Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Παρουσιάσεις θαλασσινών ενυδρείων > Reef

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-10-10, 20:23
Το avatar του χρήστη jiraiya
jiraiya Ο χρήστης jiraiya δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-03-2010
Περιοχή: Καλαμαρια/Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
βασικα δεν θελεις κουβα αλλα ενα βαρελακι για να ετοιμαζεις το νερο...
αναλογα το ενυδρειο σου παρε ενα γυρο στα 100 λιτρα...
__________________
C:\Users\jiraiya\Downloads\jiraiya33.gif
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-10-10, 20:25
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jiraiya Εμφάνιση μηνυμάτων
γελας ε???? παρε τοτε ενα βαρελακι 120 λιτρα για να εισαι πιο σιγουρος....
θα γελασεις ξανα???
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-10-10, 20:29
Το avatar του χρήστη jiraiya
jiraiya Ο χρήστης jiraiya δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-03-2010
Περιοχή: Καλαμαρια/Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

τι να κανω ρε παιδια εαν δεν γελασω θα κλαψω !!!
οχι οτι δεν μπορω να το κανω αυτο που λετε αλλα οταν εχεις στο μυαλο σου αλλα πραγματα δεν μπορεις να διανοηθεις το οτι θελεις ενα βαρελι οσο το ενυδρειο σου για να κανεις το set up!
__________________
C:\Users\jiraiya\Downloads\jiraiya33.gif
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-10-10, 20:33
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jiraiya Εμφάνιση μηνυμάτων
τι να κανω ρε παιδια εαν δεν γελασω θα κλαψω !!!
οχι οτι δεν μπορω να το κανω αυτο που λετε αλλα οταν εχεις στο μυαλο σου αλλα πραγματα δεν μπορεις να διανοηθεις το οτι θελεις ενα βαρελι οσο το ενυδρειο σου για να κανεις το set up!
αν υπολογισεις τον βραχο, τον αραγωνιτη που αφερουν λιτρα απο το ενυδρειο... ενα βαρελακι 100 λιτρα το θελεις σιγουρα... να το γεμισεις να φτιαξεις το νερο και να ειναι ετοιμο με μια αντλια να το βαλεις μεσα οταν εισαι ετοιμος...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-10-10, 20:36
Το avatar του χρήστη jiraiya
jiraiya Ο χρήστης jiraiya δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-03-2010
Περιοχή: Καλαμαρια/Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
αν υπολογισεις τον βραχο, τον αραγωνιτη που αφερουν λιτρα απο το ενυδρειο... ενα βαρελακι 100 λιτρα το θελεις σιγουρα... να το γεμισεις να φτιαξεις το νερο και να ειναι ετοιμο με μια αντλια να το βαλεις μεσα οταν εισαι ετοιμος...
να εχω και θερμοστατη στο βαρελι οταν θα ετοιμασω το νερο?
και για της λαμπες που θα χρειαστω μπορειτε να μου πειτε ποσα κελβιν και τι χρωματος να ειναι?
__________________
C:\Users\jiraiya\Downloads\jiraiya33.gif
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-10-10, 20:37
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jiraiya Εμφάνιση μηνυμάτων
να εχω και θερμοστατη στο βαρελι οταν θα ετοιμασω το νερο?
και για της λαμπες που θα χρειαστω μπορειτε να μου πειτε ποσα κελβιν και τι χρωματος να ειναι?
για τις λαμπες θα σου πουν οι πιο εμπειροι, αλλα στο βαρελακι θα θελεις και ενα θερμοστατη ναι...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-10-10, 21:01
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jiraiya Εμφάνιση μηνυμάτων
να εχω και θερμοστατη στο βαρελι οταν θα ετοιμασω το νερο?
και για της λαμπες που θα χρειαστω μπορειτε να μου πειτε ποσα κελβιν και τι χρωματος να ειναι?
την πρώτη φορά δε πειράζει αλλά σίγουρα θα ήταν καλό. είπαμε για φωτισμό πες μας τι κοράλλια θέλεις. γενικά πρέπει να ξεκινήσεις διαβασματάκι...το θαλασσινό θέλει μπόλικο
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimmis1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
εφοσον εχεις αποφασισει σε reef ...οκ. Βλεπω κολησες στο πως θα φτιαξεις το νερο??? Καταρχην δεν ξερω τι εχεις κανει μεχρι στιγμης και τι πραγματα εχεις?
Απλα εφοσον εχεις τον αραγωνιτη στρωσε το ενυδρειο σου ......βαλε νερο και ρηξε το αλατι χυμα μεσα , καπου 4,9 κιλα θα χρειαστης, ρηξε ακριβως 4,5 κιλα μετα μετρησε αλατοτητα και συμπληρωσε αν χρειαζεται.
Τι γουβαδες και βαρελια και φασαριες , εφοσον εχεις κυκλοφορητες μεσα στο ενυδρειο το αλατι θα διαληθει , εγω στο δικο μου ερηξα 7 κιλα χυμα που εκατσε στον πατο ολο και μετα απο κανα 5ωρο δεν υπηρχε ιχνος.
Αφου δουλεψει το νερο με την σωστη αλατοτητα για 24 ωρες μπορεις να βαλεις τον βραχο .......... και συνεχηζεις μετα ......
είσαι off. ενυδρείο με αραγωνητή δε στρώνετε.ο βράχος εκτοπίζει νερό...πόσο νερό να φτιάξει και πόσο θα πετάξει? το βράχο πως θα το στήσει? θα τον πετάξει απλά μέσα? τα λίτρα είναι πολύ λίγα για να μην κάνει σωστά βήματα. το αλάτι που θα κάτσει πάνω στην άμμο?τόσο καλή κυκλοφορία έχει?αλάτι που σπάει σε 5 ώρες και το έχεις ρίξει κιλος χύμα μέσα πάνω σε άμμο εγώ δεν έχω δει.αν θέλεις να το κανείς έτσι μη βάλεις άμμο. δηλαδή είναι πιο εύκολο να τραβάς και να βάζεις νερό από όσμωση στο ενυδρείο να να σπάει εκεί το αλάτι από το να βάλεις ένα μπετονάκι για δύο μέρες στο μπαλκόνι...τι να πω...ότι καταλαβαίνεις
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sifnos : 28-10-10 στις 21:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-10-10, 21:18
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sifnos Εμφάνιση μηνυμάτων


είσαι off. ενυδρείο με αραγωνητή δε στρώνετε.ο βράχος εκτοπίζει νερό...πόσο νερό να φτιάξει και πόσο θα πετάξει? το βράχο πως θα το στήσει? θα τον πετάξει απλά μέσα? τα λίτρα είναι πολύ λίγα για να μην κάνει σωστά βήματα. το αλάτι που θα κάτσει πάνω στην άμμο?τόσο καλή κυκλοφορία έχει?αλάτι που σπάει σε 5 ώρες και το έχεις ρίξει κιλος χύμα μέσα πάνω σε άμμο εγώ δεν έχω δει.αν θέλεις να το κανείς έτσι μη βάλεις άμμο. δηλαδή είναι πιο εύκολο να τραβάς και να βάζεις νερό από όσμωση στο ενυδρείο να να σπάει εκεί το αλάτι από το να βάλεις ένα μπετονάκι για δύο μέρες στο μπαλκόνι...τι να πω...ότι καταλαβαίνεις
Παω πασο, εγω απλα ειπα τι εκανα , ο καθενας εχει τον τροπο του . Τωρα αμα εχει παρει ο φιλος τον βραχο και δεν εχει φτιαξει το νερο ..?.. που τον εχει τον βραχο ??
Εγω πρωσοπικα γεμησα νερο το ενυδρειο και οχι πανω πανω , σαφος και ο βραχος εκτοπιζει νερο.
Δουλεψε το ενυδρειο 1 με 2 μερες και μετα πηρα τον βραχο και τον εβαλα.
Τελος παντων , οπως βολευεται ο καθενας.
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-10-10, 21:19
enzo Ο χρήστης enzo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΣΟΣ
Μηνύματα: 344
Προεπιλογή

εγω θα το εκανα ετσι
α. γεμιζεις νερο οσμωσης το ενυδρειο, οχι μεχρι επανω υπολογιζεις περιπου το εκτοπισμα του βραχου και της αμμου
β.ριχνεις το αλατι μεσα, ο κατασκευαστης θα γραφει επανω στην σακουλα ποση δοσολογια βαση λιτρων
γ. ξεκινας θερμοστατη και κυκλοφορια και μετα απο κανα δυο μερες μετρας αλατοτητα και διορθωνεις αναλογα
δ.βαζεις βραχο, φτιαχνεις aquascape και ξεκινας skimmer και χημικο φιλτραρισμα
ε. κλεινεις κυκλοφορητες και ριχνεις σιγα σιγα τον ψοφιο αραγωνιτη αφου τον ξεπλυνεις πρωτα με νερο οσμωσης η νερο βρυσης
ζ. αφου φτασεις στο επιθυμητο υψος τον αραγωνιτη ανοιγεις κυκλοφορητες και περιμενεις κανα δυο μερες να ξεθολωση το ενυδρειο.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-10-10, 20:47
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

εφοσον εχεις αποφασισει σε reef ...οκ. Βλεπω κολησες στο πως θα φτιαξεις το νερο??? Καταρχην δεν ξερω τι εχεις κανει μεχρι στιγμης και τι πραγματα εχεις?
Απλα εφοσον εχεις τον αραγωνιτη στρωσε το ενυδρειο σου ......βαλε νερο και ρηξε το αλατι χυμα μεσα , καπου 4,9 κιλα θα χρειαστης, ρηξε ακριβως 4,5 κιλα μετα μετρησε αλατοτητα και συμπληρωσε αν χρειαζεται.
Τι γουβαδες και βαρελια και φασαριες , εφοσον εχεις κυκλοφορητες μεσα στο ενυδρειο το αλατι θα διαληθει , εγω στο δικο μου ερηξα 7 κιλα χυμα που εκατσε στον πατο ολο και μετα απο κανα 5ωρο δεν υπηρχε ιχνος.
Αφου δουλεψει το νερο με την σωστη αλατοτητα για 24 ωρες μπορεις να βαλεις τον βραχο .......... και συνεχηζεις μετα ......
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-10-10, 21:15
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

Καλη αρχη....
αντι να χαρισεις το ενυδρειο που εχεις στην Αγγελια κρατα το για βαρελι

Μπαμπη το ρεκτεφομετρο μετραει την ανωση αν δεν κανω λαθος οσο βαζεις αλατακι τοσο αυξανεις την ανωση μεχρι να φτασεις 1021-1025.

Το 1021 με το 1025 εχει μεγαλη διαφορα για τα ζωντανα και εχει να κανει με την περιοχη που ειναι ο βιοτοπος τους (ποσο αλατι εχει εκει η θαλασσα).
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-11-10, 04:56
areti Ο χρήστης areti δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Μπαμπη το ρεκτεφομετρο μετραει την ανωση αν δεν κανω λαθος οσο βαζεις αλατακι τοσο αυξανεις την ανωση μεχρι να φτασεις 1021-1025.

Το 1021 με το 1025 εχει μεγαλη διαφορα για τα ζωντανα και εχει να κανει με την περιοχη που ειναι ο βιοτοπος τους (ποσο αλατι εχει εκει η θαλασσα).[/QUOTE]


Υπαρχει δηλαδη περιπτωση να εχεις προβλημα ασυμβατοτητας λογω διαφορετικων απαιτησεων σε αλατοτητα ; Υπαρχει καποιος πινακας ή καποιο link που να αναφερει περιοχες και μετρησεις σε αλατοτήτα; Δηλαδη δεν συνδιαζονται ψαρια πχ της Ερυθρας με του Ειρηνικου (λεμε τωρα);
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-11-10, 07:55
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από areti Εμφάνιση μηνυμάτων


Υπαρχει δηλαδη περιπτωση να εχεις προβλημα ασυμβατοτητας λογω διαφορετικων απαιτησεων σε αλατοτητα ; Υπαρχει καποιος πινακας ή καποιο link που να αναφερει περιοχες και μετρησεις σε αλατοτήτα; Δηλαδη δεν συνδιαζονται ψαρια πχ της Ερυθρας με του Ειρηνικου (λεμε τωρα);
Όχι, δεν υπάρχει περίπτωση τέτοια γιατί για κάθε οργανισμό υπάρχει ένα range αποδεκτών τιμών, οπότε βρίσκεις αυτό που βολεύει όλους.

Εδώ και εδώ μπορείς να βρίσκεις αυτό που σε ενδιαφέρει και να κοιτάς τις παραμέτρους που χρειάζονται.
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-11-10, 11:27
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από areti Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπαρχει δηλαδη περιπτωση να εχεις προβλημα ασυμβατοτητας λογω διαφορετικων απαιτησεων σε αλατοτητα ; Υπαρχει καποιος πινακας ή καποιο link που να αναφερει περιοχες και μετρησεις σε αλατοτήτα; Δηλαδη δεν συνδιαζονται ψαρια πχ της Ερυθρας με του Ειρηνικου (λεμε τωρα);
οχι...ολα τα ψαρια θα νιωθουν καλα με αλατοτητα απο 1022 μεχρι 1026 χονδρικα...σε περιπτωση θεραπειας καποιοι εφαρμοζουν και υποαλατοτητα ...το 1025 το τηρουμε ευλαβικα οταν εχουμε κοραλια ( reef) μιας και σε αυτη την αλατοτητα νιωθουν καλα.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 08-11-10 στις 17:37
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-11-10, 15:40
areti Ο χρήστης areti δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Ουφ , με καθυσηχασατε γιατι αγχωθηκα λιγο. Ειμαι λιγο πριν το ξεκινημα στα αλατια και φοβηθηκα μην τραβαω παλι τα μαλια μου με "ψαροσουπες" ως αρχαρια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Το reefακι μου! golf4470 Reef 13 11-04-10 13:54
Το reefακι μου! madfdg Reef 96 12-10-08 19:36
ΞΕΚΙΝΗΜΑ nik0s7 Αρχάριοι γλυκού νερού 28 04-12-07 17:52
Νεο Ξεκινημα Isidoros Δίσκοι 18 27-09-07 23:09
Το reefακι μου sot-zoe Reef 13 01-01-06 21:42

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06599 seconds with 14 queries