Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 27-07-12, 17:32   #1
Επιλογή ψαριών σε 60αρι ενυδρείο.
 
Το avatar του χρήστη silve992
silve992
Member
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος 27-07-12, 17:32
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα σε όλους και σε όλες και καλώς σας βρήκα! Είμαι πάρα πολύ νέος με το "άθλημα" και θα ήθελα λίγο τα φώτα σας.

Λοιπόν καταρχήν, είπα να ξεκινήσω με ένα μικρό ενυδρείο 60 λίτρων. Απ' ότι διαβάζω όμως καλό θα ήταν να έπαιρνα περισσότερα λίτρα. Τέλος πάντως, θα ξεκινήσω με το 60αρι.

Αυτό που θα ήθελα αρχικά να μου πείτε, είναι τι ψάρια μπορώ να βάλω σε ένα 60αρι ενυδρείο ώστε να γίνει ένας κανονικός βιότοπος. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να γίνει σωστή δουλειά στα λίτρα του ενυδρείου μου (το τονίζω πολλές φορές) για να μην ταλαιπωρούνται τα ψάρια. Διαβάζοντας αρκετές ώρες, είδα τα guppies είναι καλά για ένα τέτοιο ενυδρείο. Πόσα στον αριθμό χωράνε μέσα; Επίσης νομίζω πως θα πρέπει να πάρω μόνο αρσενικά η θηλυκά για να μην έχω γεννήσεις και αυξηθεί ακόμα περισσότερο το πλήθος.

Γνωρίζεται κάποιο άλλο ψάρι που να αντέχει σε 60 λίτρα;

Περιμένω νέα σας,
Ευχαριστώ!
Εμφανίσεις: 6169
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-07-12, 17:42
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Καλως ηρθες!!

Εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573 εχει πολλα ειδη ψαριων που μπορουν να μπουν στο ενυδρειο σου και να ειναι απροβληματιστο! Γραφει και για τον αριθμο και για πιθανους συγκατοικους και ολες τις πληροφοριες που χρειαζεσαι για να δημιουργησεις ενα περιβαλλον που θα ειναι ανετα!

Φυσικα πρωτα πρεπει να "στρωσεις" το φιλτρο σου ωστε να ξεκινησει ο κυκλος του αζωτου http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655
Ενας απο τους τροπους ειναι εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656
ενω αν βιαζεσαι το μπολι http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934 θα σε βοηθησει!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-07-12, 18:18
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Ψάχνω να βρω αυτό που μου ταιριάζει και παρουσιάστηκαν δύο ερωτήματα. Όσον αφορά τις γεννήσεις, επειδή το ενυδρείο μου είναι 60 λίτρων τι θα κάνω αν γεννηθούν πολλά ψάρια; Και επίσης είναι δύσκολο να κάνω το νερό όξινο;
-------------------------
Λοιπόν παιδιά είμαι μεταξύ αυτών των δυο:

1 Puntius titteya (cherry barb)
2 Neolamprologus multifasciatus (Multi)

Θα έχω στο ενυδρείο μου ένα είδος για να μην έχουν προβλήματα. Εσείς οι πιο έμπειροι ποίο προτείνεται να πάρω; Μπορώ να τα βρω εύκολα αυτά τα ψάρια; Μια ματιά που έριξα σε κάτι pet shop έχουν ελάχιστα είδη και δεν ξέρουν τι τους γίνεται για αυτό απευθύνομαι εδώ!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη silve992 : 27-07-12 στις 18:18 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-07-12, 18:56
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Για αρχη θα σου προτεινα να μην μπλεξεις με οξινο νερο και να βαλεις ζωοτοκα (γκαπυ ή πλατυ η κατι τετοιο ) και μπολικα φυτα
Φυσικα τα λιτρα σου ειναι τελεια για ενα μονομαχο (μια και ανεφερες και το βιοτοπικο) αλλα θελει μια καποια προσοχη (λιγο οξινο νερακι, με προετοιμασια με τυρφη, φυλλα catappa, πολυ σταθερες συνθηκεςκτλ)

τα βιοτοπικα παντως θελουν αρκετο ψαξιμο και δουλεια (και παλι 100% βιοτοπικο δε γινεται αλλα στα μετρα που μπορουμε)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-07-12, 19:11
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Το νερό σου μπορείς να το μαλακώσεις κυρίως με χρήση τύρφης ή με μια συσκευή αντίστροφης όσμωσης ή και συνδυασμούς τους. Υπάρχουν πολλά θέματα στο φόρουμ, τα οποία μπορείς να διαβάσεις για να έχεις τη γενική ιδέα, σε περίπτωση που θελήσεις να μπεις στη διαδικασία. Δεν είναι πυρηνική φυσική, αλλά ίσως σου πέσουν πολλά να τα διαβάσεις όλα με τη μία. Πάντως εδώ είμαστε για να λύνουμε όσες απορίες μπορούμε!

Για αρχή σου προτείνω, όπως και ο Νίκος, να μείνεις στα ψάρια σκληρού νερού. Ανάμεσα στα δύο που σου χτύπησαν στο μάτι τα multi έχουν πιο ενδιαφέρουσες συμπεριφορές και αν σου αρέσουν ως φαγητό τα σαλιγκάρια σου δίνουν μια καλή δικαιολογία να φας αρκετά για να χρησιμοποιήσεις μετά τα κελύφη τους, ενώ τα cherry barbs χτυπάνε ίσως πιο πολύ στο μάτι και μπορείς να στήσεις ένα ενυδρείο με φυτά.

Αν ήσουν Αθήνα θα πήγαινες απλά σε ένα μαγαζί και θα τα αγόραζες. Αν δεν τα βρίσκεις στο Βόλο υπάρχουν κάποια μαγαζιά, τα οποία κάνουν αποστολές, οπότε δε θα έχεις πρόβλημα να τα βρεις.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-07-12, 19:26
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Θα προτιμήσω τα multi τελικά! Μήπως φίλε μου μπορείς να μου πεις online καταστήματα για να βρω τα ψάρια;

Θέλω να ξέρω ότι θα πάρω σίγουρα αυτά για να αρχίσω τη διαδικασία διακόσμησης του ενυδρείου καταλλήλως!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-07-12, 19:37
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Πριν παραγγειλεις οτιδηποτε ζωντανο πιστευω να εχεις διαβασει τα περι στρωσιματος και να εχεις ολοκληρωσει τη διαδικασια με τον κυκλο του αζωτου.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-07-12, 19:41
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Αν δεν κάνω λάθος τελευταία φορά είχα δει στο Water Inn και στο Starfish Aquariums. Ρίξε μια ματιά σε αυτή τη λίστα και ας μην είναι πρόσφατη και πάρε τηλέφωνα να ξέρεις τουλάχιστον αν δεν έχουν τώρα πότε θα γίνει η επόμενη εισαγωγή και γενικά τιμή.

Μπορείς -καλύτερα για μένα- να τα βρεις και από αναπαραγωγές από χομπίστες βέβαια, οπότε ρίξε μια ματιά στις αγγελίες εδώ μέσα ή βάλε και μία δικιά σου ζήτησης.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-07-12, 19:47
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ! Ναι γνωρίζω για την διαδικασία στρωσίματος του ενυδρείου! Θα αρχίσω τη διακόσμηση, θα το στρώσω και τέλος τα ψάρια. Ό,τι χρειαστώ (που θα χρειαστώ) θα σας γράφω εδώ στο forum!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Εισαγωγή-Επιλογή Ψαριών σε Νεοσύστατο Στρωμένο Ενυδρείο Μανος Θες Αρχάριοι γλυκού νερού 11 04-02-10 20:24
Επιλογή ψαριών... Βιβή Αρχάριοι γλυκού νερού 22 09-10-08 13:48
Επιλογή ψαριών σε 120 lt bessy Γλυκό νερό - Γενικά 5 15-05-08 11:54
Επιλογή Ψαριών για 125 lt (φυτεμμένο ενυδρείο) gfdimopo Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 9 30-11-07 10:57
Επιλογή ψαριών Giorgos Γλυκό νερό - Γενικά 2 08-05-04 03:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05574 seconds with 13 queries