Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 29-04-09, 18:45  
Ερωτιση Γενικα
 
Το avatar του χρήστη eliteaguarium
eliteaguarium
Member
Εγγραφή: 26-04-2009
Περιοχή: Αθηνα Μενιδι
Μηνύματα: 104

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
eliteaguarium Ο χρήστης eliteaguarium δεν είναι συνδεδεμένος 29-04-09, 18:45
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπερα σε ολους Κοσμα με λενε ειμαι καινουργιος στο χομπι μια απλη ερωτηση εχω παρει ενυδρειο της Ελιτ 120*40*50 (240 λιτρα ) εστρωσα πλακακι σε ολη την επιφανεια κατω κ εριξα σχετικα ψιλο χαλικι εχω στησει τον κυκλοφοριτη μου στην αρτιστερη πλευρα επισης πηρα φιλτρο της DOLPHIN 700L/Hr 30w εστησα 2 σποιλιες μεσα κ σημερα πειρα 2 ξιλαρακια 1 της Hagen το αλλο δεν ξερω τα ξεπλυνα το ενα ξιλο βουλιαξε αμεσως το αλλο επιπλεει ακομα κ η ερωτιση μ ειναι ...αν ειναι λογικο που ψιλοθωλοσε εχω ριξει εδω κ 4 μερες μεσα το φαρμακο για την βιολογια της Nutrafin Cycle επισημενω οτι δεν εχω ακομα το καπακι το περιμενω μηπως φταινε οι σκονες κτλπ.... εβαλα χθες εβαλα 2 χρυσοψαρα μεσα κ φενονται να ειναι φισιολογικα . θα προσπαθησω να ανεβασω εικονα Εψαξα να βρω για τετοιο θεμα αλλα δεν βρηκα ειμαι κ καινουργιος στο Φορυμ κ καταλαβενεται Ευχαριστω περιμενω νεα σας
[IMG][/IMG]
Εμφανίσεις: 6048
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 06-05-09, 15:51
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Δεν είναι το φάρμακο που θα σου κάνει τον κύκλο (του αζώτου) αλλά δυστυχώς τα ψαράκια σου. Στρώνεις δηλαδή με ψάρια, κάτι που δεν θα έπρεπε κανονικά. Το "δεν έχουν πάθει τίποτε" στο χόμπυ μας δεν ευσταθεί!

Έχεις πραγματοποιήσει μετρήσεις του νερού? Εννοώ τα βασικά: αμμωνίες, νιτρώδη και σκληρότητες?

Θα σε παρακαλούσα να διαβάσεις προσεκτικά και να κατανοήσεις τα πιο κάτω λινκς και έχεις καιρό για να κάνεις συνθέσεις:
ΛΙΝΚ1
ΛΙΝΚ2
ΛΙΝΚ3
ΛΙΝΚ4
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 06-05-09, 16:29
Το avatar του χρήστη eliteaguarium
eliteaguarium Ο χρήστης eliteaguarium δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-04-2009
Περιοχή: Αθηνα Μενιδι
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

Δεν εχω κανει μετρησεις .. ακομα θα παρω σημερα μαλον, τα Νο2 Νο3 χρειαζομαι ετσι ?
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 07-05-09, 07:50
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eliteaguarium Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν εχω κανει μετρησεις .. ακομα θα παρω σημερα μαλον, τα Νο2 Νο3 χρειαζομαι ετσι ?
Και ΝΗ3-NH4.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 07-05-09, 08:02
Το avatar του χρήστη eliteaguarium
eliteaguarium Ο χρήστης eliteaguarium δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-04-2009
Περιοχή: Αθηνα Μενιδι
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

Οκ ευχαριστώ πολύ θα πάω αυριο να πάρω το ποιο βασικό ποιο ειναι απο όλα τα τεστ'ς?
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 07-05-09, 10:21
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

δυστυχως εφοσον εισαι στο στρωσιμο δεν υπαρχει 1 πιο βασικο ..αλλα 3...οι μετρησεις και των 3 σου λενε πως παει το στρωσιμο..μονο με 1 η 2 δε μπορεις να βγαλεις ασφαλες συμπερασμα......οποτε NH3, NO2 και ΝΟ3 ειναι απαραιτητα....
αργοτερα θα προμηθευτεις και για σκληροτητες και πεχα για να δωσεις σωστο περιβαλλον στα ψαρακια σου περαν απο στρωμενο ενυδρειο....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 07-05-09, 23:51
Το avatar του χρήστη eliteaguarium
eliteaguarium Ο χρήστης eliteaguarium δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-04-2009
Περιοχή: Αθηνα Μενιδι
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

Καλησπέρα και πάλι και σας ευχάριστο όλους για της πληροφορίες σας. Στα τεστ τα αποτελεσματα πρεπει να ειναι Νο1 = 0 Νο2 =0 και Νο3= 1 εως 5 ?
Επισεις το νερο μου ηταν καθαρο και ετσι στα ξαφνικα μου θωλοσε λιγακι ( ισως φταει που εκανα 30% αλλαγη νερου και ερηξα μεσα Nutrafin Cycle Biologiacal Aguarium supplement, λεει πανω στο μπουκάλι ( Beneficial Bacteria Consume ammonia and nutrite to prevent fish loss ) - (Quickly repairs filters for fresh and salwater use )
Πολυ πιθανο να ειναι αυτο .....,το χαλίκι φενετε καθαρό, δεν ειχα νωρίτερα πρόβλημά τετοιο επισεις εχω υποψιες οτι φταιει κ λιγο το φιλτρο βυθού επιδει τραβάει φενετε την σκονη απο τα χαλικι κάτω σημερα το έκλεισα να δω αν θα καθαρίσει της ροες απο το φιλτρο μου της εχω τερμα και in KAI out περιμενω συμπερασματα απο εμπειρους ευχαρηστω ολλους σας αν και σας έπρηξα ρωτώντας πας στο χωρίο.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 07-05-09, 23:55
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

το φιλτρο δε πρεπει να κλεινει ΠΟΤΕ!!
μπορει να χασεις τις αποικιες που με τον καιρο δημιουργηθηκαν....
το παρασκευασμα που εβαλες μακαρι να κανει δουλεια αν και δε το νομιζω...
σε στρωμενο ενυδρειο η αμμωνια και τα νιτρωδη ειναι 0 και τα νιτρικα εχουν αυξητικη ταση....τα κραταμε με αλλαγες κατω απο 20΄...
χωρις τεστ μονο υποθεσεις κανουμε...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 07-05-09, 23:57
Το avatar του χρήστη eliteaguarium
eliteaguarium Ο χρήστης eliteaguarium δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-04-2009
Περιοχή: Αθηνα Μενιδι
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

Υπαρχουν σημαδια πανω στον εξοπλισμό φίλτρου μεσα στο ενυδρειο σαν να εχει πεσει σκόνη ασπρη ( το χαλίκι ειναι άσπρο) πανω και οταν αναβω της λαμπες φενετε σαν να πεφτει απο ψηλα μια σκονη ελπιζω να μην ειναι κατι σοβαρό
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 08-05-09, 00:02
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eliteaguarium Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα σε ολο το Forum επειτελους βρηκα με τι ψαρακια θα ξεκηνισω απλα θελω να μου πειτε αν ειναι καλη η συνθεση τους και ποσα να παρω απο το καθε ειδος , ειναι τα εξεις ,molly fish , Guppy fish, Νεον , επισεις μπωρο να τα τεριαξω με καποιο ειδος πλακοστομο , γατοψαρο, και κανενα γλυφτη??molly γκαπυ και τα αλλα ζωοτοκα σε σκληρο νερο με λιγο ενυδρειακο αλατακι....τα υπολοιπα που θες μαλακο νερο και δε κανει να μπουν μαζι...οποτε γκαπυ και μολλυ αφου αυτα θες...μπορεις να ξεκινησεις με λιγα και να περιμενεις να γεννησουν....αν δε θες να αγορασεις πολλα.....
Το ενυδρειο ειναι 240λιτρα με χαλικη μετριο οχι τερμα ψιλο ,2 ξυλα το ενα πανω στο αλο να κανει μια σπηλια ,αλλες 2 σπηλιες αγορασμενες , Φιλτρο εξωτερικο της DOLPHIN 1000 λιτρα ανα ωρα σημερα θα παρω τα φυτα μαλον πλάστηκα να παρεις αληθινα φυτα ευκολα...δε θα το μετανιωσεις...καμια σχεση η ομορφια τους με τα πλαστικα...χωρια που κανουν και αλλο εργο τα αληθινα....παραγουν οξυγονο..καταναλωνουν νιτρικα και φωσφορικα...κ τον θερμοστατη της Hagen 250w το ενυδρειο το εχω 15 μερες που το στρώνω εχω βαλει το φαρμακο για να κανει το βιολογικο κυκλο στη 3 μερα δε πιστευω να εκανε το φαρμακο τιποτα..εβαλα τα 2 χρυσοψαρα που ειχα και δεν εχουν παθει τπτ Περιμένω νέα σας
αν τα χρυσοψαρα δε περνανε καλα...θα σου το πουν οι μετρησεις....η τα ιδια εκδηλωνοντας κατι ασχημο...ελπιζω οχι..χρειαζεσαι τεστ οπως ειπα στο αλλο ποστ σου...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 08-05-09, 22:54
Το avatar του χρήστη eliteaguarium
eliteaguarium Ο χρήστης eliteaguarium δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-04-2009
Περιοχή: Αθηνα Μενιδι
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

Οκ σε ευχαρηστω , αυριο θα πάω να πάρω σίγουρα πια μαρκα ειναι καλή ( και οικονομική) ?
-------------------------
Καλησπέρα σε όλη τη παρέα.
Το νεράκι μου επιτέλους καθάρισε το ενυδρειο τωρα αρχισε να διχνει την ομορφια του .... ειναι χωρις ψαρακια μεσα μονο 2 χρυσοψαρα που τα ειχα απο πριν
Ευχαρηστω για όλα και όλους!!!!!
Θα προσπαθήσω να ανεβάσω καινούργια γκαλερί με φώτος μου http://img155.imageshack.us/gal.php?g=img0136w.jpg

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eliteaguarium : 08-05-09 στις 22:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 08-05-09, 23:13
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eliteaguarium Εμφάνιση μηνυμάτων
Οκ σε ευχαρηστω , αυριο θα πάω να πάρω σίγουρα πια μαρκα ειναι καλή ( και οικονομική) ?
-------------------------
Καλησπέρα σε όλη τη παρέα.
Το νεράκι μου επιτέλους καθάρισε το ενυδρειο τωρα αρχισε να διχνει την ομορφια του .... ειναι χωρις ψαρακια μεσα μονο 2 χρυσοψαρα που τα ειχα απο πριν
Ευχαρηστω για όλα και όλους!!!!!
Θα προσπαθήσω να ανεβάσω καινούργια γκαλερί με φώτος μου http://img155.imageshack.us/gal.php?g=img0136w.jpg
Οπωσδήποτε υγρά τεστ. Μην σε παραπλανήσουν οι τιμές των στίκς, γιατί δεν είναι καθόλου αξιόπιστα. Μάρκες υπάρχουν αρκετές. ΑΡΙ, TETRA, AQUALIFE.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 10-05-09, 00:45
Το avatar του χρήστη eliteaguarium
eliteaguarium Ο χρήστης eliteaguarium δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-04-2009
Περιοχή: Αθηνα Μενιδι
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

Καλησπέρα!! Επιτελους εβαλα ψαρακια μεσα ,αν και λιγα για αρχη καλα είναι.

Εβαλα ,Neon, Guppies , και ενα Corydoras aeneus. Ελπίζω να πάνε όλα καλά και το εύχομαι σε όλους.
Ελπιζω να σας αρεσουν η φωτος





Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ερωτιση για ζωντανο βραχο. Satriani Θαλασσινό νερό - Γενικά 21 11-08-08 17:08
Ερωτιση Κων/νος Μ. Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 9 08-11-07 20:18
Γενικα για παπαγαλοψαρα stnikolas Γλυκό νερό - Γενικά 7 25-09-07 23:26
ΕΡΩΤΙΣΗ ΠΕΡΙ PUFFER TAN Ψάρια Υφάλμυρου νερού 13 02-09-03 18:42

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05545 seconds with 13 queries