Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-08-12, 17:27
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή Διακοπες και ενυδρειο.

Μετα απο διακοπες 7 ημερων γυρισα στο σπιτι μου και ειδα τα ενυδρεια ,,,περιμενα να δω θυματα της ζεστης και της πεινας ,ο λογος ,δεν εχω ανεμιστηρακια
Για την ζεστη και τα ενυδρεια περα απο την εξατμηση ειχανε και 31 βαθμους θερμοκρασια ,,αυτην που ειχε το δωματιο δηλαδη.
Ο αλλος λογος η πεινα ,,δεν εβαλα ταμπλετες γιατι ηταν να λειψω λιγες μερες και να γυρισω ,,τελικα δεν γυρισα γιατι περνουσα καλα και ετσι 8 μέρες χωρις φάει ,και αλλαγή νερου.
Περα απο την εξατμηση απωλειες ΜΗΔΕΝ σε κανενα ενυδρειο απο τα 3 μεγαλα,,ο μονος που βλεπω να εχει προβλημα ειναι ο μονομαχος,,,δεν πεθανε αλλα τον βλεπω δεν ανεβαίνει στην επιφανεια για φαγητο και ειναι ολο ξαπλα.

Αυτα εντελως πληροφοριακα για αυτους που φοβούνται να μην παθουν τιποτα τα ψαρακια τους απο θερμοκρασια και φαει.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-08-12, 17:35
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

με το ποστ αυτο φιλε μου ειναι σαν να λες "μη σαν νοιαζει, πηγαινετε διακοπες και δεν θα παθουν τιποτα τα ψαρια σας" και ειναι λαθος.

1) 31 βαθμοι ειναι ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΟΙ (παιρνω το ρισκο για το τι ψαρια εχεις αλλα δεν...) μπορει να μην πεθαναν αλλα σιγουρα καταπονηθηκαν και ειχε επιπτωσεις στην υγεια τους που θα δεις μελλοντικα

2) το φαι για 8 μερες δεν ειναι θεμα

3) μονος σου λες οτι ισως ο μονομαχος να εχει προβλημα. δεν ειναι λογος ανησυχιας αυτος δηλαδη?

Ειμαι σε διακοπες και κοιμαμαι και ξυπναω με την σκεψη του τι θα γινεται στο σπιτι. Τους εχω φαι, τους εχω ανεμιστηρες και ειμαι 90% βεβαιως οτι η εξατμιση δεν θα επιφερει απωλεια νερου κατω του μισου. Παρ'ολα αυτα ανησυχω.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-08-12, 17:55
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
με το ποστ αυτο φιλε μου ειναι σαν να λες "μη σαν νοιαζει, πηγαινετε διακοπες και δεν θα παθουν τιποτα τα ψαρια σας" και ειναι λαθος.

1) 31 βαθμοι ειναι ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΟΙ (παιρνω το ρισκο για το τι ψαρια εχεις αλλα δεν...) μπορει να μην πεθαναν αλλα σιγουρα καταπονηθηκαν και ειχε επιπτωσεις στην υγεια τους που θα δεις μελλοντικα

2) το φαι για 8 μερες δεν ειναι θεμα

3) μονος σου λες οτι ισως ο μονομαχος να εχει προβλημα. δεν ειναι λογος ανησυχιας αυτος δηλαδη?

Ειμαι σε διακοπες και κοιμαμαι και ξυπναω με την σκεψη του τι θα γινεται στο σπιτι. Τους εχω φαι, τους εχω ανεμιστηρες και ειμαι 90% βεβαιως οτι η εξατμιση δεν θα επιφερει απωλεια νερου κατω του μισου. Παρ'ολα αυτα ανησυχω.
Το ποστ αυτο το ανεβασα για εμπειρια ,για να το δουνε τα παιδια που ειναι νεοι στο χωρο .
Τωρα το αν ειναι σωστο ,,σε αλλους ειναι σε αλλους οχι.
Αμα θελεις να δης τη ψαρια εχω μπες στο προφιλ μου και δες τι εχω.
Εκανα και ενα βιοτοπικο πριν φυγω διακοπες θα το ανεβασω σε λιγες μερες.

Ο μονομαχος ειναι λογος ανησυχιας θα το κανω μια θεραπια.


Αυτο που κανεις εσυ φιλε μου δεν ειναι διακοπες,, βγαζεις αγχος και δεν ξεκουραζεσε καθολου.
Παλια και εγω ημουν ετσι αλλα το ξεπερασα.

Κοιτα να χαλαρωσεις και να περνας καλα και τα ψαρακια σου θα ειναι μια χαρα.

Στο ενα ενυδρειο φυτεμενο εχω ψαρια απο το 2007 και καθε καλοκαιρι αυτο τραβανε ,και ακομα ζουνε .
Δεν θελω δημιουργήσω θεμα και αναστάτωση,αν δεν αρεσει το ποστ ας το σβησουν η ΜΟΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-08-12, 18:47
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Θέλω να πιστεύω ότι έχουμε όλοι την ικανότητα να συνδιαλεχτούμε χωρίς να ξεκινάμε τις πολεμικές για το παραμικρό ζήτημα. Δεν ξέρω αν φταίει η περίοδος, ο καιρός, το ταμπεραμέντο ή απλά το χρώμα του τοίχου απέναντί μας, αλλά από τη στιγμή που δεν έχουμε τον άλλο μπροστά μας να μπορεί και ο ίδιος να καταλάβει το πώς ακριβώς του απευθυνόμαστε ας κρατιόμαστε λιγάκι γιατί είναι κρίμα να παρεξηγιόμαστε όλη μέρα.

Ευχαριστώ.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-08-12, 21:54
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξέρω αν φταίει η περίοδος, ο καιρός, το ταμπεραμέντο ή απλά το χρώμα του τοίχου απέναντί μας
Κάθε καλοκαίρι τα ίδια έχουμε (φταίνε οι ζέστες μάλλον), θα το δεις το pattern με τον καιρό!

Κατά τα άλλα, το ποστ του Στέλιου (exelix) σαν να μην το διάβασε κανείς, ηρεμία παρακαλώ! Ας γίνει και μία συζήτηση χωρίς ένταση για αλλαγή...

ΥΓ: Οι μονομάχοι ειδικά είναι από τα ψάρια που στους 31 δεν αντιμετωπίζουν συνήθως προβλήματα (αν είναι υγιείς), χωρίς να υποστηρίζω ότι είναι η βέλτιστη θερμοκρασία διαβίωσης βέβαια. Οι εκτροφείς ανεβάζουν θερμοκρασίες 29-30 για αναπαραγωγή και ανάπτυξη των μικρών και επίσης στο φυσικό περιβάλλον, τα ενδιαιτήματα που ζουν και αναπαράγονται είναι πολύ ρηχά με αποτέλεσμα να αυξάνεται πολύ η θερμοκρασία κατά διαστήματα (ρίχτε μια ματιά εδώ http://www.aquatek.gr/vb/attachment....0&d=1321021735 στο εύρος θερμοκρασίας στα συστήματα που τους βρήκαν). Το πόσο κοντά είναι οι δικοί μας μονομάχοι με τους άγριους είναι άλλη ιστορία που θέλει πολλή συζήτηση
Εκτός από τα άμεσα προβλήματα στη φυσιολογία του ψαριού λόγω της υψηλής θερμοκρασίας, τα περισσότερα είδη αντιμετωπίζουν προβλήματα με την αναπνοή επειδή στις υψηλές θερμοκρασίες μειώνεται η διαλυτότητα του οξυγόνου στο νερό και επιπλέον μειώνεται η ικανότητα των βραγχίων να το απορροφήσουν (διπλό μείον δηλαδή). Αυτό οι μονομάχοι το αποφεύγουν με το να αναπνέουν απευθείας ατμοσφαιρικό αέρα, οπότε είναι ευαίσθητοι μόνο στο 1ο κομμάτι.
Προφανώς και δεν είναι σωστό να μένει το ψάρι σε τέτοιες θερμοκρασίες για παρατεταμένα διαστήματα γιατί είναι στο όριο, αλλά θα περίμενα να είναι το τελευταίο που θα έχει πρόβλημα, οπότε Πάνο κοίτα και για άλλα σημάδια (ασθένειας).
Το "αν πεθάνει θα πάρω άλλον" μάλλον δε διατυπώθηκε σωστά θέλω να πιστεύω..

EDIT: Mέχρι να απαντήσω τα έφαγε η μαρμάγκα τα ποστ
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-08-12, 22:15
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Καλα τα λες ,,ετσι τα ελεγε και στης βιοτοπικες καταδύσεις για τους μονομαχους, και οτι ζουνε σε λακουβες νερου μικρες, τοσο μικρες οπως μια χουφτα μας.
Δεν μπορω να καταλαβω τι εχει ,,θα το ψαξω καλυτερα αυριο,παντος δεν ειναι και ψαρια που κολυμπανε πολυ.
Οσο για αυτο που εγραψα τι να πω αν δεν μπορεσω να τον κανω καλα,, τι θα κανω,θα παρω αλλον πριν τον παρη χαμπαρι η κορη μου ,εσυ τι θα εκανες ,,αμα ακουγες γκρινια.
Οσο για τα ανεμιστηρακια δεν νομίζω να εχουν ολοι,εξαλου πριν φυγω με τον κλιματισμο στο σπιτι το θερμομετρο ηταν στους 27 μονίμως,.
Για 8 μερες που έλειπα δεν εγινε και τιποτα που ανεβηκε η θερμοκρασια, καύσωνα δεν εχουν στα μερη που ζουν αυτα τα ψαρια,δεν ανεβαίνει ποτε η θερμοκρασία εκει.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-08-12, 21:33
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.444
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Ωραια ... τα εσβησα ολα και ηρθα και ισιωσα!!

Βρε παιδια ειναι αναδρομος ο Ερμης η μου φαίνεται?
Αφηστε τον καθενα να εχει τη γνωμη του ... τουλαχιστον σεβαστείτε οτι ολοι δικαιουνται να εχουν απο μια!
Μη "φοβαται" ο καθενας να την πει ... κριμα ειναι!
Ειτε συμφωνούμε ειτε οχι ο τροπος να πεισουμε καποιον ειναι μεσα απο εποικοδομητική συζήτηση και οχι ανουσια αντιπαραθεση!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-08-12, 21:48
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Γενικά στο προφίλ του μονομάχου οι θερμοκρασία που δίνει είναι μέχρι 30, και αν δείτε εδώ www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/betta.htm , εκέι που λέει για τις μετρήσεις στον βιότοπο έχει μέχρι 31,5..
το μόνο σίγουρο λοιπόν είναι πως η θερμοκρασία δεν προκάλεσε το πρόβλημα, εκτός αν χτύπησε κανένα 35αρι όσο έλειπες..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-08-12, 21:45
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ρε παιδια, χαλαρωστε πια αυτες τις μερες...

Ειναι οντως γεγονος οτι την τελευταια εβδομαδα, που γυρισα απο διακοπες, οτι και να διαβαζω, μονο αντιπαρθεσεις και κραξιματα εχει. Αυτο το χομπυ και το φορουμ γενικοτερα ειναι για να αδειαζουμε οτι μ...κια εχουμε στο κεφαλι μας και να χαλαρωνουμε. Οχι να τα μεταφερουμε οτι ζορι εχουμε εδω.

Στην τελικη, οποιος ειναι θεσσαλονικη, ας ερθει στο eightball μετα να ακουσουμε κανενα Slayer και να αλληλοκλωτσηθουμε για να φυγει ενταση!

Θα σταθω σε κανα-δυο θεματα μονο, με ολο το θαρρος και πολυ καλη προθεση:

1. Δεν θα συμφωνησω με τη λογικη του snakepanos "ενταξει...δεν τα κακαρωσαν ολα τα ψαρια και τα φυτα τελικα", υπαρχουν και ανεμιστηρακια, και αυτοματες ταϊστρες και κανενας φιλος να παει να ρηξει λιγο νερακι για να μην στεγνωσουν τα φιλτρα. Δεν ειναι θεμα χρηματων νομιζω για κανεναν, γιατι ολοι δεν ξερουμε τι δινουμε οποτε μας καρφωθει να παρουμε κατι για τα ενυδρεια.

Ο καθενας, ομως, κανει οτι θελει. Δεν σημαινει οτι θα το κανουν και ολοι αυτο και θα το παρουν ως προτυπο. Οποτε το κραξιμο, μαλλον δεν βγαζει πουθενα.

2.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από snakepanos
Αυτο που κανεις εσυ φιλε μου δεν ειναι διακοπες,, βγαζεις αγχος και δεν ξεκουραζεσε καθολου.
Παλια και εγω ημουν ετσι αλλα το ξεπερασα.
Κοιτα να χαλαρωσεις και να περνας καλα και τα ψαρακια σου θα ειναι μια χαρα.
Δεν θα διαφωνησω κατα βαση, γιατι οχι μονο στις διακοπες σκεφτομαι αν εγινε κατι στα ενυδρεια, ασχετα αν ειχαν ολα τακτοποιηθει στην εντελεια, αλλα και ολη την ημερα. Και αυτο ξεφευγει απο την εννοια του χομπυ, αγγιζει την εννοια του ψυχαναγκασμου.
Βεβαια, δεν ειμαι παλιος στο χομπυ και ισως χαλαρωσω με τον καιρο, οπως λεει και ο snakepanos. Αν, ομως, βρεθει η χρυση τομη μεταξυ της απολαυσης του χομπυ και των υποχρεωσεων που πρεπει να υπαρχουν, μιας και μιλαμε για ζωντανους οργανισμους, ειναι οτι καλυτερο.

Αυτα απο εμενα, καλο βραδυ σε ολους παιδια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-08-12, 00:46
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θεμα γιατι ειναι στα "επι παντος"?
Δεν ειναι χρησιμο για τα "γενικα"?
Μεταφερθηκε για τις παρεξηγησεις που δεν παρακολουθησα?

νομιζω εδω ηταν εξ αρχης...
δεν εχασες και τιποτα, τα νευρα σου θα σπαγες μονο...



btw επειδη λες παλι για το θεμα redox, τι σχεση εχει η τροφη και η ποσοτητες? μπορει να επηρρεαστει?
Διαβασα εκεινο το λινκ που μου εδωσες, δε μπορω να πω οτι καταλαβα και πολυ βαθια το ολο θεμα αλλα αν δεν κανω λαθος αυτο που καταλαβα πως μπορει να το επηρρεασει ειναι τα ιχνοστοιχεια και το ελευθερο οξυγονο.


Παράθεση:
Τώρα όσο για τις νηστειες, τον ανθρωπο των σπηλαιων και τη θρησκεια, δεν νομιζω ότι ειναι για το παρόν θέμα
ισως και να ειναι... και στη μια και στην αλλη περιπτωση μιλαμε για οντα με ενα χ μεταβολισμο και τις αναγκες τους σε αποθεματα ενεργειας

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος Κ : 19-08-12 στις 01:29
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-08-12, 00:47
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.444
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Σπυρο μαλλον ο Πανος το ανοιξε στο παντως επιστητού ... μολις το μετεφερα στο γενικα!!

Κωνσταντινε αν περιμενεις απο την κυβερνηση ... τοτε αστο ... το θεμα ειναι οτι αν δε την διορθωσεις τη ψαροσυνθεση σου τοτε θα διορθωθει απο "μονη" της και ειναι κριμα!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Διακοπες sakura-chan Χρυσόψαρα 14 02-06-12 03:39
διακοπες redman88 Διατροφή 23 20-04-11 00:48
Στις διακοπες...τι? cherry Γλυκό νερό - Γενικά 37 22-08-09 18:55
διακοπες co2 jimagas Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 10 01-05-09 12:50
διακοπες marios400 Αρχάριοι γλυκού νερού 25 28-04-06 16:46

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06841 seconds with 13 queries