Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-07-12, 11:15
fumantsu Ο χρήστης fumantsu δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-07-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή Νέος στο χόμπυ χρειάζεται αρκετή βοήθεια.

Καλημέρα σας,
Πέρασε στα χέρια μου (απο κωλοφαρδία να πώ?) ένα ενυδρείο 190 λίτρων (ferplast dubai 100).
Όντας άσχετος επι του θέματος αλλά με όρεξη και αγάπη θα χρειαστώ την βοήθειά σας να μου λύσετε αρκετές απορείες.

Οδηγούς και αρθογραφίες τις έχω διαβάσει σχεδόν όλες, αλλά έχω ακόμα ερωτήματα και θα χρειαστώ βοήθεια για να αποφασίσω και να προχωρήσω.
δυστυχώς τα οικονομικά μου είναι σε άθλια κατάσταση άρα ψάχνωμαι να το κάνω όσο πιο οικονομικά γίνεται και θα εκμεταλευτώ αρκετές περιπτώσεις που χαρίζονται υλικά για να ολοκληρώσω το ενυδρείο μου.

Και ξεκινάμε:
1) Σχετικά με το μέγεθος του ενυδρείου μου ήδη είμαι σε αναζήτηση φίλτρου Eheim 2217 μεταχειρισμένου (πρέπει να προσέξω κάτι ιδιαίτερο?) δυστυχώς η τιμή για καινούργιο είναι ελαφρώς απαγορευτική.

2) Ψύξη: Επίσης ψάχνω θερμαντικό σώμα κάπου στα 200watt. Χρειάζεται άμεσσα είτε να το αφήσω απο Σεπτέμβρη και να καλύψω κάτι που χρειάζεται άμεσσα.
Ανεμιστήρες? Χρειάζονται τώρα το καλοκαίρι είτε είναι ανάλογα με το τί ψάρια θέλω να βάλω.
Λάμπες και χρονοδιακόπτη λαμπών έχει ήδη το ενυδρείο.

3) Πάτωμα, διακόσμηση, χαλίκι, άμμος:
Άμμο χαλίκι κάνει αποτιδήποτε εφόσον βέβαια πλυθεί και βράσει σωστά;
Υποθέτω οτι αναγκαστικά πάμε για υπόστρωμα για τα φυτά. Τι φυτά να βάλω;
αναζητώ εύκολα φυτά γιατί όπως είπαμε είναι και το πρώτο μου ενυδρείο.
Πέτρες;
Δεν θέλω πυκνή βλάστηση και ούτε μπορώ να δίνω και ιδιαίτερη φροντίδα γιατί σίγουρα κάτι θα κάνω λάθος και θα παρουσιάσω πρόβλημα στο ενυδρείο.

4) Ψάρια: Ψάχνω επίσης τι ψάρια να βάλω και τι κοπάδια να φτιάξω. Αναζητώ τα ποιο εύκολα πχ guppy και είδα οτι αρκετοί χαρίζουν (είτε τα ποιο οικονομικά) και αργότερα και σιγά σιγά να συνδυάσω και μεγαλύτερα χωρίς βέβαια να τα ταράξω τα μικρότερα και χαλάσω το όμορφο κλύμα που θέλω να τους φτιάξω.
Γλύφτρες και καθαριστές?
Δεν έχω θέμα με το ποια ψάρια μου αρέσουν συγκεκριμένα ούτε ιδιαίτερες απαιτήσεις. Κυρίως δεν θέλω να βασανίσω κανένα ζωντανό παρά το δικό μου γούστο και μόνο που θα έχω μια υδάτινη ζωή στο σαλόνι μου είναι αρκετό.

5) Στρώσιμο θα κάνω με τον κλασσικό τρόπο χωρίς μπόλια

Γενικά ψάχνω να βρώ την ποιο απλή λύση και ποιο οικονομική (Ειδικά σε ότι χαρίζεται). Θέλω να μάθω ώστε σε 3-4 χρόνια θα βάλω πιράνχας χχαχαχα (πλάκα κάνω).

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-07-12, 11:29
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fumantsu Εμφάνιση μηνυμάτων
Και ξεκινάμε:
1) Σχετικά με το μέγεθος του ενυδρείου μου ήδη είμαι σε αναζήτηση φίλτρου Eheim 2217 μεταχειρισμένου (πρέπει να προσέξω κάτι ιδιαίτερο?) δυστυχώς η τιμή για καινούργιο είναι ελαφρώς απαγορευτική.
Δεν εχει κατι να προσεξεις οχι.. Σε συμφέρει αν το βρεις με υλικά

2) Ψύξη: Επίσης ψάχνω θερμαντικό σώμα κάπου στα 200watt. Χρειάζεται άμεσσα είτε να το αφήσω απο Σεπτέμβρη και να καλύψω κάτι που χρειάζεται άμεσσα.
Ανεμιστήρες? Χρειάζονται τώρα το καλοκαίρι είτε είναι ανάλογα με το τί ψάρια θέλω να βάλω.
Λάμπες και χρονοδιακόπτη λαμπών έχει ήδη το ενυδρείο.
Θερμαντικό μπορείς σίγουρα να το καθυστερίσεις, και μπορείς να καθυστερήσεις και τους ανεμιστήρες μεχρι να στρώσεις το ενυδρείο

3) Πάτωμα, διακόσμηση, χαλίκι, άμμος:
Άμμο χαλίκι κάνει αποτιδήποτε εφόσον βέβαια πλυθεί και βράσει σωστά;
Υποθέτω οτι αναγκαστικά πάμε για υπόστρωμα για τα φυτά. Τι φυτά να βάλω;
αναζητώ εύκολα φυτά γιατί όπως είπαμε είναι και το πρώτο μου ενυδρείο.
Πέτρες;
Δεν θέλω πυκνή βλάστηση και ούτε μπορώ να δίνω και ιδιαίτερη φροντίδα γιατί σίγουρα κάτι θα κάνω λάθος και θα παρουσιάσω πρόβλημα στο ενυδρείο.
μπορείς να βάλεις ανούμπιες και καμιά βαλισνέρια, που είναι από τα πιο εύκολα φυτά, και δεν θα χρειαστείς υπόστρωμα..
Τις πέτρες και το χαλίκι πρέπει να προσέξεις να μην είναι αβεστολιθικά, σε περίπτωση που επιλέξεις ψάρια μαλακού νερού..

Καλύτερα να επιλέξεις άμμο αν θέλεις φυτά..

4) Ψάρια: Ψάχνω επίσης τι ψάρια να βάλω και τι κοπάδια να φτιάξω. Αναζητώ τα ποιο εύκολα πχ guppy και είδα οτι αρκετοί χαρίζουν (είτε τα ποιο οικονομικά) και αργότερα και σιγά σιγά να συνδυάσω και μεγαλύτερα χωρίς βέβαια να τα ταράξω τα μικρότερα και χαλάσω το όμορφο κλύμα που θέλω να τους φτιάξω.
Γλύφτρες και καθαριστές?
Δεν έχω θέμα με το ποια ψάρια μου αρέσουν συγκεκριμένα ούτε ιδιαίτερες απαιτήσεις. Κυρίως δεν θέλω να βασανίσω κανένα ζωντανό παρά το δικό μου γούστο και μόνο που θα έχω μια υδάτινη ζωή στο σαλόνι μου είναι αρκετό.
Μια χαρά είναι τα γκάπι για να ξεκινήσεις, και γενικά στα λίτρα σου έχεις άπειρες επιλογές... Δες παρουσιάσεις ενυδρείων για να πάρεις ιδέες
5) Στρώσιμο θα κάνω με τον κλασσικό τρόπο χωρίς μπόλια

Γενικά ψάχνω να βρώ την ποιο απλή λύση και ποιο οικονομική (Ειδικά σε ότι χαρίζεται). Θέλω να μάθω ώστε σε 3-4 χρόνια θα βάλω πιράνχας χχαχαχα (πλάκα κάνω).

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.
Δες αυτό αν δεν το έχεις δει
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29949
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-07-12, 11:56
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Ολα σωστα στα ειπε ο φιλος ,,να συμπληρώσω και εγω ,να βαλεις φοντο πίσω στην πλατύ του ενυδρειου, και για φυτα δες και εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=46412
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-07-12, 11:56
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fumantsu Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σας,
Πέρασε στα χέρια μου (απο κωλοφαρδία να πώ?) ένα ενυδρείο 190 λίτρων (ferplast dubai 100).
καλοριζικο



Παράθεση:
Οδηγούς και αρθογραφίες τις έχω διαβάσει σχεδόν όλες, αλλά έχω ακόμα ερωτήματα και θα χρειαστώ βοήθεια για να αποφασίσω και να προχωρήσω.
συγχαρητηρια, χαιρομαι να βλεπω ανθρωπους να κανουν σωστο ξεκινημα


Παράθεση:
1) Σχετικά με το μέγεθος του ενυδρείου μου ήδη είμαι σε αναζήτηση φίλτρου Eheim 2217 μεταχειρισμένου (πρέπει να προσέξω κάτι ιδιαίτερο?) δυστυχώς η τιμή για καινούργιο είναι ελαφρώς απαγορευτική.

δεν ειναι κακη επιλογη, αυτο που εχει μεγαλυτερη σημασια ειναι να του βαλεις σωστα υλικα (μηχανικα και βιολογικα)
Η προταση μου (ειναι και η κλασσικοτερη διαταξη) ειναι μπλε σφουγκαρι, ενυδριακο βαμβακι και siporax σε σαντουιτς (στην εξοδο μπορεις να βαλεις μονο μπλε σφουγκαρι )

Παράθεση:
2) Ψύξη: Επίσης ψάχνω θερμαντικό σώμα κάπου στα 200watt. Χρειάζεται άμεσσα είτε να το αφήσω απο Σεπτέμβρη και να καλύψω κάτι που χρειάζεται άμεσσα.
κοιτα, κατ αρχας αν στρωσεις οπως γραφεις πιο κατω με τον κλασσικο τροπο ετσι κι αλλιως θα σου παρει εναμισι μηνα οποτε δεν πειραζει...
ετσι ι αλλιως ζεστες εχουμε.
ΑΝ ησουν βιαστικος και ηθελες ντε και καλα ψαρια εδω και τωρα τοτε θα ελεγα πως επειδη ποτε δεν ξερεις τι μπορει να συμβει, ναι θα επρεπε να εχεις απο την αρχη εφοδιαστει με θερμαντηρα.


Παράθεση:
Ανεμιστήρες? Χρειάζονται τώρα το καλοκαίρι είτε είναι ανάλογα με το τί ψάρια θέλω να βάλω.
Για το στρωσιμο δε χρειαζονται, αλλα φυσικα οταν εχεις μεσα ψαρια πρεπει να υπαρχυν ανεμιστηρες

Παράθεση:
3) Πάτωμα, διακόσμηση, χαλίκι, άμμος:
Άμμο χαλίκι κάνει αποτιδήποτε εφόσον βέβαια πλυθεί και βράσει σωστά;
οχι σκριβως, αναλογα τι ψαρια θα βαλεις.
Το καλυτερο ειναι βεβαια μη ασβεστολιθικο ουδετερο (χαλαζιακο) που κανει για ολα τα ψαρια.


Παράθεση:
Υποθέτω οτι αναγκαστικά πάμε για υπόστρωμα για τα φυτά.
υποστρωματα ουτε για πλακα, (μονο προβλημα ειναι ολα τους, με εξαιρεση ενα της seachem που χρησιμοποιουν οι extream μποσταναδες το οποιο ειναι ουσιαστικα χαλικι αλλα με πορους για να ποιανουν καλυτερα τα λιπασματα)

Παράθεση:
Τι φυτά να βάλω;
αναζητώ εύκολα φυτά γιατί όπως είπαμε είναι και το πρώτο μου ενυδρείο.
οποια σου αρεσουν!
θα ψαξεις τις κατηγοριες "πολυ ευκολα" "ευκολα" και αν εχεις καλο φωτισμο και την κατηγορια "μετρια"

πο κει και περα οτι και να βαλεις, αυτο που προτεινω εγω προσωπικα για ολα τα ενυδρεια ειναι +μερικα φυτα πολυ γρηγορης αναπτυξης που συμβαλουν στην απονιτροποιηση (και θα ειναι οι καλυτεροι συμμαχοι σου σε κατι που τυχον δε θα παει καλα)
Παράθεση:
Πέτρες;
αμα σ αρεσουν γιατι οχι? φτανει να μην ειναι ασβεστολιθικες (εξαρταται βεβαια και το τι ψαρια θα βαλεις)

Παράθεση:
Δεν θέλω πυκνή βλάστηση και ούτε μπορώ να δίνω και ιδιαίτερη φροντίδα γιατί σίγουρα κάτι θα κάνω λάθος και θα παρουσιάσω πρόβλημα στο ενυδρείο.
γιατι οχι πυκνη βλαστηση?
Υπαρχουν πανευκολα φυτα πολυ γρηγορης αναπτυξης που μπορεις να το κανεις ζουγκλα χωρις καμια απολυτως φροντιδα

Παράθεση:
4) Ψάρια: Ψάχνω επίσης τι ψάρια να βάλω και τι κοπάδια να φτιάξω. Αναζητώ τα ποιο εύκολα πχ guppy και είδα οτι αρκετοί χαρίζουν (είτε τα ποιο οικονομικά) και αργότερα και σιγά σιγά να συνδυάσω και μεγαλύτερα χωρίς βέβαια να τα ταράξω τα μικρότερα και χαλάσω το όμορφο κλύμα που θέλω να τους φτιάξω.
τα γκαπακια ειναι μια χαρα για αρχαριο, και ταιριαζουν με τις σκληροτητες του νερου της βρυσης, απλα το προβλημα που θα εχεις ειναι πως σε λιγο καιρο θα ψαχνεις κι εσυ για να χαρισεις γιατι γενναναι συνεχεια.

Παράθεση:
Γλύφτρες και καθαριστές?
lol θα σε μαλωσω, ειπες πως διαβασες... :P

Δ Ε Ν Υπαρχουν γλυφτες ουτε καθαριστες

Αυτα τα ψαρακια που μερικοι αχρηστοι πετσοπαδες τα αποκαλουν "γλειφτες"
ειναι ψαρια που θελουν πολυ ιδιεταιρες συνθηκες και τεραστιο ενυδρειο, (και φυσικα δεν ...γλυφουν ουτε κυκλοφορουν με το ξεσκονοπανο στο χερι, εκτος κι αν τα αφησεις αταιστα οποτε θα αρχισουν να γλυφουν τις αλγες για να ζησουν )


Παράθεση:
Δεν έχω θέμα με το ποια ψάρια μου αρέσουν συγκεκριμένα ούτε ιδιαίτερες απαιτήσεις. Κυρίως δεν θέλω να βασανίσω κανένα ζωντανό παρά το δικό μου γούστο και μόνο που θα έχω μια υδάτινη ζωή στο σαλόνι μου είναι αρκετό.


Παράθεση:
5) Στρώσιμο θα κάνω με τον κλασσικό τρόπο χωρίς μπόλια
αμμωνια? θα σου παρει περιπου ενα - εναμισι μηνα.
Σε αυτο το διαστημα θα εχεις αποφασισει τι ψαρια θα βαλεις, και εχεις ολο το χρονο να μελλετησεις τις ιδιεταιροτητες τους
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-07-12, 12:47
fumantsu Ο χρήστης fumantsu δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-07-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
συγχαρητηρια, χαιρομαι να βλεπω ανθρωπους να κανουν σωστο ξεκινημα
Σε ευχαριστώ



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ειναι κακη επιλογη, αυτο που εχει μεγαλυτερη σημασια ειναι να του βαλεις σωστα υλικα (μηχανικα και βιολογικα)
Η προταση μου (ειναι και η κλασσικοτερη διαταξη) ειναι μπλε σφουγκαρι, ενυδριακο βαμβακι και siporax σε σαντουιτς (στην εξοδο μπορεις να βαλεις μονο μπλε σφουγκαρι )
Οι περισσότεροι τα δίνουν έτοιμα, απλά σίγουρα θα χρειάζονται καθάρισμα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
κοιτα, κατ αρχας αν στρωσεις οπως γραφεις πιο κατω με τον κλασσικο τροπο ετσι κι αλλιως θα σου παρει εναμισι μηνα οποτε δεν πειραζει...
ετσι ι αλλιως ζεστες εχουμε.
ΑΝ ησουν βιαστικος και ηθελες ντε και καλα ψαρια εδω και τωρα τοτε θα ελεγα πως επειδη ποτε δεν ξερεις τι μπορει να συμβει, ναι θα επρεπε να εχεις απο την αρχη εφοδιαστει με θερμαντηρα.
Λόγο του καλοκαιριού, διακοπών κλπ δεν βιάζομαι. Ευκαιρεία γιατί θα λείψω και σχεδόν όλο τον Αύγουστο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για το στρωσιμο δε χρειαζονται, αλλα φυσικα οταν εχεις μεσα ψαρια πρεπει να υπαρχυν ανεμιστηρες
Ανεμιστήρες θα κοιτάξω να φτιάξω εγώ με ανεμιστήρες απο υπολογιστές αργότερα που έχω και αρκετούς και κάθονται.



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
υποστρωματα ουτε για πλακα, (μονο προβλημα ειναι ολα τους, με εξαιρεση ενα της seachem που χρησιμοποιουν οι extream μποσταναδες το οποιο ειναι ουσιαστικα χαλικι αλλα με πορους για να ποιανουν καλυτερα τα λιπασματα)
Άρα μόνο άμμο. ΟΚ

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
οποια σου αρεσουν!
θα ψαξεις τις κατηγοριες "πολυ ευκολα" "ευκολα" και αν εχεις καλο φωτισμο και την κατηγορια "μετρια"

πο κει και περα οτι και να βαλεις, αυτο που προτεινω εγω προσωπικα για ολα τα ενυδρεια ειναι +μερικα φυτα πολυ γρηγορης αναπτυξης που συμβαλουν στην απονιτροποιηση (και θα ειναι οι καλυτεροι συμμαχοι σου σε κατι που τυχον δε θα παει καλα)

αμα σ αρεσουν γιατι οχι? φτανει να μην ειναι ασβεστολιθικες (εξαρταται βεβαια και το τι ψαρια θα βαλεις)
Ακόμα δεν ξέρω τι ψάρια θα βάλω γιατί ψάχνω που να χαρίζονται αλλά και να μπορώ αργότερα να βάλω και κάποιο άλλο είδος και λίγο μεγαλύτερο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατι οχι πυκνη βλαστηση?
Υπαρχουν πανευκολα φυτα πολυ γρηγορης αναπτυξης που μπορεις να το κανεις ζουγκλα χωρις καμια απολυτως φροντιδα
Προσωπικά δεν μου αρέσει η ζούγκλα. Θέλω να είναι γεμάτο στα άκρα αρκετά αλλά στην μέση άδειο, ίσως με κάποιο ξύλο, κάποιο παιχνίδι αργότερα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
τα γκαπακια ειναι μια χαρα για αρχαριο, και ταιριαζουν με τις σκληροτητες του νερου της βρυσης, απλα το προβλημα που θα εχεις ειναι πως σε λιγο καιρο θα ψαχνεις κι εσυ για να χαρισεις γιατι γενναναι συνεχεια.
Έχω μεγάλο ενυδρείο και πραγματικά δεν δίνεται η δυνατότητα να αγοράσω ψάρια. Ήδη θα κάνω υπέρβαση για να αγοράσω τον εξοπλισμό και αυτό πραγματικά γιατί κάθεται ένα ενυδρείο άδειο στο σαλόνι μου και γιατί μου αρέσει.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
lol θα σε μαλωσω, ειπες πως διαβασες... :P

Δ Ε Ν Υπαρχουν γλυφτες ουτε καθαριστες

Αυτα τα ψαρακια που μερικοι αχρηστοι πετσοπαδες τα αποκαλουν "γλειφτες"
ειναι ψαρια που θελουν πολυ ιδιεταιρες συνθηκες και τεραστιο ενυδρειο, (και φυσικα δεν ...γλυφουν ουτε κυκλοφορουν με το ξεσκονοπανο στο χερι, εκτος κι αν τα αφησεις αταιστα οποτε θα αρχισουν να γλυφουν τις αλγες για να ζησουν )
Ναι έχεις δίκιο, αλλά πρέπει να βρώ ψάρια που έχουν την ιδιότητα να τρώνε και απο τα τζάμια και αυτό εννοούσα. Όχι άζαξ πανί και τρίψιμο


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από snakepanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ολα σωστα στα ειπε ο φιλος ,,να συμπληρώσω και εγω ,να βαλεις φοντο πίσω στην πλατύ του ενυδρειου, και για φυτα δες και εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=46412
Φόντο είναι αναγκαστικό για αρχή;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kotsos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δες αυτό αν δεν το έχεις δει
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29949
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου και για το link. Μου έδωσε αρκετές ακόμα πληροφορίες.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-07-12, 13:52
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Οι περισσότεροι τα δίνουν έτοιμα, απλά σίγουρα θα χρειάζονται καθάρισμα

οχι απαραιτητα, αν παρεις φιλτρο που δουλευε χρονια καπου ειναι το ιδανικο, απλα βεβαια θα πρεπει να ρωτησεις αν εχει περασει τελευταια αρρωστιες.
Αν ναι, τοτε απολυμανση με καυτο νερο η και βρασιμο, αν οχι, εισαι ετοιμος


Παράθεση:
Λόγο του καλοκαιριού, διακοπών κλπ δεν βιάζομαι. Ευκαιρεία γιατί θα λείψω και σχεδόν όλο τον Αύγουστο.
χμμμ και την αμμωνια πως θα τη ριχνεις? θα ριξεις με τη μια αρκετη?
Αν ναι, πες ποσες μερες θα λειψεις να σου πω ποση ποσοτητα να βαλεις, τελειως εμπειρικα βεβαια


Παράθεση:
Ανεμιστήρες θα κοιτάξω να φτιάξω εγώ με ανεμιστήρες απο υπολογιστές αργότερα που έχω και αρκετούς και κάθονται.
μια χαρα



Παράθεση:
Άρα μόνο άμμο. ΟΚ
Αμμο η χαλικι. Το καθε ενα εχει τα πλεονεκτηματα του και τα μειονεκτηματα.
Προσωπικα ειμαι φαν του χαλικιου, αλλα κι η αμμος εχει πολυ σοβαρα πλεονεκτηματα.



Παράθεση:
Προσωπικά δεν μου αρέσει η ζούγκλα. Θέλω να είναι γεμάτο στα άκρα αρκετά αλλά στην μέση άδειο, ίσως με κάποιο ξύλο, κάποιο παιχνίδι αργότερα.
Παιχνιδα και πλαστικα μπιχλιμπιδια ΔΕΝ εχουν θεση στα ενυδρεια.
Μονο ξυλα, πετρες, φυτα.
Σαν μπουσουλα μπορουμε να πουμε (δεν ειναι βεβαια πανακεια) ξυλα ταιριαζουν με μαλακο νερο και πετρες με σκληρο, αλλα βεβαια οπως θες το διαμορφωνεις, απλα σαν υλικα ΚΑΠΩΣ βοηθανε με αυτη τη βαση αλλα οχι σημαντικα.



Παράθεση:
Έχω μεγάλο ενυδρείο και πραγματικά δεν δίνεται η δυνατότητα να αγοράσω ψάρια. Ήδη θα κάνω υπέρβαση για να αγοράσω τον εξοπλισμό και αυτό πραγματικά γιατί κάθεται ένα ενυδρείο άδειο στο σαλόνι μου και γιατί μου αρέσει.
Καλα μεγαλο δεν το λες :P θα το δεις αυτο στην πορεια

Παράθεση:
Ναι έχεις δίκιο, αλλά πρέπει να βρώ ψάρια που έχουν την ιδιότητα να τρώνε και απο τα τζάμια και αυτό εννοούσα. Όχι άζαξ πανί και τρίψιμο
Επαναλαμβανω, ΔΕΝ υπαρχουν ψαρια με τετοιες "ιδιοτητες".
Και στην τελικη βρε παιδια ολοι οσοι ξεκινατε ειστε ΤΟΟΟΟΣΟ σιγουροι πως θα εχετε προβλημα με αλγες?
ΑΝ υπαρξει τετοιο προβλημα, (που σε μικρη κλιμακα στο ευχομαι γιατι σημαινει σωστο νερο, τουλαχιστο για λιγη πρασσινη αλγη) τοτε υπαρχουν και οι λυσεις. Ελαχιστες αλγες ειναι δυσκολες στην αντιμετωπιση, και αυτες δεν τις τρωνε ουτε τα φυτοφαγα ουτε τιποτα.
Στην τελικη με τα φυτα ξερεις ποσα σαλιγκαρια θα σου ερθουν? Αυτα συμβαλλουν μια χαρα στη "μερικη καθαριοτητα"


Παράθεση:
Φόντο είναι αναγκαστικό για αρχή;
ειναι ομορφο να υπαρχει...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-07-12, 14:00
fumantsu Ο χρήστης fumantsu δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-07-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
οχι απαραιτητα, αν παρεις φιλτρο που δουλευε χρονια καπου ειναι το ιδανικο, απλα βεβαια θα πρεπει να ρωτησεις αν εχει περασει τελευταια αρρωστιες.
Αν ναι, τοτε απολυμανση με καυτο νερο η και βρασιμο, αν οχι, εισαι ετοιμος
Ευχαριστώ


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
χμμμ και την αμμωνια πως θα τη ριχνεις? θα ριξεις με τη μια αρκετη?
Αν ναι, πες ποσες μερες θα λειψεις να σου πω ποση ποσοτητα να βαλεις, τελειως εμπειρικα βεβαια
Θα δείξει ακόμα γιατί μπορεί να φύγω μπορεί και όχι. Άδεια πάντως έχω όλο τον αύγουστο άρα όταν είναι θα ρωτήσω.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αμμο η χαλικι. Το καθε ενα εχει τα πλεονεκτηματα του και τα μειονεκτηματα.
Προσωπικα ειμαι φαν του χαλικιου, αλλα κι η αμμος εχει πολυ σοβαρα πλεονεκτηματα.
Ανάλογα με τα ψάρια που θα βάλω μην τραυματιστούν κιόλλας. Πρέπει να έχω κιόλλας είτε άμμο είτε χαλίκι απο τον προηγούμενο ιδιοκτήτη, θα δείξει.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιχνιδα και πλαστικα μπιχλιμπιδια ΔΕΝ εχουν θεση στα ενυδρεια.
Μονο ξυλα, πετρες, φυτα.
Σαν μπουσουλα μπορουμε να πουμε (δεν ειναι βεβαια πανακεια) ξυλα ταιριαζουν με μαλακο νερο και πετρες με σκληρο, αλλα βεβαια οπως θες το διαμορφωνεις, απλα σαν υλικα ΚΑΠΩΣ βοηθανε με αυτη τη βαση αλλα οχι σημαντικα.
Όχι βέβαια πλαστικά. διακοσμητικά για ενυδρεία έλεγα, πέτρινα κλπ



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλα μεγαλο δεν το λες :P θα το δεις αυτο στην πορεια
Για αρχάριο και για guppies που αρχικά σκέφτομαι είναι μεγάλο

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επαναλαμβανω, ΔΕΝ υπαρχουν ψαρια με τετοιες "ιδιοτητες".
Και στην τελικη βρε παιδια ολοι οσοι ξεκινατε ειστε ΤΟΟΟΟΣΟ σιγουροι πως θα εχετε προβλημα με αλγες?
ΑΝ υπαρξει τετοιο προβλημα, (που σε μικρη κλιμακα στο ευχομαι γιατι σημαινει σωστο νερο, τουλαχιστο για λιγη πρασσινη αλγη) τοτε υπαρχουν και οι λυσεις. Ελαχιστες αλγες ειναι δυσκολες στην αντιμετωπιση, και αυτες δεν τις τρωνε ουτε τα φυτοφαγα ουτε τιποτα.
Στην τελικη με τα φυτα ξερεις ποσα σαλιγκαρια θα σου ερθουν? Αυτα συμβαλλουν μια χαρα στη "μερικη καθαριοτητα"
Σαλιγκάρια, ασπόνδυλα κλπ?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-07-12, 14:09
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fumantsu Εμφάνιση μηνυμάτων
Για αρχάριο και για guppies που αρχικά σκέφτομαι είναι μεγάλο
Εδικα για γκαπυ και γενικοτερα για ζωοτοκα και η λιμνη του μαραθωνα μικρη μου μοιαζει... Θα το δεις στην πορεια (οταν βρεθεις με καμια 500ρια ψαρακια αν δεν καταφερεις να βρεις τροπο να δινεις τις γεννες :P )
Κατι τετοιο ειχα παθει εγω με πλατυ και τελικα τα εδωσα σε petshop λογο οτι δεν υπηρχε αλλος τροπος να δωθουν. (κι ειχα ξεκινησει με 4)
Τωρα οσον αφορα το μικρο και μεγαλο ειναι εννοιες εντελως υποκειμενικες.
Εγω σε 300 λιτρα εχω δυο pearl gourami, 9 Αρλεκινους, και 5 khuli loach και θεωρω πως ειναι κομπλε. Καποιος αλλος αυτα τα λιτρα μπορει να τα εβλεπε και για δισκαδικο
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-07-12, 14:11
vptheo Ο χρήστης vptheo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-03-2010
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή

πωωωω! πολύ παράθεση έπεσε!!! καλή αρχή!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-07-12, 14:22
fumantsu Ο χρήστης fumantsu δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-07-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Άρα καλύτερα να αποφύγω τα guppy γιατί θα έχω πρόβλημα υπερπλυθησμού.

Κάποια άλλα ψάρια που προτίνεται;
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-07-12, 14:33
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Εάν σου αρέσουν τα guppy βάλε. Για μένα είναι ιδανικά για αρχάριο γιατί το νερό που χρειάζονται βγαίνει έτοιμο από τη βρύση μας, είναι δραστήρια και όμορφα και φτιάχνεις αμέσως ένα ενυδρείο που το χαίρεσαι χωρίς πολλά πολλά. Ειδικά ο τρόπος που αναπαράγονται σε κάνει να τα χαίρεσαι ακόμα περισσότερο και να κολλάς με το ενυδρείο σου όταν ξεκινάς. Αρνητικό είναι ότι τα ξεσκίζουν στις αναπαραγωγές και πολλές φορές τα πρώτα που αγοράζεις μπορεί να μην αντέξουν όσο αυτά που θα βγάλεις από δικές σου αναπαραγωγές.

Τον πληθυσμό τον κανονίζεις εσύ και 190 λίτρα σου δίνουν αρκετά μεγάλη άνεση χρόνου! Όταν γίνουν πολλά δίνεις σε χομπίστες ή μαγαζιά.

Κάποια σαλιγκάρια και γαρίδες μπορούν να μπουν και δε χρειάζονται ούτε και ταιριάζουν άλλοι "γλείφτες". Γενικά είναι δύσκολο να βρεις για ζωοτόκα συγκατοίκους, έως απαγορευτικό, αλλά είναι αρκετά όμορφα από μόνα τους, δε χρειάζεται κάτι άλλο.

Διακοσμητικά σπιτάκια, καστράκια, ναυάγια κλπ δεν ταιριάζουν σε σωστά ενυδρεία. Πέτρες ξύλα και φυτά κάνουν θαύματα! Τα φυτά εκτός από ομορφιά είναι και μια παραπάνω διδκλείδα ασφαλείας για το νερό σου. Και πολλά εύκολα δε θέλουν τίποτα από εσένα.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-07-12, 14:42
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fumantsu Εμφάνιση μηνυμάτων
Άρα καλύτερα να αποφύγω τα guppy γιατί θα έχω πρόβλημα υπερπλυθησμού.

Οχι, δεν ειπα τετοιο πραγμα, απλα πρεπει να προνοησεις να βρισκεις να δινεις συνεχως.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-07-12, 14:47
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι, δεν ειπα τετοιο πραγμα, απλα πρεπει να προνοησεις να βρισκεις να δινεις συνεχως.
Όχι και συνεχώς στα 190 λίτρα..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-07-12, 20:00
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fumantsu Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σας,
Πέρασε στα χέρια μου (απο κωλοφαρδία να πώ?) ένα ενυδρείο 190 λίτρων (ferplast dubai 100).
Όντας άσχετος επι του θέματος αλλά με όρεξη και αγάπη θα χρειαστώ την βοήθειά σας να μου λύσετε αρκετές απορείες.

Οδηγούς και αρθογραφίες τις έχω διαβάσει σχεδόν όλες, αλλά έχω ακόμα ερωτήματα και θα χρειαστώ βοήθεια για να αποφασίσω και να προχωρήσω.
δυστυχώς τα οικονομικά μου είναι σε άθλια κατάσταση άρα ψάχνωμαι να το κάνω όσο πιο οικονομικά γίνεται και θα εκμεταλευτώ αρκετές περιπτώσεις που χαρίζονται υλικά για να ολοκληρώσω το ενυδρείο μου.

Και ξεκινάμε:
1) Σχετικά με το μέγεθος του ενυδρείου μου ήδη είμαι σε αναζήτηση φίλτρου Eheim 2217 μεταχειρισμένου (πρέπει να προσέξω κάτι ιδιαίτερο?) δυστυχώς η τιμή για καινούργιο είναι ελαφρώς απαγορευτική.

2) Ψύξη: Επίσης ψάχνω θερμαντικό σώμα κάπου στα 200watt. Χρειάζεται άμεσσα είτε να το αφήσω απο Σεπτέμβρη και να καλύψω κάτι που χρειάζεται άμεσσα.
Ανεμιστήρες? Χρειάζονται τώρα το καλοκαίρι είτε είναι ανάλογα με το τί ψάρια θέλω να βάλω.
Λάμπες και χρονοδιακόπτη λαμπών έχει ήδη το ενυδρείο.

3) Πάτωμα, διακόσμηση, χαλίκι, άμμος:
Άμμο χαλίκι κάνει αποτιδήποτε εφόσον βέβαια πλυθεί και βράσει σωστά;
Υποθέτω οτι αναγκαστικά πάμε για υπόστρωμα για τα φυτά. Τι φυτά να βάλω;
αναζητώ εύκολα φυτά γιατί όπως είπαμε είναι και το πρώτο μου ενυδρείο.
Πέτρες;
Δεν θέλω πυκνή βλάστηση και ούτε μπορώ να δίνω και ιδιαίτερη φροντίδα γιατί σίγουρα κάτι θα κάνω λάθος και θα παρουσιάσω πρόβλημα στο ενυδρείο.

4) Ψάρια: Ψάχνω επίσης τι ψάρια να βάλω και τι κοπάδια να φτιάξω. Αναζητώ τα ποιο εύκολα πχ guppy και είδα οτι αρκετοί χαρίζουν (είτε τα ποιο οικονομικά) και αργότερα και σιγά σιγά να συνδυάσω και μεγαλύτερα χωρίς βέβαια να τα ταράξω τα μικρότερα και χαλάσω το όμορφο κλύμα που θέλω να τους φτιάξω.
Γλύφτρες και καθαριστές?
Δεν έχω θέμα με το ποια ψάρια μου αρέσουν συγκεκριμένα ούτε ιδιαίτερες απαιτήσεις. Κυρίως δεν θέλω να βασανίσω κανένα ζωντανό παρά το δικό μου γούστο και μόνο που θα έχω μια υδάτινη ζωή στο σαλόνι μου είναι αρκετό.

5) Στρώσιμο θα κάνω με τον κλασσικό τρόπο χωρίς μπόλια

Γενικά ψάχνω να βρώ την ποιο απλή λύση και ποιο οικονομική (Ειδικά σε ότι χαρίζεται). Θέλω να μάθω ώστε σε 3-4 χρόνια θα βάλω πιράνχας χχαχαχα (πλάκα κάνω).

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.
1) Γιατι τι συγκεκριμενο φιλτρο? μιας και η τιμη σε ενδιαφερει γιατι δεν πας σε καποια πιο βατη μαρκα?

2) ολα εξαρτωνται απο τα ψαρια. αναλογα το που μενεις ενα ενυδρειο πιανει χωρις βοηθηματα τωρα το καλοκαιρι 26-30 βαθμους

3) να κανεις κακο στο ενυδρειο με την βλαστηση δε γινεται. ακομα, σου προτεινω αμμο ψιλοκοκη για καθε χρηση. βρασιμο δε θελει

4) καλο ειναι να βαλεις οτι ψαρια σου αρεσουν ωστε να μην τα αλλαζεις μετα. και ακομα καλο ειναι να μην μπλεκεις διαφορετικα ειδη

5) γιατι?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 10-07-12, 21:06
fumantsu Ο χρήστης fumantsu δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-07-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
1) Γιατι τι συγκεκριμενο φιλτρο? μιας και η τιμη σε ενδιαφερει γιατι δεν πας σε καποια πιο βατη μαρκα?

2) ολα εξαρτωνται απο τα ψαρια. αναλογα το που μενεις ενα ενυδρειο πιανει χωρις βοηθηματα τωρα το καλοκαιρι 26-30 βαθμους

3) να κανεις κακο στο ενυδρειο με την βλαστηση δε γινεται. ακομα, σου προτεινω αμμο ψιλοκοκη για καθε χρηση. βρασιμο δε θελει Καινούργ

4) καλο ειναι να βαλεις οτι ψαρια σου αρεσουν ωστε να μην τα αλλαζεις μετα. και ακομα καλο ειναι να μην μπλεκεις διαφορετικα ειδη

5) γιατι?
1) Κοίταξα και flural αλλά μεταχειρισμένο είναι πάνω κάτω τα ίδια λεφτά. Καινούργια βέβαια συμφέρει καλύτερα. Δεν ξέρω 2 ετών eheim δεν είναι κακή τιμή. Βέβαια με +20 παίρνω flural καινούργιο.

2) Πετρούπολη μένω και δεν έχω AC στο σπίτι. Και δυστυχώς πιάνει αρκετή ζέστη τώρα το καλοκαίρι.

3) Άμμο βρήκα απο τον κουνιάδο σφραγισμένη και λίγο χαλίκι πολύχρωμο. Λέω να τα χρεισιμοποιήσω

4) Τα guppy είναι πολύ ωραία γενικά, δε με χαλάνε αλλά δεν ξέρω και τι άλλο εύκολο να βάλω. Σκεφτόμουν guppy, σαλιγκάρια, γαρίδες και τίποτα άλλο σκεφτόμουν που να συμβαδίζει.

5) Στρώσιμο κανονικό γιατί πιθανόν θα λείπω όλο τον αύγουστο και δεν μπορώ να πάρω ταϊστρα τώρα. Επίσης θεωρώ οτι το αργό και σχεδόν φυσιολογικό στρώσιμο είναι καλύτερο για να μάθω και εγώ και η γυναίκα μου παράλληλα αλλά και να έχω χρόνο να το μελετήσω και να αγοράσω ότι χρειάζεται.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 11-07-12, 00:47
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εγω το φιλτρο αυτο θα προτιμουσα να ειχε διπλα βανακια (ουτε καν μονα, δεν βολευουν στη συντηρηση) και ας ηταν αδειο απο υλικα.
Ενα σφουγγαρι κατω, λιγο filterwool πανω, και στη μεση ελαφροπετρα με 2 ευρω τα 12 λιτρα και θα καθαριζα.
Tα μαμισια βανακια ειναι πανακριβα και ημιτασιον δεν εμπιστευομαι με το νερο του ενυδρειου. (να ηταν κανενα βαρελι προετοιμασιας ή για αντλια που ανεβαζει το νερο στην αλλαγη ΟΚ)
Το φιλτρο φτανει για το ενυδρειο με νορμαλ ιχθυφορτωση.
Μη πας δλδ και βαλεις τιποτα δισκους και ταιζεις κατεψυγμενες και περιμενεις να ανταπεξελθει.

Θερμαντηρα κατα τον οκτωβρη κοιτας για ενα eheim 200αρη 250αρη.

Ψυξη 99.99% θα χρειαστεις, οπως και controller θρμοκρασιας (αν δεν θελεις να καθεσαι ολη μερα να προσεχεις το θερμομετρο μη γινονται αποτομες μεταβολες, ξεφυγει κλπ)
Στη θεση ενος θερμομετρου και ενος χρονοδιακοπτη που βαζουν καποιοι για να ελεγχουν τα ανεμιστηρια (και παλι με τρεξιμο), παιρνεις με τα ιδια λεφτα controller που ειναι φωτειζομενο θερμομετρο. (καμια 15αρια ευρω - κοντρολλαρει και το θερμαντηρα)
Ανεμιστηρια PC με 2.5 το ενα (για 190 λιτρα 4 δυνατα θα ηταν αρκετα) και ενα τροφοδοτικο 3-12V, 1.5A, με 7-8 ευρω.
Τα στηριζεις αναλογα το ενυδρειο. (τους χωρους στο καπακι, ή αν πηδαει το ειδος που φιλοξενει δεν μπορεις να αφηνεις ανοιχτο καπακι και πρεπει να το τρυπησεις)

Ο βυθος εξαρταται απο το τι ψαρια θα βαλεις.
Καποια ψαρια θελουν αποκλειστικα αμμο και μαλιστα χαλαζιακη να μη σκληραινει το νερο.
Βρισκεις και σε μαντρα.
Τεστ κανεις με ακουαφορτε (δεν ειναι 100% σιγουρο το αποτελεσμα αλλα αν αφρισει το χαλικι ειναι σιγουρα ασβεστoλιθικο, αν δεν αφρισει μπορει να ειναι μπορει και οχι)

Πολυ ωραια, πανεξυπνα, κανονικα πετ και οικονομικα ψαρια στη συντηρηση (γιατι πρεπει να σκεφτεις κι αυτο στα εξοδα) ειναι τα χρυσοψαρα.
Δεν χρειαζονται θερμανση το χειμωνα που ειναι το μεγαλυτερο εξοδο στη λειτουργεια του ενυδρειου.
Σε 190 λιτρα μπορεις να βαλεις μεχρι 5-6 fancy (δλδ ολα τα ειδη εκτος των common, comet και shubunkin)
Μη τα βλεπεις μικρα στα πετσοπ που τα πουλανε μωρα. Ολα τα ψαρια μεγαλωνουν. Ισα ισα θα χωρανε σε λιγο καιρο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 11-07-12, 01:23
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
και ημιτασιον δεν εμπιστευομαι με το νερο του ενυδρειου.
Αυτό γιατί?? υπάρχουν πλαστικοί σύνδεσμοι και βανάκια σε ποτιστικά είδη και βγαίνουν 2-3 ευρώ..
-------------------------
Μάλλιστα της ΕΗΕΙΜ που εχω στο θαλασσινο ψιλοχάνουν στην ενωση..
Όταν το είχα γλυκό δεν το έχα πάρει χαμπάρι, αλλα τώρα βλέπω αλατι πάνω..
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kotsos : 11-07-12 στις 01:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 11-07-12, 01:29
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Σπυρο εχω ξαναδει αυτο που λες για τα βανακια (πανακριβα και μαμισια και δε συμμαζευεται)... εγω χρησιμοποιω πραγματικα αξιοπιστα βανακια πλαστικα βιομηχανικου τυπου καταλληλα για βιομηχανια τροφιμων (χρησιμοποιουνται σε βιομηχανια γαλακτος) με πιστοποιητικα κτλ και το κοστος τους ειναι μηδαμινο (αν δεν κανω λαθος 2 η 3 ευρω χονδρικη).
Οπως και να χει εκτος απο φθηνοτερα με βαση αυτα που λετε ειναι σιγουρα και απειρες φορες πιο αξιοπιστα απο αυτα που θα αγοραζες σε petshop (βασικα ποτε δε θα αγοραζα βανακια, βαλβιδες, ανεπιστροφες κτλ απο pet shop... δεν ξερω αλλα τα θεωρω πολυ ψευτικα)
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 11-07-12, 01:33
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν εγγυασαι ΟΚ.
Πες ποια ειναι ακριβως να τα περασω ενα τεστ στο φιλτρο που εχω στο βαρελι μου.
Εφαρμοζουν καλα στις "περιεργες" διαμετρους των ενυδρειακων σωληνωσεων?

(εχω δει ημιτασιον να σπαει οχι απλα να χανει, γιαυτο. Οριτζιναλ eheim δεν μου εχει σταξει ποτε.)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 11-07-12, 01:47
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ενωειται πως εγγυομαι μια χαρα, μαρκες τυπους κτλ δεν γνωριζω αλλα μπορω να σε παραπεμψω απο που να τα αγορασεις.
Οποτε κατεβεις Πειραια στη Μαυρομηχαλη εχει αρκετα μαγαζια με βιομηχανικα ειδη, εκει θα βρεις οτι θελεις. Αν δεν βρισκεις μπορουμε να επικοινωνισουμε να σου πω ακριβως.
Βανακια να σπανε πρωτη φορα ακουω, (αντε να χανει με τον καιρο αν ειναι καμια Κινεζια, οκ, αλλα οχι και να σπασει)... ειδες που εχω δικιο οταν λεω οτι αυτα τα πραγματα δεν τα αγοραζουμε απο τετοια μαγαζια αλλα απο κανονικα βιομηχανικα?


Εφαρμοζουν μια χαρα και σε μετρικα και σε ιντσες (δεν υπαρχουν περιεργες διατομες, αυτα τα δυο ειδη υπαρχουν)
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 11-07-12, 09:13
fumantsu Ο χρήστης fumantsu δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-07-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις και τον χρόνο σας...

Τελικά έχει μείνει ένα εσωτερικό φίλτρο απο τον κουνιάδο μου Bluewave 05 αλλά έχει σπάσει ο "θερμοστάτης?" απο μια μετακόμιση. Πρέπει εσωτερικά να έμπαινε και θερμοστάτης στην δεξιά πλευρά του φίλτρου. Δυστυχώς όμως έχει σπάσει και η μία βάση του φίλτρου ώστε να κρέμεται.
Έτσι σκέφτομαι να πάω σε μεταχειρισμένο Eheim 2217 με όλα κομπλέ που το δουλεύει εδώ και 2 χρόνια. Μπορεί βέβαια να μου παρουσιάσει πρόβλημα αλλά δεν έχω βρεί άλλη οικονομική λύση γύρω στα 70€. Και της fluval που κοίταγα http://petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2265 είναι μικρό. Εκτός αν έχετε να μου προτείνεται τίποτε άλλο;
Και θα κοιτάξω να μπαλώσω το φίλτρο που έχω για backup.

Βανάκια όπως είπατε θα τα αλλάξω για να είμαι ποιο ήσυχος.

Αν και ξαναρώτησα. Δεν βάζω πριν την άμμο τίποτα. Πλένω την άμμο και στρώνω. Βάζω φυτά και αν θέλω και λίγο χαλίκι που έχω ανάλογα με τα ψάρια μου.

Επίσης το Filterwool τι είναι και πως μπαίνει στο φίλτρο. Απ` ότι είδα στο προηγούμενο φίλτρο μόνο σφουγγάρια, siporax & filterballs έχει.

Ελπίζω μέσα στην βδομάδα να ξεκινήσω το στρώσιμο.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 11-07-12, 10:54
cogarg Ο χρήστης cogarg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 285
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην cogarg
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fumantsu Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις και τον χρόνο σας...

Τελικά έχει μείνει ένα εσωτερικό φίλτρο απο τον κουνιάδο μου Bluewave 05 αλλά έχει σπάσει ο "θερμοστάτης?" απο μια μετακόμιση. Πρέπει εσωτερικά να έμπαινε και θερμοστάτης στην δεξιά πλευρά του φίλτρου. Δυστυχώς όμως έχει σπάσει και η μία βάση του φίλτρου ώστε να κρέμεται.
Έτσι σκέφτομαι να πάω σε μεταχειρισμένο Eheim 2217 με όλα κομπλέ που το δουλεύει εδώ και 2 χρόνια. Μπορεί βέβαια να μου παρουσιάσει πρόβλημα αλλά δεν έχω βρεί άλλη οικονομική λύση γύρω στα 70€. Και της fluval που κοίταγα http://petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2265 είναι μικρό. Εκτός αν έχετε να μου προτείνεται τίποτε άλλο;
Και θα κοιτάξω να μπαλώσω το φίλτρο που έχω για backup.

Βανάκια όπως είπατε θα τα αλλάξω για να είμαι ποιο ήσυχος.

Αν και ξαναρώτησα. Δεν βάζω πριν την άμμο τίποτα. Πλένω την άμμο και στρώνω. Βάζω φυτά και αν θέλω και λίγο χαλίκι που έχω ανάλογα με τα ψάρια μου.

Επίσης το Filterwool τι είναι και πως μπαίνει στο φίλτρο. Απ` ότι είδα στο προηγούμενο φίλτρο μόνο σφουγγάρια, siporax & filterballs έχει.

Ελπίζω μέσα στην βδομάδα να ξεκινήσω το στρώσιμο.
Αν έχει το φίλτρο που θα πάρεις βανάκια, κράτησε τα γιατί όπως σου είπαν τα μαμίσια είναι πανάκριβα.

Χαλίκι πάνω απ'την άμμο γιατί να βάλεις;

Το filterwool μπορείς να το δεις εδώ: http://petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1831
Σε καταστήματα μπορείς να το ζητήσεις σαν 'χύμα ενυδρειακό βαμβάκι', αν δεν καταλαβαίνουν το 'filterwool'.

Κόβεις ένα κομμάτι λίγο πιο μικρό απ'τη διάμετρο του φίλτρου, το αραιώνεις(τράβηγμα) μέχρι να φτάσει στη διάμετρο του φίλτρου, προσέχοντας να μη δημιουργηθούν τρύπες, το ξεπλένεις και το βάζεις μέσα.

Στα eheim classic συνήθως μπαίνει μετά το μηχανικό υλικό και πριν η μετά απ'το βιολογικό υλικό.

Προσωπικά προτιμώ μία στρώση μετά το μηχανικό υλικό και άλλη μια μετά το βιολογικό.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 16-07-12, 09:24
fumantsu Ο χρήστης fumantsu δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-07-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Καλημέρα σας και ευχαριστώ πολύ για τις ήδη πολλές πληροφορίες που μου δώσατε.
Επέστρεψα δρυμίτερος, ξεκίνησα στρώσιμο ενυδρείο με βακτήρια και αντιχλώριο απο pet shop γνωστού και την συμβουλή του.

Είμαι στην τέταρτη μέρα στρωσίμος και ακόμα όλα πηγαίνουν μερικώς καλός.
Καθαρό νερό χωρίς θολούρα κλπ, φίλτρο κλπ φαίνονται οκ. Μετρήσεις δεν έχω κάνει ακόμα αλλά δεν έχουν και νόημα να κάνω απο τώρα. Απο δευτέρα που κλείνει 10 μέρες θα αρχίσω.

Έχω τα εξής προβλήματα όμως.
Έλυψα Σάββατο βράδυ έως Κυριακή βράδυ. Το σπίτι σφραγισμένο. Γύρισα χτές το βράδυ και έριξα την καθημερινή δόση απο βακτήρια. Είδα οτι το νερό είχε βράση σχεδόν. 36+ βαθμούς είχε πιάσει το ενυδρείο (είχα κλειστά τα καπάκια του και μένω στον 1ο).
Το ενυδρείο είναι στη μέση του σπιτιού, και μακρυά απο τζάμι. Απλά η πολυκατοικία είναι ευάερη και ευήλια απο παντού.
Πρέπει οπωσδήποτε να κάνω κάτι πριν ξεκινήσω να βάζω ψάρια μέσα αλλιώς θα έχω καζάνι για ψαρόσουπα.
Επειδή θα βάλω ανεμιστήρες 120mm απο υπολογιστή χαμηλών στροφών με αρκετό cfw όμως και θα βάλω όσα περισσότερα μπορώ. Μπορώ να φτιάξω βάση αλουμινίου για να μην τρυπάω τα πλαστικά καπάκια του ενυδρείου και τα χαλάσω; Δύο βέργες αλουμινίου για να κάνω βάση για τους ανεμιστήρες ώστε να μπαίνει κάτω απο το πλαστικό καπάκι.
Είμαι σε σκέψης ακόμα βέβαια για τους ανεμιστήρες και την βάση τους.
Τι άλλο μπορώ να κάνω χωρίς να δώσω ένα σκασμό λεφτά.

Δεύτερο πρόβλημα:
Εφόσον κατέβηκα στο χωρίο της γυναίκας μου πήγα σε ένα ποτάμι και μάζεψα πέτρες και μερικά ξύλα. Ένα ξύλο όμως που μου αρέσει και θέλω να βάλω είναι 80 πόντους ύστερα απο κόψιμο. Πως το βράζω; Να το βάλω σε καθαρή πλαστική λεκάνη και να του βάλω ζεστό νερό απο βραστήρα; Να γεμίσω την μπανιέρα με ζεστό νερό απο τον ηλιακό συν βρασμένο νερό;
Να γεμίσω λεκάνη με νερό και να το αφήσω 3 μέρες στον ήλιο; Να βραστεί σε κατσαρόλα δεν υπάρχει δυνατότητα είναι μεγάλο.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 16-07-12, 09:59
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fumantsu Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σας και ευχαριστώ πολύ για τις ήδη πολλές πληροφορίες που μου δώσατε.
Επέστρεψα δρυμίτερος, ξεκίνησα στρώσιμο ενυδρείο με βακτήρια και αντιχλώριο απο pet shop γνωστού και την συμβουλή του.
Και παρα τις πληροφοριες που σου δωσαμε εσυ πηγες και πηρες "μπουκαλοβακτηρια"
Αν δεις στο φορουμ, και σε ολα τα σχετικα φορουμ παγκοσμιως υπαρχουν απειρα θεματα μπουκαλαδων vs μη μπουκαλαδων (εδω το τελευταιο γνωστο ειναι αυτο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=63399) πραγμα που σημαινει απο μονο του πως ακομα κι αν μια στο δισεκατομμυριο οι μπουκαλαδες εχουν καποιο δικιο, στην καλυτερη η μεθοδος ειναι απο μονη της προβληματικη και επισφαλης (φυσικα αν πω ευθεως τη γνωμη μου που ειναι γνωστη θα ξανα-ξανα-ξανα ξεκινισει πολεμους μπουκαλολατρων και μπουκαλομαχων)
Ε οταν μια μεθοδο την κατακρινει πανω απο το 50% των εμπειρων χομπυστων και τη θεωρει μουφα δε μπορει να επιλεγεται.



Παράθεση:
Είμαι στην τέταρτη μέρα στρωσίμος και ακόμα όλα πηγαίνουν μερικώς καλός.
Καθαρό νερό χωρίς θολούρα κλπ, φίλτρο κλπ φαίνονται οκ. Μετρήσεις δεν έχω κάνει ακόμα αλλά δεν έχουν και νόημα να κάνω απο τώρα. Απο δευτέρα που κλείνει 10 μέρες θα αρχίσω.

Μα δε ριχνεις απολυτως τιποτα μεσα για να μετρησεις οτιδηποτε η για να εχεις μεταβολες, κατα τη γνωμη μου ενα placebo ριχνεις, κατα τη γνωμη των μπουκαλαδων αυτα που λενε οι εταιριες (ετεροτροφα βακτηρια.... χαιρω πολυ, και το νερο της βρυσης εχει τετοια, δεν ειναι αυτα που μας νοιαζει να υπαρχουν στο φιλτρο μας... αυτα υπαρχουν και στον αερα που αναπνεουμε)
Τι να μετρησεις αν δε ριξεις αμμωνια η κατι που να την παραγει?
Χωρις να μου πεις οποιαδηποτε μετρηση γνωριζω τις μετρησεις σου (0 αμμωνια, 0 νιτρωδη 0 νιτρικα) και θα παραμεινουν ετσι ακομα κι αν το αφησεις 100 αιωνες να ανακυκλωνεται

Παράθεση:
Έχω τα εξής προβλήματα όμως.
Έλυψα Σάββατο βράδυ έως Κυριακή βράδυ. Το σπίτι σφραγισμένο. Γύρισα χτές το βράδυ και έριξα την καθημερινή δόση απο βακτήρια. Είδα οτι το νερό είχε βράση σχεδόν. 36+ βαθμούς είχε πιάσει το ενυδρείο (είχα κλειστά τα καπάκια του και μένω στον 1ο).
Το ενυδρείο είναι στη μέση του σπιτιού, και μακρυά απο τζάμι. Απλά η πολυκατοικία είναι ευάερη και ευήλια απο παντού.
Πρέπει οπωσδήποτε να κάνω κάτι πριν ξεκινήσω να βάζω ψάρια μέσα αλλιώς θα έχω καζάνι για ψαρόσουπα.
Επειδή θα βάλω ανεμιστήρες 120mm απο υπολογιστή χαμηλών στροφών με αρκετό cfw όμως και θα βάλω όσα περισσότερα μπορώ. Μπορώ να φτιάξω βάση αλουμινίου για να μην τρυπάω τα πλαστικά καπάκια του ενυδρείου και τα χαλάσω; Δύο βέργες αλουμινίου για να κάνω βάση για τους ανεμιστήρες ώστε να μπαίνει κάτω απο το πλαστικό καπάκι.
Είμαι σε σκέψης ακόμα βέβαια για τους ανεμιστήρες και την βάση τους.
Τι άλλο μπορώ να κάνω χωρίς να δώσω ένα σκασμό λεφτά.
Αν το καπακι βοηθαει το καλυτερο ειναι η μονιμη τοποθετηση των ανεμιστηρων.
Ετσι κι αλιως δεν ειναι κατι optional αλλα κατι βασικοτατο.
Βεβαια ΙΣΩΣ με τον καιρο θελησεις να φτιαξεις καπιο αλλο συστημα ψυξης και σου μεινει ενα τρυπημενο καπακι, αλλα ακομα και σ αυτη την περιπτωση η υπαρξη μιας τρυπας στο καπακι μπορει να αξιοποιηθει διαφορετικα (καποιο φυτο πχ που βγαινει εξω απο το ενυδριο)

Παράθεση:
Δεύτερο πρόβλημα:
Εφόσον κατέβηκα στο χωρίο της γυναίκας μου πήγα σε ένα ποτάμι και μάζεψα πέτρες και μερικά ξύλα. Ένα ξύλο όμως που μου αρέσει και θέλω να βάλω είναι 80 πόντους ύστερα απο κόψιμο. Πως το βράζω; Να το βάλω σε καθαρή πλαστική λεκάνη και να του βάλω ζεστό νερό απο βραστήρα; Να γεμίσω την μπανιέρα με ζεστό νερό απο τον ηλιακό συν βρασμένο νερό;
Να γεμίσω λεκάνη με νερό και να το αφήσω 3 μέρες στον ήλιο; Να βραστεί σε κατσαρόλα δεν υπάρχει δυνατότητα είναι μεγάλο.
Οι πετρες αν δεν ειναι ασβεστολιθικες απλο βρασιμο, το ξυλο πρεπει να γνωριζεις απο τι δεντρο ειναι.
Το σωστο ειναι να επιλεγουμε σωστα ξυλα και να μην τα βραζουμε γιατι ετσι χανουμε τις πολυτιμες ουσιες τους, ομως απο την Ελληνικη φυση δε γνωριζω ποια κανουν (εχω διαβασει για αμπελι και καρυδια αλλα θα ειναι κι αλλα).
Απο την αλλη αν ηταν σε ποταμι οπως λες δεν θα το θεωρουσα 100% ασφαλη εστω και μετα απο βρασιμο να μπει σαν απλο διακοσμητικο.
Η καλυτερη επιλογη κατα τη γνωμη μου για ξυλα ειναι απο petshop η απο e-bay ριζες mopani η αλλου ειδους ενυδριακα, και φυσικα χωρις βρασιμο για τις πολυτιμες ουσιες που περιεχουν (βεβαια κι αυτα μετα απο καιρο απλα διακοσμητικα ειναι, δεν εχουν αιωνια δραση)
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 16-07-12, 10:02
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Επειδή δεν ξέρω τι θα πετύχεις με τα βακτήρια που αγόρασες για να είσαι πιο σίγουρος στερέωσε την απόχη ώστε να είναι μέσα στο νερό το διχτάκι και ρίχνε κάθε μέρα ή μέρα παρά μέρα λίγη τροφή. Το κόλπο με την απόχη το κάνεις ώστε να μπορείς να πετάξεις εύκολα την τροφή αν πάει να σαπίσει.

Γενικά πολλά μπορείς να κάνεις! Ρίξε μια ματιά και εδώ, λύσεις υπάρχουν πολλές!

Τα ξύλα από τη φύση από τη στιγμή που δεν έχουν αρχικά ξεραθεί δεν είμαι σίγουρος αν μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις. Περίμενε κι άλλη γνώμη.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 16-07-12, 10:25
fumantsu Ο χρήστης fumantsu δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-07-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Το θέμα μπουκαλιών ή όχι μπουκαλιών είναι για άλλο topic και για λογομαχία.
Καλώς ή κακός έκανα την επιλογή μου και δεν ήταν ούτε θέμα ευκολίας αλλά ούτε θέμα βιασύνης. Και οι οδηγίες των μπουκαλιών είναι 24 ώρες και πετάμε ψάρια, αντιθέτως πετάξα αντιχλώριο, siforax, σφουγγάρια απο ελαφρώς χρεισιμοποιημένο ενυδρείο και περιμένω σε 10 μέρες να δώ μετρήσεις. Ούτε μπόλι ούτε βιασύνη. Το πολύ πολύ να τα πετάξω όλα και πάμε απο την αρχή.


Απο τί δέντρο είναι είναι άγνωστο. Θρεπτικές ουσίες κλπ θα χαθούν με τον καιρό. Επίσης να αγοράσω δέντρο απο petshop είναι το ίδιο. Πραγματικά δεν ξέρεις απο τι είναι. Μπορεί να σου πεί οτι είναι το τάδε δέντρο και να είναι απο άλλο τελείως.
Διακοσμητική χρήση έχουν και τα δύο, έτσι και αλλιώς άρα το ένα ακυρώνει το άλλο. Και μην ακούσω για επώνυμη εταιρεία κλπ γιατί ομοίως οι επώνυμες εταιρείες πουλάνε τα μπουκάλια που μόλις είπες οτι δεν θέλεις.
Όλα είναι για άλλους σκοπούς και επιλέγει ο χρήστης τι θα χρεισιμοποιήσει.


Το ενυδρείο έχει δύο καπάκια. το ένα απο τα δύο έχει 2 τρύπες με πορτάκια για να δίνεις τροφή και να περνάει αέρας. Το θέμα μου είναι αν θα είναι εντάξει η βάση αλλουμινίου που σκέφτομαι να φτιάξω ώστε να έχω την δυνατότητα να βάζω το καπάκι απο πάνω όταν θέλω κλπ. Και να μην χαλάσω το καπάκι μου αμα βάλω αργότερα chiller.
-------------------------
Τα ξύλα είναι ξεραμένα ήδη. Δεν τα έκοψα απο δέντρο τα πήρα απο το ποτάμι για αυτόν ακριβώς το λόγο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fumantsu : 16-07-12 στις 10:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 16-07-12, 10:46
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fumantsu Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θέμα μπουκαλιών ή όχι μπουκαλιών είναι για άλλο topic και για λογομαχία.
Καλώς ή κακός έκανα την επιλογή μου και δεν ήταν ούτε θέμα ευκολίας αλλά ούτε θέμα βιασύνης. Και οι οδηγίες των μπουκαλιών είναι 24 ώρες και πετάμε ψάρια, αντιθέτως πετάξα αντιχλώριο, siforax, σφουγγάρια απο ελαφρώς χρεισιμοποιημένο ενυδρείο και περιμένω σε 10 μέρες να δώ μετρήσεις. Ούτε μπόλι ούτε βιασύνη. Το πολύ πολύ να τα πετάξω όλα και πάμε απο την αρχή.
Μα δεν υπαρχει κατι για να μετρησεις, εννωειται μηδενικα θα ειναι ολα... τεσπα οσο δεν εχεις ψαρια μεσα μπορεις να κανεις οτι πειραμα θες, αρκει πριν τα βαλεις να εισαι σιγουρος πως εχεις ενα σωστα στρωμενο ενυδρειο (αμμωνια 0, Νιτρωδη 0 Νιτρικα >0)




Παράθεση:
Απο τί δέντρο είναι είναι άγνωστο. Θρεπτικές ουσίες κλπ θα χαθούν με τον καιρό. Επίσης να αγοράσω δέντρο απο petshop είναι το ίδιο. Πραγματικά δεν ξέρεις απο τι είναι. Μπορεί να σου πεί οτι είναι το τάδε δέντρο και να είναι απο άλλο τελείως.
Η ριζα απο mopani ξερουμε πως ειναι ριζα απο mopani, εχει πολυ ιδιεταιρο χρωμα και σχημα ωστε να μας δωσουν κατι αλλο, επισεις κανει το νερο καφε οσο εχει τις ουσιες του.

Παράθεση:
Διακοσμητική χρήση έχουν και τα δύο, έτσι και αλλιώς άρα το ένα ακυρώνει το άλλο.
οχι ετσι απλα. το μοπανι βγαζει τανινες που πιθανων δεν εχουν αλλα ξυλα

Παράθεση:
Και μην ακούσω για επώνυμη εταιρεία κλπ γιατί ομοίως οι επώνυμες εταιρείες πουλάνε τα μπουκάλια που μόλις είπες οτι δεν θέλεις.
Όλα είναι για άλλους σκοπούς και επιλέγει ο χρήστης τι θα χρεισιμοποιήσει.
δεν ειναι τοσο απλο, δεν απορριπτουμε οτιδηποτε βγαζει μια μεγαλη εταιρια ουτε το αποδεχομαστε με κλειστα ματια.
Αν οτι εβγαζε ηταν για πεταμα απλα η εταιρια αυτη δε θα υπηρχε, αν παλι οτι εβγαζε ηταν θεικο θα ειχε μονοπωλιο και δε θα υπηρχε καμια αλλη εταιρια στο χωρο.
Μπορει να μη δεχομαι τα μπουκαλοβακτηρια πχ της API και να θεωρω τα buffers της επικινδυνα, αλλα αυτο δε σημαινει πως δε δεχομαι τα τεστ νερου της ως τα καλυτερα (με εξαιρεση αυτο των NO3 )
Παράθεση:

Το ενυδρείο έχει δύο καπάκια. το ένα απο τα δύο έχει 2 τρύπες με πορτάκια για να δίνεις τροφή και να περνάει αέρας. Το θέμα μου είναι αν θα είναι εντάξει η βάση αλλουμινίου που σκέφτομαι να φτιάξω ώστε να έχω την δυνατότητα να βάζω το καπάκι απο πάνω όταν θέλω κλπ. Και να μην χαλάσω το καπάκι μου αμα βάλω αργότερα chiller.
Μου ακουγεται καλυτερα οπως το περιγραφεις μια ελαφρυα βαση απο πλαστικο προσαρμοσμενη σαν Π πανω στο ιδιο το καπακι.
Τα καναλια καλωδιωσεων (τα βρισκεις σε ολα τα ηλεκτρολογια η στο prakiker) προσφερονται μια χαρα για τετοιες κατασκευες. Το μονο που θα χρειαστεις επιπλεον ειναι μια φαλτσετα, λιγο σιλικονη και αντιληψη

Παράθεση:
Τα ξύλα είναι ξεραμένα ήδη. Δεν τα έκοψα απο δέντρο τα πήρα απο το ποτάμι για αυτόν ακριβώς το λόγο.
Οκ, αυτοι που εχουν χρησιμοποιησει ξυλα απο τη φυση τα εχουν βρασει και τα εχουν αφησει μερικους μηνες σε νερο με αλλαγες (ετσι κι αλλιως για να βουλιαξουν θα παρει πανω απο 1-2 μηνες) αλλα προσωπικα επαναλαμβανω προτιμω ξυλα που γνωριζουμε οτι κανουν για ενυδριακη χρηση
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 16-07-12, 11:18
fumantsu Ο χρήστης fumantsu δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-07-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Πρώτα απ' όλα σέβομαι και δέχομαι την γνώμη του καθενός και ειδικά απο άτομα που ξέρουν πολλά παραπάνω απο εμένα. Απλά παραμένει και η δικιά μου άποψη και ιδέα στο τι πράττω.

Σχετικά με ξύλα, εταιρείες κλπ ακριβώς αυτό. Η κάθε εταιρεία πουλάει ότι νομίζει οτι θα τις φέρει έσοδα και δεν τις προσκυνάμε για το κάθε τί. Είναι επιλογή μας. Και αυτό ισχύει για όλα τα πράγματα γενικά και όχι μόνο σε ενυδρειακά.

Απ' ότι ξήλα είδα σε pet shop κανένα δεν μου άρεσε για το ενυδρείο μου. Πολύ μικρά όλα και έπρεπε να πάρω πολλά. Βρήκα στο ποτάμι ένα αρκετά μεγάλο. Θα το βάλω σε λεκάνι και στον ήλιο για αρχή να βγάλει ότι είναι να βγάλει με αλλαγές νερού, θα του βάλω και καυτό νερό να το ψιλο βράσο και βλέπουμε.

Εργαλεία υπάρχουν κλπ απλά θα προτιμούσα δύο κομμάτια αλλουμινίου για να κάνουν πιο στιβαρή την κατασκευή, γιατί υπολογίζω να βάλω κάπου στους 5 ανεμιστήρες και είναι αρκετό το βάρος, συν την ταλάντωση που θα δέχονται όταν θα είναι στο 100% οι στροφές τους (αργότερα ίσως βάλω πιο δυνατούς).
Τα καλώδια θα καλυφθούν με θερμοσυστελόμενο όλα και όχι σε αυτοκόλητο κανάλι. Με την υγρασία το κανάλι μπορεί να ξεκολήσει ενώ θερμοσυστελώμενο και tie wrap δεν φεύγουν και δεν πάνε πουθενά.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 16-07-12, 11:43
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

δε μιλησα για αυτοκολλητο καναλι αλλα για κανονικο + σιλικονη.
5 ανεμιστηρες για 200 λιτρα το βλεπω υπερβολικο, αλλα δοκιμασε και θα δεις τι χρειαζεσαι πραγματικα
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 16-07-12, 12:26
fumantsu Ο χρήστης fumantsu δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-07-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
δε μιλησα για αυτοκολλητο καναλι αλλα για κανονικο + σιλικονη.
5 ανεμιστηρες για 200 λιτρα το βλεπω υπερβολικο, αλλα δοκιμασε και θα δεις τι χρειαζεσαι πραγματικα
Απο ψάξιμο εδώ βρήκα με γωνίες αλουμινίου κατασκευές όπως το σκεφτόμουν. Απλά θα προσθέσω κάποια μέτρα ασφαλείας (φίλτρα μπροστά απο τους ανεμιστήρες για τυχόν επισκέπτες).
Ανεμιστήρες υπολoγίζω τόσους γιατί 36 βαθμοί που έπιασε χτές το ενυδρείο είναι πάρα πολλοί.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέος στο χόμπυ - επιλογή ενυδρείου aquaman Αρχάριοι γλυκού νερού 30 25-08-08 01:07
Καλησπέρα σε όλους!!!-νέος στο χόμπυ *ΙΧΘΥΣ* Αρχάριοι γλυκού νερού 9 05-04-07 15:48
Νέος Στο Χόμπυ! Υπομονή Και Καλή Διάθεση! Πολλές Ερωτήσεις! DUKEMNUKEMgr Γλυκό νερό - Γενικά 29 14-01-05 12:12
Νέος στα ενυδρεία που χρειάζεται συμβουλές. ThDam Χρυσόψαρα 5 20-09-04 00:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,15851 seconds with 13 queries