Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Maingano - Προτάσεις (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=39861)

dimitris 23-04-10 09:02

Maingano - Προτάσεις
 
Καλημέρα σε όλους,

Είμαι πολύ προβληματισμένος και δεν ξέρω τι να κάνω. Έχω ένα ενυδρείο 100x30x40 και φιλοξενούσα 4 maingano. Τα είχα πάρει μικρά και λέω να βγει κανένα χαρέμι. Είχα διαβάσει ότι είναι και από τα ήσυχα, αλλά τελικά το ένα αποδείχτηκε αρσενικό και πολύ επιθετικό. Έχασα 2 από τα θυληκά μάλλον. Στη πορεία επειδή το ένα απο τα δύο που είχαν απομείνει του είχε φάει ουρά και το είχε στη κυνήγι το έβαλα μόνο του, έφτιαξε κορμί και το έριξα πάλι στο μεγάλο. Σε 2 ημέρες πάει και αυτό. Δεν ξέρω τι τους κάνει, γιατί το ενυδρείο είναι στο γραφείο και δεν βλέπω τι γίνεται το βράδυ.

Πως έχει η κατάσταση τώρα και θέλω τη βοήθεια σας. Πήγα και αγόρασα 4 labidochromis yellow και δεν τα πειράζει. Χθες πήγα και αγόρασα 2 maingano (θηλυκά όπως μου είπε από Άβυσσο), αλλά τελικά είναι μικρά σε σχέση με το ενήλικο αρσενικό που έχω. Σήμερα το πρωί και τα δύο είναι κάθετα και πάνω-πάνω στο νερό.

Το τελευταίο θηλυκό απο την πρώτη παρέα που ανέφερα είναι σε μικρό ενυδρείο και αναρρώνει αφούα του έχει φάει λίγη ουρά.

Δεν ξέρω τι να κάνω και στεναχωριέμαι γιατί είναι δύσκολο να κρατάς ενυδρείο στο γραφείο και γιατί λυπάμαι να τον δώσω. Να τον βάλω μόνο του μέχρι να μεγαλώσουν τα υπόλοιπα? Δεν ξέρω.. Ότι σκεφτείτε ευπρόσδεκτο. Αν πείτε ότι κρατάω λίγα ψάρια σε μικρό ενυδρείο, σκέφτηκα λόγω επιθετικότητας, να προσθέσω ένα μικρό χαρέμι μήπως ηρεμήσει ο άλλος.

Ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω..

in the pond 23-04-10 10:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitris (Μήνυμα 438866)
Καλημέρα σε όλους,

Είμαι πολύ προβληματισμένος και δεν ξέρω τι να κάνω. Έχω ένα ενυδρείο 100x30x40 και φιλοξενούσα 4 maingano. Τα είχα πάρει μικρά και λέω να βγει κανένα χαρέμι. Είχα διαβάσει ότι είναι και από τα ήσυχα, αλλά τελικά το ένα αποδείχτηκε αρσενικό και πολύ επιθετικό. Έχασα 2 από τα θυληκά μάλλον. Στη πορεία επειδή το ένα απο τα δύο που είχαν απομείνει του είχε φάει ουρά και το είχε στη κυνήγι το έβαλα μόνο του, έφτιαξε κορμί και το έριξα πάλι στο μεγάλο. Σε 2 ημέρες πάει και αυτό. Δεν ξέρω τι τους κάνει, γιατί το ενυδρείο είναι στο γραφείο και δεν βλέπω τι γίνεται το βράδυ.

Πως έχει η κατάσταση τώρα και θέλω τη βοήθεια σας. Πήγα και αγόρασα 4 labidochromis yellow και δεν τα πειράζει. Χθες πήγα και αγόρασα 2 maingano (θηλυκά όπως μου είπε από Άβυσσο), αλλά τελικά είναι μικρά σε σχέση με το ενήλικο αρσενικό που έχω. Σήμερα το πρωί και τα δύο είναι κάθετα και πάνω-πάνω στο νερό.

Το τελευταίο θηλυκό απο την πρώτη παρέα που ανέφερα είναι σε μικρό ενυδρείο και αναρρώνει αφούα του έχει φάει λίγη ουρά.

Δεν ξέρω τι να κάνω και στεναχωριέμαι γιατί είναι δύσκολο να κρατάς ενυδρείο στο γραφείο και γιατί λυπάμαι να τον δώσω. Να τον βάλω μόνο του μέχρι να μεγαλώσουν τα υπόλοιπα? Δεν ξέρω.. Ότι σκεφτείτε ευπρόσδεκτο. Αν πείτε ότι κρατάω λίγα ψάρια σε μικρό ενυδρείο, σκέφτηκα λόγω επιθετικότητας, να προσθέσω ένα μικρό χαρέμι μήπως ηρεμήσει ο άλλος.

Ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω..

Kαλημέρα Δημήτρη.
Τα maingano δεν είναι φημίζονται ότι είναι από τα πιο ήσυχα και ιδιαίτερα στα πολύ λίγα λίτρα που τα έχεις βάλει. Υπό κανονικές συνθήκες, αυτά τα ψάρια (mbuna) θέλουν τουλάχιστον 200 και βάλε λίτρα, με αρκετές κρυψώνες που θα δημιουργούσες με πέτρες, ώστε να δίνεται η ευκαιρία στα αντίπαλα αρσενικά και θηλυκά να κρύβονται κυρίως από την επιθετικότητα του αρσενικού.

Το ότι τα δύο νέα ψαράκια τα έχεις βρει στην επιφάνεια, πάει να πει ότι δεν βρίσκουν κρυψώνα ικανή να τα καλύψει.

Το δεύτερο λαθάκι που έχεις κάνει, είναι να προχωρήσεις σε ακόμα ένα είδος χαρεμάκι, μιλώντας και πάλι για τα λίγα λίτρα σου.

Πολύ φοβάμαι ότι δε θα πάψουν ποτέ οι αντιπαλότητες λόγο μη επαρκούς χώρου.

lingistis 23-04-10 11:07

Φίλε μου μια γενναία εκδοχή λύσης στο πρόβλημα σου είναι να αποχωρήσεις το αρσενικό maingano… που στην τελική ίσως και να μην είναι και maingano και να πάρεις ακόμα ένα ψαράκι για θηλυκό. Το πιο πιθανό είναι από τα 3 να σου βγουν αρσενικά και θηλυκά.

Δώσε και μια φώτο από το ενυδρείο σου γιατί όπως ήδη αναφέρθηκε από τον Βασίλη φαντάζονται ότι το στήσιμο του σηκώνει αρκετή βελτίωση για την δημιουργία νέων και περισσότερων κρυψώνων ;)

dimitris 23-04-10 11:26

2 Συνημμένο(α)
Ευχαριστώ παιδιά. Πήγα έξω για ένα καφεδάκι και το ένα από τα μικρά, ήταν ανάποδα. Λυπάμαι, έχω αρκετές κρυψώνες πιστεύω.

in the pond 23-04-10 11:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitris (Μήνυμα 438918)
Ευχαριστώ παιδιά. Πήγα έξω για ένα καφεδάκι και το ένα από τα μικρά, ήταν ανάποδα. Λυπάμαι, έχω αρκετές κρυψώνες πιστεύω.

Όπως τουλάχιστον φαίνονται στημένες οι πέτρες σου, δεν υπάρχουν σχεδόν καθόλου κρυψώνες αν εξαιρέσεις κάπως το αριστερό κομμάτι. Για να είναι κρυψώνα, θα πει ίσα-ίσα να χωράει ένα ψάρι, κάποιες φορές και με το ζώρι που λέμε. Αγαπούν παράλληλα τις χαραμάδες μεταξύ δύο πετρών.

lingistis 23-04-10 12:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 438923)
Όπως τουλάχιστον φαίνονται στημένες οι πέτρες σου, δεν υπάρχουν σχεδόν καθόλου κρυψώνες

δυστυχώς συμφωνώ...

Δημήτρη προσπάθησε να φτιάξεις σπηλιές. Νομίζω ότι μπορείς να προσθέσεις αρκετές νέες πέτρες στην σύνθεση σου.

in the pond 23-04-10 12:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lingistis (Μήνυμα 438939)
Νομίζω ότι μπορείς να προσθέσεις αρκετές νέες πέτρες στην σύνθεση σου.

Και εγώ συμφωνώ, απλά πρόσεξε να είναι πιο κοντινές χρωματολογικά, γιατί βλέπω κόκκινες, μαύρες και λογής-λογής άλλες αποχρώσεις. Θα σου έλεγα μάλιστα να ξεχωρίσεις τους σωρούς κοντά στα δύο άκρα, με κενό στην μέση του ενυδρείου, ώστε να περιοριστεί η εμβέλεια του κυρίαρχου αρσενικού...

Θα ήταν επίσης καλύτερα αν πλησίαζες περισσότρο τις αποχρώσεις του μπέζ, από ανοικτό μέχρι και ώχρα. Θα έμοιζε πιο Μαλάουι, πώς να στο πω?

dimitris 23-04-10 12:55

Μάλιστα, κατάλαβα. Θα προσπαθήσω και να θα σας πω τι έχει γίνει. Πάντως έπιασα τον αρσενικο και τον έβαλα στο μικρό ενυδρείο που κρατούσα το άλλο τραυματισμένο.

Και το τραυματισμένο το έβαλα στο μεγάλο. Με το που μπήκε στο μεγάλο και αυτό άρχισε τις μαγκιές με τα labidochromis. Όμως δεν έχω άλλο κουράγιο για σήμερα..

frits 23-04-10 18:31

Εγώ αρχικά είχα βάλει 4 labidochromis και 4 maingano σε ένα 300άρι ενυδρείο που έχω. Αποτέλεσμα, τα maingano έμειναν 2, γιατί το αρσενικό κυνηγούσε μέχρις εξοντώσεως τα θηλυκά, το ένα που έμεινε απλά πρόλαβε να μεγαλώσει. Τα labidochromis όμως πολλαπλασιάστηκαν και σήμερα έχω 14 από αυτά και τα 2 maingano. Τώρα πια, έπαψαν και οι πολλοί τσαμπουκάδες από το αρσενικό maingano, αλλά δε νομίζω ότι θα του βάλω και άλλα θηλυκά μέσα...

Κλεόβουλος 23-04-10 18:39

Γειά σου Δημήτρη,
το βασικό πρόβλημα(εκτός απο το ότι τα λίτρα σου και το μήκος του ενυδρείου είναι οριακά)είναι κατά τη γνώμη μου η έλλειψη αρκετών κρυψώνων για τα ψάρια.Χρειάζεται να προσθέσεις δεξιά αριστερά αρκετές ακόμη πέτρες με έξυπνο τρόπο για να εκμεταλλευτείς όλο το ύψος.
Με τα maingano δεν μπορείς να είσαι απόλυτα σίγουρος πριν ζευγαρώσουν για το φύλο τους.Φοβάμαι ότι έχεις πάνω απο 1 αρσενικά.
Θα έλεγα να χωρίσεις προσωρινά το κυρίαρχο και ν' αφήσεις να προσαρμοστούν τα μικρότερα πριν τον επαναφέρεις.
Βάλε και κάνα φυτό :)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:01.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01656 seconds with 10 queries