Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 23-04-10, 09:02
dimitris Ο χρήστης dimitris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Παλαιό Φάληρο
Μηνύματα: 140
Send a message via Skype™ to dimitris
Προεπιλογή Maingano - Προτάσεις

Καλημέρα σε όλους,

Είμαι πολύ προβληματισμένος και δεν ξέρω τι να κάνω. Έχω ένα ενυδρείο 100x30x40 και φιλοξενούσα 4 maingano. Τα είχα πάρει μικρά και λέω να βγει κανένα χαρέμι. Είχα διαβάσει ότι είναι και από τα ήσυχα, αλλά τελικά το ένα αποδείχτηκε αρσενικό και πολύ επιθετικό. Έχασα 2 από τα θυληκά μάλλον. Στη πορεία επειδή το ένα απο τα δύο που είχαν απομείνει του είχε φάει ουρά και το είχε στη κυνήγι το έβαλα μόνο του, έφτιαξε κορμί και το έριξα πάλι στο μεγάλο. Σε 2 ημέρες πάει και αυτό. Δεν ξέρω τι τους κάνει, γιατί το ενυδρείο είναι στο γραφείο και δεν βλέπω τι γίνεται το βράδυ.

Πως έχει η κατάσταση τώρα και θέλω τη βοήθεια σας. Πήγα και αγόρασα 4 labidochromis yellow και δεν τα πειράζει. Χθες πήγα και αγόρασα 2 maingano (θηλυκά όπως μου είπε από ¶βυσσο), αλλά τελικά είναι μικρά σε σχέση με το ενήλικο αρσενικό που έχω. Σήμερα το πρωί και τα δύο είναι κάθετα και πάνω-πάνω στο νερό.

Το τελευταίο θηλυκό απο την πρώτη παρέα που ανέφερα είναι σε μικρό ενυδρείο και αναρρώνει αφούα του έχει φάει λίγη ουρά.

Δεν ξέρω τι να κάνω και στεναχωριέμαι γιατί είναι δύσκολο να κρατάς ενυδρείο στο γραφείο και γιατί λυπάμαι να τον δώσω. Να τον βάλω μόνο του μέχρι να μεγαλώσουν τα υπόλοιπα? Δεν ξέρω.. Ότι σκεφτείτε ευπρόσδεκτο. Αν πείτε ότι κρατάω λίγα ψάρια σε μικρό ενυδρείο, σκέφτηκα λόγω επιθετικότητας, να προσθέσω ένα μικρό χαρέμι μήπως ηρεμήσει ο άλλος.

Ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω..
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ζήτηση Maingano Κλεόβουλος Malawi 2 04-04-09 10:40
θανατος maingano..... imichal Malawi 30 18-08-08 12:33
Μπουκωμένο Maingano lingistis Malawi 7 05-08-08 11:58

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11149 seconds with 16 queries