτε τι γινεται με το περιβαλλον του ενυδρειου!!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-09-11, 01:43
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Αν δε σου αρεσουν τα πλατυ κοιτα εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573 μηπως σου αρεσει καποιο απο αυτα! Θα πρεπει να εχεις ψαρια που να ειναι "συμβατα" οσο αφορα τις παραμετρους (μαλακό η σκληρο νερο) αλλα και τις "ιδιαιτεροτητες" τους!

Η παρουσα συνθεση δεν εχει πολυ μελλον (δυστηχως)
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-09-11, 01:56
sapiens Ο χρήστης sapiens δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Οκκκ!!!! χμμμ βασικα ειχα σκεφτει (αρκετο καιρο πριν γινουν ολα αυτα) , οτι θα αφηνα ενα διαστημα το ενυδρειο (με τα πλατυ μονο και τα βυθοψαρα) να κανει τον κυκλο του και μετα θα το εφτιαχνα με αλλα ειδη.. αλλα η βιασυνη αλλων με κατεστρεψε.. οποτε αν προλαβω και δν πεθανουν μεχρι τοτε, θα δωσω τους δισκους, τα πλατυ και τον εναν πλεκοστομο!! Τον κλοουν δν τον αποχωριζομαι!!! Αν φυγει αυτος, θα φυγω κι εγω!!! :'( Ηδη εχω αρχισει να τρωω κολλημα και με τους δισκους!!!)
Και θα βαλω κανα αλλο πιο νορμαλ ειδος
(ααααααααααααχ κουλαααααααα)
-------------------------
για να δουμε.. το έχω με το ανεβασμα φωτογραφιων??

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sapiens : 25-09-11 στις 01:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
υπάρχει λύση? cpk2010 Γλυκό νερό - Γενικά 20 03-02-10 15:22
Υπάρχει? supermanx Βιβλιογραφία Γλυκού Νερού 9 12-12-08 02:15
DIY CO2. Υπάρχει φωτο? ΕΛΒΙΡΑ Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 95 25-05-08 17:37
Eνώ υπάρχει φλερτ δεν υπάρχει φωλιά! jjvrettis Αναπαραγωγή 12 28-01-05 15:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11814 seconds with 15 queries