Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 28-11-12, 00:03   #1
Νέος στο "άθλημα"
 
Το avatar του χρήστη Brutale
Brutale
Junior Member
Εγγραφή: 27-11-2012
Περιοχή: Σέρρες
Μηνύματα: 9

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Brutale Ο χρήστης Brutale δεν είναι συνδεδεμένος 28-11-12, 00:03
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα σας! Χαίρομαι που ήρθα στην παρέα σας και ελπίζω να με βοηθήσετε μιάς και είμαι καινούργιος στον χώρο.

Είμαι πλέον κάτοχος ενός ενυδρείου 55 lt το έχω στρώσει, εχω διακοσμήσει με χαλίκι ψιλό μπεζ, πέτρες, 2 μεγάλα ξύλα και 3 φυτά ( 2 Vallisneria και νομίζω 1 Microsorium ).

Αυτό που θα ήθελα να μου πείτε είναι τί ψάρια θα ήταν προτιμότερο να βάλω μέσα και σε τί αριθμό.

Θα προτιμούσα είναι η αλήθεια λίγα όμορφα και μεγαλόσωμα, αντί πολλά και μικρά όπως κάποια τετρα, αρλεκινους κλπ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Εμφανίσεις: 2809
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-11-12, 00:08
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Καλως τον!
Αφου αρχισες με αληθινα φυτα, μια χαρα θα γινουν ολα.

Ρηξε μια ματια εδω για μερικες ιδεες και εδω ειμαστε.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573

Το θεμα ειναι οχι μονο το μεγεθος, το οποιο μη φανταστεις οτι ειναι καλο να βαλεις κανενα ψαρακι που μεγαλωνει πολυ σε 55 λιτρα, αλλα και οι συνθηκες νερου που εχεις κυριως. Το νερο της Θεσσαλονικης μας περιοριζει αρκετα χωρις επεξεργασια να πω την αληθεια.

Μετρησεις εχεις κανει καθολου?
Το στρωσιμο πως εγινε αληθεια?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-11-12, 00:08
Το avatar του χρήστη sailor247
sailor247 Ο χρήστης sailor247 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 460
Προεπιλογή

Λιγο δυσκολο να βαλεις μεγαλο ψαρι σε αυτα τα λιτρα!!!Εγω εχω 2 ενυδρεια,ενα 100 λτ και ενα 180 λιτρα και το μεγαλυτερο ψαρι που εχω ειναι pearl gourami
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-11-12, 00:09
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Brutale Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σας! Χαίρομαι που ήρθα στην παρέα σας και ελπίζω να με βοηθήσετε μιάς και είμαι καινούργιος στον χώρο.

Είμαι πλέον κάτοχος ενός ενυδρείου 55 lt το έχω στρώσει, εχω διακοσμήσει με χαλίκι ψιλό μπεζ, πέτρες, 2 μεγάλα ξύλα και 3 φυτά ( 2 Vallisneria και νομίζω 1 Microsorium ).

Αυτό που θα ήθελα να μου πείτε είναι τί ψάρια θα ήταν προτιμότερο να βάλω μέσα και σε τί αριθμό.

Θα προτιμούσα είναι η αλήθεια λίγα όμορφα και μεγαλόσωμα, αντί πολλά και μικρά όπως κάποια τετρα, αρλεκινους κλπ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Καλησπέρα και καλώς όρισες!!!!
Μετρήσεις έχεις κάνει; Το στρωμένος με ποιά δεδομένα το λες; Μεγαλόσωμα ψάρια σε 55 λίτρα κάπως δύσκολο. Διάβασε λίγο τα υπομνήματα για αρχάριους, ψαροσυνθέσεις κτλ και είμαι σίγουρος πως θα σου λυθούν πολλές απορίες όπως λύθηκαν σε όλους μας όταν πρωτομπήκαμε σε αυτή την πανέμορφη και γεμάτη γνώσεις παρέα!
Καλή επιτυχία σου εύχομαι σε κάθε σου εγχείρημα!!!
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-11-12, 00:30
Το avatar του χρήστη Brutale
Brutale Ο χρήστης Brutale δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2012
Περιοχή: Σέρρες
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Πιστεύω έγιναν όλα όπως έπρεπε, στιν αρχή τα αντιχλώρια του, δούλεψε μία ημέρα, έπειτα έριξα βακτήρια τα οποία κυκλοφορούν έτοιμα σε φιαλίδιο στο εμπόριο και μετά απο κάποιες ημέρες πηγαίνοντας δείγμα νερού σε pet shop φίλου με ενημέρωσε πως είμαι έτοιμος να βάλω τα πρώτα ψάρια. Αυτή τη στιγμή έχω μέσα ένα γατόψαρο, ένα κλόουν και ένα αρσενικό Pseudotropheus Cichlid τα οποία τα φιλοξενώ προσωρινά γιατι ιδίος το τελευταίο δεν το θέλει κανεις λόγω των δολοφονικών του τάσεων.

Θέλω να τα δώσω όλα και να κάνω μία σωστή σύνθεση σύμφωνα και με το περιβάλλον που έχω διαμορφώσει. NASGUL πιστεύω το λινκ θα με βοηθήσει πολύ.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-11-12, 00:37
Το avatar του χρήστη sailor247
sailor247 Ο χρήστης sailor247 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 460
Προεπιλογή

Ο κλοουν γινεται πολυ μεγαλος,το pseudotropheus ειναι αφρικανικη κιχλιδα που δεν μπορει να ειναι με αλλα ψαρια και επειδη την εχουμε πατησει ολοι στην αρχη σου λεω να ψαξεις αρκετα για να βρεις καποια ψαρια που να κανουν για το μεγεθος του ενυδρειου σου και για τις συνθηκες που μπορεις να προσφερεις.εχεις μετρησει σκληροτητες,ph κτλ?Επισης το πρωτο που πρεπει να κανεις πριν βαλεις ψαρια μεσα ειναι να μετρησεις τα επιπεδα της αμμωνιας με ενα τεστ αμμωνιας για να δεις αν οντως εχει στρωσει που δεν το νομιζω
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-11-12, 00:52
Το avatar του χρήστη Brutale
Brutale Ο χρήστης Brutale δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2012
Περιοχή: Σέρρες
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Άν υπάρχει κάποιος που να ενδιαφέρεται για την κιχλίδα συγκεκριμένα, πολύ ευχαρίστως να του την χαρίσω. Όσο για νούμερα του νερού ότι και να σου πώ φίλε μου θα είναι ψέμματα γιατι εγώ προσωπικά δεν γνώριζα να κάνω τον έλεγχο. Πάντως με πονήρεψες και μάλλον θα κινηθώ άμμεσα για να κάνω και εγώ προσωπικα ένα τεστ στο νερο.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-11-12, 00:55
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Και εγω δε νομιζω να εστρωσε το φιλτρο σου. Γενικως τα βακτηρια κονσερβα δεν ειναι ο πιο εμπιστος τροπος στρωσιματος.

Αρχισε να διαβαζεις τα υπομνηματα των αρχαριων με υπομονη για να κατανοησεις μερικα πραγματα. Μην κανεις βιαστηκες κινησεις, θα την πατησεις οπως ολοι μας στην αρχη. Αν μπορεσεις να παρεις τεστ και να μας πεις τις μετρησεις σου, ακομα καλυτερα.

Καλη συνεχεια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-11-12, 02:54
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ποιο προιον χρησιμοποιησες για βακτηρια?μπορεις να μας πεις μαρκα και ονομα?κιεγω αμφιβαλω οτι εχει στρωσει το φιλτρο σου,αλλα χωρις μετρησεις δεν ξερει κανεις.διαβασε και τα υπομνηματα στους αρχαριους.θα σε βοηθησουν πολυ.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-11-12, 05:43
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

βασικα στα λιτρα σου το μονο μεγαλο ψαρι που μπορεις να βαλεις ειναι ενας μονομαχος, αλλα κανε κανονικο στρωσιμο πριν βαλεις οτιδηποτε
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-11-12, 17:09
Το avatar του χρήστη Brutale
Brutale Ο χρήστης Brutale δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2012
Περιοχή: Σέρρες
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Δέν γνωρίζω ακριβώς την επωνυμία των έτοιμων βακτηρίων που πήρα αλλα σύμφωνα και με τα λόγια του έμπειρου πετ-σοπα που ασχολείτε χρόνια με ενυδρεία είναι ότι καλύτερο για γρήγορα αποτελέσματα. Έννοείται πως θα κοιτάξω άμμεσα να λυθεί το θέμα με το στρώσιμο του νερού.

Τώρα όσον αφορα την ερώτηση μου για το τί ψάρια να επιλέξω για να φιλοξενήσω έχω βρεί κάποιες πιθανές επιλογες ( ΞΕΡΩ πως δεν είναι απολυτα σωστές αλλα δέν με ελκύουν τα guppies κλπ) και θα ήθελα να με βοηθήσετε να καταλήξω στην πιό καλή επιλογή και σύμφωνα με το στήσιμο που έχω κάνει (φυσικα φυτα, πετρες, ξύλα)

1. Να παραμείνουν μέσα τα ήδη υπάρχοντα ψάρια που βρεθηκαν τυχαια στα χερια μου( 1 κιχλιδα Pseudotropheus estherae, 1 κλοουν, 1 Corydoras aeneus, 1 σαλιγκαρι νομιζω apple snail) προσθέτοντας και 1 θηλυκο Pseudotropheus estherae

2. Να φυγαδέψω μόνο το Pseudotropheus estherae και να προσθέσω ένα ζευγάρι firemouth meeki τα οποία μου αρέσουν πάρα πολύ

3. Να φυγαδέψω μόνο το Pseudotropheus estherae και να προσθέσω ένα κοπαδακι απο τιγράκια και κανένα αγγελοψαρο.

Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια σας
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-11-12, 22:05
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Brutale Εμφάνιση μηνυμάτων
Δέν γνωρίζω ακριβώς την επωνυμία των έτοιμων βακτηρίων που πήρα αλλα σύμφωνα και με τα λόγια του έμπειρου πετ-σοπα που ασχολείτε χρόνια με ενυδρεία είναι ότι καλύτερο για γρήγορα αποτελέσματα. Έννοείται πως θα κοιτάξω άμμεσα να λυθεί το θέμα με το στρώσιμο του νερού.

Τώρα όσον αφορα την ερώτηση μου για το τί ψάρια να επιλέξω για να φιλοξενήσω έχω βρεί κάποιες πιθανές επιλογες ( ΞΕΡΩ πως δεν είναι απολυτα σωστές αλλα δέν με ελκύουν τα guppies κλπ) και θα ήθελα να με βοηθήσετε να καταλήξω στην πιό καλή επιλογή και σύμφωνα με το στήσιμο που έχω κάνει (φυσικα φυτα, πετρες, ξύλα)

1. Να παραμείνουν μέσα τα ήδη υπάρχοντα ψάρια που βρεθηκαν τυχαια στα χερια μου( 1 κιχλιδα Pseudotropheus estherae, 1 κλοουν, 1 Corydoras aeneus, 1 σαλιγκαρι νομιζω apple snail) προσθέτοντας και 1 θηλυκο Pseudotropheus estherae

2. Να φυγαδέψω μόνο το Pseudotropheus estherae και να προσθέσω ένα ζευγάρι firemouth meeki τα οποία μου αρέσουν πάρα πολύ

3. Να φυγαδέψω μόνο το Pseudotropheus estherae και να προσθέσω ένα κοπαδακι απο τιγράκια και κανένα αγγελοψαρο.

Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια σας
Διαβασε τα προφιλ των ψααριων σου και θα δεις οτι κανενα δεν κανει για τα λιτρα σου!Ο εμπειρος πετσοπας που στα πουλησε ειναι για
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-12-12, 23:21
harmasn Ο χρήστης harmasn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: γουδι
Μηνύματα: 378
Send a message via Skype™ to harmasn
Προεπιλογή

Μαλιστα..... εγω θα σου ελεγα να παρεις ενα μεαλυτερο ενυδρειο για να καλυψεις τα θελω σου ουτως η αλλως αργα η γρηγορα θα παρεις μεγαλυτερο αυτο ειναι σιγουρο αν σου αρεσει τοσο πολυ το χομπυ μας.Δες ποια ψαρια σου αρεσουν και προσπαθησε να κανεις τις συνθυκες του νερου σου αναλογες και βρες ενα ενυδρειο στα μετρα των ψαριων που θες.
Πχ τα σκαλαρια που λες χρειαζονται κατι τετοιο
http://www.petcity.gr/product/ANUBIA...-23400186.html γενικοτερα ενυδρεια με υψος
οπως ξανα ειπα το ποιο σωστο ειναι να αποφασεις πρωτα τι ψαρακια θες να φιλοξενησεις και μετα να ξεκινησεις το ολο στισημο του ενυδρειου σου αν διαλεξεις πχ τα σκαλαρια δες κιολας και με τι αλλα ψαρια μπορεις να τα συνδιασεις
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-12-12, 01:53
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harmasn Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαλιστα..... εγω θα σου ελεγα να παρεις ενα μεαλυτερο ενυδρειο για να καλυψεις τα θελω σου ουτως η αλλως αργα η γρηγορα θα παρεις μεγαλυτερο αυτο ειναι σιγουρο αν σου αρεσει τοσο πολυ το χομπυ μας.Δες ποια ψαρια σου αρεσουν και προσπαθησε να κανεις τις συνθυκες του νερου σου αναλογες και βρες ενα ενυδρειο στα μετρα των ψαριων που θες.
Πχ τα σκαλαρια που λες χρειαζονται κατι τετοιο
http://www.petcity.gr/product/ANUBIA...-23400186.html γενικοτερα ενυδρεια με υψος
οπως ξανα ειπα το ποιο σωστο ειναι να αποφασεις πρωτα τι ψαρακια θες να φιλοξενησεις και μετα να ξεκινησεις το ολο στισημο του ενυδρειου σου αν διαλεξεις πχ τα σκαλαρια δες κιολας και με τι αλλα ψαρια μπορεις να τα συνδιασεις
Νόμιζα πως ήθελαν 1 μέτρο μήκος min.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-12-12, 02:23
harmasn Ο χρήστης harmasn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: γουδι
Μηνύματα: 378
Send a message via Skype™ to harmasn
Προεπιλογή

Σε 55 λιτρα θελει να βαλει firemouth δεν νομιζω τα σκαλαρια να ζοριστουν σε 60εκατοστα υψος αλλα αυτο που ηθελα να πω ειναι να του δωσω ενα παραδειγμα για το τι χρειαζονται τα σκαλαρια που ειναι ενυδρειο με υψος αυτο ηταν το point μου
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 04-12-12, 02:50
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harmasn Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε 55 λιτρα θελει να βαλει firemouth δεν νομιζω τα σκαλαρια να ζοριστουν σε 60εκατοστα υψος αλλα αυτο που ηθελα να πω ειναι να του δωσω ενα παραδειγμα για το τι χρειαζονται τα σκαλαρια που ειναι ενυδρειο με υψος αυτο ηταν το point μου
Παρανόηση! Καλό σου βράδυ !
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-12-12, 22:53
Το avatar του χρήστη Brutale
Brutale Ο χρήστης Brutale δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2012
Περιοχή: Σέρρες
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Την αποφαση την πηρα σημερα παλικαρια. Φυγάδευσα την κιχλιδα και πρόσθεσα μαζί με τον κλοουν το γατοψαρο και το σαλιγκάρι δύο κογκολέζους χρυσοψαρα, και ένα red cap. Σημαντικός λόγος που με ωθησε σε αυτή τη κίνηση ήταν να έχω μια ηρεμία στο ενυδρείο μιάς και η κιχλίδα μου είχε κάνει γενικη ανακαινιση και κατεδαφιση του χωρου. Επισης είναι πολυ ανθεκτικά και εμφανήσιμα μπορώ να πω. Ελπίζω καποια στιγμη να μου δοθεί η δυνατοτητα να αποκτησω ενα μεγαλυτερο ενυδρειο και να δημιουργήσω ένα πραγματικο βιοτοπο μιας και το συγκεκριμενο χομπι με γοητευει παρα πολυ. Για την ωρα ομως συμβιβαζομαι με το 55αρι. Οσον αφορα την ψαροσυνθεση αυτη δεκτη καθε παρατηρηση. Θελω να πιστευω να μην μου πειραξουν τις βαλισνεριες γιατι εχουν πιασει καλα πλεον οι ριζες και θα χαλαστω ειναι η αληθεια αν μου της φανε.
__________________
Το μεγαλο ψαρι απο τη μυτη πιανεται...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 04-12-12, 22:56
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Ο κλόουν ήταν ήδη πολύ μεγάλο ψάρι για το ενυδρείο σου και έβαλες άλλα τρία μεγάλα ψάρια και το χειρότερο έβαλες χρυσόψαρα (ψάρια κρύου νερού) με τροπικό. Είναι λάθος από την αρχή μέχρι το τέλος το ενυδρείο σου.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 04-12-12, 23:09
Το avatar του χρήστη Brutale
Brutale Ο χρήστης Brutale δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2012
Περιοχή: Σέρρες
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Ο κλοουν αυτη τη στιγμη ειναι πιο μικρος και απο τα χρυσοψαρα. Οταν ερθει η στιγμη που γινει σα γουλιανος τοτε θα δω τι θα τον κανω. Όσο για το "κρύου νερού" τα χρυσόψαρα αντέχουν απο 20 -30 C οποτε δεν έχουν κανενα προβλημα στους 25 που το εχω τωρα. Μη βιαζεσαι να με βγαλεις φαουλ κατευθειαν.
__________________
Το μεγαλο ψαρι απο τη μυτη πιανεται...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 04-12-12, 23:14
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Αφού τα ξέρεις λοιπόν καλά μη ρωτάς.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 04-12-12, 23:23
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

ζητησες καποιες γνωμες ..υποτειθεται πως το εψαξες και κατεληξες να βαλεις κλοουν με 3 χρυσοψαρα;
τελος παντων..απλα να σου πω πως πριν 1 χρονο με 45 λιτρα και χρυσοψαρα ξεκινησα και στο εξαμηνο τα 45 λιτρα τους τα εκανα 145 (χωρις κλοουν κτλ)..μακαρι να αντεξουν τα ψαρακια και να τα δεις να μεγαλωνουν..καλη αρχη
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 04-12-12, 23:23
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Brutale, γνωμη μου ειναι να επιστρεψεις πισω οοοολα τα ψαρακια, (μονο το σαλιγκαρι κανει για το νερο της θεσσαλονικης χωρις επεξεργασια) και αρχισε να διαβαζεις ολα τα υπομνηματα των αρχαριων απο την αρχη. Εκει θα βρεις ολα σου τα λαθη και αν εχεις θεληση και σε γοητευει το χομπυ οπως λες, θα τα διορθωσεις.

Και κατα τη γνωμη μου, καλο ειναι να ακους λιγο καποια ατομα με πολυ σοβαρη παρουσια εδω μεσα, κακο δεν θα σου κανει. Αλλιως δυστυχως το επομενο θεμα σου, θα ειναι στις ασθενειες.

Φιλικη συμβουλη.
Καλη συνεχεια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 04-12-12, 23:29
Το avatar του χρήστη Brutale
Brutale Ο χρήστης Brutale δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2012
Περιοχή: Σέρρες
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Νazgul χαιρομαι να ακουω κριτικες με ομορφο τροπο και τις δεχομαι και τις σεβομαι. Θα λαβω υποψιν τα οσα μου ειπες. Νασαι καλα και καλο βραδυ.
__________________
Το μεγαλο ψαρι απο τη μυτη πιανεται...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 04-12-12, 23:39
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ουτε ενας δεν ξεκινησε χωρις λαθη, αυτο να το ξερεις. Αλλοι εκαναν πολυ μεγαλα, αλλοι μικροτερα. Αναλογα με την ενημερωση στο ξεκινημα του καθενος. Ο υπευθυνος και πιστεψε με, κερδισμενος στο τελος χομπιστας, ομως, ειναι αυτος που προσπαθει να τα διορθωσει.
Καλο διαβασμα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 05-12-12, 06:22
harmasn Ο χρήστης harmasn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: γουδι
Μηνύματα: 378
Send a message via Skype™ to harmasn
Προεπιλογή

Brutal απ οσο καταλαβαινω δεν διαβασες και πολλα απο αυτα που σου προτειναμε και παρασυρθηκες απο το συναισθημα σου και την "καψα" σου να δεις το ενυδρειο σου ετοιμο και στημενο το καταλαβαινω αλλα για να το χαρεις και να δεις μια συμπεριφορα ψαριων ομορφη σωστη και ωραια θα πρεπει τουλαχιστον να τους παρεχεις τα βασικα αλλα και παλι δεν θα τα δεις να συμπεριφερονται οπως θα ηταν αν ειχαν το ιδανικο περιβαλον και χωρο και με την ψαροσυνθεση σου και την ιχθυοφωρτηση που εχεις το ποιο πιθανο ειναι το επομενο ποσταρισμα σου να ειναι στην ενοτητα για της ασθαινιες οπως ειπε και ο nazgul

και ειναι κριμα και για τα ψαρια που θα αργοπεθαινουν και για τα χρηματα που θα σπαταλισεις
αν κανεις τα πραγματα οσο ποιο σωστα γινεται απο την αρχη θα δωσεις και πολυ λιγοτερα χρηματα και θα το χαρεις πολυ περισσοτερο με υγειες ψαρια μεσα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
O Raven "πρασινισε" και ο "θρονος" οπως και το gab κανει το γυρο του κοσμου!!! Γιώργος Κ Ιστοσελίδες στο Internet 37 23-08-10 22:10
Ο μονομάχος μετακόμισε...Παρουσίαση νέου "σπιτιού" του!!! kostasthess_ Bettas 10 09-04-08 10:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07951 seconds with 15 queries