Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
Παλιά 04-03-18, 19:10   #1
Εντελώς αρχάριος - Εντελώς μπερδεμένος.... :(
jimko55
Junior Member
Εγγραφή: 16-02-2018
Περιοχή: ΚΑΡΔΙΤΣΑ
Μηνύματα: 2

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
jimko55 Ο χρήστης jimko55 δεν είναι συνδεδεμένος 04-03-18, 19:10
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα σε όλους. Χαίρομαι που σας ανακάλυψα!
Είμαι ένας πατέρας που πριν από ένα χρόνο και κάτι βρέθηκα με ένα χρυσόψαρο (εντελώς μαύρο με τεράστια μάτια!) μια γυάλα απίστευτα μικρή και μια κόρη να χοροπηδάει που κέρδισε σε παιχνίδι εμποροπανήγυρης….

Το ψαράκι μπήκε στη γυάλα για πολύ λίγο, καθώς θεώρησα πως ήταν απλά τραγικό να βρίσκεται κει μέσα, οπότε λίγες μέρες μετά αγοράσαμε (από pet shop γειτονιάς επαρχιακής πόλης) ένα γυάλινο απλό ενυδρείο 28 λίτρων, μια συσκευή (φίλτρο PACIFIC P-F 301) που από πάνω βγάζει με σχετική δύναμη αέρα μέσα στο νερό και μέσα έχει ένα σφουγγάρι, λευκή ψιλή άμμο για να στρώσουμε στον πάτο και φυσικά τροφή. Έβαλα και ένα ψεύτικο φυτό και μια σπηλιά και όλα οκ.
Με την αγορά των ανωτέρω το κατάστημα μας έκανε δώρο και ένα ακόμα ψαράκι το οποίο είναι λευκό (στην ίδια λογική με το μαύρο αλλά χωρίς τα μεγάλα μάτια) με μια κόκκινη βούλα στο κεφάλι, αν και τώρα πια αρχίζει και απλώνεται το πορτοκαλί χρώμα και στο σώμα.
Λογικά, μετά από σχετικό γκουγκλάρισμα, έχω ένα black moor και ένα fancy. Ιδέα δεν έχω αν πρέπει να είναι μαζί αν και από το πετ σόπ είπανε πως δεν υπάρχει πρόβλημα…. Πρακτικά έχω δει να κυνηγιούνται λίγο όταν τρώνε. Πρώτα το μαύρο κυνηγούσε το λευκό αλλά τώρα τα πράγματα έχουν αλλάξει (το fancy μεγάλωσε).

Εδώ και ένα χρόνο τα πράγματα κυλούν καλά. Τα ψαράκια φαίνονται ευτυχισμένα και γω βρέθηκα με κατοικίδια στο σπίτι και την κόρη 2 φορές τον μήνα (διαζύγιο βλέπεται) να τρελαίνεται να τα βλέπει…
Αλλάζω νερό κάθε 15 μέρες (το 70% περίπου-κάπου το διάβασα) και στο νερό το παλιό καθαρίζω το σφουγγάρι του φίλτρου. Δεν έχω από πάνω από το ενυδρείο φως (μου είπαν ότι δεν χρειάζεται) αλλά κάποιες φορές ανάβω σποτάκια που υπάρχουν στην οροφή. Ταΐζω μια φορά τη μέρα. Το Σάββατο καθόλου και την Κυριακή δίνω αρακά. Και αυτά κάπου τα διάβασα.
Ελπίζω να μη σας κουράζω.
Πριν λίγες μέρες βρέθηκα με ένα νέο ενυδρείο στα 100 λίτρα περίπου, απλό γυάλινο. Μου το έδωσε φίλος που το βρήκε πεταμένο! Είναι καλό, δεν έχει θέματα και είμαι σε φάση που το καθαρίζω για να φύγουν βρομιές και άλατα… Και εδώ ξεκινάνε οι 10 χιλιάδες ερωτήσεις μου…..

1. Τι φίλτρο χρειάζομαι? Έχω δει ότι υπάρχουν και εξωτερικά. Υπάρχει κάτι που να μην κάνει θόρυβο? Το φίλτρο που αναφέρω πιο πάνω είναι σαν να έχω μόνιμα μια βρύση ανοιχτή μέσα στο σπίτι……
2. Σε πολλά ενυδρεία σε βίντεο βλέπω ότι έχουν σύστημα με φυσαλίδες. Είναι σαφώς όμορφο. Χρειάζεται?
3. Η άμμος για να βάλω στον πάτο του ενυδρείου. Έχω μπερδευτεί απίστευτα. Άλλοι λένε ψιλή άλλοι όχι. Άλλοι λευκή άλλοι μαύρη…..
4. Τι είναι καλύτερα για χρυσόψαρα? Βράχια, ξύλα, πέτρες?
5. Χρειάζομαι λάμπα φωτισμού?
6. Μου έχουνε πει πως καλό θα ήταν στο μεγάλο ενυδρείο να βάλω το ψαράκι που καθαρίζει το τζάμι με το στόμα του. Ισχύει?
Αν σας κούρασα ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη.
Όποιος μπορεί με βοηθά…
Εμφανίσεις: 2632
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αρχάριος μπερδεμένος stephos Αρχάριοι γλυκού νερού 9 13-03-13 13:52
Εντελώς Αρχάριος με 96λιτρο ενυδρείο gio Αρχάριοι γλυκού νερού 12 22-01-09 18:57
Μα, εντελώς αρχάριος !!!... alexispi Αρχάριοι γλυκού νερού 13 07-06-07 16:43
Λίγο μπερδεμένος με το στρώσιμο. moby Αρχάριοι γλυκού νερού 12 07-02-07 23:17
Η ζαλισμένος είμαι ή μπερδεμένος! Gh - Kh PascM Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 12 21-03-06 12:48

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04864 seconds with 14 queries