Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-03-11, 21:25
Το avatar του χρήστη ClownAnemonefish
ClownAnemonefish Ο χρήστης ClownAnemonefish δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-03-2011
Περιοχή: kalamata
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή Λίγη βοήθεια παρακαλώ..!

Κατ'αρχίν καλησπέρα σας! Εδώ και λίγο καιρό έχω αρχίσει να ασχολούμαι με τα ενυδρεία... Έχω μία μικρή εμπειρία στο γλυκό νερό... Τώρα όμως περίπου ένα μήνα, έχω ερωτευτεί τα Clown Anemonefish (κατά το κινούμενο σχέδιο Nemo) , τα οποία ψαράκια είδα στο pet shop που αγόρασα το και το μονομάχο μου. Το ενυδρείο στο οποίο τα έχει είναι περίπου 200λίτρα (θαλασσινό) μαζί με μία Ανεμώνη και άλλα μικρά ψαράκια... Εγώ έχω ένα (άδειο αυτή τι στιγμή) ενυδρείο 60 λίτρα καθαρά το οποίο σκέφτομαι να κάνω θαλασσινό... Μίλησα με τον ιδιοκτήτη του εν λόγω pet shop και αφού μου είπε πως μπορώ να το κάνω(με μία ανεμώνη και 2 Clown) ξεκίνησα να διαβάζω σχετικά με τα ενυδρεία θαλασσινού νερού. Το θέμα όμως είναι πως μπερδεύτηκα !!! Ποιά η διαφορά μεταξύ fish only και reef; Αφού και στα δύο συναντάμε live rock!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-03-11, 21:58
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες φίλε κι εγώ αρχάριος είμαι στα αλάτια και δεν θα μπορούσα να σε συμβουλεύσω.
Απ' όσα έχω διαβάσει πάντως, η διαφορά μεταξύ fish only και reef είναι τα κοράλια, που υπάρχουν
μόνο στα δεύτερα και η διατήρησή τους έχει αυξημένες απαιτήσεις σε σχέση με τα fish only.
Η ανεμώνη που θέλεις να βάλεις για τους κλόουν, θεωρείται από τα δύσκολα και επικίνδυνα
κοράλια (ειδικά σε περίπτωση που ψοφήσει), αν και νομίζω ότι μπορείς να βάλεις κλόουν χωρίς ανεμώνη.
Με την επιφύλαξη της ασχετοσύνης μου, περίμενε κανέναν πιο έμπειρο να σε διαφωτίσει, ειδικά για τα λίτρα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-03-11, 22:06
Το avatar του χρήστη ClownAnemonefish
ClownAnemonefish Ο χρήστης ClownAnemonefish δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-03-2011
Περιοχή: kalamata
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ bokosta! (αλλά μη με λες φίλο... Είμαι κοριτσάκι! )
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-03-11, 22:08
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ClownAnemonefish Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιά η διαφορά μεταξύ fish only και reef; Αφού και στα δύο συναντάμε live rock!
Και εγώ άσχετος είμαι από θαλασσινά, αλλά με τα λίγα που γνωρίζω θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω:
To reef είναι ύφαλος. Δηλαδή μια αναπαράσταση του τροπικού υφάλου με τον ζωντανό βράχο, τους πολύποδες (ανεμώνες, κοράλια μαλακά και σκληρά) και τα ψάρια που ζουν στο περιβάλλον αυτό και ονομάζονται και reef safe. Ο όρος αυτός (reef safe) θέλει βασικά να πει ότι η συνύπαρξη των ψαριών αυτών με τους πολύποδες είναι αρμονική και δεν βλάπτει το ένα το άλλο. Στην αντίθετη περίπτωση (Μη reef safe) είτε τα ψάρια βλάπτουν τους πολύποδες ή το ανάποδο. Σε μια τέτοια περίπτωση (Μη reef safe ψαριού/ών) φτιάχνουμε ένα ενυδρείο μόνο με ζωντανό βράχο και τα ψάρια αυτά.

Ο ζωντανός βράχος δουλεύει βασικά σαν ένα φυσικό φίλτρο στο κλειστό μας κύκλωμα. Από μόνς του δεν βλάπτει τα ψάρια και ούτε ο βράχος αυτά.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-03-11, 22:43
Το avatar του χρήστη ClownAnemonefish
ClownAnemonefish Ο χρήστης ClownAnemonefish δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-03-2011
Περιοχή: kalamata
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ και τους δυο! Κάτι άλλο που ήθελα ακόμα, τί θα χρειαστεί να κάνω αρχικά, τί να αγοράσω για το ενυδρείο; Θα χρειαστεί κάποιο "στρώσιμο"; Υπάρχει κάποιο link (στα ελληνικά προτιμώ) να δω?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-03-11, 23:00
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ClownAnemonefish Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ πολύ και τους δυο! Κάτι άλλο που ήθελα ακόμα, τί θα χρειαστεί να κάνω αρχικά, τί να αγοράσω για το ενυδρείο; Θα χρειαστεί κάποιο "στρώσιμο"; Υπάρχει κάποιο link (στα ελληνικά προτιμώ) να δω?
Το σημαντικότερο σε ένα θαλασσινό, είναι οι συγκεκριμένοι και σταθεροι παράμετροι του νερού. Είτε μιλάμε για χημεία, είτε αλατότητα, είτε για θερμοκρασία. Όταν περάσεις από αυτό το στάδιο παίρνει τη σειρά του ο ζωντανός βράχος. Από ότι γνωρίζω όμως, απαιτείται κάποια διαδικασία "κουραρίσματους" του βράχου για μερικές μέρες, ώστε να "ωριμάσει" η συμβολη΄του στο κύκλωμα. Μετέπειτα έρχονται πολύποδες και ψάρια.

Εδώ να κάνεις λίγη ακόμα υπομονή να μπουν οι θαλασσόλυκοι του φόρουμ να σε βοηθήσουν περισσότερο σε ότι ζητήσεις, γιατί εγώ απλώνω το χέρι μου μέχρι και τις λίμνες. Αν το απλώσω προς θάλασσα μεριά ίσως με πιάσει ο Προκρούστης..
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-03-11, 23:09
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Συγνώμη για το "φίλε", δεν ήξερα.

Για αρχή δες τα υπομνήματα και κυρίως αυτά:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15393
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14587

Κι επειδή σου αρέσουν οι κλόουν, δες το φρεσκοστημένο μου reefάκι, μην το αντιγράψεις όμως, γιατί έχει τα 1.000 λάθη, τώρα ξεστραβώνομαι κι εγώ.

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-03-11, 23:23
Το avatar του χρήστη ClownAnemonefish
ClownAnemonefish Ο χρήστης ClownAnemonefish δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-03-2011
Περιοχή: kalamata
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

@ bokostas: Είναι πανέμορφο!!!! Θέλω και εγώ!!!!!!!!!! Τα άλλα ψαράκια πώς τα λένε να τα "διαβάσω";
@ in the pond: Κατάλαβα... θα πρέπει να προμηθευτώ ένα κάρο τεστς για να κάνω μετρήσεις... Ευτύχως ήμουν καλή στη χημεία! Χαχαχαχαχα!
__________________
Φιλικά Θεανώ...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-03-11, 23:35
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Ευχαριστώ, έχω 2 κλοουνάκια, 1 damsel http://www.google.gr/images?rlz=1T4P...w=1659&bih=753
κι ένα blue tang http://www.google.gr/images?rlz=1T4P...w=1659&bih=753 που γίνεται τέρας για τα 130 λίτρα μου,
ενώ έχω παραγγείλει κι ένα gramma loreto http://www.google.gr/images?rlz=1T4P...w=1659&bih=753.

Tώρα θα "τ' ακούσω" κι εγώ από τους θαλασσινούς για την ψαροσύνθεση, με πήρες στον λαιμό σου.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-03-11, 23:42
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ, έχω 2 κλοουνάκια, 1 damsel http://www.google.gr/images?rlz=1T4P...w=1659&bih=753
κι ένα blue tang http://www.google.gr/images?rlz=1T4P...w=1659&bih=753 που γίνεται τέρας για τα 130 λίτρα μου,
ενώ έχω παραγγείλει κι ένα gramma loreto http://www.google.gr/images?rlz=1T4P...w=1659&bih=753.

Tώρα θα "τ' ακούσω" κι εγώ από τους θαλασσινούς για την ψαροσύνθεση, με πήρες στον λαιμό σου.
...αν δε βαλεις φυτα μεσα να μη σε ξαναδω....
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-03-11, 23:45
Το avatar του χρήστη ClownAnemonefish
ClownAnemonefish Ο χρήστης ClownAnemonefish δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-03-2011
Περιοχή: kalamata
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Διάβαζα το πρώτο λινκ που μου έστειλες bokosta και αναρωτιέμαι.... Τί είναι το "RO-DI" Έχει να κάνει με την αντίστροφη όσμωση;
__________________
Φιλικά Θεανώ...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-03-11, 23:47
Το avatar του χρήστη dimis_george
dimis_george Ο χρήστης dimis_george δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2009
Περιοχή: ναουσα ημαθιας
Μηνύματα: 314
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
...αν δε βαλεις φυτα μεσα να μη σε ξαναδω....
+1000 χαχαχα!!!Κωστα δε την γλυτωνεις την καζουρα αυριο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-03-11, 23:55
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
...αν δε βαλεις φυτα μεσα να μη σε ξαναδω....
Δοκίμασα μια ανούμπια, αλλά δεν της άρεσε το αλάτι και ...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ClownAnemonefish Εμφάνιση μηνυμάτων
Διάβαζα το πρώτο λινκ που μου έστειλες bokosta και αναρωτιέμαι.... Τί είναι το "RO-DI" Έχει να κάνει με την αντίστροφη όσμωση;
Ναι είναι αντίστροφη όσμωση μ' ένα ακόμη κάνιστρο, στο οποίο μπαίνει ρητίνη απιονισμού (το DI), δες εδώ: http://www.waterwaves.gr/index.php?t...ategory_id=220

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bokostas : 12-03-11 στις 23:55 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-03-11, 00:14
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ClownAnemonefish Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατ'αρχίν καλησπέρα σας! Εδώ και λίγο καιρό έχω αρχίσει να ασχολούμαι με τα ενυδρεία... Έχω μία μικρή εμπειρία στο γλυκό νερό... Τώρα όμως περίπου ένα μήνα, έχω ερωτευτεί τα Clown Anemonefish (κατά το κινούμενο σχέδιο Nemo) , τα οποία ψαράκια είδα στο pet shop που αγόρασα το και το μονομάχο μου. Το ενυδρείο στο οποίο τα έχει είναι περίπου 200λίτρα (θαλασσινό) μαζί με μία Ανεμώνη και άλλα μικρά ψαράκια... Εγώ έχω ένα (άδειο αυτή τι στιγμή) ενυδρείο 60 λίτρα καθαρά το οποίο σκέφτομαι να κάνω θαλασσινό... Μίλησα με τον ιδιοκτήτη του εν λόγω pet shop και αφού μου είπε πως μπορώ να το κάνω(με μία ανεμώνη και 2 Clown) ξεκίνησα να διαβάζω σχετικά με τα ενυδρεία θαλασσινού νερού.
μπορεις να το κανεις αρκει μονο αυτα τα 2 ψαρακια να κρατησεις. αυτα και μονο και η ανεμωνη που επισης τρεφεται και απεκκρινει....ειναι αρκετη ιχθυοφορτιση για τα λιτρα σου.
σε τοσο μικρο ενυδρειο το φως δεν ειναι προβλημα..μπορεις καλλιστα να καλυψεις την ανεμωνη σου χωρις μεγαλο κοστος σε ρευμα... η προκληση ειναι να κρατησεις σταθερες τις παραμετρους σε αυτο το συστημα.
οσον αφορα τα παρακατω..
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ανεμώνη που θέλεις να βάλεις για τους κλόουν, θεωρείται από τα δύσκολα και επικίνδυνα
κοράλια (ειδικά σε περίπτωση που ψοφήσει), αν και νομίζω ότι μπορείς να βάλεις κλόουν χωρίς ανεμώνη..
θα ηθελα να επισημανω οτι προφανως προκειται για μυθο. διαβαζοντας και συζητωντας με εμπειρους στα θαλασσινα...κανεις δε γνωριζε μια πιστοποιημενη περιπτωση οπου η ανεμωνη πεθαινοντας αφησε τοξικα (οπωςλενε) στο νερο και ρημαξε το ενυδρειο. σε οσες περιπτωσεις γνωριζαν..απλως μια μεγαλη ανεμωνη οπως ηταν φυσικο με το θανατο της (για πολλους και διαφορους λογους) εκτοξευσε την αμμωνια επειδη δεν εγινε αντιληπτη..η επειδη τεμαχιστηκε απο καποιον κυκλοφορητη.
θελει λιγο προσοχη στο στησιμο του βραχου ωστε να μειωσεις τις πιθανοτητες απο την "περιφορα" της να τη ρουφηξει κανενα μηχανημα.
και οσον αφορα τις απαιτησεις καποια ειδη ειναι αρκετα ευκολα. οι bulbtip που εχω εγω εχουν θαυμασια συμβιωτικη συμπεριφορα με τους κλοουν και οι απαιτησεις σε φως δεν ειναι μεγαλες.
τελος θελω να πω οτι ωραια ψαρακια οι κλοουν...αλλα πραγματικα αυτο που σε γοητευει ειναι η συμβιωση τους με ανεμωνες-κοραλλια. αν τους βαλεις σε fish only εχεις χασει τη μιση γοητεια τους.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-03-11, 00:33
Το avatar του χρήστη ClownAnemonefish
ClownAnemonefish Ο χρήστης ClownAnemonefish δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-03-2011
Περιοχή: kalamata
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
τελος θελω να πω οτι ωραια ψαρακια οι κλοουν...αλλα πραγματικα αυτο που σε γοητευει ειναι η συμβιωση τους με ανεμωνες-κοραλλια. αν τους βαλεις σε fish only εχεις χασει τη μιση γοητεια τους.
Έχεις απόλυτο δίκιο...! Είναι πραγματικά μαγευτικός ο τρόπος που "φλερτάρουν" οι κλόουνς με την ανεμώνη....
__________________
Φιλικά Θεανώ...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-03-11, 00:37
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

που να τους δεις να την ταιζουν κιολας!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-03-11, 00:45
Το avatar του χρήστη ClownAnemonefish
ClownAnemonefish Ο χρήστης ClownAnemonefish δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-03-2011
Περιοχή: kalamata
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Πλάκα κάνεις!!!! http://www.youtube.com/watch?v=ulgnkRqYrLQ φοβερό!!!!!!! Εγώ από που πρέπει να ξεκινήσω με το ενυδρείο μου; Θα κάνω μία προσπάθεια για nano reef...
__________________
Φιλικά Θεανώ...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-03-11, 00:46
Το avatar του χρήστη betty
betty Ο χρήστης betty δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονικη/Νεα Κρηνη
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Εγώ θα ήθελα να προσθέσω ότι για ένα καινούριο ενυδρείο και ειδικά για έναν αρχάριο καλό είναι να μην ξεκινήσει με κάποια ανεμώνη όσο εύκολη και εάν είναι. Γιατί οι πιθανότητες στο να έρθει το ενυδρείο (τούμπα) είναι πάρα πολλές με αποτέλεσμα αυτό να φέρει και την απογοήτευση .Έτσι θα πρότεινα αρκετή υπομονή και επίσης ότι το θαλασσινό έχει και αυτό με τη σειρά του ένα <κάρο> εύκολα ζωντανά για το ξεκίνημα του.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-03-11, 00:51
Το avatar του χρήστη ClownAnemonefish
ClownAnemonefish Ο χρήστης ClownAnemonefish δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-03-2011
Περιοχή: kalamata
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

μη με απογοητεύεις betty....
__________________
Φιλικά Θεανώ...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 13-03-11, 01:34
Το avatar του χρήστη betty
betty Ο χρήστης betty δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονικη/Νεα Κρηνη
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Καταρχάς δεν θέλω να σε απογοητεύσω ίσα ίσα θέλω να προλάβω την απογοήτευσή σου.
Λοιπόν άλλο ένα βασικό που πρέπει να ξέρεις είναι ότι όσο πιο λίγα λίτρα στο θαλασσινό τόσο και πιο δύσκολο είναι και αυτό οφείλετε γιατί στα πολλά λίτρα οι όποιες <κακές> διακυμάνσεις γίνονται, με πιο αργούς ρυθμούς με αποτέλεσμα να μπορείς να τις προλάβεις ενώ στα μικρά συστήματα γίνονται πιο γρήγορα.
Γνώμη μου είναι να ξεκινούσες με λίγα ακόμα λίτρα τώρα εάν αυτό δεν γίνετε τότε ξεκίνα το 60 λίτρο που λες και στην πορεία μετά το στρώσιμο του ενυδρείου σου βάλε εύκολα ζωντανά και όταν θα δουλεύεις το σύστημά σου και θα το γνωρίζεις αρκετά καλά τότε θα μπορείς να βάλεις και εξειδικευμένα ζωντανά.

Υ.Γ το μυστικό σε ένα πετυχημένο θαλασσινό είναι το διάβασμα και η αρκετή υπομονή.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 14-03-11, 12:33
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Μια που ανέλαβαν να σου απαντήσουν οι έμπειροι θαλασσινοί, εγώ έχω μόνο να προσθέσω: ...Χρόνια πολλά για τα γενέθλιά σου.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 16-03-11, 13:15
OlgaM Ο χρήστης OlgaM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Νέα Παραλία
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ClownAnemonefish Εμφάνιση μηνυμάτων
@ bokostas: Είναι πανέμορφο!!!! Θέλω και εγώ!!!!!!!!!! Τα άλλα ψαράκια πώς τα λένε να τα "διαβάσω";
@ in the pond: Κατάλαβα... θα πρέπει να προμηθευτώ ένα κάρο τεστς για να κάνω μετρήσεις... Ευτύχως ήμουν καλή στη χημεία! Χαχαχαχαχα!

Καλημέρα! Με ξεσήκωσες και εμένα τώρα για θαλασσινό....
__________________
S c a l a r o mania
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 16-03-11, 20:53
Το avatar του χρήστη ClownAnemonefish
ClownAnemonefish Ο χρήστης ClownAnemonefish δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-03-2011
Περιοχή: kalamata
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια που ανέλαβαν να σου απαντήσουν οι έμπειροι θαλασσινοί, εγώ έχω μόνο να προσθέσω: ...Χρόνια πολλά για τα γενέθλιά σου.
Ευχαριστω Bokosta! ότι επιθυμείς! @ Ολγα: Βάλε εσύ γιατί εγω θα αργήσω...! έχω πρόβλημα στο σπίτι γιατί μου γρινιάζουν για το ρεύμα.... :/
__________________
Φιλικά Θεανώ...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 23-03-11, 13:13
OlgaM Ο χρήστης OlgaM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Νέα Παραλία
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Πες τους ότι το ρεύμα ανεβαίνει από την ERT και τα δημοτικά τέλη και όχι από την κατανάλωση!!! Καλή επιτυχία
__________________
S c a l a r o mania
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βιοτοπικό - Λίγη βοήθεια παρακαλώ LeeHook Γλυκό νερό - Γενικά 4 22-02-10 18:13
Λίγη Βοήθεια! kostvl18 Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 3 22-03-09 00:05
Λίγη Βοήθεια Please! Axairontas Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 11 22-09-08 20:12
Λίγη βοήθεια.....! yiota Αρχάριοι γλυκού νερού 5 29-04-08 15:20
φυτεμένο ενυδρείο-λίγη βοήθεια παρακαλώ yannis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 15 07-10-05 12:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,14634 seconds with 15 queries