Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 28-11-13, 22:05   #1
λιγη αλγη excel???
puntakias22
Member
Εγγραφή: 02-02-2013
Περιοχή: agio dimitrio athina
Μηνύματα: 217

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
puntakias22 Ο χρήστης puntakias22 δεν είναι συνδεδεμένος 28-11-13, 22:05
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

καλησπερα και παλι θελω να ρωτησω παλι...εχω διαβασει οτι για να καταπολεμηθει η αγλη ριχνουμε excel ισχυει?αγλη εγινε φανταζομαι γιατι εριχνα το λιπασμα με το κιλο,,βασικα με τις δοσολογιες που ελεγε απο πισω.για καμια βδομαδα το στοματησα και οντως επεσαν λιγο... σημερα πηγα και πηρα αυτο το excel και εριξα μεσα το 1/3 της δοσης που ελεγε,θα κανει τιποτα?να ριξω παραπανω?τα φυτα μου ειναι ευκολα φυτα και η αγλη ειναι η καφε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη exelix : 28-11-13 στις 23:48.
Εμφανίσεις: 4841
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-11-13, 22:08
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

Η καφέ άλγη θα κάνει τον κύκλο της και θα φύγει!Προσωπικά δεν έχω ακούσει οτι το excel καταπολεμεί την άλγη όποια και αν είναι αυτή!Πρόσεχε λίγο με το σίδηρο που ρίχνεις γτ αυτό τις ευνοοεί πολύ!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-11-13, 22:10
puntakias22 Ο χρήστης puntakias22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-02-2013
Περιοχή: agio dimitrio athina
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

σιδηρο εννοεις αυτο το flourish ετσι?αυτο εριχνα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-11-13, 22:23
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Πρώτα απ όλα ξεκίνα συμπληρώνοντα αυτό - εφόσον θες να είσαι σιγουρος για τους λογους που προκαλουν το πρόβλημα
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54042

Μετά συνέχισε διαβάζοντας αυτό
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38816

Εδώ θα βρεις αυτά που θες για τα προιόντα της Seachem
http://www.seachem.com/Products/prod.../Flourish.html

Και για το excel και τα ευκολα φυτά - κάνε μια αναζήτηση
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...32&postcount=2
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...46&postcount=5



Α και να μην το ξεχάσω : αλγη
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-11-13, 22:29
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από puntakias22 Εμφάνιση μηνυμάτων
σιδηρο εννοεις αυτο το flourish ετσι?αυτο εριχνα
το flourish έχει και σίδηρο,
http://www.petsupermarket.gr/2623/%C...ish-250ml.html
το flourish iron είναι μόνο σίδηρος
http://www.petsupermarket.gr/2625/%C...ron-250ml.html
την άλγη την μειώνει ή την εξαφανίζει το CO2 και ίσως για αυτό σου είπανε να βάλεις
flourish excel γιατι το βάζουν αντί για CO2 αλλά δεν είναι CO2 και δεν το αντικαθιστά
http://www.petsupermarket.gr/2629/%C...cel-250ml.html
και έχει παρατηρηθεί πως προκαλεί και προβλήματα, θα σου έλεγα να μη το χρησιμοποιήσεις και να μειώσεις δραστικα τα λιπάσματα και αν έχεις βάλε CO2 ή DIY CO2
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-11-13, 22:54
puntakias22 Ο χρήστης puntakias22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-02-2013
Περιοχή: agio dimitrio athina
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

με το diy co2 δεν μπορω να κανω τπτ γιατι ειναι 150 λιτρα το ενυδρειο.μου ειπαν οτι δεν θα κανει τιποτα και οτι κανει μονο σε μικρα ενυδρεια και γενικα οτι το χειμωνα τραβαει ενα ζορι...και με αυτες τις λιγες α λ γ ε ς???πως θα φυγουν.γενικα τα φυτα μου πως θα παρουν λιγο πανω τους???δυο μηνες και ειναι ολα ιδια....αυτο με ενδιαφερει.και φυσικα να καθαρισει λιγο το ενυδρειο
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-11-13, 22:59
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρώτα απ όλα ξεκίνα συμπληρώνοντα αυτό - εφόσον θες να είσαι σιγουρος για τους λογους που προκαλουν το πρόβλημα
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54042
.......................
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-11-13, 23:02
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Εχεις δίκιο για το DIY σε τόσα πολά λίτρα, μείωσε έως σταμάτησε προσωρινα τα λιπάσματα και μετα θα ρίχνεις όσο έριχνες την ημέρα να το ρίχνεις σε 1 εβδομάδα αλλα όχι σε μια δόση, σταγόνες την ημέρα δηλαδή, η δοσολογία που λένε είναι για full φυτεμενο, το ίδιο έπαθα και εγω και γέμισα αλγες και το ελάτωσα με αυτον τον τρόπο και σχεδόν (σχεδον ε) φύγανε
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-11-13, 23:06
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχεις δίκιο για το DIY σε τόσα πολά λίτρα, μείωσε έως σταμάτησε προσωρινα τα λιπάσματα και μετα θα ρίχνεις όσο έριχνες την ημέρα να το ρίχνεις σε 1 εβδομάδα αλλα όχι σε μια δόση, σταγόνες την ημέρα δηλαδή, η δοσολογία που λένε είναι για full φυτεμενο, το ίδιο έπαθα και εγω και γέμισα αλγες και το ελάτωσα με αυτον τον τρόπο και σχεδόν (σχεδον ε) φύγανε
Η σωστή ανάπτυξη των φυτών δεν εξαρτάται μόνο από τη λίπανση
Δεν ξέρουμε ουτε την φωτοπερίοδο στο ενυδρείου, ουτε τα watt, ούτε τις μετρήσεις του νερού, ούτε εαν έχει και ποιο υπόστρωμα κλπ

Με τη λίπανση ως μοναδικό οδηγό, ασφαλές συμπέρασμα δεν βγαίνει
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-11-13, 23:09
puntakias22 Ο χρήστης puntakias22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-02-2013
Περιοχή: agio dimitrio athina
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
.......................
Όγκος: 150L μικτά
Κατηγορία: Φυτεμένο(βασικα νεοφυτεμενο 7ημερων)
Φυτά: Anubias, Ludwigia repens, Ceratophyllum,ντοματιες.βελινσαριες και άλλα διάφορα από τα οποία δεν θυμάμαι ουτε καν πως λεγονται αλλα μαλλον ευκολα φυτα
Ψάρια / ¶λλα είδη: 4γκαπυς, 4 πλατυ, 5 γαριδες και 2 γατοψαρα
Διακοσμητικά υλικά: χαλικι μαυρο,σκαφανδρο(γυναικας δωρο) και μια ριζα.ακομα εχω και μια αεραντλια διπλη.η μια βγαζει πισω στη πλατη του ενυδρειου φυσαλιδες και η αλλη απο το σκαφανδρο

Φόντο: Μαύρο χαρτόνι
Φωτισμός: τ8 66 βαττ συν κατι κινεζικες λεντοταινιες...
Διάρκεια φωτισμού: 16.00 - 24.00
Φιλτράρισμα: jbl 250 cristalprofi εξωτερικο
Θερμοστάτης: 150W
Λίπανση: Υγρό λίπασμα.εδω εκανα μπαρουφα με τη δοσολογια!
Παροχή CO2: Όχι

Παράμετροι:

pH: 7.5
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 5
Αλλαγές νερού: 20% κάθε εβδομάδα
Θερμοκρασία: 25,26

δεν τα ξερω ολα αυτα της λιστας που εστειλες.εκανα copy παστε απο την παρουσιαση μου 140 λιτρα ζωοτοκα.επισης εχω και αλλα φυτα ευκολα αλλα δεν τα ξεχωριζω
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-11-13, 23:12
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από puntakias22 Εμφάνιση μηνυμάτων
Όγκος: 150L μικτά
Κατηγορία: Φυτεμένο(βασικα νεοφυτεμενο 7ημερων)
Εννοείς πως πρόσθεσες νέα φυτά την τελευταία εβδομάδα?
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-11-13, 23:15
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Βρε, για 7 ημερων φυτεμενο μιλαμε?

Δυσκολα να βρει ισορροπια σε αυτο το διαστημα το ενυδρειο και να προλαβουν να εγκλιματιστουν τα φυτα, οσο ευκολα και να ειναι. Υπομονη και θα φυγει η αλγη. Αν το παραεκανες με τα λιπασματα, η αλγη ηταν φυσικο να εμφανιστει. Καποιος πρεπει να τραβηξει τα θρεπτικα που προοριζονταν για τα νεοφερμενα φυτα.

Μην βαλεις κατι αλλο, μεχρι να βρεις ενα σωστο προγραμμα λιπανσης, παντα αναλογα με τις αναγκες των φυτων σου και πολυ μικρες δοσολογιες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-11-13, 23:33
puntakias22 Ο χρήστης puntakias22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-02-2013
Περιοχή: agio dimitrio athina
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

οχι ενα 1,5 μηνα τα παλια βελινσαριες και λαγκουιντα και ενα αλλο ειδος και τα αλλα ολα γυρω στις 15 μερες....ο φιλος που μου τα εδωσε τοτε ηταν ολα καταπρασινα και τωρα εχουν ψιλοκαφετησει και νομιζω οτι τα φυλλα τους αρχησαν και γερνουν προς τα κατω.το θεμα ειναι οτι δεν γνωριζω και τα ονοματα τους για να σας πω.την αλγη αγλη την ειχα απο πριν αλλα εχει μειωθει δεν λεω..αφου εκοψα το λιπασμα.αλλα τωρα με τα νεα φυτα δεν πρεπει να ριξω??μηπως παιζει ρολο οτι του ενυδρειο ειναι στημενο κανα 2μηνο μονο?η οτι απο κατω δεν εχω υποστρωμα?αν δειτε τισ φωτο εκει καταλαβαινετε τι φυτα εχω?ειναι γρηγορης αναπτυξης?αργης?εχω σιγουρα βελινσαριες, κερατοφυλλο, ενα αλλο επιφανειας, μποκοτες,λαγκουιντα,ντοματιες.ανουμπια και αλλα 2 ειδη (η οπως λεγονται)
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-11-13, 23:46
Το avatar του χρήστη constantinos
constantinos Ο χρήστης constantinos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2012
Περιοχή: Παγκράτι, Υμηττός, Βύρωνας
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Τα φυτα που εχεις δεν χρειζονται λίπασμα σχεδόν καθόλου.
Το μονo που μπορει να θελει λίγο σιδηρο ειναι η repens αλλά αυτη να ξερεις θελει καλό φως και co2.
Αλλα τι συζηταμε?Το ενυδρειο ειναι αστρωτο ακόμα και οι άλγες ειναι φυσιολογικο επακόλουθο
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 29-11-13, 00:00
puntakias22 Ο χρήστης puntakias22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-02-2013
Περιοχή: agio dimitrio athina
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

και ποσο καιρο θα παρει για να στρωθει δηλαδη?με λιγα λογια δεν μπορω να κανω τιποτα ετσι???
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 29-11-13, 00:14
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από puntakias22 Εμφάνιση μηνυμάτων
και ποσο καιρο θα παρει για να στρωθει δηλαδη?με λιγα λογια δεν μπορω να κανω τιποτα ετσι???
Θέλει το χρόνο του,
ελλάτωσε ή σταμάτησε τα λιπάσματα,
σε κανα μήνα βάλε καμια ταμπλετα, είναι καλύτερα,
και κανε υπομονή
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 29-11-13, 04:01
Το avatar του χρήστη constantinos
constantinos Ο χρήστης constantinos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2012
Περιοχή: Παγκράτι, Υμηττός, Βύρωνας
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από puntakias22 Εμφάνιση μηνυμάτων
και ποσο καιρο θα παρει για να στρωθει δηλαδη?με λιγα λογια δεν μπορω να κανω τιποτα ετσι???
Όταν εστησα από την αρχη το ενυδρειο, πριν κανα χρόνο περιπου, πέρασαν από αυτο όλων των ειδων οι άλγες.
Καφε τριχοειδής, πράσινη τριχοειδής, bba εκτος από κυανό (ευτυχώς)
Στην αρχη εριχνα λιπάσματα βασει του προγράμματος της seachem στο ένα τεταρτο από αυτο που πρότεινε η seachem.Το μονο που κατάφερα ηταν άλγες.
Αναλογα με το υπόστρωμα που βαζουμε, καποια εχουν την ιδιοτητα να αποροφουν καποια θρεπτικα και να τα αποβάλουν στην στηλη εν καιρώ.
Η γνωμη μου ειναι πώς δεν πρεπει να βιαζομαστε να βαζουμε δυσκολα φυτά στην αρχη γιατι το πιο πιθανο ειναι να γεμισουν με άλγη και ετσι και το οπτικο αποτελεσμα να ειναι ασχημο αλλά και ο καθαρισμός τους να γινεται δυσκολότερος.
Πολύ σημαντικος παράγοντας ειναι το φώς και το διοξειδιο.Προσπάθησε να θρεφεις τα φυτά και όχι την άλγη. Σταματα τα λιπάσματα και δωσε από αυτα μονο όταν τα φυτά στο ζητήσουν.
Αν θες τη γνωμη μου για το πότε θεωρειται ενα ενυδρειο στρωμενο θα σου πώ αυτο που διάβαζα παλιά εδω και το ψιλο ''κορόιδευα''. Ενας χρονος ειναι για μενα η απάντηση.
Αυτο δεν σημαινει πώς τον υπόλοιπο καιρο το ενυδρειο δεν ειναι ετοιμο να δεκτει φυτά και ψάρια αλλά στον χρονο επάνω θα βρει τις ισοροπιες του.Φτανει φυσικά να εισαι σχολαστικος και τακτικος στις αλλαγες νερου, στα λιπάσματα αλλά και στην ιχθυοφόρτιση.Εννοειται πώς ο απαραιτητος εξοπλισμος υπάρχει ( co2, εξωτερικο φιλτρο με φουλ βιολογια κλπ) αλλά και τα σωστά τεστ νερου για τον περιοδικό έλεγχο.
Το κακο με αυτο το χόμπυ ειναι πως ειναι για ανθρωπους με υπομονή.
Αν δεν εχεις ( όχι μονο εσυ μην το πάρεις προσωπικά) θα κανεις λάθη από την βιασυνη όπως κάναμε όλοι.Και αν βγει καποιος και σου πει πώς δεν εκανε λάθη θα πει ψεμματα ή εχει κοντή μνήμη.
Ελπίζω να βοηθησα και να μην σε μπέρδεψα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 29-11-13, 09:35
puntakias22 Ο χρήστης puntakias22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-02-2013
Περιοχή: agio dimitrio athina
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

Οχι με καλυψες απολυτα ευχαριστωωω
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 20-12-13, 23:24
puntakias22 Ο χρήστης puntakias22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-02-2013
Περιοχή: agio dimitrio athina
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

να μαι και παλι...εφυγαν οι αλγες που ειχα καθαρισε και το νερο απο κατι μικροσωματιδια που ειχα και ολα λειτουργουν κομπλε!τα φυτακια μου εχουν καθαρισει σχεδον τελειως και ειναι καταπρασινα.τωρα γραφω ομως για να ρωτησω ασχετα προς το παρον πραγματα.το καλοκαιρι γιατι βαζεται ανεμηστηρακια?(ναι για να ριχνεται τη θερμοκρασια)αλλα γιατι?εγω εχω μονο γκαπυ και πλατυ και το εχω στους 26,27.δηλαδη το καλοκαιρι πσο φτανει το ενυδρειο μονο του???απλα θυμαμαι παλια πανε 5 χρονια τωρα που ειχα ενα ενυδρειο μικρο βεβαια 40 λιτρα και ειχα 2 χρσοψαρα μεσα και δεν ειχε ξεπερασει ποτε τους 27 βαθμους απο μονο του.αντε να πηγε 28 το καλοκαιρι...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 20-12-13, 23:35
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από puntakias22 Εμφάνιση μηνυμάτων
να μαι και παλι...εφυγαν οι αλγες που ειχα καθαρισε και το νερο απο κατι μικροσωματιδια που ειχα και ολα λειτουργουν κομπλε!τα φυτακια μου εχουν καθαρισει σχεδον τελειως και ειναι καταπρασινα.τωρα γραφω ομως για να ρωτησω ασχετα προς το παρον πραγματα.το καλοκαιρι γιατι βαζεται ανεμηστηρακια?(ναι για να ριχνεται τη θερμοκρασια)αλλα γιατι?εγω εχω μονο γκαπυ και πλατυ και το εχω στους 26,27.δηλαδη το καλοκαιρι πσο φτανει το ενυδρειο μονο του???απλα θυμαμαι παλια πανε 5 χρονια τωρα που ειχα ενα ενυδρειο μικρο βεβαια 40 λιτρα και ειχα 2 χρσοψαρα μεσα και δεν ειχε ξεπερασει ποτε τους 27 βαθμους απο μονο του.αντε να πηγε 28 το καλοκαιρι...
Ολα εξαρτώνται από τα λίτρα, απ τη θερμοκρασία του εξωτερικού χώρου και από τα είδη που φιλοξενείς
Αν το 40λιτρο δεν έπιανε πάνω απο 28 τότε εισαι μια χαρά και δεν θα χρειαστείς πολλά

Ο λόγος που βάζουμε ανεμιστήρες είναι για να κρατάμε τη θερμοκρασία μέσα στα επιτρεπτά όρια
Αν πχ το είδος που φιλοξενεις, έχει μέγιστο τους 29-30 βαθμούς και το ενυδρείο σου πιάνει τους 28 εισαι οκ
Αν το είδος που φιλοξενείς έχει μέγιστο τους 25...τότε χρειάζεσαι ψύξη
Για να λειτουργήσουν σωστά χρειάζεται να συνδεθούν με έναν controller (δες για STC1000 στα 220V)

Edit : Μήπως η θερμοκρασία που κρατάς τα ζωοτόκα είναι υψηλη? (δεν θυμάμαι τι λεει το προφιλ τους, αλλά εγώ όταν ειχα γκαπάκια τα κρατούσα κοντά στους 24-25)
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 20-12-13, 23:42
puntakias22 Ο χρήστης puntakias22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-02-2013
Περιοχή: agio dimitrio athina
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

ελα μου ντε τι συμβαινει τα πρωινα που ξυπναω ειναι περιπου 24 και κατι...το απογευμα που χολαω και ηδη εχουν ανηξει οι λαμπες καινενα 2ωρο ειναι στους 26 και κατι...για εξηγησε το!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από puntakias22 Εμφάνιση μηνυμάτων
ελα μου ντε τι συμβαινει τα πρωινα που ξυπναω ειναι περιπου 24 και κατι...το απογευμα που χολαω και ηδη εχουν ανηξει οι λαμπες καινενα 2ωρο ειναι στους 26 και κατι...για εξηγησε το!!
ανοιξει!!!με οι!!θα ξεχασουμε και αυτα που ξερουμε με τα greeklish

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη puntakias22 : 20-12-13 στις 23:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 20-12-13, 23:42
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από puntakias22 Εμφάνιση μηνυμάτων
ελα μου ντε τι συμβαινει τα πρωινα που ξυπναω ειναι περιπου 24 και κατι...το απογευμα που χολαω και ηδη εχουν ανηξει οι λαμπες καινενα 2ωρο ειναι στους 26 και κατι...για εξηγησε το!!
2 βαθμούς πάνω επειδή λειτούργησαν 2 ωρες οι λαμπες...μου κάνει κάπως
Δλδ σε ένα 8ωρο πόσο φτάνει?

Τι φως έχεις?
Και με τι μετράς τη θερμοκρασία?
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 20-12-13, 23:45
puntakias22 Ο χρήστης puntakias22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-02-2013
Περιοχή: agio dimitrio athina
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

εκει πανω απο 26 μισο δεν το εχω δει ποτε.με ενα θερμομετρο που εχω σε μια γωνια με βεντουζα.τα κλασικα των 2 ευρω
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 20-12-13, 23:49
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από puntakias22 Εμφάνιση μηνυμάτων
εκει πανω απο 26 μισο δεν το εχω δει ποτε.με ενα θερμομετρο που εχω σε μια γωνια με βεντουζα.τα κλασικα των 2 ευρω
Δες για controller
Ειναι χρησιμο εργαλείο για ολες τις εποχες και ξενοιαζεις απο πολλα
Ελεγχει και τη θερμανση και την ψυξη
Εδώ οι λεπτομέριες
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=63223

Κι εδω λεπτομέριες για σύστημα ψύξης με ανεμιστηράκια
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=25558
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 20-12-13, 23:50
puntakias22 Ο χρήστης puntakias22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-02-2013
Περιοχή: agio dimitrio athina
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από puntakias22 Εμφάνιση μηνυμάτων
εκει πανω απο 26 μισο δεν το εχω δει ποτε.με ενα θερμομετρο που εχω σε μια γωνια με βεντουζα.τα κλασικα των 2 ευρω
ηλεκτρολογικες λαμπες απλες συνολο 66βαττ και κατι κινεζικες λεντοταινιες που λενε 24βαττ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Υποκατάστατο excel... lion Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 28 17-11-16 14:42
excel sailim Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 04-03-10 15:31
flourish excel naupaktos84 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 14 02-04-08 21:55
Excel Ryu Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 19 13-02-08 01:36
EXCEL ΕΛΒΙΡΑ Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 01-11-07 13:41

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12117 seconds with 15 queries