Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-10-10, 00:57
Το avatar του χρήστη doctor
doctor Ο χρήστης doctor δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή ελλειψη νιτρικων

γεια σας παιδια.εχω σε ενυδρειο εκατο λιτρων πολλα ευκολα φυτα γρηγορης αναπτυξης.ο φωτισμος μοθ αποτελειται απο ενα ανοιχτο φωτιστικο της hageαn με δυο τ5 των 24 βατ εκαστη.η λυπανση μου ειναι το γενικο της seachem και μετα απο φωσφορο καλλιο και σιδηρο και το εξελ.για υποστρωμα εχω χαλικι λαβας.η φιλτρανση αποτελειται απο ενα εσωτερικο βιολογικο φιλτρο και το εξωτερικο2213.το προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι πως τα φυτα γρηγορης αναπτυξης που εχω δν αναπτυσσονται γρηγορα αλλα μαλλον αργα τα φυλλα τους ειναι λυγισμενα καθετα στις κορυφες της η hygrofilla polysperma τα φυλλα τηε παιρνουν ενα κοκκινωπο χρωμα και γενικα η εικονα τουσ φαινεται αδυναμη.τα νιτρικα που μετραω με τεστ τηε salifert βγαινουν γυρω στα 10.στο συμπερασμα που καταληγω ειναι πως εχω ελλειψη νιτρικων.ποια ειναι η δικια σας αποψη???ευχαριστω προκαταβολικα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-10-10, 01:18
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

κατα την γνωμη μου τα νιτρικα σου ειναι οκ στα 10

δες και αυτο
http://www.aquatek.gr/plantdiseasegr.html

αλλαγες καθε ποτε κανεις να ξερεις οτι αν κανεις αλλαγες νερου καθε 7μερες τα φυτα σου θα γινουν τουμπανο γιατι το φρεσκο νερο εχει μεσα ολα τα συστατικα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-10-10, 01:22
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Τι ζωντανα εχεις μεσα; Θεωρητικα ναι, τα λυγισμενα φυλλα στις Hygrophilas και η κοκκινωπη αποχρωση, σημαινουν πιθανοτατα ελλειψη νιτρικων.
Μπορει ομως να τους λειπει και φως στο σημειο που τις εχεις..
Απο αλγες πως πας;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-10-10, 01:23
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

raven με 10 νιτρικα δεν ειναι οκ αν ειχε ελλειψη θα μετρουσε 0 ετσι δεν ειναι ?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-10-10, 01:25
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Δεν εμπιστευομαι ποτε τα τεστ, αλλα αυτο που βλεπω. Μπορει αν μετρησει σε αλλη χρονικη στιγμη να του βγει μηδεν.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-10-10, 01:27
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

οκ εχεις δικιο για τα τεστ
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-10-10, 09:56
Το avatar του χρήστη Ύδωρ
Ύδωρ Ο χρήστης Ύδωρ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2010
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 127
Προεπιλογή

Δοκίμασε τα υγρά τεστ της ΑΡΙ αντί για τη salifert. Γενικώς θεωρούνται πολύ πιο αξιόπιστα. Χωρίς αξιόπιστες μετρήσεις δεν μπορούμε να βγάλουμε συμπεράσματα.
Πάντως, αν όντως έχεις 10ppm ΝΟ3, σίγουρα δεν είναι έλλειψη νιτρικών. Τα 10ppm σημαίνουν ότι από όσα νιτρικά παράγονται στο φίλτρο σου τα φυτά παίρνουν όσα χρειάζονται και περισεύει και αρκετό ΝΟ3 ώστε να το μετράει το τεστ σου. Αν τα φυτά σου θέλανε περισσότερό άζωτο, θα τα είχανε "τραβήξει" όλο από το νερό, θα μέτραγες 0 νιτρικά και τα φυτά θα "διψούσανε" για επιπλέον άζωτο. Γενικά, μία συγκέντρωση σταθερά στα 10ppm NO3 θεωρείται καλή έως ιδανική σε φυτεμένο ενυδρείο με ψάρια. Μη ξεχνάς, ότι το ΝΟ3 είναι μία μόνο πηγή αζώτου για τα φυτά σου. Τα φυτά προσλαμβάνουν επίσης άζωτο με τη μορφή ΝΗ3/ΝΗ4, οργανικού αζώτου, κλπ.
Επειδή όμως τα υπόλοιπα που αναφέρεις συνηγορούν σε μια πιθανή έλλειψη νιτρικών (φωτισμός w/lt, λίπανση, φυτά ταχείας ανάπτυξης, συμπτωματολογία) επαναλαμβάνω τσέκαρε αξιόπιστα τα νιτρικά σου, πριν κάνεις κάποια κίνηση που θα ανατρέψει τις ισορροπίες μέσα στο ενυδρείο σου.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-10-10, 10:24
Το avatar του χρήστη doctor
doctor Ο χρήστης doctor δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

καταρχας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.τα ψαρια που εχω μεσα ειναι 10νεον 4κορυδορας 1ανγκιστρους 6 γαριδες σε 85 λιτρα καθαρα.οι αλγες που εχω ειναι bba και στα τζαμια μια αλγη που μιαζει με green spot αλλα δν εμφανιζεται με τη μορφη κουκιδας αλλα με τη μορφη σαν να ειναι κατι πασαλημενο στο τζαμι.επισης να αναφερω πως τα φυτα χανουν τα κατω φυλλα τους.τελος να αναφερω πως χρησιμοποιω αντιστροφη οσμοση.σκεφτηκα οτι ηαυξηση τροφης θα μου ελλεινε το προβλημα αλλα το μονο που καταφερα ειναι να δημιουργηθει πρωτεινικο φιλμ
-------------------------
με μετρηση που εκανα σημερα το πρωι το τεστ μου δειχνει τα νιτρικα μου γυρω στο 2.5.δηλαδη λιγα.εκανα αλλαγη νερου πριν απο τρεις μερες.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη doctor : 15-10-10 στις 10:24 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-10-10, 12:27
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ύδωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
Δοκίμασε τα υγρά τεστ της ΑΡΙ αντί για τη salifert..
για την ιστορια...τα τεστ της salifert (http://www.aquatics-online.co.uk/aca..._Kits_214.html) ειναι ιδιαιτερα αξιοπιστα και με μεγαλυτερη ακριβεια απο αυτα της API.
εχω τεστ και των 2 εταιριων αλλα η ακριβεια της salifert (π.χ. κH με δεκαδικο ψηφιο) δε συγκρινεται.
για τα νιτρικα που μας ενδιαφερουν εχει επισης μικρη και μεγαλη κλιμακα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-10-10, 14:50
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Δηλαδη χρησιμοποιεις μονο νερο Α/Ο; ποσο ΚΗ μετρας; Τα συμπτωματα μοιαζουν πολυ με ελλειψη ασβεστιου με στριμμενα φυλλα αδυναμους κορμους κλπ
Η αλγη στα τζαμια αν δεν βγαινει ευκολα ειναι spot, αν βγαινει ευκολα σαν πουδρα ειναι dust. Και οι 2 ειναι αμεσα συνδεδεμενες με ελλειψη φωσφορικων.

Για μια πιο ολοκληρωμενη ομως εικονα, μιας και συνηθως δεν φταιει ενα μεμονωμενο στοιχειο, αλλα συνδυασμος ελλειψεων, καλυτερα να γραψεις ολες σου τις μετρησεις μπας και βγει μια ακρη.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΚΝΟ3 για αυξηση νιτρικων dimis_george Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 14-03-10 23:55
ελλειψη Ca.. Γιώργος06 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 21-09-07 12:47
Ελλειψη οξυγονου...... Pritanis Γλυκό νερό - Γενικά 6 13-01-06 21:01
Φυτα για καταπολεμηση νιτρικων!!! geoil Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 10 24-10-04 22:27
Αυξηση Νιτρικων Tolis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 28-12-02 04:08

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04911 seconds with 13 queries