Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 21-02-13, 11:51
moufas1973 Ο χρήστης moufas1973 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 19-02-2013
Περιοχή: φαληρο
Μηνύματα: 105
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
προσωπικά δεν σκέφτηκα καθόλου, οτι θα το χειριστείς ανεύθυνα.
όμως πολλές φορές και το πιο απλό πράγμα μπορεί να διαφύγει της σκέψης μας. εκτός αυτού, συζητώντας εδώ στο φόρουμ, τα περιστατικά διαβάζονται από πολλά άτομα, ακόμα και μη μέλη, και πρέπει να αναλύονται κάποιες λεπτομέρειες για να μην οδηγούνται σε λάθος κατεύθυνση.
σε τι φάση είναι σήμερα ο ασθενής? τι θα κάνεις?
καλα τα λετε απλα πεσατε σε περιπτωση ....που περισσοτερο προσεχω τους διπλα παρα εμενα...

ο ασθενης...χμ...λοιπον κατω απο το ασπρο βαμβακι νιωθω οτι βγηκε λεπι...σαν να εγινε ενα καπαλο τωρα δηλαδη λιγο φουσκωνει αλλα απο κατω καλα παμε

το κακο ειναι οτι τα βλεπω ολα μεσα λιγο νευρικα...αρρωστησε και ο μικρος και τον εχω σπιτι και δεν πηγα ουτε δουλεια ουτε να παρω τα τεστ κι ετσι παω λιγο δυστυχως στα τυφλα...

νιωθω ομως οτι κατι ισως τα προβληματιζει...ειναι πολυ νευρικα οταν τα πλησιαζω ερχονται σαν τρελλα κοντα μου...ισως πεινανε; αν και τα ταισα ελαφρια...

επισης οταν αναπνεουν το στομα τους βγαινει πολυ εξω σαν να παιρνουν βαθια ανασα...χωρις ταχυπνοια...

ρε που πεσαμε...ανθρωπους κοιτουσα ψαρια θα θεραπευω
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 21-02-13, 11:55
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

πρέπει να κάνεις μεγάλη αλλαγή νερού επειγόντως, (νερό στην ίδια θερμοκρασία, αντιχλώριο και αργή προσθήκη του νερού ) έχει επιβαρυνθεί το νερό επιπλέον και από το φάρμακο. όταν βάζεις το φάρμακο να το βάζεις με κλειστά φώτα. τι αποφάσισες θα το συνεχίσεις? γιατί επ αυτού δεν ξέρω να σου πω.
περαστικά στον μικρούλη σου.
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 21-02-13, 12:01
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αυτο το gasping (λαχανιασμα στην επιφανεια) μπορει να οφειλεται στο οτι σου ζητανε φαι, αλλα μπορει να υπαρχει τοξικοτητα στο νερο, αμμωνια ή νιτρωδη που μπορει να οφειλεται στο αστρωτο φιλτρο ή στη θεραπεια που καποια φαρμακα επηρεαζουν την βιολογια (αν υπηρχε στο φιλτρο καποια, ή στο βυθο και λοιπες επιφανειες).
Συμπτωμα λοιπον της ανοδου αμμωνιας και νιτρωδων ειναι το λαχανιασμα. (τα νιτρωδη "κοβουν" το οξυγονο απο το αιμα, και το ψαρι ασφυκτια).
Μπορεις λοιπον (κακο δεν κανει) να κανεις μια μερικη αλλαγη νερου (με σωστη θερμοκρασια, αντιχλωριο και αργη εισαγωγη του νερου) 40% και να βαλεις αεραντλια (αν εχεις) ή αλλιως αυξησε την αναταραξη της επιφανειας μεσω της εξοδου του φιλτρου (η οξυγονωση του νερου γινεται μεσω αναταραξης της επιφανειας στα ενυδρεια, με το φαινομενο της ανταλλαγης αεριων).
Αν εχεις seachem prime, ριξε στο ενυδρειο μια δοση προληπτικα (αποτοξικοποιει αμμωνια νιτρωδη).
-------------------------
ααα στα ειπε και η Μαρια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 21-02-13 στις 12:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 21-02-13, 12:09
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

χτες που διάβαζα τις ασθένειες και τις θεραπείες (εξ αιτίας του όσκαρ μου) είδα οτι συνιστούν, όταν βάζεις φάρμακο να κάνεις καθημερινές αλλαγές νερού πριν την προσθήκη της νέας δόσης φαρμάκου. δεν ξέρω τι λέτε επ αυτού, αν το κρίνετε σωστό αλλά μου φάνηκε λογικό
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 21-02-13, 12:28
moufas1973 Ο χρήστης moufas1973 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 19-02-2013
Περιοχή: φαληρο
Μηνύματα: 105
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
χτες που διάβαζα τις ασθένειες και τις θεραπείες (εξ αιτίας του όσκαρ μου) είδα οτι συνιστούν, όταν βάζεις φάρμακο να κάνεις καθημερινές αλλαγές νερού πριν την προσθήκη της νέας δόσης φαρμάκου. δεν ξέρω τι λέτε επ αυτού, αν το κρίνετε σωστό αλλά μου φάνηκε λογικό
παιδια δεν εχω τιποτα απο αυτα που λετε αντλιες κτλ κι ουτε μπορω σημερα τουλαχιστον να βγω να παρω γιατι εχω αρρωστο το μικρο

ομως ανακατεψα λιγο την επιφανεια για να εμπλουτιστει το οξυγονο γιατι κι εμενα απο τις γνωσεις για ανθρωπους μου εδειξε οτι οντος τα ψαρια δειχνουν να θελουν οξυγονο κι αλλο

επισης εβαλα λιγο πιο ψηλα το φιλτρο ωστε οι μπουρμπουληθρες να πεφτουν σχεδον στην επιφανεια να κανει σαν κυμα για να ανακατευεται περισσοτερο το νερο με οξυγονο

θα κανω την αλλαγη

η σειρα που μου ειπανε στο πετ σοπ ηταν

αλλαζεις ενα τριτο νερο και μετα ριχνεις αντιχλωριο και μετα μια ωρα το antibacter

ειναι σωστη η΄οχι


το φαρμακο λεω να το κρατησω για μια βδομαδα γιατι πουθενα δεν βρηκα οδηγιες...το πολυ να γινει overdose αλλα με συχνες αλλαγες νερου ελπιζω να ξεπλενεται...δεν ξερω κι αν ειναι νεφροτοξικο κτλ κι αν εχουν τετοια τα ψαρια οπως οι ανθρωποι ή οχι..
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 21-02-13, 12:37
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

antibacter τι λες το generaltonic το φάρμακο που βάζεις?
επειδή είναι το ενυδρείο μικρό την αλλαγή μπορείς να την κάνεις χωρίς αντλία, όπως την κάνεις μέχρι τώρα. άδειασε πάνω από 20λ νερό, βάλε φρεσκο νερό σε ένα δοχείο, φροντίζοντας να είναι στην θερμοκρασία του ενυδρείου σου, βάλε αντιχλώριο και σιγά σιγά πρόσθεσε το φρέσκο νερό στο ενυδρείο δίνοντας τον χρόνο στα ψάρια να δεχθούν την αλλαγή σιγά σιγά.
όταν ολοκληρώσεις, σβύσε το φως και βάλε την νέα δόση φαρμάκου σου. κράτα την ανατάραξη όπως είπες. τα ψάρια αποβάλουν ούρα συνεχώς.
ρίξε μια ματιά εδώ πως λειτουργεί ο οργανισμός τους
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8221
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 21-02-13, 12:40
moufas1973 Ο χρήστης moufas1973 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 19-02-2013
Περιοχή: φαληρο
Μηνύματα: 105
Προεπιλογή ΑΡΧΑΡΙΟΣ: Προβλημα με χρυσοψαρο

Οχι. Αλλο το φαρμακο. Στο ενυδρειο εριχνα παντα αντιχλωριο κ μετα απο μια ωρα το antibacter που αναφερω στην φορμα
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 21-02-13, 12:53
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από moufas1973 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι. Αλλο το φαρμακο. Στο ενυδρειο εριχνα παντα αντιχλωριο κ μετα απο μια ωρα το antibacter που αναφερω στην φορμα
δεν ξέρω τι είναι, τι γράφει ακριβώς το σκεύασμα? ίσως είναι βακτήρια που δίνουν τα μαγαζιά για τα άστρωτα φίλτρα. τώρα με το φάρμακο η βιολογία (που δεν είχε αποκατασταθεί έτσι κι αλλοιώς ) χαλάει.
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 21-02-13, 13:15
moufas1973 Ο χρήστης moufas1973 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 19-02-2013
Περιοχή: φαληρο
Μηνύματα: 105
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ξέρω τι είναι, τι γράφει ακριβώς το σκεύασμα? ίσως είναι βακτήρια που δίνουν τα μαγαζιά για τα άστρωτα φίλτρα. τώρα με το φάρμακο η βιολογία (που δεν είχε αποκατασταθεί έτσι κι αλλοιώς ) χαλάει.
Μαρια εχουν συμβει απανωτα λαθη σε αυτο το οικοσυστημα για το οποιο μιλαμε

1. Το ενυδρειο δεν στηθηκε σωστα απο την αρχη( να ναι καλα ο πετσοπας για αυτο )
2. Το ενυδρειο δεχθηκε λαθος αριθμο οικοτροφων. Επισης λαθος ο πετσοπας που μου ειπε σε 60 λιτρα χωρανε μεχρι 8 χρυσοψαρα
3. Το ενυδρειο λειτουργουσε λαθος ( εκανα αλλαγες καθε 30-40 μερες αφου ο πετσοπας μου ειπε με το φιλτρο εισαι μια χαρα )
4. Στις αλλαγες ξεπλενα καλα το φιλτρο με νερο της βρυσης ( Εδω μου ειπε ο πετσοπας με νερο ενυδρειου αλλα δεν μου ειπε τον λογο κι ετσι θεωρησα καλυτερο το νερο της βρυσης..λαθος δικο μου )
Επισης μου εδωσε να ριχνω αντιχλωριο και antibacter αλλα κανεις δεν ειπε να εχω θερμοκρασια πριν ριξω το νερο ενυδρειου
5. Κανεις δεν μου ειπε να ελεγχω νιτρωδη νιτρικα κτλ...λαθος του πετσοπα
6. Κανεις δεν μου ειπε οτι ο πεκος δεν παει με τα χρυσοψαρα και δεν καθαριζει οπως νομιζα τα τζαμια ( λαθος του πετσοπα )
7. Εχασα τρια ψαρια σε 8 μηνες ( ενα χρυσοψαρο και 2 πεκους ) και κανεις δεν μου ειπε οτι αυτο ειναι προβλημα. Το θεωρησα φυσιολογικο και ο πετσοπας το ιδιο
8. Λογικο στο πρωτο προβλημα λοιπον να μην ξερω ουτε τι γινεται, ουτε τι συμβαινει στο ενυδρειο ουτε φυσικα πως να το αντιμετωπισω. Ο πετσοπας μου εδωσε φαρμακο για τρεις μερες χωρις να μου πεις δες μια αμμωνια δες ενα νιτρικο τα νιτρωδη κτλ..
9. Παρολα αυτα θεωρω για ολα αυτα φερω μεγαλη ευθυνη γιατι δεν ασχοληθηκα κι εγω σοβαρα με την εννοια να μελετησω και να μαθω πρωτα μην ξεκινησω ολα αυτα...αλλα τα ψαρια ηρθαν σαν δωρο στα μικρα σε μια γυαλα απο την γιαγια σαν παιχνιδι κι ετσι μπηκα στο τρυπακι χωρις να το εχω ψαξει. Ομως επρεπε να διασταυρωσω κτλ...καλιο αργα παρα ποτε θα μου πεις

Τι σκοπευω να κανω

Δοξα τω Θεω εδω μεσα υπαρχουν ανθρωποι με μερακι κι ενδιαφερον που με κατατοπισαν οχι για το τι να κανω με τα ψαρια μια και δεν ειναι δυνατον να μου δωσουν συμβουλες για θεραπεια χωρις ΚΑΝΕΝΑ ΣΤΟΙΧΕΙΟ αφου ουτε νιτρικα εχω ουτε μετρησεις ουτε τιποτα κι ολα γινονται κι εγιναν τυχαια, αλλα για το τι πρεπει να ειναι και πως ενα ενυδρειο τι να προσεχω κτλ και τι να εχει σαν εξοπλισμο σωστο

Συνεπως παλευω οπως μπορω τα τρια χρυσοψαρα που εχω και τον πεκο γιατι δεν μπορω ουτε να δωσω κανενα απο αυτα μια και δεν ξερω ποιο πλεον εχει μολυνθει και ποιο οχι, παλευω στα τυφλα με το φαρμακο για 7 μερες και συχνες αλλαγες κτλ κτλ κι αν σωθουν οσα σωθουν και παρακολουθηθουν δινονται σε λιμνη κτλ και το ενυδρειο στηνεται απο την αρχη μετα με guppy που ειναι πιο κοντα τα 60 λιτρα για αυτα και πιο χαλαρα τα πραγματα. Με σωστο εξοπλισμο και πλεον σωστη παρακολουθηση

Συγνωμη για το μεγαλο μυνημα αλλα να ευχαριστησω απο εδω μεσα ολους οσους ειτε διαβασαν ειτε βοηθησαν ειτε συνεχιζουν να με βοηθουν σαν αρχαριος που ειμαι ειτε μεσω ποσταρισματος ειτε μεσω μηνυματων πριβε

Αυταααααα

υ.γ. Τα ψαρια εδω και δυο μερες ασχολουνται απιστευτα πολυ με το χαλικι λες και κατι ψαχνουν κι οταν πλησιαζω απο μακρια στο ενυδρειο κανουν σαν παλαβα...
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 21-02-13, 13:16
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ληδα, ειπαμε οταν γινει καλα.
Σε ενυδρειο δλδ μπορει να δωθει αρρωστο ψαρι και σε λιμνη οχι?
ειπα εγω να δωθει σε αλλο ενυδρειο?
που και παλι,σε αλλο ενυδρειο,αντε να κολλαγε 2-3 ψαρια ακομη..στην λιμνη,εαν ηταν κατι επικινδυνο,ποσα να κολλουσε?
τελος παντων,ουσιαστικα μια διευκρινηση εκανα.
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 21-02-13, 13:22
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

ναι έτσι είναι όπως τα λες και όπως οι περισσότεροι εδώ μέσα την έχουμε "πατήσει".
τέλος πάντων σωστά θα κάνεις μεγάλες αλλαγές και αφού υπολογίζω το σάββατο θα είναι τελευταία μέρα φαρμάκου, αγόρασε τον άνθρακα να καθαρίσεις τον ενυδρείο από το φάρμακο την κυριακή. μετά πάλι θα χρειαστείς συχνές αλλαγές τουλάχιστον 3φορές την βδομάδα γιατί έχεις άστρωτο φίλτρο.και σιγά σιγά βλέπουμε και την πορεία των ψαριών. και ρώτα και τα άλλα παιδιά για το αλάτι, εγώ είμαι φανατική υπέρμαχός του με συντηρητική χρήση φυσικά.
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 21-02-13, 13:26
moufas1973 Ο χρήστης moufas1973 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 19-02-2013
Περιοχή: φαληρο
Μηνύματα: 105
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι έτσι είναι όπως τα λες και όπως οι περισσότεροι εδώ μέσα την έχουμε "πατήσει".
τέλος πάντων σωστά θα κάνεις μεγάλες αλλαγές και αφού υπολογίζω το σάββατο θα είναι τελευταία μέρα φαρμάκου, αγόρασε τον άνθρακα να καθαρίσεις τον ενυδρείο από το φάρμακο την κυριακή. μετά πάλι θα χρειαστείς συχνές αλλαγές τουλάχιστον 3φορές την βδομάδα γιατί έχεις άστρωτο φίλτρο.και σιγά σιγά βλέπουμε και την πορεία των ψαριών. και ρώτα και τα άλλα παιδιά για το αλάτι, εγώ είμαι φανατική υπέρμαχός του με συντηρητική χρήση φυσικά.
ναι πρεπει να καταληξουμε και σε μια θεραπεια κι αποθεραπεια σωστα
αρα καταληγουμε ολοι(εμπειροι και μη) μεχρι Σαββατο δινω την θεραπεια αυτη κανοντας αλλαγες νερου κτλ και Κυριακη ριχνω ανθρακα ;;;;;;
εδω θελω λιγη βοηθεια στα εξης:

1)Στις αλλαγες που κανω θα ριχνω και το αντιχλωριο και το antibacter? και το βραδυ κανονικα το φαρμακο;
2)ποσο ανθρακα θα ριξω και με το φιλτρο το εσωτερικο τι θα κανω; πως θα το ξεπλυνω αφου το νερο εχει ηδη φαρμακο του ενυδρειου;
3)να ριξω αλατι και αν ναι ποιο σκευασμα και ποσο;
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 21-02-13, 13:34
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

αντιχλώριο στις αλλαγές πάντα.
το αντιμπακτέρ δεν ξέρω τι είναι, καλύτερα μην επιβαρύνεις το νερό με διάφορα.
το φίλτρο δεν χρειάζεται να το ξεπλύνεις.
ο άνθρακας είναι σε μορφή ψιλών κόκκων. θα τον βάλεις σε μια γυναικεία κάλτσα νάυλον. όχι ολόκληρη ένα κομμάτι της και όχι αυτό της φτέρνας που είναι πυκνοπλεγμένο, θα το δέσεις και θα το βάλεις στο φίλτρο κάνοντας λίγο χώρο στο σφουγγάρι που έχεις. για το ενυδρείο σου πιστεύω οτι η ποσότητα πρέπει να είναι ένα μικρό πουγκί. πρέπει να γράφει αναλογία γραμμαρίων στην συσκευασία. δεν είναι τόσο ουσιώδες.
αν κάτι περιγράφω λάθος ας διορθώσει όποιος γνωρίζει.
το αλάτι μπορείς και απο βδομάδα, περίμενε γνώμες.
να πάνε όλα καλά και να σε δω πως θα τ αποχωριστείς μετά.
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 21-02-13, 13:45
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Κατέβασε τις οδηγίες για το General Tonic από εδώ. Επέλεξε το General Tonic και πάτα κάτω κάτω το Mark for ZIP download και μετά κατέβασε το αρχείο.

Τις οδηγίες θα τις ακολουθείς ακριβώς όπως τις λέει η εταιρεία. Αν έχω καταλάβει σωστά εσύ ρίχνεις κάθε μέρα; Αν ναι άσε λίγο το ψαράκι να ηρεμήσει και κάνε ό,τι λένε οι οδηγίες. Καλύτερα είναι η θεραπεία να γίνεται σε καραντίνα μόνο για το άρρωστο. Από εδώ και πέρα προσπάθησε να προμηθευτείς τεστ, ώστε να δεις εάν έχει επηρεαστεί η βιολογία σου.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 21-02-13, 13:51
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leda Εμφάνιση μηνυμάτων
ειπα εγω να δωθει σε αλλο ενυδρειο?
που και παλι,σε αλλο ενυδρειο,αντε να κολλαγε 2-3 ψαρια ακομη..στην λιμνη,εαν ηταν κατι επικινδυνο,ποσα να κολλουσε?
τελος παντων,ουσιαστικα μια διευκρινηση εκανα.
ΟΚ, Ληδα μου.
-------------------------
Αν γινεται θεραπεια με αντιβιωση, πρεπει να ολοκληρωθει οπως προσταζουν οι οδηγιες.
Δεν πρεπει να διακοπτεται η θεραπεια γιατι μενουν ανθεκτικα στελεχη.
(αλλα θα τα γνωριζει ο Διονυσης αφου ασχολειται στο τομεα της υγειας)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 21-02-13 στις 13:51 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 21-02-13, 15:51
moufas1973 Ο χρήστης moufas1973 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 19-02-2013
Περιοχή: φαληρο
Μηνύματα: 105
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατέβασε τις οδηγίες για το General Tonic από εδώ. Επέλεξε το General Tonic και πάτα κάτω κάτω το Mark for ZIP download και μετά κατέβασε το αρχείο.

Τις οδηγίες θα τις ακολουθείς ακριβώς όπως τις λέει η εταιρεία. Αν έχω καταλάβει σωστά εσύ ρίχνεις κάθε μέρα; Αν ναι άσε λίγο το ψαράκι να ηρεμήσει και κάνε ό,τι λένε οι οδηγίες. Καλύτερα είναι η θεραπεία να γίνεται σε καραντίνα μόνο για το άρρωστο. Από εδώ και πέρα προσπάθησε να προμηθευτείς τεστ, ώστε να δεις εάν έχει επηρεαστεί η βιολογία σου.
τα τεστ λογω θεραπειας επι τετραημερου δεν θα επηρεασουν το αποτελεσμα ή τα αντιδραστηρια του τεστ;
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 21-02-13, 16:00
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Δε νομίζω ότι έχει αναφερθεί ποτέ τέτοιο θέμα.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 21-02-13, 17:40
moufas1973 Ο χρήστης moufas1973 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 19-02-2013
Περιοχή: φαληρο
Μηνύματα: 105
Exclamation ΑΓΟΡΕΣ

Σημερα ή αυριο θα προσπαθησω να παω να αγορασω καποια απαραιτητα για το ενυδρειο

εχω καταληξει σε αυτα

http://www.petsupermarket.gr/2411/%C...bon-375gr.html


http://www.petsupermarket.gr/2480/%C...%B1%CF%82.html


http://www.petsupermarket.gr/5855/%C...rofi-test.html


http://www.petsupermarket.gr/5856/%C...rofi-test.html


http://www.petsupermarket.gr/2603/%C...ime-100ml.html


ειμαι καλυμμενος ή χρειαζομαι κατι διαφορετικο ή κατι ακομα;
ακουω αποψεις απο ολους να προχωρησω εαν ειναι μην το καθυστερω...ευχαριστω

υ.γ. το φιλτρο ακομα το ψαχνω μπας και βρω τιποτα καλυτερο στις αγγελιες ειτε στο εμποριο εξωτερικο και παντα για eheim μιλαμε
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 21-02-13, 17:56
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

νομίζω το 3ο είναι για θαλασσινά. κατ τ άλλα είσαι οκ, τώρα απο μάρκες ποια είναι καλύτερη δεν ξέρω. εγώ έχω τέτρα και σέρα αλλά δεν μπορώ ν αξιολογήσω.
για περίμενε λίγο κανέναν άλλο.
αλάτι πάρε από σουπερ μάρκετ να έχεις , χοντρό χωρίς πρόσθετα, εγώ έχω ένα "χιων" γράφει "εντελώς φυσικό" και στα συστατικά πίσω μόνο "αλάτι θαλασσινό"
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 21-02-13, 17:57
moufas1973 Ο χρήστης moufas1973 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 19-02-2013
Περιοχή: φαληρο
Μηνύματα: 105
Προεπιλογή

το αλατι τι θα το κανω; αφου θα παρω το υγρο αυτο για την αμμωνια;

τι εννοεις ειναι για θαλασσινα; δεν πρεπει να παρω για νιτρικα νιτρωδη και αμμωνια τεστ;
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 21-02-13, 18:08
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

μετρήσεις πρέπει να κάνεις γι αυτά τα στοιχεία
pH:
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):

δεν ξέρω μήπως υπάρχουν σετ που μετράνε άνω του ενός στοιχείου για πιο οικονομικά
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 21-02-13, 18:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από moufas1973 Εμφάνιση μηνυμάτων
το αλατι τι θα το κανω; αφου θα παρω το υγρο αυτο για την αμμωνια;

τι εννοεις ειναι για θαλασσινα; δεν πρεπει να παρω για νιτρικα νιτρωδη και αμμωνια τεστ;
Το αλατι δεν λυνει προβληματα αμμωνιας.
Χρησιμοποιειται για αλλους λογους.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8221

Τα τεστ αυτα δεν τα εχω δοκιμασει.
Ο ανθρακας και το αντιχλωριο ειναι ΟΚ.
-------------------------
Τα σημαντικα τεστ για τωρα ειναι αυτα
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 21-02-13 στις 18:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 21-02-13, 19:09
moufas1973 Ο χρήστης moufas1973 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 19-02-2013
Περιοχή: φαληρο
Μηνύματα: 105
Προεπιλογή

ακριβο χομπυ επελεξα και οχι τιποτα...πεσαμε και στην κριση #@%$!#%#@%$#@

Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 21-02-13, 19:17
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Κοιτα, στην αρχη ετσι ειναι.
Μετα δεν εχει τοσα εξοδα. Ιδιως ενα ενυδρειο με χρυσοψαρα, τιποτα.
Οταν ωριμασει ενα ενυδρειο, εχει σωστη φιλτρανση και ιχθυοφορτωση και γινονται οι αλλαγες του, δεν θελει τοσο τρεξιμο.
Θα βαρεθεις τοσ δλδ που δεν θα κανεις τιποτα, που θα περιμενεις ποτε θα ερθει η ωρα να ταισεις ή για να κανεις αλλαγη νερου, για να πεις οτι ασχολεισαι με το χομπι και δεν εισαι απλος θεατης.
(εσυ ομως με μικρο ενυδρειο θα εισαι λιγο πιο στριμωχτα)

Αλλοι περασαμε χειροτερα, που δεν ειχαμε κανενα να μας προφυλαξει απο ασκοπες (και πολλες φορες και επικινδυνες για τα ζωντανα) αγορες ενυδρειακων.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 21-02-13, 19:20
moufas1973 Ο χρήστης moufas1973 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 19-02-2013
Περιοχή: φαληρο
Μηνύματα: 105
Προεπιλογή

ειχα την κιθαρα μου τι ζητουσε; λιγο ρευμα και καμια ωτοασπιδα των τριγυρω
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 21-02-13, 19:22
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

χα χα, τα ψάρια είναι αθόρυβα...
να κοιτάξετε την ημερομηνία λήξης των τεστς
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 21-02-13, 19:23
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από moufas1973 Εμφάνιση μηνυμάτων
ειχα την κιθαρα μου τι ζητουσε; λιγο ρευμα και καμια ωτοασπιδα των τριγυρω
Αστο.
Αυτο ειναι ακριβο.
Ασχολουμε .... μερικες εβδομαδες, και ξερω.
Με μια μονο απο τις κιθαρες μου στηνω Fishroom , πχ αυτη που φαινεται στο αβαταρ μου κοστιζει κοντα 4000 Ε
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 22-02-13, 18:41
moufas1973 Ο χρήστης moufas1973 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 19-02-2013
Περιοχή: φαληρο
Μηνύματα: 105
Arrow

---------------------
το απογευμα εχω στειλει ανθρωπο να μου φερει ανθρακα και για την αμμωνια υγρο αυτο που μου προτεινε ο Σπυρος
χθες βραδυ τελειωσε η θεραπεια βασει οδηγιων που μου βρηκε ο exelix να ναι καλα το παιδι

Εχω μεσα στο ενυδρειο ενα εσωτερικο eheim Eheim Pick Up 2012 κι ενα καβατζα Eheim Pick Up 2008 που ηταν της μανας του το οποιο εχω βγαλει κοντα ενα μηνα και δεν το χρησιμοποιω
Αρα σημερα πρεπει να μπει ο ανθρακας
Σας παρακαλω μπορειτε να μου πειτε την σειρα που πρεπει να τα κανω τα παρακατω;
1)αλλαγη νερου και ποσο
2)αντιχλωριο
3)ανθρακας ποσο και για ποσο? διαβασα ενα 24 ωρο ..ισχυει?
4)antibacter
5)ξεπλυμα φιλτρου εσωτερικου Eheim Pick Up 2012 και με τι αφου το ηδη υπαρχον νερο εχει φαρμακο
6)υγρο για την αμμωνια και ποσο αν υποθεσουμε οτι στο 60λιτρο εχω 50 λιτρα νερο μεσα
7) κατι αλλο που πρεπει να κανω και ξεχασα


Επισης μια ερωτηση
Για να μην κοβω σφουγγαρια και χαλαω βιολογιες κτλ μπορω να κρατησω το Eheim Pick Up 2012 που ηδη δουλευει, και τον ανθρακα να τον βαλω στο Eheim Pick Up 2008 κι αν ναι με το σφουγγαρι του ή χωρις, μονο μεσα σε μια καλτσα; ωστε να δουλευουν και τα δυο, το κανονικο με το σφουγγαρι, και το αλλο με τον ανθρακα;

Η πορεια του ψαριου:
Στο σημειο παει να φυγει το βαμβακι ( Υπαρχει ακομα λιγο ) και απο κατω εχει στη μεση ενα μικρο μαυρο σημειο σαν κεφαλη καρφιτσας και δειχνει να εχει βγει λεπι κανονικα
Η νευρικοτητα παραμενει και σε αυτο και στα αλλα μονο οταν ομως πλησιαζω...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη moufas1973 : 22-02-13 στις 18:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 22-02-13, 18:56
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από moufas1973 Εμφάνιση μηνυμάτων
---------------------
το απογευμα εχω στειλει ανθρωπο να μου φερει ανθρακα και για την αμμωνια υγρο αυτο που μου προτεινε ο Σπυρος
χθες βραδυ τελειωσε η θεραπεια βασει οδηγιων που μου βρηκε ο exelix να ναι καλα το παιδι

Εχω μεσα στο ενυδρειο ενα εσωτερικο eheim Eheim Pick Up 2012 κι ενα καβατζα Eheim Pick Up 2008 που ηταν της μανας του το οποιο εχω βγαλει κοντα ενα μηνα και δεν το χρησιμοποιω
Αρα σημερα πρεπει να μπει ο ανθρακας
Σας παρακαλω μπορειτε να μου πειτε την σειρα που πρεπει να τα κανω τα παρακατω;
1)αλλαγη νερου και ποσο 60-70%
2)αντιχλωριο ότι γράφει η συσκευασία
3)ανθρακας ποσο και για ποσο? διαβασα ενα 24 ωρο ..ισχυει? δεν είμαι σίγουρη , νομίζω και παραπάνω
4)antibacter
5)ξεπλυμα φιλτρου εσωτερικου Eheim Pick Up 2012 και με τι αφου το ηδη υπαρχον νερο εχει φαρμακο με το υπάρχον νερό
6)υγρο για την αμμωνια και ποσο αν υποθεσουμε οτι στο 60λιτρο εχω 50 λιτρα νερο μεσα γνωμη μου όχι
7) κατι αλλο που πρεπει να κανω και ξεχασα


Επισης μια ερωτηση
Για να μην κοβω σφουγγαρια και χαλαω βιολογιες κτλ μπορω να κρατησω το Eheim Pick Up 2012 που ηδη δουλευει, και τον ανθρακα να τον βαλω στο Eheim Pick Up 2008 κι αν ναι με το σφουγγαρι του ή χωρις, μονο μεσα σε μια καλτσα; ωστε να δουλευουν και τα δυο, το κανονικο με το σφουγγαρι, και το αλλο με τον ανθρακα; δεν έχεις βιολογία αλλά ναι βάλτο και άστο και αργότερα όταν βγάλεις τον άνθρακα λόγω της μεγάλης ιχθυοφόρτισης

Η πορεια του ψαριου:
Στο σημειο παει να φυγει το βαμβακι ( Υπαρχει ακομα λιγο ) και απο κατω εχει στη μεση ενα μικρο μαυρο σημειο σαν κεφαλη καρφιτσας και δειχνει να εχει βγει λεπι κανονικα
Η νευρικοτητα παραμενει και σε αυτο και στα αλλα μονο οταν ομως πλησιαζω... αυτό συνήθως το κάνουν για να τα ταίσεις
τα δύο υγρά που γράφεις δεν τα έχω χρησιμοποιήσει ποτέ και πιστεύω καλύτερα να μην επιβαρύνεις το νερό σου. ωστόσο περίμενε να σου πουν κι άλλοι.
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 23-02-13, 22:53
moufas1973 Ο χρήστης moufas1973 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 19-02-2013
Περιοχή: φαληρο
Μηνύματα: 105
Smile ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΤΩΠΟ

Καλησπερα
λοιπον η θεραπεια τελειωσε

σημερα εγινε με σκουπα σωστα πλεον η αλλαγη νερου, μπηκε και το αντιχλωριο με δεσμευτικο αμμωνιας και το δευτερο eheim2008 με σφουγγαρακι στο πατο και απο πανω ανθρακα σε καλτσα σχηματος και μεγεθους μικρου πουγκιου

Τα ψαρια ειναι πολυ χαρουμενα παρολο που το αρρωστο δεν εχει εντελως αποθεραπευθει, αν και εχει εμφανως υποχωρησει το προβλημα

Ειδομεν...ελπιζω ολα να πανε καλα

Ευχαριστω ολους και ιδιαιτερα την Μαρια για την αγωνια της και τις συμβουλες της και τον Σπυρο που τον πεθανα στο πμ...

Σπυρο ειπαμε πως θα στο ξεπληρωσω φιλε

Και παλι ευχαριστω...

αντε να δουμε
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φθορά πτερυγίου+αλλαγή χρώματος. Baggelis Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 16 07-07-15 15:09
χρυσοψαρο Jordan4 Αρχάριοι γλυκού νερού 6 03-01-13 21:08
νεο χρυσοψαρο janickrules Χρυσόψαρα 5 06-11-12 23:30
Διαφανή περιττώματα.Πρόβλημα; fotis_k Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 2 20-09-12 19:42
Προβλημα με φυτα σε Μαλαουι ... αρχαριος Roussaks Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 14 08-12-09 21:30

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10273 seconds with 14 queries