Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 19-12-12, 21:48   #1
ΠΕΡΙΕΡΓΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ...
 
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver
Senior Member
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος 19-12-12, 21:48
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Αφού αποφάσισα τελικά να στρώσω με μπόλι σε συνδυασμό με αμμωνία και μετά από τις υποδείξεις σας να προσέξω το PH (μήπως μου καταστρέψει το μπόλι), είπα να μετρήσω το PH.

1ο Αξιοπερίεργο
Το PH μου ήταν 7,6 ενώ το νερό της βρύσης μου ήταν 7,4. Αρχίζουν οι πρώτοι μπελάδες. Υποψιάζομαι τις πέτρες. Τις βγάζω λοιπόν και κάνω ξανά το τεστ. Οι πέτρες μου ήταν 6 ποταμίσιες (τις είχα μαζέψει και τις είχα τεστάρει) και 3 αγοραστές (αυτές δεν τις είχα τεστάρει). Ρίχνοντας λοιπόν ακουαφόρτε είχα τα παρακάτω αποτελέσματα:
Ποταμίσιες

  • Οι δύο δεν αντέδρασαν καθόλου
  • Η μια αντέδρασε απειροελάχιστα. Σε κάτι σχισμές της ίσα που έβγαλε κάτι φυσαλίδες.
  • Οι δύο αντέδρασαν ελάχιστα. Και αυτές αφρίσανε σε κάποια σημεία και εκεί ήταν ελάχιστη η αντίδραση. Γι' αυτό το λόγο και τις έβαλα γιατί θεώρησα την αντίδραση μη ουσιαστική όταν τις είχα τεστάρει στην αρχή.
  • Η μια δεν αντέδρασε καθόλου αλλά στη μια πλευρά που είχε κάτι σαν επάλειψη με κάτι (πέτρωμα είναι και αυτό αλλά δεν ξέρω τι) άφρισε πάρα πολύ έντονα. Αυτή όταν την είχα τεστάρει προφανώς το ακουαφόρτε έπεσε στις πλευρές που δεν υπήρχε αυτή η επάλειψη και γι' αυτό δεν την εντόπισα ώστε να την πετάξω.
Αγοραστές

  • Οι τρείς τώρα που υποτίθεται ότι τις αγόρασα για ενυδρειακές και τις χρυσοπλήρωσα άφρισαν σαν ο διάβολος στον αγιασμό!!!! Φοβερό!!! Μου πετάχτηκαν τα μάτια έξω. Η πλάκα είναι ότι ήμουν 100% σίγουρος ότι δεν θα έχω θέμα με αυτές γιατί απ' ότι είδα όταν τις παρέλαβα δεν πρέπει να είναι καν πέτρες. Οι δύο μοιάζουν περισσότερο σε κάτι μεταλλικό παρά σε πέτρωμα. Η άλλη φέρνει περισσότερο σε πέτρα αλλά δεν πρέπει να είναι ούτε και αυτή. Οι πέτρες είναι δύο από αυτές και μια από αυτή.
Έβαλα τις πέτρες σε 3 ξεχωριστά δοχεία. Στο πρώτο έβαλα τις δυο που δεν αφρίσανε καθόλου και την μια που αντέδρασε απειροελάχιστα. Στο δεύτερο έβαλα τις άλλες 3 ποταμίσιες και στο τρίτο έβαλα αυτές που αγόρασα. Μέτρησα εκείνη τη στιγμή το νερό και ήταν και στα τρία δοχεία:
GH: 9
KH: 6
PH: 7,4

2ο Αξιοπερίεργο
Μέτρησα σήμερα (μετά από 24ώρες) τα δοχεία και οι μετρήσεις και στα τρία ήταν:
GH: 10
KH: 6
PH: 7,6
Πώς γίνεται αυτό; Χωρείς να έχουν ανέβει GH (ελάχιστα +1) και KH να ανέβει το PH; Μήπως τελικά δεν έφταιγαν οι πέτρες; Σήμερα έβαλα και ένα ποτήρι σκέτο νερό για να το μετρήσω και αυτό αύριο να δω τι θα μου δείξει. Λέτε να φταίει το χαλίκι;

3ο Αξιοπερίεργο
Αφού έχω αρχίσει και τρελαίνομαι με τις περίεργες μετρήσεις μετράω ξανά το ενυδρείο (έχω βγάλει τις πέτρες). Μου βγάζει πάλι 7,6. Ήθελα να επικοινωνήσω με τον Στέλιο να πάω να πάρω το μπόλι αλλά φοβόμουν για όλα αυτά που μου είπατε για διαφορά στο PH. Λέω δεν ρίχνω την αμμωνία και βλέπω τι θα μετρήσω; Ίσως και να πέσει και να πάω να πάρω το μπόλι. Ρίχνω λοιπόν την αμμωνία. Δεν ξέρω πόση έριξα γιατί την έριξα με το μπουκάλι. Πρέπει να έριξα πάνω από 20ml και κάτω από 50ml. Μετράω μετά από κάνα 4ώρο και τι να δω!!! PH=9!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Τι λες ρε φίλε λέω;. Αποκλείεται. Πάω να καλυμπράρω το phμετρο αλλά πριν το κάνω λέω δεν μετράω τη βρύση που ξέρω πάνω κάτω πόσο είναι; Μετράω λοιπόν το βρύσης και δυστυχώς βλέπω 7,4. Πάω και μετράω το 60άρι και βλέπω 7,1. Ξαναμετράω το 180άρι και μου δείχνει πάλι 9. Τώρα λέω; Μετράω αμμωνία. Στο Θεό. Έκανα επανειλημμένες μετρήσεις με αραιώματα του νερού του ενυδρείου με αποσταγμένο νερό και πρέπει να έχω κάπου ανάμεσα στο 30ml/l - 50ml/l. Βέβαια μπορεί να είναι και παραπάνω γιατί η απόχρωση δεν ήταν ακριβώς πράσινη αλλά πήγαινε προς το μπλε. Όπως και να έχει η ποσότητα έχει ξεφύγει. Σκέφτηκα ότι τσάμπα θα έπαιρνα το μπόλι από το φιλαράκι με τέτοιο νερό. Έβγαλα λοιπόν το βαμβάκι από το ένα εσωτερικό από το 60άρι (μη φανταστείτε καμιά ιδιαίτερη ποσότητα - σαν μανταρίνι ήταν), το έστυψα στο βιολογικό από το 180άρι, το έριξα και αυτό χύμα μέσα, έριξα και sera biostart filter (όχι πως το πιστεύω αλλά μιας και το είχα λέω τι χειρότερο να πάθει.... ) και το έβαλα ξανά εμπρός. Έτσι τρελαμένος που ήμουν έβαλα και τον θερμαντήρα στο φουλ. Ούτε καν είδα τι έγραφε. Θα δείξει....

Εσείς τι έχετε να πείτε γι' αυτές τις περίεργες μετρήσεις; Αυτό που με απογοήτευσε πιο πολύ απ' όλα ήταν που αφρίσανε οι αγορασμένες πέτρες. Και δεν φαίνονται καν για πραγματικές πέτρες. Τόσο γκαντέμης είμαι ρε γαμώτο....; Σε 2-3 μέρες θα έχω έγκυρα αποτελέσματα για το αν είναι ασβεστολιθικές λέτε;
Μόνο σε εμένα συμβαίνουν αυτά....
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Εμφανίσεις: 7601
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-12-12, 21:58
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

βγαλε οτι ασβεστολιθικο απο μεσα και οταν τελειωσεις τα πειραματα βαλε το μπολι γιατι θα λαλησεις ετσι οπως κανεις χαχαχα .εκτος αν το κανεις ταγκανικα ιδανικο το 9αρι

20-50 ml αμμωνιας στα 180 το παρακανες αδερφακι μου.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-12-12, 22:09
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
βγαλε οτι ασβεστολιθικο απο μεσα και οταν τελειωσεις τα πειραματα βαλε το μπολι γιατι θα λαλησεις ετσι οπως κανεις χαχαχα .εκτος αν το κανεις ταγκανικα ιδανικο το 9αρι

20-50 ml αμμωνιας στα 180 το παρακανες αδερφακι μου.
Φίλε δεν κατάλαβες. Δεν έχω τίποτα το ασβεστολιθικό μέσα. Τις πέτρες τις έχω βγάλει όλες. Το PH ήταν 7,6 πριν ρίξω την αμμωνία. Αφού έριξα την αμμωνία, μετά από 4 ώρες περίπου που μέτρησα ήταν στο 9!!! Δεν ανέβηκε από κάτι ασβεστολιθικό στο 9. Από 7,4 που είναι το νερό της βρύσης στο 7,6 που πήγε λες να φταίγανε οι πέτρες ή είναι φυσιολογικό για νεοστημένο ενυδρείο; Περιμένω να μετρήσω αύριο το ποτήρι που γέμισα σήμερα να δω. Αν μου δείξει 7,6 τότε σίγουρα δεν έφταιγαν οι πέτρες αλλά ανεβαίνει το PH από μόνο του 0,2. Μου κάνει εντύπωση γιατί και στα τρία δοχεία (είτε σε αυτά που αφρίσανε οι πέτρες, είτε σε αυτά που δεν αφρίσανε) το PH μετά από μια μέρα πήγε στο 7,6 ενώ GH και KH έμειναν σταθερά.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-12-12, 22:27
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

μην το υπολογιζεις αυτο το 0.2 του ψηφιακου βασιλη μπωρει ακομα και τα φως να επηρεαση το ph.
για το 9αρι μηπως επηρεασε η μεγαλη ποσοτητα αμμωνιασ που εβαλες θα σου πει ο nick γιαυτο εγω δεν το εχω παρατηρησει ποτε να σου πω την αληθεια .
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-12-12, 22:33
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Και εμενα οταν εστρωνα με αμμωνια το ph ειχε εκτιναχτει στα υψη!!! Οταν εστρωσε ... επανηλθε το ph στα κανονικα επιπεδα (στα ιδια της βρυσης)
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-12-12, 22:35
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

αρα σου ελυσε την απορια ο γιωργης μην αγχωνεσαι ρε εισαι και σε κρισιμη ηλικια
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-12-12, 22:53
Το avatar του χρήστη brillo
brillo Ο χρήστης brillo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-05-2006
Περιοχή: Ν. Σμύρνη
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Η αμμωνία ως βάση, λογικό είναι να ανεβάζει το pH.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-12-12, 23:04
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

άστα...
Για το 7,4 στο 7,6 λέτε δηλαδή ότι είναι φυσιολογικό; Δεν φταίγανε δηλαδή οι πέτρες;
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-12-12, 03:41
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δε βλεπω τιποτα περιεργο στις μετρησεις σου,ολα κανονικα μου φαινονται για το πεχα το αρχικο μπορει να φταιγανε οι πετρες,μπορει η ωρα της μερας,η θερμοκρασια,το φως,χιλια δυο μπορει να φταιγανε.αλλα δεν ειναι κ τραγικη η διαφορα.ειδικα αφου δεν εχεις κ ψαρια μεσα

καλα που σου ειπαμε να μην του βγαλεις τα ματια με την αμμωνιασκεψου να μη λεγαμε τιποταδεν πειραζει,αστο οπως ειναι και μετρα ξανα σε 5 μερες να δεις που βρισκεσαι.τη θερμοκρασια μην την αφησεις να ανεβει πανω απο 30-31.μεχρι εκει βοηθαει.αποκει κ πανω κανει κακο.προσπαθησε να την εχεις στους 30 για ασφαλεια μη σου ξεφυγει καποια ωρα τησ μερας πολυ(εκτος αν εχεις κοντρολερ).και κοιταξε ναχεις κ αναταραξη καλη οσο στρωνεις.εγω θα εβαζα κ αεραντλια παραλληλα.(ειδικα αν εχεις ψηλη θερμοκρασια στο στρωσιμο.)
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-12-12, 18:30
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Angry

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
δε βλεπω τιποτα περιεργο στις μετρησεις σου,ολα κανονικα μου φαινονται για το πεχα το αρχικο μπορει να φταιγανε οι πετρες,μπορει η ωρα της μερας,η θερμοκρασια,το φως,χιλια δυο μπορει να φταιγανε.αλλα δεν ειναι κ τραγικη η διαφορα.ειδικα αφου δεν εχεις κ ψαρια μεσα

καλα που σου ειπαμε να μην του βγαλεις τα ματια με την αμμωνιασκεψου να μη λεγαμε τιποταδεν πειραζει,αστο οπως ειναι και μετρα ξανα σε 5 μερες να δεις που βρισκεσαι.τη θερμοκρασια μην την αφησεις να ανεβει πανω απο 30-31.μεχρι εκει βοηθαει.αποκει κ πανω κανει κακο.προσπαθησε να την εχεις στους 30 για ασφαλεια μη σου ξεφυγει καποια ωρα τησ μερας πολυ(εκτος αν εχεις κοντρολερ).και κοιταξε ναχεις κ αναταραξη καλη οσο στρωνεις.εγω θα εβαζα κ αεραντλια παραλληλα.(ειδικα αν εχεις ψηλη θερμοκρασια στο στρωσιμο.)
Κατέβασα τον θερμαντήρα γιατί είχα 34,5 βαθμούς. Θα την πάω στους 30 όπως είπες. Ανατάραξη επιφάνειας έχω καλή. Επίσης έχω βάλει την αεραντλία να δουλεύει στο φουλ με 2 διαχυτήρες.
Όσο αφορά τις πέτρες, θα κάνω μετρήσεις στα δοχεία το μεσημεράκι να σας πω τι γίνεται. Είμαι περίεργος πολύ για το τι μετρήσεις θα πάρω στο ποτήρι που έχω μόνο νερό.
-------------------------
Δυστυχώς οι μετρήσεις γίνονται ακόμη πιο περίεργες. Για να μην σας μπερδεύω σας τις έχω βάλει συνολικά στο αρχείο Excel. Όποιος γνωρίζει ας μου εξηγήσει τι γίνεται γιατί θα τρελαθώ . Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:
  1. Πως γίνεται το νερό στο δοχείο Δ που είναι σκέτο νερό να ανέβηκε το PH στο 7,8 (+0,4) μέσα σε μια ημέρα;
  2. Αν υποθέσουμε πως λόγο καιρικών συνθηκών, φωτός κτλ είναι φυσιολογικό να ανέβηκε το PH κατά 0,4 , τότε γιατί το PH στο δοχείο Α παρέμεινε στο 7,6 ; Το επίσης αξιοπερίεργο στο συγκεκριμένο δοχείο είναι ότι είναι το μοναδικό που η GH ανέβηκε κατά 7 μονάδες σε σύγκριση με τα άλλα δύο (Β & Γ) που ανέβηκε κατά 2 μονάδες αλλά το PH τους ανέβηκε κατά 0,2 ακόμη (7,8 ). Συνολικά (από την πρώτη ημέρα - εδώ και 48 ώρες δηλαδή) αυξήθηκε κατά 0,4.
  3. Πως γίνετε να έπεσε το PH του ενυδρείο στο 7,8 από το 9 (-1,2) μέσα σε μια μέρα; Να υπενθυμίσω πως όταν το γέμισα το PH ήταν 7,4. Μετά από τρείς ημέρες ήταν 7,6 (+0,2). Μια μέρα μετά αφού έβγαλα τις πέτρες, παρέμεινε στο 7,6. Τέσσερεις ώρες αφού έριξα αμμωνία ανέβηκε στο 9 (+1,4). Μετά από μια ημέρα έπεσε στο 7,8 (-1,2).
Δεν είναι πολύ περίεργες όλες αυτές οι μετρήσεις;
Το μοναδικό συμπέρασμα που έχω βγάλει εγώ είναι ότι οι πέτρες δεν έφταιγαν για το +0,2 του PH στο ενυδρείο όταν τις είχα μέσα. Αυτό για τρείς λόγους. Ο πρώτος είναι ότι αν ήταν ασβεστολιθικές δεν έπρεπε να είχαν ανεβάσει την KH στα δοχεία (Α, Β & Γ) έστω και κατά μια μονάδα μετά από 48ώρες; Ο δεύτερος είναι ότι το δοχείο με το σκέτο νερό (Δ) ανέβασε PH σε μια ημέρα κατά 0,4 χωρείς καν να υπάρχει μέσα το παραμικρό πετραδάκι. Ο τρίτος είναι γιατί κανένα δοχείο δεν ανέβασε καθόλου KH.

Τέλος, και προς βοήθεια δικιά σας ήθελα να σας πω, πως το δοχείο Α με την περίεργη συμπεριφορά [σταθερό PH και αύξηση της GH 5 μονάδες περισσότερο από τα άλλα δύο (Β & Γ) ] , είναι μεταλλικό. Συγκεκριμένα είναι κάτι σαν τσίγκινο.

Εσείς τι έχετε να πείτε για όλα αυτά ; Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος ;


ΥΓ Θα αφήσω άλλη μια ημέρα (σύνολο 3) τις πέτρες στα δοχεία για να δω μήπως κάποιο αλλάξει συμπεριφορά (πχ ανεβάσει KH). Μετά θα βάλω αυτές που είναι στο μεταλλικό σε πλαστικά να δω αν κάποια θα συμπεριφερθεί ανάλογα (σταθερό PH και αύξηση της GH) .
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Skydiver : 20-12-12 στις 18:30 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-12-12, 18:46
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Θα γερασεις .... νεος!!!
Δεν ειναι καθολου περιεργες οι μετρησεις σου ...
1. Πρωτα απο ολα το νερο βρυσης αν μεινει μια μερα χανει τα αερια που περιεχονται σε αυτο πχ CO2 και δεν ειναι παραξενο να ανεβει το ph
2.
Παιζουν πολλα ρολο και σε ενα ενυδρειο χωρις καμια ισορροπια το ph οπως και ολες οι μετρησεις θα ειναι ασταθεις ....
3. Καλο θα ηταν τις πετρες να τις ειχες σε δοχειο με καποια ροη ωστε να εβλεπες πιο "σωστα" αν ανεβαζαν τη Gh ...
4. Μην αγχωνεσαι ...
Για αρχη διαβασε εδω http://ion.chem.usu.edu/~sbialkow/Cl...ic%20Acid.html πως υπολογιζεται το ph μιας σταγονας νερου ...

Κλειστα ολα και απολαυσε τη διαδρομη!!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-12-12, 18:54
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα γερασεις .... νεος!!!
Δεν ειναι καθολου περιεργες οι μετρησεις σου ...
1. Πρωτα απο ολα το νερο βρυσης αν μεινει μια μερα χανει τα αερια που περιεχονται σε αυτο πχ CO2 και δεν ειναι παραξενο να ανεβει το ph
2.
Παιζουν πολλα ρολο και σε ενα ενυδρειο χωρις καμια ισορροπια το ph οπως και ολες οι μετρησεις θα ειναι ασταθεις ....
3. Καλο θα ηταν τις πετρες να τις ειχες σε δοχειο με καποια ροη ωστε να εβλεπες πιο "σωστα" αν ανεβαζαν τη Gh ...
4. Μην αγχωνεσαι ...
Για αρχη διαβασε εδω http://ion.chem.usu.edu/~sbialkow/Cl...ic%20Acid.html πως υπολογιζεται το ph μιας σταγονας νερου ...


Κλειστα ολα και απολαυσε τη διαδρομη!!!
Εσύ Γιώργο τι λες για όλα αυτά; Το αρχείο Excel το διάβασες; Υπάρχει πιθανότητα οι πέτρες να είναι ασβεστολιθικές και να μην μου έχουν ανεβάσει ούτε μια μονάδα την KH; Το PH στο ενυδρείο γιατί έπεσε; Η αμμωνία ακόμη είναι στα ύψη. Θα πέσει κι' άλλο; Σε ρωτάω για να δω αν θα βάλω τελικά μπόλι.


ΥΓ. Το λινκ που μου έδωσες το άνοιξα. Αυτά είναι κινέζικα ρε Γιώργο .
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-12-12, 19:05
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

τωρα που εισαι στο στρωσιμο μη μετρας ph - δεν εχει νοημα!! Ετσι και αλλιως οταν στρωσει θα το αλλαξεις ολο το νερο ....

Με κινεζικα μονο απαντουνται οι ερωτησεις σου ....
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 20-12-12, 19:21
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
τωρα που εισαι στο στρωσιμο μη μετρας ph - δεν εχει νοημα!! Ετσι και αλλιως οταν στρωσει θα το αλλαξεις ολο το νερο ....

Με κινεζικα μονο απαντουνται οι ερωτησεις σου ....
χαχαχα δεν έχεις και άδικο.
Μετράω το PH για να δω αν θα μπορέσω να βάλω μπόλι. Μπόλι ήθελα να πάρω από τον Στέλιο που έχει δισκάδικο και πρέπει να είναι κάπου στο 7 (πιστεύω).
Για τις πέτρες δεν μου είπες. Λες να είναι ασβεστολιθικές και ας μην μου ανέβασαν καθόλου την KH μετά από δύο ημέρες;
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 20-12-12, 19:24
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

σου ειπα για τις πετρες ... ποστ #11 παρ. 3
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 20-12-12, 19:47
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
σου ειπα για τις πετρες ... ποστ #11 παρ. 3
Τι παίζει ρόλο τελικά για το αν είναι ασβεστολιθικές ή όχι, η GH ή η KH;
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 20-12-12, 19:51
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

πυρηνικος φυσικος καταντησες βασιλη τοσες μετρησεις και τοσα ερωτηματα θα σου παρω τα τεστ να δω τι θα κανεις ρε μετα συνδρομο στερησεις θα παθεις
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 20-12-12, 19:53
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι παίζει ρόλο τελικά για το αν είναι ασβεστολιθικές ή όχι, η GH ή η KH;
επηρεαζονται και τα δυο βασιλη .
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 20-12-12, 23:14
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Συγνώμη παιδιά είχα βγει για κάτι δουλειές. Λοιπόν.
Στέλιο αν μου έκανες κάτι τέτοιο πραγματικά θα αρρώσταινα...
Γιώργο τα είχα διαβάσει και παλαιότερα και είχα καταλάβει (λανθασμένα τώρα που το ξαναδιάβασα) πως αυτό που μας λέει αν κάτι είναι ασβεστολιθικό ή όχι είναι η KH.
Στο θέμα μας τώρα.
  • Πέτρες
Οι GH σε όλα τα δοχεία ανέβηκαν. Στο Β και Γ κατά 2 μονάδες και στο Α κατά 7. Να θυμίσω πως το Α είναι ένα τσίγκινο δοχείο ενώ τα άλλα δύο (Β και Γ) πλαστικά. Οι KH όμως έχουν μείνει σταθερά ίδιες. Λέτε τελικά οι πέτρες αυτές να είναι ασβεστολιθικές ; Θα μετρήσω αύριο GH και KH στο δοχείο Δ που έχει σκέτο νερό να δω τι μετρήσεις θα πάρω. Υπάρχει περίπτωση να έχει ανέβει η GH και σε αυτό ;
  • Μπόλι
Θα μπορέσω να βάλω μπόλι από ενυδρείο που έχει PH γύρο στο 7 ή θα πάει χαμένο λόγο διαφοράς PH ;
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 20-12-12, 23:22
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Εγω εχω δωσει μπολι με ph 3,5 σε ενυδρεια με 7,5 και δεν ειχε προβλημα!!

ασβεστιο μετρανε τα τεστ GH (και μαγνησιο) οποτε ειναι ασβεστολιθικες οι πετρες αφου αυξηθηκε η GH!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 21-12-12, 01:22
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω εχω δωσει μπολι με ph 3,5 σε ενυδρεια με 7,5 και δεν ειχε προβλημα!!

ασβεστιο μετρανε τα τεστ GH (και μαγνησιο) οποτε ειναι ασβεστολιθικες οι πετρες αφου αυξηθηκε η GH!
Σ' ευχαριστώ Γιώργο για τη βοήθεια. Θα ελέγξω αύριο και το δοχείο που είναι σκέτο νερό. Κανονικά αυτό πρέπει να έχει GH 9. Όσο αφορά το μπόλι θα ενοχλήσω αύριο τον Στέλιο μήπως έχει χρόνο να περάσω να πάρω για να βάλω. Ελπίζω να πάνε όλα καλά.
Σ' ευχαριστώ και πάλι!
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 23-12-12, 19:40
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Έχω μπερδευτεί φιλαράκια μου καλά . Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ;
Η πρώτη φάση των δοκιμών τελείωσε αλλά δεν μπορώ να μεταφράσω τα αποτελέσματα . Για να μην σας μπερδεύω και σας κουράζω ίσως, με τις ενδιάμεσες μετρήσεις θα σας αναφέρω αρχικές και τελικές μετρήσεις μόνο.

Η φάση αυτή των δοκιμών είχε διάρκεια 5 ημερών (18/12 - 23/12) .
Τα δοχεία ήταν 4. Το Α και Γ με πέτρες μαζεμένες από ποτάμι, το Β με πέτρες εμπορίου (ενυδριακής χρήσης) και το Δ με σκέτο νερό.
Ημέρα πρώτη
ΔΟΧΕΙΟ / GH / KH
Α / 9 / 6 (πέτρες μαζεμένες από ποτάμι)
Β / 9 / 6 (ενυδριακές πέτρες - τεχνητές)
Γ / 9 / 6 (πέτρες μαζεμένες από ποτάμι)
Δ / 9 / 6 (σκέτο νερό)
Ημέρα τελευταία (πέμπτη - 120 ώρες)
ΔΟΧΕΙΟ / GH / KH
Α / 18 / 8 (πέτρες μαζεμένες από ποτάμι)
Β / 10 / 6 (ενυδριακές πέτρες - τεχνητές)
Γ / 10 / 6 (πέτρες μαζεμένες από ποτάμι)
Δ / 10 / 6 (σκέτο νερό)

Τι συμπέρασμα βγάζεται εσείς ; Να σας ξαναπώ πως οι πέτρες εμπορίου είχαν ιδιαίτερη αντίδραση στο ακουαφόρτε ενώ αυτές του Α δοχείου ελάχιστη, σχεδόν ανύπαρκτη.
Το φιλαράκι μου ο Στέλιος είναι ανένδοτος πως από τη στιγμή που μια πέτρα αντιδρά στο ακουαφόρτε είναι 100% ασβεστολιθική ή στην περίπτωσή μου που είναι τεχνητές, περιέχουν ασβέστη. Τα αποτελέσματα όμως των μετρήσεων άλλα δείχνουν .

Ενημερωτικά τώρα για όσους αναρωτιούνται, η δεύτερη φάση περιλαμβάνει εξέταση στις πέτρες δοχείου που εμφάνισε άνοδο της GH. Επειδή στα δοχεία είχα βάλει τις πέτρες ανά τριάδες, σε όποιο δοχείο θα έβλεπα αύξηση της GH θα εξετάσω την κάθε πέτρα αυτού του δοχείου ξεχωριστά να δω ποιά μου την κάνει. Σε αυτή την περίπτωση το δοχείο που ανέβασε GH είναι μόνο το Α.

Μπορεί κάποιος φίλος που γνωρίζει το θέμα πετρωμάτων (φυσικών & τεχνιτών) να μου απαντήσει στο ερώτημά μου ;

ΥΓ Όσο αφορά το στρώσιμο του φίλτρου δείτε εδώ.
-------------------------
Κανένας;
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Skydiver : 23-12-12 στις 19:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 23-12-12, 19:45
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

εχεις παλαβωση ρε και θα στειλεις και τους υπολοιπους dr jekil εχεις γινει
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 23-12-12, 19:54
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
εχεις παλαβωση ρε και θα στειλεις και τους υπολοιπους dr jekil εχεις γινει
χαχαχα έχω παλαβώσει ρε Στέλιο γιατί το τεστ του ακουαφόρτε μου βγάζει τις ενυδρειακές πως περιέχουν ασβέστη αλλά μετά από 5 ημέρες σε κλειστό δοχείο δεν μου ανέβασαν GH και KH. Για να είμαι πιο σωστός μου ανέβασαν κατά 1 μονάδα την GH αλλά αυτή ανέβηκε τόσο και στο δοχείο που είχα σκέτο νερό. Οπότε η άνοδος της GH κατά 1 μονάδα δεν οφείλετε στις πέτρες. Γιατί όμως άφρισαν με το ακουαφόρτε;
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 23-12-12, 20:06
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

η επιστημη σηκωνει τα χερια και ανοιγει τα ποδια
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 23-12-12, 20:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεί κάποιος φίλος που γνωρίζει το θέμα πετρωμάτων (φυσικών & τεχνιτών) να μου απαντήσει στο ερώτημά μου ;
Το αφρισμα με ακουαφορτε σημαινει ασβεστολιθος
Το μη αφρισμα με ακουαφορτε δεν σημαινει ουτε το ενα ουτε το αλλο.
Οι ασβεστολιθικες πετρες δεν σημαινει οτι θα αλλαξουν απαραιτητως και τις τιμες του νερου
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...68&postcount=2

Στοιχεια πετρολογιας http://www.greekdiscus.com/test2000/...EF%E3%DF%E1%F2
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 23-12-12, 20:40
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
η επιστημη σηκωνει τα χερια και ανοιγει τα ποδια
Θα τρελαθούμε με αυτά που μου συμβαίνουν...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το αφρισμα με ακουαφορτε σημαινει ασβεστολιθος
Το μη αφρισμα με ακουαφορτε δεν σημαινει ουτε το ενα ουτε το αλλο.
Οι ασβεστολιθικες πετρες δεν σημαινει οτι θα αλλαξουν απαραιτητως και τις τιμες του νερου
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...68&postcount=2

Στοιχεια πετρολογιας http://www.greekdiscus.com/test2000/...EF%E3%DF%E1%F2
Ωραία όλα αυτά delta!!! Τα είχα διαβάσει πιο παλιά αλλά δεν τα έβρισκα τώρα που τα έψαχνα. Τα έβαλα στους σελιδοδείκτες μου για να μην τα ξαναχάσω.
Στο δια ταύτα τώρα. Τελικά ποιές πέτρες δεν ανεβάζουν την GH; Οι δικές μου αν και μετά από το τεστ του ακουαφόρτε που άφρισαν κάνουν (μιλάω για αυτές που αγόρασα και υποτίθεται πως είναι για ενυδρειακή χρήση); Το νερό στα δοχεία δεν ανέβασε GH μετά από 5 ημέρες. Έλεγα να πάω να αγοράσω βασάλτη όπως με ενημέρωσαν αλλά απ' ότι βλέπω και αυτός περιέχει ασβέστιο. Οι υαλόπετρες κάνουν;
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Skydiver : 23-12-12 στις 20:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 23-12-12, 21:07
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τι ψαρια θα εχει το ενυδρειο?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 23-12-12, 21:09
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι ψαρια θα εχει το ενυδρειο?
Λέω για Ν. Αμερική.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Περιεργες μετρησεις Α/Ο octania246 Γλυκό νερό - Γενικά 18 24-11-09 20:31
Περιεργες μετρησεις gmavro Γλυκό νερό - Γενικά 10 05-11-09 22:20
περιεργες μετρησεις.... imichal Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 28-01-09 01:11
Περιεργες μετρησεις σε νερο προετοιμασιας delta66 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 21-04-08 07:40
ΠΕΡΙΕΡΓΕΣ ΑΠΩΛΕΙΕΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ floridis Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 20 26-10-07 07:19

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,15893 seconds with 16 queries