Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-09-12, 11:19
TinTin Ο χρήστης TinTin δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2012
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή Guppy με ποιο άλλο είδος;;

Γεια σας!! Έχω γκάππυ στο 80άρι ενυδρείο μου και μωρά στη γεννήστρα (τα οποία είναι λίγων ημερών, και θα τα αφήσω ελεύθερα απόψε που θα προσθέσω φυτά).
Πριν από καμιά δεκαριά μέρες έβαλα και 4 τέτρα νέον και 3 κόρυ αλμπίνο, αλλά έμαθα ότι ειδικά τα νέον δεν κάνουν καθόλου με τις συνθήκες που θέλουν τα γκάππυ, οπότε μάλλον πρέπει να τα χαρίσω/ανταλλάξω με κάποιον από το φόρουμ που να έχει κοπαδάκι νέον για να τα βάλει μαζί!
Ερωτημα:
α. μπορώ να κρατήσω τα κόρυ;; Τα λατρεύω.. εκτός αν τους κάνει κακό.
β. ποιο άλλο είδος μπορώ να συνδυάσω με γκάππυ αφού δώσω τα νέον, σε αριθμό μέχρι 4-5 άτομα; Κάποιο ζωοτόκο που να κάνει με τα γκάππυ; Αν όχι, έστω κάποιο ωοτόκο. Πείτε μου συνολικά τις προτάσεις σας για να πάρω μια ιδέα, εκτός αν υπάρχει λινκ για κάποιο άρθρο που να αναφέρει τα ταιριάσματα με γκάππυ!

Ευχαριστώ για όλες τις συμβουλές μέχρι στιγμης

(Α, έχω και κόκκινες γαριδούλες-πολλές)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-09-12, 11:35
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Καλησπέρα

Σχετικά με το α.νομίζω απαντήθηκε ήδη στα ποστ Νο 20 & 24 (από τον kgf12345)

http://www.aquatek.gr/vb/showthread....824#post687824

Δεν έχω άποψη για το β. απλά θα πρότεινα να σταθεροποιήσεις πρώτα τις συνθήκες στο ενυδρείο που έχεις και στη συνέχεια να εξετάσεις το θέμα : τι ψάρια να προσθέσεις που να ταιριάζουν με τα guppies
Ξέρω από την μικρή εμπειρία που έχω πως αν αυξήσεις τον πληθυσμό σε ενυδρείο που δεν έχει στρώσει...τότε απλά αυξάνεις το πρόβλημα!

Να ξέρεις πως στο συγκεκριμένο φόρουμ, η βοήθεια των "παλαιών" πραγματικά αξίζει.
Οπότε στο χέρι σου είναι να πάνε όλα καλά
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-09-12, 11:36
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Αν κάνεις μια μικρή έρευνα θα δεις ότι και τα cory είναι από τον Αμαζόνιο, ενώ τα guppy από την Κεντρική Αμερική. Στον Αμαζόνιο έχουμε από χαμηλές έως μηδενικές σκληρότητες και στην Κεντρική Αμερική μπορεί να φτάνουν τόσο ψηλά όσο και στις λίμνες της Αφρικής. Καταλαβαίνεις ότι ναι μεν μπορεί να τα βλέπεις να ζουν κανονικά, αλλά το εάν κάποια στιγμή θα σου εμφανίσουν πρόβλημα εξαιτίας των λάθος συνθηκών δεν μπορείς να το δεις ή τουλάχιστον δεν μπορούν να το δουν όλοι! Αν συνυπολογίσεις και το ότι στα guppy μπορεί να κάνει καλό η προσθήκη μικρής ποσότητας αλατιού ή και μεγαλύτερης για κάποιες θεραπείες ενώ τα cory δεν είναι ανεκτικά... καταλαβαίνεις! Γενικά η προσέγγισή μας είναι να βάζουμε το κάθε είδος στο νερό του για όσο το δυνατόν καλύτερη ζωή και για να βλέπουμε κι εμείς φυσικά τα σωστά χρώματα και συμπεριφορές! ¶μα βάζουμε μέσα ό,τι να 'ναι δε μιλάμε για ενυδρειοφιλία (με ό,τι αυτή συμπεριλαμβάνει), αλλά για ένα δοχείο με νερό και ψάρια! Πιστεύω με καταλαβαίνεις!

Από εκεί και πέρα για συγκάτοικους σε ζωοτόκα εγώ προτιμώ ζωοτόκα! Για σένα πιστεύω ότι θα ταίριαζαν τα platy (ένα χαρεμάκι 1-3). Όμως πρότασή μου σχεδόν πάντα είναι να κρατήσεις ένα είδος (προσωπικά η φυσική ομορφιά και η κίνηση των guppy μου είναι υπέρ-αρκετή!), ώστε να έχεις και περιθώριο στις γέννες και να μην μπλέκονται πολύ όταν θα γεννήσουν και τα δύο είδη. Μπορεί τώρα να μην το καταλαβαίνεις αυτό απόλυτα, επειδή δεν είδες ποτέ το ενυδρείο σου να γεμίζει από αναπαραγωγές, όμως θεωρώ ότι τώρα που θα βελτιώσεις τις συνθήκες θα το δεις έμπρακτα! Παρά την προσωπική μου προτίμηση όμως το να βάλεις platy είναι μια χαρά επιλογή.

Ακόμα μπορείς να βάλεις και 1-2 apple snails.

Δες και αυτό ενημερωτικά.

edit: Για να τονίσω αυτό που λέει το Puma από πάνω εννοείται οι προσθήκες γίνονται όταν το σύστημα έρθει στα ίσια του!
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-09-12, 11:38
Κώστας φ Ο χρήστης Κώστας φ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-03-2010
Περιοχή: Παιάνία
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TinTin Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας!! Έχω γκάππυ στο 80άρι ενυδρείο μου και μωρά στη γεννήστρα (τα οποία είναι λίγων ημερών, και θα τα αφήσω ελεύθερα απόψε που θα προσθέσω φυτά).
Πριν από καμιά δεκαριά μέρες έβαλα και 4 τέτρα νέον και 3 κόρυ αλμπίνο, αλλά έμαθα ότι ειδικά τα νέον δεν κάνουν καθόλου με τις συνθήκες που θέλουν τα γκάππυ, οπότε μάλλον πρέπει να τα χαρίσω/ανταλλάξω με κάποιον από το φόρουμ που να έχει κοπαδάκι νέον για να τα βάλει μαζί!
Ερωτημα:
α. μπορώ να κρατήσω τα κόρυ;; Τα λατρεύω.. εκτός αν τους κάνει κακό.
β. ποιο άλλο είδος μπορώ να συνδυάσω με γκάππυ αφού δώσω τα νέον, σε αριθμό μέχρι 4-5 άτομα; Κάποιο ζωοτόκο που να κάνει με τα γκάππυ; Αν όχι, έστω κάποιο ωοτόκο. Πείτε μου συνολικά τις προτάσεις σας για να πάρω μια ιδέα, εκτός αν υπάρχει λινκ για κάποιο άρθρο που να αναφέρει τα ταιριάσματα με γκάππυ!

Ευχαριστώ για όλες τις συμβουλές μέχρι στιγμης

(Α, έχω και κόκκινες γαριδούλες-πολλές)
μια χαρά είναι το ενυδρείο σου γιατί θέλεις να βάλεις και άλλα ψάρια? άστο όπως είναι. οκ τα νεον δώστα αλλού, για εμένα τα cory άστα ( αν και το σωστό δεν είναι αυτό, αλλά εγώ θα τα κράταγα και θα έβαζα άλλα τρία), όσο για τα γκάπυ δε χρειάζεται να τα βάζεις σε γεννήστρα, βάλε στο ενυδρείο σου κερατόφυλλο και μετά θα γεμίσεις ψάρια . καλή συνέχεια
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-09-12, 12:04
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Ειδικα γκαπυ και κορρυ ειναι απαισιος συνδυασμος γιατι εκτος οτι εχουμε να κανουμε με ειδη εντελως αταιριαστα ως προς τις σκληροτητες και ph (που μακροχρονια ετσι κι αλλιως θα βλαψει τα κορρυ) πολυ πιο συντομα θα αντιμετωπισεις ενα πολυ πιο δυσκολο προβλημα (το οποιο μπορει να αποδειχτει ακομα και αμεσα θανατηφορο για τα κορρυ): τα γκαπυ θα ερθει η στιγμη που θα χρειαστουν λιγο αλατακι στο νερο τους (πολλοι τους βαζουν και σε μονιμη βαση). Τα κορρυ δεν το ανεχονται, κι ετσι τα προβληματα θα προκυψουν πολυ πιο συντομα απ οτι θα γινοταν λογο κακων συνθηκων
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-09-12, 12:32
TinTin Ο χρήστης TinTin δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2012
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Κρατάω ότι τα platy είναι οκ με τα guppy, και θα τα βάλω αφού φτιάξω το ενυδρείο.

Όσο για το γιατί θέλω να βάλω κι άλλα ψάρια, βρε παιδιά όλα τα μέλη του φόρουμ μόνο ένα είδος έχουν; Και αν ναι, είναι θέμα γούστου φαντάζομαι. Φιλικά πάντα! Αλλά είμαι πολύ δεκτική στο να ακούσω και να ακολουθήσω συμβουλές όταν έχουν να κάνουν με την ποιοτητα ζωής των κατοικιδίων μου (έχω αρκετά, εκτός από τα ψάρια).
Για το αν θα ήθελα και κάτι άλλο (συμβατό) να ομορφαίνει το ενυδρείο, ελπίζω να μην είναι κατακριτέο. Τα μωρά θα τα δίνω σε ενυδρειόφιλους, άλλωστε διάβασα ότι πρέπει να γίνονται αλλαγές στα αίματα. Αν είχα την επιλογή να μην μπλέκω με αναπαραγωγές, θα το έκανα. Δεν έχω πρεμούρα! Απλώς εξαρχής μου αποκλείστηκε το γεγονός να πάρω μόνο αρσενικά γκάππυ, ολοι μιλούσαν για χαρέμια, άρα αναγκαστικά θα γεννάνε. Πάντως αν υπήρχε τρόπος να μη γεννάνε, δεν θα με χαλούσε, μου αρκεί ένας μικρός πληθυσμός από 10-15 ψαράκια.

Θα αφαιρέσω σύντομα τα νέον και τα κόρυ, ευχαριστώ για τις συμβουλές και πάλι.

Υγ. κανείς δε γεννήθηκε γνωρίζοντας τα πάντα και μην κάνοντας λάθη, γι αυτό ρωτάμε άλλωστε εδώ μεσα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-09-12, 12:39
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

αναγκαστικα οταν πας σε ζωοτοκα θα εχεις ασυστολες γεννες οποτε πρεπει να βρεις και ενα τροπο να τα διαθετεις σε αλλους χομπυστες.
Εγω οταν ειχα πλατυς ουτε και καταλαβα ποτε βρεθηκα με καμια 600ρια ψαρια και δεν ηξερα τι να τα κανω (τελικα τα χαρισα ολα σε πετσοπ και ηρεμισα)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-09-12, 12:46
Giannakis Ο χρήστης Giannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: δραμα
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

εγω θα εβαζα ενα κοπαδι(5-6 ατομα) zebra danio που ζουν στις ιδιες συνθηκες και μπορεις να ελεγχεις τον πληθυσμο των γκαππυ,αφου θα ζουν μονο τα δυνατοτερα γκαππυ και εχεις κρυψωνες...εγω ειχα ενα χαρεμι πλατυ με 6 danio και απο γεννες δεν ειχα πολλες αφου τα ετρωγαν τα περισσοτερα(2-3 μικρα σε καθε γεννα επιβιωνανν και μεγαλωσαν)
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-09-12, 12:44
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Μα δε σε κατακρίνει κανένας, το ύφος της απάντησης του καθενός δεν μπορούμε να το καταλάβουμε απόλυτα από το πληκτρολόγιο!

Κανείς δε γεννήθηκε γνωρίζοντας τα πάντα και ούτε θα τα μάθει ποτέ! Η κάθε απάντηση βασίζεται σε γνώσεις, εμπειρίες και προτιμήσεις. Όσο εσύ είσαι δεκτική στις συμβουλές (γιατί περί συμβουλών πρόκειται, κανείς δεν μπορεί να σε διατάξει!) κανένας δεν μπορεί να στην πει! Ρώτα, διάβασε, πέρνα τα από ένα φίλτρο και αποφάσισε!

Γέννες στα ζωοτόκα δε θα έχεις μόνο αν δεν έχεις και τα δύο φύλα μέσα. Βέβαια το να έχεις μόνο αρσενικά είναι σαν να χάνεις τη μισή μαγεία από αυτά τα ψάρια για μένα.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ποιο ειδος malawi θεωρειτε ποιο ομορφο? Gladiator Αρχάριοι γλυκού νερού 4 01-08-11 09:06
Νέο είδος pleco? Thrillos Γατόψαρα Ν. Αμερικής 23 26-02-10 11:38
ποιο ειναι ποιο θορυβωδες??? drypes Αρχάριοι γλυκού νερού 3 24-04-09 21:21
είδος anasios Δίσκοι 9 07-09-05 13:29
Είδος giannis1976 Αναγνωρίσεις φυτών 2 09-02-05 20:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05103 seconds with 13 queries