Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-07-12, 23:30
Το avatar του χρήστη giannis vih
giannis vih Ο χρήστης giannis vih δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-09-2010
Περιοχή: κερατσινι-πειραιας
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

παιδια αφηστε τι επαθα σημερα . Πηγα σε ενα απο τα πιο αξιοπιστα κατα την γνωμη μου πετσοπαδικα της ελλαδος (pet city) . αφου εκανα αρκετες ερωτησεις σε σχεση με το τι θα χρειαστω και μου φορτοσε ενα σωρο αχρηστα πραγματα συμφωνα με την κριση αυτου του φορουμ. Μου ειπε πως εχει σπουδασει ιχθυολογια ( ουπευθηνοσ) και μου ειπε πως αν θελω να εχω ενα επιτυχημενα ενιδρειο πρεπει να αγορασω τις ετοιμες αποικιες βακτηριδιων και μου ειπε πως αυτα που μου λετε εσεις ειναι βλακιες και ηλιθιοτητες .μου ειπε επισης πως αν θελω να βαλω αληθινα φυτα πρεπει να πληρωσω 30 ευρω και αν θελω να ειναι καλα (ΤΑ ΦΥΤΑ) ! μου ειπε πως τα γκαπις θα τρωνε (φυτα και δν θα προλαβενω να βαζω καινουργια) και μου ειπε να βαλω καλυτερα ψευτικα μου ειπε επισης οτι αν βαλω γκαπις μολις πλατις ξιφοφορους πρεπει να βαλω πλακοσομο καο κορυ και μου ειπε επισης οτι στο μπολυ πρεπει να βαλω μαζι ενα πλακοστομο τον οποιο μετα ετσι κι αλιος θα κρατισω.μου ειπε οτι πρεπει οποσδηποτε να βαλω διακοσμητικο(καραβι σπηλια κ.α) μου ειπε επισης οτι δν υπαρχει θεμα υβριδισμου αναμεσα στα ειδη που προανεφερα

το ενυδρειο που μου προτεινε (90 λιτρα + ενα τεραστιο ενσοματωμενο φιλτρο και θερμοστατη στιν τιμη τοων 120 ευρω απο τα 150.

Επισης μου ειπε οτι οτι γαριδες και να βαλω δν προκειτε να αναπαραχθουν (ειτε παρω αμανο ειτε ρεντ τσερι)και οτι δν πιραζι να τις βαλω απο την πρωτη μερα . παρολο που με εβαλε σε σκεψεις εξακολουθω οτι απλοσ προσπαθει να μου πουλισει αχρηστα πραγματα και υπολογισε οτι ολα μαι θα μου κοστισουν 250 - 260 ευρω .

ΓΙΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΜΟΥ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΝΑ ΤΟΝ ΠΙΣΤΕΨΩ ? ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΧΡΕΙΑΖΟΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-07-12, 23:38
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ασφαλως θα θελεις να δυσφημισεις το Πετσιτυ.
Αλλιως, ή θα μπηκε καποιος υδραυλικος και θα εκανε τον ιχθυολογο στο καταστημα ή θα εχουν μεινει απο λεφτα.

Σε ποιο Πετσιτυ πηγες?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-07-12, 23:39
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis vih Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια αφηστε τι επαθα σημερα . Πηγα σε ενα απο τα πιο αξιοπιστα κατα την γνωμη μου πετσοπαδικα της ελλαδος (pet city) . αφου εκανα αρκετες ερωτησεις σε σχεση με το τι θα χρειαστω και μου φορτοσε ενα σωρο αχρηστα πραγματα συμφωνα με την κριση αυτου του φορουμ. Μου ειπε πως εχει σπουδασει ιχθυολογια ( ουπευθηνοσ) και μου ειπε πως αν θελω να εχω ενα επιτυχημενα ενιδρειο πρεπει να αγορασω τις ετοιμες αποικιες βακτηριδιων και μου ειπε πως αυτα που μου λετε εσεις ειναι βλακιες και ηλιθιοτητες .μου ειπε επισης πως αν θελω να βαλω αληθινα φυτα πρεπει να πληρωσω 30 ευρω και αν θελω να ειναι καλα (ΤΑ ΦΥΤΑ) ! μου ειπε πως τα γκαπις θα τρωνε (φυτα και δν θα προλαβενω να βαζω καινουργια) και μου ειπε να βαλω καλυτερα ψευτικα μου ειπε επισης οτι αν βαλω γκαπις μολις πλατις ξιφοφορους πρεπει να βαλω πλακοσομο καο κορυ και μου ειπε επισης οτι στο μπολυ πρεπει να βαλω μαζι ενα πλακοστομο τον οποιο μετα ετσι κι αλιος θα κρατισω.μου ειπε οτι πρεπει οποσδηποτε να βαλω διακοσμητικο(καραβι σπηλια κ.α) μου ειπε επισης οτι δν υπαρχει θεμα υβριδισμου αναμεσα στα ειδη που προανεφερα

το ενυδρειο που μου προτεινε (90 λιτρα + ενα τεραστιο ενσοματωμενο φιλτρο και θερμοστατη στιν τιμη τοων 120 ευρω απο τα 150.

Επισης μου ειπε οτι οτι γαριδες και να βαλω δν προκειτε να αναπαραχθουν (ειτε παρω αμανο ειτε ρεντ τσερι)και οτι δν πιραζι να τις βαλω απο την πρωτη μερα . παρολο που με εβαλε σε σκεψεις εξακολουθω οτι απλοσ προσπαθει να μου πουλισει αχρηστα πραγματα και υπολογισε οτι ολα μαι θα μου κοστισουν 250 - 260 ευρω .

ΓΙΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΜΟΥ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΝΑ ΤΟΝ ΠΙΣΤΕΨΩ ? ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΧΡΕΙΑΖΟΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ
πηγαινε πες του να βαλει το πτυχιο του στον Κ@#@#@#@##@Ο του.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-07-12, 23:43
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29949
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-07-12, 23:54
Το avatar του χρήστη giannis vih
giannis vih Ο χρήστης giannis vih δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-09-2010
Περιοχή: κερατσινι-πειραιας
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

πρως θεου δν θελο να δυσμφημισω τπτ αντιθετως ο συγκικριμενος ιχθυολογος - υδραυλικος δυσγημιζε εσας λεγοντας οτι λεγατε αρλουμπες αλλα τλος παντων τι να κανω σκεφτομε απλως να παω και με μια λιστα εκει και να παρω μονο οτι πραγματικα χρειαζομε . απο αυτα χρειαζομε μου εχουν πει σε αυτο το φορουμ εκτος απο τα ψαρια ενα οποιοδηποτε υποστρομα αφου θα παρω φυτα με ελαχιστες αναγκες( ανουμπιας και κερατοφυλο για τα μωρα. θα το τρωνε τα γκαμπυ? επισης καποιο διακοσμητικο και φυτα .μου ειπε οτι 8α κοστισει 15 εβρο (το υποστωμα που και καλα δν ειναι καλο + ενυδρειο 120 +διακοσμητικο 20 +ψαρια υπολογιζω περιπου ενα 20αρικο παρολο που αφτος μου μιλησε για πενινταρικο + φυτα ενα 15αρικο=190 απο 250 που μου ελεγε αυτος ειανι καλη τιμη ? μεσ την τιμη ειναι ο θερμοστατης και το φιλτρο

μα τα αγορασω η να μην βιαστω ακομα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-07-12, 00:02
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

οι ανούμπιες και το κερατόφυλλο δεν φυτεύονται, οπότε δεν χρειαζεται καποιο υπόστρωμα.. Διαλλεξε ένα λεπτόκοκο χαλικάκι..
Μπορείς σίγουρα να βρεις και ποιο φθηνό ενυδρείο..
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=62644

και οχι τα γκαπι δεν θα σου φάνε το κερατόφυλλο..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-07-12, 00:02
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Υβρίδια από διάφορα είδη xiphophorus:

http://www.xiphophorus.txstate.edu/g...es/hybrid.html


Ή φταίνε τα μάτια μου ή τα φυτά είναι μια χαρά (από μια τυχαία παρουσίαση εδώ μέσα):

http://www.youtube.com/watch?v=kqeXbWYBuRM


Ενυδρείο με εύκολα φυτά σε χαλαζιακή άμμο και πού και πού κάποιες ταμπλέτες:

http://i1050.photobucket.com/albums/...s/DSC_0095.jpg


Ο πλακόστομος και τα κόρι δεν μπλέκονται για κανένα λόγο με τα υπόλοιπα και ειδικά με το μπόλι... απλά άκυρο.


Αγγελίες χομπιστών για γαρίδες red cherry αναπαραγωγής τους μπορείς να βρεις άπειρες εδώ μέσα, μην τις βάλω όλες. Μάλλον αναπαράγονται λοιπόν...!


Εδώ μπορείς να πάρεις κι εσύ το πτυχίο του κυρίου!


Την αξιοπιστία της αλυσίδας την αφήνω στην κρίση σου πλέον (μπορείς με μια αναζήτηση στο Google να προβληματιστείς αρκετά!).


Α και το ναυάγιο χρειάζεται μόνο σε βιοτοπικό Τιτανικού!
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-07-12, 00:03
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Να μη βιαστεις
ενα ενα
στο τεεεεεελος τα ψαρια κι αυτα λιγα λιγα κι αφου εχει στρωσει το ενυδρειο

Δεν χρειαζεται να τα παρεις ολα απο ενα καταστημα
πρωτα το ενυδρειο
μετα, βυθο και πετρες βρισκεις και μαντρες
φυτα και σε αγγελιες δωρεαν (φυσικα και δεν τρωνε το κερατοφυλλο τα γκαπι)

Τα καστρα και τα ναυαγια για να τα θεωρει απαραιτητα ιχθυολογος μπορει να χρησιμευουν σε κατι, αλλα πιστευω οτι μπορεις να τα αποφυγεις αφου πολλοι απο εμας δεν εχουμε στα ενυδρεια μας κι ευτυχως δεν αρρωσταινουν τα ψαρια μας ή κατι κακο τεσπα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-07-12, 00:04
Kostis-Salonika Ο χρήστης Kostis-Salonika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-08-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 159
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ασφαλως θα θελεις να δυσφημισεις το Πετσιτυ.
Αλλιως, ή θα μπηκε καποιος υδραυλικος και θα εκανε τον ιχθυολογο στο καταστημα ή θα εχουν μεινει απο λεφτα.

Σε ποιο Πετσιτυ πηγες?
Χα-χα-χά
Γέλασα πολύ με το σχόλιο σου!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-07-12, 00:08
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δε μας λες και σε ποιο πετσιτυ δουλευει ο ιχθυολογος να περασω να αγορασω κανα καρπουζι τωρα που ειναι και η εποχη τους?
διαβασε τα υπομνηματα εδω μεσα στους αρχαριους,διαβασε και τα θεματα και θα τα βρεις ολα χιλιοαπαντημενα και δοκιμασμενα απο χομπιστες που ασχολουνται χρονια με τα ενυδρεια.και αστον το μεγα μαστερ ιχθυολογο που δουλευει στα πετσιτυ να παει να ιχθυολογησει η να κανει καμια ιχθυοκαλλιεργεια τσιπουρας.εδω που τα λεμε,ακομα κιαυτο θα ηταν απειρως πιο επιστημονικο απτο πετσιτυ...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-07-12, 00:08
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ μπορείς να πάρεις κι εσύ το πτυχίο του κυρίου
Οχι Στελιο.
Αληθινα ειναι τα πτυχια τους, αλλιως δεν τους πληρωνει το προγραμμα χρηματοδοτησης και θα πρεπει να τους πληρωσει το πετσιτυ.

Απλα εχουν σπουδασει για τσιπουρες και λαβρακια σε ιχθυοτροφεια και μαλλον εχουν και εντολες να πουλησουν παση θυσια.

Για να πω την αληθεια, ειναι κανα δυο που ξερουν καλα απο ενυδρεια, ειναι και καλα παιδια και γιαυτο τους βαζουν και τρεχουν για ολους τους αλλους ..... υδραυλικους.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-07-12, 00:14
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Το ξέρω ότι είναι αληθινά τα πτυχία τους, αλλά έτσι όπως τα χρησιμοποιούν δε διαφέρουν και πολύ από τα κατά παραγγελία!
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-07-12, 00:19
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Και οσο για τα πτυχια, οπως ειχε πει ο Μολιέρος, "ενας μορφωμένος ηλίθιος είναι πιο ηλίθιος από έναν αμόρφωτο ηλίθιο"
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-07-12, 00:27
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Ελπίζω τουλάχιστον να αποκαταστήσαμε την τάξη πάνω στους προβληματισμούς που σου δημιούργησε ο πωλητής και αν υπάρχουν άλλες αμφιβολίες εδώ είμαστε για να απαντήσουμε.

Ρώτα μας ό,τι θέλεις, μάζεψε τη λίστα από τα πράγματα που θα χρειαστείς και αγόρασέ τα όχι απαραίτητα από ένα μαγαζί, αλλά από εκεί που σε συμφέρουν.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-07-12, 01:19
gianni zym Ο χρήστης gianni zym δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-08-2010
Περιοχή: αγρινιο
Μηνύματα: 163
Προεπιλογή

εγώ λέω να ηρεμήσεις το σ/κ και να μην αγοράσεις τίποτε σήμερα το σάββατο.
πάμε μετά πρέπει να δεις τι ενυδρείο-έξοδα συνολικά αντέχεις.
πόσα ευρώ σύνολο δηλαδή μπορείς να διαθέσεις άμεσα.
μετά μπορούν να σου πουν τα μέλη εδώ προς τα που να κινηθείς.

αν δεν μπαίνει τέτοιο θέμα λογαριασμού,
πάλι πρέπει να σκεφτείς τι ψάρια θέλεις να βάλεις και μετά να ρωτήσεις τι χρειάζονται αυτά.

αλλιώς πρώτα ενυδρείο αφού ρωτήσεις και μετά τα άλλα.
καλή συνέχεια, όχι αγορά άμεση, όχι βιαστικές κινήσεις, φιλικά γιάννης.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 07-07-12, 06:52
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

Στο πετ σίτυ, προσπαθούσα να αγοράσω προχθές ένα co2 diffuser και η τύπισσα μου έδινε μια αεραντλια hydor με led υποβρύχια που εκανε 60 ευρώ! ¶μα δεν πηγαίνεις ξέροντας τι θέλεις αφήνεις τα πράγματα στην τύχη τους. Θα πέσεις σε σωστό επαγγελματία ή σε ιχθυαυλικο?
Παντως μετά από αυτό μαζεύω λεφτά για ναυάγιο με αντιβιοτικες ιδιότητες
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 07-07-12, 07:33
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

οκ, σε ολα τα επαγγελματα υπαρχουν τριων ειδων επαγγελματιες:
1. οι σωστοι που ειναι υπευθυνοι απεναντι σε αυτο που κανουν και προσπαθουν καθημερινα να εξελιχθουν,
2. οι "καλοι υπαλληλοι" που τους καλυπτει να παραμενουν μετριοι αρκει να εχουν παντα μια δουλεια εχοντας παντα καποιον προισταμενο να παιρνει τις ευθυνες
3. τα λαμογια που και για τα πτυχια τους ηταν κολλητοι των καθηγητων, πιαθνων τους λαδωναν κι ολας (ξερω τετοιες περιπτωσεις και ειναι αληθινες) και σε ολη τους τη ζωη ανεβαινουν με το μπλα μπλα τους ενω πασχουν απο ελειψη ακομα και βασικων γνωσεων.

Ο τυπος που αναφερεις ανηκει στην τεταρτη κατηγορια!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 07-07-12, 07:56
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
οκ, σε ολα τα επαγγελματα υπαρχουν τριων ειδων επαγγελματιες:
1. οι σωστοι που ειναι υπευθυνοι απεναντι σε αυτο που κανουν και προσπαθουν καθημερινα να εξελιχθουν,
2. οι "καλοι υπαλληλοι" που τους καλυπτει να παραμενουν μετριοι αρκει να εχουν παντα μια δουλεια εχοντας παντα καποιον προισταμενο να παιρνει τις ευθυνες
3. τα λαμογια που και για τα πτυχια τους ηταν κολλητοι των καθηγητων, πιαθνων τους λαδωναν κι ολας (ξερω τετοιες περιπτωσεις και ειναι αληθινες) και σε ολη τους τη ζωη ανεβαινουν με το μπλα μπλα τους ενω πασχουν απο ελειψη ακομα και βασικων γνωσεων.
Ο τυπος που αναφερεις ανηκει στην τεταρτη κατηγορια!

......
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 07-07-12, 08:13
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

τι απορεις? αποτελει κατηγορια μονος του
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 07-07-12, 08:16
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
τι απορεις? αποτελει κατηγορια μονος του
χαχαχχαχαχχ.....
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 07-07-12, 08:30
cogarg Ο χρήστης cogarg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 285
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην cogarg
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Immortal Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο πετ σίτυ, προσπαθούσα να αγοράσω προχθές ένα co2 diffuser και η τύπισσα μου έδινε μια αεραντλια hydor με led υποβρύχια που εκανε 60 ευρώ! ¶μα δεν πηγαίνεις ξέροντας τι θέλεις αφήνεις τα πράγματα στην τύχη τους. Θα πέσεις σε σωστό επαγγελματία ή σε ιχθυαυλικο?
Παντως μετά από αυτό μαζεύω λεφτά για ναυάγιο με αντιβιοτικες ιδιότητες
Tο Hydor ARIO πάντως, μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν CO2 diffuser
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 07-07-12, 11:12
penny Ο χρήστης penny δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2011
Περιοχή: Σκύδρα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Ας συγκεντρωθει λιγο ο τυπος οποτε.. γιατι τιποτα αποσα σου ειπε δεν ειναι σωστο.. θελει να πουλησει μπαμ κανει!
*Τωρα για τα βακτηρια και εγω οταν αρχισα να στρωνω το ενυδρειο εβαζα σε καθε αλλαγη.. ομως για λιγους μηνες,δεν το συνεχισα..
Για αληθινα φυτα χρειαζεσαι αρκετο κερατοφυλλο που ολο και θα βρεις καποιον να σου δωσει ισως και για χαρισμα απο κλαδεματα του.. για να πετυχεις αναπαραγωγες.. και λιγες ανουμπιες απτο φορουμ βεβαια γιατι θα δωσεις 10-15 ευρω για τη μια στο μαγαζι ενω μπορεις να βρεις εδω 3-4 με τα ιδια χρηματα..
τα γκαπυς δεν τρωνε φυτα.. προς θεου!
οχι πλακοστομο μεγαλωνουν! παρε αργοτερα καμια ομαδουλα κορυδορες!
οσο για διακοσμητικα ξυλα και πετρες οτι καλυτερο.. οχι καραβια,ναους κτλ.
υβριδισμος υπαρχει σε ξιφοφορους πλατυ μολλυ.. ξεκινα με γκαπυς και επειτα βαλε και ενα ειδος απτα 3 παραπανω..
μην βιαστεις θα κανεις πολλα λαθη και θα μετανιωσεις.. διαβασε πρωτα τις συζητησεις στο φορουμ.. κοιτα τις αγγελιες για τυχον οικονομικο κομπλε ενυδρειο οπως επισης και για ψαρια..
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 07-07-12, 11:19
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από penny Εμφάνιση μηνυμάτων
παρε αργοτερα καμια ομαδουλα κορυδορες!
οχι, δεν ταιριαζουν με τα ζωοτοκα, θελουν διαφορετικες συνθηκες νερου (μαλακο οξινο)
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 07-07-12, 12:28
Το avatar του χρήστη giannis vih
giannis vih Ο χρήστης giannis vih δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-09-2010
Περιοχή: κερατσινι-πειραιας
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Παιδια χιλια ευχαριστω οποιος εχει κατι να μου προσφερει (οτιδηποτε το οποιο θα με βοηθησει μπολι,φυτα απο κλαδεμα ψαρια απο γενα οτιδηποτε καποιο διακοσμητικο που δν χρειαζεστε οτιδηποτε γιατι δν ειμαι πολυ καλα οικονομικα και ειμαι αποφασισμενος να παρω ψαρια παρολες τις δυσκολιες
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 07-07-12, 12:32
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis vih Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια χιλια ευχαριστω οποιος εχει κατι να μου προσφερει (οτιδηποτε το οποιο θα με βοηθησει μπολι,φυτα απο κλαδεμα ψαρια απο γενα οτιδηποτε καποιο διακοσμητικο που δν χρειαζεστε οτιδηποτε γιατι δν ειμαι πολυ καλα οικονομικα και ειμαι αποφασισμενος να παρω ψαρια παρολες τις δυσκολιες
Βρες πρώτα ενδρείο....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 07-07-12, 12:35
Το avatar του χρήστη giannis vih
giannis vih Ο χρήστης giannis vih δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-09-2010
Περιοχή: κερατσινι-πειραιας
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

βρηκα ενα 100λιτρων ενυδρειο απο ενα συνφορουμιτη τον οποιο πριν λιγο ρωτησα αν μπορει να μου το πουλισει τιμη 120 ευρω και εχει μεσα τα παντα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=63437
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 07-07-12, 12:42
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis vih Εμφάνιση μηνυμάτων
βρηκα ενα 100λιτρων ενυδρειο απο ενα συνφορουμιτη τον οποιο πριν λιγο ρωτησα αν μπορει να μου το πουλισει τιμη 120 ευρω και εχει μεσα τα παντα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=63437
μια χαρά, αλλα είναι και κρήτη όμως..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 07-07-12, 12:46
Το avatar του χρήστη giannis vih
giannis vih Ο χρήστης giannis vih δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-09-2010
Περιοχή: κερατσινι-πειραιας
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

ναι οντος και το παιδι μου ειπε πριν λιγο οτι δν μπορει να μου το στηλει
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 07-07-12, 12:58
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=63426
αν έχεις χώρο..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 07-07-12, 13:08
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

γενικα ασχετα με το τι μπορει να λενε οι "ιχθυολογοι με ειδικες αναγκες" η πιο καλη επιλογη ειναι παντα το οσο γινεται μεγαλυτερο ενυδρειο σε λιτρα.
Οσο μεγαλυτερο τοσο πιο ανεση, και συγχωρει και περισσοτερα λαθη
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
παρακαλω βοηθηστε με, κινδυνευει το χρυσοψαρο μου MONA VAMP Χρυσόψαρα 8 26-08-11 03:11
ΠΡΟΒΛΗΜΑ,ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ!!! Dimitris77 Bettas 11 06-05-11 16:08
SOS Αρρωστος μονομαχος-παρακαλω βοηθηστε Λενα21 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 12 21-01-11 10:57
Σας παρακαλω βοηθηστε με ''ΣΚΙΟΥΡΟΣ'' n!kol@s ¶λλα ζώα 6 09-12-08 23:21

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08882 seconds with 13 queries