Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-07-14, 15:24
gkri Ο χρήστης gkri δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-02-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή GH ή KH test?

Επειδή τα στικς που είχα για μετρήσεις πλέον δε μου αρκούν, θέλω να αγοράσω υγρά τεστ για μεγαλύτερη ακρίβεια, μιας και παρατηρώ πολύ αυξημένες τις σκληρότητες και το ρΗ μου [1]. Πριν όμως αγοράσω τύρφη για να τα ρίξω, θέλω σίγουρες μετρήσεις.

Οικονομικά με παίρνει να αγοράσω 2 τεστ, το ένα εκ των οποίων θα είναι σίγουρα ρΗ. Για το 2ο είμαι ανάμεσα σε GH και ΚΗ, τείνω όμως πιο πολύ στο GH.
Ποιο θα με συμβουλεύατε να πάρω? Μπορώ όντως να κάνω τη δουλειά μου με ένα απ' τα δύο?

Επίσης, αν για ένα ψαράκι λέμε οτι ζει σε σκληρότητες 1-12 βαθμούς, εννοούμε ανθρακικής ή ολικής σκληρότητας?

__________________________
[1] Ενημερωτικά να πω οτι η ολική σκληρότητα που είχα ανέβηκε πάρα πολύ [από 7-8 βαθμούς πήγε πάνω από 21] όταν έβαλα epsom salt [λογικό], αλλά εδώ και 5 μήνες έχει πέσει ανεπαίσθητα [τώρα είμαι κοντά στους 15, χωρίς να ξέρω 100% λόγω των στικς].
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-07-14, 15:30
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Αμμωνια,Νιτρωδη εχεις?
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-07-14, 15:37
gkri Ο χρήστης gkri δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-02-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

ΝΟ2 σταθερά 0
ΝΟ3 πάντα μεταξύ 10-15

Τεστ για αμμωνία δεν έχω... Το ενυδρείο τρέχει από αρχές Φλεβάρη, καθαρά λίτρα περίπου 54.

Από ψάρια έχω 4 αρλεκίνους, 5 glowlight tetra και 2 corydoras panda. Σκοπεύω να έχω 5 αρλεκίνους και 5 corys αλλά ακόμα δεν το ρισκάρω να πάρω άλλα λόγω των μετρήσεων.

Από φυτά έχω μπόλικα corymbosa siamensis, polysperma, anubia nana, leucocephala και νομίιζω rotala rotundiflora.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-07-14, 15:41
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

τι ψαρια εχεις?
παρε αυτα , με 17 ευρω(+ τα μεταφορικα) τα εχεις ολα (εκτος της αμμωνιας)
αν εχεις τα υπολλοιπα και θελεις μονο σκηροτητων , παρε της τετρα που εχει και gh και kh
---------------------------
Edit. τωρα το ειδα.. αρα πας για gh - kh της tetra, καλο ειναι να παρεις και αμμωνιας οταν μπορεσεις
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-07-14, 15:54
gkri Ο χρήστης gkri δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-02-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
τι ψαρια εχεις?
παρε αυτα , με 17 ευρω(+ τα μεταφορικα) τα εχεις ολα (εκτος της αμμωνιας)
αν εχεις τα υπολλοιπα και θελεις μονο σκηροτητων , παρε της τετρα που εχει και gh και kh
---------------------------
Edit. τωρα το ειδα.. αρα πας για gh - kh της tetra, καλο ειναι να παρεις και αμμωνιας οταν μπορεσεις
Ευχαριστώ για την πρόταση, οικονομικά συμφέρει σίγουρα της aquili σε σχέση με το άλλο που έχει μόνο τις σκληρότητες. Νομίζω συμφέρει κιόλας να πάρω ξεχωριστά GH και ΚΗ της aquili παρά της τέτρα το πακέτο :ρ

Παρόλ' αυτά, αν έπρεπε όντως να διαλέξω μόνο μεταξύ GH και KH?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-07-14, 16:22
Το avatar του χρήστη στελιος προεδρου
στελιος προεδρου Ο χρήστης στελιος προεδρου δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2014
Περιοχή: ΜΟΣΧΑΤΟ
Μηνύματα: 468
Προεπιλογή

καλυτερα να παρεις τεστ phκαι αμωνιας ειναι τα πιο βασικα ,σκληρωτητας του νερου αργοτερα απο μαρκα Α..Λιγο ph και το νερο ειναι σιγουρα μαλακο
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-07-14, 19:35
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Παρόλ' αυτά, αν έπρεπε όντως να διαλέξω μόνο μεταξύ GH και KH?
Δεν μπορεις να επιλεξεις αναμεσα στα δυο, εστω αν ρωτας θεωρητικα. Προκειται για δυο διαφορετικες μετρησεις. Η μετρηση gh ειναι σημαντικη για τη γενικη σκληροτητα του νερου σου, ωστε να ζουν σωστα και στα ορια των παραμετρων της φυσης τα ψαρια σου, ενω το kh ειναι ο σημαντικοτερος παραγοντας για να μεταβαλλεις το ph. Ποσο μαλλον αν θελεις να ριξεις το ph, η μετρηση kh ειναι εντελως απαραιτητη.

Τα περισσοτερα tests εχουν μαζι gh/kh, οποτε δεν υπαρχει θεμα επιλογης. Αν τα παρεις μεμονωμενα και δεν βιαζεσαι, δοκιμασε αγορα απο ebay. Εχω παρει και ειναι μια χαρα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-07-14, 22:12
gkri Ο χρήστης gkri δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-02-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μπορεις να επιλεξεις αναμεσα στα δυο, εστω αν ρωτας θεωρητικα. Προκειται για δυο διαφορετικες μετρησεις. Η μετρηση gh ειναι σημαντικη για τη γενικη σκληροτητα του νερου σου, ωστε να ζουν σωστα και στα ορια των παραμετρων της φυσης τα ψαρια σου, ενω το kh ειναι ο σημαντικοτερος παραγοντας για να μεταβαλλεις το ph. Ποσο μαλλον αν θελεις να ριξεις το ph, η μετρηση kh ειναι εντελως απαραιτητη.

Τα περισσοτερα tests εχουν μαζι gh/kh, οποτε δεν υπαρχει θεμα επιλογης. Αν τα παρεις μεμονωμενα και δεν βιαζεσαι, δοκιμασε αγορα απο ebay. Εχω παρει και ειναι μια χαρα.
Ωραία, μου έλυσες ακριβώς την απορία μου! Ευχαριστώ πολύ
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-07-14, 22:23
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Εδω θα βρεις και λιγες περισσοτερες πληροφοριες για τη σημασια των μετρησεων στο ενυδρειο σου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-07-14, 22:44
gkri Ο χρήστης gkri δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-02-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Ναι ναι τα έχω διαβάσει και αυτά, ευχαριστώ.

Απλά αναρωτιέμαι, άμα βάζω τύρφη στο φίλτρο σιγά σιγά και, ελέγχοντας σταδιακά pΗ και GH, φτάσω στα επιθυμητά αποτελέσματα, το οτι δεν ξέρω ακριβώς το ΚΗ πού με έχει επηρεάσει σε όλη τη διαδικασία?

Γίνεται αν έχεις πολύ υψηλό ΚΗ, να βάζεις τύρφη και να μην πέφτει το pΗ δηλαδή?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-07-14, 01:47
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Αν βαλεις τυρφη, περα απο το gh, αυτο που θα παρακολουθεις ειναι το kh. Αν φτασει το kh κατω απο καποιο σημειο (4-5), τοτε θα αρχισει να μεταβαλλεται και το ph σιγα-σιγα. Αλλιως, με υψηλο kh διαφορα στο ph δεν προκειται να δεις. Με λιγα λογια, οι δυο μετρησεις που πρεπει οπωσδηποτε να εχεις, ειναι kh και gh.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-07-14, 01:56
gkri Ο χρήστης gkri δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-02-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Μάλιστα, οκ λοιπόν!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-07-14, 03:00
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

7.86 e (δωρεαν μεταφορικα) και τα δυο τεστ (GH/KH) της APi
http://www.ebay.com/itm/API-General-...item1e750509da
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-07-14, 14:36
gkri Ο χρήστης gkri δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-02-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις προτάσεις! Τελικά αποφάσισα να αγοράσω και τα τρία, pH, GH, KH της SERA, από κατάστημα με ενυδρειακά, για να γλιτώσω το χρόνο αναμονής και να πάρω μαζί κι άλλα πραγματάκια που θέλω.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 29-07-14, 18:40
Το avatar του χρήστη κωνσταντινος
κωνσταντινος Ο χρήστης κωνσταντινος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-07-2014
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
7.86 e (δωρεαν μεταφορικα) και τα δυο τεστ (GH/KH) της APi
http://www.ebay.com/itm/API-General-...item1e750509da
φιλε με ολο το συμπαθιο και το σεβασμο στις γνωσοις σου αλλα εισαι τερμα ξενολαγνος ebay και αγιος ο θεος...μετα αναρωτιομαστε γιατι τα παιδια μας ειναι ανεργα.....
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 29-07-14, 19:38
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από κωνσταντινος Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε με ολο το συμπαθιο και το σεβασμο στις γνωσοις σου αλλα εισαι τερμα ξενολαγνος ebay και αγιος ο θεος...μετα αναρωτιομαστε γιατι τα παιδια μας ειναι ανεργα.....
Εισαι σιγουρος?
Δες κι αυτο πριν απο λιγο http://www.aquatek.gr/vb/showthread....196#post849196
Μηπως προσπαθησα να βοηθησω τον φιλο που δεν εχει να παρει σε 3πλασια τιμη τα τεστ που χρειαζεται?
Ρε βρισκεις και τον μπελα σου τελικα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 29-07-14, 21:47
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
φιλε με ολο το συμπαθιο και το σεβασμο στις γνωσοις σου αλλα εισαι τερμα ξενολαγνος ebay και αγιος ο θεος...μετα αναρωτιομαστε γιατι τα παιδια μας ειναι ανεργα.....
Tην επομενη φορα που θελεις να παρεις κατι για το ενυδρειο σου, πηγαινε στην κοντινοτερη αλυσιδα pet shop μιας μεγαλουπολης, αγορασε το, πες μας ποσο το πηρες και θα μπορεσουμε να σου πουμε ποσο θα μπορουσες να το παρεις απο αλλο καταστημα, ή απο το ebay. Ο υπαλληλος που θα σου το πουλησει, παλι 500 ευρω θα παιρνει για 12ωρα, ειτε το παρεις, ειτε οχι.

Προσωπικα προτιμω να μη με πιανουν κοροϊδο και αν δεν βιαζομαι κατι, να το φερνω με καλυτερη τιμη, αν φυσικα αξιζει τον κοπο, οπως για παραδειγμα στη μιση τιμη!

Και επειδη εισαι αρχαριος ακομα και νεος στο φορουμ, μολις διαπιστωσεις οτι για ενα 60αρι ενυδρειο θα μπορουσαν να σου εχουν φορτωσει τα καταστηματα τοσα αχρηστα πραγματα, που θα μπορουσες να εχεις 400αρι ενυδρειο στο σαλονι σου, ισως θα εκανες μια ερευνα αγορας πριν.

Φιλικα, αλλα υπαρχει και ο ανταγωνισμος στο εμποριο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 29-07-14, 22:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Στη μιση τιμη?
Στα μαγαζια συνηθως δεν τα εχουν σετ (GH και KH), και τα πουλανε ξεχωριστα, γυρω στα 12-13ε το ενα. Συνολο??? 25 ευρω
Με αλλα 10e παιρνει το APi freshwater master kit απο ebay.
Του τα προτεινα με 7.86 ευρω και τα δυο γιατι ηταν ετοιμος να παρει το ενα μονο, επειδη δεν του εφταναν τα χρηματα.
Αν τα βρει Ελλαδα σε σετ, η καλυτερη τιμη online ειναι γυρω στα 15-16e. (εδω ΟΚ ειναι μονο διπλασια τιμη)

Θα προσεξουμε το κερδος του καθε καταστηματος και οχι τα ψαρια μας δλδ?
Ελεος.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 29-07-14, 22:24
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εισαι σιγουρος?
Δες κι αυτο πριν απο λιγο http://www.aquatek.gr/vb/showthread....196#post849196
Μηπως προσπαθησα να βοηθησω τον φιλο που δεν εχει να παρει σε 3πλασια τιμη τα τεστ που χρειαζεται?
Ρε βρισκεις και τον μπελα σου τελικα.
χαχα ,
Το τεστ αυτο το ειχα παρει απο Ρόδο , επειδη το χρειαζομουν αμεσα στα 18 ευρω.
Σπυρο πολυ καλη τιμη ....
Τα τεστ της api συμφερουν γιατι κανουν πολλές μετρησεις.
Αν και το gh της Api ειναι λίγο δυσκολο στο διαβασμα του σε σχέση με της sera.
Για νιτρικά βρηκες τπτ καλό?
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 29-07-14, 22:34
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Δεν ξερω αν φανηκα επιθετικος απεναντι σου Κωνσταντινε, αλλα ζητω συγνωμη αν φανηκε ετσι. Η προθεση μου δεν ηταν αυτη.

Απλα ο ρολος ενος φορουμ με τις εμπειριες των μελων του, ειναι να οδηγησει τους χομπιστες μεσα απο προτασεις και ερευνα αγορας, να εχουν κατι παραπανω απο ενα μικρο φιλτρο για το ενυδρειο τους. Δυστυχως, κανενας δεν εχει χρηματα για πεταμα, πλεον, οποτε για να γινουν ολα σωστα, πρεπει να βρεθουν φθηνες λυσεις.

Να φερω ενα παραδειγμα: τωρα το καλοκαιρι που χρειαζεται controller για την ψυξη το ενυδρειο, στα 3 ενυδρεια μου θα χρειαζομουν 165+ ευρω για να καλυψω τις αναγκες του, απο γνωστο ελληνικο καταστημα. Απο ebay παιρνω και τους 3 controllers με 50 ευρω. Πιστευεις οτι υπαρχει καποιο διλημμα στην επιλογη? Ειναι ποιοτικη η λυση του ebay, φυσικα. Ή ακομα, πιστευεις οτι θα ειχα πεισει αρκετο κοσμο και φιλους να βαλουν συστημα ψυξης στα ενυδρεια τους αν επρεπε να τους βγει 55+ ευρω μονο ο ενας controller? Να απαντησω: θα εβραζαν τα ψαρακια, γιατι δεν ξερω πολλους που μπορουν να διαθεσουν ετσι απλα ενα ποσο αμεσα, ποσο μαλλον οταν υπαρχουν πολλα ενυδρεια στο σπιτι.

Αλλα να φερω και ενα αλλο παραδειγμα, για καταστηματα εσωτερικου: μπορω να παω στο μαγαζι της γειτονιας μου και να βρω το εξωτερικο φιλτρο eheim 2213 με διπλα βανακια στην τιμη των 110 ευρω (γεγονος). Εγω που το πηρα 75 ευρω με διπλα βανακια και 2 λιτρα βιολογικο υλικο και μεταφορικα απο αλλο καταστημα μεσω e-shop, δε θα ημουν κοροϊδο να το επαιρνα απο το μαγαζι της γειτονιας μου?

Ειναι πολυ απλα τα πραγματα. Ο ανταγωνισμος υπαρχει και οσο υπαρχουν "ψαγμενοι" καταναλωτες, ισως καποια μερα να μην αγοραζουμε τα παντα πανακριβα. Αλλα και απο την αλλη, αν καποιος εχει να διαθεσει ενα συγκεκριμενο ποσο για το ενυδρειο, θα μπορουσε να αγορασει περισσοτερα πραγματα με τα ιδια χρηματα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 29-07-14, 23:43
gkri Ο χρήστης gkri δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-02-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Του τα προτεινα με 7.86 ευρω και τα δυο γιατι ηταν ετοιμος να παρει το ενα μονο, επειδη δεν του εφταναν τα χρηματα.
Για την ιστορία, εγώ ήμουνα που ήταν να πάρω το ένα μόνο Και τελικά μιας και δεν βιάζομαι τόσο αφού θα λείπω το μισό Αύγουστο, θα παραγγείλω κι εγώ από ebay.

Και μια ερώτηση ακόμα, υπάρχει μεγάλη διαφορά αξιοπιστίας από εταιρεία σε εταιρεία των υγρών τεστς? Έχετε παρατηρήσει σημαντικές αποκλείσεις στα αποτελέσματα?
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 29-07-14, 23:53
Το avatar του χρήστη κωνσταντινος
κωνσταντινος Ο χρήστης κωνσταντινος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-07-2014
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

ενταξει παιδια εγω δεν το ειπα αυτο για να θειξω καποια ατομα η να δημιουργησω εντυπωσοις απλα επειδη ασχολουμε με το εμποριο(καμια σχεση με πετ σοπ,καφεκοπτης ειμαι)και βλεπω ολο και πιο πολυ να γινομαστε ξενολαγνοι με το να ψωνιζουμε απο το εξωτερικο,να φευγουμε στο εξωτερικο,να επικροτουμε το εξωτερικο κανουμε κακο μονο σε εμας,οπως ειπατε υπαρχει ο ανταγωνισμος και ο καθενας ειναι ελευθερος να ψωνιζει απο οπου θελει καθως το εμποριο πλεον ειναι ανοιχτο.τωρα για τον υπαλληλο που λες για το 12ωρο με τα 500 και αυτα που θα σου πουλησει εφοσον δεν εισαι ενημερωμενος και θα παρεις οτι σου πασαρει ας προσεχες και ασ διαβασες στο φορουμ τι να παρεις και τι οχι,στο ebay που δεν εχει ουτε καν υπαλληλο αν εισαι ασχετος παλι θα φορτωθεις πραμα που δεν χρειαζεσαι επειδη εχεις αγνια οποτε αυτο δεν εχει και τοσο βαση....ναι οι καιροι ειναι χαλεποι και πλεον ο θανατο σου ειναι η ζωη μου και ο αλλος θα πουλησει μεχρι και την μανα του για να τον κρατησουν στη δουλεια αλλα θα πω και κατι αλλο οταν βλεπεις γυρω σου ολοι να κλεινουν τα μαγαζια τους να εισαι συγουρος οτι αργα η γρηγορα θα ερθει και η σειρα σου να κλεισεις...αυτα πολυ φιλικα και συγνωμη εαν εθιξα καποιον,δεν ειχα τετοιο σκοπο!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στη μιση τιμη?
Στα μαγαζια συνηθως δεν τα εχουν σετ (GH και KH), και τα πουλανε ξεχωριστα, γυρω στα 12-13ε το ενα. Συνολο??? 25 ευρω
Με αλλα 10e παιρνει το APi freshwater master kit απο ebay.
Του τα προτεινα με 7.86 ευρω και τα δυο γιατι ηταν ετοιμος να παρει το ενα μονο, επειδη δεν του εφταναν τα χρηματα.
Αν τα βρει Ελλαδα σε σετ, η καλυτερη τιμη online ειναι γυρω στα 15-16e. (εδω ΟΚ ειναι μονο διπλασια τιμη)

Θα προσεξουμε το κερδος του καθε καταστηματος και οχι τα ψαρια μας δλδ?
Ελεος.
οριστε και η δικη μου ελληνικη προταση
http://www.aquavivere.gr/shop-produc...arium-test-set
5 τεστ ΜΟΝΟ 14 ευρο,μου τα προτινε ο φιλος tsala και τα πηρα σημερα!ελπιζω να προλαβα τον φιλο που θελει να τα παρει απο ebay
ασ προσεξουμε την ελλαδα και τα παιδια μας καλυτερα και μετα τα ψαρια,πρωτα ανθρωπια!ελεος!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη κωνσταντινος : 29-07-14 στις 23:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 30-07-14, 00:01
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gkri
Για την ιστορία, εγώ ήμουνα που ήταν να πάρω το ένα μόνο Και τελικά μιας και δεν βιάζομαι τόσο αφού θα λείπω το μισό Αύγουστο, θα παραγγείλω κι εγώ από ebay.

Και μια ερώτηση ακόμα, υπάρχει μεγάλη διαφορά αξιοπιστίας από εταιρεία σε εταιρεία των υγρών τεστς? Έχετε παρατηρήσει σημαντικές αποκλείσεις στα αποτελέσματα?
Απο ebay πηρα test πριν κανενα χρονο (γιατι ειχα ολη τη σειρα της api και ανανεωνω οτι ληγει), το οποιο ληγει το 2017. Αξιοπιστο, οπως ολα. Απο ελληνικο e-shop εχω παρει test που εληγε 6 μηνες μετα την αποκτηση του. Τοσο απλα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από κωνσταντινος
ενταξει παιδια εγω δεν το ειπα αυτο για να θειξω καποια ατομα η να δημιουργησω εντυπωσοις απλα επειδη ασχολουμε με το εμποριο(καμια σχεση με πετ σοπ,καφεκοπτης ειμαι)και βλεπω ολο και πιο πολυ να γινομαστε ξενολαγνοι με το να ψωνιζουμε απο το εξωτερικο,να φευγουμε στο εξωτερικο,να επικροτουμε το εξωτερικο κανουμε κακο μονο σε εμας,οπως ειπατε υπαρχει ο ανταγωνισμος και ο καθενας ειναι ελευθερος να ψωνιζει απο οπου θελει καθως το εμποριο πλεον ειναι ανοιχτο.τωρα για τον υπαλληλο που λες για το 12ωρο με τα 500 και αυτα που θα σου πουλησει εφοσον δεν εισαι ενημερωμενος και θα παρεις οτι σου πασαρει ας προσεχες και ασ διαβασες στο φορουμ τι να παρεις και τι οχι,στο ebay που δεν εχει ουτε καν υπαλληλο αν εισαι ασχετος παλι θα φορτωθεις πραμα που δεν χρειαζεσαι επειδη εχεις αγνια οποτε αυτο δεν εχει και τοσο βαση....ναι οι καιροι ειναι χαλεποι και πλεον ο θανατο σου ειναι η ζωη μου και ο αλλος θα πουλησει μεχρι και την μανα του για να τον κρατησουν στη δουλεια αλλα θα πω και κατι αλλο οταν βλεπεις γυρω σου ολοι να κλεινουν τα μαγαζια τους να εισαι συγουρος οτι αργα η γρηγορα θα ερθει και η σειρα σου να κλεισεις...αυτα πολυ φιλικα και συγνωμη εαν εθιξα καποιον,δεν ειχα τετοιο σκοπο!
Εγω δεν ειπα, παντως, οτι ολα πρεπει να τα ψωνιζουμε απο εξω. Μονο καποια πραγματα που θα βρουμε φθηνοτερα και εχουν ακριβως την ιδια ποιοτητα με αυτα του εσωτερικου, δηλαδη να ειναι σφραγισμενα και επωνυμα. Ειδη διατροφης για παραδειγμα, δεν θα επαιρνα με τιποτα απο εξω, παρα μονο ελληνικα. Μη νομιζεις οτι οι ελληνες δεν στηριζουν τα ελληνικα προϊοντα οσο μπορουν, αρκει να αξιζει.

Μην ανησυχεις, ακομα και οσοι δεν εχουμε δικη μας εμπορικη επιχειρηση και απλα δουλευουμε σε επιχειρησεις, τις ιδιες συνθηκες αντιμετωπιζουμε

Παράθεση:
οριστε και η δικη μου ελληνικη προταση
http://www.aquavivere.gr/shop-produc...arium-test-set
5 τεστ ΜΟΝΟ 14 ευρο,μου τα προτινε ο φιλος tsala και τα πηρα σημερα!ελπιζω να προλαβα τον φιλο που θελει να τα παρει απο ebay
ασ προσεξουμε την ελλαδα και τα παιδια μας καλυτερα και μετα τα ψαρια,πρωτα ανθρωπια!ελεος!
Φυσικα και αποτελει καλη επιλογη, αλλωστε το συγκεκριμενο καταστημα, θα δεις οτι εχει πολλες προτιμησεις, λογω τιμων. Μιλουσαμε για τεστ της api, ομως, τα οποια ισως να ειναι τα πιο αξιοπιστα (προς το παρον τουλαχιστον).
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 30-07-14, 00:08
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Κωστα , ο Delta66 δεν ειναι ξενολαγνος..
βοηθαει παντα ολους σε οτιδηποτε..
στην συγκεκριμενη περιπτωση προτεινε ebay για κατι πιο φθηνο..σε χιλιες δυο αλλες περιπτωσεις αν δεις προτεινει απο ελληνικα καταστηματα..
Το ιδιο κανουμε ολοι.. καθως οι καιροι ειναι δυσκολοι και δεν μπορεις να δινεις διπλα και τριπλα λεφτα στην ελλαδα ή στην περιοχη σου,αν μπορεις να τα βρεις πιο φθηνα απο εξωτερικο ή απο ελληνικο eshop.
Στο ειπα κι εγω οτι ψαχνω πολυ πριν παρω κατι και δεν μπορω-δεν εχω , να τα δωσω ΧΩΡΙΣ λογο απο εδω κι απο κει ,απο την στιγμη που θα τα βρω αλλου πολυ πιο φθηνα..
Οπως και να χει, ξερω οτι δεν ηθελες να προσβαλεις κανεναν , απλα με τον καιρο θα δεις οτι ο Σπυρος βοηθαει τους παντες και δεν υποστηριζει ουτε ebay ,ουτε εξωτερικο.. το μονο που κανει ειναι να βοηθαει τους χομπιστες να βρουν λυσεις για τα ψαρια τους..


Υ.Γ Τα τεστ που σου προτεινα, στα προτεινα για να μην δωσεις εναν σκασμο λεφτα για API
Της ΑPI που αναφερονται και τα παιδια ειναι πιο αξιοπιστα καθως ειναι δοκιμασμενα απο χιλιαδες χομπιστες και πολυ πιο ακριβα ..
Της Aquili ειναι ακομα καινουργια στην ελληνικη αγορα..
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 30-07-14, 02:48
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Tο θεμα με τα aquili ειναι να μαθουμε και ποτε τελικα ληγουν, γιατι απο την aquili ακρη δεν βρισκω. Τους λεω σε πρωτο μαιλ, ποσα χρονια εχουν διαρκεια, μου απαντανε 3. Τους ρωταω μετα, απο ποτε? Και μου λενε, απο την ημερομηνια παραγωγης. Και τους ξαναρωταω, ναι, αλλα που φαινεται η ημερομηνια παραγωγης? Απο ποτε μετραμε τα 3 χρονια? Και μου απαντανε, εχουν διαρκεια 3 χρονια....

Οποτε, αν θελει και κανεις αλλος, ας να τους στειλει να μαθουμε..... (εμαιλ: info@aquili.it)

Εδω καποιες μετρησεις που ειχα κανει με τα aquili και sera:

Αποτελεσμα Κh με Sera = 4 - - με Aquili = 5
Aποτελεσμα Gh με Sera = 7 - - με Aquili = 7
Aποτελεσμα No3 με Sera = 0 - - με Aquili = 0

Το ph σε μενα μαλλον δεν δειχνει σωστα (δειχνει 0.5 βαθμους παραπανω απο οτι της Sera και της Jbl) αλλα σε αλλους 2 φιλους μου που εχουν και εκεινοι τα ιδια τεστ aquili το ph τους δειχνει οκ.
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 30-07-14, 11:29
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παιδιά, το έχουμε ξαναπεί, μη κοιτάτε μόνο το κόστος του κάθε τεστ , αλλά και πόσα τεστ μπορεί να κάνει , το περιεχόμενο του τεστ δηλαδή. Να βγάζεται ένα κόστος δηλαδή ανά τεστ που μπορείτε να κάνετε, αν δείτε δηλαδή ένα τεστ που κάνει 10 Ευρώ και έχει περιεχόμενο για 150 τεστ ενώ ένα άλλο κάνει 8 Ευρώ αλλά έχει περιεχόμενο για 75 τεστ , καταλαβαίνεται πως το ακριβό στην αρχική τιμή είναι πιο φθηνό στο τέλος.
Τώρα στο αν ψωνίζουμε από Ελλάδα ή εξωτερικό είναι ένα μεγάλο θέμα. Είμαι της άποψης πως ναι, να προτιμάμε την εγχώρια αγορά αλλά να κοιτάμε και τη τσέπη μας, και όταν υπάρχουν διαφορές του ύψους 200%-300% , ε τότε σίγουρα θα κοιτάξουμε τη τσέπη μας, εγώ αυτό κάνω. Γιατί ξέρω πολύ καλά πως και οι έμποροι κοιτάνε μόνο τη δικιά τους τσέπη αλλά βραχυπρόθεσμα, «όσα αρπάξουν» δηλαδή. Και επειδή προσωπικά μου έχει τύχει κάτι παρόμοιο, είμαι βέβαιος πως και οι έμποροι εδώ την Ελλάδα μπορεί να είναι ανταγωνιστικοί μέχρι ένα βαθμό με τους ξένους, και ειδικά και με το ebay. Βρήκα και πήρα εδώ στην Ελλάδα από πολύ γνωστό e-shop αντλία SUN-SUN 1000L/H με 8-9 Ευρώ που η αντίστοιχη στο ebay είχε τότε πάνω από 12 Ευρώ. Πως αυτός ο έμπορος δηλαδή μπόρεσε και το έκανε ; Προφανώς αποφάσισε και μπόρεσε και έκανε μία επένδυση, έκανε μια καλή αγορά με πολύ χαμηλό κόστος, και πούλησε με τη σειρά του φθηνά , και έδιωξε το εμπόρευμα μέσα σε λίγες ημέρες, γιατί πήγα μετά από μερικές ημέρες να πάρω και άλλη , και δεν υπήρχε τίποτα, πούλαγε επίσης SUN-SUN 400L/H με τιμή 3,5-4 Ευρώ ενώ άλλοι έμποροι πουλάνε ακριβώς την ίδια 6-7 Ευρώ. Δεν θέλω να κατηγορήσω κανέναν εγχώριο έμπορο αλλά θεωρώ πως όλοι κάποια στιγμή έχουμε συναντήσει κάτι παρόμοιο. Δεν ξεχνάω που πριν λίγες ημέρες διάβασα κάπου ένα άρθρο που κάποιος πούλαγε το μπουκαλάκι το νερό στην Ακρόπολη 3 Ευρώ , και όταν τον ρώτησαν γιατί το κάνει αυτό απάντησε, «τόσο θέλω και αν δεν σας αρέσει να πάτε στο παρακάτω περίπτερο να το πάρετε πιο φθηνά». Τέτοιου είδους απαντήσεις τις έχουμε ακούσει όλοι. Με αυτό το σκεπτικό στο τέλος δεν βγαίνει κανένας κερδισμένος. Είδαμε και εδώ στο φόρουμ πριν λίγες εβδομάδες κάποιο e-shop που πούλησε έναν STC-1000 που δεν ήταν τελικά STC-100 αλλά απλός κοντρόλερ σε εξωφρενική τιμή σε σχέση με το e-bay, και έναν έναν να τον αγόραζε είχε κέρδος πάνω από 300%, δυστυχώς έτσι θα κάνουμε πλούσιους τους κινέζους έμπορους. Αυτά μου θυμίζουν εποχές (για όσους το πρόλαβαν) που παρακαλάγαμε όποιον πάει στο εξωτερικό να μας αγοράσει μια φωτογραφική μηχανή ή ένα κασετόφωνο αυτοκινήτου.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 30-07-14, 11:34
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά, το έχουμε ξαναπεί, μη κοιτάτε μόνο το κόστος του κάθε τεστ , αλλά και πόσα τεστ μπορεί να κάνει , το περιεχόμενο του τεστ δηλαδή. Να βγάζεται ένα κόστος δηλαδή ανά τεστ που μπορείτε να κάνετε, αν δείτε δηλαδή ένα τεστ που κάνει 10 Ευρώ και έχει περιεχόμενο για 150 τεστ ενώ ένα άλλο κάνει 8 Ευρώ αλλά έχει περιεχόμενο για 75 τεστ , καταλαβαίνεται πως το ακριβό στην αρχική τιμή είναι πιο φθηνό στο τέλος.
δεν έχω καταφερει να τελειώσω τεστ api, με προλαβαίνει η ημερομηνία λήξης... άρα παιζει ρολο και κάθε πότε κάνεις μετρήσεις
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 30-07-14, 11:39
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genecr Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν έχω καταφερει να τελειώσω τεστ api, με προλαβαίνει η ημερομηνία λήξης... άρα παιζει ρολο και κάθε πότε κάνεις μετρήσεις
Εννοείται και αυτό, αν ένα τεστ το κάνεις μια φορά το χρόνο, και σε 3 χρόνια λήγει, παίρνεις το πιο φθηνό
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 30-07-14, 13:45
Το avatar του χρήστη κωνσταντινος
κωνσταντινος Ο χρήστης κωνσταντινος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-07-2014
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

τελοσπαντων οπως ειπα και πριν δεν ειχα σκοπο να θιξω καποιον και συγγνωμη αν το εκανα ενημερωτικα ομως να πω κατι τελευτεο που το ελεγε εχτες η τηλεοραση,ο ιδρυτης και κατοχος του ebay εχει περιουσια που ανερχεται στα 8,1 ΔΙΣΣΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ΔΟΛΛΑΡΙΑ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 30-07-14, 14:09
gkri Ο χρήστης gkri δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-02-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από κωνσταντινος Εμφάνιση μηνυμάτων
ενημερωτικα ομως να πω κατι τελευτεο που το ελεγε εχτες η τηλεοραση,ο ιδρυτης και κατοχος του ebay εχει περιουσια που ανερχεται στα 8,1 ΔΙΣΣΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ΔΟΛΛΑΡΙΑ!!!
To οτι έκανε περιουσία [τεράστια, δεν αντιλέγω] υλοποιώντας μια πανέξυπνη ιδέα που είχε ο ίδιος, διαφέρει κάπως από αυτόν που διοικεί/έχει αισχροκερδείς επιχειρήσεις. Προτιμώ να στηρίξω τον αδύναμο, αλλά θα κοιτάξω και την τσέπη μου, και απ' τη στιγμή που αυτός ο δισεκατομμυριούχος δεν προκαλεί [με κάτι άλλο πέραν της περιουσίας του], επιλέγω αυτόν. Και στην τελική περισσότερο με θίγει να δω τον ιδιοκτήτη της Χ ελληνικής εταιρείας με βίλλα και πόρσε και κότερα επειδή κέρδισε καθαρά εις βάρος μου και όχι επειδή είχε μια πρωτότυπη ιδέα όπως ο πρώτος.

Ανέφερε και ο takis_gt πιο πάνω το ιντερνετικό μαγαζί στην ελλάδα που επένδυσε σε κάτι σωστά, με μακροπρόθεσμο σκεπτικό προφανώς και του βγήκε καλά. Ο καταναλωτής [ειδικά σε πιο δύσκολες εποχές] πρώτα θα κοιτάξει τι του προσφέρεται, value for money, και μετά ποιος του το προσφέρει [χωρίς αυτό απαραίτητα να είναι καλό ή κακό]. Γίνε ανταγωνιστικός, είτε με την τιμή είτε με την ποιότητα είτε με την παρουσία είτε με την εξυπηρέτησή σου, για να σε διαλέξω.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
test api stampolis Γλυκό νερό - Γενικά 4 22-05-12 20:38
Δοκιμαστικο paludarium 80l-test-test..1-2...test!! kwstas_original Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 60 04-08-10 11:31
Test NO3 DimmyF Γλυκό νερό - Γενικά 19 24-09-05 23:14
marine PH test vs freshwater PH test DimmyF Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 11-07-05 23:44

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11810 seconds with 13 queries