Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-10-10, 12:09
Το avatar του χρήστη ErsaTs
ErsaTs Ο χρήστης ErsaTs δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2010
Περιοχή: Σαλαμίνα
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή Γενικές συμβουλές

Χαίρεται και απο μένα! Χρειάζομαι πολλαπλή βοήθεια.
Έχω ένα 250άρι που το έχουμε φτιάξει μόνοι μας. Το είχα χρόνια στημένο με Αφρικής διάφορα κατα καιρούς (περιπού 16 χρόνια) και αφύτευτο (ήταν αρχικά φυτεμένο αλλα τα ξεριζώνανε και εγκαταλείψαμε). Το καλοκαίρι (Ιούλιο) αποφάσισα να το ξεστήσω και να το στήσω ξανά με την προοπτική να έμπαιναν δίσκοι.

Το δουλέυω με 2 φίλτρα. Ένα εξωτερικό γεμάτο Siporax και υαλοβάμβακα και ένα εσωτερικό που έχει Siporax, σπόγγο, Nitrate killer, Phosphate Killer και από χτές το βράδυ και άνθρακα της Sera.

Του έβαλα άμμο κάτω λευκή (10 σάκους των 5lt) και άρχισα να το φυτεύω για να έχουν κρυψώνες οι δίσκοι. Να σημειώσω ότι αρχικά ο petshopας μου είχε πεί να έριχνα το πολύ 10 λίτρα άμμο για να μην μου βουρκώνει και τα φυτά μου να τα έχω σε γλαστράκια, αλλά αργότερα μου είπε ένας χομπίστας ότι κάνω αηδίες.. οπότε και έριξα τα υπόλοιπα.

Το ξεκίνησα με Bactozyme και έριξα μέσα 2 κοπαδάκια για να το στρώσω. Τάιζα και ακόμα ταίζω 1 φορά την ημέρα και δίνω φλέικς της Omega One. Δεν ψόφησε τίποτα απο αυτά. Ωστόσο το pH μου δεν έπεφτε κάτω απο 7 στην καλύτερη, ενώ φτάσαμε και το 8. Το pH Minus το τάραξα αλλά τίποτα ούτε αυτό. Έριξα και ξύλα μέσα αλλά τίποτα. Πήγα στο Water Inn στην Κηφισιά και μου έδωσαν τύρφη. Υποτίθεται θα μου έριχνε το pH και θα σκούραινε το νερό και θα άρεσε στους δίσκους. Το pH πήγε στο 7 αν και έβλαλα μπόλικη τύρφη στο εσωτερικό φίλτρο και το νερό απλά κιτρίνισε. Επίσης στο Water Inn μου πούλησαν και Purigen για να βγάλω μετά την κιτρινίλα από το νερό χωρίς να διαταραχτεί το "χαμηλό" pH που θα μου είχε φτιάξει η τύρφη. Δεν το έχω ρίξει το Purigen μιας και όταν το ξανασκέφτηκα δεν μου φάνηκε ότι κάνει κάτι παραπάνω από ότι ο άνθρακας για τον οποίο είχα τις ενστάσεις μου.

Αφού είδα και αποείδα με τις μετρήσεις εγκατέλειψα την ιδέα των δίσκων τουλάχιστον μέχρι να το στρώσω καλά. Ετσι τον Σεπτέμβρη πήρα ένα ζευγάρι μαύρα σκαλάρια (πολύ μεγάλα), ένα ζευγάρι zebra σκαλάρια λίγο μικρότερα, δύο μικρά marble σκαλάρια και κράτησα το ένα κοπάδι που είχα ρίξει αρχικά, 6 silver tips και ένα κοπάδι otociclus που απο 7 έμειναν 3. Είχα εν τω μεταξύ αγοράσει και άλλα ψαράκια, 2 kuhli 2 bottia locachatta και 6 zebra danio, τα οποία ένας φίλος μου είπε να τα διώξω και τα έδιωξα σε άλλο ενυδρείο. Εγώ τα ήθελα (τα kuhli και τα Bottia) για καθαριστές, αλλά εκείνος μου έδωσε κάτι σαλιγκάρια τα οποία υποτίθεται αναμοχλεύουν την άμμο. Τα έχω πάνω απο ένα μήνα αυτά μέσα και έχω γεμίσει σκουπίδια στον πάτο, κυρίως ακαθαρσίες των ψαριών. Επίσης έχω τεράστιο πρόβλημα άλγης, πράσινη σχεδόν αποκλειστικά, η οποία εμφανίζεται εκτός απο τα τζάμια και πάνω στην άμμο μου. Την καθαρίζω αλλά μάταια. Να ενημερώσω εδώ βέβαια ότι έχω ίσως υπερλιπάνει το ενυδρείο, μιας και έβαλα ένα στρώμα λατερίτη (ένα κουτάκι μόνο ωστόσο της Api ή της Seachem, δε θυμάμαι) κάτω από την άμμο και ένα κουτάκι λίπασμα στις ρίζες και αυτό μιας απο τις παραπάνω εταιρείες, συνολικά 10 χαπάκια φύτευσα, και ο φίλος μου λέει ότι η άλγη είναι απο αυτό. ¶λλαξα και τις λάμπες γιατί ίσως δεν έκαναν για τα φυτά και έχω 2 60άρες (μήκος) Osram fluora και μία 70άρα tropical Sera. Τις λειτουργώ 10 ώρες την μέρα και έχω και μια πατέντα με CO2 με μαγιά.

Τα δε παράσιτα σαλιγκάρια κάνουν άνετα κυβέρνηση μες στο ενυδρείο. Αυτός ο φίλος μου μου είπε ότι όταν δώ ότι τα σαλιγκάρια καθαριστές που μου έδωσε αυξηθούν υπερβολικά θα μου έδινε assasins να ελεγξω τον πληθυσμό. Ακόμα όμως δεν έχω δεί ούτε τεράστιο πληθυσμό των καθαριστών ούτε αποτέλεσμα.
Το pH σταθερά στο 7,5 αν και κάνω αλλαγές με νερό που έχω αφήσει και παλιώνει για 2 βδομάδες. Οι αλλγές μου είναι 30% κάθε 15 μέρες περίπου.
Έχω απελπιστεί. Εχτές μου πέθανε το ένα μεγάλο μαύρο σκάλαρι, χωρίς να ξέρω γιατί. Υποψιάζομαι έπεσε η θερμοκρασία αρκετά σε μία μεγάλη διακοπή που κράτησε μισή μέρα και ήταν αδύναμο γιατί το έβλεπα είχε ψιλοαλλάξει το χρώμα τπυ. Ανέβασα λίγο αμμωνία λόγω αυτού, στο 0,5 όμως και άλλαξα για αυτό το λόγω λίγο νερό και θα αλλάξω και σήμερα λιγάκι ξανά. Πρόσθεσα και τον άνθρακα καλού κακού στο εσωτερικό μου φίλτρο και περιμένω να δώ τι θα μου προτείνετε εσείς να κάνω απο εδώ και μπρός.

Πρέπει να ρίξω το pH μου με κάποιο τρόπο και ξανασκέφτομαι την τύρφη, μήπως όμως blackwater είναι καλύτερο;;; Επίσης θέλω συμβουλή τι να κάνω με τις ακαθαρσίες στην άμμο! Τις τραβάω με την σκούπα αλλά σιγά σιγά θα το αδειάσω από άμμο το ενυδρείο αν το κάνω κάθε βδομάδα. Μήπως να ρίξω γατόψαρα και να βάλω και κανένα βοttia ξανά να φάει τα σαλιγκάρια;;

Παρακαλώ βοηθήστε με!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-10-10, 12:15
Το avatar του χρήστη manos_samos
manos_samos Ο χρήστης manos_samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-07-2010
Περιοχή: καρλοβασι, Σαμος
Μηνύματα: 529
Προεπιλογή

με ψαρια το στρωνεις ή με ψαροτροφη???
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-10-10, 12:42
Το avatar του χρήστη ErsaTs
ErsaTs Ο χρήστης ErsaTs δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2010
Περιοχή: Σαλαμίνα
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Τώρα πιά είναι στρωμένο, τρέχει απο Ιούλιο. Το έστρωσα με ψάρια και bactozyme. Δεν είναι το στρώσιμο πλέον το πρόβλημα μου, τα άλλα είναι.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-10-10, 13:16
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Καταρχην καλως ορισες.Το θεμα με το ph μπορεις να το λυσεις μονο με συσκευη αντιστροφης οσμωσης(εφοσον θες να βαλεις δισκους,που θελουν αρκετα χαμηλο ph).Για τις αλγες κανε μια αναγνωριση εδω
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36876
.Ενα αλλο ειναι οτι η φωτοπεριοδος σου ειναι μεγαλη(ειναι 10 ωρες ανοιχτες ολες οι λαμπες;και επισης δεν μας λες τι φυτα εχεις και ποσο ποσοστο καταλαμβανουν στο ενυδρειο.Επισης για τις ακαθαρσιες,αφου η σκουπα που καθαριζεις σου ρουφαει και την αμμο,θα πρεπει να παρεις μια αλλη που δουλευει με αεραντλια και η οποια ρουφα μονο τις ακαθαρσιες(αν προσεξεις λιγο και ρουφας απο τον 1 ποντο,δεν θα ρουφαει αμμο).Το διοξειδιο που εχεις δεν επαρκει στα 240 λιτρα(αν ειχες μπουκαλα και θα μπορουσες να κοντρολαρεις τις αλγες και θα μπορουσες να ριξεις λιγο και το ph σου).Η αμμωνια που εχεις δειχνει ή οτιο το φιλτρο σου δεν εχει στρωσει 'η οτι κατι ψοφησε και το αφησες μεσα με αποτελεσμα να σηκωσει αμμωνια.Καλα κανεις και κανεις αλλαγες νερου.Δωσε μας και τις υπολοιπες μετρησεις και κοιτα το λινκ με τις αλγες,κανε την αναγνωριση,διαβασε τι φταιει και εδω ειμαστε να βοηθησουμε.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-10-10, 13:29
Το avatar του χρήστη ErsaTs
ErsaTs Ο χρήστης ErsaTs δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2010
Περιοχή: Σαλαμίνα
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Καλώς σας βρήκα!

Για τους δίσκους δε με βλέπω γιατί απογοητεύτηκα γενικά!!! Το Α/Ο το σκεφτόμουν όταν ήθελα δίσκους απλά από ότι κατάλαβα θέλει βδομάδες να σου δώσει νερό που σημαίνει πρέπει συνέχει να δουλεύει στη βρύση σου και να έχεις ένα βαρέλι να μαζεύεις..;;; ή κατάλαβα λάθος;; Προς το παρόν δεν πιστεύω ότι είναι τόσο απαιτητικά τα σκαλάρια για να αγοράσω Α/Ο.

Για την αμμωνία ξέρω τι φταίει, το ψόφιο ψάρι. Δεν το έβρισκα και αυτό μου την ανέβασε.

Τις λάμπες λές να τις έχω 8ωρο;;

Πιστεύεις και εσύ ότι το έχω υπερλιπάνει το ενυδρείο;;;

Όσο για την μπουκάλα το ξέρω ότι είναι καλύτερα αλλά δεν μπορώ να δώσω και άλλα λεφτά, προτιμώ να ζούν καλά τα ψάρια μου παρά τα φυτά μου.. να στο πω ετσι. Και από ότι βλέπω τους αρέσει να έχω αεραντλίες!!!

Φυτά έχω καμπομπες διάφορες, ανούμπιες, κερατόφυλο, πολύσπερμα, βαλσινέρια, τζάβα μος και φερν..γενικά είναι πολύ φυτεμένο το ενυδρείο. Κλαδεύω κάθε βδομάδα αλλιώς είναι ζούγκλα.

Αν ρίξω γατόψαρους δεν θα καθαρίζουν την άμμο λες;;;
Οι χθεσινές μετρήσεις ήταν 7.5 PH KH 4 GH12 NO2 0 NH4/NH3 0,5. Μόλις τελείωσα την αλλαγή μου. 50 λίτρα.

Η άλγες δεν είναι τόσο τραγικές όσο στις φωτογραφίες αυτές μοιάζει με Blue Green algae και με Green Spot..
Ααα επίσης το ένα μου ξύλο βγάζει κάτι σαν γλίτσα διάφανη πάνω του. Καμία ιδέα;; Κανένας Ancistrus θα το τσάκιζε;;;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-10-10, 13:49
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Για την οσμωση λαθος εχεις καταλαβει.Το ποσο γρηγορα φτιαχνει το νερο εξαρταται απο την οσμωση,αλλα οχι να δουλευει μερες πριν.Και την ιδια μερα γινεται.Τα φυτα σου ειναι ευκολα οποτε ισως να εχεις ριξει πολυ λιπασμα(ανουμπιες και κερατοφυλλο δεν φυτευονται,οποτε δεν τραβανε και θρεπτικες ουσιες απο τις ριζες).Παντως με 7.5 ph και 4 kh εχεις γυρω στο 5 διοξειδιο(δες εδω το πινακακι)την στιγμη που θελεις 20-30
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8483

Για την αλγη ξεκινα να κανεις μια 4ημερη συσκοτιση(κουκουλωσε το ενυδρειο να μην παιρνει απο πουθενα φως)και την 4η μερα κανε μια καλη αλλαγη νερου.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-10-10, 22:46
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ErsaTs Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαίρεται και απο μένα! Χρειάζομαι πολλαπλή βοήθεια.
Έχω ένα 250άρι που το έχουμε φτιάξει μόνοι μας. Το είχα χρόνια στημένο με Αφρικής διάφορα κατα καιρούς (περιπού 16 χρόνια) και αφύτευτο (ήταν αρχικά φυτεμένο αλλα τα ξεριζώνανε και εγκαταλείψαμε). Το καλοκαίρι (Ιούλιο) αποφάσισα να το ξεστήσω και να το στήσω ξανά με την προοπτική να έμπαιναν δίσκοι. αν και θα διαφωνησουν αρκετοι ..δε σου προτεινω δισκους σε αυτα τα λιτρα...

Το δουλέυω με 2 φίλτρα.ποια φιλτρα? τι ροη εχουν? Ένα εξωτερικό γεμάτο Siporax και υαλοβάμβακα και ένα εσωτερικό που έχει Siporax, σπόγγο, Nitrate killer, Phosphate Killer και από χτές το βράδυ και άνθρακα της Sera.
ποιος ο λογος του ανθρακα??
Του έβαλα άμμο κάτω λευκή (10 σάκους των 5lt) και άρχισα να το φυτεύω για να έχουν κρυψώνες οι δίσκοι. Να σημειώσω ότι αρχικά ο petshopας μου είχε πεί να έριχνα το πολύ 10 λίτρα άμμο για να μην μου βουρκώνει και τα φυτά μου να τα έχω σε γλαστράκια, αλλά αργότερα μου είπε ένας χομπίστας ότι κάνω αηδίες.. οπότε και έριξα τα υπόλοιπα.τα φυτα τα βγαζουμε απο τα γλαστρακια οπως και το υλικο που εχουν μεσα τα γλαστρακια το πεταμε..

Το ξεκίνησα με Bactozyme και έριξα μέσα 2 κοπαδάκια για να το στρώσω. Τάιζα και ακόμα ταίζω 1 φορά την ημέρα και δίνω φλέικς της Omega One. Δεν ψόφησε τίποτα απο αυτά. Ωστόσο το pH μου δεν έπεφτε κάτω απο 7 στην καλύτερη, ενώ φτάσαμε και το 8. Το pH Minus το τάραξα αλλά τίποτα ούτε αυτό.αν εχεις ανεβασμενο kH δε μπορουν αυτα τα ζουμια να κανουν κατι απο το να προκαλεσουν ασταθεια.. Έριξα και ξύλα μέσα αλλά τίποτα. Πήγα στο Water Inn στην Κηφισιά και μου έδωσαν τύρφη. Υποτίθεται θα μου έριχνε το pH και θα σκούραινε το νερό και θα άρεσε στους δίσκους. Το pH πήγε στο 7 αν και έβλαλα μπόλικη τύρφη στο εσωτερικό φίλτρο και το νερό απλά κιτρίνισε.αναμενομενο να κιτρινησει το νεορ με τυρφη... Επίσης στο Water Inn μου πούλησαν και Purigen για να βγάλω μετά την κιτρινίλα από το νερό χωρίς να διαταραχτεί το "χαμηλό" pH που θα μου είχε φτιάξει η τύρφη. Δεν το έχω ρίξει το Purigen μιας και όταν το ξανασκέφτηκα δεν μου φάνηκε ότι κάνει κάτι παραπάνω από ότι ο άνθρακας για τον οποίο είχα τις ενστάσεις μου. κανενα απο τα 2 δε χρειαζεσαι...το κιτρινο νερο ειναι θεμιτο σε ενυδρεια τυπου αμαζονιου.

Αφού είδα και αποείδα με τις μετρήσεις εγκατέλειψα την ιδέα των δίσκων τουλάχιστον μέχρι να το στρώσω καλά. Ετσι τον Σεπτέμβρη πήρα ένα ζευγάρι μαύρα σκαλάρια (πολύ μεγάλα), ένα ζευγάρι zebra σκαλάρια λίγο μικρότερα, δύο μικρά marble σκαλάρια και κράτησα το ένα κοπάδι που είχα ρίξει αρχικά, 6 silver tips και ένα κοπάδι otociclus που απο 7 έμειναν 3. Είχα εν τω μεταξύ αγοράσει και άλλα ψαράκια, 2 kuhli 2 bottia locachatta και 6 zebra danio, τα οποία ένας φίλος μου είπε να τα διώξω και τα έδιωξα σε άλλο ενυδρείο. Εγώ τα ήθελα (τα kuhli και τα Bottia) για καθαριστές, αλλά εκείνος μου έδωσε κάτι σαλιγκάρια τα οποία υποτίθεται αναμοχλεύουν την άμμο. δε χρειαζεσαι καθαριστες...μερικα κορυ αναμοχλευουν το βυθο μια χαρα...αν σου αρεσουν σαν ψαρια..Τα έχω πάνω απο ένα μήνα αυτά μέσα και έχω γεμίσει σκουπίδια στον πάτο, κυρίως ακαθαρσίες των ψαριών.παιζει ρολο και η ροη που εχεις στο ενυδρειο...καθως και η φιλτρανση σου. αν εχουμε αμμο λογικο να βλεπουμε πιο πολυ τις ακαθαρσιες...με σκουπα βυθου τις απομακρυνουμε.. Επίσης έχω τεράστιο πρόβλημα άλγης, πράσινη σχεδόν αποκλειστικά, η οποία εμφανίζεται εκτός απο τα τζάμια και πάνω στην άμμο μου. Την καθαρίζω αλλά μάταια. Να ενημερώσω εδώ βέβαια ότι έχω ίσως υπερλιπάνει το ενυδρείο, μιας και έβαλα ένα στρώμα λατερίτη (ένα κουτάκι μόνο ωστόσο της Api ή της Seachem, δε θυμάμαι) κάτω από την άμμο και ένα κουτάκι λίπασμα στις ρίζες και αυτό μιας απο τις παραπάνω εταιρείες, συνολικά 10 χαπάκια φύτευσα, και ο φίλος μου λέει ότι η άλγη είναι απο αυτό. ¶λλαξα και τις λάμπες γιατί ίσως δεν έκαναν για τα φυτά και έχω 2 60άρες (μήκος) Osram fluora και μία 70άρα tropical Sera. Τις λειτουργώ 10 ώρες την μέρα και έχω και μια πατέντα με CO2 με μαγιά. για να ακουσεις γνωμες για αλγες και φωτισμο χρειαζομαστε λεπτομερειες φωτισμου (βατ) και τα συγκεκριμενα λιπασματα που χρησιμοποιησες. συμπληρωσε καλυτερα σε χωριστο θεμα τη φορμα για τις αλγες.
Τα δε παράσιτα σαλιγκάρια κάνουν άνετα κυβέρνηση μες στο ενυδρείο. Αυτός ο φίλος μου μου είπε ότι όταν δώ ότι τα σαλιγκάρια καθαριστές που μου έδωσε αυξηθούν υπερβολικά θα μου έδινε assasins να ελεγξω τον πληθυσμό. Ακόμα όμως δεν έχω δεί ούτε τεράστιο πληθυσμό των καθαριστών ούτε αποτέλεσμα. δε ξερουμε ποια σαλιγκαρια ειναι αλλα ουτε και ακριβως ποια αλγη εχεις για να ειπωθει κατι.
Το pH σταθερά στο 7,5 αν και κάνω αλλαγές με νερό που έχω αφήσει και παλιώνει για 2 βδομάδες. ποιος ο λογος να το κανεις αυτο?? Οι αλλαγές μου είναι 30% κάθε 15 μέρες περίπου. καντες εβδομαδιαιες καλυτερα..
Έχω απελπιστεί. Εχτές μου πέθανε το ένα μεγάλο μαύρο σκάλαρι, χωρίς να ξέρω γιατί. μετρησεις??? Υποψιάζομαι έπεσε η θερμοκρασία αρκετά σε μία μεγάλη διακοπή που κράτησε μισή μέρα και ήταν αδύναμο γιατί το έβλεπα είχε ψιλοαλλάξει το χρώμα τπυ. Ανέβασα λίγο αμμωνία λόγω αυτού, πριν δηλαδη δεν ειχες αμμωνια?? στο 0,5 όμως και άλλαξα για αυτό το λόγω λίγο νερό και θα αλλάξω και σήμερα λιγάκι ξανά. Πρόσθεσα και τον άνθρακα καλού κακού στο εσωτερικό μου φίλτρο και περιμένω να δώ τι θα μου προτείνετε εσείς να κάνω απο εδώ και μπρός. με ποιο σκεπτικο εβαλες ανθρακα?

Πρέπει να ρίξω το pH μου με κάποιο τρόπο και ξανασκέφτομαι την τύρφη, μήπως όμως blackwater είναι καλύτερο;;;αν εννοεις το ομωνυμο σκευασμα δεν κατεβαζει το πεχα. Επίσης θέλω συμβουλή τι να κάνω με τις ακαθαρσίες στην άμμο! Τις τραβάω με την σκούπα αλλά σιγά σιγά θα το αδειάσω από άμμο το ενυδρείο αν το κάνω κάθε βδομάδα.προσεκτικα η σκουπα βυθου..δε χρειαζεται να τραβας την αμμο... Μήπως να ρίξω γατόψαρα και να βάλω και κανένα βοttia ξανά να φάει τα σαλιγκάρια;;

Παρακαλώ βοηθήστε με!
γιατι να τα απομακρυνεις τα σαλιγκαρια αφου δεν εχεις υπερπληθυσμο??
αν συμπληρωσεις τη φορμα των παρουσιασεων βοηθας..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 31-10-10, 12:59
Το avatar του χρήστη ErsaTs
ErsaTs Ο χρήστης ErsaTs δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2010
Περιοχή: Σαλαμίνα
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Πάνο Καλημέρα και σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!

1. Δεν θα βάλω δίσκους. Το πήρα απόφαση!
2. Το εσωτερικό μου είναι 750άρι και το εξωτερικό θα σε γελάσω γιατί το έχω καιρό και δεν θυμάμαι. Πρέπει να το τραβήξω εξω για να δώ και θα πλημμυρίσουμε. Νομίζω όμως ότι είναι και αυτό τόσο. ΕΗΕΙΜ είναι.
3. Για τον άνθρακα όπως γράφω είχα και εγώ τις ενστάσεις μου. Μπήκε δοκιμαστικά και σε κατάσταση πανικού μετά τον θάνατο.
4. Εννοείται ότι βγήκε ο υαλοβάμβακας από τα φυτά.
5. Το κεχα μου είναι πάντα από 3 εώς 5.
6. Το νερό με τύρφη περίμενα να γίνει λασπώδες. Όχι κίτρινο. Διαψεύστηκα.
7. Για Purigen το κατάλαβα μονάχη μου ότι δεν..........
8. Το κόρυ δεν θα μου ξεριζώσουν τα φυτά μου;; Δεν είναι καλύτερα 4 γατόψαρα και 2 ανσίστρους;; (Για να καθαρίσουν την μούχλα των ξύλων οι ανσίστρους)
9. Κανένα ψάρι δεν θα απομακρύνει ακαθαρσίες;;;
10. Οκ, για τις άλγες θα ασχοληθώ σε άλλο πόστ.
11. Τα σαλιγκάρια που έριξα εγώ μεσα δεν είναι αλγοφάγα. Έχω κάτι παρασιτικά που είναι στρογγυλά και καφέ.
12. Το νερό το αφήνω να παλιώνει για να είναι πιο μαλακό... όχι;;;
13. Εβδομαδιαίες αλλαγές με το ίδιο ποσοστό νερού;;
14. Μετρήσεις ήταν pH 7,5 kH 4 gH 12 NO2 0 NH3/NH4 0,5 προχτές και τώρα είναι pH 7,5 kH 4 gH 10 (έπεσε!) NO2 0 και NH3/NH4 0 επίσης έπεσε.
15. Πριν δεν είχα ποτέ και καθόλου αμμωνία.
16. Με πανικό έβαλα άνθρακα.
17. Νόμιζα ότι αυτό το διάλυμα είναι από τύρφη άρα είχε ανάλογο αποτέλεσμα.
18. Τις μισώ τις σκούπες βυθού....!!!
Και τέλος έχω υπερπληθυσμό αυτών των καφέ στρογγυλών σαλιγκαριών.. και θα κάνω παρουσίαση μόλις προλάβω για φωτογραφίες!!!
Ευχαριστώ πολύ ξανά!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-11-10, 00:31
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ErsaTs Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάνο Καλημέρα και σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!

1. Δεν θα βάλω δίσκους. Το πήρα απόφαση!
2. Το εσωτερικό μου είναι 750άρι και το εξωτερικό θα σε γελάσω γιατί το έχω καιρό και δεν θυμάμαι. Πρέπει να το τραβήξω εξω για να δώ και θα πλημμυρίσουμε. Νομίζω όμως ότι είναι και αυτό τόσο. ΕΗΕΙΜ είναι. υποθετω πως εννοεις 750 λιτ/ωρα...αν ναι...ειναι υπεραρκετα σε αυτη την περιπτωση..
3. Για τον άνθρακα όπως γράφω είχα και εγώ τις ενστάσεις μου. Μπήκε δοκιμαστικά και σε κατάσταση πανικού μετά τον θάνατο.
4. Εννοείται ότι βγήκε ο υαλοβάμβακας από τα φυτά.
5. Το κεχα μου είναι πάντα από 3 εώς 5.
6. Το νερό με τύρφη περίμενα να γίνει λασπώδες. Όχι κίτρινο. Διαψεύστηκα.
7. Για Purigen το κατάλαβα μονάχη μου ότι δεν..........
8. Το κόρυ δεν θα μου ξεριζώσουν τα φυτά μου;; οχι εκτος απο πολυ λεπτεπιλεπτα φυτα π.χ. cuba.Δεν είναι καλύτερα 4 γατόψαρατι εννοεις οταν λες γατοψαρα?? ολα αυτα στα γατοψαρα ανηκουν... και 2 ανσίστρους;; (Για να καθαρίσουν την μούχλα των ξύλων οι ανσίστρους)
9. Κανένα ψάρι δεν θα απομακρύνει ακαθαρσίες;;;οχι..απολυτως κανενα...
10. Οκ, για τις άλγες θα ασχοληθώ σε άλλο πόστ.
11. Τα σαλιγκάρια που έριξα εγώ μεσα δεν είναι αλγοφάγα. Έχω κάτι παρασιτικά που είναι στρογγυλά και καφέ.αν εννοεις τα planorbis corneus http://www.google.gr/images?hl=el&q=...w=1419&bih=715 μια χαρα ωφελιμα σαλιγκαρακια ειναι και καθολου παρασιτικα..
12. Το νερό το αφήνω να παλιώνει για να είναι πιο μαλακό... όχι;;;καμια σχεση... "Οι σκληροτητες του νερου μειωνονται (δηλαδη το νερο "μαλακωνει") με τη μιξη με απιονισμενο νερο ή νερο απο συσκευη αντιστροφης οσμωσης ειτε με τη χρηση τυρφης...ενω αυξανονται ("σκληραινει") προσθετοντας ασβεστολιθικα πετρωματα στο ενυδρειο, ειτε με στερεη σοδα ή με αλατα που υπαρχουν στο εμποριο για το σκοπο αυτο. Το pH μειωνεται ειτε με τη μειωση της ανθρακικης σκληροτητας, ειτε με παροχη διοξειδιου του ανθρακα στο ενυδρειο."
απο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29949 γενικοτερα τα υπομνηματα σε καθε κατηγορια θα βοηθησουν πολυ. το διαβασμα ειναι αρρηκτα συνυφασμενο με το χομπυ μας.



13. Εβδομαδιαίες αλλαγές με το ίδιο ποσοστό νερού;;30% ..προχωραμε βεβαια παντα αναλογα με τις μετρησεις σου...
14. Μετρήσεις ήταν pH 7,5 kH 4 gH 12 NO2 0 NH3/NH4 0,5 προχτές και τώρα είναι pH 7,5 kH 4 gH 10 (έπεσε!) NO2 0 και NH3/NH4 0 επίσης έπεσε.
15. Πριν δεν είχα ποτέ και καθόλου αμμωνία.
16. Με πανικό έβαλα άνθρακα.
17. Νόμιζα ότι αυτό το διάλυμα είναι από τύρφη άρα είχε ανάλογο αποτέλεσμα. και αλλα παρομοια σκευασματα ισχυριζονται οτι ειναι αποσταγματα τυρφης..αλλα στην πραξη κανουν ελαχιστα σε σχεση με την τυρφη.
18. Τις μισώ τις σκούπες βυθού....!!!τοτε συμβιβασου με τις ακαθαρσες...δε χρησιμοποιω ποτε σκουπα βυθου...το βρισκω πιο φυσικο
Και τέλος έχω υπερπληθυσμό αυτών των καφέ στρογγυλών σαλιγκαριών.. και θα κάνω παρουσίαση μόλις προλάβω για φωτογραφίες!!!
Ευχαριστώ πολύ ξανά!!
αν κανεις αναζητηση θα βρεις αρκετες λυσεις για τα σαλιγκαρια...απο πιατακια του καφε μεχρι σαλιγκαρια δολοφονους...
το κουμπακι της αναζητησης ειναι πολυ χρησιμο εργαλειο..
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γενικές πληροφορίες για Tropheus MiziGr Tanganyika 6 14-07-15 08:03
γενικές απορείες redstam Αρχάριοι γλυκού νερού 8 27-04-09 11:59
Γενικές ερωτήσεις Lenore Αρχάριοι γλυκού νερού 16 17-03-09 01:16
Γενικές απορίες... Iann_is Γλυκό νερό - Γενικά 7 17-01-08 16:45
Γενικές Απορίες! John T Γλυκό νερό - Γενικά 11 25-09-06 13:49

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13705 seconds with 15 queries